Geen huisarts te vinden in probleemwijk BINNENLAND 2 'Politieke strijd over rug verpleeghuisbewoners' Leraar die broodje at tijdens ramadan om Brandje geblust rond politiechef Amsterdam Nederland verliest zaak strafkorting varkenspest Plan voor drijvend cellencomplex Werkdruk hoger dan elders Boeren Kootwijkerbroek vrijuit Vrouwenbendi had winkel in merkgoederen Jerbakjes der de loep De Politie Limburg :d gaat honderd jonge cri- •len via een speciaal traject lakken. Op alle politiebu- komt een lijst met foto's men te hangen van de ilegers. Volgens de politie het om 'etterbakjes' die tis opnieuw in de fout gaan. rijgen geen waarschuwing bij fout gedrag, maar wor- 'irect doorgeleid naar Kin- ischerming, Jeugdreclasse- 'en justitie. „Boter bij de noemt een woordvoerster le politie dat. „Als blaffen lelpt, is bijten beter." ffelende l\tbtenaren aag i.s. söTRicHT - Ambtenaren van ö^ovincie Limburg gaan —Hf morgen zes weken lang (raat ruiken of cementfa- 't ENCI in Maastricht voor k- en geuroverlast zorgt. De jincie heeft hiertoe beslo- pmdat er veel klachten over k van de fabriek binnenko- n Am|. Ook waren veel mensen te spreken over de tot nu [ehanteerde meetmetho- k en de afhandeling van de De provincie wil van ^'snuffelende ambtenaren A aan de weet komen of al tank wel van ENCI af komt. >en dag krakers hik - Ruim 38 kraakpan- [n vijftien steden in Neder- zetten zaterdag de deuren eS'°i voor iedereen. Met de elijke open dag willen kra- ijkerjje vooroordelen die bij pu- en politiek bestaan weg en. Naar aanleiding van (reigende verbod op kraken n krakers laten zien welke r jgiteiten er in de panden nu svinden. De krakers vin- jlat de Tweede Kamer met a erbod 'totaal voorbij gaat ie maatschappelijke func- rc^anie kraakpanden vervullen'. bra cl F jaar cel voor teerUen 'drugsbaby' ilem - Een 44-jarige vrouw 'ormerveer is gisteren door chtbank in Haarlem voor neeijedienen van een dodelijke drugs aan haar veertien Iden oude kind tot vijf jaar jroordeeld. Er was ook vijf egen haar geëist. Haar Ij-Hertje werd juli vorig jaar _J in haar bedje gevonden. t lichaam en bloed van het zaten resten van onder cocaïne, morfine, metha- kalmeringspillen. ndel sinig aandacht brugklasser rg - Brugklassers krijgen te |g individuele aandacht, (veer de helft van de leer- 11 in het eerste leerjaar van iddelbare school heeft te met de overstap van ba- pool naar voortgezet on- ijs. Dit blijkt uit een lande- jdentiderzoek onder brugklas- i te Ahgen, waarvan de gedetail- p resultaten later bekend en gemaakt, na d Dage trinet buigt zich ir glühwein iaag - Het kabinet gaat kij- bjf er op kerstmarkten lan- an twaalf dagen achtereen vein geschonken kan wor- hHet zou de Drank- en ho- vanret hiervoor moeten aan- ai. Volgens de huidige wet ge hén burgemeesters voor eninjiit twaalf dagen een ont- ig geven voor het schen- én zwak alcoholische ten. Dat is te kort voor de markt van Valkenburg. Die (namelijk twee maanden. ciaal team en treinroven Irdam - De politie Rotter- fctijnmond en de spoor- fclitie hebben een speciaal [geformeerd om berovin- p treinen te onderzoeken, regio zijn de afgelopen h reizigers, met name op J» tussen Rotterdam CS en Recht, van hun bezittingen ifd. Eind vorige maand jjpn zes jongeren onder be ing van een vuurwapen wee jongens bestolen. i jaar cel geëist }r schietpartij e - Tegen een 32-jarige bit Zwolle is gisteren voor jhtbank in Zwolle tien jaar lif geëist wegens het dood- [en van een 30-jarige {genoot eind januari in het n van Zwolle. De schiet - wam voort uit een ruzie jen schadeclaim. De man- fenden elkaar uit het ilieu en waren in 1995 pken bij een schietpartij in itterdamse café Candle- luxemburg/anp - Het Neder landse