Een verslaving die Baantjer heet GESPREK VAN DE DAG Tijgeract Klok gaat door Roaring twenties VRIJDAG 7 NOVEMBER 200j DAGELIJKS LEVEN Justin Timberlake sprakeloosmet drie MTV Awards' W4S AU.ES" HArArtA^. VVEAJS MENSELIJK Prinses MARGARITA en Edwin de Roy van Zuydewijn hebben een kort geding tegen uitgeverij Audax Publishing VERLOREN. Het echtpaar had een rechts zaak aangespannen tegen de uitgeverij van HP/De Tijd, omdat zij bang waren dat het maandblad nog kopieën van eerdere gesprekken in bezit heeft. De rech ter zei gisteren niet overtuigd te zijn van het feit dat HP/De Tijd nog manuscrip ten bezit. De eis van Margarita en haar man werd daarom afgewezen. Het echt paar vreest dat de vermeende achtergebleven manuscripten tot nieuwe publica ties leiden, omdat de tekst zeer vertrouwelijke informatie bevat uit de dagenlang gevoerde gesprekken. Een ITALIAAN die in Rome carrière heeft gemaakt als orthopedisch chi rurg heeft zich als NEP-ARTS ont popt. Als onlangs niet een ontevre den patiënt had geklaagd over het re sultaat van een ingreep, was mis schien nooit aan het licht gekomen dat de 45-jarige Roberto Ingravalle al sinds twintig jaar operaties uitvoerde zonder dat hij ooit een medische stu die heeft afgerond. Dat de man geen arts is, bleek toen de ontevreden pa tiënt zich tot de artsenorganisatie had gewend. De nep-orthopeed is na de onthulling van zijn fraude onder gedoken. Ingravalle stond bekend als zeer bekwaam. Hij trad vorig jaar nog op tv op als deskundige voor rugpro blemen. Zijn chef Andrea Campi, die veel beroemde voetballers heeft be handeld, en zijn collega's zijn stom verbaasd. Zij hadden nooit enige arg waan omdat hij altijd zijn werk meer dan goed deed. Ook een collega liet zich door Ingravalle opereren. Acteur Bill Pullman die als presi dent van Amerika het leger toe spreekt in de film INDEPENDENCE DAY, is het meest 'cheesy' (goedko pe) moment in de filmgeschiedenis. Lezers van het Britse filmblad Em pire Magazine stelden de lijst van FLUTSCÈNES samen. Ook dialogen uit de films Top Gun met Tom Crui se (,,You can be my wingman any ti me": je mag mij altijd rugdekking geven) en Four Weddings and A Fu neral Is it still raining? I hadn't noticed": Regent het nog? Ik had het niet gemerkt) staan hoog in de lijst. De lezers van het tijdschrift he kelen verder een scène uit de film Stepmom waarin een doodzieke Susan Sarandon haar kinderen over haalt met haar een lied te zingen. De film Pearl Harbor haalde de lijst met een scène waarin Kate Beckin- sale voor een onwaarschijnlijk mooie zonsondergang een liefdes brief voorleest. TITANIC, de film die in 1998 maar liefst elf Oscars won, is door kijkers van het BBC-programma Film 2003 gekozen tot SLECHT STE FILM ooit. Dat meldt de Britse zender op haar website. Ti tanic, met in de hoofdrollen Leo nardo DiCaprio en Kate Winslet, kwam in 1997 uit. De film trok een recordaantal bezoekers. De film van James Cameron kreeg onder meer de Oscar voor beste film en beste regisseur. De Britse tv-kijkers waren het niet eens met alle lof. ,,Mijn vader viel al na twintig minuten in slaap. Hij had geluk. Het enige dat mij wak ker hield was zijn gesnurk," lichtte een van de stemmers toe. Op nummer twee in de lijst van 'slechtste films ooit' staat de sci encefictionfilm Al: Artificial In telligence van regisseur Steven Spielberg. Pearl Harbor eindigde op de derde plaats. In de top-10 staan ook Vanilla Sky en Eyes Wide Shut. In beide films heeft acteur Tom Cruise een hoofdrol. Foto: GPD Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren bepaald dat Yassine ABDELLAOUI niet langer in voorlopige hechtenis moet zitten. De voetballer van