Wijkactiviteiten komen in gevaar genieten met Willeke Alberti Nostalgisch LEIDEN REGIO Douches blijven nog twee weken dicht 7armond in januari naar de embus over zelfstandigheid I Anderhalf jaar cel geëist tegen drugsdealer 'Verlichting monumenten energieverspilling' Rechtszaak steekpartij Rijnsburg aangehouden f 20 door Rody van der Pols leiden - 0e wijkverenigingen Slaaghwijk en Oostelijke Binnen stad vrezen een 'zwart gat' als gevolg van gemeentelijke bezui nigingen. Activiteiten zullen ge schrapt moeten worden, initia tieven de nek omgedraaid. Om de pijn te verzachten trekt het gemeentebestuur voor het ko mend jaar toch nog 60.000 euro extra uit. Daarmee zien de wijk- groepen zich nog steeds gesteld voor een korting van ruim een kwart op hun budget. Als die trend zich doorzet, ziet Sonja van Uden de toekomst somber in. Zij uitte gisteravond tijdens de commissievergade ring ruimte en groen haar be zorgdheid namens de wijk- groep Slaaghwijk. „Je geeft de mensen nu moed, terwijl het volgend jaar misschien allemaal afgelopen is." Door het slinken van de bud getten komen verschillende wij- kinitiatieven in gevaar, zoals het gezinscentrum, schoonmaak acties en vakantieactiviteiten. Daarmee staat de leefbaarheid van de wijk op het spel, aldus Van Uden. „De Slaaghwijk is een wijk met problemen. Een wijk waar bovendien veel al lochtonen wonen. Je kunt niet meer over integratie spreken als deze initiatieven straks de nek om worden gedraaid. Een groep kinderen gaat dan niet meer op vakantie, een groep al lochtone vrouwen komt het huis niet meer uit en jongeren gaan vernielen." Een bijkomend probleem voor wijkvereniging Slaaghwijk en wijkvereniging de Oostelijke Binnenstad is dat vanaf halver wege 2004 ook het extra budget voor Onze Buurt Aan Zet weg valt. Dit project, dat in het ka der van het grotestedenbeleid door het rijk wordt gefinan cierd, stelt wijkbewoners in staat zelf een aantal projecten in gang te zetten, zoals bijvoor beeld het gezinscentrum in de Slaaghwijk. Waar het geld van daan moet komen om deze ini tiatieven voort te zetten, is nog niet duidelijk. Wel pleitte het CDA ervoor om - in aansluiting op de positieve respons op Onze Buurt Aan Zet - de wijkverenigingen voortaan nauwer te betrekken bij de be steding van de budgetten en het opstellen van de plannen. „Deze verenigingen kennen de wijken, hebben daarover een duidelijke mening en willen ook verantwoordelijkheid dra gen", aldus CDA'er Jan-Jaap de Haan. Ook de PvdA stelde voor nadrukkelijker naar de wensen van de wijkverenigingen te luis teren. Wethouder Rogier van der San- de (WD) voelt hier wel iets voor, zo zei hij. Een voorstel is om vanaf 2005 alle budgetten voor de wijkorganisaties - dat zijn er zo'n dertig - in één potje onder te brengen. De organisa ties kunnen vervolgens subsi- dievoorstellen indienen voor concrete projecten. „Op die manier kun je beter maatwerk leveren en inefficiëntie voorko men. Wel betekent dit dat uit zonderingsposities van bepaal de wijkverenigingen niet meer vanzelfsprekend zijn", aldus de wethouder. vervolg van voorpagina leiden - Na de ontdekking van de legionella-besmetting in het nieuwe revalidatiecentrum aan de Wassenaarseweg zijn on middellijk maatregelen getrof fen, hoewel de besmetting niet ernstig is. „Wij zitten ruim schoots onder de grens die de GGD aanhoudt bij de keuze tussen het wel of niet informe ren van gebruikers. Maar ik heb voor volledige openheid geko zen. Ik maak liever iets te veel paniek dan te weinig. Per slot van rekening komt hier een kwetsbare groep mensen. De douches bij het zwembad gaan ook pas weer open als een kweek een absoluut negatief re sultaat laat zien", aldus mana ger medische zorg Mare van Gestel. Hij verwacht dat de douches nog zeker twee weken dicht zijn. De legionella-besmetting is ontdekt tijdens een standaard halfjaarcontrole. „We hebben meteen alles gesloten en alle ringleidingen gespoeld met wa ter van vijftig graden, om ze weer schoon te krijgen. Daarna bleek het probleem op een aan tal punten verholpen, maar niet bij het zwembad. Daar was het wel minder geworden, maar nog niet echt schoon." Volgens Van Gestel hebben zich geen ziekteverschijnselen bij de zwemmers voorgedaan. „De GGD heeft één telefoontje ge had, maar die persoon bleek griep te