Per bus ontvoerders achterna GESPREK VAN DE DAG 'Scholieren moeten les krijgen in beleefdheid' Nieuwe toprestaurant Echoput krijgt ook hotel 'Kom maar bij mama' 'Heineken-tour' morgen van start Erge beroepen in Sevilla zaterdag 8 NOVEMBER 200 DAGELIJKS LEVEN Schooluniform verbergt ontblote navels, bilspleten en decolletés Schelden, vloeken, handen in de zakken houden, kauwgom kauwen, een grote mond opzetten: in Duitse scholen is dit on beschofte gedr ag binnenkort voorbij. Dat wil zeggen: als het aan Jürgen Schreier (CDU), minister van onderwijs in de deel staat Saarland ligt. Schreier ergert zich groen en geel aan het onbehouwen gedrag van veel scholieren en pleit voor een 'Einde aan de Onbeschoftheid'. De minister wil een nieuw vak invoeren: 'Beleefdheidsleer'. Schreiers klacht is niet oud en wordt ook in omringende landen als Nederland veelvul dig geuit. Moderne scholieren, is de opvat ting van de Duitse minister, kennen nau welijks nog discipline, respect en gevoel voor orde. ,,Wij lijden onder de late gevol gen van een tijdgeest, die autoriteit en res pect verdacht heeft gemaakt en deugden als beleefdheid, orde, nauwgezetheid, plichtsbesef en vlijt in een negatief licht heeft gesteld'. Als de ouders -in meerderheid vertegen woordigers van de links-tolerante jaren '60 generatie- geen tijd of zin hebben om hun kinderen regels bij te brengen, dan moet dit maar op school gebeuren, vindt de christen-democraat. „Want leraren zijn nu veel te veel tijd kwijt om ervoor te zorgen dat er überhaupt onderwezen kan wor den." In Duitsland is met gemengde gevoelens op Schreiers voorstellen gereageerd. ,,Een heerlijk komkommertijd verhaal", oordeel de een woordvoerder van de onderwijs- vakbond. Maar Schreier heeft ook mede standers. In Bremen bestaat al enige tijd de wens om scholieren meer fatsoen bij te brengen. Aan de 'Gesamtschule Flaemi- sche Strasse' wordt sinds dit jaar les gege ven in het vak UBV, 'Umgang, Benehmen, Verhalten' (omgang, gedrag, houding). De wethouder van onderwijs in de Noordduit- se stadsstaat staat vierkant achter het pro ject. Willi Lemke (SPD) gebruikte de zo- merpauze zelfs om in het massablad Bild te pleiten voor meer discipline op de scholen. Lemke zag met name ook in de jongeren- mode een affront tegen het algemene fat soen. Hij beklaagde zich over de 'vele seks bommen op onze scholen', die met ontblo te navels, zichtbare bilspleten en laagge- sneden decolletés de mannelijke leraren het hoofd op hol zouden jagen. De invoe ring van een schooluniform bepleitte Lem ke als een mogelijkheid om de verhitte ge moederen in de schoolklassen enigszins te bedaren. In de lessen 'Beleefdheidsleer', die Lemkes collega Schreier in Saarland wil invoeren, zouden vaardigheden als 'uit laten praten' en 'beleefd groeten' aan de orde moeten komen. Een werkgroep buigt zich nog over de verdere inhoud van het vak. Schreier be nadrukt dat hij niet terug wil naar de 'stoffi ge jaren '50'. Het gaat de minister er niet om 'de knoet er overheen te jagen', maa om het aanleren van 'sociale competeni Ook in Noordrijn-Westfalen, de belangr aan Nederland grenzende deelstaat, bui het onderwijsministerie zich inmiddels over fatsoenslessen. De sociaal-democr sche minister Ute Schafer (SPD) wil 'op voedingscontracten' laten afsluiten tuss scholieren, leraren en ouders, waarin g< meenschappelijke regels worden geforn leerd. In Duitsland zijn de deelstaten, niet de derale regering, verantwoordelijk voor i houd en regulering van het onderwijs. I sfeer op scholen is er in het algemeen ii formeel. De Duitse samenleving is echt het algemeen formeler dan bijvoorbeeh Nederlandse. Zo wordt het verschil tus< 'Sie' ('U') en 'Du' ('jij') nog altijd strikt i acht genomen. Wierd Duk WAT E-E-N TALENT WEEFT IP MENSELIJK De Franse minister van binnenlandse zaken Nicolas Sarkozy wil MAATREGE LEN nemen tegen 'RACISTISCHE RAP Hij zei dat in het parlement, waar ge sproken werd over de rapgroep Sniper, die voor opschudding