De Graafschap is met onmiddellijke ingang OP VRIJE VOETEN gesteld, zei zijn zaakwaarnemer Mohammed Sinouh. Abdellaoui wordt verdacht van betrokkenheid bij een frau dezaak waarvoor inmiddels ook Eindhoven-voetballer Geoffrey Prommayon is aangehouden. Abdellaoui zat sinds september vast op verdenking van het wit wassen van aanzienlijke geldbedragen. De raadkamer van de rechtbank in Bre da verlengde onlangs die hechtenis, waarop de voetballer en zijn advocaat J. Kabalt in beroep gingen bij het hof in Den Bosch. Verzekeringspremie niet verhoogd ringsmaatschappij heeft ons laten weten dat de premie niet omhoog gaat aldus manager en broer Wou ter Klok. „Verder is de begeleiding vanuit het circus zó goed dat wij be sloten hebben gewoon verder te gaan." Driehuizenaar Hans Klok begint 20 november met zijn act in Keulen. In deze Duitse stad staat hij tot 14 de cember. Vanaf 17 december treedt de dompteur/illusionist op in de cir custent op het Haagse Malieveld. door Pieter van Hove De 'tijgeract' van illusionist Hans Klok bij het Groot Russisch Staatscir cus gaat door. Aanvankelijk was er sprake van dat de optredens met tij gers mogelijk moesten worden afge last vanwege een forse stijging van de verzekeringspremie. Bij een ongeval enkele weken gele den tijdens een tijgershow in Las Ve gas raakte de Duitse illusionist Roy Hom zwaar gewond. „De verzeke- uilera, Beyoncé en Kylie Minoque lieten zich zelfs backstage niet zien. Kelly Osbourne, die samen met de Nederlandse MTV-presen- tator Seth Kamphuijs de sterren verwelkomde op de rode loper, ditmaal met het patroon van een Schotse kilt, moest opnieuw het onderspit delven in haar voortdu rende vete met Christina Aguilera. Miss Aguilera weigerde ook maar een hooggehakte voet op de rode loper te plaatsen zolang Osboume zich daar bevond. De show draaide ook uit op een teleurstelling voor de gothic- rockers van Evanescence en de hiphopper 50 Cent. Beide waren drie maal genomineerd, maar ble ven met lege handen achter. Coldplay werd verkozen tot beste groep, Eminem tot beste hiphop per. Panjabi MC, die in de catego rie dance zegevierde, greep de ge legenheid aan om op te roepen tot een toenadering tussen Oost en West, te beginnen in de mu ziek. De prijs voor de beste nieuwe act ging naar Sean Paul, de rockers van The White Stripes wonnen de categorie rock, de award voor bes te video ging naar Sigur Rós voor Untitled I. De strijd om de titel de beste Nederlandse artiest was vooraf al een gelopen koers: de in prijzen grossierende Dj Tiësto liet Beef, Kane, Blof en Junkie XL ach ter zich. REM-voorman Michael Stipe, gis teravond tussen de hedendaagse sterren als enige de belichaming van tien jaar MTV-awards, droeg de Free your mind-award op aan mensenrechtenactiviste Aung San Suu Kyi, die in Birma gevangen zit. Pink, uitgedost als duivel, sloot de verder wat matte avond af met een vlammende slotact. De komende weken zal MTV nog vele uren zendtijd vullen met de Schotse artiestenparade. Zo brengt de zender komend week einde al de Winners Weekend Specials, met onder meer alle winnende video's, een blik in de hotelkamers van de sterren en een herhaling van de show. Berrit de Lange Soms, heel stiekem, verlang ik naar het moment dat ik als 65-plusser tevreden achterover kan leu nen in mijn schommelstoel. Kopje thee, uitkijkend op mijn zorgvuldig onderhouden tuin. Beetje wan delen, puzzelen, lezen en mahjong spelen met vriendinnen. En als ik de kleinkinderen op bezoek heb, vertel ik ze de verhalen over mijn avonturen als jonge vrouw. Op dat moment begint mijn fan tasie te haperen. Ik wil het gehad hebben, gedaan hebben, maarzit er midden in. Eigenlijk moet