REGIO Rijk, rijker, rijkst in de regio Me nette ingeteerrd met 'n bledderr VRIJDAG 7 NOVEMBER 20 NAVRAAG Afgelopen dagen waren op de zon grote uitbarstingen te zien. Miljar den tonnen gloeiend heet en elektrisch geladen gas werden vanaf de zon de ruimte in geslingerd. Schitteren de lichteffecten met een spectaculair noorderlicht gloorden aan de nachthe mel. Astronomen zagen de verschijnse len met hun kijkers, terwijl astrologen het voelden in hun lichaam. De Leidse astrologe GREET DOL, van Dol Astrologisch Advies Bureau aan de Kooilaan, denk dat dit weekeinde opnieuw veel te gebeuren staat. Het broeit in de hemel Hoe kijkt u tegen de hemel aan? „Ik vertaal de stand, de felheid van de zon, de maan en de sterren naar een stukje persoonlijkheid. Als de zon schijnt, gaat de mens zich lekkerder voelen. Er ontstaat meer wilskracht. De zon zorgt daarvoor. Dat was afgelopen dagen het geval. Bij de maan heb je het verhaal van eb en vloed. Water dus. Aankomend weekeinde is er een maansverduistering. Je ziet nu al dat het onbewust heel veel mensen aanpakt. De maan probeert het onbewuste omhoog te ha len, de maan woelt de emoties los. Mensen hebben dan veel last van heftige gevoelens. Ik merkte dat vandaag al in mijn praktijk." Hoe ziet u dat? „Jarenlange studie. Dit weekeinde staat ook nog eens in het teken van de schorpioen. De schorpioen heeft te maken met verborgen gevoelens. Of je wilt of niet, het onbewuste in de mens zal met kracht omhoogkomen. Allerlei planeten om de maan helpen daar aan mee. Bij de Maya's en Inca's werden er op deze dagen allerlei rituelen uitgevoerd. Het centrum Jethro aan de Cobetstraat in Lei den heeft in navolging van deze oude volkeren zaterdag en zon dag een heel interessant pro gramma samengesteld." Wat gebeurt er bij een maans verduistering? „Zaterdagnacht, rond de klok van twee, wordt er een zespunti ge ster zichtbaar aan de hemel. In vroegere tijden kwam men dan samen op heilige plekken om te zingen. Een golf van liefde en verzoening ging er dan over de wereld heen. Dat is mooi en dat moeten we eigenlijk weer te rughalen. Voorafgaand aan de maansverduistering is er een volle maan. Denk dan aan het hoogste in je, dan zal dit een geweldig moment vol openbaring worden, maar als je je door het lagere laat leiden, zullen de dingen in de komende weken waarschijnlijk allemaal anders lopen. Tot de zonsverduistering op 23 november." Kunt u lei>en van uu> vak? „Ik heb een heel drukke praktijk. Ik probeer mensen inzichten in processen te geven door middel van horoscopen en hemellicha men, zodat ze zelf het heft in handen kunnen nemen. Als mijn cli ënt zich bewust wordt van wat er allemaal gebeurt, kan er door hem of haar veel beter op worden ingespeeld. Heel veel mensen hebben nu het gevoel: er gebeurt iets met me dat ik niet kan ver klaren. Klopt, zeg ik dan. Dat komt gewoon omdat het broeit in de hemel. Bij de geboorte van een nieuw bedrijf trek ik vaak een horo scoop om te zien welke visie het moet aangaan en waar de klanten zitten. Dat is een uitstekend middel om te starten." tekst: Saskia Stoelinga foto: Niels Broekema UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 7 November BINNENLAND - Het is gebeurd! Nog even voor middernacht werd gis teravond het laatste stroomgat in de dijk bij Ouwerkerk gesloten. Heel de grote vloot van sleepboten, directieboten, hakkepoffers en al wat varen kon, dat stoom of lucht in de machine had, trok aan de fluitlij- nen en een minutenlang vreugdegehuil, dat weldra aanzwol tot een oorverdovend spektakel, verkondigde over het verdronken Duiveland en het wijde donkere water van de Oosterschelde dat de mens einde lijk weer meester van het land was. De zee was teruggedrongen tot zijn eigen domein, na negen maanden en zes dagen verwoestend te heb ben geregeerd over duizenden hectares vruchtbare grond. Operatie 'Viermaal Phoenix' was gelukt! ANNO 1978, dinsdag 7 november LEIDEN - De meeste bewoners van het complex woningen omsloten door de Ten Katestraat, Da Costastraat, Toussaintkade en Ter Haar- kade, willen niet dat hun woningen worden gerenoveerd. Maar liefst 42 van de 69 bewoners hebben getekend tegen de plannen. Ze vin den de huizen nog goed genoeg. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te n gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie; B.M. Essenberg, G.P Arnold E-maih directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-maik redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5*>7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail. abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersseivice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Ed Maas (Wassenaar). Foto: GPD/Maurice Nelwan Ad Menken (Wassenaar). Foto: Dick Hogewoning Connie Breukhoven (Wassenaar). Foto: GPD/Dave Cristian Bram Mol en Charles de Boer (Noordwijk). Foto: Dick Hogewoning Coen Dekker (Wassen Foto: Hielco Kuipers Je moet weliswaar minstens 36 mil joen euro hebben, maar dan krijg je ook een gratis vermelding in het za kenblad Quote. Anders gezegd: de jaarlijkse lijst rijkste Nederlanders wordt almaar roemruchter, want met het jaar meer besproken. Waar zit in de Leidse regio het 'grote geld'? Niet in Leiden zelf, wel in Wassenaar, Noordwijk en Alphen aan den Rijn. Een overzicht. Charlene Heineken, dochter van de bij leven in het 'huis met het groene dak' te Noordwijk wonende Freddy, is een streekgenoot die maar meteen op een griezelige nummer 2 van de Quote-lijst staat. Charlene krijgt trouwens ook nog het predikaat 'de rijkste vrouw' mee. Dat terwijl Char lene als Leids studente een en al eenvoud en bescheidenheid was - ze huisde in een klein kamertje en kookte ook haar eigen (macaroni) potje. Het kan verkeren: Charlene is anno 2003 goed voor zo'n 3,8 - mil jard, wel te verstaan. Ze woont in middels in het (veiliger?) Zwitserland met man en kinderen. Ha, ze zijn van ons! Streekgenoten Willem-Alexander en Méxima - ze wonen per slot van rekening tegen woordig in Wassenaar - prijken en familie op een keurige 15de plaats. Natuurlijk, het miljard geldt de hele familie Van Oranje, maar toch be nieuwd hoeveel daarvan voor WA M zijn bestemd. Het optrekje in De Horsten, inclusief kinderkamer, kost wel een lieve duit, natuurlijk, evenals de garderobe van M. Hoog staat altijd een ongetwijfeld tandenknarsende Jan van den Broek met zijn familie. De boeren zoons - ze gaan er prat op - zijn ook in onze regio groot gebracht. Henk en Jan opereren onder andere vanuit Noordwijk met hun Digrossen ande re supermarkten. Klaarblijkelijk heb ben ze na al die jaren nog steeds geen ruzie. Kassa: 660 miljoen. Daar hebben we Evert Louwman weer, de altijd lachende zakenman die ooit het gezicht achter het jam merlijk verlorengegane Wassenaars Dierenpark was. Groot geworden door de import van toch niet echt dure auto's: de Toyota. De vrijgeko men grond langs de Rijksstraatweg alleen al zal een fortuin waard zijn. Louwman wordt ingeschat op 560 miljoen. Op nummer 28 komen de gebroe ders Heerema, als watersportlief hebbers woonachtig in Warmond. Het toverwoord is offshore. Wasse naarder Rattan Chadha hoeft vol gens 'de lijst' niet meer te werken sinds hij Mexx (moederbedrijf geves tigd in Leiden en Voorschoten) voor 180 miljoen verkocht. Niettemin is Chadha gestegen van de 41ste naar de 32ste plaats. Jawel, vaak maakt geld geld. Een zakelijk florissant jaar had de al maar uitdijende familie Van der Valk, die over het hele land ver spreid woont maar waarvan de roots onomstotelijk in Voorschoten liggen. De grondlegger begon ooit met een wegrestaurant aldaar en vele naza ten wonen nog in de Leidse regio. Met 400 miljoen bekleden de Van der Valkjes een eervolle 37ste plaats. Supervermogend en niettemin ge woon heel aardig is het voormalig gezicht van de Noordwijkse Hotels van Oranje, Charles de Boer. Hij is één van de meest zichtbare nazaten van de familie achter supermarkt concern Super de Boer. Charles is druk met het restaureren van een landgoed bij Amersfoort. In Noord wijk luistert hij ook menig feestje op met de andere helft van de Mobo's, Bram Mol. Wassenaar levert uiteraard veel ver mogende streekgenoten en ook Joop van Caldenborgh houdt er domici lie. Twee plekken gestegen naar nummertje 68 door zijn Caldic Che mie. Volgens de Quote ligt Van Cal denborgh 's morgens om zes uur al in het zwembad. Natuurlijk, in zijn eigen bad. De