Korfbalsport jaagt vergeefs erkenning na SPORT Tegenvallend MSV steelt zege in slotseconden Treffers wint 'loos due in het hol van de leeuv Ontluisterende nederlaag voor Leython Foreholte snakt naar meer tegenstanc te Rob Scholtes wint grand prix maandag lO NOVEMBER 20( groningen - Rob Scholtes heeft in Groningen een grand-prix- toemooi gewonnen. De kunst biljarter uit Voorschoten bleef de Amsterdammers George Kenter en Sander Jonen voor. Scholtes heeft zich geplaatst voor het Masters-toernooi, dat wordt gehouden. De Voorscho- Zelfs België haakt af in tweestrijd met Oranje tenaar won twee van de drie plaatsingstoernooien. Zwemmers LZ stevig aan kop leiden - LZ 1886 heeft gisteren in de verenigingscompetitie zijn eerste plaats verstevigd. De Leidse zwemmers ondervon den vooral van De Dolfijn uit Amsterdam (met Chantal Groot, Thijs van Valkengoed en Haike van Stralen) geduchte te genstand. De Leidse ploeg breidde de voorsprong zeifis met 27 punten uit. Dat was vooral te danken aan de jeugd- zwemmers van LZ. Boris van Putten zwom op de 200 school slag een limiet voor het Neder lands jeugdkampioenschap. Bij de senioren leverden Ester Nijgh en Lenneke van Schaik goede prestaties. volleybal - De mannen van Leython leden een ontluiste rende 4-0 nederlaag tegen US en zijn nu hekkensluiter in de tweede divisie. Coach Hans Broere had maar één kwalifica tie voor het spel van zijn eigen ploeg: 'dramatisch slecht'. Al leen in de vierde set kwamen de Leiderdorpers in de buurt van setwinst. Na 24 -24 werd het 24-26 voor de studenten uit Amsterdam. De wouwen van Gemini was eenzelfde lot beschoren. Zij werden met 4-0 aan de kant ge zet door Zwolle. Vooral in de eerste twee sets kwam de Voor- schotense ploeg er niet aan te pas. „We kwamen aanvals- kracht en blok tekort", analy seerde coach Peter van Vliet. De derde set kwam de thuisploeg iets beter in zijn spel om in de vierde deel aan setwinst te rui ken. Het setpoint werd niet be nut, waarop Zwolle de strijd be sliste. Rotterdam - Om te onderstre pen dat Nederland nog altijd met afstand het beste korfbal- land ter wereld is, hoefde er na tuurlijk geen wereldkampioen schap te worden gespeeld. Bel gië werd gisteren in een allesbe halve uitverkocht Ahoy' in de fi nale weer eens onder de voet gelopen: 22-9. Als de anderen er maar iets van hebben opgesto ken, dan kan de korfbalgemeen schap verder met het najagen van internationale erkenning. De hamvraag was niet of Ne derland wereldkampioen zou worden, maar of het WK in Ne derland zou bijdragen aan de internationalisering van het korfbal. Strijd was er vooral tus sen de ontwikkelingslanden, de top is nog altijd smal. Zelfs Bel gië lijkt na de afstraffing van gisteren afstand van die status te moeten doen. De Tsjechen, de nummer drie van het WK en over vier jaar organisator van het toernooi, willen nu hun spelers bij Nederlandse clubs onderbrengen. Het best denk bare idee om vooruit te komen. „We moeten er zelf internatio naal nog meer aan doen om de weerstand tegen onszelf te ver hogen", zegt ook de Nederland se bondscoach Jan Sjouke van den Bos. Daartoe is niet alleen het korfbal veroordeeld, zegt hij. „Kijk naar het schaatsen, waar onze coaches Qok in het buitenland hun werk doen en het hockey. Er gaat een Neder landse coach naar Spanje en Spanje wint van Nederland." Van den Bos vindt het mis schien wel wat als straks in 2005 zijn taak er bij de nationa le ploeg opzit. „Als je het over een volgende droom hebt, ja, waarom niet? Met een ander land winnen van Nederland. Dan draag je zeker bij aan de ontwikkeling van korfbal. Het altématief, dat Nederland flink op de rem trapt om de an dere landen kans te geven bij te komen, verwerpt Van den Bos. „Ik had bij dit WK veertien waanzinnig gemotiveerde men sen, die hiervoor hebben geïn vesteerd en getraind. Dan moet Dolle vreugde bij het Nederlandse korfbalteam na de klinkende overwinning op de Belgen. Foto: ANP/Robert