Storm van kritiek op spot hoortest MEDIA All you need terug naar basis Tegenlicht over Israëlische muur Nieuw dagblad Utrecht en ook Times voor Den Haag Knapen bemiddelt in impasse Netwerk Proef Comedy Court Gretta Duisenberg eist geld columnist ad voor idtuur wil n betere jj nroep intelberg in top quire en Man jiRSUM - Arno Kantelberg kvordt per 1 december alge- In hoofdredacteur van de |en Man en Esquire. Dat uitgever Telegraaf Tijd- jiften Groep donderdag ge- Kantelberg wil Esquire ^alistieker gaan maken. Hij nog adjunct-hoofdredac- "^Jvan Nieuwe Revu. ie dag cultuur NPS-tv JiRSUM - Matthijs van Iwkerk en Hadassah de gaan vanaf 26 april het da- ■fcse programma TV3 (Ned. jsenteren. Het programma )ver cultuur, media en life- en wordt elke werkdag van tot 19.55 uur rechtstreeks zonden, meldde een NPS- dvoerder woensdag. Van wkerk en De Boer wisselen esentatie dagelijks af. Ze ingen een hoofdgast en ïaast praten de presenta- i met een team van cul- en mediaexperts die hun ng geven over actuele on- erpen. irin toont Kill I in Gelredome JlEM - Yorin FM geeft vol- e week zaterdag een exclu- Nederlandse voorpremiè- i Quentin Tarantino's |wste film Kill Bill. Voor de 'enheid wordt het Gelredo- i Arnhem omgetoverd tot lrive in-bioscoöp, die aan uto's plaats biedt. Mensen er wagen kunnen op een ne kijken. Gratis kaarten illeen gratis te krijgen door Yorin FM te luisteren, afgaand aan de film is op [ïorme scherm de cruciale trijd Nederland-Schotland n, die door RTL 4 wordt zonden. Het geluid bij trijd en film is via een spe- frequentie op de autoradio ren. telpolitie bij nten noorden inc en - De kartelwaak- NMa richt zich bij het on- >ek naar de Noordelijke lad Combinatie (NDC) op lis-aan-huis-bladendivisie e krantenuitgever. De au- it deed invallen in kanto- an Hazewinkel Pers in ingen en Leek en in het lor van NDC in Leeuwar- [n Roden is een aantal irrerende titels op de waaronder het Roder laai. Hij wil niet ingaan op Ihten dat een concurrent llacht bij de NMa heeft in- Kid. zaterdag 8 november 2003 Kijkers en achterban boos op Hoorstichting door Nico Postma Hilversum - De allereerste recla mespot van de Nationale Hoor stichting is in het verkeerde keelgat geschoten van een groot aantal kijkers en verkopers van boortoestellen. Winkelketen Be ter Horen is 'niet gelukkig' en vindt de spot negatief. Bij de Re clame Code Commissie druppe len dagelijks klachten binnen over het spotje, waarbij een slechthorende passagier wordt overreden nadat hij uit een taxi stapt. Hij had namelijk de waar schuwing van de taxichauffeur niet gehoord. De campagne is tot en met morgen te zien in het kader van de week van het oor; zestig keer op Nederland 1, 2 en 3. Het spotje, dat eveneens te zien is op de website van de hoorstich ting, is een oproep om telefo nisch jè gehoor te testen. Sinds begin dit jaar hebben al hon derdduizend mensen het num mer 0900-4560123 gebeld. De beller krijgt twintig cijfercombi naties te horen met op de ach tergrond steeds meer ruis. Wie niet in slaagt de juiste cijfers in te toetsen, krijgt het advies eens binnen te lopen bij een audici- en om een gehoorapparaatje aan te schaffen. „We hebben de adverteerder er mee geconfronteerd en uitge nodigd voor de zitting op 25 november", vertelt directeur Prisca Ancion van de Reclame Code Commissie. „Klagers noe men de spot schokkend, kwet send en smakeloos. Ze noemen het een ongewilde confrontatie met een verkeersongeluk met dodelijke afloop. Het angsbeeld staat in geen verhouding tot de boodschap, namelijk dat men sen de hoortest moeten doen." Directeur Herman ten Berge van de Nationale Hoorstichting in Leiden is 'niet blij' met de kritiek. „Het reclamespotje is een oproep aan mensen einde lijk eens iets te doen aan slecht horendheid. Niets doen kan lei den tot levensgevaarlijke situa ties, want slechthorendheid heeft meestal tot gevolg dat de waarschuwingsfunctie van het gehoor verloren gaat. We heb ben gekozen voor een indrin gende