man geldt als een van de belangrijkste Nederlandse collec tioneurs van moderne kunst. Van Caldenborgh is vast een (goede) bekende van dorpsgenoot Ed Maas, goed voor een slordige 226 miljoen, met dank aan het best renderende beleggingsfonds van ons land, VHS. Zegt de Quote. Maas was nog even voorzitter van de LPF, maar dat duurde niet lang. Alphenaar Jan Zeeman heeft zijn naam niet voor niets gegeven aan zijn eerste kledingsupermarkt: hij is 35 jaar later goed voor 192 miljoen. Aan een slordige 800 winkels hangt anno 2003 zijn naam. Voorschotenaar Leen Hoogvliet verdiende zijn 166 miljoen met 'gewo ne' supermarkten. In middels is de familie uit de directie ver- trokken, vandaar dat de 64-jarige Hoogvliet is ge daald van 94 naar 111. Hij zal er vast niet mee zitten. We gaan snel zakken en belanden bij Wassenaars ingezetene en vriend van Willem-Alexander en Méxima: Theo Dietz. Medeoprichter van kle dingconcern JSI en Europese distri buteur van surfkledingmerk O'Neill. Zijn vriend en zakenpartner Rob de Kraa prijkt op 225. Oud-Oegstgees- tenaar De Kraa woont tegenwoordig in het goedkopere België, maar is bij feesten en partijen in het Leidse niet weg te slaan. Wassenaar huisvest de nummer 159, vader en zoon Jan en Peter Poot. Met dank aan de projectontwikke ling. Robbert Sloos, erfgenaam van de in Leiderdorp zetelende onder wijsinstelling LOI, doet geheimzin nig naar Quote. Het blad schat de kleinzoon van de oprichter in voor een kleine 80 miljoen en gunt hem een 218ste plaats. Commentaar van Sloos: „Daar ga ik niet op in. Jullie moeten dit soort dingen zelf maar uitzoeken." En doorspeuren doen de redacteu ren: ze nagelen Noordwijker Ronald Worp vast op 79 miljoen, de Alphen- se 'kluskoning' Antonie Goedhart dankzij de bouwmarkten op een 257ste plaats ('Dat zeg ik, Gamma!') en Wassenaarder Coen Dekker op 70 miljoen. Overigens heeft laatstge noemde zijn geld niet echt verdiend aan de gelijknamige tennishallen in Warmond en Zoeter- meer, maar in het hout, het vast goed en in sportkle- ding. Een roem ruchte naam: die van Hans Breukhoven. Nog steeds getrouwd met ex-Vanes sa, nog steeds woonachtig aan een lommerrijke Wassenaarse laan. Goed voor een 299ste plaats dank zij de Free Record Shop, een keten pla ten-, pardon, cd-winkels. Niks te malaise in de muziekindustrie: Breukhoven bereidt de opening van zes nieuwe winkels voor en verkoopt tegenwoordig ook games, dvd's en mobiele telefoons. Ha, nog een oude bekende. Steven Noorlander van het gelijknamige bouwbedrijf dat duizenden wonin gen in de Leidse regio neerplantte. Noorlander verdeelde jaren geleden de boel met broer Gerrit en staat vanuit het Belgische Brasschaat lek ker rustig op 304. Overigens verko pen ze de Quote daar vast ook. Ger rit boert ook niet slecht, heeft nog (te veel) belangen in het Noordwijkse Huis ter Duin en wacht nog op een vermelding in de Quote-lijst. Niet ontbreken mogen de Zoeter- woudse gebroeders Cor en Ton Zandbergen. Groot geworden in het vlees, doen ze nu ook in leer. Gaat in een moeite door. Er wordt gefluis terd dat ze ruzie hebben, maar voor lopig staan ze nog samen op 315. Bent u er nog? Even snel opschieten. Bob Sijthoff (Wassenaar) staat op 383 dankzij de verkoop van het Financieele Dag- len. Hetzelfde geldt voor de ken-dynasty. Ooit begon vac als melkboer in Oegstgeest. was ver voor de Tweede Wei log. Vele van de 15 kinderen den de latere melkfabriek ui Menken (Wassenaar) stond aan het hoofd, tot de gedwo verkoop aan Campina. Niett goed voor 43 miljoen. We naderen het einde, maat niet om Jacques en Pieter B uit. De Hillegommers zijn ri; worden in de bloembollen e denk je aan lange, lange wei De zoons van Piet hebben hj miljoen verdiend door de ve| ding van bloembollen... per Paul Brandjes, directeur vai) Raad Bouw uit Noordwijk, p een 474ste plaats, ondanks <f te resultaten van het gloednj8 Palace Hotel uit zijn woonplH acht plaatsen na hekkensluif* de lijst: Piet Bloemink uit No0 via Video For Pleasure en Le|e se 36 miljoen rijk. En last but not least is daar I Kroes, de Wassenaéirder diel*« nieuws naar zich toetrok toep' langs dankzij een vermeend^ fraude na jaren alsnog! slot en grendel belani Quote betitelt