heeft gezorgd met zijn teksten. Zo noemt Sniper Frankrijk een 'hoer' en bekritiseert de groep de politie 'die altijd je leven komt vergal len'. Sarkozy wil een aanklacht indienen tegen de rapnummers op Snipers album Gravé dans la Roche, die volgens hem racistisch en antisemitisch zijn. Hij be nadrukte dat hij het niet gemunt heeft op rapmuziek in het algemeen of op jon geren. In een democratie hebben men sen vrijheid van meningsuiting, maar dat is iets anders dan schelden en ver nederen, vindt de minister. Het Beierse ECHTPAAR Helmut en Eri- ka Simon is door de rechtbank in Bolza no officieel erkend als de VINDER van het wereldberoemde gletsjerlijk Oetzi. De Simons vonden de ruim 5000 jaar geleden gestorven Oetzi in 1991 op 3210 meter hoogte in de Ötztaler Al pen. Sindsdien strijden zij om officiële erkenning door de autonome regio Zuid- Tirol plus een beloning. In Bolzano is speciaal voor Oetzi een museum ge bouwd dat jaarlijks honderdduizenden bezoekers trekt. Het echtpaar wil een aandeel in de entreegelden van dit mu seum alsmede een vergoeding van meer dan een miljoen euro. Bijna twee maanden na zijn overlij den is JOHNNY CASH in Nashville met drie Country Music Awards ON DERSCHEIDEN. Cash won in de ca tegorieën album, single en muziek video van het jaar. Zijn kinderen John en Kathleen namen de onder scheidingen in ontvangst. Kris Kris- tofferson, Sheryl Crow, Willy Nelson en verscheidene andere artiesten brachten in Nashville een eerbetoon aan Cash door nummers van de overleden zanger te spelen. Cash overleed op 12 september op 71-ja- rige leeftijd. Foto: AP Sydney - Het gaat niet goed met de leeuw in het wild. Tot 2000 jaar geleden leefde de 'koning der dieren' in Europa en nog slechts twee eeuwen terug in bij na heel Afrika en Azië. Tegenwoordig zijn er alleen nog leeuwen te vinden in een klein deel van India (enkele honderden) en in Oost-Afrika (50.000 of min der). In twintig jaar zou de totale leeuwenpopulatie met 90 procent zijn ge krompen. Maar positief nieuws is er ook. Zoals twee in gevangenschap geboren Afrikaanse leeuwtjes waarvan er op de foto een zijn moeder Kuchani omhelst. Ze kwamen ter wereld in de Taronga Zoo in Sydney. Foto: AFP Sjerp Jaarsma, van beroep grasdroger in het Friese Balk, leunt tegen het schot achter de chauffeur, de microfoon in de hand. „De ont voerders hadden niet alleen Freddy Heineken op het oog", zegt hij met een intonatie die van misdaadreconstructies op tv moet heb ben afgekeken. „Philips-topman Wisse Dek ker was ook kandidaat. Maar als die het was geworden, dan hadden we voor de tour een grotere bus nodig gehad: een dubbeldekker". Geen bustrip zonder humor, ook niet tij dens de Heineken Kidnaptour. Lachen zul len de passagiers, ook al gaat de tocht langs al die plekken waar de biermagnaat en zijn chauffeur Ab Doderer doodsangsten heb ben uitgestaan. Leedvermaak? Dat ziet Sjerp uiteraard anders. Hij heeft zich de af gelopen dagen uitgeput in verweren: nee, hij heeft niet het gevoel dat hij profiteert van andermans ellende, want 'het is toch goed afgelopen'. Een tour over Gerrit Jan Heijn, die wel werd vermoord, zou hij nóóit organiseren. Ja, hij heeft respect voor Fred dy Heineken. En nee. dat de tour wordt ge lanceerd uitgerekend in de week dat Heine ken tachtig jaar zou zijn geworden, is toe val. Daar staat hij dan. Dit keer nog voor de pers, vanaf morgen voor de ramptoeristen. Sjerp spreekt graag in superlatieven, dus hij rept over 'de meest geruchtmakende mis daad ooit in Europa gepleegd'. Eerst maar even door de Staatsliedenbuurt 'waar de vier gabbers opgroeiden', de ont voerders dus. ,,Ze wilden in één klap bin nen zijn voor de rest van hun leven", gaat de Fries verder, terwijl de bus de Van Hall straat indraait. „Hier links, boven bloemen winkel Het Groene Paradijs, werden de plannen voor de ontvoering uit de kast ge haald. Buschauffeur, stop maar even. Sjerp rent naar buiten, waarbij zijn fikse paardenstaart heen en weer