ik zelfs nog beginnen. De jonge vrouw uit mijn toe komstige verhalen is nu vooral een besluiteloze pie- keraar met een ernstig gebrek aan ondernemings- drang en vooral doorzettingsvermogen. Ik wil van alles proberen en dat mag ook, want ik heb de keus. En dat is waar het mis gaat. De twinti gers van nu zijn de eerste generatie waarbij de keu zevrijheid zo groot is geworden dat we het niet meer kunnen overzien. Dus we klungelen maar wat. We weten tenslotte dat geen enkele keus definitief hoeft te zijn. Definitieve beslissingen is een historische term of iets dat 'later'pas aan de orde zal komen, maar hier en nu is het motto: Niets moet, alles mag. The sky is the limit, maar terwijl we goed be schouwd gelukzalig in onze handjes zouden moe ten klappen, de dag plukken en de generaties voor ons danken op de knieën voor onze bewegingsvrij heid, zitten we als vleugellamme musjes met vlieg angst te piepen. Daardoor ontstaat generatiewrijving om het maar een term te geven. Dertigers vinden ons, en mis schien wel terecht, verwende zeikerds. X, the lost ge neration, heeft moeten knokken voorz'n plekwerd onderbetaald, vocht voor onafhankelijkheid en po litieke idealen, studeerde zo veel en zo hoog moge lijk opgeleid af Hebben nu topbanen en een gezin. Doodmoe zijn ze. En terivijl zij van hot naar her rennen om hun leven compleet te maken, zitten die twintigers op terrasjes ciabatta's met mozzarella en pesto te eten. Oké, de meeste van ons hebben een Senseo Crema in hun hut staan, maar lunch? Ge zellig, een broodje kaas bij mij thuis. Ik ben voor de derde keer aan een nieuwe studie begonnen, die het helemaal moet zijn, maar zit ondertussen door die genadeloze tempobeurs met een gat in mijn begro ting. De hippe student die feestjes afstruint en zich geen zorgen maakt om later, is de gesponsorde elite, maar de meeste twintigers leven door al die keuze vrijheid lang niet zo zorgeloos als het lijkt. En op vallend genoeg zijn het vaak dertigers die je in de dure clubs en cafés aan de bar ziet hangen, die snuivend de nacht doorjagen en zonder blikken of blozen zes euro neerleggen voor een laagje wodka. Het is een generaliserend beeld dat van twee kanten wordt ingekleurd en als we aan de andere kant staan, worden we acuut Oost-Indisch kleurenblind. Zonder twijfel hebben wij het over tien jaar veel moeilijker gehad dan degeneratie na ons. Justin Timberlake was gisteren na afloop van de MTV Europe Music Awards 2003 sprakeloos. „Ik kan geen woorden vinden om te be schrijven wat er door me heen gaat," zei het popidool vlak nadat hij in het Schotse Edinburgh drie maal het podium was opgeklom men om een prijs in ontvangst te nemen. De ex-zanger van de boyband 'N Sync werd door de kijkers van MTV uitgeroepen tot beste zan ger, beste pop en beste album voor Justified. De fans van het popfenomeen morden vooraf gaand aan de show nog dat Justin zich er gemakkelijk af maakte. Hij zou even een paar prijzen komen halen, een collega een MTV- beeldje overhandigen en weer wegwezen. Optreden, ho maar. Timberlake maakte echter snel korte metten met die onvrede door samen met de band The Black Eyed Peas een van de spet- terendste nummers van de avond neer te zetten. De MTV Europe Music Awards werden gisteren voor de tiende keer uitgereikt. De 'awards' -on derscheidingen- zijn de spiegel van de hedendaagse popsmaak, aldus de organisatie. Daar past geen nostalgie bij, vernieuwing des te meer. In een park in Edinburgh vond voor het eerst gelijktijdig met het prijzenspektakel een groots open luchtconcert plaats. Showhost Christina Aguilera had in de feest tent, geleend van het Lowlands- festival, de eer van de