Vos je lid worden van een circus, kun je mensen op een andere manier vermaken. Het korfbal heeft nog wel even nodig om in de sportfamilie op genomen te kunnen worden. Nogmaals: aan Nederland ligt het niet. Het sportmerk Asics ontwikkelde een heuse korfbal schoen, voor de korfballers in eigen land een toppunt van er kenning. Drie korfbalbladen vechten elkaar de markt uit. Liefhebbers kijken nu al weer uit naar de korfbalfinale in maart, dan zit Ahoy' wel mud- jevol. Uiteraard heeft Nederland het voortouw genomen om het rie ten mandje in de ban te doen. De nieuwe plastic korf - knal geel van kleur - was gisteren al in een hoekje van Ahoy' te be wonderen. „Nu moet er nog volop mee geëxperimenteerd worden. En hij mag nog wel iets mooier qua vormgeving", aldus Van den Bos. Dat de nieuwe gekozen presi dent (Jan Fransoo) van de In ternationale Korfbal Federatie (IKF) wéér een Nederlander is - hij volgt na zestien jaar Bob de Die op - zal ook niemand ver bazen. Wellicht geven nieuwe regels het korfbal een impuls. Kenners zien bijvoorbeeld meer vooruit gang in een vijf-secondenregel (de bal niet langer vasthouden) dan in de vervanging van het mandje. En als mannen zonder vrouwen gaan spelen? Dat gaat Ben Crum, technisch coördina tor en oud-bondscoach, te ver. „Dan tast je het karakter van de sport teveel aan." Ach, experimenteren kan geen kwaad, meent international Ta co Poelstra, die gisteren af scheid nam als international, al twijfelt hij ook of het dan een leuker schouwspel wordt. De andere landen zijn nog he lemaal niet zo ver in denken. Die hebben nog hun hai vol aan het spelletje in zijn dige vorm. „Ik hoop dat di de andere landen motivee niet demotiveert", sprak i national Leon Simons, ééi de smaakmakers van de fj „We hebben ze laten zien) mooi korfbal kan zijn." Korfbal moet over de grens absolute schoolsport wo anders blijft de kloof mei derland volgens Simons dl nia lang te groot. De a heerschappij van Nedt vergroot de kansen op olympische status zeker Wel verwelkomde de IKF WK vier nieuwe leden: 1 Griekenland, Roemenië en zilië. Daarmee komt het over de veertig, de minimu van het Internationaal pisch Comité. De hele we Rotterdam werd trots gewa^ maakt van de komst van president Jacques Rogge, de Belg kwam niet opdage Leidse korfbalbeki krijgt nieuwe opzi korfbal - Zes regioplof doen deze week mee aa strijd om de Leidse Kor n beker nieuwe stijl. De Li st Korfbalfederatie laat ra lijk behalve de eerste si e] renteams ook de hoogst nioren in aparte poules iZL doen om een avondvu ur programma te verkrijger 10 De Danaïden, Fiks en Ve tas openen vanavond toernooi in sporthal De e Bekerhouder KZ Lt f speelt morgenavond ii 0 Vijf Meihal tegen stadp 'e ten Sporting Trigon en cendo. De aanvang is in de groepen om 19.00 uu nummers één en twee den donderdagavond Apollohal om een plaa !.n de finale. De finale won maandag 29 december a'! Vijf Meihal gespeeld. BS Leiden ligt met zichzelf overhoop basketbal - Met een belangrijke 'tip-in' op zeven seconden van het einde heeft Edwin Engel hart de wedstrijd tegen Red Giants in het voordeel van MSV beslist: 76-74. De bezoekers uit Meppel werden zaterdag door die actie feitelijk sportief be roofd van een overwinning. De Noordwijkers bezetten de ge deelde derde plaats in de pro motiedivisie. MSV speelde vrijwel het gehele duel tegen een achterstand. Met name aanvallend kwam het spel van de Noordwijkers niet uit de verf. Red Giants scoorde in de eerste periode al 23 punten en sloeg daarmee meteen een gat van tien pun ten. Ook in het tweede kwart bleef MSV te veel knoeien in de aan val. Van geduldig wachten op de kansen was geen sprake. In de verdediging stelden de Noordwijkers wel orde op za ken, waardoor de stand bij rust een draaglijker aanzien had:, 33-36. Na rust nam MSV af en toe zelfs een voorsprong. Het voordeel bleef echter steeds beperkt tot een paar punten. De laatste dertig seconden van de