ministerie van land bouw heeft een rechtszaak te gen de Europese Commissie verloren. Dat blijkt uit een uit spraak van het Europese Hof van Justitie. Het ministerie had bezwaar ge maakt tegen strafkortingen op een deel van de kostenvergoe ding voor varkenspest in 1997 en 1998. Het gaat om een kor ting van totaal 35 miljoen op een bedrag van 115 miljoen eu ro voor de ruiming van de var kens. De straf was opgelegd omdat het ministerie zich niet geheel aan de Europese regels had ge houden. Volgens de Europese Commissie had Nederland fou ten en onnodige kosten ge maakt. De overheid zou te wei nig hebben gedaan om ver spreiding van de ziekte tegen.; te gaan. Nederland vond de straf korting onredelijk groot en stél de dat de Europese Commissie haar conclusie had gebaseerd op een klein aantal, niet-repie- sentatieve gevallen. Toenmalig landbouwminister Brinkhorst had de rechtszaken aangespannen en verwachtte 'meer dan 50 procent kans' om gelijk te krijgen van het Hof in Luxemburg. Alle bezwaren zijn echter afgewezen door het Hof, dat Nederland ook veroordeel de in de kosten. Het ministerie van landbouw reageert teleur gesteld op de uitspraak. Hoger beroep is niet mogelijk. „De rechter heeft gesproken. Daar hebben we ons bij neer te leg- gen." roiterdam/gpd - Rotterdam krijgt binnenkort waarschijnlijk de primeur van een drijvend cellencomplex. Het ministerie van justitie heeft een tot gevan genis omgebouwde boot op het oog en zoekt nu een ligplaats. Rotterdam is benaderd en bur gemeester Opstelten heeft posi tief gereageerd. Het schip is in eerste instantie bedoeld voor il legalen die het land moeten worden uitgezet, maar kan la^er ook worden gebruikt om ande re gedetineerden op te sluitejn. De Rijksgebouwendienst hééft van het ministerie de opdracht gekregen om de mogelijkheden voor een drijvend cellencom plex verder uit te werken. Maatregelen tegen falende zorgmanagers Als directies van ziekenhui zen, verpleeghuizen of an dere zorginstellingen slecht functioneren moeten ze bé teren sneller ter verant woording kunnen worden geroepen. Hiervoor hebben de fracties van PvdA en WD gisteren in de Tweede Kamer ge pleit. Ze willen dat er een Kamer voor de Zorg wordt ingesteld. Dit is een soort onafhankelijke rechtbank waar het functioneren van de directies aan de kaak kan worden gesteld. Het Tweede-Kamerlid Schippers van de WD noemde als voorbeelden de fiisieproblemen van de zie kenhuizen van Emmeloord en Lelystad en het verpleeg huis in Oud-Beijerland waar bewoners een dag in de week extra in bed moes ten blijven en andere bewo ners in him pyjama moes ten blijven zitten. Dit omdat er geen tijd en geld voor zorg zou zijn. „Als ik fami lielid was, zou ik naar de zorgkamer willen stappen. Minister Hoogervorst van volksgezondheid vindt het voorstel interessant. Hij laat er verder onderzoek naar doen. Landelijke Organisatie van Cliëntenraden boos op koepelorganisatie utrecht/anp - Bewoners van verpleeghuizen hebben onge rust gereageerd op de uitlatin gen van koepelorganisatie Arca- res van verpleeghuizen over de verslechtering van de zorg voor bewoners van de tehuizen. Dit heeft de Landelijke Organisatie van Cliëntenraden (LOC) giste ren in een boze brief geschre ven aan het bestuur van Arca- res. De LOC vindt dat Arcares een politieke strijd voert over de rug van verpleeghuisbewoners. Vol gens de cliëntenorganisatie 'chanteert' Arcares het parle ment en gebruikt de koepelor ganisatie de bewoners daarbij als slachtoffers. De vice-voorzitter en directeur van de koepelorganisatie Arca res hebben de afgelopen dagen in diverse media gewaarschuwd dat de zorg aan verpleeghuisbe woners zal verslechteren als het kabinet geplande bezuinigin