openings- knaller. De Amerikaanse super ster, die tevens werd uitgeroepen tot beste zangeres, kwam tot grote hilariteit van het publiek op ver kleed als non. Natuurlijk wist ie dereen in de zaal dat de verhul lende pij al snel plaats zou maken voor een sexy niemendalletje. Aguilera imponeerde verder voor al door haar talloze verkleedpar tijen tijdens de show. Beyoncé Knowles sleepte twee prijzen in de wacht: voor beste R&B en bes te song voor Crazy in love. Kylie Minogue bracht haar nieuwe nummer Slow net als in de video clip grotendeels kronkelend over het podium. De Australische viel overigens buiten de prijzen. Rob bie Williams greep ondanks drie nominaties eveneens naast de prijzen. Wie naar Edinburgh was afgereisd om sterren te spotten, had een zware avond. Supersterren als Ag- De grote winnaar Justin Timberlake. Foto: AP „Iedere aflevering is een puzzel die moet worden opgelost Baantjer is een quiz waar iedereen aan mee kan doen", zo verklaart re gisseur Polio de Pimentel het succes van de tv-serie Baantjer. Het negende seizoen van de reeks is een feestelijk seizoen: geestelijk vader Appie Baantjer vierde onlangs zijn 8oste verjaardag. Bovendien net verschenen: Dossier Baantjer, een heus 'fanboek' van Pe ter Römer. En vandaag is de looste afleve ring van de serie. Van Hoofddorp tot Sidney volgen fans de avonturen van Piet Römer, alias de grijze tv-speurder De Cock. „My heart gaat open en dicht als ik die beelden van Amsterdam zie." Hij heeft het af en toe even nodig. Onderuit op de bank, drankje, video aan: Baantjer- tijd. Simpele verhalen, een vertrouwde for mule. En dan die beelden van Amsterdam: de Westertoren, de Jordaan: geweldig! De 47-jarige Amsterdammer Henk Koenes ver trok ruim twintig jaar geleden „met drie tientjes op zak" naar Australië. Hij woont nog steeds in Sidney, al mist hij 'zijn' stad aan het IJ elke dag. Juist daarom is Baantjer ook zijn favoriete televisieserie. De video banden krijgt hij regelmatig door zijn zus toegestuurd. „Het is heerlijk Amsterdam weer te zien. Elke keer gaat my heart open en dicht. Ik ben in twintig jaar drie keer te rug geweest naar Nederland, het is vreselijk veranderd. Maar in Baantjer is Mokum nog precies zoals toen." Volgens de 18-jarige student Kenny Nagel- kerke uit Hoofddorp vinden de video's van Baantjer hun weg over de hele wereld. Zijn aan de tv-serie gewijde website www.baan- tjer.net is al een paar jaar een trefpunt van de hardcore-Baantjeifans tot uit Amerika aan toe. „Baantjer is voor die mensen iets heel vertrouwds. Iedereen kent Baantjer." Nagelkerke is sinds zijn negende jaar ver slingerd aan de serie. Soms zit hij uren per dag achter de computer om zijn website bij te werken. Af en toe bezoekt hij de set, waar hij de acteurs mag interviewen. Schrijver Appie Baantjer heeft hij al en kele malen bezocht in zijn huis in Medem- blik. Vanaf de eerste aflevering volgt kerke de verrichtingen van De Cock oo-ce-ka op de voet, vertelt hij op een ter rasje in de Jordaan, waar hij begroet wordt door de eigenaar van de kroeg die in de se rie dient als het bekende café van smalle Lowietje. „Baantjer is een verslaving", aldus Nagel kerke. „Toen ik de eerste aflevering zag vond ik het meteen geweldig. En het wordt echt niet alleen door ouderen bekeken. Ik merk op mijn site dat juist veel jongeren de serie volgen. Het ver schil is dat ouderen De Cock kennen uit de boeken van Ap pie Baantjer, daama kwam de serie. De jongeren maken eerst kennis met De Cock via televisie, en gaan daama ook de boeken lezen." Peter Römer, zoon van hoofdrolspeler Piet Römer en tegenwoordig Hoofd Drama bij Endemol, be dacht de serie nu ruim tien jaar