KUNST CULTUUR leest 1 'Mamma Mia!' is één groot 'Avondje televisie' met Echo der Duinen Bijzondere formules van Carel Kraayenho Je ziet ze denken: een suffe opawie bedenkt dat nou? Romeo en Farida, een echte opera met gruwelijke afloop Minder bezoekers Art Fair Leiderdorps Kamerkoor gezegend met zo'n dirigent maandag 10 NOVEMBER 20! door Paulien Koopmans leiden - 'Doktertje' en 'zieken huisje' spelen, dat doet ieder kind. Het is bijna onderdeel van je opvoeding. Maar 'de dood' blijkt een gewichtiger zaak. Zeker als een huisdier plotseling zijn laatste adem uit blaast. Over de dood van hond Max gaan twee van de drie workshoppresentaties, die gis teren in het kader van de Na tionale Jeugdtheaterdagen in het LAKtheater werden gehou den. Eén meisje draagt bij de workshop onder begeleiding van dramadocent Jaap Metzlar plechtig de dode Max ten gra- Jeugdtheaterdagen trekken meer bezoekers naar het LAKtheater ve. Hij ligt in een kartonnen doos. De andere kinderen me ten zich een passend serieus gezicht aan. Ook bij de groep van docent Caroline Bik voltrekt zich een dierendrama met hond Max. Hij is ziek en zal weldra ster ven. Dit arme beest wordt ge lukkig in een 'honden-repara tie-fabriek' weer tot leven ge wekt. Alleen in de groep van Piet Spee speelt de dood een bijrol. In deze presentatie krij gen drie personages - een voet baller (Bob), een oud dametje (Emma), en een moslimvrouw (Juliëtte) - een ongeluk. Deze workshopgroep blinkt uit in ziekenhuisscènes, zodat de jonge acteurs naar hartelust hun dokters- en zusterskwali- teiten kunnen botvieren. De Nationale Jeugdtheaterda gen werden voor de vierde keer gehouden en hebben als doel om kwalitatief en professioneel jeugdtheater in de spotlights te zetten en zo de aandacht voor en het bezoek aan jeugdtheater te vergroten. 85 Theaters, con certzalen en bijzondere locaties namen dit jaar deel aan het evenement. Er waren meer dan 150 voorstellingen en work shops te zien die in totaal door meer dan 40.000 kinderen en ouders zijn bezocht. In het LAKtheater zetten dertig kinde ren (van 7 tot 11 jaar) in twee- eneenhalf uur tijd een presen tatie in elkaar voor hun ouders en broertjes of zusjes. Ze zijn verdeeld over drie groepen en spelen thema's uit de voorstel ling die 's middags wordt opge voerd: 'Nachtvlucht' van Thea ter Terra. 'Nachtvlucht' werd eerder uit gebracht in 1994. Maar nu zet Terra een geheel nieuwe versie op de planken. Hoewel het ver haal nogal zwaarwichtig lijkt, slagen de twee spelers erin een goedverteerbare voorstelling te maken. Het stuk gaat over het jongetje Goof dat een tumor in zijn hoofd heeft en zal sterven. Goof ontmoet Gijs, wiens hondje net is doodgegaan, en er ontstaat een mooie vrii schap tussen de twee. De twee thema's - ziekt vriendschap - komen ii workshops uitgebreid aa orde. In het spel, dan. Wai soort nobele en subtiele on werpen staan soms haakj^ de realiteit. Als Piet Spee aa^ jongens zijn workshopg vraagt om de man van het de dametje te spelen, weig ze stuk voor stuk. Je zie denken: een suffe opa, wir denkt dat nou? Ze willen oude dametje best in het kenhuis komen opzoe maar dan wel als stoer voef elftal. :0 So Ellen ten Damme zong 'Lilli Mar leen' in het Verzetsmuseum. Foto: GPD/Johannes Abeling Lange rijen voor Museumnacht Amsterdam - Van zaterdag op zondag vond in Amsterdam de vierde Museumnacht plaats. Het