aanpak, want de achter stand in gehoorrevalidatie is een heel hardnekkig probleem. Uit onderzoek blijkt dat 1,5 mil joen Nederlanders slechtho rend zijn, van wie 900.000 men sen baat zouden hebben bij een hoortoestel. Toch zijn er slechts 450.000 mensen die er eentje dragen." Ten Berge noemt het spotje confronterend, maar vindt de spot niet kwetsend en benadrukt dat het zeker niet kwetsend is bedoeld. „De spot is een indringende oproep om iets aan je gehoor te doen als je minder hoort. Het gaat juist om het voorkomen van gevaarlijke situaties." Het is de eerste keer dat de Nationale Hoorstichting een televisiereclamecampagne voert. „Een aantal jaren geleden was er wel een vergelijkbare re clame van SIRE (stichting ideële reclame, red). Die spot was ook heel confronterend. Je zag tril lende speakers van een stereo installatie en vervolgens de boodschap: zet de muziek maar lekker hard, dan wordt het van zelf stil." Het omstreden reclamespotje wordt gefinancierd door audio- cienbedrijven in Nederland en de audiologische industrie. Eén van die bedrijven is Beter Ho ren uit Hilversum. Filiaalmana- nager Dick Fuchs zegt ge schrokken te zijn van het spot je. „Dit gaat alle fatsoensnor men te boven. Het spotje is puur slecht. De hoofdpersoon hoort de waarschuwing niet, zwaait de deur open en wordt doodgereden. Dat weerspiegelt de werkelijkheid, maar het past niet in mijn normen. Directeur Gert van Schoonder- walt van marktleider Beter Ho ren had liever een positief re clamespotje gezien, om aan te tonen wat slechthorenden overkomt als ze met een hulp middel weer kunnen horen. Zo maakt het bedrijf ook zelf recla me. Namens 92 winkels heeft Beter Horen bezwaar aangete kend bij de Hoorstichting. v "w Robert ten Brink lost relatieproblemen op tijdens de walk of love in de Franse Alpen. Foto: GPD/PR Geen caravan meer, geen videoband en een ander decor Nou, we zijn er. Ei' l-omt nog iets aan PAS OP!!! De beelden en de reclamespot blijven ook na morgen op internet te zien. Foto: Nationale Hoorstichting iaag/anp - Het televisie- id bij de publieke omroep verbeteren. Dat heeft de voor Cultuur geschreven advies aan staatssecreta- der Laan (Media, D66). ggiKiis het adviescollege moet i^iblieke omroep meer dra- [v 'fries en films gaan uitzen- 'ie bijdragen aan een beter onder jongeren, alloch- en 'ouders van nu', idvies is gebaseerd op de jarenbegroting 2004-2008 iblieke Omroep (PO). Zo- Ier jaar beoordeelt de raad restaties in het voorbije fammaseizoen (2002) en voorgenomen program- leid voor 2004 zoals dat in oting staat. In een eerste geeft een woordvoerder iblieke Omroep aan dat rensen van de raad paral pen met die van de om- In diverse werkgroepen (be t al gewerkt aan dergelijke ien." ;0 aad bepleit een gezamen- ramabeleid dat op de lan- termijn richting geeft aan spanningen van de afzon- ke omroeporganisaties, en dan zal de hoeveelheid rlands drama op de pu- e televisie duurzaam toe staat in het rapport, idviesopstellers willen ver lat er een centrale afdeling I voor de aankoop van se- speelfilms en documentai- i het buitenland. „Niet al- is het goedkoper wanneer mensen de wereld jeizen; een bundeling van 3nt' iten is bovendien noodza- >ofd om op de internationale tel (interessanteprogramma- soll etten te verwerven." acat ïden zijn de opstellers over nformatieve aanbo'd op de irhe el vinden ze dat actualitei- dacties per net moeten sa- dvis ;aan, in plaats van de uit- of e dagen onder elkaar te ver i zoals nu gebeurt bij Net en Twee Vandaag. De raad 2n herbezinning op de We- mroep. „Het anderstalige od van de omroep zou moeten beperken tot die m waar de programma's unctie vervullen." amSterdam - Zakenman Erik de Vlieger brengt in januari een Haagse editie uit van de Engelstalige krant The Amsterdam Times. Met The Hague Ti mes, zoals waarschijnlijk de titel gaat luiden, richt hij zich vooral op medewerkers van ambas sades en buitenlandse ondernemingen. De gratis krant gaat evenals z'n Amsterdamse