'Zorg tot de dood ons scheidt' Noordwijk betaalt kosten vluchtelingen Oversteken met hindernissen LEIDEN REGIO Rijk neemt onderzoek op zich naar Noordwijkse damwand R3 'Brood-bedbeleid' krijgt brede steun in raad Jazeker. De Hypotheker. 'Atletiekbaan niet naar de vuilnisbelt verplaatsen' R 4 zaterdag 8 NOVEMBER 2003 J door Jan Preenen noordwijk - Noordwijk zet het zogeheten 'brood- bedbeleid' voor uitgeprocedeerde asielzoekers ook in 2004 voort. Dat betekent dat de gemeente de kosten voor haar rekening neemt voor huisvesting, verzekering en levensonderhoud van die vluchte lingen voor wie het rijk geen geld meer uittrekt. Een motie van de Progressieve Combinatie om de termijn te verlengen, kreeg tijdens de begro tingsvergadering veel steun. Alleen de WD'ers Van der Vlugt en Sweers, Haasnoot van Noord wijk Totaal en CDA'er Momout stemden tegen. Van de 28 uitgeprocedeerden in Noordwijk ko men waarschijnlijk drie alleenstaande Irakezen in aanmerking voor een verblijfsvergunning. Eer der maakte WD-minister Verdonk van vreemde lingenzaken bekend dat 2.200 van de ruim 6.000 bijna of geheel uitgeprocedeerden in Nederland mogen blijven. Vermoedelijk op korte termijn geeft de minister informatie. „We zijn bang", aldus Admiraal van Noordwijk Totaal, „dat daarna snel mensen worden uitge zet. Zo snel dat we aan verlenging van het brood- bedbeleid misschien niet eens meer toekomen. Al lang verkeren wij, maar vooral de vluchtelin gen, in onzekerheid. Vooral voor de asielzoekers is dat verschrikkelijk. Zij worden al jaren aan het lijntje gehouden en lopen het risico dat ze wor den opgepakt." CDA'er De Ridder beaamt dat. Hij maakt in Noordwijk, net als Admiraal, deel uit van een ac tiegroep met vertegenwoordigers van politieke partijen en maatschappelijke groeperingen. „Het duurt inderdaad niet lang meer voordat mensen als dieven in de nacht worden opgehaald. Er is in onze groep door sommigen al geroepen dat ze zich vastketenen aan het busje waarmee de vluchtelingen worden opgehaald. Als ze daartoe tenminste de kans krijgen. De IND (de Immigra tie- en Naturalisatiedienst, red.) maakt echt niet bekend wanneer ze in actie komt. De Ridder zal zich in elk geval niet vastketenen. „Als ik tijdig krijg te horen dat iemand wordt op gehaald ga ik er heen en protesteer ik, maar dat zal een stil protest zijn. Meer kan ik niet doen, ook al ben ik het helemaal niet eens met de gang van zaken en vind ik het vreemd dat premier Bal kenende, toch een partijgenoot, ons niet hoort." Admiraal ziet ook niets in fysiek verzet: „De men sen die we willen helpen, hebben al zoveel ge weld meegemaakt. Als wij proberen te verhinde ren dat de vluchtelingen worden meegenomen, wordt een peloton ME'ers op ons afgestuurd en dat leidt alleen maar tot geweld. Dat is zeker niet de ideale manier voor asielzoekers om afscheid van Noordwijk te nemen." De motie volstaat dan ook met voortzetting van het brood-bedbeleid en 'waar nodig een fatsoen lijke ondersteuning en voorbereiding op eventu ele terugkeer' van de vluchtelingen. Geen voorrang voor Katwijk door Jan Preenen noordwijk/katwijk - Het lijk betaalt de kosten, ongeveer ne gen ton, van een onderzoek dat moet uitwijzen of een dam wand onder de duinen de vei ligste oplossing is voor Noord wijk. Het project komt voor die subsidie in aanmerking, omdat staatssecretaris Schultz van Haegen van verkeer en water staat