REGIO Oegstgeest snijdt tot ontsteltenis van burgemeester Forse lastenstijging in Zoeterwoude gaat gewoon door nderkomen Polen op voormalig rrein van Van Linden Transport Verbouwing flats Narcissenlaan valt huurders zwaar h R5 Diapresentatie over Friese landschap in Leiderdorpse kerk at! Knopen en kantklossen moeidheid canker vrijdag 7 november 2003 jEEST - Vermoeidheid bij Over de veelgehoorde [van mensen met kanker [de therapeuten de Oegst- t stichting LeShan dag 19 november praten Kiënten, partners en fa- [den. De bijeenkomst gehouden in de biblio- »an Oegstgeest aan de lan en begint om 20.15 e avond wordt geleid jet hoofd therapie van de n Stichting, Eveline I-Klaren, en therapeute Wenko. Le Shan is een re- t organisatie die zich als ling op de reguliere ge- feidszorg richt op de be ng van mensen met le- jdreigende ziekten. De romst kost 5,00 euro per rdwijker dood iverstroming wijk - Bij de overstro- p Sumatra is een Noord- irerdronken. Hij was met fend, die eveneens uit jvijk komt, op het Indo le eiland toen het bij toe- jopulaire natuurgebied joorden van het eiland ;t hoge water werd ge- De vriend redde wel het |f. De overstroming had ag plaats. Over het do- bestaat nog geen duide- Volgens de Engelstalige ikarta Post zijn ongeveer d mensen om het leven hi. Functionarissen van (cenhuis in de stad Me den gisteren tegen het persbureau DPA dat der de slachtoffers twee inders bevinden. Het jrie van buitenlandse za- 1 vanmorgen de dood l Nederlander bevesti- •ruik in n van boven' aan den rijn - Psycho- auteur Aleid Schilder i uitnodiging van het lig Platform een lezing irituele hulpverlening en lar daarvan. Binnen ker men priesters en predi- hun 'macht' misbruiken flovigen klein en bang Maar paragnosten, lei- 1 spirituele centra kun- 3 er hun cliënten net Ï;ezonde relatie op na In haar lezing 'Mis- naam van boven' gaat ïilder daarop in. De ;3ge, die een praktijk rijft boeken die in het jiied vallen van theolo- ualiteit en therapeuti- Ipverlening. Haar eerste tajilpeloos maar schuldig' gk) voor de negende keer ■Kt. In haar nieuwste ferugkeer van een verlo- __l' beschrijft zij haar ma- 1 werken aan de hand tójkvoorbeelden. g 17 november geeft de jei een lezing in de kerk remonstrantse gemeen- p Simon Aardewerk- i 'nis' van de Van fcloostraat in het cen- n Alphen aan den Rijn. ngsprijs bedraagt 4,00 door Nancy Ubert oegstgeest - Leefbaar Oegstgeest, Progressief Oegstgeest en CDA hebben hun college een veeg uit de pan gegeven. Burgemeester en wethouders moeten van de drie beknibbelen op het gemeentehuis. Tot ontsteltenis van bur gemeester Timmers drukten de coalitiepartijen gisteravond bezuinigingen door in het perso neelsbestand. Oppositiepartij WD noemde dat een onver standige beslissing. „U geeft B en W een draai om de oren", concludeerde WD-fractievoor- zitter Huizing. Het kon er bij hem niet in dat juist de coalitie de opdracht geeft om vanaf volgend jaar structureel op het ambtenaren apparaat te bezuinigen. Timmers moet het met 175.000 euro per jaar minder doen. Dins dag hield zij juist nog een emotioneel plei dooi om vooral niet te snijden in het perso neel dat zo hard nodig is om de boel op de rails te houden. Die 175.000 is het budget dat in de begroting stond gereserveerd voor personeel dat nog aangenomen moet worden: drie fulltime en één parttime arbeidsplaats. Als het college besluit om de openstaande vacatures toch in te vullen, moet het bij andere personeelsle