Voorschotens kracht: men woont REGIO 'Waarom zou eenheid niet kunnen?' NAVRAAG Turks als verplicht vak. De rooms-katholieke St. Cerardus Majella Mavo in Utrecht gaat er vanaf volgend jaar mee experimenteren. 'Turks een verplicht vak op school? Nee, nooit!' 'belangrijke moderne Europese taal' in de woorden van de schooldi recteur. Ook Arabisch staat op zijn verlanglijstje. FRED DE ZOETE, voorzitter van de centrale directie van het Da Vinei College in Leiden, zou het Utrechtse voorbeeld nooit navolgen. Naast Engels en Frans krijgen de leerlingen dan ook Turks voor geschoteld, een Ook al overivogen om Turks als verplicht vak in te voeren? „Nee. Nooit. Ik begrijp er eigenlijk niets van. Ik zou mijn kinderen niet naar zo'n school doen. Als je vindt dat mensen moeten inte greren in het land waar ze wonen, ga je toch niet verplicht Turks aanbieden? Je kimt je beter concentreren op Nederlandse les van een hoogwaardig niveau. Sowieso is het erg veel: naast het Engels en Frans ook nog Turks. Con centreer je op Engels, dat is het allerbelang rijkst." Zou er een aan zuigende wer king op alloch tone leerlingen vanuit kunnen gaan? „Ik denk dat dat wel meevalt. Dat gaat dan misschien om enkele leerlin gen. Niet om tientallen procenten. Zelf hebben wij ook wel eens gekeken naar het aanbieden van Turks en Arabisch. Wel op vrijwil lige basis. Maar daar bleek nauwelijks belangstelling voor te zijn. Niet bij autochtone en niet bij allochtone leerlingen. Eén of twee leek het wel wat, de rest was er nog met geen stokslagen voor te in teresseren." Turks is een 'belangrijke Europese taal', vindt de directeur iti Utrecht 'Als handelsnatie telt Turkije mee', zegt hij. „Daar zit iets in. Het is de poort naar Azië. Maar voordat Turkije volledig meetelt, is er nog een lange weg te gaan. Moet je daar nu kinderen mee lastigvallen? Daarnaast: Japan, China en Korea zijn ook belangrijke handelspartners. Die talen leren wij toch ook niet allemaal?" Moet de overheid hier een stokje voor steken? „Dat zeker niet. Een school heeft een zekere mate van autonomie. Als er ergens een school is die denkt dat dit nodig is, dat dit haar bestaansrecht waarborgt, dan moeten wij daar niet met zijn allen van zeggen: dat is fout, dat mag niet. Nee, de politiek moet zich hier niet mee bemoeien." tekst: Rody van der Pols foto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 10 November LEIDEN - Nu dezer dagen de heer P.W. Janssen in hoogen ouderdom te Amsterdam is overleden, ware het onrecht, aan het Leidsche volk de mededeelingte onthouden van wat mede door zijn krachtigen, gelde- lijken steun in deze gemeente tot stand kwam. Dank zij een paar vor stelijke giften werd de stichting mogelijk gemaakt van het wijkgebouw 'Geloof, Hoop, Liefde'. Dank zij opnieuw een paar krachtige bijdragen, waaronder één van Janssen, kon het Wijkgebouw in 1899 worden uit gebreid, kon een geschikte localiteit voor de bestaande wijkverpleging worden toegevoegd en het aldus aanmerkelijk vergroote gebouw den 1 lden October 1899 worden opengesteld. En als de Leidsche burgerij meer doordrongen ware geweest van de beteekenis van Wijkverpleging voor den on- en minvermogenden, zou nogmaals een gift van den heer Janssen in staat hebben gesteld de Wijkverpleging in de Prinsenstraat op vaster basis te gronden dan nu geschieden kon en de zoo begeerde tweede verpleegster in de wijk aan te stellen. De voorwaarde echter, waarop een bepaalde som was toege zegd, werd niet vervuld: Leidens burgerij bracht niet de helft bijeen van het benoodigde. En zoo ontging haar deze weldaad. ANNO 1978, vrijdag 10 november LEIDEN - De chr. harmonievereniging 'Concordia' is gehuisvest in de voormalige blo-school aan de Caeciliastraat. Een armetierige ruimte. Voorzitter Karei Boeff toont de erbarmelijke staat waarin de vloer van de repetitieruimte verkeert. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 5*>7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij voocuitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. inc.