Liefde op de eerste tast GESPREK VAN DE DAG Nieuwste Charles-schandaal wacht op ontknoping Ook gij, Brutus Jarige clowns leggen zieke kinderen in de watten Dineren in het pikkedonker: HelloDarkness DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK De OUDSTE Albanese, Hava Rex- ha, is zaterdag op 123-jarige leef tijd OVERLEDEN. Gisteren is zij naast haar man begraven met wie zij in 1894 tegen haar wil had moeten trouwen op 14-jarige leef tijd. Haar man, die in de 1830er jaren was geboren, was toen al on geveer 60 en twee keer eerder ge trouwd geweest. Rexha is een halve eeuw weduwe geweest. Van haar zes kinderen is alleen nog maar de 80-jarige Vu Ie in leven, die de ter aardebestelling bijwoonde. Een Al banese bank is een actie begonnen om Rexha in het Guinness Book of Records te krijgen. Tot nu toe staat de Frangaise Jeanne-Louise Cal- ment te boek als de mens die met documenten kan aantonen dat zij- /hij het langst geleefd heeft. Rexha had documenten die het commu nistische bewind van Albanië in 1946 uitvaardigde, met als geboor tedatum 22 augustus 1880. Een rouwende WEDUWNAAR in Noord-China heeft acht jaar lang elke nacht naast het STOFFELIJK OVER SCHOT van zijn vrouw geslapen. De echtgenote was in 1995 aan een her senbloeding gestorven. De vertwijfelde man meldde het overlijden niet, aldus Chinese media, hij vertelde de buurt dat zijn vrouw zich binnenshuis ont spande. Uiteindelijk waarschuwden wantrouwende buren de politie. Agen ten bestormden het huis en ontdekten het lijk in het bed van het echtpaar. Een 99-JARIGE inwoner van Nieuw- Zeeland is gisteren in een bejaarden huis in Christchurch in het HUWELIJK getreden met zijn 84-jarige vriendin. Volgens de Nieuw-Zeelandse pers is het voor beiden het derde huwelijk. Jim Gorringe heeft nu een nationaal re cord te pakken als oudste bruidegom. Hij versloeg een 97-jarige die in 1936 voor het altaar verscheen. De spanning loopt bijna hoorbaar uit de klas als de juf na afloop van het dictee door de rijen gaat om de schriften op te halen. Aangekomen bij mijn zoon (7) blijft zij staaft. Hij maakt als enige geen aanstalten om zijn schrift te overhandigen. „Laat mij het zelf maar even nakijken", zegt hij behulpzaam. „U kunt het toch niet lezen. Het is niet zo dat mijn jongste nazaat ingewikkelder woorden heeft opgeschreven dan zijn klasgenootjes. Hij heeft ze alleen ingewikkelder opgeschreven. Zoals een dokter zijn recept noteert vooreen apotheker. De juf gebruikt bovenstaande anekdote tijdens een tele foongesprek om mij duidelijk te maken dat mijn zoon in haar schrijflessen elke dag opnieuw het Oud- Perzische spijkerschrift uitvindt. Of ik het goed vind dat hij eens langsgaat bij de Caesartherapeute die aan de school verbonden is? Mijn nekharen gaan een beetje overeind staan. De Caesartherapeute ken ik als de functionaris die een vriendje van mijn zoon in behandeling heeft omdat hij niet kan knippen. Dat leek me vooral een handi cap als je kapper wilt worden, of lid van het Konink lijk Huis (eerst lintjes knippen, voordat je ze uitreikt geen ontwikkelingsstoornis die op zesjarige leeftijd moet worden aangepakt. Maar schrijven, dat is na tuurlijk andere koek. Het zal mij niet gebeuren dat mijn zoon een carrière in de kalligrafie misloopt om dat ik hem op zijn zevende Caesartherapie heb ont houden. Het mooie van Caesartherapie is dat je er als ouders niks van merkt. Je hoeft hem er niet naar toe te bren gen of van af te halen. Het gebeurt allemaal op school. Mijn zoon gaat er graag heen, vertelt de juf later op huisbezoek. Hij gooit er over met een bal en doet andere spelletjes. Zij weet dan nog niet dat een telefoontje van de juf bij ons thuis niet wordt afge handeld als een op zichzelf staande gebeurtenis. Het is voor mijn vrouw een signaal dat wij op een be paald punt in de opvoeding hebben gefaald. En dus krijgt mijn zoon behalve Caesar- ook