De Jong stijgt boven zichzelf uit Ronald Jansen gaat Pakistaanse hockeyers helpen op weg naar de tea Sponsorloze schaatser presteert maximaal bij start wereldbekerseizoen Engelse rugbyers verslaan Wales Succesvol turnweekeinde Groenveld in Slovenië Groenewold doet na verloren jaar weer mé Honderdste zege in Thialf voor Rozend; Dubbeldam zevende in WB Seve Trophy SPORT 2 voor titelhouders >1 Bob de Jong (rechts) in Hamar op weg naar een baanrecord op de 5 kilometer. Tegenstander Carl Verheijen zou op deze afstand als tweede eindigen. Foto: ANP/Vincent Jannink door Cijs van Oosten hamar - De Nederlandse schaatsers jutten elkaar vroeg in het seizoen op en rijden op vallend snelle tijden. Aanvallen lijkt het credo te zijn. Die strate gie leverde zaterdag en zondag twee wereld bekerzeges op, voor Erben Wennemars op de 1500 meter en voor de ontke tende Bob de Jong op de vijf ki lometer. Op onorthodoxe wijze trok Bob de Jong ten strijde op de vijf kilometer tijdens de eerste wereldbekerwedstrijden van het seizoen in Hamar. De schaatser uit Leimuiden gooi de het gas vanaf het begin open en kwam uit op een tijd - 6 minuten en 19,94 seconden - die tot gisteren alleen mogelijk werd geacht op de hooggele gen banen van Salt Lake City en Calgary. De Jong gaat zonder sponsor door het leven na de voor hem dramatisch verlopen Olympi sche Spelen in 2002. Na het vertrek bij TVM won hij vorig jaar, mét assistentie van ge westelijk coach Wim den Ei sen, de wereldtitel op de tien kilometer. Het ziet het er naar uit dat hij dit jaar nog harder zal gaan. De Jong behaalde gisteren in Hamar zijn vierde wereldbe kerzege in de vijfde tijd ooit ge reden en boekte een officieus wereldrecord op laaglandba- nen. Hij bleef vijf seconden bo ven het wereldrecord van olympisch kampioen Jochem Uytdehaage en vijf seconden onder het baanrecord in het Vikingschip. De schlemielige status van de eeuwige tweede, de Joop Zoe temelk van het schaatsen, houdt gezien de zeges die De Jong op het ijs boekt niet meer stand. Glunderend nam hij de bloemen en de premie van 1500 dollar in ontvangst. ,,Dit komt in de buurt van mijn bes te race ooit. Ik bleef heel lang rondjes onder de dertig secon den rijden." De vijf kilometer ging De Jong relatief gemakkelijk af. In de voorgaande ritten zag hij nie mand 'kapot' gaan, dus wist hij dat een snelle race tot de mo gelijkheden behoorde. „Zoals ik het nu heb gedaan, heb ik het nooit gedaan. In het verle den begon ik behoudender, maar het was goed glij-ijs, dus ik dacht: 'ga d'r maar in'. Aan vallen." De trage starter gleed eerder dan verwacht voorbij Carl Ver heijen, tweede in een persoon lijk record van 6.21,79, en zette vervolgens de 'turbo' aan. Vol zelfvertrouwen heeft hij inmid dels zijn doelen bijgesteld. Maart, met het WK afstanden in Seoul, blijft voor hem de oogst maand, maar in de aanloop naar Korea wil hij zich ook ma nifesteren op het EK en WK all round. Het wordt dringen, want er zijn onderhand acht kandi daten voor vier plaatsen. „Voor mij zijn er zeker mogelijkhe den." Nog altijd domineren de Ne derlandse allrounders de vijf ki lometer (le, 2de, 4de, 6de en 7de), al is een lichte kentering zichtbaar. De Noor Lasse Saetre werd derde, de Amerikaanse nieuwkomer Chad Hedrick vijf de en niet te onderschatten valt de Italiaan Enrico Fabris (acht ste) die rustig wordt klaarge stoomd voor de Olympische Spelen in Turijn over ruim twee jaar. De Jong: „Daar ben ik blij mee, want ik vind het ook niet leuk om elke week op een open NK te rijden." Opvallend is dat juist de 1500 meter steeds meer een Neder landse afstand lijkt te worden. Met vier Nederlanders bij de eerste vijf, alleen Derek Parra voegde zich tussen het oranje gezelschap, is sprake van een opvallende verschuiving. Min der opmerkelijk is dat Erben Wennemars zijn zegereeks van vorig jaar dit jaar ogenschijnlijk moeiteloos doortrekt. Hij boek te zaterdag op de 1500 meter zijn tiende wereldbekerzege in een tijd van 