Belastingdienst moet ook subsidie uitkeren BINNENLAND 3pen dag Zondag open! Spijbelaar wordt in Achterhoek van bed gelicht Dit jaar al twintig moorden in Limburg Voormalige RLD Jtotaal ontspoord Conducteurs steeds vaker bedreigd en mishandeld Pa rij se ijsberen Gifmoord: OM wacht nog op motief Topambtenaar justitie klaagt ook Journaal aan WelliS en lijnen bij Van Til vantiMSi&Ifi tent ngn', bui, els ocr.„ 'op torn jf jaar cel voor ensensmokkel ter dam - De officier van jtie heeft gisteren voor de htbank in Rotterdam tegen talf verdachten celstraffen vijf jaar geëist voor mensen- Dkkel. De twaalf maakten •1 uit van een bende die hon den Chinezen naar Europa ïsporteerde. De verdachten 1 aken over hun slachtoffers 'eendjes', 'ballen' of'goede- De smokkel was lucratief, ileek uit een afgeluisterd te- ongesprek, waarin een van verdachten trots aan zijn ou- vertelde dat hij 100.000 eu- lad verdiend en nog meer vangen, omdat er nog vier- iderd 'ballen' uit Tsjechië den komen. De rechtbank 15 december uitspraak. zaterdag 8 NOVEMBER 2003 var teen me i lm.!; ikketje oorzaak l^niek Tribunaal "j haag - Een gebouw van het ^oslavië-Tribunaal in Den g is gistermiddag ontruimd wege de vondst van een ver- it pakketje. Het bleek loos Een medewerker van koeriersdienst had een pak- eergezet en was weer weg- lan. „Dat is bij een instel- als het tribunaal natuurlijk de beste methode", aldus woordvoerder van de poli- iirnaliste Opzij kg India niet in terdam - De Indiase am-, jade in Nederland heeft ge- lerd visa te verstrekken aan ■journaliste van het blad Bj die een reportage wilde ^en in dat land. De Neder- Ise Vereniging van Jouma- 11 (NVJ) is woedend over de lering en wil internationaal lop India uitoefenen. De Jaggeefster en fotografe van fclad wilden een reportage jen over een opvangtehuis prostituees in Bombay dat ■gezet door de Nederlandse jorganisatie NCDO. iizend kilo jurwerk in huis r - De politie heeft gis- in een huis aan het Cor- Evertsenplein in Alkmaar kilo illegaal vuurwerk in genomen. Het gaat om len zogenoemde Chinese duizenden voetzoekers grote hoeveelheid vuur- De politie kwam het erk op het spoor na een 'egen de 46-jarige eigenaar aar is proces-verbaal ™!;,rde verdachte miord Eindhoven ras ij wanovEN - De politie heeft eenjrochtend een derde ver- aangehouden in ver- tij met de moord op een 27- een|» Eindhovense vrouw. Het ïtblijom een 21-jarige man die et lctochtend in Eindhoven van vaijjed werd gelicht. Eerder ceuljen al een 17-jarige en een ïeeririge man uit Eindhoven djehouden. De politie on- kt nog welke rollen zij in gespeeld in de schiet - zondagavond in het huis iet slachtoffer. |m: Eichel =)t in het nauw' haag - Minister Zalm van ciën is niet onder de in- van de kritiek die zijn ie collega Eichel donder- p hem heeft geuit. „Een het nauw maakt rare jgen", zegt Zalm. Eichel 'an Zalm geëist dat die op- .r t met zijn verwijten over ^begrotingsbeleid van Duits- Zalm heeft al een paar link uitgehaald naar land en Frankrijk, die de iese begrotingsregels aan 1 j aars lappen. up i. Bi ein itht iuis 'Een ramp voor de luchtvaartsector' door Tony Damen Amsterdam - De voormalige Rijksluchtvaartdienst (RLD) blijkt overbemand, stuurloos en zowel organisatorisch als finan cieel een chaos. De ambtenaren van de dienst hebben geen ver trouwen in hun managers en klanten worden opgelicht, staat in een intern rapport. De 'divisie luchtvaart' van het ministerie van verkeer en wa terstaat, de vroegere luchtvaart inspectie van de RLD, is vol gens het rapport 'een ramp voor de klanten', de luchtvaart sector. Die wordt onnodig vaak gecontroleerd en ontvangt veel te hoge rekeningen. De schrijvers van het stuk