evenement waarbij 38 mu sea in de hoofdstad van 19.00 tot 2.00 uur de deuren openden is al sinds de eerste editie een succes. Kon je in 2000 nog op de bonnefooi een museum bin nenlopen, anno 2003 waren de 26.000 kaarten binnen de kort ste keren uitverkocht en moest de bezoeker bij menig museum achter aansluiten in een lange rij om binnen te komen. Som mige musea gebruikten drang hekken om de publieksstroom in goede banen te leiden. Beeldhouwer Merz overleden rome - De Italiaanse beeldhou wer Mario Merz is gisteren op 78-jarige leeftijd in Turijn over leden. Merz was de bekendste vertegenwoordiger van de 'arte povera', een beweging die ge bruik maakte van materialen uit het dagelijks leven. Hij was dit jaar nog onderscheiden met een van de belangrijkste kunst prijzen, de Japanse Praemium Imperiale, voor beeldhouw kunst, tegelijk met onder ande ren de Nederlander Rem Kool haas, voor architectuur. Merz heeft tentoonstellingen gehad in het Guggenheim Museum in New York, de Kunsthalle in Ba sel, in musea in Bern, Londen en vele andere steden. Luchtmacht viert 50 jaar festival Amsterdam - Het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht viert het gouden jubileum van het Eurovisie songfestival in 2005 met de tournee 'May I Have Your Votes Please' begin dat jaar. Ster van de concerten wordt voormalig songfestival winnaar Johnny Logan. Naast zijn songfestivalsuccessen "What's Another Year' en 'Hold Me Now" zal hij ook andere songfestivalliedjes zingen. De musicalartiesten Brigitte Nij- man en Tony Neef zullen mee doen aan deze productie. Het publiek gaat het Ultieme Euro visie Songfestivallied aller tijden kiezen in een heuse songfesti valpuntentelling. jeugdopera recensie Susanne Lammers Voorstelling: Romeo en Farida door Xynix. Muziek: Fons Merkies, libretto: Maartje Duin, regie: Joke Hoolboom. Met Willem de Vries, Iris de Koomen, Niek Idelenburg en Sinan Vural. Slagwerk: Wim Konink en Jessica Peel. Gezien: 9/11, Schouwburg, Leiden. Nog te zien: 21/11, Stadstheater, Zoetermeer. Het is wonderlijk dat de namen Romeo en Julia zo'n mooie en prettige klank hebben, want het blijft een verschrikkelijk verhaal over een onmogelijke liefde die wreed en bloedig aan zijn eind komt. Ook in 'Romeo en Farida' van Xynix blijkt het aloude ver haal van Shakespeare weer ake lig hard. Xynix bewerkte het tot een opera voor kinderen en maakte van de twee strijdende families slagers uit twee ver schillende culturen. Romeo is een Hollandse knul geworden en Farida heeft een hoofddoek je en een tyrannieke vader en neef. En de vijandschap die toch al nare trekjes had, wordt op de spits gedreven door een wedstrijd wie van de twee sla gers de beste schapenbout maakt Die schapenbout blijft een beetje dwars in je keel steken: hij wordt zo uitvoerig en lang durig bezongen dat hij het zicht op het echte drama bijna ont neemt. Hij geeft je ook een tijd je de indruk dat het misschien allemaal nog wel goed kan ko men, maar Xynix gaat gewoon voor een echt opera-einde en houdt zich aan de gruwelijke afloop. Romeo en Farida is dan ook een échte opera: er wordt nau welijks een woord gesproken. De muziek is een mengeling van oost en west met vooral veel inventieve percussie. Het wetten van de slagersmessen en het schuren van de hakblokken zijn de mooiste voorbeelden. Je hoort flarden Arabische muziek en er wordt met veel meiismen gezongen