gen doorzet. Een bewoner van een verpleeghuis zou nog maar veertig minuten zorg per dag krijgen. Daarbij zouden familie leden voortaan moeten bij springen bij de dagelijkse ver zorging van de bewoners. Minister Hoogervorst van volksgezondheid verweet Arca res eerder al stemmingmakerij. Volgens hem gebruikt de orga nisatie verkeerde cijfers. Het kan volgens hem bovendien niet zo zijn dat bezuinigingen worden afgewenteld op de zorg aan bewoners. Het ene ver pleeghuis biedt, zegt hij, veel betere en efficiëntere zorg dan een ander. De regering heeft alle instellin gen in de zorgsector een effici encykorting opgelegd van 0,8 procent van het totale budget. Het is volgens de minister juist de bedoeling dat zorginstellin gen hierdoor hun eigen manier van werken tegen het licht hou den en hun organisatie efficiën ter maken. Arcares is woedend over de op gelegde bezuiniging. Voor de hele verpleeghuissector komt die neer op 38 miljoen euro. Volgens Arcares maakte het ka binet de ingreep pas deze zo mer bekend terwijl de maatre gel met terugwerkende kracht over heel 2003 werd opgelegd. Volgens veel verpleeghuisdirec teuren rest hen niets anders dan te bezuinigen op perso neel. Volgend jaar wordt de efficien cykorting ook in rekening ge bracht. Daarbij wordt, voor de verpleeg- en verzorgingstehui zen samen, een bedrag van 117 miljoen bezuinigd op de loon kosten. Ook wordt er gesleuteld aan het budget voor zorgver nieuwing. De verpleegsector erkent dat het kabinet volgend jaar ook ex tra geld (ongeveer 350 miljoen) uittrekt voor de verpleegzorg. Maar dit geld zal opgaan, ver wacht Arcares, aan capaciteits uitbreiding. Door de vergrijzing moet er steeds meer zorg bij komen. Arcares verwacht dat de 'schraalheid' van de zorg al leen maar over meer patiënten moet worden uitgesmeerd. amsterdam/gpd - Op het schoolplein van het Amsterdamse Sweelinck College was vanoch tend weinig mededogen met de leraar die in de kantine door vier leerlingen in elkaar werd geschopt. Sommige scholieren vinden dat de leraar om klappen heeft gevraagd, omdat hij een broodje kaas at in het bijzijn van leerlin gen die niet mogen eten in verband met de is lamitische vastenmaand ramadan. De vier daders, vmbo-leerlingen van volgens getuigen Marokkaanse afkomst, zijn gisteren na verhoor weer vrijgelaten. Ze zijn in af wachting van het politieonderzoek door de school geschorst. De leraar werd dinsdag na schooltijd in de kantine geslagen en geschopt en zit met ge kneusde ribben thuis. De jongens, vijftien en zestien jaar oud, wisten na het incident te ontkomen, maar zijn gearresteerd toen ze de volgende dag gewoon weer naar school kwa men. Volgens een ooggetuige werd de leraar door een van de leerlingen gepest met een witte muis. „Bij ons op school is het een rage om witte muizen te kopen op de Albert Cuyp (markt, red.). Die jongen zette zijn muis bij de leraar op de schouder, maar die sloeg het beest er van af. De muis dreigde te ontsnap pen en daar was die jongen heel erg boos over." „Later zat hij de leraar opnieuw te treiteren. De man had net een broodje gekocht en de leerling wilde dat de leraar een stuk van dat broodje aan zijn muis voerde. Dat deed die leraar niet en er ontstond een worsteling. De conciërge haalde de twee uit elkaar." „Weer later in de kantine zag de leraar dat die jongen met zijn muis achter een paar meisjes aanzat, en toen hij daar iets van zei, werd hij door die leerling en drie vrienden helemaal in elkaar geslagen en geschopt. Ze stonden ge woon bovenop hem te springen." Volgens de ooggetuige zijn de vier leerlingen van Marok kaanse afkomst. De schoolleiding wil dat niet bevestigen. Schooldirecteur Marian Konijn is verrast dat het