REGIO Verwarring en opluchting na grote brand aan de Gnephoek 'Ik word gek als ik de Engelse wals doe' Jstraf geëist voor cocaïnesmokkel Duinzicht College haalt de hele wereld in huis met 'andere markt' oom van wethouder spat uiteen R3 Jedcursus zwemmen Voor herhaling vatbaar' abain chat jongeren choten - Wethouder Ca- (jeugdbeleid) kruipt ach- computer met de Voor- ■nse jeugd. De wethouder ten wat jongeren graag n veranderen in Voor in en houdt daarom op jg 18 november een chat- Van half zeven tot kwart it kan elke tiener de ithouder vertellen waar ij zich aan ergert in het lok de openingstijden ïgerencentrum OJC ir discussie. ngereden ir drank iaar - In de vroege iagochtend troffen agen- [42-jarige vrouw uit iaar aan, die zich met ito had klemgereden op 1 jmonenweg in haar ats. De vrouw had It zij tot stilstand kwam, twee geparkeerde au- igereden. Bij controle tij ruim viermaal de toe- hoeveelheid alcohol te gedronken. Haar rijbe- igenomen. 3 Maarten oorschoten ioten - Op dinsdag- 1 november vindt in ioten de traditionele innenoptocht plaats, in 1 met Sint Maarten. De start om 18.30 uur bij iiis Vlietwijk aan de Pro- nrentzlaan, en voért on- zikale begeleiding door 8* en van Vlietwijk. Ieder - g meelopen, maar deel- moeten wel zelf voor ipion zorgen. rise bloem s prijzen [endsveen - Een chry- kwekerij De Zweet- in Roelofarendsveen prestigieuze prijs in it gesleept. Tijdens de ieurs Horti Fair in lam werd de 'Cobra' be- iet de zogeheten Quali- |De chrysant van kweker jenboom werd daar- ozen uit ruim zestien inzendingen. De 'an kwekerij De Zweet- werd ontwikkeld door idelingsbedrijf FlorElite iburg. maandag 10 november 2003 Recherche doet morgen onderzoek naar oorzaak Handen beschilderen. Eén van de activiteiten op de 'andere markt'. Foto: Dick Hogewoning oegstgeest - Een hele zak wor tels voor maar vijfentwintig eu rocent. Als het aan Ingrid en Marije van het Duinzicht Colle ge had gelegen, had heel Oegst geest zaterdagavond worteltjes gegeten. De twee leerlingen, al lebei dertien jaar oud, probeer den het oranje spul het liefst met kratten tegelijk aan de man te brengen tijdens 'De andere Markt', een evenement waar het hele scala aan ideële orga nisaties was vertegenwoordigd. De opbrengst van de wortels gaat naar Roemenië, naar wees kinderen die het met minder moeten doen dan hun leeftijd genoten in het rijke Oegstgeest. In de aula en buiten op het plein van het Duinzicht College gaven onder meer Vluchtelin genwerk, Unicef, Amnesty In ternational en de Wereldwinkel voorlichting over verschillende vormen van ontwikkelingshulp aan de Derde Wereld. Een speurtocht maakte kinderen van zeven tot twaalf jaar be kend met de problemen van veel Derde Wereldlanden. Maar ook de culturele rijkdom van een continent als Afrika stond in de belangstelling. 'Weet jij wat Kali Mata Ki Jai betekent', luidt de eerste vraag van de speurtocht. Het goede ant woord: 'heb eerbied voor de zwarte vrouw'. De speurtocht voerde langs diverse kraampjes, met vooral veel producten uit de Derde Wereld. Vandaar de naam 'andere markt'. Als we Ingrid en Marije mogen geloven, zijn er om een uur of twee al zo'n vijf kratten met worteltjes verkocht. „Je kunt ze natuurlijk ook aan je konijn ge ven", antwoordt Ingrid op de vraag wat Oegstegestenaren op een zaterdagavond eigenlijk met zo'n zak moeten beginnen. Koken, rauw opeten? „En je kimt ze tien dagen bewaren", vult Marije aan. Ze kunnen er dus ook nog even over naden ken. Behalve de wortels moet ook de verkoop van tweedehands kle ding, koffie en thee en allerhan de Derde-Wereldproducten geld in het laatje brengen voor de Roemeense weeskinderen. En dan lijkt het erop dat de kof fieverkoop meer zoden aan de dijk zet. Eén kopje koffie kost 75 cent, daar heb je drie zakken wortels voor. Veel koffie drin ken is dus goed voor de wees kinderen in Roemenië, maar natuurlijk ook voor de eerlijke prijs die koffieboeren in de Der de Wereld eraan over houden. Want het is natuurlijk Max Ha- velaarkoffie. den kei lg/alphen - Justitie eist tien maan- vangenisstraf tegen een 27-jarige Alphen aan den Rijn. De man zou en zijn geweest bij cocaïnesmokkel "?te ederlandse Antillen. ,hee eert zelf het slachtoffer te zijn ge- van een bizarre