Noordwijk heeft aangewe zen als 'prioritaire zwakke scha kel' in de kustverdediging. Ook Katwijk heeft het ministe rie daar dringend om verzocht. Maar volgens wethouder Bam- hoom van Noordwijk heeft zijn buurgemeente de prioritaire status niet gekregen. Bam- hoorn kreeg vorige week mon deling te horen van de provin cie Zuid-Holland en het Hoog heemraadschap van Rijnland hoe de kaarten voor Katwijk en Noordwijk liggen. De Katwijkse wethouder Van der Plas was gistermiddag niet bereikbaar om een toelichting te geven. Waarom Katwijk geen voorrang krijgt, terwijl de kust voor met name het centrum wél een zwakke schakel is, weet Bam- hoom niet. „Het heeft alles met risico-inschatting te maken, neem ik aan. Katwijk heeft een zogenaamde binnendijk (de 'bult' in de Tramstraat ter hoogte van de Nieuwe Kerk, red.) die water kan tegenhou den, Noordwijk niet. Bij ons is gelijk het achterland in gevaar." Op dit moment voldoet de zee wering voor de kust van Noord wijk nog aan de veiligheidsnor men. Door de te verwachten stijging van de zeespiegel in combinatie met extreme stor men zal die situatie echter dras tisch veranderen. Daarom is versterking van de kust binnen vijftig jaar hard nodig. Dat geldt vooral ter hoogte van het lager gelegen Palaceplein. Provincie, hoogheemraadschap en gemeente waren het al eens over het zogeheten 'dijk-in- duinscenario' langs de Konin gin Wilhelminab oulevard in Noordwijk. Het 'positieve sig naal', dat het rijk volgens wet houder Bamhoom kortgeleden gaf, is nu omgezet in een con crete toezegging. „Mede dank zij het vele en goede werk van gedeputeerde Dwarshuis. Die heeft zich hier zeer sterk voor gemaakt." Op basis van he.t onderzoek naar de gevolgen voor onder meer landschap, natuur, cul tuurhistorie, volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu wordt besloten of de damwand inderdaad wordt aangebracht. Daarmee is een bedrag ge moeid van tien miljoen euro. Bamhoom: „De steun van de staatssecretaris is voor ons erg belangrijk. Een doorbraak." Noordwijk hoopt dat in 2006 of 2007 al kan worden begonnen met het aanleggen van de dam wand. De gemeente wil de tien miljoen volgens Bamhoom sa men met de provincie en het hoogheemraadschap voor schieten. Daaraan wordt wel als voorwaarde gesteld dqt het rijk harde toezeggingen doet. „Dat weten we als het onderzoek is afgerond. Van het rijk krijgen we steeds te horen dat pas na 2015 geld beschikbaar is. Maar ik heb goede hoop dat als het rijk het plan straks goedkeurt de hele procedure kan worden versneld." 1)11 en5 jsburg - Twee dagen lang Iden ze een cameraploeg over i/loer, Rijnsburger Kees den in en zijn vrouw Henny. Ze ilen de hoofdrol in een deel 'dr?i de Teleac-serie over mantel die binnenkort op tv komt. iny den Haan lijdt aan MS en Llell niet meer lopen, haar man :enGorgt haar. En dat is niet zijn 1 ;e taak. „Ik probeer ook een .jjre rt ambassadeur voor de man- org te zijn." Daaróm heeft hij verschillende kranten uitgeno om hettv-programma en )ag van de Mantelzorg, van- ,ei gg en maandag, onder de aan- uitéit te brengen. >epi Met eel !erw d bl rdat Kees den Haan (58) verhaal vertelt laat hij w i het huis zien. Het aan- it dat met een druk op de 1 p omlaag of juist omhoog („Dus iemand van 2 meter kan hier ook de afwas En het 'opstaptoilet', de opnames nog niet met sproei-installa- en een bril die in de stand zo ver kantelt tot staat. „Dan