zijn drie topambtenaren van Ver keer en Waterstaat. De bevin dingen zijn een vluchtige in ventarisatie na een week onder zoek, van 7 tot en met 10 okto ber. De topambtenaren schrij ven dat, ondanks de snelheid van het onderzoek, toch een re presentatief beeld is ontstaan. De dienst Luchtvaart, waar 275 ambtenaren werken, heeft vol gens het onderzoek zeker vijftig man te veel in dienst. In Duits land werkt een soortgelijke dienst, de Luftfahrt Bundes- ambt met evenveel mensen, maar die moet tien keer zo veel bedrijven controleren. Het blijkt dat de divisie er fi nancieel een puinhoop van maakt, en de gevolgen afwen telt op de sector. De ambtena ren proberen vergeefs de bud gettaire problemen op te lossen door luchtvaartmaatschappijen KLM, Transavia, Martinair, Air Holland en Dutchbird en lucht vaartbedrijven als Heli Holland, en Rossair bewust te hoge reke ningen te sturen. Het komt er op neer dat de luchtvaartin spectie meer controle verricht, niet om de luchtvaart veilig te maken, maar om zelf uit de fi nanciële problemen te komen. Bij punt 3.4 van de nota onder het kopje 'waarden' staat zwart op wit dat de dienst Luchtvaart niet eerlijk is. In een huis aan de Doolhofstraat in Weert is gisteren een 38-jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijfplaats om het leven gebracht. Foto: ANP/Marcel van Hoorn Vrouw dood gevonden in Weert weert/anp - In een huis in Weert is gisteren een 38-jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijfplaats om het leven ge bracht. De politie een 39-jarige man uit Weert aangehouden. Het is het twintigste geval van moord of doodslag dit jaar in Limburg. Over de motieven van de dader is nog niets bekend. De man is voor nader verhoor ingesloten. De politie stelt een recherche team van ongeveer tien perso nen samen om de zaak te on derzoeken. Het Nederlands Fo rensisch Instituut in Rijswijk verricht vandaag sectie op het lichaam van het slachtoffer. Buurtbewoners reageerden ver slagen op het geweldsmisdrijf. De verdachte paste op het huis van een vriend die in de gevan genis zit. De 38-jarige vrouw kwam vaker bij de man op be zoek en ging ook donderdag avond naar de verdachte. De politie wil niet zeggen op welke manier zij om het leven is ge bracht. Het was niet het enige gewelds misdrijf in Weert gisteren. Een arrestatieteam van de politie pakte in Landgraaf een 40-jari- ge man uit Heythuysen op, die enkele uren eerder een 24-jari- ge vrouw uit Weert met messte ken levensgevaarlijk gewond zou hebben. Dat gebeurde bij een overval op een tankstation in Weert. De verdachte sloot de hevig bloedende vrouw op, maar die wist nog het stil alarm in te drükken. den haag/gpd - Een nieuwe, overkoepelende dienst moet alle inkomensafhankelijke subsidies en regelingen uitkeren. Zo hoe ven mensen bij elke fiscale rege ling niet steeds opnieuw formu lieren in te vullen. Ook wordt de bureaucratie teruggedrongen, omdat de verschillende uitvoe ringsinstanties verdwijnen. De nieuwe dienst moet deel uitma ken van de Belastingdienst. Met dit plan wil staatssecretaris Wijn van financiën het woud aan regelingen en subsidies overzichtelijker maken. „We hebben bijvoorbeeld alleen al 23 verschillende regelingen voor kinderen. Door die alle maal bij elkaar te brengen, voorkom je dat mertsen voor el- 'Geen vertrouwen meer in de politie' utrecht/gpd - Conducteurs worden honderden keren per jaar met geweld bedreigd of mishandeld. Alleen al in augus tus van dit jaar gebeurde dat ruim 150 keer. Tien keer was een wapen in het spel. Dit blijkt uit cijfers van de NS. Augustus geldt als een rustige maand voor dit soort incidenten. Conducteurs die ernstig wor den bedreigd of fysiek