1.47,37. Alleen Mark Tuitert kon hem, op 0,18 seconde, goed volgen. „De 1500 meter gaat steeds makkelijker", zei Wennemars. „Ik ga er vanaf de start vol in, jarenlang werd ik voor gek ver klaard, maar het werpt nu zijn vruchten af. De anderen moe ten dat nu ook gaan doen. Dat is mijn bijdrage aan de evolutie van de schaatssport. Als je wilt winnen, dan moet je het op mijn manier doen." Mark Tuitert, tweede, heeft Wennemars' aanpak op de 1500 meter als voorbeeld genomen. „Ik ga dit seizoen net als Erben zo hard mogelijk weg. Vorig jaar was ik nog niet overtuigd van mezelf. Nu ben ik sterker, houd ik het wel vol en klap ik niet in elkaar. Ik kan nu heel hard weg en doorrijden." Melbourne - Frankrijk en Engeland treffen elkaar deze week in de halve finales van het wereldkampioenschap rugby in Australië. In de andere halve finale spelen Australië en Nieuw-Zeeland tegen elkaar. Engeland was, na een aanvankelijke 3-10 achterstand, in haar kwartfinale uiteindelijk te sterk voor Wales: 28-17. Op de foto pakt Engelsman Le wis Moody de bal af van Martyn Williams. De Fransen rekenden gisteren op hun beurt gedecideerd af met Ierland: 43-21. Foto: AP/Steve Holland Winst meerkampfinale en op brug uubuana/anp - De vijftienjari ge turnster Shalina Groenveld heeft dit weekeinde twee inter nationale zeges geboekt bij de Siska-Cup in Slovenië. Het lid van tumploeg Victory (Alk maar) schreef zaterdag de meerkampfinale op haar naam. Een dag later won ze ook op het onderdeel brug goud. Aan het toernooi in Ljubljana deden turnsters mee uit dertien lan den, waaronder erkende tum- naties als Rusland, Roemenië en Oekraïne. Groenveld won bij de meer kampfinale haar sterkste onder deel, de brug. Verder won ze zilver op sprong, brons op vloer en werd ze op balk vijfde. Haar hoogste score, op brug, was 8,75. Groenveld verzamelde 34,700 punten en bleef de Roe meense Nistor voor (34,050), de Bulgaarse Karpenko (33,800) werd derde. Clubgenote Renée de Wit werd veertiende. Tijdens de toestelfinales was Groenveld opnieuw succesvol. Op haar favoriete onderdeel, brug, liet ze het volledige inter nationale deelnemersveld ach ter zich: 8,700. Ook bij sprong behaalde ze een medaille. Ze wérd derde. Op vloer (5de) en balk (6de) presteerde ze even eens goed. De Wit, net hersteld van ziekte, eindigde op de vloer als achtste. Trainer Mare de Wit had het goede optreden van Groenveld wel zien aankomen, maar wist alleen niet hoe ze zich daarmee in het internationale veld zou manifesteren. „Het deelne mersveld was een mix tussen ervaren turnsters en jong ta lent." Op de lijst kwam ook de naam van de Russin Chorkina voor, maar het ging in dit geval niet om vedette Svetlana, maar om haar 20-jarige zus Yulia. Hoewel ze op brug bijna dezelf de oefening deed als haar be roemde zus, kon deze Chorkina niet imponeren. Uiteindelijk werd ze zesde. Hoe Groenveld er momenteel nationaal voorstaat, kan De Wit niet voorspellen. „Dat zien we eind februari wel, als de top pers bij elkaar zijn voor de kwa lificatie voor het EK. Shalina gaat voor het EK en voor het tweede plaatsbewijs voor de Olympische Spelen." Een bij zonder ambitieus plan voor het jonge talent. „Ach, je moet doe len stellen", meent haar trainer. „Bovendien, Shalina is in op komst terwijl de huidige lich ting wegzakt." hamar - Renate Groenewold op een internationaal podium is geen bijzonderheid meer. En dat ze meestal een of twee Duitse vrouwen voor zich moet dulden, geldt bijna als een wet matigheid. Maar toch mag het Nederlandse vrouwenschaatsen een beetje hoop putten uit de twee derde plaatsen van Groe newold op 1500 en 3000 meter tijdens de eerste wereldbeker wedstrijden van het seizoen, af gelopen weekeinde in Hamar. Als er iets valt op te maken uit de seizoensopener in Noorwe gen, is dat de onderlinge ver schillen aan de top kleiner zijn. Het gat met de Duitse vrouwen is, vooralsnog, te overzien. De vraag blijft of dat de komende weken en maanden zo blijft. „Na een jaar