Gewone Lisser' op veg naar Oranje SI riy Opdam steeds vaker genoemd als potentiële international co O SPORT ZATERDAG 8 NOVEMBER 2003 Als het aan de kenners ligt, prijken er maandag nieuwe namen op het lijstje ge selecteerden voor het Nederlands elftal. AZ-speler Barry Opdam is een van de spe lers die de Oranje-verdediging zou moe ten versterken. De Lissenaar (27) is een be palende speler in de Alkmaarse eredivisie- ploeg, die onder leiding van Co Adriaanse dit seizoen zo opvallend goed presteert. door Willem Spierdijk AZ kabbelde de laatste jaren rustig voort, keurige middenmoter in de eredivisie. Er was wel eens wat met trainers en de voorzitter, maar bij welke club is dat niet? En Barry Opdam kabbelde keurig mee. Uitstekende voetballer met be scheiden presentatie, die zich in betrek kelijke anonimiteit naar een financieel onbezorgde toekomst voetbalt. Ineens swingt AZ, de ploeg speelt soms sensationeel voetbal, staat een paar uur bovenaan de eredivisie. Spelers worden in verband gebracht met het Nederlands elftal. Barry van Galen, Jan Kromkamp en ook Barry Opdam. De Lissenaar voelt zich gestreeld door de positieve beoor deling van zijn spel. „Vooral als het ge beurt door oud-voetballers die zelf ook het een en ander hebben meegemaakt. Maar het gaat er uiteindelijk om of Ad vocaat het ook vindt. Als het ooit zover mocht komen dan is het natuurlijk hart stikke mooi, dat lijkt me duidelijk. Of ik het aankan? Daar kan ik zelf niet over oordelen, ik ken het niveau niet van het Nederlands elftal. AZ speelt nu op een hoog niveau, maar of dat voldoende is? Je hoort altijd van spelers dat een trai ning van het Nederlands elftal nog twee stapjes verder is. Dat zeggen spelers die vaak al bij een topclub zitten. Dan zal het voor mij wel zes stappen hoger zijn." Opdam rekent niet op een oproep van de bondscoach. „Hij heeft de groep met wie hij naar Portugal wil eigenlijk al be kend gemaakt. Maar misschien krijg ik daarna een kans. Na het EK haken er ou dere jongens af." Dat zijn naam nu steeds vaker valt, verbaast hem. De eer ste die hem noemde was Co Adriaanse in het programma Voetbal Insite. „An deren gaan dat napraten. Dan lees je: Opdam heeft kwaliteiten, hoe kan het dat zo laat wordt opgemerkt. Ik heb ei genlijk altijd zo gespeeld, het valt nooit zo op. Aandacht is er voor de kleinere clubs alleen als ze tegen de top-drie spe len. Ja, en als je dan de hele wedstrijd onder druk staat, vallen je kwaliteiten ook niet zo op." Opdam ging op 19-jarige leeftijd over van FC Lisse naar AZ. „Ik heb geluk ge had dat Mark Wotte bij FC Lisse kwam. Die stuurde bij het eerste een speler weg en hij zei: je staat de ontwikkeling van Opdam in de weg. Hij heeft mij in de ba sis gezet en ook als ik mindere wedstrij den speelde, liet hij me staan. Ik moest de corners nemen, de vrije trappen van af de rechterkant, de penalty's. Ik kreeg verantwoordelijkheid." In Alkmaar stond hij zijn eerste seizoen al regelmatig in het eerste elftal. „Ik liep tussen bekende spelers als Henri Krü- zen, Bart Lataheru. Van de groep kreeg ik waardering en steun, ondanks het feit dat we meteen degradereerden. De jon gens bleven vertrouwen houden. Ver trouwen van de groep moet je verdie nen, dat is me gelukt. Ik kwam als links back: vent uitschakelen, bal snel inleve ren, zo ben ik ook begonnen." De seizoenen daarna werkte hij zich op tot basisspeler, hij zag bijna alle plekken in een elftal. „Behalve rechtsbuiten, rechtsback en spits heb ik overal ge staan. Het is een voordeel dat je overal kan spelen, het is weer een nadeel dat je soms niet weet waar je komt te staan." Intussen heeft hij zijn stek gevonden, centraal in de verdediging. „Waar ik nu sta, voel ik me lekker. Ik heb het spel voor me. M'n sterke punten komen tot zijn recht: de pass van achteruit geven en het inschuiven." Om nog beter te worden, wil de Lissenaar fysiek sterker worden. „Ik ben een van de groteren, maar toch. Zaterdag tegen Ajax sta ik bij het eerste doelpunt zij aan zij met Ibra- himovic. Dat is