belaagd, kunnen hulp van de politie in roepen. In vijf procent van de zeer kritieke gevallen, waarvan zich volgens de NS worden jaarlijks enkele tientallen voor doen, komt de politie te laat of helemaal niet. Volgens de richt lijnen moet de politie binnen een kwartier aanwezig zijn bij rijdend personeel in nood. Dat is lang niet altijd het geval, al dus R. Berghuis van FNV Bond genoten. „Conducteurs en ma chinisten bellen vaak niet eens, omdat ze geen vertrouwen meer in de politie hebben," zegt Berghuis. Het probleem doet zich vooral voor bij meldingen waarbij de regiopolitie moet inspringen, omdat geen spoorwegpolitie in de buurt is. Buiten de grote ste den is dit door bezuinigingen op de spoorwegpolitie vrijwel overal het geval. Een oproep die bij de centrale meldkamer bin nenkomt, wordt doorgespeeld aan het plaatselijke politiebu reau. Daar ontstaat vertraging. In twintig procent van alle as sistentieverzoeken van conduc teurs komt de politie niet opda gen, blijkt uit de cijfers van de NS. Na een klacht van de Spoorwegen heeft de Raad van Hoofdcommissarissen onlangs beterschap beloofd. Noodop roepen uit de trein krijgen voortaan dezelfde status als een alarm van een agent in gevaar. De vakbonden FNV en WMC reageren verheugd maar scep tisch. „Als het maar geen papie ren tijger is," zegt D Cijs van de WMC. De FNV vreest dat de capaciteit bij de spoorwegpoli tie onvoldoende is om de af spraak na te komen. Van de door minister Netelenbos be- loofdet tweehonderd man extra spoorwegpolitie, heeft de KLPD er nog 149 tegoed. Amsterdam - Een ijsbeer uit een dierentuin in Pa rijs schudt eens lekker de druppels uit zijn vacht in Artis. Twee ijsberen uit Parijs hebben tijdelijk ön- (advertentie) im Goudse Jan beschadigd a - Door een brand aan de van de Sint-Janskerk uda is gisteren een van de dberoemde glas-in-lood- n beschadigd. Het kostba- m is door de hitte aange- let is het zogeheten Ko- glas, nummer 7. Op het taan Philips de Tweede en rouw Mary Tudor. Philips het aan de gemeente IJHdionverbod 70 fenoordfans Zo'n zeventig supporters enoord hebben een sta rbod voor zes maanden jen. Da!t gebeurde naar iding van ongeregeldhe- ond de wedstrijd van hun ifgelopen weekeinde te- roningen. Justitie, KNVB litie voeren sinds kort een |-stuk-beleid. De suppor- jaren zonder kaartje naar ngen gereisd. In Grijps- verden ze door de politie trein geplukt, omdat ze ïadden misdragen. Amsterdam, Breda, Delft en Eindhoven jj 'Alleen zondag s 9 november van 10-17uur Ma t/m vr 10-21 uur. Za 9-18 uUr. 0900 -235 45 32 (0.10/min). www.IKEA.nl -30% van 69.- voor 49.-' VIMMA spiegel. 50x140 cm. maastricht/anp - De rechtbank in Maastricht heeft gistermid dag besloten de zaak van de Heerlense gifmoord aan te hou den en het voorarrest van de 27-jarige verdachte te verlen gen. Het Openbaar Ministerie wacht op de uitkomst van het psychologisch en psychiatrisch onderzoek. Dat onderzoek is nodig om achter het motief voor de moord te komen. De Heerlense chemicus heeft bekend dat hij door het smeren van de zeer giftige* stoffen na- triumazide en theobromide op een broodje pindakaas met ha gelslag zijn 3Ö-jarige vriendin Judith Notermans heeft ge dood. Zij werd op 22 juli 2003 op haar werk in Sittard onwel. Ondanks snelle medische hulp overleed zij enkele uren later in het ziekenhuis. Voordat Judith bewusteloos raakte, vertelde ze aan collega's dat haar vriend het broodje pindakaas met ha gelslag had gesmeerd. De politie pakte de 27-jarige chemicus vijf dagen na het overlijden van diens vriendin op. Hij ontkende aanvankelijk nijmegen/gpd - Spijbelen in de Achterhoek is zo makkelijk niet. Als het moet, komt de jeugd hulpverlening je gewoon