Weinig animo voor Turkse les BINNENLAND Ch Mobiel. Altijd gratis extra beltegoed. JACKPOT Kristallnachtherdenking oproep tegen antisemitisme Zeg 'software' en Nederlander staart naar het plafond Directeur Utrechtse mavo wil in 2005 ook Arabisch aanbieden s 'Geen belastingaangifte ouderen' Nederlanders vinden dat eigen taal verloedert Politie heeft handen vol aan supportersgeweld Ouders minder betrokken bij activiteiten op school Proef met gezinscoach Limburg NOG 1 DAG! MILJOEN —jeer aardbeving rd-Groningen INGEN - De provincie Gro- n is afgelopen nacht op- [v getroffen door een aard ig met een kracht van 3,0 je schaal van Richter. De igwas daarmee even Sr als die ruim twee weken jen in vrijwel hetzelfde ge- |Het epicenüum van de ig lag volgens seismologen [et KNMI tussen Stedum esteremden. Niemand je gewond. i steelt grapillen foe politie heeft een 34-ja- i uit Leerdam aange- a die duizenden viagra- Iheeft gestolen. Dat maak- ji politiewoordvoerder gis- jbekend. De Leerdammer lin Oss bij een distributie- jjfvan de erectiepil. Daar [hij het afgelopen halfjaar meer dan 60.000 euro aan [pillen verduisterd. in Weert oettood om drugs - De 38-jarige vrouw die igochtend in een woning aj^ iert om het leven is ge- n it, is vermoedelijk ge- Dat heeft sectie uitge- Aanleiding was een ru il drugs, zo heeft de politie meegedeeld. De 39-ja- erdachte, die vrijdagavond lord bekende, verklaarde de politie dat hij en de 'n ruzie hadden gekregen, lij de vrouw geen geld wil- ven om drugs te kopen. stboom heeft r naaldval - Wie dit jaar een kerst- ;oopt, loopt iets meer it de naalden voortijdig >n. Dat komt door de ige zomer. De voorraad echter zal niet minder iral de traditionele k ^jomen hebben minder jkunnen opnemen. Ze 0nen ook in de lengte op de jneer droogtescheuren formaal, zegt directeur van productiebedrijf ipin in België, dat jaar- inderdduizenden bomen erland exporteert. Iters skaten r skatehal [- Ongeveer vijfhonderd en sympathisanten van rt hebben gisteren in ictie gevoerd voor het van hun skatehal in die De gemeente wil dit Skatepark per 15 no- sluiten omdat enkele ningen niet in orde zou- Skaters uit heel Neder- iten in het Skatepark hun zien voor leden van de iteraad van Weert. Ook urtbewoners kwamen qe nemen. De meeste rijn voor het open hou- de skatehal, een oud and bedrijfspand. luistering n goed te zien It - De maansverduiste- de nacht van zaterdag dag is toch goed te zien t. Meteorologen ver en zaterdag nog dat de stering van het hemelli- aan het oog zou worden ikken door bewolking, ooggetuigen was er op illende plekken enige lewolking die niet hin- was, maar juist de sfeer e Bij een maansver- ring trekt de maan door t c0 aduw van de aarde, ina ■igt lid verwoest ïer pshuis Wilnis 'de venen - Ruim twee den nadat een verwoes- dijkdoorbraak leidde tot icuatie van zo'n 1500 in- s van Wilnis is het Use dorp afgelopen zater- >or nieuwe rampspoed fen. Een uitslaande brand sporthal en dorpshuis De stee grotendeels in de as. md, vermoedelijk aange- i, heeft nagenoeg alle lubs en het lokale vereni gen dakloos gemaakt. terdam Airport langer open dam - Het vliegveld in blijft als het aan het van burgemeester en iders ligt vanaf mei tn tot middernacht Door dat uur extra, haalt dam Airport volgens be- "gen, jaarlijks 350 vluch- Eer binnen. Om de over- D lor omwonenden te be- jj Q. mogen in het bewuste C Een nieuwe, geluidsarme j llen landen. Op Rotter - irport wordt nu gevlogen zeven uur 's ochtends en 's avonds. De wethouder ®t de ruimere openstel- eer bedrijvigheid naar de rengt. maandag 10 november 2003 utrecht/gpd - Turks voor alle eerstejaars mavo-leerlingen, ook voor Nederlanders en leerlingen van andere nationaliteiten. Le den van de meeste fracties uit de Tweede Kamer zien niets in dit