den dat geld terugwinnen. Gedwongen ont slagen zijn uit den boze. ,,U denkt dat de ene ambtenaar inwisselbaar is voor de andere", mopperde de burgemees ter. ,,Maar allemaal hebben ze hun eigen spe cialisme." Ze waarschuwde de raad dat er het komende jaar veel op stapel staat en dat geen mens in het gemeentehuis kan worden ge mist. Huizing vreest het ergste, liet hij blijken. „Dan geven we straks opdrachten en krijgen we die terug met de mededeling dat daar geen personeel voor is." Timmers: „U snijdt zich in uw eigen vingers." De coalitiepartijen waren onvermurwbaar. ,,U moet blij zijn dat we er nu mee komen en niet volgend jaar", zei raadslid Oudendijk van Leefbaar Oegstgeest tegen de burgemeester. Nu heeft het college nog alle vrijheid om het plaatje in te vullen, luidde zijn standpunt. Als volgend jaar nog rigoureuzer in het perso neelsbestand gesneden moet worden, zijn de rapen pas echt gaar. Dat de bezuiniging ten koste gaat van de kwa liteit van de ambtelijke organisatie weigert fractievoorzitter Klaver van Progressief Oegst geest aan te nemen, zo maakte hij duidelijk. Burgemeester Timmers is ervan overtuigd dat de maatregel Oegstgeest in de problemen gaat brengen. De liberalen beschouwen het initiatief van de coalitiepartijen als een aanval op het college. Dat stak fractievoorzitter Hui zing niet onder stoelen of banken. ,,U geeft aan dat burgemeester en wethouders de afge lopen tijd niet doelmatig en efficiënt hebben gewerkt. Dat is nogal wat." Kritiek PZ overtuigt CDA en WD niet De renovatie van de flats aan de Narcissenlaan zorgt voor heel wat overlast voor de bewoners. Foto: Hielco Kuipers door Janneke Dijke oegstgeest - Een aantal bewo ners van de flats aan de Narcis senlaan in Oegstgeest heeft het zwaar nu de verbouwing van hun huis in volle gang is. Twee weken zonder douche, drie we ken bouwvakkers over de vloer en overal stof, ze klagen steen en been. De bewonerscommis sie, aannemer Heembouw en Buitenlust-directeur Banga rea geren vol begrip. „Mensen zit ten drie weken in een enorme rotzooi", zegt Jan van der Werf van Heembouw. „Dit soort klussen is op het randje om in bewoonde toe stand te doen. Maar mensen krijgen wel een keurige vergoe ding van 800 euro. We kennen ook woningcorporaties die niets geven." De renovatie van één van de zes blokken aan de Narcissenlaan en de Gladiolenlaan in Oegst geest begon in september. De versleten riolering wordt ver vangen, er komen nieuwe bad kamers, toiletten en kozijnen, en zo nodig krijgt de huurder een nieuwe keuken. Tijdens de werkzaamheden blijven de be woners er wonen. Volgend na jaar volgen vier andere blokken. Deze bewoners moeten gedu rende een half jaar elders wo nen, omdat die flats rolstoel- vriendelijk worden gemaakt. Het zesde blok wordt gesloopt om plaats te maken voor twee koopflats, nodig om de om vangrijke klus te financieren. Een aantal bewoners vindt dat Buitenlust de klus niet goed heeft voorbereid. „Ze hebben het rooskleuriger voorgespie geld dan het is", zeggen Baha- reh Nahany, Joreen Terpstra en Esther van der Wal. Zij zijn zo boos dat ze de krant hebben gebeld. „Wij hadden beter voorbereid moeten worden." Buitenlust-directeur Banga be grijpt dat bewoners kritisch zijn. „We hebben de bewoners er vanaf het begin bij betrok ken. In juli hebben we een in formatieavond gehouden en een informatiebrochure uitge deeld. Maar ik vind het flauw om te zeggen dat mensen het hadden kunnen weten. Er