reeks toevalighe- Je 11 achte werd op 23 september aange- in zijn Alphense woning, kort na was teruggekeerd van een 'familie- op de Antillen. In de woning trof- genten ook een man aan die tijdens it van Curasao naar Amsterdam op r stoelen afstand van de verdachte vliegtuig had gezeten. Deze mede- nbr bleek zich in de woning zojuist van 22 bolletjes cocaïne, in totaal 340 gram, te hebben ontdaan. De 27-jarige Alphenaar ontkende vrijdag voor de Haagse rechtbank ook maar iets met de smokkel te maken te hebben gehad. Hij zei de bolletjesslikker nauwelijks te ken nen. Hij zou hem op Schiphol uit aardig heid hebben aangeboden om met hem mee naar huis te gaan. Pas bij de verdachte thuis zou deze man hebben opgebiecht dat hij bolletjes had geslikt, zo hield de Alphe naar vol. Dat de verdachte en zijn medepassagier op dezelfde dag bij hetzelfde reisbureau in contanten hun tickets - met opeenvolgen de ticketnummers - hadden aangeschaft, berustte volgens de advocaat van de ver dachte op louter toeval. Zoveel toeval ging er echter bij aanklager Steen niet in. Vooral niet omdat er op het ticket van de Alphe naar aantekeningen in het Papiamento wa ren aangetroffen die van bolletjes en gram men drugs spraken. „Op een gegeven mo ment houdt het stom toeval op", aldus de aanklager. Het feit dat de man in het afgelopen jaar in totaal meer dan 15.000 euro op zijn eigen bankrekening had gestort, sprak ook niet in zijn voordeel. Hij zou dit op Curasao heb ben verdiend met 'elektriciensklusjes' en het 'naar school brengen van kinderen'. Zijn advocaat vroeg om vrijspraak. De rechtbank doet op 21 november uit spraak. vervolg van voorpagina alphen aan den rijn - Voor Gerjo de Jong van motorhandel De Jong begon de brand 's nachts om kwart over twee met een telefoontje van de politie. „Ze meldden dat Zaagmolen- weg 8 in brand stond", vertelt De Jong op het moment dat volgens de brandweer het vuur ieder moment kan overslaan naar de inmiddels ontruimde motorshowroom. Misschien verstond De Jong het verkeerd, misschien maakte de politie een foutje. Maar het deel van het bedrijfsverzamelgebouw waar de brand begon heeft als adres Zaagmolenweg 18. De Jong zit op nummer 8. En hij kreeg een onaangenaam deja vu. „In 1995 heb ik een brand gehad toen ik nog met mijn bedrijf in Gouwsluit zat. Toen was alles weg. Ik ben hier naar toe gegaan en zag die vuurzee. Ik dacht dat het weer mijn pand zou zijn. Pas toen ik hier de straat in kwam, zag ik dat het hier achter was." De Jong gooide meteen de deur open en wist met hulp van een groot aantal politiemensen de hele voorraad motoren op tijd naar buiten te krijgen. Peter Haasnoot van P&S Staal constructies reed nadat hij in Alphen uit de kroeg kwam ach ter een brandweerwagen aan. „We dachten: hé, sensatie." Maar de sensatiezucht zakte wel een beetje weg toen hij zag dat het onder andere zijn be drijf was dat in rook op ging. „Je staat er naar te kijken en je kunt er niks aan doen", ver zucht hij. Overigens is hij op dit moment wel heel blij dat hij net drie weken geleden naar een andere verzekeringstussenper soon is overgestapt en bij die gelegenheid de polissen flink heeft geactualiseerd. „Want an ders was ik echt zwaar onder- verzekerd geweest." Een toeschouwer klaagt: de brandweer was dan wel heel snel ter plaatse, het leek wel een eeuwigheid te duren voor dat het blussen op vol vermo gen gebeurde. De eerste pom pen werden in een poldersloot je gehangen, en daar stond al snel alleen nog maar een laag bagger in. Volgens brandweer commandant Zuidijk hebben zijn mensen gewoon alles ge daan wat zij konden. „Een half uur na de eerste melding waren we met vier blusvoertuigen aan het blussen, een uur na de mel ding met tien wagens en met zware pompen in de Oude Rijn en de Heijmanswetering." Om vijf uur, drie uur nadat de brand werd ontdekt, geeft de brandweer het sein 'brand meester'. Het vuur is nog niet uit, maar is wel volledig onder controle. Het nablussen gaat Met man en macht probeert de brandweer het vuur onder controle te krijgen. Foto: Hielco Kuipers ook vandaag nog verder. De ge troffenen gaan voorzichtig aan de slag om de schade op te ne men. De buren zijn bijna met de schrik vrij gekomen. De Jong kan zijn motoren