plan van directeur Van Vught van de Gerardus Majella-mavo in Utrecht. Ook de meeste andere schooldirecteuren lopen er niet warm voor. Toch wil Van Vught zijn idee komend schooljaar gestalte ge ven, gewoon omdat Turks vol gens hem een interessante Eu ropese taal is. Het kan geen kwaad daar een jaartje kennis mee te maken, vindt hij. In 2005 zou volgens de Utrechtse schooldirecteur de brugklassers ook een kennismaking met het Arabisch kunnen worden aan geboden. Met ingang van september 2004 krijgen de kinderen in het eer ste leerjaar dus les in vier vreemde talen: 3 uur Engels, 2 uur Frans, 2 uur Duits en 2 uur Turks. Vanaf het tweede leer jaar jaar is Turks niet meer ver plicht, maar nog slechts een keuzevak. Misschien zijn de les sen Turks voor ouders een re den om hun kind niet voor de school in de Utrechtse wijk Tuindorp aan te melden, maar Van Vught is daar niet benauwd voor: „Natuurlijk is het risico dat mensen zeggen: daar stuur ik mijn kind niet naar toe. Maar ik probeer het gewoon uit. Bo vendien: wat dan nog? Als ik maar een goede school ben." Zijn collega Spaargaren van het Utrecht Zuid College vraagt zich af of het plan voor sommi ge Nederlandse ouders niet 'een sprong te ver' is. „Ouders hebben op zich geen moeite met veel culturen op een school. Maar je hebt kans dat ze zullen zeggen: waarom moeten onze kinderen Turks leren? Laat de buitenlandse kinderen maar goed Nederlands leren." Van de 300 leerlingen op de Ge rardus Majellamavo is 60 pro cent Marokkaans en een kleiner deel Turks. De rest is Neder lands. Van Vught heeft niet offi cieel met ouders overlegd, want een oudercommissie kent de school niet. „Het blijkt erg las tig om de allochtonen bij de school te betrekken." Volgens hem hikken ouders er wellicht tegenaan, maar kinderen niet. „Vooral de jongeren met taalge voel vinden het leuk. Onder de ouderejaars zijn er nu al die vragen waarom zij niet mogen. CIDI-voorzitter Naftaniël (links), burgemeester Cohen van Amsterdam, moslimvertegenwoordiger Yüksel en eurocommissaris Bolkestein (rechts) tijdens de herdenking van de Kristallnacht. Foto: ANP/Evert Elzinga amsterdam/anp - Veel meer mensen dan gebruikelijk heb ben gisteren in Amsterdam de Kristallnacht, het begin van de jodenvervolging op 9 november 1938, herdacht. Ongeveer dui zend mensen gaven gehoor aan de oproep van het Centraal Joods Overleg tot een appèl te gen opkomend antisemitisme. Bij de laatste herdenking van de Kristallnacht waren slechts veertig aanwezigen. Bij de bijeenkomst van gisteren waren bijna alle fractievoorzit ters van de politieke partijen uit de Tweede Kamer aanwezig. Ook vertegenwoordigers van de rooms-katholieke en protes tantse kerken en de moslimge meenschap waren bij de her denking. S. Yüksel riep namens de mos limgemeenschap iedereen op de contacten tussen verschil lende religies te intensiveren en toenadering tot elkaar te zoe ken. „We moeten vooral onze jongeren laten zien dat wij vreedzaam naast elkaar kunnen leven", aldus Yüksel. Steeds vaker doen zich inciden ten voor waarbij joden worden uitgescholden, bedreigd of mis handeld vanwege hun joods zijn. Hoewel antisemitisme veel breder in de samenleving leeft, zijn dergelijke incidenten vaak het werk van 'slecht geïnte greerde islamitische jongeren', zoals eurocommissaris Bolke stein het gisteren noemde. Yük sel zei daarover: „Het gedrag van onze jongeren is onaccep tabel. We moeten de grip terug krijgen op hen. H. Hirschfeld van het CIDI (Centrum voor Informatie en Documentatie Israël) maakte nog duidelijk dat een appèl te gen antisemitisme niet bete kent dat er geen kritiek op Israël mag zijn. „Kritiek op Israël mag, maar dan wel op een fat soenlijke manier. De politiek van Israël vergelijken met nazi praktijken kan absoluut niet." In de ogen van veel aanwezigen deed Gretta Duisenberg dat juist wel eerder op de dag bij een manifestatie tegen de aan leg van de veiligheidsmuur door Israël op Palestijns gebied. (advertentie) Prepaid beltegoed Met AH Mobiel belt u nog langer voor hetzelfde geld. U krijgt namelijk altijd gratis extra beltegoed op elke opwaardeerkaart Bent u nog geen AH Mobiel beller? Koop dan snel het SIM-pakket incl. 20 - beltegoed. Nu tijdelijk voor slechts 15.