wed strijd bleef MSV opeens wel ge duldig. De 24-seconden schot- klok werd helemaal opgebruikt, waarbij Gerben van der Holst pas op het laatste moment een poging waagde. De bal botste van de ring, maar Engelhart stond precies op de goede plek om de aanvallende rebound di rect te vertalen in een score. De winnende coach Roberto van den Broek: „Dit was voor ons een lastige en spannende wedstrijd, die we moesten win nen om in de race te blijven. Opvallend was dat zij in de laat ste aanval van ons ineens in een zone gingen staan. Daarvan profiteerden wij optimaal bij de rebound. Red Giants heeft nor maal gesproken een goede ploeg, maar ze staan nu voor laatste." Scores MSV: Van den Broek 22, Engel- hart 15, Van Leeuwen 11. Een hopeloos derde kwart en spelers die meer verhaal pro beerden te halen bij de scheids rechters in plaats van een keer bij zichzelf te rade te gaan, hiel den BS Leiden af van een nuttb ge overwinning op BC Utrecht: 73-83. Op weg naar de wed strijd was Leiden in een file be land, waardoor de ploeg op het aanvangstijdstip van het duel nog niet eens gearriveerd was. Ondanks die slechte voorberei ding en een 16-11 achterstand halverwege het eerste kwart, hadden de Leidenaars bij de rust een voorsprong van negen punten opgebouwd, 42-33. Met name 'routinier' Tim Bakker onderscheidde zich eindelijk weer eens positief, met vier driepunters en veertien punten in de eerste twintig minuten. In het derde kwart ging het echter al snel mis. Leiden kreeg meer moeite met het fysieke spel van de Utrechtse tegenstander en de scheidsrechters die daar steeds minder tegen optraden. Vooral in de verdedigende re bound gaf Leiden veel weg. Te kenend voor de slechte com municatie was de situatie, waarbij drie Leidenaars de bal in handen dachten te hebben, maar in plaats daarvan de bal over de zijlijn duwden. Leiden weigerde ook een tandje bij te zetten en reageerde de frustra ties over de eigen, ook aanval lend, slechte prestaties af op de scheidsrechter. De enige fitte guard die coach Martin Hoek stra tot zijn beschikking had, Lennert Dorrepaal, ging op die manier binnen een paar minu ten met vijf fouten van het veld af. Utrecht, dat het einde van het derde kwart met een 27-11 run afsloot op 60-53, nam in het vierde kwart nog verder af stand van de gefrustreerde Lei denaars. De Leidse ploeg kwam weliswaar nog één keer terug tot 73-66, maar het verschil had veel groter kunnen worden. Nu bleef de schade, gelet op het mogelijk beslissende onderlin ge resultaat bij wel of niet de^*- graderen, met tien nog beperkt. Scores BS Leiden: Bakker 20, Schelvis \0, Henriquez 10. handbal - Foreholte kijkt hun kerend uit naar sterke tegen standers. De ongeslagen kop loper van de handbalhoofd klasse B won gisteren in eigen zaal gemakkelijk van DWS (24- 16). In gedachten was de ploeg uit Voorhout al bij de beker wedstrijd tegen eerstedivisio- nist Quintus 2, die morgen avond om 20.00 uur ook in De Gaasbak wordt afgewerkt. Maar telkens als de gedachten van de Foreholte-speelsters af dwaalden, krabbelde DWS op. Zo leidde de thuisclub na een bliksemstart bij rust slechts met 12-6. Ook in de tweede helft gebeurde iets dergelijks. Halverwege leek er bij 19-8 geen vuiltje meer aan de lucht voor de ploeg uit Voorhout, maar DWS vocht zich - soms zelfs letterlijk - terug tot 19-13. Daarna werden twee rode kaarten de gasten fataal. AanWoorhoutse kant beleefde Helga Janson een heerlijke middag. Niet alleen maakte zij zes doelpunten, maar ook stel de zij medespeelsters keer op keer in staat om te scoren. Ma- riska van Steijn trof zeven keer de roos. Ook Lindsay Wille men profiteerde volop van Jansons voorbereidende werk. Toch was het trainersduo Elly Spreeuw/Nicole Donners niet helemaal tevreden over de vierde overwinning op rij. Daarvoor miste Foreholi eP veel kansen, waaronder strafworpen. Ook baalde ners van de onsportieve te c? stand. „Gelukkig traden scheidsrechters op