evenknie vooralsnog wekelijks verschijnen. „Nu verspreiden we al The Amsterdam Times bij de ambassades en consulaten. Al meerdere ma len hebben we het verzoek gekregen om daarin ook nieuws mee te nemen uit de regio Den Haag, waar de meeste diplomatieke vertegenwoordi gingen zijn gevestigd. Dat is een beetje lastig. Daarom hebben we maar besloten een aparte Haagse krant te gaan maken", aldus De Vlieger, die eerder al had laten weten met een Rotter damse editie te zullen komen. „Daar wachten we nu even mee." Met ingang van 24 december zal ook Utrecht een 'Times' voor toeristen en buitenlandse inwoners krijgen. Die zal tweewekelijks verschijnen en wordt uitgegeven door de tak huis-aan-huisbla- den van Wegener. De inhoud bestaat volgens de uitgever uit informatie over evenementen, uit gaanstips en historische achtergrondinformatie over de stad. In de Utrecht Times komen ook on derwerpen als een portret van een tijdelijk in Utrecht wonende buitenlander, een column waarin de Utrechtse gemeentepolitiek op een humoristische manier aan de orde komt en uitleg over een typisch Utrechts of Nederlands gebruik. Hilversum - Geen caravan meer, geen videoband met een boodschap van een geliefde en een ander decor. Vanavond is All you need is love terug op de buis. „We zijn teruggegaan naar de basis van het programma: de liefde. Het wordt iets serieu zer", zegt presentator Robert ten Brink. Drie jaar was All you need is love van het scherm, na tien succesvolle jaren. „We wa ren een soort Idols. Iedereen had het er over. In de krant stond dat het waterverbruik in Amsterdam met 98 procent af nam als wij uitzonden". Maar zelfs succes gaat vervelen. Vandaar dat de afgelopen jaren alleen met de kerst een uitzen ding werd gemaakt. Daar keken de laatste keer dan wel meteen 3,5 miljoen mensen naar, her innert Ten Brink zich. Dat suc ces en de postzakken met lief desbrieven die maar blijven binnenstromen vormen de re den voor de terugkeer van All you need is love. Ten Brink is opnieuw de presentator. „Het is onmogelijk dat een ander het doet. Dit programma is van mij. Mijn kindje. Een andere pre sentator? Dat zou ik heel erg vinden." Een andere naam voor het programma is al net zo on denkbaar. „Het is een merk. Ie dereen kent het. Dat gooi je niet weg." Vormpjes De pauze van drie jaar is door producent Endemol gebruikt om de formule van het pro gramma eens grondig tegen het licht te houden. Ten Brink: „Het werd toch routine. Het programma was een optelsom van vaste elementen. En de kandidaten wisten precies wat ze konden verwachten en hoe ze zich moesten gedragen. Veel van die vormpjes zijn nu weg. Dat wordt dus weer zoeken naar een nieuwe vorm." Hij heeft net de opnamen van de eerste aflevering achter de rug. „De sfeer is anders. Het begint al met het decor. Dat is prachtig geworden. Veel oranje en zwart. Ik moest denken aan een filiaal van de Hema uit de jaren ze ventig toen ik het de eerste keer zag. Ik kon alleen de rookworst nergens vinden." Ook gaat de nieuwe serie afle veringen „iets dieper." Ten Brink: „Niet alle relatieproble men laten zich oplossen met een grote bos rozen of een weekendje weg. In de nieuwe uitzendingen zit bijvoorbeeld 'The walk of love'We zijn met vijf stellen, die relatieproble men hebben, gaan wandelen in de Franse Alpen. Dat was een hele optocht. Met camera en productie erbij was de groep 23 mensen groot. Het heeft hele bijzondere televisie opgeleverd. We hebben nu echt over de re latieproblemen gepraat. Er was ook een psychologe bij. Voor heen stipten we dat aan en gin gen de partners een weekendje weg. Nu gaan we de diepte in." Volgens Ten Brink is de tijd ook wel rijp voor een iets serieuzere toon in All you need is love. Zo is ook de artiest verdwenen die de vroegere uitzendingen altijd opluisterde. Vast nieuwe onder deel wordt een terugblik. Hoe gaat het met een koppel dat ooit eerder in de uitzending was? Ten Brink: „Het meest be kende fragment is, dat we met twee