incident naar buiten is gekomen. Met de politie was afgesproken voorlopig totale me diastilte te houden. „De school stelt zich op het standpunt dat dit een heel vervelend inci dent is. Wij nemen de zaak heel serieus en \fre willen niets verbergen. Maar hangende het onderzoek kunnen we verder geen uitspraken doen." Konijn weet nog niet wat er dinsdag precies jis gebeurd. Welke sancties ze neemt, hangt af van de uitkomsten van het politieonderzoek. „We zullen zeer zeker passende maatregelen nemen. Maar welke, dat kunnen we pas be- slissen als we alle feiten op een rij hebben." amsterdam/gpd - Veel inwo ners van achterstandbuurten kunnen moeilijk of niet bij een huisarts terecht. Door de geste gen werkdruk neemt de helft van de huisartspraktijken geen nieuwe patiënten meer aan. Daarnaast werken huisartsen vaker in deeltijd en komen er geen vervangers bij omdat geen belangstelling bestaat voor een praktijk in die buurten. Dat blijkt uit een inventarisatie van onderzoeksbureau Nivel, dat de werkdruk van huisart sen in achterstandswijken over de periode 1997-2002 onder zocht. Die groep artsen wordt beduidend zwaarder belast dan collega's elders: zij heb ben te maken met vaak slecht Nederlands sprekende en laag opgeleide patiënten, soms ge combineerd met agressie. Het aantal contacten met lasti ge patiënten neemt toe. Ook het aantal patiënten dat on verzekerd is, groeit. „De mees ten van mijn patiënten spre ken slecht Nederlands en kun nen hun klachten maar moei lijk verwoorden", zegt huisarts Van Ophem uit Groningen. „Daar komt bij dat ze eigenlijk direct een verwijzing naar de specialist willen, want zo zijn ze dat in hun cultuur gewend. En met een nee zijn ze dan niet blij." In 1995 is de werkdruk in op dracht van de Landelijke Huis artsen Vereniging voor de eer ste keer onderzocht. Toen bleek dat de patiënten in ach terstandswijken ouder en vaak van buitenlandse afkomst zijn en dat onder hen veel extra hulpbehoevende groepen als verslaafden, sociaal zwakkeren en ex-psychiatrische patiënten zijn. In Amsterdam kwamen daar nog de aids- en HIV-pa- tiënten bij, terwijl Rotterdam en Den Haag kampten met ex tra veel illegalen en asielzoe kers die naar de huisarts gaan. „In die situatie is weinig ver andering gekomen," zegt Ni- vel-onderzoeker Devillé. Die situatie zou nog erger zijn ge weest als niet sinds 1997 extra geld naar de huisartsen in de achterstandswijken gaat. Daardoor krijgen ze per zie kenfondspatiënt een extra ver goeding. Daarnaast is er geld gebruikt om onder meer prak tijkverpleegkundigen en al lochtone zorgconsulenten aan te nemen en de administratie te moderniseren. kootwijkerbroek - De elf boeren die in 2001 een dierenarts en een ambtenaar van het ministerie van landbouw zouden hebben mis handeld hoeven zich niet voor de rechter te verantwoorden. De elf boeren uit Kootwijkerbroek verzetten zich tijdens de mond- en klauwzeercrisis twee jaar geleden tegen het ruimen van hun dieren. Volgens de rechtbank te Arnhem hebben zowel de politie als de bur gemeester van Barneveld de boze boeren beloofd dat zij niet ver volgd zouden worden. Dat de zaak zo lang is blijven liggen was voor de rechter ook een reden om het openbaar ministerie niet ontvanke lijk te verklaren. Archieffoto: WFA groningen/anp - De politie in Groningen heeft een criminele vrouwenbende opgerold die een winkel runde in gestolen merkproducten. De politie ga(at er van uit dat het illegale boe tiekje jaren lang gemiddejld ruim 100.000 euro omzet oplje- verde. De verdachten zouden winkel diefstallen gepleegd hebben en Groningen, Assen, Emmeji, Leeuwarden en Drachten. De politie heeft drie vrouwen aap gehouden in de leeftijd van 19, 24 en 37 