thuis ophalen. „Langdurig schoolver zuim duidt in de meeste geval len op problemen thuis," zegt Ferry Vrolijks van De Horizon in Doetinchem. Bij De Horizon worden jonge ren opgevangen die het contact met school volledig kwijt zijn geraakt. EHBS, waarvan Vrolijks dit voorjaar een van de initia tiefnemers was, is opgezet om dat te voorkomen. Nergens an ders in Nederland bestaat zo'n project. Henk (16) kwam al bijna drie maanden niet meer op school. Hij had de rol van gezinshoofd van zijn vader overgenomen. Vader was gescheiden, zat in de WAO, was alcoholist en kon amper lopen. Op school noem de een leraar Henk, die nooit aanwezig was, een 'slapjanus'. Dat hij thuis een tragische glansrol vervulde wist niemand. Inmiddels is hij onder de hoede gekomen van het project Eerste Hulp Bij Schoolverzuim (EHBS) De EHBS-medewerkers krijgen de namen van serieuze spijbe laars doorgaans door van de (advertentie) vrijdag 14 november 118.00 - 21.00 uur het perspectief 1 www.haagsehogeschool.nl scholen of van de leerplicht ambtenaar. Gedurende zes we ken doen zij dan keihard hun best om de jongen of het meisje weer naar school te laten gaan. Desnoods halen ze ze 's mor gens uit bed. Henk woont nu bij zijn moeder en gaat weer naar school. Zijn vader staat onder toezicht van een per soonlijk budgetconsulent en een maatschappelijk werkster. De EHBS'ers maken geen af spraken, maar overvallen de spijbelaars onverwacht thuis. Sinds april hebben zij ongeveer zestig gevallen behandeld. Veel van hen hebben ernstige pro blemen. „Van alle scholen heb ben we de namen doorgekre gen van leerlingen waar ze al lang niks mee kunnen", zegt Vrolijks. „Die zaken ruimen we eerst op. De bedoeling is eigen lijk dat we er eerder bij zijn: als het schoolverzuim pas begon nen is. We willen preventief be zig zijn." Tekenend voor het werk van de EHBS is ook het geval van de broers Piet (17) en Kees (15). „Ze gingen niet meer naar school, want ze konden niet uit bed komen omdat hun moeder de hele nacht dronken door het huis liep te lallen", vertelt Vro lijks. Vader was weggegaan, moeder was in een depressie geraakt en had naar de fles ge grepen. Toen vader een kort ge ding had gewonnen om zijn vrouw uit het huis te krijgen, dreigde een climax. Door grote inzet van de school en van EHBS'ers haalde Piet toch nog zijn examen en ging Kees over. Zij wonen nu bij hun vader. Moeder is opgenomen. „Tra gisch, maar de jongens kunnen weer verder met hun leven." ke regeling opnieuw hun gege vens moeten invullen en dat die dan weer door ambtenaren moeten worden ingevoerd en gecontroleerd. Dat scheelt een heleboel bureaucratie en erger nis." De subsidies moeten ook beter op elkaar worden afgestemd, vindt Wijn. Dat vergt nogal wat taai en technisch voorwerk. Een kamerbewoner is bijvoorbeeld geen zelfstandig huishouden voor de huursubsidie, maar weer wel voor de Belasting dienst. En zo heeft elke regeling haar eigen definities. „Dat moet allemaal gelijk getrokken wor den. We zijn bezig met de Alge mene Wet Inkomensafhankelij ke Regelingen. Pas als alle be grippen en definities eenslui dend zijn, kunnen we de nieu we dienst beginnen", aldus Wijn. De nieuwe dienst gaat het druk krijgen. Naast de bestaande in komensafhankelijke regelingen als huursubsidie en regelingen voor kinderopvang, komen er de komende jaren ook toesla gen voor bijvoorbeeld de zorg- kosten. In de toekomst zal de Belastingdienst dus niet meer alleen de bekende blauwe en veloppen versturen. Financiën puzzelt nog op een naam voor de nieuwe dienst. Gedacht is aan de Dir (Dienst Inkomensafhankelijke Regelin gen) of de Dis (Dienst Inko mensafhankelijke Subsidies) maar er is nog geen keuze ge