-. Geldlg met een CM Bonuskaart t/m 23 november 2001 Het grote voordeel van Albert Heijn.Oh den haag/gpd - De belasting aangifte van honderdduizen den 65-plussers moet in 2005 zijn afgeschaft of tenminste sterk versimpeld. Deze op dracht hebben de regerings fracties CDA, WD en D66 van daag neergelegd bij staatssecre taris Wijn (financiën). Naar ver wachting zal hij het voorstel van de Kamermeerderheid overnemen. De Kamer praat vandaag over tal van nieuwe belastingplannen van de be windspersoon. Op dit moment moeten heel veel senioren een ingewikkeld belastingformulier invullen. Bijvoorbeeld als zij recht hebben op een ouderen- korting of teruggave van bijzon dere (ziekte-) lasten. Als ze ver mogend zijn, moeten ze soms zelfs twee formulieren invullen. CDA, WD en D66 willen daar vanaf. „Dat moet veel simpeler kunnen dan nu", vindt initia tiefnemer IDezentjé Hamming (WD). „De ouderenkorting kan het best verwerkt worden in de eerste- en tweede schijf inkom stenbelasting voor 65-plussers. door Lex de Jonge den haag - Nederland scoort als technologisch kennisland bar laag in de wereld. Een impuls van de regering ter grootte van 700 miljoen euro moet het tij doen keren. Staatsecretaris van economi sche zaken Karien van Gennip: „Ik wil niet dat Ne derland één groot Volendam wordt". Wat is er in Nederland toch gebeurd met het imago van techniek? Dertien jaar geleden stu deerde staatssecretaris Van Gennip technische natuurkunde aan de TU Delft. De universiteit bloeide en alleen haar studie kon elk jaar al zo'n tweehonderd tot driehonderd nieuwe studenten tegemoet zien. Maar ruim een decennium later heeft dit blij stemmende beeld plaats gemaakt voor droefenis. Tegenwoordig zijn de Nederland se universiteiten gelukkig als ze gezamenlijk evenveel eerstejaars natuurkunde inschrijven. Nederland heeft weinig meer met techniek. De staatssecretaris weet dat als geen ander. „Ik heb in Sillicon Valley gewoond", vertelt ze. „En als je daar aan de borreltafel praat over wat je hebt ontworpen of geprogrammeerd, vindt iedereen je een held. Niet in Nederland. Hier begint iedereen meteen naar het plafond te staren als je alleen het woord software maar noemt." En dat mag gerust een probleem heten. Universi teiten staan aan de basis van innovatie. Ze vor men mede de bakermat van Nederland Kennis land. Maar het tekort aan techneuten groeit en het einde van die ontwikkeling is nog niet in zicht. Ook met de technische ondernemersgeest is het maar matig gesteld. Van Gennip heeft de pijnlijke cijfers paraat. „De spin-off van de Nederlandse universiteiten ligt dertig tot veertig procent lager dan in de Europese landen om ons heen. Dat heet ook wel de Dutch Paradox. We hebben echt goede kennis op onze universiteiten en we stop- Turks is nu eenmaal een leven de taal." Directeur Engbers van het Vader Rijn College in Utrecht tempert dat enthousi asme. Zijn school heeft de afge lopen jaren Arabisch en Turks als keuzevak gegeven. „We wa ren naïef en dachten dat de leerlingen het leuk zouden vin den. Maar dit schooljaar werd de proef teruggedraaid wegens gebrek aan interesse. In het be gin was er één belangstellende voor Turks: een Nederlands kind met een talenknobbel. Nu is er niemand meer voor; en bij Arabisch is er nog maar één leerling." amsterdam/anp - Ruim de helft van de