geen Ideine jongen, maar als je ziet hoe gemakkelijk hij die bal erin schiet... Als ik meer power had gehad, had ik een goed zetje kunnen geven, had ik hem misschien uit balans kunnen brengen, zodat hij niet had kunnen sco ren." Centraal in de verdediging drijft hij nu mee op de wolk van het succes dat Co Adriaanse teweeg heeft gebracht. „De kwaliteiten zitten natuurlijk al jaren in deze spelersgroep, je moet het er alleen uit zien te krijgen. Co krijgt het er uit." V.L.N.R. Barry Opdam: Ik heb eigenlijk altijd zo gespeeld, het valt nooit zo op. Aandacht is er voor de kleinere clubs alleen als ze tegen de top-drie spelen." Foto: Cees van Hoogdalem Opdam geniet ervan. „Het is fantastisch, er wordt zoveel over AZ geschreven. En het is alleen maar positief. We hebben zelfs even bovenaan gestaan. Ik zeg het eerlijk, ik ben daar heel trots op. Ik heb m'n computer aangezet en een achter grondje op m'n bureaublad gemaakt met de stand in de eredivisie op tele tekst. Je kan een keer eerste staan na de eerste competitieronde; dat je met 4-0 wint en Ajax en PSV toevallig een keer met 2-0. Maar nu stonden we bovenaan na negen wedstrijden met wedstrijden tegen Feyenoord en PSV al achter de rug." Basis van de goede resultaten is volgens Opdam hard trainen. Nieuw voor hem is dat er op sommige dagen heel specifiek wordt getraind. „De aanvallers trainen dan op voorzetten, afwerken, switchen. De middenvelders trainen met Martin Haar, ze moet het balletje laten gaan, aan techniek werken, passes versturen. Wij zijn bezig met duels voor het duel, koppen, slidings maken. Dat soort din gen, je bent verdediger, wat komt er kij ken bij het vak van verdediger." „Het is wel eens rot, je ziet die aanvallers lekker op dat doel rossen. Dan denk je, dat wil ik ook wel eens een keertje. Maar de trainer zegt: wanneer kom je nou bij dat doel? Die middenvelders hebben he lemaal een makkie, die zijn een beetje aan het trappen. Als we dan 's middags weer trainen, zit je er als verdediger al een beetje doorheen. En die middenvel ders lopen nog fluitend over het veld. Ik heb daar geen problemen mee hoor, in de wedstrijd moet je tot de laatste mi nuut tot het gaatje gaan." Fysiek voelt Opdam zich ijzersterk. „Vanochtend hebben we weer partijvor- men gedaan, vier tegen vier, twee tegen twee, je bent coninu bezig, je loopt je groen en geel. Je voelt je steeds sterker, je voelt dat je longinhoud toeneemt. Tij dens wedstrijden heb je geen momenten meer datje denkt, ik zit stuk." In 2005 loopt zijn contract af. Twee jaar geleden gingen er geruchten dat Ajax belangstelling had. Natuurlijk hoopt hij op interesse van een grotere club.,A1 is het maar om te weten hoeveel je uit je loopbaan kan halen. Wat is het maxima le? Ik wil ook een keer Europees voetbal spelen. Dat wil ik meemaken. Hoe hoger je speelt, hoe gemakkelijker dat wordt. Wanneer het alleen maar bij geruchten blijft, is dat natuurlijk een teleurstel ling." Langer bij AZ is ook goed. „Omdat ik er op dat moment bewust voor kies." In dat geval kan Opdam gewoon in Lisse blijven wonen. Nimmer heeft hij over wogen zich dichter bij Alkmaar te vesti gen. „Ik ken zoveel mensen in Lisse. Ik houd van een vertrouwde omgeving, van gezelligheid en geborgenheid. In Alk maar ken ik ook veel mensen, maar die ken ik van AZ. In Lisse ben je gewoon Barry, ook een 'Lisser' en niet meteen 'die voetballer'." Trots is hij op het verloop van zijn voet balloopbaan. „Het is voor weinig men sen weggelegd om van de amateurs di rect in het eerste elftal van een profclub te komen. Het is super, het is me zo voor de wind gegaan. Na mij is er bij AZ nooit meer een speler vanuit de amateurs doorgebroken. En dan heb je hier in de buurt toch een hoop amateurclubs met goede voetballers." Er gaan ook dingen aan hem voorbij. „Ik moet er veel voor laten. Ik ben een ge zelligheidsmens, maar - vraag het maar aan m'n vrienden - op vrijdagavond of zaterdagavond zal je mij nooit op een feestje zien. Ik moet de volgende dag trainen of spelen. Ik moet met m'n