door de mannen uit de familie van Farida. Voor de witte slager en zijn zoon wordt dan weer geput uit westerse bronnen zoals het Jordanese smartlapjes-repertoire. De tek sten, met naast Shakespeare ook echo's van Goethe en An nie Schmidt, zijn het bijzon derst. Er wordt goed gezongen in 'Ro meo en Farida', vooral door Si nan Vural, die Farida's vader speelt. Zowel de aangrijpende heimwee-ballades als de woe dende haat-liederen zingt hij overrompelend expressief en zeer verstaanbaar. Het liefdes paar zelf komt echter wat min der uit de verf. Dat komt ook omdat Xynix de grenzenloze verliefdheid van het stel onder geschikt maakte aan het pro bleem van twee botsende cul turen. Het gaat in Romeo en Farida meer over de onderge schikte rol van dochters aan dwingend aan hun cultuur vasthoudende vaders dan over de liefde, die zo treurig aan haar einde komt op de twee aaneengeschoven slagershak blokken. leiden - De Leyden Art Fair, de vierdaagse kunstbeurs in de Groenoordhal die gisteren werd afgesloten, heeft dit jaar twee duizend bezoekers getrokken. Dat zijn er volgens organisator Richard Kempff iets minder dan vorig jaar. Een duidelijke verklaring voor de terugval heeft hij niet. „Het zou het eco nomische tij kunnen zijn, maar misschien moet ik ook meer re clame maken voor de beurs." De bezoekers hebben volgens Kempff voldoende geld uitgege ven, zodat de pieeste standhou ders tevreden zijn. „Het was ook pas het derde jaar dat we de Art Fair organiseerden." Desondanks is hij aan de for mule aan het sleutelen. „Ik ben van plan er een Outsider Art Fair aan toe te voegen. Daarbij gaat het om kunst die door ver standelijk gehandicapten wordt gemaakt, zoals bij Kunst Vliegwerk gebeurt. In dat geval zou het een primeur in Neder land en misschien wel in Euro pa zijn", aldus Kempff muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Leiderdorps Kamerkoor o.l.v. Peter Dijkstra, m.m.v. Laura Sandee, piano. Gehoord: 8/11Marekerk, Leiden. Het Leiderdorps Kamerkoor (LKK) ontpopt zich gaandeweg als 'groot' kamerkoor dat zich makkelijk laat splitsen voor dubbelkorig ouvre. Bij Bachs Matthaus Passie wordt daar dankbaar gebruik van gemaakt, maar eveneens in het uitgebrei de Romantische vocale reper toire. De ideale bezetting is dan twee keer vijf sopranen en al ten, en twee maal vier bassen en tenoren. Dit complete dub- belkoor excelleerde zaterdag avond in de Marekerk met lie deren van Mendelssohn, Brahms, Wolf en Reger, roman tiek in overvloed dus. Bij enkele liederen wordt het koor fraai begeleid door de jonge pianist Laura Sandee, (tie eveneens driemaal tussen 'de bedrijven' door buitengewoon sfeervol so leert, o.a. met twee intermezzi van Brahms, ingetogen be schouwend vertolkt. Peter Dijkstra heeft het LKK ontspannen maar zeer muzi kaal bevlogen gevormd en ge trokken op een eigenzinnig ho ger plan. De koorklank kan net als in Engelse jongenskoren puur, licht, homogeen en vibra tieloos zijn. Maar kan evengoed uiteenspatten, kleurrijk, expres sief, vitaal, waarin steriele ho mogeniteit geen kans krijgen. Helaas wordt die kleurenpracht zo af en toe door een te harde,-" licht schetterende tenor (soms zelfs twee) lichtelijk ontsierd. Zoiets gebeurt zodra je jezelf nét iets liever hoort zingen dan je omgeving; maar het is onge veer de enige smet op dit in drukwekkend mooie concert. Dat stralende coloriet en die