hoefik te tillen om haar in de te krijgen", legt Den uit. is gelukkig geen pro- „Ik heb jarenlang in een gewerkt en toen al ge- om door de knieën te snijden van bloe- gaat hij iedere week zijn mg zwemmen in De in Sassenheim. Maar zelf tillen straks niet mogelijk zijn, dan is er in tapkamer genoeg ruimte tilapparaat. En in de is al een plekje vrij het bed van zijn vrouw ^puicn staan, „want MS Acht op de tien MS-huwelijken lopen stuk, maar Kees den Haan is bereid de zorg voor zijn vrouw Henny op hoe hij haar van het toilet in de rolstoel helpt. Foto: Dick Hogewoning blijft grillig." Den Haan weet pas twee jaar dat hij mantelzorger is, terwijl hij al langer zorgtaken op zich neemt. Zijn vrouw kreeg 21 jaar geleden MS, maar kon tot een aantal jaar geleden nog wel een paar meter lopen. Sinds een operatie in november 2000 kan ze dat helemaal niet meer en is ze de controle over haar ontlas ting kwijt. „Toen stond ik met Ik'i (advertentie) ,r ee Is u overdag moet werken, kom dan ge- eens tijdens de avonduren langs bij >r ee(e Hypotheker. Een telefoontje is genoeg ïval.bor een afspraak. Leiden, Lammenschansplein 6, 3 Leiden, Schipholweg I a, (071)532 01 22 (071)521 08 08 I Er zijn ruim 120 andere vestigingen. Bel voor de vestiging bij u in de buurt: 0800-1480 of kijk op wvrw.hypotheker.nl www.hypotheker.nl mijn mg tegen de muur", ver telt Den Haan. In vier maanden tijd verbelde hij 400 gulden om uit te zoeken wat de mogelijkheden waren. „Ik werd van het kastje naar de muur gestuurd. Had ik toen de Mantelzorglijn maar gekend", zegt hij nu. Het kostte veel energie, maar via een urgentie verklaring kwamen Kees den Haan en zijn vrouw in aanmer king voor de 'minder-valide- woning". „We zijn gered", dacht hij even, maar er was nog wel een financieel probleem. Het persoonsgebonden budget dat hij kon krijgen was niet genoeg om te stoppen met werken. Jarenlang had Den Haan een 50-urige werkweek, verdeeld over zes dagen, op de importaf deling van bloemenveiling Flo ra. De drie kinderen waren op één na allemaal het huis uit en hij was al van plan minder te gaan werken, toen dit gebeur de. „Gelukkig heb ik niet ge zegd: 'Ik ga nu voor het vrouw tje zorgen, neem ontslag en zie straks wel verder.' Op die ma nier komen veel mensen in de bijstand terecht en hebben ze ook een financiële handicap, naast de lichamelijke." Den Haan meldde zich ziek, de combinatie van werk en zorg werd hem te veel. En onder de verzorging van zijn vrouw kon hij niet uit: „De chirurg stond erop dat ik de wond twee keer per dag zelf behandelde en dit niet overliet aan de thuiszorg. Die trok er 15 minuten voor uit, terwijl het een halfuur tot drie kwartier kostte. Zo werd ik tot volleerd verzorger gebombar deerd." Bovendien moest zijn vrouw dagelijks naar de fysio therapeut. Na een jaar wilde Dèn Haan wel weer voor 50 procent gaan werken. Zijn psychiater vond dat hij er helemaal niet meer aan moest beginnen, de keu ringsarts was van mening dat hij volledig aan de slag kon. „Ben je gek geworden? Waar voor denkt u dat ik een jaar in Dag van Mantelzorg 8 november 10.00-16.30 uur Rijnlands Lyceum, Oegst- geest workshops en verwennerij informatie: 071-5175268 10 november 12.00-15.30 uur AC-restaurant Leiderdorp muzikale lunch informatie: 071-5413536 10 november 14.00-17.00 uur Tripodia in Katwijk minisymposium Steunpunt Mantelzorg Duin Bollen 10 november 