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. HDC970 Voorschoten moet mee in de vaart der volkeren, en de burger die niet mee kan komen, delft het onderspit Ondertussen legt het dorp het nog in alle opzichten aftegen de grotere buurjongens. Het onterechte minder waardigheidscomplex van de 'Parel aan de Vliet'. De brug die Noord-Hofland scheidt van Leiden is sinds jaar en dag her metisch gesloten voor autoverkeer. Laat de inwoners van Voorschoten- Noord, dat toch al zo sterk op Lei den is georiënteerd, in elk geval nog hun boodschappen binnen de eigen dorpskern doen, moet de gemeente hebben gedacht. Betuttelend? Eer der een symbool voor de diepge- koesterde wens van de gemeente om haar inwoners - en de buitenwereld - te kunnen voorspiegelen dat Voor schoten het hééft. De Parel aan de Vliet moet in veel opzichten kunnen wedijveren met omliggende plaatsen als Leiden, Zoetermeer, Den Haag en Leidschendam. Het indrukwek kende centrumplan, dat sinds kort een serieuze leidraad is op de bure len aan de Leidseweg, onderstreept die ambitie. Erkenning, dat wil de gemeente. En dat is op het eerste gezicht helemaal zo gek niet. Voorschoten is een oase van rust en groen, midden in verste delijkt gebied. Meer dan de helft van de 1121 hectare gemeentegrond be staat uit bos, natuur, landbouw grond en niet te vergeten: water. De prachtige, oude dorpskern spreekt bovendien velen tot de verbeelding. Het dorp is ook welvarend: het hoort tot de twintig rijkste gemeentes van Nederland. Maar toch: Voorschotenaren gaan uit in Leiden, ze werken in Den Haag, ze winkelen in Leidschendam en hun kinderen gaan op school in Wassenaar. Wat dat betreft zit het de gemeente niet mee. Voorschoten is een heuse slaapstad - met een moei zame en beperkte gemeenschapszin tot gevolg. Dat begon al in de jaren na de oorlog. In die tijd verandert het karakter en aanzien van Voor schoten in sneltreinvaart. Was het dorp tot die tijd overwegend agra risch, vanaf de jaren vijftig stromen van alle kanten mensen toe. Marine mensen, werkzaam in de keurings- kazeme in Bijdorp, vestigen zich in Voorschoten, de KLM zoekt woon ruimte voor haar personeel en vindt die achter het huidige cultureel cen trum, in straten als de Frederik Hen driklaan en de Mauritslaan. En, nog belangrijker, een grote groep Haagse ambtenaren ontdekt de schoonheid van Voorschoten. Welgestelde men sen strijken er neer. Let wel: om te wonen. Verder bemoeien ze zich nauwelijks met het dorp. Tweedeling Een Voorschotenaar, die in die tijd op de Dominee Fortgensschool zat, vertelt dat in de klas een duidelijk verschil was tussen de eenvoudige Voorschotenaren en de rijke import. 'Een tweedeling', noemt hij het. En het waren ook twee werelden van verschil, die elkaar nauwelijks begre pen. Het kwam voor dat hogeropge- leiden die voor Shell in Indonesië gediend hadden, hun baboe meena men naar Nederland, naar Voor schoten. Welvarend Jaren verder laat Voorschoten zich er graag op voorstaan zich ontworsteld te hebben aan zijn agrarische oor sprong en een dynamische, welva rende gemeente te zijn. Klopt, tot op zekere hoogte. Maar dat is niet het hele verhaal. Van een sterke tweede ling kun je misschien niet meer spreken, maar wie beter kijkt, ziet nog steeds de verschillen tussen Vlietwijk en Vlietzicht, waar destijds de 'gewone' Voorschotenaren woon den, en wijken als Boschgeest en Adegeest, waar de beter gesitueer den (lees: forensen) terechtkwamen. Vlietwijk is de Tawaaibuurt' van Voorschoten, met het hoogste per centage allochtonen. Bovendien: Voorschoten mag dan te boek staan als een rijke gemeente, in het dorp wonen net zo veel mensen met een laag inkomen (lager dan 13.000 eu ro) als mensen met een hoog inko men (hoger dan 22.200 euro). Deze mensen vinden elkaar nauwe lijks, ze leven langs elkaar heen. Zor gelijk, vinden sommigen, die zien dat de gemeente villa's van zeven ton neerzet en een Hema naar het dorp haalt, omdat dat nu eenmaal bij de status van het dorp past. 'De onderkant dreigt het onderspit te delven', zegt iemand. En het is niet uit te sluiten dat in die sfeer de twee 15-jarige Marokkaanse jongens 5 VOOR 12/12 12 December van dit jaar is voor veel regiogenoten een belangrijke datum. Dan valt het definitieve besluit over het samengaan van drie protestant se kerken in Nederland. Voor de een reden tot juichen, voor de ander een zwarte dag. Vandaag: Marianne van der Meij-Seinstra, predikante van de Evangelisch-Lutherse Gemeente in Leiden. „Ik denk dat het goed is om met el kaar verder te gaan als Protestantse Kerk in Nederland. Het is eigenlijk jammer dat alleen de Nederlands Hervormden, Gereformeerden en Lutheranen meedoen. Wij hebben bijvoorbeeld ook leuke contacten met de Vredeskerk en Oud-Katho lieke Kerk. Eenheid onder christe nen, dat was natuurlijk Christus' bedoeling. Ik zie ook niet waarom dat niet kan. We hebben allemaal dezelfde bijbel. Het gaat om het respecteren van el- kaars mening. Maar ja, daar schort het nog wel eens aan. Dat vind ik heel triest. Er is al genoeg gedonder in de wereld. Het