ve derlichte toets gaan direct al in het eerste lied van Mendels sohn een band aan. Verschil lende keren treedt een klein groepje 'favoriti' naar voren, zoals in het desolate Tm stillen Friedhof van Hugo Wolf. Van de vier stemmen die hier het gefluister van de 'Zypressen' vertalen, valt de warme, zeer wendbare lichte bariton van Henk Post onbetwist in de prij zen. In Wolfs 'Graflied' waarin gelaten de dode geliefde wordt toegezongen wordt elk woord, elke zin uiterst muzikaal tot le ven geroepen. Functioneel en sfeerrijk is de dubbelkorigheid in Brahms' 'Unsere Vater'. Koor II zet steeds voluit de toon in strakke lijnen, die koor I speels en ly risch omzingt. In groot contrast met het volgende lied waarin alle stemmen in schitterend gloeiende kleuren uiteensptij- ten. De Mis in Es van Josef Ga briel Rheinberger is het Ro mantisch hoogtepunt van dit concert. Dijkstra bereikt in het Kyrie een betoverende polyfo nie, waarin de stemmen ijl en licht suizend langs elkaar heen wieken, zich langzaamaan ver dichten, verkleuren en verdelen als een prachtige Ruysdael-wol- kenlucht. Dat gevoel dat de muziek mag waaien, weg naar gene zijde, dirigeert Peter Dijk stra schilderachtig in het Agnus Dei. Wat een zegen voor het Leiderdorps Kamerkoor, zo'n dirigent! De Echo der Duinen: een feest der herkenning. Foto: Henk Bouwman NOORDwijK - Tijdens de laatste repetitie van het blaasorkest de Echo der Duinen, een uurtje voor aanvang van het concert, fietst 'Kapelaan Odekerke' door de foyer van de Hotels van Oranje. Met deze act zal hij het eerste nummer na de pauze illustre ren, de herkenningsmelodie van de tv-serie 'Dagboek van een Herdershond'. Odekerke fietst dan door de balzaal en maakt rondjes langs het podium met de 45 blazers en slagwerkers van de Echo der Duinen. Afge lopen zaterdag gaf het Noordwijkse gezel schap een jubileumconcert ter gelegenheid van hun 75-jarig bestaan. Thema van het concert was 'een avondje televisie'. Voor tv-liefhebbers een feest der herkenning. Het orkest laat de melodieën klinken van bekende filmsseries als 'Back to the Future' en 'Love Boat'. Ook het leer lingenorkest speelt tv-tunes uit onder meer 'The Flintstones', 'Sesamstraat' en de 'Muppetshow'. Beelden uit televisieseries en films, geprojecteerd op een groot scherm achter het orkest, een optreden van de majorettes en een fietsende Odekerke omlijsten de muziek. Populariteit en her kenning is de sleutel. Bij een medley met nummers van onder andere Frank Sinatra en Kurt Weil zien we de beeltenis van de populaire Robbie Williams op het scherm, die een album met covers heeft uitge bracht. Zo wordt het jubileumconcert een feestelijk evenement voor jong en oud. muziek recensie Wijnand Zeilstra Concert Street Tango door Carel Kraayenhof Sexteto Canyengue. Gezien: 8/11schouwburg Leiden. Zeg je Carel Kraayenhof, dan moet je minstens eenmaal Maxima en Het Huwelijk ver melden. Kraayenhof zelf zal het niet erg vinden, want voor hem is na 2 februari 2002 alles ver anderd. Niet alleen in termen van commercieel succes, maar vooral ook de brede belangstel ling voor dte muziek van het in strument waar hij zo'n gepas sioneerd pleitbezorger van is: de bandoneón. Lange tijd gold hij als een 'Geheimtip' voor een selecte groep tangotiefhebbers, dankzij Méxima is alles in een stroomversnelling geraakt. Dat hij en zijn Sexteto Canyengue daarvan intens