tegen »af mene acties die in een balzaal niet thuishoren' Donners. gee Rijnstreek Nu Rijnstreek verloor ook ii tweede competitieronde Middelburg had de regio e ser uit Alphen aan den Rij terdag weinig in te brenge gen EMM: 27-15. at Roberto van den Broek, speler en coach van MSV, torent hoog uit boven twee tegenstanders van Red Giants. Foto: Henk Bouwman door Ron Hoogendam tafeltennis - Heemskerk Tref fers heeft in de tweede halve fi nale van de play-offs een goede prestatie geleverd door met 4-3 te zegevieren in het hol van de leeuw. Maar doordat de club uit Roelofarendsveen in de thuis wedstrijd een 'geflatteerde' 7-0 nederlaag had geleden tegen de zesvoudig landskampioen Feij- enoord, spelen de Rotterdam mers de finale tegen Cosmos. Zij konden het zich veroorloven om international Barry Wijers tegen Treffers aan de kant te houden. Opvallend sterk acteerde Me- rijn de Bruin, die eerst Segun Toriola met 3-1 versloeg en la ter Michel de Boer (3-2) klopte. Sau Ayemoyuba, die opnieuw zijn landgenoot en collega-kop man Toriola moest voorlaten, tekende voor het derde punt in de Persoonsdam door Roy Vis ser in drie games te verslaan. De talentvolle Jelle Bosman zet te in de slotpartij Visser, die ook in de reguliere competitie de mindere was, met 3-0 te kijk. Scyila had in zijn eerste wed strijd van de degradatiepoule geen moeite om Torenstad te verslaan. In Zutphen werd het 5-2 voor de Leidse ploeg, die al leen in Jurgen Pastoors een op ponent van formaat had. Pas- toorsversloeg zowel Mark Heemskerk als Gerard Bakker. Beide spelers wonnen wel de dubbbel. En omdat kopman Edgar Malchasian een superdag had met winst op Martin Brink hof en Herm Aalders, was de zege net zo groot als in de regu liere competitie. Scyila staat tweede in de poule, een punt achter het eveneens met 5-2 winnende De Toekomst. Scyila 2 doet het als debutant in de eerste divisie niet slecht, maar komt telkens iets tekort. Zo ook op de zevende speeldag tegen Remax, waarop de reserves met 6-4 verloren en derhalve steeds meer degradatiezorgen kennen. Thuis werd het nog een remise, omdat Simon Goessens toen driemaal won. Nu moest het jonge talent in het Limburgse Buchten genoegen nemen met twee overwinningen op Hesters en Histeldorf. De Pool Szafra- nek was te sterk, ook voor Thijs Langeveld(2x) en Pim Mosterd die met lege handen bleef. Voor het eveneens in degrada tiegevaar verkerende Pecos, dat uitkomt in de tweede divisie, gloort er na zaterdag hoop op een goede afloop na de 7-3 zege op Renata. De Oegstgeester ploeg deed immers een beroep op de drie jaar geleden gestopte Ted van den Berg (met het 't Zand uit Middelburg landskam pioen) en zijn meespelen legde de Oegstgeetsers geen windeie ren. Driemaal liet Van den Berg, die van een eenmalige geste sprak, zich feliciteren. Hij was na afloop van zijn laatste partij dc meteen gevlogen wegens T t verplichtingen. Ook Ron 1' aanboord, die zeven ma blessureleed kende, lui p;et zijn duel op met twee ze dat resultaat behaalde 00 y Reitsma. Scyila 3, dat niet ech tie kwam, staat nu ex ,pj met Oegstgeesst (beide h <je 33 punten en staan 6 p m, voor op Renata en SVE). ,ect Docos boekte in de derd e r sie een nipte 6-4 wii [je TOGB en staat nog altijd voe punten voor op SVE. Stev js den Berg (3x) en Kish pfvoc (2x) tekenden voor de p eri0 Dat was maar goed ook ,]oe( Basim al Hussainy r niets in Berkel en Rodenr ror ;eflil Vrouwen 'Jk De vrouwen van Pecos t [5 zich min of meer neergel re( degradatie. Tegen de bez jav. van FTTC uit Franeker, aanvoering van kopvrouv ma, leed Pecos een 7-3 ïrte( laag. Iris Sjaardema en M .jgen Karsdrop, beiden et winst, hadden uitzicht op De collega's van Docos si na de 8-2 nederlaag bi| dersstad 2 in de tweede q evenmin rooskleurig vö nscj achterstand op FTTC be twee punten voor het !n p team, waarvan alleen I van der Meer van Zwail Schoonhoed wonnö

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24