'Japanner heeft minder pech' VW-dochter Skoda werpt blik in de toekomst Chaos gevreesd o snelwegen Ameril Koper van Japanst auto bestaat niet HUISMAN Inparkeerperikelen met onoverzichtelijk koetswerk Collectie van 45.000 Porsches te koop 9-2X Sabaru of SubSaab? vianen - Saab laat in december zijn nieuwe 9-2X zien op de au toshow van Los Angeles. De au to wordt geproduceerd door Subaru en wordt daarom ook wel Sabaru of SubSaab ge noemd. De 5-deurs 9-2X heeft vierwielaandrijving en komt volgende zomer op de markt in de VS en Canada. Voor de aan drijving zorgt een 2.5 liter ben zinemotor. Of de auto ook naar Europa komt is onzeker. Knippermistlicht Amsterdam - Ferdie Gerlo, een man die al vele jaren bezig is met beveiliging tegen ongeluk ken in de mist. krijgt bijval van Avis. Het autoverhuurbedrijf gaat een auto testen met een achtermistlicht dat automatisch gaat knipperen als er geremd wordt. Als het mistachterlicht niet aanstaat, functioneert het ook bij krachtig remmen. Gerlo is al 12 jaar bezig zijn knippe rende mistachterlicht aan de man te brengen. Oldtimerbeurien rosmalen - Op zaterdag 15 en zondag 16 november wordt in Autotron Rosmalen een grote najaarsbeurs voor oldtimers ge houden. Kraampjes met onder delen, naslagwerken, accessoi res en gereedschap, het is er, want er zijn minstens 350 stands en enkele honderden oude auto's. De beurs is beide dagen open van 10 tot 17 uur, een kaartje kost 8 euro. Twee weken later, op 29 en 30 november zet Autotron eenzelf de beurs op touw in Flowerdo- me in Eelde. Mensen die wat aan te bieden hebben kunnen naar Brits voorbeeld vanuit de kofferbak van hun auto spullen verkopen. De beurs in Eelde is beide dagen open van 10 tot 17 uur en de entree kost dit keer 9 euro. Eelde is te bereiken via de A28 naar Groningen. Weg&Wiel vrijdag 7 NOVEMBER 20( redactie: Peter L< den haag/gpd - Er worden geen slechte auto's meer gemaakt zeggen steeds meer mensen. Dat moet een van de beweegre denen geweest zijn voor de Con sumentenbond om een onder zoek te starten naar de betrouw baarheid van personenauto's. Verontrustende berichten levert dat niet op. De kans op pech blijkt gemiddeld niet meer te zijn dan 7,8 procent per jaar of wel 16.000 kilometer. Bij een soortgelijk onderzoek in 1989 was het percentage bijna 4 pro cent hoger. Volgens de Consu mentenbond, die het onder zoek kort geleden publiceerde, is een betrouwbare auto niet per se goedkoop in onderhoud. Van de andere kant hoeven au to's met relatief veel manke menten juist niet duur te zijn. De Japanse merken blijven het volgens het onderzoek onver anderd heel goed doen. In de compacte klasse zijn het de Toyota Starlet (overigens al ja ren uit productie) en Daihatsu Charade die hoge ogen gooien. Daarboven schitteren de Nis- san Almera, Suzuki Baleno, Skoda Felicia en Toyota Corolla als het om bedrijfszekerheid gaat. In de middenklasse doen de Mazda 626 (inmiddels ver vangen door de 6), Nissan Pri- mera en Mitsubishi Galant gun stig van zich spreken. Voordeli ge compacte ruimtewagens zijn De Toyota Yaris (links) en de Suzuki Alto zijn populaire kleine Japanse familieauto's. Foto's: Louwman/Nimag de Mitsubishi Spacestar 1.3 en Mazda Premacy 1.8, die behal ve betrouwbaar ook goedkoop zijn: ze kosten per maand nog geen 600 euro. Meer dan 6.000 automobilisten hebben de bond laten weten hoe vaak ze tussen onder houdsbeurten voor een repara tie naar de garage moesten, hoe vaak ze met pech onderweg stonden en hoe groot het totaal aantal mankementen per jaar was. Dat auto's de laatste jaren bedrijfszekerder geworden