zwiept. Hij keert temg met een bosje oranje rozen. Het blijkt de hoofdprijs te zijn voor degene die raadt hoe zwaar de koffers met de 35 miljoen gulden losgeld wogen. De winnaar krijgt ook nog een gesigneerd boek van Pe ter R. de Vries over de ontvoering, en als extraatje een polaroid met de krant van 10 november 1983 onder zijn neus, net als Heineken en Doderer indertijd, als bewijs De 'ontvoerings-touringcar' doet ook de Heineken-brouwerij aan. Foto: ANP/Robin Utrecht dat ze nog leefden. De bus beweegt zich in de richting van het Tweede Weteringplantsoen, waar Heineken en Doderer werden overmeesterd, of zoals Sjerp het noemt: 'het plaats-delict'. Sjerp had zich voorgenomen deze trip met res pect, voor zover mogelijk, te brengen, maar hij kan het niet laten: onderweg nog een gebbetje. „Mijn oom is verdronken in een bierketel. Mijn tante vroeg nog: heeft hij ge leden? Nee, zei zijn baas: hij is er drie keer uitgeweest om te plassen". Niemand lacht. Ook de grasdroger zelf niet. Op naar het hoofdkantoor van de Heineken Holding aan het Tweede Weteringplant soen, tegenover de vroegere brouwerij. Sjerp voorop, in snelle tred. Hij houdt halt bij het bankje waar twee ontvoerders zich hadden opgesteld toen ze Heineken zaten op te wachten. „En Holleder zat in het bus hokje", vertelt hij handenwrijvend. „Twee minuten over zeven komt Heineken naar buiten. Hij krijgt traangas in zijn gezicht en is gelijk uitgeschakeld". Sjerp is een man van details en weet te vertellen dat de gijze laars een met tape afgeplakte helm opkre gen. „Maar die van Heineken was te klein. Naar verluidt is hij even buiten westen ge weest." Sjerp, een veelzijdige man -behalve gras droger ook dj en organisator van het Gaas- terlandse Oogstfeest en de Balkse Beach- party- dreunt het op alsof hij zijn hele leven niet anders heeft gedaan. Hij is, zoals hij het ongelukkig uitdrukt, 'gek van deze ont voering'. En, weet hij, dat hebben nog veel meer mensen. Toen hij een paar jaar geleden met een paar vrienden de complete vluchtroute 'overdeed' en als topattractie ook nog de loods bezocht waar Heineken en Doderer drie weken lang zaten opgesloten, was hij helemaal verkocht. Hij voelde 'de spanning die de ontvoerders ook moeten hebben ge voeld'. „Ik heb in het dorp ook wel eens kattenkwaad uitgehaald, belletje trekken en zo. Als ze dan achter je aankomen, geefln dat een kick." Uiteraard kan een bezoek aan de loods l ontbreken. De cellen zijn nog steeds inf Rechts die van Heineken, links die van derer. Op de grond een bruine matras n bloemen die vermoedelijk ooit roze wan< Een chemisch toilet onder het stof, eenro kurk in het kijkgat. Sjerp heeft een bantjte van Mariene Dietrich opgezet, net als tij r De Fries loopt trots rond. Kijk, hier eenp 1 postzak die de ontvoerders met houtbhor jes vulden om zo het gewicht van het l<*o geld te schatten, daar een Telegraaf vame november 1983. „Mensen, in deze keul|t werden de boterhammen voor meneerp Heineken gesmeerd. Smaakt de cake, mes en heren?" Malika Sevil Weekend-bijlage ERBU: Persoonsbeveiliging in Nederland Het bekende restaurant De Echo put in de koninklijke bossen van Paleis Het Loo in Apeldoorn wordt gesloopt om plaats te ma ken voor een restaurant met ho tel. Want gastronomie anno 2003 vraagt volgens eigenaar P. Klosse om 'totaalbeleving'. De restauranteigenaar heeft nieuwbouwplannen gepresen teerd waar twee jaar aan is ge werkt. Het met een Michelin-ster bekroonde restaurant in Hoog Soeren krijgt een 5-sterrenhotel- voorziening met veertig kamers. Het hotel moet zich vanaf de start direct kunnen meten met de aller beste hotels in binnen- en buiten land. „We leggen de lat hoog", al dus de eigenaar. De uitbreiding met hotelkamers komt volgens Klosse voort uit ver anderde behoeften binnen de gastronomie. „Er zijn tegenwoor dig haast geen landelijk gelegen toprestaurants zonder ovemach- tingsmogelijkheden. Bij gastrono mie gaat het tegenwoordig om to taalbeleving. Veel gasten willen