genieten, straalt af van hun concerttoer, die zij bij gelegenheid van het ver schijnen van de cd 'Street Tan go' langs de Nederlandse thea ters maken. De cd plus dvd met een intrige rende documentaire over Kraayenhofs reis naar Argenti nië zijn het resultaat van een bijzonder project. Hierop wor den de tangomusical 'Tango Apasionado' van Astor Piazzolla en 'West Side Story" van Leo nard Bernstein gecombineerd. Beide werken weerspiegelen volgens Kraayenhof het straat leven van twee wereldsteden: Buenos Aires en New York. De muzikale verwantschap is in derdaad frappant. In dat op zicht heeft Carel Kraa^ een schitterende vondster daan. jfc Nu is de 'West Side Sti veel vaker een inspiratiry voor veel (jazz-)musici ge Vorig seizoen nog stond'jj, Manteca' in de Leidse scfo burg. Zij brachten Ben muziek in een latin jaz^ text. Kraayenhof doet ie Ni.( gelijkbaars, maar dan in van de tango. Juist omd 1 muzikale idioom van Beip zo door en door bekend j? je genieten van de rijkdo irt deze bewerking. Dat l je klankkleur van Piazzolla'^ ziek zo vanzelfspreken.g Bemsteins werk projecte 00 vert echter iets speciaals. Fe De bandoneón in het bel 'Maria' bijvoorbeeld gee 04 smaakvol effect. Kraayen sexteto spelen het maa„ tweemaal: tijdens het cc en als toegift. Begrijpelijk^ het is een toegankelijk mer. Muzikaal vele malei ressanter (qua arrangera ritmiek en geluidseffecte de 'Proloog', 'The Rumt 'A boy tike that' in coml met het werk van Piazzolo rel Kraayenhof toont hfro' reikwijdte van de band ac die lyrisch als de strijker! q cato als de percussie en^0 de blazerssectie kan klinl ipr heb je 'West Side Stor nooit gehoord, alsof Pi het zou hebben gecompc Alle nummers van de cd aan bod. Tel daarbij op 0 moedetijke sfeer tijdei 's concert en de uitstralii)e verdiend succes, en je hpe formule van deze bijz avond. Tol Björn Ulvaeus, vaL vroegere Zweeds band Abba, was naar Nederland g men om de prem van de musical 'Mamma Mla!' br wonen. Ulvaeus opende in het Be Theater ook een toonstelling van 'j: zestig schilderije keningen en scht van de hand van sterren. De expo Pop Star Art herb werk van Herma Brood, Bram Ver len, Rob Bolland, ry Hay, Fay Lovsl Rob de Nijs, Fréc que Spigt en Dell rapper Pascal Gri oen. Van de buit landse poparties zijn onder ander vertegenwoordi; John Lennon, Pa McCartney, Ring Starr, Ron Wood 'd Keith Richard, Cl J< Watts, Mick Jag David Bowie en Ti Hendrix. 2: Foto: ANP/ 3a Robin Utrecht h< en ike K< Di Kleinsma, Douwes en De S| van de troon gaat stoten)S detijk ook eens een echt If rol voor de getalenteerde 21 Baten, de eeuwige plaa je vanger en bijrolletjesspe q] grote producties. Samei je Ellen Evers vervult Dor functie van vriendinnen vroeger. De mannen, di^' potentiële vaders, zijn eij^f van ondergeschikt belai tei hebben eertijds hun zaa( [E plant en vormen nu voo j, tinken naar het verleden e° lukkig maar, want de maiL ke zang is niet altijd evenw 'Mamma Mia!' heeft zich een cast van 32 acteur iA overal op de wereld be\Di Dat gaat hier zeker ook li ls( En niet in het minst, om oorspronkelijk Engel liedteksten in het NedeHe van Coot van Doesburgl 'j moment raar of infantiel integendeel. Met een 1 cast en de tijdloze ABBA 11 is het genieten van het be het einde. Hf He theater recensie Coos Versteeg Voorstelling: 'Mamma Mia!' op muziek van Benny Andersson en Björn Ulvaes. Regie: Phyllida