zijn, lijkt vast te staan. Zeven fabrikanten Japan, dat al tien jaar met een ernstige economische crisis worstelt, telt zeven grote auto fabrikanten, waarvan Toyota en Honda als enige nog zelfstandig opereren. Het superrijke Toyota is de nummer drie van de we reld met een productie van 6,5 miljoen auto's. In Japan heeft Toyota een riant marktaandeel van 42 procent, hoewel de po pulariteit een beetje taant. Daarom gaat Toyota hard wer ken aan zijn merkidentiteit en een wat aansprekender design. Nissan stond een paar jaar gele den op het punt om te vallen toen Renault een controlerend aandeel van 36,8 procent in de onderneming nam. Sindsdien heet de Libanese Braziliaan Carlos Ghosn er de witte ridder te paard. Het merk is nu num mer 2 op de thuismarkt (18,5 procent) en maakt jaarlijks 2,7 miljoen auto's. Renault maakt er 2,4 miljoen, zodat ze samen nummer 5 op de wereldrang lijst zijn. Honda (3 miljoen au to's per jaar) heeft wel merkidentiteit en staat bekend vanwege innoverende techniek. De vraag is of Honda (15,2 pro cent marktaandeel in Japan) op termijn zelfstandig kan blijven. Mazda is sinds 1996 onderdeel van Ford, dat 33,6 procent van de aandelen bezit. Het kleine merk heeft op het randje van de afgrond gereden, maar hebben nu naar eigen zeggen Europese vormgeving kunnen mengen met Japanse kwaliteit. Mazda maakt 900.000 auto's en heeft in Japan 6 procent marktaan deel. Mitsubishi krabbelt maar lang zaam overeind. DaimlerChrys- Ier deelt er de lakens uit (34 procent van het aandelenkapi taal). Het merk maakt per jaar 1,6 miljoen voertuigen en heeft in Japan een schamel markt aandeel van 4,5 procent. Suba ru en Suzuki zijn beide voor 20 procent in handen van General Motors, die de twee aardig hun gang laat gaan zolang er maar winst gemaakt wordt. Suzuki maakt 1,7 miljoen auto's, het technisch hoogstaande Subaru komt niet verder dan 540.000 auto's per jaar. Buitenlandse merken als Mer cedes, BMW (Mini), Alfa Ro meo, Peugeot en een handvol andere verkopen ook in Japan, maar komen met z'n allen niet verder dan 5 procent marktaan deel. Technisch waren de Japanners al helemaal bij de tijd, maar nu gaan ze er ook nog eens leuk uitzien. En dat is te merken aan de verkoopcijfers. Kunnen we spreken van dé koper van een Japanse auto? Onderzoekers van Wegener Direct Marketing vinden van niet. Er bestaan weliswaar veel overeenkom sten, maar ook genoeg interes sante verschillen. Binnen de omvangrijke groep van mensen die tot 17.500 euro uitgeven aan een nieuwe auto bijvoorbeeld blijkt dat Daihat- su-rijders relatief vaak vallen onder de noemers 'gulle dona teurs' en 'financed beperkten", een opmerkelijke combinatie die volgens WDM duidt op een hoge mate van opoffering ten behoeve van de samenleving. 'Uitgaande jongeren' en 'kleu tergezinnen' zijn veel te vinden bij Mazda en Mitsubishi. Rij ders van een Toyota en Nissan zijn bovengemiddeld vaak te vinden onder 'actieve senioren, bewuste ouderen' en 'religieus bewusten'. Alleenstaanden rijden vaak Su zuki of Daihatsu waarbij opvalt dat jongeren vaker voor Suzuki dan voor Daihatsu kiezen. Dai hatsu is populairder onder ou deren. Stellen zonder kinderen rijden vaak Toyota of Nissan, waarbij beide merken vaak zijn vertegenwoordigd in de leef tijdsgroep vanaf 60 jaar. Gezin nen met kinderen zijn veel bij Mitsubishi te vinden, wellicht de invloed van de in Nedj gebouwde ruimtewagen) Star. De Mitsubishi-rijdei dit segment behoren tot j nen met het hoogste gezj komen. In de groep boven 17.50( heeft de Suzuki-rijder mi de bezitters van andere i een hond, is