lekker eten in het restaurant en daarna blijven slapen in een ver gelijkbare omgeving. Daardoor kunnen gasten bovendien alcohol drinken en de volgende dag weer achter het stuur van hun auto stappen." Voor de bouw is een jaar uitge trokken, maar het is nog niet be kend wanneer de werkzaamheden beginnen. „Dat kan eind van het jaar zijn, maar ook volgend jaar." Tot die tijd blijft het restaurant ge opend. Het startsein van de is afhankelijk van de gemeen! ke inspraakprocedure die nop weken duurt. De plannen vaijt r hoteleigenaar zijn ontwikkelr nauw overleg met de gemeeni^. Het uit 1955 stammende restf rant is bekend door de 60 m< diepe echoput die begin 19d< eeuw werd gegraven op last koning Lodewijk Napoleon, put diende onder meer om pi den van water te voorzien. Bipl" herinrichting van het terrein het toekomstige restauranthc krijgt de put in een klein huis langs de weg een prominentt plaats, anp De huidige Echoput wordt gesloopt. Foto: Ron Pichel Ik bezocht een museum in Sevilla. In een doorgang tussen twee zalen stond een suppoost. Toen ik na een uur weer langskwam, stond hij er nog. Museumsup poost is het ergste beroep ter wereld, dacht ik. Zou er gens de tijd zo langzaam gaan als in een museum wanneer je alleen op schuifelende mensen hoeft te letten? In het leger ben ik nog even cipier geweest. Ook een soort suppoost maar je kunt van tijd tot tijd een boek lezen of een kaartje leggen met de gestraf ten. Maar dat kun je je in een museum natuurlijk niet veroorloven. Buiten pikte ik een terrasje. Er kwam een man langs, een zekere Paul McGrath, ik ontruk zijn naam graag aan de vergetelheid, die tickets verkocht voor sight seeing bussen hoewel nergens in de buurt een bus halte te bekennen was. Met spullen langs terrasjes leuren is al erg ondankbaar natuurlijk. Maar als je net als Paul van middelbare leeftijd bent en handel verkoopt die alleen op een andere plaats en op een andere tijd te consumeren valt, wordt het leven wel erg moeilijk. Misschien kun je beter museumsup poost zijn. Ik kocht een kaartje van Paul, slenterde verderen kwam op de Plaza Elvira, een aardig pleintje trou wens. In een hoek kreeg een groepje Duitsers les in Spaanse dans. Er waren wat mannen te veel van daar dat een enkele Duitse heerzo'11 Fiesta Gitana- jurk had aangekregen. Twee Spaanse schonen klap ten almaar in hun handen en deden wanhopig danspassen voor die de Duitsers, struikelend over hun rokken probeerden na te doen. Castagnetten vielen uit Beierse handen, er werd uit de maat ge klapt en de leraressen bleven maar "Muy bien roe pen, nu ja je kon waarschijnlijk beter Paul McGrath zijn. Of suppoost in een museum. In een park vlak achter het Alcazar zag ik niet veel later een les in stierenvechten. Gegeven dooreen Spanjaard van een jaar of vijfentwintig in een to- readorspak. Zijn leerlingen waren onwillige Engelse toeristen van wie sommige een rode lap in de han den hadden. Tenvijl andere als 'olé' roepend publiek moesten fungeren. Eén toerist speelde de stier. Hij moest een rondje lopen langs de rode lappen die na tuurlijk vlak voor zijn horens, de ongelukkige had een helm met horens op het hoofd, werden wegge trokken onder de olé's van langzaam dronken wordend Engels publiek. De stier gaf er al snel de brui aan en de toeschouwers kregen meer belangstelling voor het bier dan voor de les. De leraar nam de gehoornde helm over, be gon rondjes te lopen, duwde rode lappen weg van te langzame leerlingen terwijl hij zelf nu eens Brrr' riep als een stier en dan weer 'olé' alsof hij toeschouwer was. Hebt u wel eens een jongen in een te nauw pak en met een aangeplakte snor in een park in Sevilla stier, toreador en publiek tegelijk zien spelen? Diep medelijden welde in mij op met deze ongelukkige student die alleen maar een paar centen bij wilde verdienen. Misschien kun je beter dansles geven, dacht ik. Of Paul McGrath heten. Of suppoost zijn in een museum.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2