weer binnen zetten, de autodealer moet con stateren dat van een paar auto's die het dichtst bij de brand haard stonden de achterlichten gesmolten zijn. De eigenaars van de acht be drijven die in het verwoeste pand zaten, mogen even van een afstandje kijken. Maar nie mand mag te dicht bij komen, omdat er inmiddels een kleine hoeveelheid asbest is vrijgeko men. Een makelaar loopt rond om te kijken of het mogelijk is de ge troffenen zo snel mogelijk weer onder dak te krijgen. In totaal werkten er 25 mensen in het gebouw. De gemeente houdt in de loop van de middag een bij eenkomst voor de getroffenen. Als het nodig is, kan de ge meente snel ruimte beschik baar stellen voor de bedrijven: de voormalige panden van de sociale werkvoorziening SWA staan immers nog altijd leeg. De technische recherche kan waarschijnlijk pas morgen aan de slag om te proberen de oor zaak van de brand boven tafel te krijgen. En dan kan er ook begonnen worden met het op ruimen van de resten en het nadenken over te toekomst. Eigenlijk is dat laatste al begon nen. De eigenaar van het pand heeft bij de gemeente aangege ven dat het gebouw, als het aan hem ligt, herbouwd zal worden. En burgemeester Schoof heeft daar geen bezwaar tegen. domcy Ubert den est - Geen camping Le ie re voor Heieen Steens. De ;eweestse wethouder krijgt flinl^ntieoord in het Franse Andryes niet in han- Voi ens en haar man waren eKcivertuigd dat de koop nd< s, maar de eigenaar van id ping in de Bourgogne :h op het laatste nipper- getrokken. even slikken, oe. „Maar we zien het erste hobbel die geno- oet worden. Misschien t zo moeten zijn en ko- uiteindelijk op een nog liere camping terecht." iaar Steens is en blijft Het zal naar c verhuizen om een vaar te maken. Op het it is alles al geregeld, de twee dochters van igen jaar oud al maan- !ranse les. De eigenaar van Le Bois Joli wil wél zijn camping verkopen, maar niet het huis op het ter rein. Hij wil zelf blijven wonen in de sprookjesachtige ambian ce. Steens: „We hadden een mondelinge overeenkomst. We zouden alleen nog onze hand tekeningen komen zetten. Toen dat moment naderbij kwam, trok hij zich plotseling terug. We werden wel een beetje over rompeld. Hij wil daar niet weg. Logisch, het is er prachtig." In een interview in deze krant typeerde Steens Le Bois Joli: „Het is een terrassencamping met fabelachtig uitzicht. Een mooie lappendeken van zonne bloemen, koren en koolzaad." Een unieke plek en een unieke kans, dat was het lusthof in An dryes. De camping is een fata morgana gebleken. Het valt niet mee je droom in duigen te zien vallen. „Maar Peter en ik zijn optimistische mensen." Ze hebben geen zin om een juridisch gevecht aan te gaan met de Fransman. „In Ne derland telt een mondelinge overeenkomst mee. Maar onze tegenspeler zegt 'Ik heb nooit een handtekening gezet, dus ik sta in mijn recht'. Het gaat een hoop energie en tijd kosten om dat aan te vechten. Bovendien hebben we niet de zekerheid dat we daarmee resultaat boe ken. We laten het erbij." Steens en haar man hebben beiden hun baan opgezegd en zijn niet van plan te proberen dat ongedaan te maken. Peter Steens werkt als projectleider bij de Koninklijke jachtwerf Van Lent op Kaageiland. „Het be langrijkste besluit is genomen. We gaan echt weg." De komende weken gaat Steens op zoek naar een andere cam ping in Frankrijk. „We hebben een stuk of vijf aanbiedingen op zak, waaronder een camping aan het water. Die kan natuur lijk ook heel leuk zijn." 'Elegant slingeren' tijdens danstest voor rolstoelers rieta Kroft ieuv vei den d dm loti toert aan den rijn - 'Opa, ieb mijn diploma.' Niet ir klinkt het lied door ruimte van het diepe van de De Hoom in Negen kinderen en de Astrid Bos en Ro- 't Wout paraderen een ballon in de hand kant van het bad. Vijf eleden zouden de vijf- nog gezonken zijn als steen in het diepe wa- na een intensieve rsus mochten ze gister- effen elan avond hun diploma A in ont vangst nemen. De verwachting dat zeventig procent van de deelnemers hun diploma binnen de gestelde ter mijnen zou halen, is uitgeko men. Bos en Van 't Wout, zijn tevreden. Als het aan hun ligt, gaat het Alphense zwembad door met het geven van spoed cursussen in en om vakanties. Zwembad De Hoom organi