aanmerkelij ger en leeft in een wat kl huishouden (voornamel 3 personen). Bij de bezit van Toyota en Mitsubisl men veel grote huishout voor met een duidelijke presentatie van huishou met 5 en meer personen gevolg van hun succesvt mpv's (ruimtewagens) w denkt WDM. Wat betreft inkomen val Toyota-rijder op. Deze g kent aanmerkelijk meer die 3x modaal en hoger nen. Toyota-rijders lezer financiële bladen, wat ot voor Mitsubishi-rijders. zuki scoren de mannen! hoog. En bij de Mazda-r doen vooral glossy's -de tijdschriften- het goed. Het is slechts een beperl tal vaststellingen dat de van Wegener DM's uitge database naar boven hei bracht. In elk geval is we delijk dat er niet zoiets b als dé Japannerrijder. W DM's blijft zich inspannj inzicht te krijgen in de v» len tussen Japanse autoi en hun kopers. (advertentie) Loekie service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaal 76 Laden TeL: 071-5131515 3■jmatrastraat/hoek Willem de Leiden Tel.: 071 -568 06 KALENDER NOVEMBER 8 Ruilbeurs, Euretco Expocenter, Houten www.treintjes.info 9 Modeltreinenbeurs, Buurthuis De Vuister, Koog aan de Zaan. 9 Modelauto's en -treinen- beurs, Zalencentrum De Prinsenhof, Best. 040 2550 041. 14-16 Modeltreinenbeurs, Groenoordhallen, Leiden, www.rail.nl 15 Modeltreinenbeurs, Zaal de Bron, Alphen ad Rijn. 15-16 Najaars Oltimerbeurs, Autotron, Rosmalen. 073 5233 310 www.expodia.nl 16 Modeltreinenbeurs, Veemarkthallen, Utrecht. 16 2Fast 2Furious event, straat races, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www. automaxx. nl www.cpz.nl 22 Ruilbeurs, De Vroone, Kappelle/Goes. 0113220 493. www.treintjes.info 23 Modeltreinenbeurs, Sporthal Stedewijk, Almere. 27-30 Speed Design, Jaarbeurs, Utrecht. 050 3141 122. www.speed-design.nl 28-7/12 Essen Motor Show 2003, Messe Essen, Duitsland. www.siha.de 29 Modeltreinenbeurs, Amstel veen College, Amstelveen. 29 Namac modelautobeurs, Euretco Expocenter, Houten. 016 5537 054. www.namac.nl 29-30 Internationale Oldtimer beurs, Flowerdome, Eelde. 073 5233 310. www.expodia.nl Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. door Peter Lodewijks Het is hard gegaan met Skoda. Nog niet zo heel lang geleden werd het Tsjechische merk in één adem genoemd met Tra- bant en Lada, de rokende mon sters uit het voormalige Oost blok. En kijk nü eens. Een Skoda an no 2003 staat op dezelfde trede als Volkswagen en Audi. Dat is op zich niet zo vreemd, want het was VW, dat zich ontfermde over de noodlijdende fabriek en er een modern productiecen trum van maakte. Het was even wennen, maar een Skoda kreeg geleidelijk steeds meer Duitse (VW-) kwaliteiten en doet nu niet meer onder voor de grotere zussen. Zo kan het tegenwoordig ook gebeuren dat Skoda met een ei gen toekomstvisie naar buiten treedt. Kijk naar deze opmerke lijke studie, Roomster ge naamd. Skoda liet deze con ceptwagen in september zien op de autotentoonstelling van Frankfurt. De Roomster staat voor Skoda's toekomstvisie op het begrip 'compacte gezinsau to'. En dat betekent veel ruimte ('room' in de naam staat voor ruimte) bij relatief compacte buitenafmetingen en een ver rassend uiterlijk. De ontwerpers van Skoda hebben hiertoe een lange wielbasis gecombineerd met een royale wagenbreedte en -hoogte. En aan de binnen kant natuurlijk een variabel in terieur met vele mogelijkheden. Het is niet eerste conceptauto van het Tsjechische merk, maar wel de opvallendste. Eerdere studies als de Montreux en de Tudor waren vooral gebaseerd op productieauto's, maar de Het 'room' in de naam van de Skoda Roomster staat voor 'ruimte'. Foto: Pon Mobiel Roomster gaat enkele stappen verder. Of de wagen ooit in pro ductie komt, is nog niet be kend. De Skoda-rijders tonen zich on dertussen zeer tevreden met hun auto. Ook in de nieuwste AutoWeek Tevredenheidstrofee legde het merk beslag op de derde plek. Meer dan 23.000 consumenten deden mee aan het onderzoek dat is opgezet in samenwerking met markton derzoekbureau NFO Trendbox en de Nederlandse auto-impor teurs. De automobilisten be oordeelden daarbij aan de hand van een aantal criteria de eigen auto en de merkdealer. De ge zamenlijke resultaten leveren het merkenklassement op, waarin Skoda dit jaar dus de fraaie derde plaats behaalde. De klanten waren zeer te spre ken over onder meer de lage onderhoudskosten, de royale standaarduitrusting en de ba gageruimte. Het dealernetwerk krijgt een pluim voor onder an dere de servicegerichtheid en washington/anp - In de Ver enigde Staten is ophef ontstaan over de verkoop van een om streden apparaatje dat een rood verkeerslicht met een druk op de knop op groen schakelt. Dat meldt The Washington Post. Sommige organisaties vrezen chaos op de Amerikaanse snel wegen. De Mobile Infrared Transmitter (MIRT) is een vereenvoudigde en goedkopere versie van het systeem dat door de politie, brandweer en ambulancedien sten op dit moment wordt ge bruikt. Het systeem werkt al leen bij verkeerslichten waar een infraroodsensor is inge bouwd. De MIRT is volgens de produ cent FAC of America vooral be doeld voor nooddiensten die krap bij kas zitten, maar het ap paraatje wordt tegenwo op internet ook aan par ren aangeboden. Zij mo een bedrag van tussen en 900 dollar neertellen het toestel. Tim Gow van FAC of An zegt in de krant alle moi doen om te voorkomen 1 MIRT in verkeerde ham Hij onderzoekt de ideni de koper, trekt na of de I ling bij de juiste instantil aangekomen en laat kop speciale contracten teke Organisaties die zich bi den met verkeersveilig' zen chaos door de kom: de MIRT, vooral op waar de verkeerslichte: op elkaar zijn afgesteld. Tony Stamas van MichiJ heeft al beloofd het ap] verbieden. (advertentie) de goede prijs-prestatieverhou- ding in de werkplaats. Zowel de dealerorganisatie als importeur Pon Mobiel vindt het belangrijk dat de complimenten afkomstig zijn van de rijders zelf, want zij kunnen het beste beoordelen of de auto en de dealer voldoen aan de betrouwbaarheids- en kwaliteitsverwachtingen. door Quirijn Visscher Met een sierlijk boogje vliegt de bum perrozet van mijn oude Escort door de lucht en landt naast de Mercedes die ik net geraakt heb bij het inparkeren. Mijn eerste parkeerschade is het gevolg van bravoure, want als kersverse eigenaar van een rijbewijs ben ik drukker bezig met het imponeren van mijn rijbewijslo- ze passagier dan met opletten. Terwijl achteruit inparkeren helemaal niet moeilijk is met de hoekige Ford van vijf tien jaar oud. De voor- en achterkant zijn vanachter het stuur makkelijk in te schatten. Inparkeren vind ik tegenwoordig een crime. Moderne auto's mogen dan vrij wel allemaal standaard stuurbekrachti ging hebben, ze hebben ook een vorm geving die veel te raden overlaat. Waar begint de auto en waar eindigt 'ie? Een ruimtelijk ontworpen interieur met veel glas rondom biedt ontzettend veel zicht en dat is heerlijk. Maar op een grote parkeerplaats moetje gokken. Inmiddels ben ik aan mijn neusloze 206 gewend geraakt. Ik schat de auto ge woon groter in dan die in werkelijkheid is, dat voorkomt ellende. Ook andere bestuurders zie ik vaak overdreven in- parkeerkunsten uithalen met relatief kleine auto's. Ze zien