Nederlanders meent dat de eigen taal verloedert. Vol gens de overgrote meerderheid van de inwoners kunnen Ne derlanders geen foutloze brie ven meer schrijven en wemelen veel e-mails van de taalfouten. Dat blijkt uit een vandaag uit gebracht onderzoek van het bu reau NFO Trendbox onder vijf honderd Nederlanders. Uit het onderzoek blijkt dat iets minder dan de helft van de on dervraagden (46 procent) meent dat het onderwijs in de Nederlandse taal steeds slech ter wordt. Van de ondervraag den boven de vijftig jaar meent zelfs 60 procent dat dit het ge val is. 56 Procent van de men sen stelt dat de taal verloedert. De ondervraagden zijn verdeeld over het gebruik van Engelse termen in de Nederlandse taal. Vijftig procent heeft hier geen enkel probleem mee terwijl de andere helft dit afkeurt. Jonge ren ervaren het gebruik van leenwoorden als minder pro blematisch dan ouderen. Een overgrote meerderheid van de Nederlanders, ruim 80 pro cent, is van mening dat men zelf de eigen taal in woord en geschrift goed beheerst. Wel denkt ongeveer eenderde van de inwoners dat het Nederlands over vijftig jaar dusdanig is ver anderd, dat de mensen van nu het nauwelijks meer zouden kunnen verstaan. Met name de 65-plussers zijn deze mening toegedaan. ruswijk/anp - Het voorkomen van confrontaties tussen voet balsupporters van Ajax, Feyen- oord en ADO Den Haag heeft de politie gisteren handen vol werk gekost. De politie hield grootscheepse verkeerscontro les op de snelwegen rond Rot terdam en de toegangswegen naar Volendam. In het vissers dorp en in Den Haag braken ongeregeldheden uit. De politie postte op de wegen naar Den Haag en Volendam, omdat zij de afgelopen dagen aanwijzingen had gekregen, dat aanhangers van Ajax en Feyen- oord uit waren op een confron tatie. Op de snelwegen rond Rotterdam, waar ook mobiele eenheid klaarstond, verrichtte de politie enkele aanhoudin gen. Politiemensen betrapten bij controles op de A13, A15 en A20 enkele voetbalsupporters op onder meer het bezit van een honkbalknuppel en mes sen. De politie Zaanstreek-Water land zette honderd mensen in om iedereen te controleren die het dorp Volendam in- en uit ging. In de nacht ervoor was het in Volendam al uit de hand ge lopen toen honderd tot 150 Ajax-supporters politiemensen met glazen, flessen en vuurwerk bekogelden. De politie sluit niet uit dat de relschoppers op zoek waren naar Feyenoord-aanhan- gers. In Den Haag braken na de wed strijd rellen uit. Zo'n 200 fans van de thuisploeg probeerden bij de bussen van Ajax-fans te komen. In straten bij het stadi on sneuvelden ruiten van au to's. De politie, die de ME en een waterkanon inzette, ver richtte negentien aanhoudin gen. Twee ADO-supporters raakten gewond. De politie Haaglanden hield vooraf ook extra surveillances op de wegen naar Den Haag. In en rond het stadion Zuiderpark waren veel politiemensen op de been. De verkeerscontroles waren volgens de woordvoerder van het korps Rotterdam-Rijnmond ingesteld om supporters af te schrikken. Het is volgens hem niet te zeggen of de controles in vergelijkbare situaties altijd zul len worden gehouden. Ook over de kosten van de operatie wilde hij zich niet uitlaten. almere/anp - Anno 2003 maken ouders steeds minder uren vrij voor activiteiten op de basi- school van hun kind. Zij beste den vooral minder tijd aan het organiseren van festiviteiten, ondersteunende werkzaamhe den voor het onderwijs en an dere hand- en spandiensten. Dit blijkt uit een onderzoek on der directeuren en actieve ou ders van 879 scholen voor openbaar basisonderwijs in Ne derland. Het SCO Kohnstamm Instituut van de Universiteit van Amsterdam voerde de stu die uit in opdracht van de Ver eniging voor Openbaar Onder wijs (VOO) in Almere. Gemid deld zijn op een school circa 