thuistherapie. Elke avond na het eten pakt hij zijn schrift en oefent hij met zijn moeder in het schoonschrift. Maar dat had ik eerlijk gezegd pas in de gaten toen ik de eerste resultaten van zijn vingeroefeningen verwarde met de menukaart van een Grieks restaurant. Voor het bijzondere handschrift van mijn zoon zijn twee eenvoudige verklaringen. De eerste is dat hij van nature links is. Net als ik. En net als z'n zus. En net als z'n opa zaliger. Maar wij zijn allemaal rechts gaan schrijven omdat we dach ten dat dat zo hoorde (behalve tn'n schoonvader zaliger; die werd netzo lang met een liniaal op z'n linkerhand geslagen tot dat hij rechts werd). Een andere verklaring is dat het hem niks interesseert. Als exponent van het compu tertijdperk beschouwt hij schrijven als een overblijjsel uit de tijd dat mannen hun vrouwen nog aan één been naar hun hol sleepten. Zijn grootste vorderingen in het schoolschrift maakt hij als hij ontdekt dat zijn De nieuwe prinses in de Britse koninklijke familie kwam nét te laat. Was de dochter van prins Edward za terdag iets eerder ge boren, dan had zij in chocoladeletters op de voorpagina's van de zondagskranten gestaan. En dus niet de vermeende homo seksuele escapades van haar oom prins Charles. Nee, Charles ont kwam niet aan de be schamende kranten koppen die gisteren vanaf de voorpagina's van alle tablo ids het publiek toeschreeuwden. 'Is Charles biseksueel?' vroeg News of the World zich zonder gene af. Privé- secretaris Sir Michael Peat van Char les zou deze vraag ooit hebben voor gelegd aan de voormalig secretaris en adviseur van de kroonprins, Mark Bolland. En zo gaf deze krant toch mooi een eigen draai aan het schan daal over het 'mysterieuze incident' rond Charles en een voormalige be diende waarover niet mag worden gepubliceerd. Ook de Mail on Sunday, die tot het bittere eind heeft geprobeerd rech terlijke toestemming te krijgen voor het afdrukken van het complete ver haal, probeerde uit hoe ver ze kon gaan. 'Exclusief: Charles en zijn be diende, het ware verhaal', kopte de krant. Daarna volgden zes pagina's interview mei voormalig hoflakei George Smith. Hij zou alle details van het seksschandaal kennen maar kon niet verder ingaan op wat die details dan zijn. Het was-voor de roddelgrage Britten dan ook een domper op de zondags vreugde. Wekelijks snakken ze naar de primeurs die de boulevardpers vaak tot het weekeinde opspaart en deze zondag was de anticipatie gro ter dan anders. Om hun honger voor obsceniteit te stillen moesten ze het koninklijke schandaal echter tussen de regels door lezen. Via losse flar den kregen ze wel een idee wat zich volgens Smith in paleiselij ke kringen heeft afgespeeld. En voorzichtig wor den de eerste grappen gelanceerd over 'de prins die op een houtje bijt', 'op twee fluitjes blaast' en zovoort. Zelfs de serieuze kran ten hadden een invals hoek gevonden om het schandaal op de voor pagina te krijgen. Zo kwam de altijd geres pecteerde Sunday Ti mes met de opening "William vreest voor complot dat zijn vader ruïneert'. Een nieuwe dimensie misschien aan de krampachtige pogingen van de Britse media om het volledige verhaal naar buiten te krijgen: via zo genaamde 'pro-Charles' verslagen komt de ontknoping van het myste rie steeds dichterbij. Esther Gotink Dochter voor prins Edward en Sophie Sophie Rhys-Jones (38), gravin van Wessex en vrouw van de jongste zoon Edward van de Brit se koningin Elizabeth, heeft za terdag een dochter gekregen. De jongste telg in het Britse konings huis kwam op de wereld door middel van een keizersnede. Prins Edward was niet bij de be valling, hij bracht een werkbe zoek aan Mauritius. De geboorte was enkele weken te vroeg, maar de toestand van moeder en kind is stabiel, aldus de artsen. Hoe het meisje gaat heten is nog niet bekend. Het nieuwe prinsesje is achtste in de lijn van de troonop volging, na prins Charles