gewoon niet vol doende van hun eigen karretje. Ik vind het niet vreemd dat sommige mensen statieven met een rode bal op de hoeken van de motorkap bevestigen. Het ziet er niet uit, maar ik weet dat ze in ieder ge val mijn auto niet zo snel zullen raken. Zo kwam mijn Escort wel aan zijn le venseinde. Met gerepareerde bumper en een klein deukje stond het grijze Fordje op een parkeervak in de stad. Een of andere bijziende hork meende dat hij met zijn auto in het linker voor- portier van mijn auto moest parkeren. Hij vluchtte met de noorderzon. Mijn auto zou terstond total-loss zijn ver klaard als ik het de verzekering had ge meld. Na een paar maanden rondrijden met een voorgoed gesloten linkerraam - dat kon niet meer naar beneden - ging de Escort dan toch de deur uit. Jammer, want door schade en schande had ik wel geleerd om goed in te parkeren in mijn hoekige Ford. Zo vierkant bouwen de fa brikanten ze tegenwoordig niet meer. Parkeersensoren in voor- en achter bumpers nemen de rol van onze ogen over of, zoals bij de Nissan Primera, een camera. Het wordt hoog tijd dat zo'n apparaatje standaard wordt op alle on overzichtelijke auto's. Zijn ook de verze keraars blij. borger/gpd - Eén Porsche is niet genoeg. Henk Koop uit Borger heeft er 45.000. Het is de minia tuurcollectie van de gefortuneerde Amerikaan Hank Hammer, die aan Koop, voorzitter van de internationale Porsche Model Club, heeft ge vraagd zijn verzameling te verkopen. De bijzon dere collectie moet 2,6 miljoen euro opbrengen. Het zijn niet zo maar schaalmodellen die in de aanbieding zijn. „De collectie is ontzettend di vers. Er zitten modellen tussen met een schaal van 1 op 2, maar ook van twee centimeter. Het zijn allemaal bijzondere exemplaren. Bijvoor beeld met koplampen die belegd zijn met bril janten, of velgen van puur goud, dat werk. Ook zit er een aantal echt rijdende Porsches tussen", vertelt Koop. Hij heeft een halfjaar uitgetrokken om een (gefortuneerde) koper te vinden. „We hebben goede contacten met de Porsche-fabriek in Duitsland. In het klantenbestand daar zitten veel rijke Porsche-gekken. Op dit moment zoe ken we vooral in de landen Zwitserland, Ameri ka, Japan en Dubai; landen waar veel rijke men sen wonen." Koop wil dat de hele partij in één keer van de hand gaat en de koper moet ze bij elkaar hou den. „Het liefst zien we dat een kandidaat er een museum van maakt." Koop heeft zelf ook een aardige verzameling. „Eén rijdende Porsche, een 911 SC-Targa uit 1985. Verder heb ik een verzameling van onge veer duizend mini-Porsches. Maar deze zijn niet te bezichtigen. Het is echt èen privé-collectie." Deze Beste Kot occasions hebb veelal wat kiloi gereden, maar door ons i geleverd met ijzersterke Volk Voorkeur of Au A-select ie Ga ra Vanaf 6.950,- Kom kijken op site of bij Kami Auto Plaza. Ooit was het de trots van de Oost-Duitse automo bielindustrie: de Trabant. Nu is het een vertede rend koektrommeltje op wielen dat het als klassie ker redelijk doet. Dat is niet zo vreemd, want erg veel kost het allemaal niet. De charme van 'de Trammelant' is volgens de liefhebbers dan ook de eenvoud. De Trabi werd geleverd met 'snufjes' als een op de uitlaat aangesloten verwarming, af- knoopbare bekleding, verstelbare stoelen 'mogelijkheid' een radiootje in te bouwen had ook moderne punten: een koetswerk ester en voorwielaandrijving. Vorig weekt1 scheen een aantal Trabants op het Haarlef plein te Amsterdam als opwarmertje voor mière van de film 'Goodbye Lenin'. Foto: ANP/Juan Vrijdag

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20