LEIDE 'Knallend' feest in oudejaarsnacht Doe het op het water, de alcoholistenkeet' 'Segregatie in het onderwijs is niet verantwoord' a> Scholen in Leiden op wifi-net REGIO R1 ft> 3 CL ft CL JU 3 00 fl> QJ ft fD O O N fl> Flink bedrag voor Kenya en Oekraïne Minister wil Europese financiering van studies Jï i DE STELLING Boom geveld Auto belandt in fietstunnel zaterdag 8 november 2003 REGIO Oud-actrice acht niet meer p Ooeie Mie Plantsoen in doorschoten voor nna Lamboo de gewaden Petruskerk - Kerkelijke gewaden lijfhonderd jaar oud zijn van 16.00 tot 17.00 uur en in de Sint Petruskerk Te Lammenschansweg. De fels en dalmatieken zijn •J1530 gemaakt. Aan de ou- -aden is goed te zien dat en in de Middeleeuwen langrijke kunstvorm was. :ers kunnen ook uitleg over de architectuur van rk. De Petruskerk is onder een 'kerkenpad' door Het gebouw van de katholieke Kerk aan de woudsesingel is van [uur tot 16.00 uur open. jkers houden n huis - Informatie van en over wordt vandaag gegeven le medewerkers van Bar aan de Koppenhinksteeg 12.00 tot 17.00 uur wor- 0 documentaires vertoond ïen vragen worden ge- slieren tnen reis - Twee scholieren van de Hing toerisme van het ROC n hebben een reis naar ia gewonnen. Tessa van :len uit Gouda en Bianca ind uit Woerden wonnen ;et met een quiz over de Nicaragua, waar Leiden lenband mee heeft. Zij een schoolvakantie in en krijgen een opdracht :hool mee. De quiz is on- :1 van een project. Een onderdeel is de 'eet- die volgende week wordt len. De opbrengst van de dingen verkochte ge- is bestemd voor een »che school in Nicaragua. Organisator rekent op 8000 mensen door Eric-Jan Berendsen leiden - Het moet een 'dance event' worden om nooit te ver geten. Achtduizend mensen die staan te swingen op de opzwe pende tonen van José, G-Spot, Lucien Foort, Per, Don Diablo en Leidenaar Johan Cyber. Stuk voor stuk bekende diskjockeys die clubhouse, progressive house en hard house draaien. Dat is het droombeeld van Sjoerd Schou ten, de 25-jarige organisator van de danceparty die tijdens de jaarwisseling in de Groenoord- hallen wordt gehouden. En als het in de stad dan niet tot grote sloop- en vechtpartijen komt, is dat mooi meegenomen. Met een knallend nieuwjaarse venement wil Schouten, com pagnon in het bureau Welcome Events uit Hazerswoude, Lei den definitief op de uitgaans- kaart zetten. „Vorig jaar wilden we al een megaparty in de Groenoordhallen organiseren maar toen kregen we de ver gunning te laat. Dit jaar was dat beter geregeld, al is het niet zo dat de gemeente het feest orga niseert." Leiden hoopt dat het evene ment massaal door jongeren uit eigen stad wordt bezocht, waar door het tijdens de jaarwisse ling overal op straat rustig moet blijven. ,,Als wij door te weinig toeschouwers niet uit de kosten komen, staat de gemeente ga rant voor 20.000 euro." Maar zo ver komt het niet, is de overtuiging van Schouten, stu dent evenementenmanage- ment. „Daarvoor hebben we te veel grote namen in huis. Het feest begint oudejaarsavond om een uur of tien en duurt tot vijf uur de volgende ochtend. We hebben de Groenoordhal zelf en één zaal in Groenoord Plaza. Die zaal wordt tijdens het feest door Future Clubbing uit Leiden gerund. Zij zijn bekend van het LVC en zorgen voor het programma en de aankleding. Zo komt er een All Hands On Deck Special waar 5 dj's op tien draaitafels draaien. Dat is in Nederland nog nooit ver toond." Voorlopig is Schouten druk met podium, geluid, licht, laser show, beveiliging, gesprekken met de politie, pr-werk en het regelen van special effects. Want er komt om middernacht natuurlijk een spectaculaire show. „Wat voor show dat is, zeg ik nog niet." „Het zijn vergelijkbare feesten als in de RAI of Ahoy', alleen op een iets kleinere schaal", ver volgt Schouten. „Ik reken op publiek uit het hele land, want de grote namen hebben we ab soluut in huis en de Groenoordhallen liggen vlak bij het station. En voor wat betreft de Leidenaars mikken we op de groep die in het weekeinde toch al buiten de stad uitgaat. Daar- Sjoerd Schouten, één van de organisatoren van de oudejaars danceparty in de Groenoordhallen. Foto: Hielco Kuipers naast zijn er genoeg mensen die de bomvolle kroegen op ou dejaarsnacht zat zijn." Volgens Schouten lift de ge meente mee op de plannen van Welcome Events. „Ik heb ook gelezen dat het de laatste jaar wisseling behoorlijk uit de hand is gelopen op diverse plekken in Leiden. Maar het is niet zo dat wij het feest organiseren om die problemen tegen te gaan. Wij willen Leiden op de uitgaans- kaart van Nederland zetten en als dat betekent dat het in de stad dan rustig is, is dat mooi meegenomen. De echte rel schoppers hou je volgens mij Leidse onderwijswereld op de bres voor gemengde school door Bas de Rue leiden - De Leidse onderwijs wereld vindt het onbegrijpelijk dat de overheid niets meer wil doen tegen de segregatie in het onderwijs. „Maatschappelijk niet verantwoord", vinden de Leidse onderwijsverenigingen. „Wij kunnen het niet alleen", zegt onderwijswethouder Ruud Hessing. Het ministerie van onderwijs heeft de hoop opgegeven iets te kunnen doen aan het bestaan van witte en zwarte scholen. De gemeenten moeten het zelf maar uitzoeken, verklaarde mi nister Van der Hoeven (onder wijs) vorige week. De Leidse onderwijswethouder Ruud Hessing is het hier niet mee eens. Hij vindt het 'zeker ook de verantwoordelijkheid van het rijk om integratie te be vorderen'. „Het rijk moet zich niet op voorhand neerleggen bij het bestaan van zwarte scholen, maar de gemeenten helpen. Want in de praktijk hebben wij maar bescheiden middelen." De gemeente kreeg dit voorjaar al een teleurstellende medede ling van het ministerie, dat toen geen toestemming gaf voor de samensmelting tot een Brede School van de vier bestaande basisscholen in Leiden-Noord. Die komen nu weliswaar onder een nieuw dak, maar het blijven gescheiden organisaties. Daar door wordt het moeilijker om de kinderen te spreiden over de groepen. „Een gemiste kans", vindt Hessing. „We moeten nu gaan roeien met de riemen die we hebben in Leiden-Noord." Vooralsnog heeft de gemeente geen plannen om tegen de hou ding van de minister in actie te komen. Bob Olders, de projectleider van de Brede School in Leiden- Noord, is niet blij met het nieu we overheidsbeleid. „Het is be langrijk dat witte en gekleurde kinderen samen opgroeien, an ders bestaat het gevaar dat we in de toekomst langs elkaar heen gaan leven." Olders er kent dat de maatregelen van de overheid, zoals het spreidings- beleid, niet gelukt zijn. „Maar daarom moet de overheid niet de handdoek in de ring gooien. De Brede School heeft als doel de segregatie te bestrijden. Als de kinderen in Leiden-Noord samen naar school gaan, heb ben ze meer kans zich te ont wikkelen." De vereniging voor protestants- christelijk basis- en speciaal on derwijs (PCS) en Stichting Ka tholiek Onderwijs Leiden (SKOL) sluiten zich hierbij aan. Beide organisaties betreuren de voornemens van het ministerie en blijven gecommitteerd aan de Brede School. „Met de Brede School is Leiden nu bezig met een uniek project. Alle neuzen staan dezelfde kant op. Dat moet je niet opgeven", aldus Gert Visser, directeur van PCS. De WD heeft zich deze week flink geroerd in het debat over veiligheid in Leiden. Maar de invoering van camera's op de Beestenmarkt laat nog op zich wachten, het afschaffen van de /oontoeslag voor daklozen gaat niet door en het voorstel om daklozen verplicht te registreren werd in de raad met weinig enthousiasme ontvangen. Het enige succesje: burgemeester Lenferink kondigde aan dat het preventief fouilleren op de Beestenmarkt nog dit jaar wordt jevoerd. Leendert de Lange is fractieleider van de WD in de Leidse gemeenteraad. Hij vindt 'law land order' geen vieze woorden. „Als jij de hele dag goedkoop bier wil drinken, oké, maar als daaruit overlast en criminaliteit voortvloeit, dan zeg ik: hier ligt de grens." I trekt een miljoen euro uit om de pleinen ten in de binnenstad aantrekkelijk te ma- 1 te houden. Maar als zwervers er vervolgens \al achterlaten, schiet dat toch nog niet op? Jopen zomer hebben we een veegploeg van Érs gehad, dat vind ik een goed idee. Wat |treft komen er tien van die teams. Laat ze i, schakel ze in, geef ze een zinnige invul- n de dag. Ik ben ook nog altijd voor een al- itenkeet, dan kun je die groep onder con- engen en bereiken. Op de Garenmarkt t geen goed idee. Doe het op het water, er toch wat meer ruimte omheen." r was landlopen verboden bij wet. Zou u rbod in deze tijd willen opnemen in deAl- e Politie Verordening? 