waarin ik niet heb meegedaan met de Duitse mei den, is dit heel prettig", zei Groenewold opgelucht. „Deze prijzen steek ik in mijn broek zak." Groenewold eindigde zaterdag op de 3000 meter (4 minuten 8,39 seconden), als derde ach ter Anni Friesinger (4.07,31) en Claudia Pechstein (4.08,06). Gretha Smit blies zichzelf door een te voortvarende start op en eindigde daardoor als zesde (4.12,75). De snelste tijd van de dag werd geschaatst door Jen nifer Rodriguez, die eerder in de B-groep onder betere ijsom- standigheden de snelste was: 4.07,07. De Amerikaanse schaatsster won gisteren de 1500 meter (1.57,57), voor Friesinger (1.58,14) en dus op nieuw Groenewold (1.59,44). Het verschil tussen Friesinger en Groenewold bedroeg op de drie kilometer en de 1500 meter ongeveer een seconde. Het ver schil schuilt in de snelheid in het begin van de race, de twee rijdsters voltooiden de laatste ronde in dezelfde race beiden in 31,7 seconden. De snelle slotronde is een bevestigii 1 v het met de conditie van l ke newold wel goed zit. „Fi t g ger en Rodriguez kunnen i ie: begin makkelijker snelheif iz< ken. Die snelheid mis ik." Tn Naast Friesinger en Peel ui krijgt Groenewold dit se an op de lange afstanden ook >sl te maken met een kwelget h. het verleden: Gunda Niende Stirnemann. Zij maakte dag na '1000 dagen' haa tree in het internationale wenschaatsen. er Op 10 maait 2001 (WK a den in Salt Lake City) sto iR| 37-jarige negentienvoudij za reldkampioene uit de vooi rij ge DDR voor het laatst 0 n ijs. Later dat jaar trok ze zi i rug vanwege een niet-gep e< zwangerschap waardoor se Olympische Spelen moes b sen. Op 24 mei 2002 wer< sl dochter Victoria geboren. aU Het vorige schaatsseizoe 'ri noot Niemann van het mcr' schap en werkte ze als sc n commentator bij de Duit'g omroep ZDF. In het voer hervatte ze de training it< begeleiding van Eberhai O1' nig. De atletiektrainer stor f haar klaar voor een terugl iel de topsport. gl< „Ik wist dat het zwaar zoi ar den, maar ben er trots op s 1 het heb gedaan. Ik bclee plezier aan het schaa Haar einddoel is het WK den in 2005 in Inzeil. het nog een keer meemal ervan genieten." - Niemann doet het voi 'is rustig aan. Ze slaat dit jt »e! EK en WK allround o\ di richt zich op de 3000 eiue meter. Op de 3000 mete r ze tot haar tevredenheid tej dag vierde, op ruim tw'b conden van winnares P* Friesinger. Net als Groer E hield Niemann het v 'es klein. v Valencia - Het gecombineerde golfteam van Groot-Brittannië en Ierland heeft gisteren in Va lencia de Seve Trophy gepro longeerd. De ploeg van captain Colin Montgomerie versloeg de selectie van het Europese vasteland met 15-13. In de af sluitende tien singlepartijen (5- 5) sloeg de titelhouder gisteren de aanval van de uitdagers af. Het team van Groot-Brittannië en Ierland ging met een voor sprong van 10-8 de laatste dag in van het toernooi, dat vol gens de formule van de Ryder Cup wordt afgewerkt. De Deen Thomas Björn van de Europe se ploeg trok zich terug voor zijn duel met Paul Casey door een nekblessure. Daardoor kreeg de succesvolle titelverde diger een vol punt in de schoot geworpen. Sayginer wint WK-driebanden valladolid - Semih Sayginer is zaterdag voor het eerst in zijn loopbaan wereldkampioen driebanden geworden. De Turkse biljarter won in Valla- dolid in de finale met over macht van de onervaren Griek Filippos Kasidokostas: 15-8 15- 5 15-13. Sayginer haalde een gemiddelde van 2,5 carambo les per beurt. De 39-jarige Turk is al jarenlang een begenadigd driebander, die echter pas vooral de laatste jaren constant is. Voorheen was hij soms bril jant, soms klunzig. De biljarter die ook in andere spelsoorten titels pakte, kwam tot nu toe op een WK niet verder dan de halve finales (2000). Taiwan Open voor Mia Audina taipeh - Mia Audina heeft gis teren de Taiwan Open gewon nen. De Nederlandse badmin- tonster versloeg in de finale de Fran^aise Pi Hongyang in drie games: 10-13 11-2 11-3. De wedstrijd was niet van