Geen Turkse militairen naar Irak BUITENLAND 'Ik ben een tikkende tijdbom' IJatsanale VerwarminqswekeiSl Verkeerstoren vliegveld Manilla korte tijd bezet Pand van miljardair George Soros in Moskou leeggehaald EC ongewoon fel over uitspraken Berlusconi Voornemen had geen steun van groot deel bevolking Jessica Lynch: Ik hen geen heldin -1:2 miljoen op ]jofd van Taylor "Rington - De Verenigde Rn hebben 2 miljoen dollar jt op het hoofd van de Libe- Lse ex-president Charles br. Washington wil met de hing ervoor zorgen dat [>r verschijnt voor het Spe- i Tribunaal in Sierra Leone, toormalige staatshoofd is jeklaagd wegens zijn be- kenheid bij de burgeroorlog kurland Sierra Leone. tnd Duitsland zesde leven - Een brand donderdag Duitse Jülich, vlak bij heeft een zesde leven ge en 2-jarig jongetje dat :elijk nog kon worden leerd, overleed giste- het ziekenhuis. De doden ;n uit Kosovo gevlucht »aar, hun drie Idnderen en 2-jarige Duitse. Vermoe- is de brand aangestoken. itis striples in renhuis Parijs k - Vrouwen die vandaag euwe lingerieafdeling van (arenhuis Galeries Lafayet- t'arijs bezoeken, kunnen ekke een gratis cursus ien krijgen. Een 'professio- poreografe' laat zien hoe p een zo aantrekkelijk jüjke wijze van je onder- bntdoet. Voor 'indiscrete 3404n' hoeven de cursisten tang te zijn: de cursus plaats in een afgeschermd (ite van de winkel. fl igsverkooj kinderwagen izigi| L iaden - De Duitse politie peze week een 22-jarige ïpgepakt die hasj verkocht l een kinderwagen. Sa- zijn eveneens aange- jln 24-jarige vriendin ging geregeld een rondje tien', met in de kinder - behalve een kind van alf ook voorraden drugs De politie nam bij de atie, afgelopen woensdag hkfurt, 42 kilo hasj en i euro in beslag. tse toeristen in kije vermoord Jf a - De Turkse politie tl de provincie Antalya n de lichamen gevonden jee vrouwelijk Duitse toe- pie al drie weken spoor- pren. De twee blijken te ymoord. Ook een Turkse fermoedelijk de gids van e Duitsers, werd dood boffen. De twee vrouwen lop een fietsvakantie en Jen met de Turkse man to een bezoek aan een (gebied. tel NAVO-top Irerzoek van VS k - De voor mei volgend fclande top van de NAVO Turkse Istanbul gaat niet èp verzoek van de Ameri- ks de bijeenkomst ver- In naar 28 en 29 juni. Pre- feush kan niet in mei, zijn dochters Jenna en a dan afstuderen. tie pakt 31 jfialeden op - De Italiaanse politie fsteren 31 mensen gear- d die worden verdacht 9jn van een ultra-geweld- (tak van de Siciliaanse De aanhoudingen wer- UQ«|daan in Catania. De au- 2Jen hopen aanwijzingen ïp jen die leiden tot de ar- J van topman en peetva- Provenzano. Vol- fe politie behoren de ge erde Sicilianen tot de loj-clan, een extremistische slott de Siciliaanse Cosa jjkeI Zij worden onder meer |t jldigd van poging tot Pijlen drugssmokkel. |ETJachten van r moord vast p - De VN-politie in Kos- drie mensen opge- j nr. je ervan worden verdacht ie Serviërs aan stukken ;n gehakt. Dat maakte tie gisteren bekend. De 280tit en de etnische achter- tijdejran de verdachten houdt «tie geheim. Na de moord Slobodan Solic, [jarige vrouw Radmila en [jarige zoon Ljubinko le daders het huis in lies van VS in di-Arabië dicht a lijp )e Amerikaanse ambas- 3 i andere diplomatieke li van de Verenigde Sta- tiaudi-Arabië gaan voor 1de tijd dicht, op grond iuwbare informatie aanden zijnde terreur- en. Behalve in Riyad de VS ook missies in 1 Dhahran. manilla/anp-afp-rtr - De be zetting van de verkeerstoren van de luchthaven van de Fili- pijnse hoofdstad Manilla is af gelopen nacht met geweld be ëindigd. Veiligheidstroepen schoten daarbij twee bezetters dood, aldus de nationale veilig heidsadviseur Golez. De verkeerstoren van Ninoy Aquino International Airport was kort daarvoor door een on bekend aantal mannen bezet. Zij werden geleid door Panfilo Vïllaruel, het voormalige hoofd van de Filipijnse luchtvaartau toriteiten. Hij is een van de do den, zei Golez tegen de nieuws zender CNN. Villaruel zei tij dens een vraaggesprek met de lokale radio: „We zijn geen ter roristen. Het is alleen tijd dat de Filipino's in actie komen." Hij hekelde vooral de cörruptie binnen de regering. Midden in het interview waren plotseling schoten te horen. „Wij worden hier vermoord. Wij geven ons over", zei Villaruel. Daarop werd het contact verbroken. In juli bezetten ontevreden mi litairen een winkelcentrum in Manilla. Zij verklaarden ook te handelen uit onvrede over de corruptie in de regering. Deze actie eindigde vreedzaam. ankara/anp-dpa - Turkije heeft besloten geen militairen naar het buurland Irak te sturen. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken gisteren gezegd. De VS zijn teleurgesteld maar hebben be grip voor het Turkse besluit, al dus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. De zegsman zei dat het besluit was genomen na telefonisch overleg tussen de Turkse minis ter Gül van buitenlandse zaken en zijn Amerikaanse ambtge noot Powell. Het Turkse parle ment stemde vorige maand nog in met een plan om zo'n 10.000 militairen te sturen. Dat Was vooral op aandrang van Was hington. Die wil zijn eigen troe pen ontlasten. Amerikaanse mi litairen liggen in Irak dagelijks onder vuur. Onlangs gaf de Turkse premier Erdogan al aan mogelijk geen troepen te zullen sturen als het Iraakse volk hier tegen was. Vanuit de Koerdische bevolking in het noorden van Irak kwam veel kritiek op het voornemen. De Iraakse Koerden vreesden langdurige Turkse bezetting van hun grondgebied. Zij waren bang dat Ankara mogelijk aan spraak zou maken op het olie rijke gebied rond Kirkuk. De toenmalige Turkse minister Yakis bracht begin dit jaar nog naar buiten dat Ankara verdra gen van het begin van de 20ste eeuw aan het doornemen was over mogelijke gebiedsaanspra- ken. Arabische diplomaten rea geerden destijds woedend hier op. Maar ook de door de Ver enigde Staten aangestelde Iraakse regeringsraad keerde zich tegen een Turkse inmen ging. De Turken zijn niet popu lair en vooral niet bij Arabische nationalisten omdat de Otto maanse Turken het gebied meer dan vierhonderd jaren be zet hebben gehouden. Onder de Turkse bevolking was het besluit om duizenden mili tairen naar Irak te sturen ook niet populair. Het gewelddadig conflict in de jaren tachtig en negentig met de eigen Koerdi sche minderheid kostte een groot aantal Turkse militairen destijds het leven. Die strijd werd ook gevoerd in het noor den van Irak omdat guerrilla's van de Turkse Koerdische Ar beiderspartij PKK (nu Kadep) zich hier verschansten. Turkije viel het gebied geregeld binnen en heeft nog steeds bases hier. Enkele duizenden militairen zijn er permanent gelegerd. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het Israëlische kabinet moet zich morgen uitspreken over een zeer omstreden gevangenenruil met de Libanese shi'itische verzetsbeweging Hezbollah. Premier Sharon wil dat zijn ministers in principe akkoord gaan met de ruil van twintig Libanese en vier honderd Palestijnse gevangenen, tegen een Israëlische zakenman en de stoffelijke resten van drie soldaten. De meeste ministers heb ben bezwaren tegen de transactie, maar de verwachting is toch dat de premier uiteinde lijk zijn zin zal krijgen. Hoe het kabinet ook zal stemmen, veel vreug de zullen de ministers niet aan hun besluit beleven. Ze moeten kiezen tussen de belan gen van families en nabestaanden en reke ning houden met de gevolgen die hun besluit zal hebben voor de relatie met Hezbollah. Sommigen menen dat doorgaan met de transactie Hezbollah ertoe zal aanmoedigen meer Israëliërs te ontvoeren. Voorstanders van de ruil denken dat juist het afblazen er van tot meer ontvoeringen zal leiden. Wat voor- en tegenstanders dwars zit, is dat Hezbollah geen informatie zal verstrekken over luchtmacht-navigator Ron Arad, die in 1986 door shi'iten gevangen werd genomen, nadat zijn straaljager boven Libanon was neergestort. Hij is al jaren spoorloos en het vermoeden bestaat dat hij in een Iraanse cel zit. De familie Arad is vooral verbolgen over de komende vrijlating van Mustafa Dirani, een Libanese shi'itenleider die de navigator min stens een jaar gevangen heeft gehouden. Di rani is in het begin van de jaren negentig door Israëlische commando's uit zijn huis in Liba non ontvoerd en naar Israël overgebracht. Daar word hij sindsdien gegijzeld gehouden. De ontvoering was specifiek bedoeld om in formatie los te krijgen over het lot van Arad, maar Dirani heeft Israël niet wijzer gemaakt. De