15.30-20.00 uur Lorentzhof in Leiden lezingen en optredens informatie: 071-5126084 Rijnsburger Kees den Haan is zelfbenoemd ambassadeur van de mantelzorg ^"^>r Annelieke Slappendel zich te nemen. Hier laat hij zien de ziektewet loop? U kunt mijn vrouw een week op zicht krij gen", reageerde Den Haan. Bij het tweede gesprek werd hij volledig afgekeurd. In deze situatie is de maat schappij goedkoop uit, stelt Den Haan. „Als mijn vrouw naar een verpleeghuis moet, kost dat 250 euro per dag. Zo veel krijg ik niet. Dankzij de WAO en de opbrengst van ons vorige huis kunnen we samen oud worden, als we een beetje op de centjes letten." Nederland kent zo'n 1,3 mil joen mantelzorgers. Den Haan denkt dat hij één van de weini gen is die het goed voor elkaar hebben. „Daarom wil ik ande ren graag telefonisch advies ge ven." En aandacht voor elk in dividueel geval is belangrijk, weet hij. „Het is altijd maat werk. Wij kunnen nog samen met de vouwwagen op pad, dat is slechts weinigen in deze situ atie gegeven. Voorlopig plukken we de vruchten van alle inspan ningen, maar als het niet meer gaat dan gaan we wel samen plakboeken bekijken." Want er komt nooit een eind aan de zorg, beseft Kees den Haan. „Die blijft tot de dood ons scheidt, en mijn vrouw is pas 55." 'Jouw zorg, mijn zore", vanaf 13 november vier keer op donderdag van 17.10 tot 17.35 uur op Nederland 1, met op 20 november Kees en Henny de Haan. Steunpunt Mantelzorg Duin- en Bollen streek, 071 - 409 32 10 (ma. t/m vr. 13.00 - 16.30 uur) Kees den Haan, (071) 4021307, kees_den_ haan@hotmail.com ar eplii is die zijl ouw d< ïdui naai n da J, stoplicht wordt rood, het icht wordt groen, in Lei- altijd wat te doen. Woor- van gelijke strekking sprak cabaretier Herman Finkers iet toen over zijn geboorte- 'i|ts Almelo had. Wist Finkers lat hij wat Leiden betreft "ijk zou krijgen, wil het geval? Wie nietsver- dend vanaf de Haven de lemmerstraat oploopt, it bij de Pelikaanstraat ter van de oversteekplaats voetgangerslichten gecon- eerd. Normaal gesproken kunnen voetgangers als hun licht op groen springt, doorlo pen en via het vluchtheuveltje in het midden van de Pelikaan straat de overkant bereiken. Tenminste, zo zou het moeten zijn. In Leiden gaan veel dingen echter moeilijker, dus ook de stoplichten. Bij de verkeerslich ten aan de Pelikaanstraat springt het ene licht namelijk op groen, terwijl het andere ge woon op rood blijft staan. En omgekeerd. En dat levert weer levensgevaarlijke situaties op. trou De Blauwe Steen, die al 700 jaar ih de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Immers, wie verwacht er nou dat hij of zij halverwege het oversteken in het midden van de drukke verkeersader plotse ling moet wachten omdat het andere licht rood is? Niemand toch. Om maar niet te spreken van de smalle vluchtheuvel die daar midden in de weg ligt. Daar kan het winkelend pu bliek op zaterdag beslist geen goed heenkomen zoeken om zich tegen het voortrazend ver keer te beschermen. Een andere gevaarlijke situatie rond verkeerslichten doet zich voor op de kruising van de La ge Rijndijk en de Sumatra- straat Fietsers die vanuit Lei derdorp rechtdoor richting Zijlpoort rijden, komen daar nog wel eens auto's tegen die rechtsaf de Sumatrastraat inrij den. Dat komt omdat het stop licht voor auto's daar op groen springt als het fietsverkeers- licht van rood naar oranje gaat. Een iets betere