maakt. eindhoven/gpd - De secretaris generaal van het ministerie van justitie eist dat ook het NOS- journaal, in navolging van Pa norama en de Gay Krant, de suggestie rechtzet dat hij seks met minderjarigen zou hebben gehad. De man heeft het Jour naal voor de Raad voor de Jour nalistiek gedaagd. De'-ambtenaar raakte in op spraak toen de twee tijdschrif ten hem in verband brachten met de ontuchtzaak rond het Eindhovense Anne Frankplant soen. De man zou seks hebben gehad met 'jonge jongens'. Dat verhaal is deze week in een hoofdredactioneel commentaar in de twee bladen herroepen. Dit deden de hoofdredacteuren na - onder meer - een vertrou welijk gesprek met de betrok ken topambtenaar. Het NOS-journaal meldde op 5 november 's avonds dat de ambtenaar in dat gesprek 'ach ter gesloten deuren wel heeft toegegeven dat hij seks heeft gehad met jonge mannen en dat hij niet altijd vroeg hoe odd ze waren'. In een tweede, latere editie voegde het Journaal daar - na overleg met de raadsman van de ambtenaar - aan toe dat 'volgens de bladen van onoir- baar gedrag geen sprake was'. Raadsman H. Knijff van de se-, cretaris-generaal noemt het journaalonderwerp een 'kwalij ke suggestie'. „Mijn cliënt ont kent dat er in dat vertrouwelijke gesprek tussen de hoofdredac teuren en hem gesproken is over seks met minderjarigen of jonge jongens". Het Journaal stelt dat de redac tie zorgvuldig is geweest. „Wij hebben de kijker uitgelegd waarom de topambtenaar ge noegen neemt met een schik king met Panorama en de Gay Krant en waarom hij ze niet kei hard aanpakt via de rechter, zo als iedereen verwacht had", al dus een woordvoerder. derdag gekregen in Amsterdam. Hun eigen verblijf wordt verbouwd en het ijsberenverblijf van Artis stond leeg. Foto: ANP: Evert Elzinga iets met de zaak te maken te hebben. Weliswaar werden op zijn werk in zijn bureaula zeer giftige stoffen aangetroffen, maar het Nederlands Foren sisch Instituut trof in het res tant van het broodje geen soortgelijke giftige stoffen aan. Na zes weken gaf de verdachte alsnog toe dat hij giftige stoffen op het broodje had gesmeerd. „Zijn geweten speelde op", ver duidelijkte zijn advocaat giste ren. Volgens de advocaat weet zijn cliënt niet hoe hij tot zijn daad is gekomen. (advertenties) OPROEP AAN DE VVD-LEDEN Wij vinden dat de liberale stem van Oussama Cherribi, voormalig VVD-Tweede Kamerlid, gehoord moet worden in Europa. Hij verdient een hoge plaats op de kandidaten lijst voor de Europese verkiezingen. U kunt daar nu met üw stem voor zorgen! Ons advies is: ZET CHERRIBI IN DE TOPDRIE WD-leden: Edward Asscher, Hans van Baaien, Frits Bolkenstein, gé Hans Dijkstal, Jan Franssen, John Goring, Frits Huffnagel, Ton Hooijmaijers, Ferry Houterman, Marijke Jansen, Jos van K Rev, Tonja van Rijtshoven, Anne Lize van der Stoel, Erica Terpstra,^ Helia Voute, Gijs de Vries en Frans Weisglas. Niet-partijleden: Mohammed Arkoun, Ronny Naftaniel, Ellen Ombre, Rick van der Ploeg, Abram de Swaan en Guy Verhofstadt. Kijk op www.cherribi.nl voor informatie over Cherribi en zijn ideeën over Euro De markante tekening van notenhout als contragewicht voor het stalen lijnen spel. WelliS buit de kleine spelingen van de natuur uit tot unieke meester werkjes. Zie hier eettafel ErQu. Strak maar niet star. getuige de slanke lijnvoe- ring met uitschuivend verlengstuk. Meer oogstrelende WelliS-objecten in ons interieurcentrum. taam'by'welils Ons adres: Openingstilden: Noorderkade 1038 Ma-OI-Wo: 9.30-17.1 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21 00 ui Teletoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein www.vantll.nl DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3