58 ouders actief. Gezamenlijk be steden zij ongeveer 700 uur aan activiteiten. Ouders zijn al jaren erg belang rijk voor de basisscholen. Niet alleen als lid van de ouderraad of medezeggenschapsraad, ook voor allerlei andere activiteiten wordt vaak een beroep op va ders en moeders gedaan, bij voorbeeld als lees-, reken- of handwerkmoeder. Ouders zijn in vergelijking met een soortgelijk onderzoek in 1993 vooral weggevallen bij het verlenen van hulp in de klas. „In 1993 bedroeg de schatting van de tijd die ouders per school, gezamenlijk aan al deze activiteiten besteedden onge veer 1100 uur op jaarbasis. In 2003 komen de directeuren op een schatting van gemiddeld 700 uur", aldus de onderzoe kers. De schooldirecteuren wijten de afname voornamelijk aan de toegenomen werkdnik onder ouders. De resultaten van het onderzoek onder ouders wijzen eveneens op een duidelijk ver band met de omvang van be taald werk. Daarnaast is de af name te verklaren uit verande ringen in het onderwijs zelf, waardoor leerkrachten minder hulp nodig hebben. pen ook relatief veel geld in de wetenschap, maar die hoogwaardige kennis wordt commercieel niet voldoende toegepast." „Omdat het reguliere bedrijfsleven zijn innova tieve krachten vandaag de dag evenmin weet aan te boren, gaat het slecht met Nederland Kennis land. Ons land scoort bar laag in Europa, om maar te zwijgen over een vergelijking met Ameri ka of Azië." Het nieuwe kabinet onderkent de gevaren. On danks een recordbedrag aan bezuinigingen steekt de regering 700 miljoen euro in wat met enige overdrijving een Deltaplan voor de kennis genoemd kan worden. 515 miljoen gaat naar uni versiteiten en naar problemen als het lerarente kort, 185 miljoen is gereserveerd voor het stimu leren van innovatie. Een scala aan plannen is inmiddels uitgezet. Er komt meer steun voor technostarters. De brood nodige samenwerking tussen bedrijfsleven en kennisinstituten krijgt een stevige financiële in jectie. Octrooien moeten met hulp van de over heid meer opleveren. En zo praten betrokkenen in het nieuw opgerichte Innovatieplatform over tal van stimuleringsregelingen. Dat het maar voldoende resultaat moge hebben. Het alternatief is immers erg onaantrekkelijk. De staatssecretaris: „Ik wil niet dat Nederland één groot Volendam wordt. Er is niets mis met die stad, maar we moeten meer bieden dan onze aantrekkelijkheid voor toeristen. Zonder indu striële poot is er in ons land niet eens een dien stensector." Maar waar is het nu eigenlijk misgegaan?„Mijn persoonlijke mening", zegt Van Gennip, „is dat het ons de afgelopen tien jaar zo goed is gegaan dat we achterover zijn gaan leunen. De prikkel om het beter te doen, ontbrak. Maar binnen an derhalfjaar zijn we economisch in een heel an dere tijd beland. En nu zie je dat met name het midden- en kleinbedrijf de scherpte weer terug krijgt. Dat zeggen de ondernemers ook zelf. 'Dat waren wq een beetje kwijtgeraakt'. roermond/anp - Twintig gezin nen in Limburg krijgen een ge zinscoach die hulpverlening aan de families coördineert. Op zeven plaatsen in Limburg be gint dit experiment met deze coach op vrijwillige basis. Dat heeft een woordvoerder van het Bureau Jeugdzorg in Roermond vandaag gezegd. Staatssecreta ris Ross (volksgezondheid) be gint het project gezinscoach in Limburg. Het zal later in heel Nederland worden ingevoerd. De coach moet een in moeilijk heden verkerend gezin onder steunen en de hulpverlening aan dat gezin op elkaar afstem men. Het idee van zo'n coach ontstond na de brand in Roer mond in juli 2002, waarbij zes kinderen om het leven kwa men. Het huis was door de va der in brand gestoken. (advertentie) de ALLERLAATSTE LOTEN. 11 NOVEMBER VOORHEEN RUIM f 117,6 MILJOEN Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3