meisjes naar de toen nog onbekende Frans Bauer gingen. Aan dat filmpje is in de loop der jaren zoveel aandacht besteed, dat ik het wel genoeg vond. An deren dachten daar anders over. Dus gaan we de eerste keer toch maar naar die twee dames en Frans Bauer toe. Maar dat is dan ook de aller laatste keer." Buitenland Natuurlijk blijft All you need is love mensen uit het buitenland hier naar toe halen. Dat gebeurt zeker in de laatste aflevering, de kerstspecial. Die herenigingen gingen de laatste jaren wel wat lastiger omdat de immigratiere- gels als maar strenger worden. Met zoveel veranderingen is er toch nog wel een beetje hou vast. „De caravan mag dan weg zijn, maar we houden wel een camper achter de hand. Het kan zijn dat ik op lokatie toch een keer rustig met iemand wil praten of hem of haar wat wil laten zien." Dolf Rogmans All you need is love, vanavond bij SBS 6, 21.00 uur Hilversum - Televisieproducent Endemol maakt komende maand een proefaflevering van een programma met de werkti tel Comedy Court. In de show nemen komieken de rol van aanklager en advocaat op zich, en wordt uit het pu bliek een jury samengesteld. Deze 'rechtbank' gaat zaken be handelen die de Nederlandse samenleving bezighouden, zo als het koningshuis ('het volk versus het koningshuis'), het Nederlands elftal en het weer bericht. RTL 4 beslist op grond van de pilot of ze het program ma aankoopt voor volgend jaar. Hilversum - Door een kier in de uit enorme betonnen platen opgebouwde muur interviewt de documentairemaker een Pa lestijnse man. „Denkt u dat er ooit vrede komt?", wil de inter viewer weten. „Nee, nooit", zegt de Palestijn kalm, maar zonder spoor van twijfel in zijn stem. „Hoe kun je vrede krij gen, als je een muur om ons heen bouwt?" Hij voegt eraan toe, op een toon alsof hij een carrièremove overweegt: „Mis schien word ik wel fundamen talist." Veiligheidsbarrière wordt het gevaarte eufemistisch door de Israeli's genoemd. Hij is 150 ki lometer lang, bestaat deels uit hekwerk en deels uit beton, en is volgens Israël bedoeld om terroristen buiten de deur te houden. De barrière is het land op een storm van internationa le kritiek komen te staan. Een Israëlische versie van de Ber- lijnse muur is het al genoemd: hij loopt dwars door Palestijnse landerijen, scheidt families en verhindert Palestijnen naar hun werk te gaan. In de media is al uitgebreid schande gesproken over de muur, wat dat betreft is de re portage in het VPRO-program- ma Tegenlicht geen eye-ope ner. Wel maakt de documentai re de absurditeit van de veilig heidsbarrière nog duidelijker. Nieuwe invalshoek is dat er voornamelijk Israëlische tegen standers van de veiligheidsbar rière aan het woord komen. Te genlicht gaf de Israëlisch-Ne- derlandse regisseur Benny Brunner opdracht hun visie op de muur langs de scheidslijn zelf op film te zetten. De camera zoomt in op een klein Palestijns jongetje, dat sa men met zijn vader in de rij staat voor een Israëlische con- breoa/anp - In een kort ge ding voor de voorzieningen rechtbank in Breda heeft Gret ta Duisenberg gisteren rectifi catie plus 30.000 euro schade vergoeding geëist van colum nist Luuk Koelman. Duisenberg vindt dat de schrijver alle grenzen heeft overschreden en haar per soonlijke integriteit heeft aan getast met zijn column in gra tis verspreide dagblad Metro en op zijn website. Duisenberg meent dat ze in de column 'Menselijk schild in Ramallah' op denigrerende en seksistische wijze is gepor tretteerd als een naïeve grou pie van de Palestijnse leider Yasser Arafat. In de column noemt Koelman ook haar man Wim Duisen berg, de voormalig voorzitter van de Europese Centrale Bank (ECB). Arafat zou, al thans in de column, veel spannender zijn dan Duisen- berg. Aan het slot van het artikel be schrijft Koelman Arafats af keer van Gretta Duisenberg. Intiem contact met haar zou zijn gruwelijkste beproeving zijn, nog erger dan een Israëli sche vergeldingsactie. De hoofdredactie van Metro plaatste