timing zou daar op z'n plaats zijn. Een woordvoerster van de ge meente erkent beide proble men. „Bij de Pelikaanstraat is inderdaad een fout in de stop lichten. Daar moet een nieuw programma in de computer en dat gebeurt naar verwachting nog deze maand. Ook bij de Soepactie Een opmerkelijke actie van de firma Unox. Daar hebben ze Wie ter hoogte van de Haarlemmerstraat de Pelikaanstraat wil oversteken, moet daar heel goed uitkij ken en voor de oversteek de nodige tijd uittrekken. Foto: Hielco Kuipers een andere tomatensoep ge maakt en vinden ze dat 'ieder- ëen' daarvan moet kunnen ge nieten. Daarom staat Unox op 13 en 14 november overdag met een soepblik van vijf meter op de Lange Mare om voorbij gangers de nieuwe soep te la ten proeven. En wie toevallig nog een 'oud' blik tomaten soep in het keukenkastje heeft staan, kan dit gratis omwisse len voor twee nieuwe. Eric-Jan Berendsen Pleidooi van PvdA en CU in Katwijk door Rob Onderwater katwijk - Verplaats de atletiek baan niet naar de vuilnisbelt. Daarmee bespaart de gemeente 2,2 miljoen euro om aan andere zaken uit te geven. PvdA en Christenunie in Katwijk pleiten hiervoor, maar het college staat niet te trappelen. Dat wil een weg aanleggen en huizen bou wen op het terrein van AV Rijn soever aan De Krom. Dat levert nog meer geld op. Daarom wil de gemeente de at letiekvereniging het liefst ver plaatsen naai' de voormalige vuilnisbelt aan De Krom. Maar het is nog maar de vraag of daar gesport kan worden. Het be stuur van de atletiekvereniging heeft het rapport van ingeni eursbureau Oranjewoud bezien en vindt de conclusies niet lou ter positief. Er kan een atletiek baan (en een hockeyveld) wor den aangelegd, maar het gevaar voor verzakkingen is aanwezig en dat maakt de vraag actueel of Rijnsoever wel naar de belt kan verhuizen. PvdA en Christenunie ergeren zich aan het getalm en willen dat Rijnsoever een deugdelijke accommodatie krijgt, zo lieten ze deze week bij de begrotings behandeling weten. Haasnoot (PvdA): „Als een voetbalclub een wetraveld vraagt, dan krijgt die club dat. Rijnsoever, een club met 500 leden, verdient een goede accommodatie." Ten Hove (Christenunie) stelde dat Katwijk nu eens moet op houden om de vereniging van alles te beloven en niets waar te maken. „We maken er een soort koehandel van." Ten Ho ve vreest dat een baan met ho ge lichtmasten klachten ople vert van de bewoners van de nieuwe woonwijk. „Die gaan daarover klagen. Die atletiek baan ligt nu in een sportzone en dat moet zo blijven." Daarnaast laat de milieurap portage 'Sport op de stort' van de provincie lang op zich wach ten. De uitslagen werden in september verwacht, maar deze week waren er op het gemeen tehuis nog geen resultaten be kend. Pas na het groene licht van de provincie kan de ge meente Katwijk besluiten om de atletiekbaan naar de vuilnis belt te verplaatsen. Als dat rapport negatief is, dan heeft het college, in casu wet houder Slings, een probleem. De oorspronkelijke plek waar Rijnsoever zou komen, de Zan derij, is al 'vergeven' aan wo ningen. Op de huidige plaats wil Katwijk een woonwijk bou wen. De Katwijkse onderne mersvereniging KVIH heeft ove rigens andere plannen met het gebied. Die wil langs De Krom, vanaf Estec tot aan de voetbal vereniging Katwijk, een campus maken waar de mensen kun nen recreëren en sporten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13