jaar. Mogelijk volgen meer aanhoudingen. De bende leverde de producten ook door aan familieleden in het land en naar Curagao. T)e zaak kwam aan het rollen toén vorige week een medewerker van een winkel in Emmen werd belaagd en mishandeld door cle 24-jarige vrouw. Bij haar thuis vond de politie een grote hoe veelheid nieuwe merkkleding. Na onderzoek kwam de betrok kenheid van de andere vrou wen aan het licht. De dure merkkleding werd soms letterlijk met stapels tege lijk uit winkels gestolen. In de woning van een 37-jarige vrouw in de stad Groningen werd vopr tienduizenden euro's merkkle ding en luxe producten gevon den. Ook werd een nauwkeuri ge boekhouding van de handel en wandel van de dames aan getroffen. Slechts de naam van de afne mers werd wijselijk niet vér- meld. „De verdachten gaven aan dat het vaak erg gemakke lijk was", aldus politiechef R. Vos. De bende zette onder meer tassen en kinderwagens in cjie beschermd zijn tegen de detec tie van antidiefstallabels. Minister Remkes en burgemeester Cohen hebben 'goed gesprek' den haag/gpd - De rel rond de Amsterdamse hoofdcommissa ris Kuiper is gesust. In Den Haag hebben de politiek be trokkenen gisteren de mes scherpe kritiek van Kuiper op minister van binnenlandse za ken Remkes met de mantel der liefde bedekt. Na afloop zei burgemeester Co- hen - de baas van Kuiper - dat zijn politiechef zijn woede „misschien beter op een andere wijze kenbaar had kunnen ma ken". Remkes noemde de kri tiek ongefundeerd. Kuiper maakte zich eerder boos en zei dat hij bijkans gek wordt van alle circulaires uit Den Haag. „De minister weet niet waarover hij het heeft", zei de politiechef. „Als ik zou doen wat Remkes zegt, zit ik volgend jaar met een begrotingstekort van tussen de 50 en 60 miljoen euro." Hij betichtte Remkes van richtingloos besturen en noem de dat 'onverteerbaar' en 'on begrijpelijk'. Remkes deed de tirade af als 'een volstrekt flauwekulver- haal', maar riep onderwijl wel Kuipers baas Cohen naar de re sidentie. De Amsterdamse bur gemeester sprak gisteren van „een goed gesprek". Hij zei er- Haaglanden meer mensen naar de politieopleiding moeten stu ren. De korpsen zijn nog in on derhandeling met de minister over de groei van het aantal po litieagenten en over de resulta ten die ze moeten boeken op het gebied van misdaadbestrij ding. Volgens Kuiper is ten onrechte het beeld ontstaan dat zijn korps de modernisering van de politie tegenwerkt. Hij voegde eraan toe dat Amsterdam al voldoet aan de eisen die de mi nister stelt aan de omvang van het korps. Bij Kuiper zijn al 6.200 dienders werkzaam, ter wijl dat er pas in 2010 ruim 6.000 zouden moeten zijn. PvdA-kamerlid Van Heemst heeft zich verbaasd over de boude opmerkingen van Kui per. „Ik kan me niet herinneren dat een korpschef zo tekeer ging", aldus Van Heemst. Hij wil een debat met de minister. GroenLinks-kamerlid Vos heeft Remkes intussen -schriftelijke vragen gesteld. Ook het CDA en de WD willen tekst en uitieg van de minister over de aanvaring met Kuiper. „Diens uitspraken kunnen echt niet", aldus CDA-kamerlid Al- gra. Minister Remkes (rechts) en de Amsterdamse burgemeester Cohen na afloop van het gesprek over korps chef Kuiper. Foto: GPD/Serge Ligtenberg op te vertrouwen dat Kuiper en de politieminister er samen ver der wel zullen uitkomen. De minister liet weten dat de aan val van Kuiper in sommige op zichten in strijd is met de fei ten. Op het ministerie van binnen landse zaken bestaat het ver moeden dat Kuiper is gevallen over de opmerking van Remkes, afgelopen maandag tijdens het kamerdebat over de politiebe groting, dat de korpsen van Amsterdam, Rotterdam en

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5