geleden. Inmiddels wordt hij vrijwel volledig in be slag genomen door het tv-project dat be schouwd wordt als 'opvolger' van Baantjer: Grijpstra en de Gier, naar de boeken van Jan Willem van de Wetering. Baantjer was destijds bedoeld als drama- opvolger voor de ziekenhuisserie Medisch Centrum West. „Ik ging me afvragen: waar willen de mensen naar kijken? Ik ben toen naar de bibliotheek gegaan waar ik een lijst Zangeres Christina Aguilera presenteerde de MTV prijzenshow. Foto: Hele volksstammen verzuchten: 'Ik wou dat ik weer twintig was...maar twintiger zijn is doodvermoei end. Keus of geen keus, je nwet vechten voor je plek en er wordt van je verwacht dat je dat doet met on getemd enthousiasme. In praktijk kampen veel twintigers met chronische moeheid. Een moe heid die ze niet kunnen verklaren, behalve met voor de hand liggende redenen als te veel ge werkt, een hb-tekort of glutenallergie. Van alles en nog wat, maar een taboe op geeste lijke armoede of angst. Angst om echte keu zes te maken, angst voor een onzekere toe komst omdat zoiets als een opbouwende carrière binnen één bedrijf praktisch on mogelijk is en het 'zoeken naar' dus nooit meer over zal gaan. Geestelijke armoede omdat we de druk niet aankunnen. Het juk dat we dragen. We hebben de keus, maar geen tijd om te kiezen. Druk, omdat die uit eindelijke keus ons verplicht om gelukkig te zijn met wat we gekozen hebben. We hebben nog een heel leven voor ons, maar geen jo ker om halvenuege te kunnen zeggen: 'Als ik de keus had gehad... Kiezen betekent duizend andere keuzes ver liezen en van dat besef wordt iedere twinti ger bij voorbaat 65-plus. Reageren? reacties_op_column@hotmaiLcom van de meest uitgeleende boeken heb op gevraagd. Bovenaan met stip: Baantjer. En toen begon het te dagen: Engeland heeft Morse, Duitsland heeft der Alte, wij hadden niemand. Bijkomend voordeel was dat Baantjer al een merk was, iedereen kende hem." Toch heeft Römer moeten vechten om zijn serie te houden zoals die nu in grote lijnen nog steeds is. .Anderen proberen altijd hun eigen ideeën erin te stoppen om een serie nog mooier te maken." Het uitga punt van de serie is de herhaling: alle veringen hebben dezelfde structuur. E een lijk, de situatie rondom de dode w geschetst, uiteindelijk vindt De Cock meestal - de dader. Intussen zitten dei ders een keer bij smalle Lowietje in de p kroeg, wordt er steevast gebekvecht mi commissaris Buitendam en eindigt elk x levering bij mevrouw De Cock thuis. t Römer:Alle afleveringen lijken op elk Q| dat is ook de kracht van de boeken, al n den onze schrijvers het vreselijk. Maar ,r vaste structuur houden we erin. Appie Baantjer verkoopt niet voor niets hondje duizenden boeken per jaar. Hij heeft g ,n woon gelijk. Punt. Die boeken had ik 0 t( wens niet gelezen voordat ik aan de s r( begon, dat kwam pas nadat mijn erdoor was bij John de Mol. 1 ij dacht eigenlijk meteen: die ken verfilmen is niet te doeai Baantjer begint door ergens lijk neer te leggen. Dan gaat tikken. Na 150 pagina's belt uitgever: 'Appie, weet je al fl het gedaan heeft?' Nee dus. 1C pas gaat hij bedenken wie di e, moord waarom heeft geplee q Leuk, maar op tv werkt het aj ders, daar kun je niet aankoi Ve met die ingewikkelde plots.n. daar dat we de karakters 'lea m en onze eigen verhalen te maken. Volgens fans is de serie zo populair va ge het dramatisch element. Nagelkerki e „De Cock veroordeelt niet. Er is een m pe gepleegd, en De Cock moet uitzoeken e) de moordenaar is, daar is hij politieagi n( voor. Maar de serie gaat vooral om wa het is gebeurd, het menselijke aspect' Monique Brandt

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2