hebben." AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl In het LUMC is woensdag van 20.00 tot 22.00 uur een voor lichtingsbijeenkomst over 'Be nauwd en toch sporten' voor mensen met astma en COPD (longemphyseem). Fysiothera peuten komen over dit onder werp vertellen en er wordt een video vertoond. Roken is niet toegestaan en ook wordt ver zocht geen parfum of aftersha ve te gebruiken. Meer informa tie: telefoon 5762791 of 5237666. Dit weekeinde kan op een aantal plaatsen in Leiden bingo worden gespeeld. Morgen avond (20.00 uur) in het vereni gingsgebouw van de Muziek- en Showband Concordia aan de Langegracht 61 en in buurt huis Op Eigen Wieken, Valken pad 5. In buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 is het zondag om 13.15 uur Bingo Binnendijks. 'Schrijven kun je leren' is een cursus bedoeld voor mensen die te maken hebben met be- drijfspromotie, promotie van verenigingen of sportclubs en voor mensen die bezig zijn met de tekst voor hun website. De cursus wordt gegeven op 13,20 en 27 november van 19.30 tot 21.30 uur in Het Haagsche Schouw. Huiswerk gaat per e- mail. Meer informatie telefoon 010-5911008 of www.schrijven- kunjeleren.nl Zondag begint er om 14.00 uur een boswandeling bij het Landgoed Huys te Warmont, Herenweg 139, Warmond. Deelname is gratis. Jongeren van 12 tot en met 25 jaar kunnen zondag 16 novem ber op de fiets mee op een pad destoelenexcursie langs de landgoederen in Wassenaar. Het verzamelpunt is om 10.00 uur op station Leiden Centraal (met fiets). Deelname is gratis. Wie mee wil moet zich wel op geven: telefoon 5280331. In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 in Leiden is zondag van 10.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt. Gratis toegang. De werkgroep Politieke Scho ling voor vrouwen van de Leid- se Vrouwenraad verzorgt woensdag van 10.00 tot 12.00 uur een bijeenkomst over de veiligheid in de regio met een presentatie door de politie Hol lands Midden. De bijeenkomst vindt plaats in 't Pand aan de Caecilïastraat 18 in Leiden. Aanmelden via tel 5131335 of 5764633. De Reumapatiëntenvereni ging Leiden e.o. verzorgt woensdag een voorlichtingsbij eenkomst over pijnbestrijding bij reumatische aandoeningen. Anesthesioloog Vïelvoye-Kerke- meer verzorgt de inleiding. De bijeenkomst is in de Eenden kooi, Kooikersplein 1, Zoeter- woude-Rijndijk, aanvang 20.00 uur. Swalkje troch Fryslan,De Fryske Krite in Leiden en om streken verzorgt woensdag van af 20.00 uur een bijeenkomst in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestiaan 2 in Leiderdorp. Er worden onder andere dia's vertoond van het Friese land schap in alle jaargetijden en van hoogtepunten van evene menten zoals de grote reünie Simmer 2000. Ook niet-leden zijn welkom. Meer informatie: 5895262. In het Wijkservice Centrum Van der Willigenhof aan de Brahmslaan 16 begint woens dag voor 55-plussers een cursus glasschilderen. De cursus be staat uit vier lessen en kost 20 euro, inclusief alle materialen. Opgave aan de balie of telefo nisch: 5761200 De afdeling Zuid-Holland van de Epilepsie Vereniging Neder land verzorgt dc®derdag, ter gelegenheid vanhet 25-jarig ju bileum, een voorlichtings avond. Sprekers zijn J. Eekhof, neuroloog in het Diaconessen- huis en M. Jongsma van de po likliniek voor epilepsie in Den Haag. Aanvang 19.30 uur. Voor meer informatie en aanmel ding: 0318-672772 of 030- 2716681 of via www.epilepsie- nukanhetbeter. nl Een groep vrouwen uit de Me- renwijk, die op interkerkelijke basis een gesprek over allerlei levens- en geloofsvragen willen stimuleren, verzorgt woensdag een KOM-ochtend. KOM staat voor Koffie Ontmoetingen Me- renwijk. Het thema is 'De my the van de supervrouw'. Aan vang 9.00 uur in buurthuis Op Eigen Wieken. Eigen Wieken, Valkenpad 3-5, kinderoppas is aanwezig. Meer informatie: 5227657. den haag/leiden - Omdat hij drie maanden lang in drugs dealde, werd tegen een 21-jari ge man uit Leiden gisteren bij de rechtbank in Den Haag achttien maanden gevangenis straf geëist, waarvan zes maan den voorwaardelijk. De verdachte werd door de po litie op heterdaad betrapt toen hij op straat aan twee junkies bolletjes cocaïne verkocht. Poli tieagenten zagen de man langs fietsen en de bolletjes afgeven. De verdachte werd onmiddel lijk gearresteerd. Toen de agen