en zijn zoons William en Harry, prins Andrew en zijn dochters Beatrice en Eugenie, en prins Edward. Ed ward en Sophie verwachtten twee jaar geleden ook een kind, maar dat bleek een buitenbaar- moederlijke zwangerschap te zijn. Sophie onderging toen een spoedoperatie en verloor de ba by. AhIP/DPA/RTR Prins Charles. Foto: AP „Kijk, hier doen we het allemaal voor." Frank Wentink, producer en algemeen-directeur van Wen- tink Events kijkt niet zonder trots naar de verrichtingen van 'zijn' mensen in Studio 21 in Hilver sum. „Dit is toch geweldig om te doen, moet je al die kinderen nou toch zien genieten van de show." Enkele sponsors, waaronder Wen- tink Events, hebben de 11-jarige CliniClowns gistermiddag en een deel van de avond een knalfeest aangeboden voor chronisch (ern stig) zieke kinderen. Wentink, die al tien jaar naam maakt als orga nisator van spectaculaire Dinner- Shows op het Hilversumse Media park, had alles uit de kast gehaald om het de zieke kinderen, hun vriendjes en begeleiders zoveel mogelijk naar de zin te maken. Dat begon al meteen bij de en tree, waar het CliniClowns-orkest de kinderen met muzikaal kabaal onthaalde. Op een echte rode lo per. Binnen liep zo'n beetje ieder een met een rode clownsneus op, inclusief de cameramensen en al le technici. Veel feestgangers had den zich ook laten versieren met een boa. „Wij doen de dingen nét even an ders," zegt CliniClowns-directeur Tom Doude van Troostwijk. „Daarom vieren we niet het ge bruikelijke tienjarig bestaan, maar juist ons élfjarig bestaan. Met zo'n feest als dit, in een grote studio, vergeten de kinderen even dat ze ziek zijn. Zieke kinderen zijn wel ziek, maar toch vooral kind. Voor hen proberen wij allerlei manie ren te vinden om ze af te leiden." De CliniClowns leggen overigens jaarlijks zo'n 85.000 bezoeken af aan kinderen in moeilijke situa ties. „Kinderen die zich dankzij de CliniClowns weer even gewoon kind kunnen voelen. Het startschot voor de verjaar dagsactie van de CliniClowns werd op 4 november door minis ter Hoogervorst van vws gegeven, gistermiddag werd de feestweek afgesloten met het CliniClowns Kindergala in Studio 21. Enige honderden kinderen van 6 tot 12 jaar-deels in rolstoelen waren getuige van de glitter en glamour-elementen die Wentink in zijn DinnerShow-programma gebruikt: bijvoorbeeld het illusio nistenduo Christian Farla en Bi- anca (dat niet onder doet voor il lusionist Hans Klok) en de Suri Dineren in totale duisternis met vijftig onbekenden. Weer een nieu we manier om eindelijk die ene, perfecte partner te vinden. „Het gaat namelijk om het innerlijk, niet om het uiterlijk." Simone (37) kan niet zien of haar bord leeg is. Laat staan dat zij weet wat ze zojuist gegeten heeft. Wel voelt ze met haar vinger dat haar wijnglas nog half vol is. Het is vrijdagavond pikdonker in restaurant Hot Kitchen in Amster dam, waar vijftig vrijgezelle man nen en vrouwen in totale duister nis met elkaar dineren. Simone kan haar vijf tafelgenoten niet zien. Het zijn drie andere dames en twee heren. Dat komt ze te we ten als er met een glas champag ne wordt kennisgemaakt. Alleen het proosten mislukt in het don ker. Schuin tegenover Simone zit haar vriendin Monique (33). Ze zijn speciaal voor deze avond naar Amsterdam gekomen. Toch hoe ven deze singles niet per se aan de man, zeggen ze. „Het idee al leen al, dineren in het donker, is spannend", vindt Simone. HelloDarkness, zoals deze letter lijke 'blind date' heet, is georgani seerd door OneHello, een plaats waar singles elkaar ontmoeten op het internet. De avond is bedoeld voor vrijgezellen tussen 25 en 45 jaar. De gemiddelde leeftijd ligt deze avond op 39 jaar. Vrouwen zijn in de meerderheid. „Vrouwen durven sneller te kiezen voor wat ze leuk vinden. Zij geven zich dus eerder op dan mannen", zegt or ganisator Erik Zwiers van One Hello. De meeste singles kennen elkaar niet. „Vrijgezellen