een bijster hoog niveau. Audina verloor de eerste set, waarna ze haar tactiek veranderde. Ze be gon met meer geduld te spelen en wachtte de fouten van haar tegenstandster af. De tweede en derde game won ze op die manier simpel. Flinke schorsing Taylor in NBA Houston - De Amerikaanse basketballer Maurice Taylor is door de NBA voor minimaal tien wedstrijden geschorst we gens overtreding van het do- pingreglement. Taylor is speler van de Houston Rockets. Wel ke overtreding Taylor heeft be gaan, wordt pas later openbaar gemaakt als zijn zaak is behan deld door de tuchtcommissie. De speler die in 1997 debuteer de, heeft al een dopingstraf op zijn kaart staan. In 2002 kreeg hij een schorsing voor het ge bruik van marihuana. Van de Bunt uit waterpoloselectie Amersfoort - Doelman Arie van de Bunt gaat niet met de nationale waterpoloploeg naar het olympisch kwalificatietoer nooi, eind januari in het Brazi liaanse Rio de Janeiro. De 34- jarige Amersfoorter heeft om een combinatie van redenen bedankt bij bondscoach Ron de Vogel. Van de Bunt, doel man van AZ&PC, kan sport en werk nauwelijks nog combine ren. Wi Twee marathons in een etmaal groningen/heerenveen/anp - Twee marathons in een et maal, twee verschillende win naars. De Fransman Cedric Michaud won zaterdag in Gro ningen, gisteren was Miel Ro zendaal de beste in Heeren veen. Rozendaals zege had voor de statistici een extra di mensie. Hij werd de honderd ste winnaar van een marathon op het Thialf-ijs. Grote namen als Dries van Wijhe, Emiel Hopman en Hilbert van der Duim gingen hem voor. In Groningen bleef het peloton de hele wedstrijd gesloten, waarop de massasprint volgde. Michaud was daarin de rapste voor Jan Maarten Heideman en Frans de Ronde. Klasse mentsleider Arjan Stroetinga kwam in de finale ten val. Win naar Michaud, vorig seizoen winnaar van de KNSB-cup, stond na afloop hoofdschud dend langs de baan. Natuurlijk was hij blij met zijn eerste sei zoenoverwinning, maar de Fransman had de zege liever op een andere manier binnen gehaald. „Normaal val ik altijd in iedere wedstrijd aan. Van daag heb ik dat bewust niet ge daan. Andere schaatsers mo gen ook wel eens initiatief ne men. Niemand doet iets. Dat is natuurlijk niet goed voor de sport. Het publiek wil aanval lers zien en geen types, die el kaar schaduw opzoeken, de wedstrijd controleren en be wust aansturen op de massa sprint", foeterde Michaud op zijn collega's. In Heerenveen hadden de rij ders de kritiek van Michaud aangetrokken. Ineens blaakten ze van strijdlust Diverse kop- groepjes werden geformeerd. Uiteindelijk wisten acht schaatsers, onder wie Heide man, Michaud, Rozendaal en Van Hest na veertig ronden het peloton te dubbelen. Voor de achterblijvers was het pleit toen al beslecht, want de kop lopers en diens ploeggenoten controleerden vervolgens de wedstrijd voorbeeldig. De lie .Crb sprint van het peloton w en wonnen door Yoeri Lisse Qj In de finale opende de j strijdlustig Michaud het sief. De Fransman kree de ruimte, maar liet zich ni e A moedigen en verzorgde tweede aanval. „Ik had 1 groep toen al behoorl sloopt. Maar ze lieten np, gaan. Rozendaal demaio op het juiste moment solo naar de meet rijde Michaud, die op grote tweede werd. Rozendaal, vorige week op de 10 kilometer bij afstanden, omschreef zij: winning als een bevrijdi men met Nederlands kaï op kunstijs Bertjan Veen en KC Boutiette m< deel uit van de sponsorlc matie van Pascal Verge hoop dat we nu een gel|en ter vinden. Aan de pul kan het niet liggen. Bouti ik hebben nu al drie o^ ningen op zak.' Petra Grimbergen won g 94 de vierde wedstrijd van d al B/Essent-competitie nen. De schaatsster uit I veen toonde zich de sni de massasprint. Wietek mer eindigde als twee klassementsleidster Jenil zebosch-Smit werd den wedstrijd bij de vrouwe weinig enerverend. Oi pingen werden er niet streerd. Grimbergen kvi 1! eerste uit de laatste bo wist haar voorsprong rechte stuk naar de eine te behouden. Grim maakte