1 Dat is toch geen oplossing, dan jaag je ze verspreidt de overlast zich naar alle delen iel stad." J wendende eeuw had het stadsbestuur daar phuis voor. Zou zoiets er nu ook niet moe- Vindt u n et dat verslaafden beter afzijn edwongen afkicken, en pas weer los wor- aten als ze gesocialiseerd zijn? lat gaat me te ver. Als liberaal geloof ik in beschikkingsrecht van mensen. Als jij de ig goedkoop bier wil drinken, oké, maar ruit overlast en criminaliteit voortvloeit, hier ligt de grens. Wij willen dat Leiden uctuur maakt om ze te helpen hun leven 31 1 eigen hand te nemen, in plaats van ze 7,11 euro woontoeslag per maand te pam- in Leiden ontpopt zich tot een 'law and \artij. In theorie dan, want in de praktijk jullie in het college van ben w er de han- tt voor op elkaar. (niet waar. We gaan preventief fouilleren Beestenmarkt. Ik geef toe dat het invoeren lopieratoezicht veel te traag verloopt. Kijk, in 1 "Jse Leidse gemeentebesturen was veel ta- rpklozen waren kwetsbaar en zielig, came- [fouilleren waren inbreuken op de privacy, tben van veiligheid een speerpunt ge- t« x^ijen daarmee een trendbreuk veroorzaakt in io|- Ie kunt niet verwachten dat alles in één irandert, maar wij blijven doordrukken. verko onks 11 si (oorbi fan de 1 alwj Het maatschappelijke sentiment verandert ook. De PvdA schuift in onze richting op. Als ik zie wat PvdA-wethouder Oudkerk in Amsterdam aan 'law and order' doet, dan heb ik goede hoop voor die partij in Leiden." Er komt een oudejaarsfeest in de Groenoordhallen om problemen op straat tegen te gaan. Belonen we daarmee niet het slechte gedrag van de jeugd? „Drie jaar geleden heb ik bij de politie stage gelo pen met oud en nieuw. Daar heb ik veel van ge leerd. De mensen gedragen zich dan heel raar. Ik begrijp dat ze feest willen vieren, nou dan orga niseren we een feest. Als we daarmee vandalisme kunnen voorkomen, moeten we pragmatisch zijn. Wil je niet naar het feest? Stook dan ook geen vuren en verniel de boel niet. De politie moet tijdens de jaarwisseling helemaal niets tole reren: vuren meteen uitmaken, identiteit van de relschoppers vaststellen en de kosten verhalen." Waarom zit Eurodusnie nog steeds in de Koppen hinksteeg en de Boerhaavelaan? „We kunnen de Eurodusnies niet uit de Boerhaa velaan wegsturen, zolang we geen bestemming hebben voor het pand, of de plek, waar zij zitten. Dat zal niet lang duren met het ruimtegebrek in Leiden en dan moet het collectief er uit. Wat be treft de Koppenhinksteeg: er is inspraak geweest, we hebben procedures bij de rechter en ik moet zeggen: Eurodusnie maakt er goed gebruik van. Ik waardeer die strijdbaarheid, maar er komt een moment dat ze verliezen. Dan zeg ik: pak je boel tje op en accepteer de vervangende faciliteiten die de gemeente jullie biedt." Klinkt goed, maar ik weet al hoe dit gaat aflopen: met verfbommen, ME en hoogwerkers. „Dat moet dan maar. Schuren die op plekken staan waar dat volgens het bestemmingsplan niet mag, slopen we ook. Het bestemmingsplan schrijft aan de Koppenhinksteeg woningen en winkels voor. Als Eurodusnie daar toch mag blij ven, is dat rechtsongelijkheid. Ik hoop dat het niet zo ver komt. Strijdbaarheid is goed, maar ge bruik het woord als je wapen." tekst: Wilfred Simons foto: Taco van der Eb toch niet tegen, maar wel die hele grote groep die er omheen staat. En als die naar de Groenoordhallen komt, is er voor die relschoppers op straat niks meer aan." leiden - De Kunstmanifestatie in de Pieterskerk heeft vorig weekeinde 12.000 euro opgele verd voor kinderprojecten in Kenya en in Oekraïne. Door de verkoop van loten aan bezoe kers en met de veiling van twin tig kunstwerken tijdens een lief dadigheidsdiner werd het geld bijeengebracht. Het was de vierde keer dat de manifestatie werd gehouden. Er deden vijftig kunstenaars mee. De