li chaam presteren, dus ik wil fit zijn. Het kan je je plek binnen het elftal kosten, je bent ook nog met een teamsport bezig. Bovendien krijg je er een goed salaris voor, dus je moet voor dat voetbal wel het een en ander laten." Opdam realiseert zich zijn bevoorrechte positie. „Ik heb enorm respect voor mensen die van acht tot vijf werken, die de hele dag aan het zwoegen zijn. Wij trainen twee keer op een dag. We gaan er wel helemaal voor, maar je bent toch met je hobby bezig. Ik zie het eigenlijk ook niet als werk. Ik ben hier nog nooit naar toegereden met de gedachte: bah, nou moet ik weer trainen of ik moet weer naar de club. Vaak denk ik: wat ben ik een geluksvogel, dit is het mooiste be roep van de wereld." RANDJE BUITENSPEL ON 1--H Staand v.l.n.r: Joop de Boer, Bouk Pijnakker (trainer), Jan de Ruiter, Peter Slingerland, Roel Pegt, Jan van Tongeren, Ton Werner, Han Lacourt, Ron Schouten, Jan Oudshoorn (elftalbegeleider), Frits Rijsbergen. Gehurkt v.l.n.r: Fred Vermeer (manager), Piet van Hal, John van Weerlee, Fred Pleijter, Ad van Kaam, Cees van den Broek, Ron van den Broek. Foto: archief Peter Slingerland Het eerste zaterdagteam van ZLC (Zuiderkwartier LDTS Combinatie) werd in 1983 kampioen van de voor malige afdeling Leiden. Het elftal vormde de basis voor wat later het Mercedess^n-team werd genoemd. Dat was een roemrucht veteranenclubje bij ZLC en later, na de fusie met Oranje Groen, bij FC Rijnland. Oud-speler Frits Rijsbergen organiseert over twee weken een reünie. de foto staat het laatste elftal van ZLC dat nog een je prestatiegericht was. We werden kampioen van fdeling Leiden door 0-0 te spelen bij MVKV, ik was lesseerd. Het was een vreselijk gezellig team, fan- isch werkelijk. Toen we wat ouder werden, zijn we de veteranen gaan voetballen. We werden om een r de hand liggende reden het Mercedes-team ge- imd. Het elftal werd later aangevuld met bekende ise voetbalnamen als de broertjes Gübler, Ton ïphues en Renzo Candido. Deze ploeg was daar een soort serieuze voorloper van. Dertien seizoe- achtereen hielden we in Limburg een trainings kamp, of wat daar voor doorging. Vier dagen Barcelo na met het hele clubje staat mij ook nog duidelijk voor de geest. Na de fusie is een groot deel van het oude team nog een paar jaar bij FC Rijnland gebleven." „Zo roemrucht was het Mercedes-team nou ook weer niet. De bekendheid buiten de club kwam voorname lijk doordat het huis-aan-huisblad Nieuwsweek af en toe wat aandacht aan ons schonk. Vijfjaar geleden viel het elftal uit elkaar, je raakt toch een keer op elkaar uitgekeken. Ik denk niet dat er nog jongens zijn die nog altijd op het veld actief zijn, op een paar na die training geven. Ik ben later na een bestuurscrisis bij LFC gevraagd om daar voorzitter te worden en dat heb ik een tijd gedaan." „Op vrijdag de 21ste is er een reünie, in het bovenzaal tje van Koetshuis De Burcht. Oorspronkelijk dacht ik vijftien man uit te nodigen, maar om niemand voor zijn hoofd te stoten heb ik 44 uitnodigingen de deur uit gedaan. Dertig oud-spelers hebben toegezegd te komen; met foto's van vroeger, om oude herinnerin gen op te halen en de voetbalhumor van toen te laten herleven." Mijn jongenskamer was vroeger behangen met beel tenissen van Johan Cruijjf. En ook nu nog verafgod ik de groot ste Europese voetballer aller tij den, In mijn werkkamer tel ik, eens even om me heen kijken, zes ingelijste foto's van de Ver losser op voetbalschoenen. Het is maargoed dat Cruijjf hier geen weet van heeft, want hij had mij op zeker voor de rechter gesleept. Wegens aantasting van zijn merkeigendom, schenditig van zijn portretrecht en inbreuk op zijn privacy. Eén fotootje a la, daar zou Jopie mee kunnen leven, maar zes, da'salgauw een museumpje en daar is op zijn minst de zegen van zijn hei ligheid voor nodig, 't Is waar, als wij gasten hebben, leid ik ze met enige trots langs de fotoga lerij in mijn werkkamer. Alsof het allemaal mijn verdienste is dat daar een pracht van een voetballer aan de muur