op 30 oktober een rectificatie waarin zij de in houd van de column betreurt. Tijdens de rechtszitting wees Koelman op zijn vrijheid van meningsuiting. Duisenberg moet als publiek persoon meer kunnen incasseren, al dus de columnist. Hij zegt daarover: „Wat ik heb ge schreven is pure satire." De advocaat van Duisenberg, O. Trojan, noemde de column zeer kwetsend. „Het erotisch kader is niet gerechtvaardigd en nergens op gebaseerd." Uitspraak op 14 november. Scène uit de VPRO-documentaire over de muur in Israël. Foto: GPD/VPRO trolepost. Het jongetje staart naar een Israëlische soldaat in volle uitrusting. „Deze hele jon ge kinderen zullen de Israëli's altijd identificeren als iemand met een geweer en een helm op, achter een betonnen muur", zegt de journalist Me- ron Rapaport, die als een van de eerste Israëli's een verhaal schreef over de veiwoestende impact van de mum'. „Mis schien dat oudere Palestijnen Israëli's nog wel als mensen kunnen zien. Maar deze kinde ren zullen het verschil niet meer kennen tussen soldaat, Is raëli en jood. Dat zie je nu al. Als ze 'jood' zeggen, bedoelen ze soldaat." Uitgekookt Volgens zijn collega Amira Hass, de enige Israëlische joun naliste die in Palestijns gebied werkt, is de muur een tastbaar symbool van een beleid dat al jaren geleden is ingezet. „Het beleid om de volkeren te schei den. Het is heel geleidelijk ge gaan, heel uitgekookt. Niemand zag dat het apartheid was." Als decor van het interview met Hass dient het veiligheidshek, met patrouillerende soldaten. Middenin een zin duikt de jour naliste ineen, als er schoten klinken. De camera zwenkt naar de soldaten, die hun ge weer richten op iets buiten beeld. Neazh Mashiah, de directeur van het 'project veiligheidsbar rière' blijft geloven dat het doel de middelen heiligt. Ook als kost het ook nog eens een ver mogen. „De barrière kost in de eerste fase driehonderd miljoen euro, voor 150 kilometer. Twee miljoen per kilometer dus", schetst hij. Dan, zonder enige ironie: „Maar economen heb ben uitgerekend dat het een enorm winstgevend project is. Het verdient zich al binnen een half jaar terug. Als de terreur eindigt zullen de toeristen, en de investeringen uit het buiten land weer komen." Mischa de Bruijn Tegenlicht: De muur, zondag bij de VPRO op Ned. 3, 20.55 uur Hilversum/ANP - Ben Knapen van de raad van bestuur van PCM Uitgevers gaat bemidde len in de impasse over de sa menstelling van de actualitei tenrubrieken op Nederland 1 en 2. Dat bracht de raad van bestuur van Publieke Omroep (PO) gisteren naar buiten. In Hilversum bestaat al enige tijd discussie over de redactie samenstelling van de rubrieken Netwerk op Nederland 1 (AVRO/KRO/NCRV) en Twee Vandaag (TROS/EO) op Neder land 2. Die discussie is ontstaan omdat de omroepen AVRO en EO primair zijn gaan uitzenden op een ander net: de EO ging naaf Nederland 1, de AVRO maakte de omgekeerde bewe ging naar Nederland 2. De zen der waarop een omroep het meest uitzendt wordt in Hilver sum een 'thuisnet' genoemd. De omroepbestuurders spraken in het verleden af dat wegens het wisselen van thuisnet de re dacties van de actualiteitenru brieken uiteindelijk ook van ru briek moesten wiaeelen. De EO- redactie zou van Twee Vandaag naar Netwerk verhuizen en de AVRO-medewerkers zouden gaan meewerken aan Twee Vandaag. De programmama kers protesteren daar heftig te gen. De Netwerk-medewerkers vrezen dat een goeddraaiende rubriek in gevaar wordt ge bracht en dat er een te grote re ligieuze invloed op de onder werpen in het programma het resultaat kan zijn. Desondanks houdt de raad van bestuur vast aan het oorspron kelijke plan. Maai' de raad vindt het „gelet op de gevoeligheden en de onstane emoties gewenst dat een niet-rechtstreeks be trokken persoon bemiddelt om de mogelijkheden daartoe in kaart te brengen, uitgaande van een overtuigende en geloof waardige uitvoering van het be sluit van november 2002".

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25