vinden het vaak moeilijk om contact te leggen. Weten vaak niet waar ze met een vreemde over moeten praten. Het eten in het donker alleen al zorgt voor zo'n ongedwongen sfeer dat er genoeg gespreksstof is", aldus schrijftherapie thuis samenvalt met het tijdstip waarop Nickelodeon de herhalingen van Bassie en Adriaan (toen alles nog goed was, tussen die twee) uitzendt. Kort daarop belt de Caesartherapeute op. Ze heeft ontdekt dat onze zoon links is en op pert de mogelijkheid met ons een traject in te gaan om hem ook links te leren schrijven. Met ons? Jazeker, het zal een langdurig en moeizaam proces worden, dat ook van de ouders alle medewerking en inzet vergt. Er zal sprake zijn van bloed, zweet en tranen, maar aan het eind gloort de overwinning. Het blijft even stil aan de andere kant van de lijn, als mijn vrouw duidelijk maakt dat onze zoon in alles links mag zijn, maar dat hij zijn pen in dat geval maar rechts blijft vasthouden. De volgende dag komt hij trots thuis met zijn eerste zeven min voor schrijven. Hij vond de kalender uit, bedacht het schrikkeljaar, verbond zijn naam aan de maand Juli en schonk ons de uitspraak Veni, Vidi, Vici (ik kwam, ik zag en ik overwon). Maar de laatste keer dat hij zo smadelijk werd verraden, schijnt Caesar 'Ook gij, Brutus' te hebben geroepen. Reageren? column@dickvanderplas.nl Idols-sterren Dewi en Jamai delen handtekeningen uit op het CliniClowns Kindergala. Foto: Ton Kastermansl naamse zanger Bryan B. En na tuurlijk wisten Idols als Jamai en Dewi en de winnaar van het Kin dersongfestival Roel de handen van de kinderen aardig op elkaar te krijgen. Het was vooral Jamai die zeer geïnspireerd en sympa thiek richting de zieke kinderen zijn act verzorgde. Maar ook VPRO's Gemma Glitter die de verschillende onderdelen aan elkaar praatte in haar beken de outfit, wist de stemming onder de kids er goed in te houden. Net als de vele clowns. En ook de pa tatjes, plus appelmoes, plus knak worstjes zorgden voor verhogiL van de feestvreugde. "O Jan van Stipriaan Luïscius De AVRO zendt het Kind er gala f1? zaterdag in Z@ppelin uit om 9 f' J uur op Nederland 3. De ober bedient met infrarood nachtkijker op het hoofd. Foto: GPD/Phil Nijhuis Zwiers. En de drempel om elkaar ongegeneerd te betasten, iets wat je in het openbaar minder snel doet, ligt in het donker ook een stuk lager, weet hij. Toch is niet iedereen aan tafel even spraakzaam of handtastelijk. Hoewel iedereen eikaars hand of gezicht aanraakt en hardop fanta seert hoe iedereen er uit ziet, voelt Joke, een vrouw van middel bare leeftijd, zich door haar tafel genoten gepasseerd. Ze probeert wel contact te leggen met de an deren, maar volgens haar zijn vooral de dames te veel aan het zeuren. Het zou niet donker ge noeg zijn, de huisfotograaf ge bruikt te vaak flitslicht en als via het zwarte gordijn het éten wordt geserveerd schijnt er te veel licht vanuit de keuken de donkere ruimte in. Ook is het verrassings effect weg omdat de vrijgezellen elkaar al hebben kunnen zien voordat ze door de obers, uitge rust met infrarood nachtkijkers, de duisternis in werden geleid. De romantiek aan tafel is ver te zoeken. Wel wordt er samen gela chen als een paar reageerbuisjes waar broccolisoep in heeft geze ten kapot vallen. De avond van Joke, waarop ze hoopte de liefde van haar leven tegen te komen, valt een beetje tegen. Overbuur man Pieter is ineens verdwenen, omdat hij geen contact krijgt met de rest van de tafel. Toch is er volgens Zwiers dea avond minimaal één romanct gebloeid. „Ook heerste er een lev zondere spanning aan een 'vi w' wentafel'," weet hij. Toch is e °8C voor diegenen die zelfs in hetln^ donker moeite hebben om co,a" tact te maken nog hoop. In n< ging van HelloDarkness volgt |)C nenkort HelloSilent. Hoeft er lemaal niks gezegd te worden )S Micha Jacobs

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2