hangt. Eigenlijk is dat niet fair. Twintig jaar nadat Cruijjf met voetbal len is gekapt, zit ik nog bijna dagelijks stiekem van hem te ge nieten. En wat schiet hij daar mee op? Precies, helemaal niets, nada. Als ik Cru ijjf was zou ik voor al dat gestalk geld willen hebben. Laten we zeggen één euro voor elke bezichtiging. Eén euro per foto dan natuurlijk. In mijn geval wordt dat dus zes eu ro per dag. 365 x 6 minus de, naar boven afgerond 65 dagen dat ik op vakantie of op werkbe zoek in het buitenland ben, maakt 300 x 6 1800 euro per jaar. Zou Cruijjf het goed vin den dat ik dat bedrag overmaak aan zijn Welfare Foundation of moet het in zijn eigen zak? Mede door mijn schuld bestaat er sinds september 2000 een voetbalmaandblad dat Johan heet. Vindt Cru ijjf niet leuk, mild uitgedrukt. Johan doet veel aan nostalgie en put daarvoor uit een rijke bron, het fotoar chief van Guus de Jong. Een ver zameling van duizenden voet balplaatjes, hoofdzakelijk ge schoten in de jaren zestig en ze ventig. Eén van mijn favoriete bezigheden is mijzelf onder dompelen in een bad van beel den van Guus de Jong. Ik heb vaak contact met de oude maestro (ik bedoel De Jong en niet Cruijjf, want die wil niet mm m W j£ -W:-' - Twintig jaar nadat Cruijjf met voetballen is gekapt, zit ik nog bijna dagelijks stiekem van hem te genieten. meer met mij praten sinds de geboorte van Johan). Zo ontdek te ik in lades en schoenendozen de mooiste collectie actiefoto's van Cruijjf ter wereld. Tussen de duizend en tweeduizend beel den, schat ik. Het merendeel van die foto's was nog nooit ge publiceerd. Zonde, vond ik en ineens was daar het idee om een fotoboek over Cruijjf te maken. Geschreven is er zat over hem, in mijn boekenkast staan minstens tien Cruijff-boeken, maar een beetje knap prentenboek is er nooit van gekomen. Ik aan de slag. De Jong gaf mij de vrije hand. Maar toen ik een flink eind op streek was, kon ik weer van voren af aan begin nen. Het bleek dat De Jong ooit een paar duizend kleurenfoto's aan de supportersvereniging van Ajax had verkocht en hij zou daarbij ook afstand van zijn rechten hebben gedaan. Geen nood, beelden zat. We be sloten de foto's uit het suppor tersarchief ongemoeid te laten en het boek, dat gaat over de ja ren dat Cruijjf bij Ajax speelde, zwart-wit te maken. Toen kwam Cruijjf in actie. Dat er buiten hem om een boek werd gemaakt met foto's uitzijn Amsterdamse gloriejaren vond hij ongehoord. Dat een foto graaftientallen jaren na dato nog steeds goede sier kan maken met het lijf en de leden die hem toebehoren, gaat wat hem be treft alle fatsoen te buiten. Na mens uitgeverij Tirion teBaam heb ik Cruijjf een brief geschre ven waarin ik hem liet weten dat ik een boek over hem aan het maken was en waarin ik hem een donatie aan zijn lief dadigheidsorganisatie in het vooruitzicht stelde. Zijn reactie? Een kortgeding. Afgelopen woensdag stonden de advocaten van Cruijjf voor de rechtbank in Utrecht te pleiten voor een verbod op mijn boek 'Johan Cruijjf de Ajacied' dat toevallig net die dag verschenen was. Door de raadslieden werd beweerd dat Cruijjf ook zelf druk doende was met een foto boek en dat de uitgever van dat boek hem een schenking van 45.000 euro voor het goede doel in het vooruitzicht had gesteld. Aangezien mijn uitgever met zijn donatie daar met aan tip pen kon, zou het toch wel erg zuur zijn dat mijn boek de ver koop van Cruijjfs eigen boek in de weg zou zitten. Vanwege al die zielige kindertjes waarvoor het Leger des Heils van Cruijjf zich inzet. Toen ik ddt hoorde, sprongen mij de tranen in de ogen en kleurde mijn kop diep rood van schaamte. Daar had ik geen seconde bij stilgestaan. Ar me, arme kinderen. Mijn hemel, neem het me alstublieft niet kwalijk. Jaap Visser PS: Voor zijn geklets in de marge van het Champions League voetbal vangt Cruijjf van de NOS bijna het tienvoudige van 45.000 euro per jaar. Maar dit natuurlijk volstrekt terzijde. Reacties naar: sportredactie.) miate.hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19