Lloyd. Choreografie: Anthony van Laast Decor en kostuums: Mark Thompson. Met: Simone Kleinsma, Céline Purceil, Doris Baten, Ellen Evers e.a. Gezien: 9/11 (première), Beatrixtheater, Utrecht. Een beetje fout was de muziek van ABBA in de jaren zeventig wel. Te commercieel en te ge tikt met die doortimmerde ar rangementen en vlot lopende riedeltjes. Niks geen maat schappijkritische teksten of diepzinnige poëzie zoals toen bon ton was, maar gewoon simpele recht-voor-zijn-raap lovesongs, waarvan je het re frein meteen mee kon blèren. Al was het maar met een paar woorden: 'Honey honey', 'S.O.S', 'Voulez-vous', 'Mamma Mia!', 'Gimme! Gimme! Gimme! Ruim een kwart eeuw later blij ken al die gladde deuntjes en makkelijk bekkende teksten van Benny Andersson en Björn Ul vaeus de tand des tijds moeite loos te hebben doorstaan. Sinds ze voor het eerst wereld wijd goud en platina werden, zijn ze al talloze keren op grea test-hits-uitgaven gerecycled en nu nog steeds werken de muzi kale trucjes optimaal. Ook de musical 'Mamma Mia!' - muzikaal volledig gebaseerd op 22 oude ABBA-liedjes - is één groot feest. Wat Joop van den Ende met zijn 'Drie Muske tiers' bewust ondernam, name lijk eerst één, twee liedjes gefor ceerd tot een top-40 hit maken en dan pas de show uitbrengen, is hier spontaan al in de jaren zeventig gebeurd. Bij elke eerste toon zit elke verdere riedel al compleet in je herinnering. AB BA-fan destijds of niet, geen mens blijft bij 'Mamma Mia!' stil zitten. 'Mamma Mia!' - zo kan niet ge noeg worden benadrukt - heeft niets te maken met de succes story van de Zweedse pop groep. De Britse schrijfster Ca therine Johnson bedacht een verhaal, waarin ze de ABBA- songs op gepaste momenten een rol laat spelen. Dat gebeurt op een heel natuurlijke wijze, maar een dergelijke aanpak kan natuurlijk niet anders dan een draak van een plot opleveren. In dit geval gaat het om de dochter van een ongehuwde moeder, die buiten mama om besluit voor haar eigen trouw partij haar vermeende vader uit te nodigen. Omdat ze niet pre cies weet wie papa is, nodigt ze alledrie de mannen uit met wie haar moeder - zo weet ze uit een 21 jaar oud dagboek - des tijds kort achter elkaar iets moois heeft gehad. Dit fraais speelt zich af op een zonnig Grieks eiland en het loopt alle maal nog heel goed af ook. Er ger kan bijna niet. Het is echter met zoveel humor gedaan, dat het als het ware 't betere soort Theater van de Lach oplevert. Het zal voor Simone Kleinsma wel een beetje wennen zijn dat ze niet het onbetwiste middel punt in een show is. Want zij speelt in 'Mamma Mia!' de fe ministische moeder Donna, terwijl de focus toch wel erg op dochter Sophie (Céline Purceil) is gericht. Maar Simone Kleins ma bewijst haar vakmanschap ten volle. Uit haar mond klinkt geen noot verkeerd, elke pas, elk gebaar heeft ze onder con trole. Het is ook een rol die in middels beter bij haar past dan de zogenaamd sexy types die ze de afgelopen jaren nog moest verbeelden in 'Fossy' en in 'Chicago'. Céline Purceil maakt als doch ter Sophie volledig de verwach ting waar, die ze recent al in 'The Sound of Music' tiet zien. Dit meisje, dat nog maar enkele jaren geleden uit het ensemble van 'Miss Saigon' kwam boven drijven, behoort duidelijk tot de nieuwe lichting musicalzange ressen die straks de generatie

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14