komt zo'n stroom aan informatie over ze heen. Ik kan me voor stellen dat ze zich nu pas reali seren wat er allemaal op stapel staat." Wat er op stapel staat, is niet mis. Tijdens een verbouwing staat de flat op zijn kop. Baha- reh Nahany laat haar woning zien. Hoewel ze er officieel moet kunnen wonen, is ze naar haar schoonouders gevlucht met man en dochtertje. De vloer is afgedekt met karton. In de keuken ontbreken kraan en gasfornuis. In de woonkamer heeft ze alle meubels afgedekt met plastic omdat het stoffig is. De badkamer en het toilet wor den onder handen genomen en zijn onbruikbaar. Douchen kan in een leegstaande woning, maar de bewoners vinden dat onpraktisch. Voor het chemisch toilet dat wordt neergezet in de gang halen de dames de neus op. „Er lopen voortdurend bouwvakkers naar binnen. Stel je voor dat je op die wc zit als dat gebeurt. Je hebt totaal geen privacy." Ook vinden ze het be lachelijk dat ze twee weken uit sluitend koud water kunnen tappen uit een kraantje in de wc, en dat er gaten achterblij ven op de plek waar de keuken geiser zat. Aan aannemer Heembouw ligt het niet, bena drukken ze. „Het is Buitenlust die zo op de centen zit." Buitenlust-directeur Banga zegt dat er bij de woningcorporatie nog nauwelijks klachten zijn binnengekomen. „Ik krijg ei genlijk geen reacties. Alleen over de tegels in de keuken heb ik een nieuw besluit genomen. Daar zouden we niet tegelen, maar dat doen we nu wel. En toen het in september zo koud was en de verwarming was af gesloten, hebben we direct elektrokacheltjes beschikbaar gesteld." André van Wijk van het bewo nerscomité vindt dat alle partij en gèlijk hebben. „De aanne mer doet onder deze omstan digheden goed werk. Het zou beter kunnen, maar dat kost geld. De bewoners zouden meer begrip moeten hebben." Ook helpt het als aannemer en bewoners beter communice ren, vindt hij. „De aannemer moet ons regelmatiger informe ren over de vertragingen, en de bewoners kunnen beter met hun klachten bij mij komen, zodat we de klachten kunnen stroomlijnen." „Er zijn inderdaad mensen die driedubbel pech hebben", zegt Van Wijk. Hij doelt onder meer op Henny Juffermans. Zij is één van de drie bewoners bij wie de gasleiding werd geraakt. „Die loopt vlak langs de afvoerput van de douche, die we moeten verwijderen. Dat kan gebeu ren", zegt Heembouw-uitvoer- der Ton Bakker. Maar Juffer mans is niet tevreden met de nieuwe gasleiding, die nu tien centimeter onder het plafond de gang doorkruist. Heembouw erkent het: er is behoorlijk wat overlast. „Maar ze krijgen er wel wat voor terug, want ze za ten met verstoppingen", zegt Bakker. zoeterwoude - De drastische verhoging van de gemeentelijke belastingen in Zoeterwoude gaat volgend jaar door. Voor het voorstel van de fractie van Pro gressief Zoeterwoude (PZ) om de stijging te beperken, was gis teravond tijdens de begroüngs- raad geen meerderheid te vin den. De coalitiepartijen CDA en WD verweten PZ kritiek te hebben, zonder een oplossing aan te rei ken voor het dichten van het gat van 860.000 euro. De sug gestie van PZ om te bezuinigen op personeel en op investerin gen, nam niemand serieus. „Je kunt niet zomaar ambtenaren ontslaan. Bovendien zie ik niet in hoe je in personeel kunt snij den, als we onze taken ade quaat willen blijven uitvoeren," aldus wethouder Van der Kooi. Als Zoeterwoude zelfstandig wil blijven, moet de gemeente vol gens hem juist alles doen om haar 'bestuurskracht' op