ten zijn jas doorzochten troffen ze nog twee bolletjes cocaïne en twee bolletjes heroïne aan. Op het politiebureau bekende de verdachte dat hij al een aan tal maanden drugs verkocht. Hij zou de bolletjes voor 7,50 euro bij een Marokkaanse man inkopen om ze vervolgens voor een tientje door te verkopen. De verdachte was in de drugs handel beland, toen hij vanuit Soedan in Nederland terecht kwam. De vader en moeder van de verdachte waren overleden, waarna hij besloot uit zijn thuisland te vluchten en hier een nieuwe start te maken. Maar hij had niet genoeg geld om rond te komen, waardoor de drugshandel een goed alter natief leek. De rechter hield de man voor dat hij bij een veroor deling zijn verblijfsvergunning wel eens kwijt kan raken. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. en hl Ie ve per| r vaij jk, p (ji - Het aanlichten van gebouwen in de Leidse bin- ednJad 's Pure energieverspilling. Dat vinden de SP, onpl)L'n'<s en LWG/De Groenen. De drie fracties reage- isluifarmee °P de aloude plannen van het gemeentebe- it Naom met schijnwerpers een reeks monumenten en n Le|en extra te verlichten. Enkele jaren geleden kon- het college al de zogeheten llluminatienota aan. aar B wordt het plan voor deze verlichting, die het r diefiart moet verfraaien, nader uitgewerkt. Twee jaar k toePn werd hierop alvast een voorschot genomen door :end^ snog| 5elan- het plaatsen van extra schijnwerpers op en rond het stadhuis. Begin volgend jaar moet de nota er eindelijk zijn. De SP, GroenLinks en LWG/De Groenen spreken zich echter nu al uit tegen de stadsverlichting. „Als je toch moet bezui nigen, dan is dit het eerste dat ervoor in aanmerking komt", aldus Gerard van Hees, fractievoorzitter van GroenLinks. Ook voor de SP heeft de extra verlichting 'absoluut geen prioriteit'. LWG/De Groenen kan alleen met het plan instemmen mits er duurzame energie bij wordt gebruikt, 'bijvoorbeeld door het plaatsen van zon nepanelen op het dak van het stadhuis'. Volgens wethouder Ron Hillebrand (PvdA) hoeft de ver lichting echter niet veel te kosten als er sponsors gewor ven worden. Met een inhoudelijke discussie over de plannen wil hij wachten tot de nota is verschenen. „Ik zal ondertussen maar niet vragen welke raadsleden hun kerstboom met lichtjes optuigen", aldus de wethouder. Archieffoto: Frans Roomer ij hel beta rtijei itsen ap d< "slag referendum niet bindend voor gemeenteraad 10ND - Alle inwoners van lond van zestien jaar en 1 mogen zich op 21 januari j Teken over de zelfstandig- y ijvan het dorp. Die dag 'e T in een referendum de gesteld 'Bent u voor een a uentelijke herindeling met s Tiheim en Voorhout?' Ook J)t de gemeenteraad gis- Jnd dat de inwoners die :n enquête over de kwes- bgen invullen, imeente behoudt zich wel icht voor de uitslag van terendum naast zich neer „Als de opkomst :rd procent is en tachtig it is tegen herindeling, als gemeenteraad veel uit te leggen als je je daar niets van aantrekt", zei WD-fractieleider Van der Steur ter verduidelij king. „Maar als slechts de helft komt opdagen en de uitkomst is fiftyfifty, is dat een ander ver haal." De gemeenteraad van War mond besloot een krant uit te brengen waarin alle politieke partijen hun standpunt over de herindeling naar voren bren gen. Deze 'nieuwsbrief wordt gelijktijdig verzonden met de oproepkaart, zo'n veertien da gen voor het referendum. In de enquête, die ook op 21 ja nuari wordt gehouden, komen behalve vragen over de herin deling met Sassenheim en War mond ook enkele vragen over de grenswijziging bij het War- mondse Lage Land, de polders aan de oostkant van de Kager- plassen die eventueel bij Lei derdorp of Alkemade worden gevoegd. Bewoners van dit ge bied gaven eerder aan daarover iets te willen zeggen. Nu mag iedere Warmonder daar zijn mening over geven, al worden de enquêtes van de Lage-Lan- ders en de andere Warmonders bij inname gescheiden om het beeld zuiver te houden. Ook in Voorhout wordt op 21 januari een referendum over de herindeling gehouden. Sassen heim ziet af van een volksraad- pleging. den haag/rijnsburg - Het von nis in de rechtszaak tegen een 21-jarige Leidenaar, die in de cember vorig jaar een Rijnsbur ger heeft neergestoken, is op nieuw uitgesteld. De rechtbank hoopt in de tussentijd een kli niek te vinden die bereid is