enige Israëliër die als onderdeel van de ruil vrij komt, is Elchanan Tannenbaum, za kenman en reserve-kolonel in de artillerie. Volgens recente onthullingen was hij bezig met een dubieuze trasactie - naar verluidt een drugshandel - toen hij door Hezbollah vanuit Abu-Dhabi naar Beirut werd ontvoerd. Israël zegt dat onder de vierhonderd Pales tijnse gevangenen die het vrijlaat geen men sen zijn 'met bloed aan de handen'. Dat is wel het geval met een deel van de twintig Libane- zen die op de nominatie staan té worden wij- gelaten. De transactie kan overigens op het laatste moment afspringen als Hezbollah blijft staan op de vrijlating van Samir Kuntar, een Libanees van Druzische afkomst die in 1979 betrokken was bij een terreuractie in de Israëlische kuststad Nahariya. Samen met een maat drong Kuntar een huis binnen en ver moordde er een Israëlische vader en twee jonge kinderen. De moeder verborg zich met een baby in een kast. Maar door haar kramp achtige pogingen het kind stil te houden, stik te het. Israël heeft Hezbollah laten weten dat vrijlating van Kuntar onbespreekbaar is. (advertentie) aken/ap - Een van de twee mannen die in de Duitse stad Aken terechtstaat wegens de moord op twee kinderen uit Es- chweiler heeft zichzelf gisteren in de rechtbank omschreven als 'een tikkende tijdbom'. De 33- jarige conciërge Markus Lewen- del heeft naar eigen zeggen nog steeds fantasieën over het mis bruiken van kinderen. Lewendel en de 28-jarige com putertechnicus Markus Wirtz staan sinds woensdag terecht. Beiden hebben bekend in maart de 11-jarige Tom en zijn 9-jarige zusje Sonja te hebben ontvoerd. Tom werd nog op de dag van de ontvoering ge wurgd, Sonja werd twee dagen lang door beide mannen mis bruikt alvorens eveneens te worden vermoord. Lewendel zei mede te zijn ge dreven door haat jegens de kin deren die hem als conciërge het leven zuur hebben gemaakt. Wirtz zei een dag eerder dat hij steeds als hij op zijn werk werd gepest of beledigd, thuis erover fantaseerde om macht over jonge meisjes uit te oefenen. Beide mannen zochten het in ternet af naar kinderporno en gaven zich gezamenlijk over aan fantasieën over kindermis bruik. Lewendel bevestigde wat Wirtz een dag eerder had ver klaard: dat de twee mannen wegens hun pedoseksuele nei gingen en om geld te verdienen hebben overwogen een kin- derseksnetwerk op te zetten. De twee hebben vaak autoritjes door de omgeving gemaakt, op zoek naar 'vers vlees', zoals Le wendel het uitdrukte. „Het was een kwestie van tijd voordat er iets gebeurde", zei Lewendel. Wirtz zei nog nooit geslachts verkeer met iemand te hebben gehad; Lewendel alleen met prostituees en met een man. Tegen Lewendel is in het verle den herhaaldelijk een onder zoek ingesteld wegens exhibi tionisme en het versturen van obscene dreigbrieven aan vrou wen, maar tot een veroordeling is het nooit gekomen. Volgens getuigenverklaringen stond hij er in de buurt om bekend dat hij graag naakt voor het raam stond. Ook heeft hij na de aan slagen van 11 september in de VS een anonieme brief gestuurd aan de burgemeester van Es- chweiler om de uitzetting van alle moslims uit Duitsland te bepleiten. Lewendel wijt zijn problemen aan een gebrek aan moederliefde. „Ik haat mijn moeder." Het proces gaat ver der op 17 november. Een uit spraak wordt begin december verwacht. Tom en Sonja. Foto: AP Mannen in camouflagepak bij het gebouw van Soros. Documenten en computers werden in beslag genomen. Foto: AP moskou/ap - Russische mannen in camouflagepakken hebben gisteren het gebouw van het Open Society In stitute in Moskou afgesloten voor de medewerkers en vervolgens leeggehaald. Dat heeft een advocaat van het instituut gisteren gezegd. Het Open Society Institute is een stichting van filantroop en miljardair George Soros. De inval in het gebouw begon donderdagavond laat toen een groep van zo'n dertig mannen het gebouw binnendrong en medewerkers opsloot in hun kanto ren, zei advocaat Koezmin. De politie weigerde te ko men. Volgens Koezmin waren de mannen politieagen ten die buiten dienst opereerden. De inval houdt ver band met onenigheid over het huurcontract van het pand. De stichting overweegt naar de rechter te stap pen om de spullen terug te