peil te houden. CDA en WD hielden vast aan de voorgenomen stijging van de ozb met 22 procent, en de forse verhoging van de reinigings rechten en de rioolrechten. Daardoor gaat een gemiddeld gezin 250 euro meer betalen. PZ-ffactievoorzitter Ooijendijk trok fel van leer tegen CDA en WD. Zij handelen in zijn ogen in strijd met hun eigen verkie zingsprogramma's en het colle geprogramma. Ooijendijk, die zich volgens CDA -fractievoor zitter Van der Hulst bediende van 'oorlogszuchtige retoriek', betichtte CDA en WD van kie zersbedrog. „Uitgangspunt in de programma's is dat de lasten voor de burgers niet worden verhoogd", aldus Ooijendijk „Daar kan niet zomaar van worden afgeweken." Wethouder Van der Kooi wees Ooijendijk op de clausule die in die programma's staat. Deze komt erop neer dat hogere las ten wel bespreekbaar zijn, als de noodzaak ervoor aanwezig is. Dat laatste is volgens de wet houder meer dan ooit het geval. De gemeente krijgt steeds meer taken waarvoor het rijk geen geld beschikbaar stelt. Snijden in voorzieningen en vereni gingsleven om aan geld te ko men willen de collegepartijen niet. Ooijendijk vond de ont snappingsclausule geen excuus. „Je kunt je afvragen of die clau sule ruimte geeft voor deze gro te verhoging van de belastin gen." De discussie over de noodzaak van de plannen met de dorps kern, waar een grote super- - markt en appartementen moe ten komen, laaide tijdens de begrotingsraad flink op. PZ wil die plannen voor een deel in de ijskast zetten, terwijl de andere fracties alle onderdelen willen laten doorgaan. Stukjes uit het plan halen levert volgens hen bovendien geen enkel financi eel voordeel op. Ook het vandalisme in Zoeter woude, de grote ergernis van WD-ffactievoorzitter Sanders, passeerde gisteravond nog even de revue. Sanders legde een verband tussen een deel van de ozb-stijging en de schade die in het dorp wordt aangericht. „Twee procent van de ozb-stij ging is daarvoor nodig", aldus Sanders. „Het is toch te gek dat burgers moeten opdraaien voor zo'n stel raddraaiers." leiderdorp - De Fryske Krite houdt woensdag een dia-avond voor leden en mensen die dat nog niet zijn. Aan de hand van de serie dia's nemen twee Frie zen de bezoekers mee op een zwerftocht door het Friese landschap. In de Scheppings- kerk aan de Van Poelgeestlaan in Leiderdorp worden foto's ge toond van alle jaargetijden, hoogtepunten en evenemen ten. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. houder wist al maanden van belangstelling voor plek op bedrijventerrein ^art van der Kuijl van voorpagina Kiebert Bouwbeheer, bedrijven ter plaatse op gte was gebracht van de n van Ruigrok, liet afge- weekeinde de blokkade n. De politie heeft begin week 's ochtends vroeg genomen van de con- die de doorgang ver den, maar ondernam geen actie. Hierop is de iner, nadat hij van Kie- kans had gekregen om it materieel weg te ha- ;t zijn Poolse werkne- onverrichterzake naar :der Kiebert gaf in het via de doorgang op Trein aan de Tweede recht van overpad firma Mart van Linden irt, die achter het be- :rrein was gevestigd, iden heeft zijn bedrijf ils verkocht aan Bouw- Horsman. Dat had nog ingstblannen met de leeg- vanfe bedrijfsruimte en het bijbehorende terrein van meer dan drie hectare. De gemeente Lisse beweert echter dat niet de blokkade de oorzaak is van het staken van de werkzaamheden, maar dat zijzelf adviseur Lommerse van firma Ruigrok uit Hillegom op dracht heeft gegeven