de man te behandelen. De eerste poging om een kli niek te vinden is mislukt, zo bleek gistermiddag in het Haag se Paleis van Justitie. Een insti tuut voor groepstherapie in Lunteren ziet niets in de behan deling van de Leidenaar, die kampt met complexe angst- en persoonlijkheidsstoornissen. Vermoedelijk hebben die stoor nissen een rol gespeeld bij de steekpartij. De neergestoken Rijnsburger, die een gestolen tuinbeeld van de man terugeis te, raakte zwaargewond. De reclassering zoekt nu een plek in een forensisch psychia trische kliniek in Assen. Binnen drie weken moet daar een ge sprek plaatsvinden om te kijken of behandeling zinvol is. Half december wil de rechtbank de strafzaak verder behandelen. Officier van justitie R. Steen is geen voorstander van behande ling in een forensische kliniek en pleit voor drie jaar cel en tbs. „Het recidive-gevaar van de da der is groot. In een kliniek mag hij misschien af en toe met ver lof en dat wil ik niet. Hij moet eerst maar eens goed worden behandeld." De advocaat van de Leidenaar hoopt dat de rechter geen tbs vonnist, omdat een dergelijke dwangverpleging voor onbe paalde tijd is. Gezien de jonge leeftijd van de dader zou dat middel misschien erger zijn dan de kwaal. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Willeke Alberti Foundation maakt. Doel van de optredens is, zoals te lezen valt op de website van de foundation, mensen wat meer levensvreug de geven. Daar lijkt de zangeres wonder wel in de slagen. Zelfs de re ceptie van het verzorgingshuis is tussen twee en drie uur 's middags onbemand. Het per soneel heeft zich massaal in de ontspanningsruimte vervoegd, waar ruim honderd mensen ademloos luisteren naar een stralende Willeke, die gekleed is in een wit mantelpakje. In een hoek staan tientallen rollators geparkeerd. Een polo- Op c ingo moest er gistermid- oor wijken. Maar dat Ie le bewoners van verzor- ihuis Roomburgh niet erg iden. In plaats van getalle- if te vinken op een velletje er, luisterden ze nu naar ïdjes van Willeke Alberti. verd een sentimental jour- angs hoogtepunten uit eigen oeuvre en het be- List d le Hollandse repertoire, -tel', bij velen de ogen niet aarscg hielden, ie be jptreden maakt deel uit d, or ;en tour langs dertig be lt he encentra, ziekenhuizen e beti irgingshuizen, die de zan- 'lijk i met steun van haar eigen ekei u be le m< te za en ai fd. H 'P /verk naise zit er voor de meeste be woners niet in. Des te enthou siaster kwijten de verzorgers zich van deze taak. Onder luid geklap van de toeschouwers beweegt de menselijke slang zich door de zaal, die met plas tic herfstgebladerte is opge tuigd. Ook Willeke zingt over het na jaar. Van buiten weer wat jaar tjes grijzer, maar van binnen zoveel wijzer', luidt een van de melancholische passages uit het liedje 'De herfst van mijn leven'. Een dochter staat op om een servetje te halen voor haar huilende moeder. Her en der worden zakdoekjes te voor schijn getrokken om tranen te deppen. „Die teksten zijn zo echt. Uit het leven gegrepen", verzucht een van de aanwezi gen. Ook hits als 'Samenzijn', 'Ik hou van jou' en 'Ik mis die tijd van toen' zorgen voor een me lancholiek zwijgen. Alleen de parkieten in de hoek kwetteren er vrolijk op los. Die worden pas weer overstemd wanneer krakers als 'Reisje langs de Rijn' en 'Geef mij maar Amsterdam' worden ingezet. Dé toeschou wers haken de armen in elkaar en deinen er stevig op los. „We want more", klinkt het wan neer de laatste noot wegsterft, alsof het een popconcert van de eerste de beste boyband be treft. Jan Goddijn (77) heeft genoten. „Toen ik al die apparatuur zag staan, dacht ik: dat wordt m S. m, f )en l mek voor ren i kran oordoppen halen. Maar dat hoefde gelukkig niet. Het was een ouderwets optreden. Nos talgisch." Zelfheeft hij de va der van Willeke nog zien optre den. „In de Romanuszaal, vlak achter de Hartebrugkerk. Prachtig. Ja, ik herken alle lied jes. Die wijsjes gaan niet meer uit je kop." Een cd hoeft hij niet per se te hebben. Maar daar denken veel bewoners anders over. Bij de tafel waar Willeke haar cd's verkoopt, is het nog lange tijd dringen geblazen. Rody van der Pols Veel bewoners van Huize Roomburgh lieten een traantje tijdens het optreden van Willeke Alberti. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13