zaterdag in Grols' haar rentree in het pelot gin oktober liep ze tijd< looptraining in het bos kelblessure op. „Ik sta nu sinds een wef1 op het ijs. In het begin a het nog wat onwenni V maar vandaag ging het g weer als vanouds", aldu R bergen, die in 2002 de cup veroverde. Jenita bosch Smit was zaterda in Groningen de snelste. Er N aF pi] llli den bosch/gpd - Nadat Ronald Jansen aan het eind van het vorige seizoen was gestopt als trai ner-coach van de mannen van Den Bosch, was het even stil rondom de oud-doelman van Oran je. Hij besteedde zijn tijd en energie volledig aan zijn eigen stropdassenbedrijf, Ties International. Tótdat de nieuwe bondscoach van Pakistan, Roe- lant Oltmans, hem polste voor een vacature. Op 9 december gaat Jansen aan de slag als keepers trainer van het Pakistaanse nationale elftal. - Hoe ben je in beeld gekomen bij de Pakistanen? „Toen bekend werd dat Roelant was aangesteld als bondscoach van Pakistan heb ik gebeld om hem te feliciteren. We spraken daarna wat over zijn werk bij Pakistan en Roelant vertelde dat de Pakistaanse bond ontevreden is over het niveau van de keepers. Van het één kwam het ander en werd ik de assistent van Roelant." - Wat voor team tref je aan in Pakistan? Al jaren zit Pakistan tegen de top aan. Maar ze missen net de medailles. Technisch is het alle maal perfect verzorgd, alleen de tactische kwali teiten laten nog al eens te wensen over. Daar wil Roelant vooral aan gaan werken." - Technisch goed, tactisch minder maar wat weet je over de spelers zelf? „Ik heb zojuist een videoband gekregen van Ro berto Tolentino (door Oltmans aangesteld als vi deoman, red.) Hij is net terug uit India waar Pa kistan een toernooi heeft afgewerkt. Ik moet de banden nog uitvoerig bekijken zodat ik alvast een beeld kan vormen van vooral de keepers." - In Pakistan is men ontevreden over het niveau van de keepers. Hoe ga jij dat veranderen? „Kijk, een keeper heeft talent, of niet. Ik kan van slechte keepers geen topkeepers maken. Bij Pa kistan moet snel blijken wat het niveau is. Ik ga me vooral richten op tactische aspecten. Ik wil ze laten nadenken over de dingen die ze do< Waarom loop je uit en hoe? Dat soort din| - Heeft Oltmans een doelstelling meegekrei1P de Pakistaanse bond? „Niet expliciet. Roelant is aangesteld om P tan weer terug te brengen naar de top. Daiu ik als keeperstrainer ook mijn bijdrage aar v ren. We werken stap voor stap. Ons eerste in Madrid kwalificatie afdwingen voor de Vr pische Spelen. En als het kan ook nog met ei hockey. Athene is de volgende stap. Daar 1 Pakistan uiteindelijk meestrijden om de m les. Want Pakistan snakt naar succes." verona/anp - Jeroen Dubbel dam heeft gisteren in de derde kwalificatiewedstrijd voor de wereldbeker opnieuw punten verdiend. De Nederlandse springruiter eindigde bij het CSI-W van Verona op de ge deelde zevende plaats. De olympisch kampioen maakte met zijn toppaard De Sjiem een springfout in het eerste par cours. Peter Geerink gooide twee balken af en werd zeven tiende. Slechts zes combinaties haalden de barrage. Daarvan was Lars Nieberg met Loreana de beste. De Duitser bleef op nieuw foutloos en was met een eindtijd van 37,47 seconden verreweg de snelste. Nesselande door in Europese beker amriswil/anp - De volleyballers van Ortec.Nesselande hebben gisteren de achtste finales be reikt van het toernooi om de Europese CEV Cup. Daarvoor had de ploeg van Peter Blangé in het slotduel met de Zwitserse club TV Amriswil nog winst in een set nodig. De Rotterdam mers verloren de eerste twee sets met gering verschil, maar sloegen vervolgens alsnog toe: 3-2 (26-28 34-36 25-22 25-19 15-11). Spelverdeler Dirk Jan van Gendt was uitblinker. De derde set, die na twee verlo ren doorgangen koste wat kost gewonnen moest worden om „puntentellen" te voorkomen, bleef tot 16-16 zenuwslopend. Leunend op een sterke opslag loodste Nesselande zich in vei lige haven.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18