om de werkzaamheden met onmid dellijke ingang te staken. De aannemer had toen al zo'n achttien plekken gecreërd voor de stacaravans en al een twee de straatje aangelegd waar nog eens achttien mobiele wonin gen aan konden staan. De gemeente verspreidde gis teren een persbericht waarin zij aangeeft dat er 'onlangs een brief is binnengekomen' waar in gevraagd wordt 'medewer king te verlenen aan de huis vesting van buitenlandse werk nemers, inwoners uit Polen met een Duits paspoort, die in Lisse werken'. Het gaat om tij delijke huisvesting aan de Tweede Poellaan, zo meldt het persbericht verder. In een reactie erkent wethou der De Roon echter al maan den te weten van de belang stelling van Ruigrok voor de plek bij het bedrijventerrein. Het persbericht werd uitge stuurd „nadat ons bekend was geworden dat Ruigrok op eigen houtje bezig was het terrein bouwrijp te maken. Normaal ga je een dergelijke aanvraag die al enige maanden geleden is gedaan door de adviseur van Ruigrok, de heer Lommerse uit Hillegom, nog niet in zo'n vroeg stadium bekend maken. Maar nu worden we, door de commotie en emoties die deze zaak begrijpelijkerwijs oproept door de onhandige handelwij ze van Ruigrok, wel gedwon gen." Volgens de wethouder moeten aan allerlei voorschriften en procedures zijn voldaan voor dat het terrein in gebruik kan worden genomen. „Er moet bijvoorbeeld een artikel 17WRO-procedure (een tijde lijke vrijstelling van het be stemmingsplan) worden ge start om de bedrijfsbestem- ming die rust op dit stuk grond op te heffen. Maar we beleggen nu zo snel mogelijk een infor matieavond." Adviseur Lommerse van Ruig rok Uitzendbureau wijdt alle ellende aan de gemeente Lisse. „Er is al in oktober een positief collegebesluit genomen over het terrein. Daar is een artikel 17 procedure voor nodig en de gemeente heeft verzuimd dat meteen te melden. Wij waren alleen bezig met wat voorbe reidende werkzaamheden op het terrein, meer niet." Wethouder De Roon vindt dat er een oplossing moet komen voor de Polen. „We kunnen als gemeentelijke overheid na tuurlijk niet aan de ene kant deze mensen in onze gemeen te hebben werken en aan de andere kant zeggen waar het de huisvesting van hen betreft: niet in onze achtertuin. We willen natuurlijk meedenken over de huisvestingspolitiek. Dan is het ook nog eens zo dat we niet zitten te wachten op tal van illegale vormen van huis vesting zoals nu al het geval is, of dat Ruigrok op de reguliere markt koopwoningen gaat aanschaffen om daar zijn uit zendkrachten onder te bren gen." zoeterwoude-dorp - Borduurwerk, schilderijen, gebreide sokken. In Ons Huis, het multifunctionele gebouw van de Nederlandse her vormde kerk in Zoeterwoude stond gisteravond bol van de huisvlijt. Het kantkloskleedje en het kerst/paaskleedje van de dames Hulsbos (rechts) en Kapel (links) waren werkstukken die bij de jury het meest in de smaak vielen. Ook het scheepsknopenlijstje van de heer Lem merzaal en de armbandjes van de meisjes vielen in de prijzen. De huisvlijttentoonstelling is een traditie in Zoeterwoude. Alle werk stukken dingen mee naar een prijs en worden daarna verkocht op de bazar die ook jaarlijks in Ons Huis wordt gehouden. De opbrengst is bestemd voor het jeugdwerk in Ons Huis en de instandhouding van de monumentale Dorpskerk. De bazar is vandaag open van 15.00 tot 18.00 uur en vanavond van 20.00 uur tot ongeveer 1.00 uur. Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15