organisa tie was in handen van de Leidse afdeling van de Kiwanis Club. leiden - Minister Van der Hoe ven gaat het Nederlandse voor zitterschap van de Europese Unie gebruiken om een Euro pees systeem van studiefancie- ring op te zetten. Dat zei zij gis termiddag in de Leidse Pieters kerk tijdens de viering van het twintigjarige jubileum van Webster University. Of het hal ve jaar, van juli tot en met de cember, genoeg is om zo'n sys teem te realiseren, weet zij niet. „Het is in elk geval mogelijk om er een rondetafelconferentie over te beleggen." Uit enquêtes blijkt dat de helft van de Nederlandse studenten op universiteiten en hogescho len een deel van de studie in het buitenland wil doen. In the orie kan dat, nu veertig Europe se landen zijn overgestapt op het bachelors-mastersstudie- systeem. In de praktijk slaagt maar 30 procent van de univer sitaire studenten en 20 procent van de hbo'ers daarin. Dat komt doordat het ministerie van financiën weigert om de maandelijkse studiefinancie ring naar het buitenland over te maken. Van der Hoeven heeft minister Zalm al eens gevraagd om dat mogelijk te maken, maar hij wil niet. „Hij vindt het risico op misbruik te groot", al dus de onderwijsminister. Het BaMa-systeem is bedoeld om de internationale uitwisse ling van studenten te bevorde ren, maar nationale regels staan dat doel in de weg, meent Van der Hoeven. „Europa moet de meest concurrerende kennis economie van de wereld wor den en dat kan alleen als hoger onderwijs werkelijk internatio naal wordt." (advertentie) De politie heeft wel wat beters te doen dan het bekeuren van fietsers zonder licht. Geef uw mening~j www.leidschdagblad.nl leiden - De computernetwer ken van twee locaties van de Lucas van Leyden basisschool zijn draadloos op elkaar aange sloten. De verbinding loopt over antennes van het wifi-net van Stichting Wireless Leiden. Het wifi-net is het eerste regio nale, gratis draadloos internet ter wereld. Binnen het wifi-net zitten de beide locaties van de basis school, die ongeveer een kilo meter uit elkaar liggen, aange sloten op een beveiligd net werk. Alsof er tussen de twee gebouwen een kabel loopt; al leen nu gaat het gegevensver keer via twee antennes. Dankzij de verbinding kunnen leer krachten vanuit locatie de Vliet gegevens opvragen uit de leer lingenadministratie in het ge bouw aan de Sint Ursulasteeg. Het schoolbestuur is blij met de nieuwe verbinding. Zij bespaart de school geld. Licenties voor educatieve computerprogram ma's hoeft de school nu niet meer dubbel aan te schaffen; de school installeert één kopie van zo'n programma op de server aan de Ursulasteeg en via de draadloze verbinding kan de Vliet er ook gebruik van maken. Tot nog toe was de basisschool verplicht voor elke locatie apart een licentie te betalen. De verbinding scheelt ook tijd: schoolbestuurders en leer krachten hoeven niet meer tus sen de beide schoolgebouwen heen en weer te fietsen om leer- lingengegevens op te halen. Vooralsnog gaat het om een proefproject. Het doel van Stichting Wireless is binnen twee jaar alle Leidse basisscho len op het draadloze net aan te sluiten; volgend jaar is de Brede School in Leiden Noord aan de beurt. Het project is een initiatief van Stichting De Digitale Sleutel, een samenwerkingsverband van gemeente, scholen en Stichting Wfireless. leiden - Een grote kastanjeboom op de Witte Singel is gisteren ge kapt, nadat er woensdag een vrachtwagen tegenaan was gereden. De auto die de boom vernielde kwam uit de Gerrit Doustraat. Een gespecialiseerd bedrijf zaagde de boom niet in een keer om, maar kapte de kastanje stukje bij beetje. Foto: Henk Bouwman leiden - Een auto is gisteravond bij de Lammebrug in de voor fietsers bestemde Trekvliettun- nel terechtgekomen. Bij het on geval raakte een inzittende ge wond. De brandweer, die met diverse wagens uitrukte, ont fermde zich over het slachtof fer. Over de ernst van de ver wondingen en de identiteit van het slachtoffer kon de politie gisteravond geen mededelingen doen. Qok was nog onduidelijk hoe de auto van de weg raakte.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11