is eigenlijk te gek voor woorden dat het Samen op Weg-proces al zo lang voortduurt en zo moeizaam gaat. In de triosy node gaat het er lang niet altijd even gemoedelijk aan toe. Neem al leen al dat gesteggel over de naam van de nieuwe kerk. Binnen de Evangelisch-Lutherse Gemeente zijn er mensen die niet van harte instemmen met het sa mengaan. Toch moet je als ge meente deze stap durven nemen. Angst is een heel slechte raadgever. Wel zullen er dingen veranderen. In de toekomst krijgen we bijvoor beeld te maken met drie ambtsdra gers in plaats van één: de predikant, ouderling en diaken. Nu hebben we ook geen classis als bestuurslaag en die krijgen we dan wel. De classis wordt belangrijk omdat daar vanuit mensen worden gekozen om in de synode te zitten. Dat is natuurlijk goed voor onze relatie. Ik verwacht dat de meeste Lutheranen met deze veranderingen geen problemen zul len hebben. De verschillen in de opvatting van het avondmaal liggen daarentegen een stuk gevoeliger. In de Lutherse leer is de presentie van Christus aanwezig in brood en wijn. De Her maandenlang bepaalde buurten in Voorschoten konden terroriseren - en dat dat in sommige andere buur ten als een donderslag bij heldere hemel kwam. Is het diezelfde diepgekoesterde wens om Voorschoten op te stuwen in de vaart der volkeren, dat voor de ze problematiek de ogen worden ge sloten? Dat vooral de mooie cen trumplannen tellen? Een prestigieus nieuwbouwproject zus of zo? Of is het allemaal te verkleuren uit een minderwaardigheidscomplex? Voor schoten, het dorp dat links en rechts altijd maar wordt overschaduwd door grotere broers. Als dat het is, is het hoog tijd om daar van af te komen. Want Voor schoten heeft het misschien 'alle maal net niet', maar kan het wel krij gen. Niet als surrogaatstad met dure en grote winkels of theater- en bio scoopaanbod, maar als wat Voor schoten nu eigenlijk is: een dorp. De huidige inwoners vormen misschien geen dorpse eenheid, zoals in deze regip in bijvoorbeeld Zoeterwoude, maar als het er op aankomt, blijken ze er net zo goed behoefte aan te hebben. Paardenmarkt Het was de immens populaire bur gemeester De Kool die rond 1960 de paardenmarkt nieuw leven inblies. Het bleek een gouden greep, want het is nog altijd het meest bruisende evenement van Voorschoten. Maar er zijn ook de actieve Oranjevereni ging en sinds enkele jaren het suc cesvolle startweekend in september, waaraan behalve de ook de muziekschool, de vrijwilligersorganisaties h bijdragen. Daarnaast bal-, hockey- en zich verheugen in een gr stelling. En Voorschoten een icoon: wie kent Piet de niet - goed, van oorsprong naar, maar op zijn karretje dels tot en mét verbonden dorp? Incidenten Dat ruim zeventig procent woners oorspronkelijk niet i j dorp komt, betekent niet dal Fj Voorschoten niet graag tot h maken. De heterogene bevo menstelling en de verwaaier ging - van zuid naar noord i liefst zes kilometer - zitten u schien wat tegen. Maar Vooi j heeft een duidelijke kracht e dat mensen er graag wonen, van de meesten hoeft het do i zo nodig een tweede Leiden schendam te worden. Zeker de verbeten strijd daartoe re in een gemeente die ongewe e cidenten, zaken die een flinl u mars in de weg staan, wegm ontkent. Zo bezien heeft Voi e ten een burgemeester De K( i\ we stijl nodig. Een bindendi s iemand die aanwezig is ond p volking. Er wordt wel gezegt :1 Verver die sociale burgemet g Aan haar de dankbare taak waar te maken. Nienke Ledegang vormden en Gereformeerden gelo ven dit niet. Dat verschil zal blijven bestaan. Ik persoonlijk ben niet be reid dat op te geven. Het samen gaan heeft ook voordelen. Ik vind het mooi dat de ouderen die in de regio wonen straks ter plaatse naar de Hervormde of Gereformeerde kerk kunnen. Voor mensen die slecht ter been zijn, zal het een uit komst zijn. Nu moeten ze nog naar Leiden komen. De Leidse Lutherse kerk zal dan misschien iets leger worden. Als op 12 december wordt besloten om samen te gaan is het voon feest. Wel een gekleurd feest,I' als mensen zich in de kerk n' thuis voelen, zal er een nieuif1 scheuring ontstaan. Dat vindP heel erg. Ik probeer de leden [t onze gemeente er zo goed n voor te bereiden. Maar wat ei december ook wordt beslote| woord van de bijbel gaat tocl: verder. Daar heb ik alle vertri tekst: Floor Ligtvoet foto: Mark Lamers Voorschoten. De pomp in de Voorstraat, de paardenmarkt, nieuwbouw in Starrenburg 2 en verkeersdrukte op de Leidseweg. Archieffoto's: Loek Zuyderduin, Henk Bouwman, Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10