seerde voor het eerst een spoedcursus. De ervaringen en kermis deden de instmctrices op bij hun collega's in Ede, waar de cursus al vaker wordt gegeven. Het aantal lesuren werd opgebouwd in de week voor de herfstvakantie. In de vakantie kregen de deelnemer- tjes dagelijks lessen van zes tot zeven uur. Om het scoringspercentage te verhogen, overweegt De Hoom de kinderen voor een spoedcur sus voortaan strenger te selec teren. De zes kinderen die hun diploma nog niet hebben ge haald, mogen in de reguliere lessen doorgaan. Ze hoeven niet extra bij te betalen, want de 405 euro kostende cursus was inclusief diplomagarantie. door Joris Rietbroek leiderdorp - Een stukje voor- of achteruit rijden. Een kwart slag naar links of rechts maken. Wiel aan wiel een rondje draai en. Precies op de maat van de muziek zwieren de rolstoelen over de vloer tijdens de dans test van rolstoeldansvereniging De Jesdancers uit Leiderdorp. Zaterdagavond dansten enkele leden in het clubhuis van mu ziekvereniging Tam ar co af voor brons, brons met een ster en zilver. De danstest bestond uit een combigedeelte, waarbij een rolstoeler en een staande part ner dansen, en een duo-gedeel te waarbij de dansers allebei in een rolstoel zitten. Alle deelne mers deden twee verplichte on derdelen en een zelfgekozen dans. Rolstoeldansen wijkt eigenlijk niet zoveel af van 'valide' dan sen. Zo beoefenen rolstoelers evengoed een quickstep, tango, samba of cha-cha en verschil len de passen van de staande partners niet of nauwelijks. Het grootste verschil zit hem in het gebruik van spierkracht uit de armen, wat het dansen behoor lijk zwaar maakt. De dansers moeten die kracht precies goed verdelen om de bewegingen goed uit te voeren. De deelnemers lijken er tijdens hun test gelukkig weinig moeite mee te hebben. Het plezier straalt duidelijk van de gezich ten af. Dat is ook een van de be langrijkste dingen waar de jury op let. Maar bij een wals of een statige dans als de paso doble mag er juist niet gelachen wor- Dansers van de Leiderdorpse rolstoeldansvereniging De Jesdancers in actie tijdens hun danstest. Foto: Henk Bouwman den. En dat vinden Suzan Sin- gerling en haar danspartner Dicky Kwestro juist zo prachtig aan deze dans, die deze avond hun vrije keuze is. „De grootse bewegingen en de ernstige ge zichtsuitdrukking zijn fantas tisch", vindt Singerling die al vier jaar lid is van de Jes dancers. De paso doble is zeker niet de makkelijkste dans. Op gegeven moment moet Kwestro met een arm Singerling lang zaam achteruit duwen, wat een perfecte verdeling van de arm- kracht vereist. „Als Dicky me iets te hard duwt, draai ik weg." Ook al dansen de dames nu pas af voor brons met ster, ze heb ben samen al meegedaan aan vele wedstrijden in Nederland en België. De prijzenoogst tot nu toe: negen medailles en drie bekers. Voor het duo-dansen gaat Kwestro zelfs speciaal voor Singerling in een rolstoel zitten. Voor veel valide mensen zal het moeilijk zijn om zomaar in een rolstoel te gaan zitten en te dansen, maar voor Kwestro niet. „Ik ging gewoon zitten en ik ging rollen", zegt ze. „Het ging me meteen makkelijk af, al zal dat niet voor iedereen gel den." Menno Jansen uit Leiden was dertien jaar geleden betrokken bij een ernstig au to-ongeluk op Kreta. Hij heeft weinig controle over zijn spieren en is daarom gebonden aan een rolstoel. Ook al kan hij niet zelf manoeuvre ren in een rolstoel, aansen met zijn danspartner Karin Wesse- ling doet hij het allerliefst.1 Het is voor haar wel zwaar, omdat Jansen zijn handen niet kan ge bruiken en zij daarom de mees te kracht moet zetten. „Eerst wilde er niemand met Menno dansen, omdat het zo zwaar is", vertelt Wesseling. „Ik durf de het wel aan en na anderhalf jaar samen dansen zijn we per fect op elkaar ingespeeld." Een extra hindernis is dat Jan sen de danspassen van zijn partner uiteraard niet kan voor doen. Hij moet ze dus woord voor woord aan haar uitleggen. Eén dans ging vanaf het begin al goed en dat was de Engelse wals. „Ik word gek als ik de En gelse wals doe", zegt hij. „Dat is veruit mijn favoriete dans. Het is de elegantie die het hem doet. Het is eigenlijk heel ele gant slingeren."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11