krijgen. Het personeel werd naar buiten gejaagd, waarbij het alleen persoonlijke spullen mocht meenemen. Volgens Koezmin is het de medewerkers alleen gelukt de mees te juridische en financiële documenten mee te nemen. De mannen in camouflagepakken vulden twee vracht wagens met documenten en twee met computers en andere spullen. De stichting had vanaf dat moment geen toegang tot haar computerdocumenten of haar server. „Ik vrees dat we het archief van vijftien jaar werk hier kwijt zijn", zei de advocaat. Open Society is een stichting van George Soros die sinds 1987 strijdt voor de versterking van de burgermaatschappij en de rechtsstaat in voormalige communistische landen. De Russische afdeling is al een tijd verwikkeld in een con flict over het pand dat zij huurt in het centruriï van Moskou. Mabel Wisse Smit, de verloofde van prins Fri- so, heeft jarenlang voor Soros gewerkt. palestine/ap - Jessica Lynch is er niet gelukkig mee dat de pr- machine van het leger een hel din van haar heeft gemaakt. Het heeft Lynch gekwetst dat het le ger onware verhalen over haar naar buiten heeft gebracht. Dat zegt de Amerikaanse soldate in een tv-interview. Het konvooi van de 20-jarige Lynch werd op 23 maart in Zuid-Irak overvallen. Het Ame rikaanse leger stelde Lynch voor als een heldin die het in haar eentje opnam tegen haar Iraakse belagers, net zo lang tot ze door haar munitie heen was, en daarbij gewond raakte door vijandelijk vuur. Dat was onzin, bleek later. Haar wapen weiger de dienst. „Ik heb niet geschoten. Ik ben biddend op mijn knieën geval len. Meer herinner ik me niet", zegt Lynch in een interview met de Amerikaanse zender ABC dat dinsdag wordt uitgezonden. Lynch raakte gewond toen haar voertuig op een vrachtwagen botste. Een week later werd Lynch door Amerikaanse comman do's uit een Iraaks ziekenhuis gehaald. De camera's van het leger gingen mee. „Dat was ver keerd", zegt Lynch. Volgens het leger - en de media namen het gretig over - vochten de com mando's zich het ziekenhuis in. Ook niet waar, bleek later: er was geen enkele Iraakse soldaat in het ziekenhuis en er is geen schot gelost. Voor zover Lynch zich kan her inneren is ze in het ziekenhuis goed behandeld. „Er was zelfs een verpleegster die voor me zong." In het boek dat Lynch over haar avonturen heeft geschreven en dat dinsdag verschijnt, staat dat uit medisch onderzoek is geble ken dat Lynch is verkracht, maar daar kan ze zich niets van herinneren. „Het is te pijnlijk om aan te denken", zegt Lynch in het interview. Iraakse artsen die Lynch heb ben behandeld, spraken giste ren tegen dat ze is verkracht. De orthopedisch chirurg Khafazji, die Lynch aan een gebroken dijbeen had geopereerde, zei dat hij haar uitgebreid had on derzocht en zeker zou hebben opgemerkt als ze was verkracht. brussel/anp - In ongewoon harde bewoordingen heeft de woordvoerder van de Europese Commissie, het dagelijks EU- bestuur, gisteren afstand geno men van de omstreden uitspra ken van de Italiaanse premier Berlusconi een dag eerder over Rusland. Berlusconi deed de uitspraken, waarin hij onder meer de schending van de mensenrechten in Tsjetsjenië bagatelliseerde, in zijn hoeda- nigheid van EU-voorzitter. „Wij delen het standpunt van Berlusconi niet als het over de situatie rond Yukos gaat en ook niet als het gaat over de huidige situatie in Tsjetsjenië", zei woordvoerder Kemppinen. Het is niet gebruikelijk dat Brussel openlijk het voorzitterschap af valt. Tussen EC-voorzitter Prodi en Berlusconi waren al eerder schermutselingen. Tijdens de top donderdag tus sen de EU en Rusland, gehou den in Rome, zei Berlusconi dat de media de situatie van de mensenrechten in Tsjetsjenië overdrijven. Ook reageerde hij op de arrestatie van de baas van het Russische oliebedrijf Yukos. Hij verdedigde het standpunt van het Kremlin: „Ik ken Poetin goed génoeg om persoonlijk te kunnen instaan voor zijn begrip voor het onderscheid tussen uitvoerende en rechtsprekende macht." Profiteer nu van de aanbiedingen én informeer naar de garantiemogelijkheden van 5,10 of 15 jaar bij de ATAG SelectDealer. I Kijk op www.nationaleverwarmingsweken.nl of bel gratis 0800-1670. Verwarming

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5