hem u creatieve vleeshancf (Niettemin is hij hel ter. De Kroes, beke^ feesten en partij eijf honderd plaatsen en prijkt nu op d< Benieuwd volgend jaar nojjS staat. Dit was het wet s wat 2003 betref Jde rijke streek|f .Ongetwijfeld ij 1 enkeling dool Willem-Alexander en Maxima (Wassenaar). Foto AP/Arno Balzarini LEIDS DIALECT Een van de fraaiste Leidse zin nen die ik de laatste maanden heb gehoord is: 'Juh, ze hebbe me nette ingeteerrd met 'n bledderr'. Ik heb 'm aan ver schillende geboren en geto gen Leienaren voorgelegd, en ze kwamen er toch niet hele maal uit. De een wist niet wat nette waren, de ander had weer wat moeite met het toch o, zo Leidse woord bledder. En niemand wist wat inteerre betekent. Ja, ze konden het uit de context opmaken, maar actief zouden ze het nooit ge bruiken. Over de nette heb ik al eens geschreven. Dat zijn de ven sterramen. Het is de verbaste ring van het Franse lunette 'rond venster'. Waarschijnlijk is het weer een van die Vlaamse woorden die in de zeventiende eeuw door Vlaamse vluchtelingen mee naar Leiden zijn genomen. Bledder is van Engelse af komst: bladder betekent 'blaasje', 'blaar'. We vinden het woord nog terug in ons Nederlandse afbladderen. Als een verflaag afbladdert, dan vallen die kleine blaasjes die zich op die laag hebben ge vormd er in schilfers af. Het Leidse bledder staat voor een groot soort blaas en wel voor een grote voetbal. Met name een leren voetbal. Maar ook voor andere dingen die groot en rond zijn: een hoofd en een fors ontwikkelde vrou wenborst, in ander, enigszins vulgair taalgebruik ook wel aangeduid als prammen, joe kels, jetsers en toeters. Maar nu dat interen, dat zit wat ingewikkelder. Teren be tekende vroeger 'stukmaken', 'stukscheuren'. In een zeven- tiende-eeuws herderslied komt de volgende, wat zoet sappige passage voor 'Soo haest nu d'herder vond Sijn lippen voor haer mond, Ghe- voeld'hy uyt haer sluypen Soo soeten ademlucht; Een lucht, D'welck, alsset eensjes vat, het hertenbloet can teeren'. Dus: zo gauw de herder zijn lippen op de mond van het meisje had gedrukt, voelde hij zachte vreugdekreetjes uit haar mond komen en die kreetjes waren zo vurig dat ze het bloed van zijn hart bijna verschroeiden. We kennen dit teren nog in verteren 'voedsel of drank nuttigen' (dus eigen lijk 'doen verdwijnen'). Als je een ruit inteerrt met een bal, dan schop je die ruit in gruze lementen. Donderkopjes. Ik woonde vroeger aan de rand van de stad en dat verschafte veel jongensvreugde en extra speelmogelijkheden. Aan de overkant van mijn straat be gonnen de bossen en de wei landen. Je kon er voetballen, cowboytje, wegkruipertje en doktertje spelen. En dan wa ren er de sloten. Je ving er ste kelbaarsjes die je mee naar huis nam om ze in een grote glazen bol te laten rond zwemmen. Maar het leukste was de vangst van die kleine beestjes die in zekere periode van het jaar in groten getale in de sloot aanwezig waren: een kopje met een slingerstaart eraan, dat zich in een later stadium zou ontwikkelen tot een kikker. Dikkopjes noem den wij ze, naar die kenmer kende vorm. In andere delen van het land heten ze, naar het eindresultaat, kikkervisjes en in Leiden en omgeving zijn het donderkoppies: ik heb geen flauw idee waarom. Ko men ze met name omhoog in de sloot als het gaat donde ren? En zijn het als het ware de dondervoorspellers? Doffer. Taal is vaak onbegrij pelijk en onverklaarbaar. Ka- rel van het Reve was daar ter dege van doordrongen. Hij kende natuurlijk het woord link voor 'slim', 'leep'. Maar, vroeg hij zich af, waarom zeg gen mensen dan 'hij is zo link als een looie deur'. Wat heeft een deur en nog wel een lo den deur nou met slimheid te maken? Dit soort vragen is nooit op een rationele manier te beant woorden. De taal kent vele grillige zijsprongetjes die vaak berusten op associaties, vaak ook puur en alleen op de klank. Dat laatste is het geval bij het raadsel van Karei van het Reve. Link begint met een en dan is het klankrijk om een van de volgende woorden ook met een te laten begin nen. Doet er niet toe wat voor woord. Desnoods is het lood. En dan is het nog mooier om daar een looie deur van te ma ken. Het is onzin, maar het klinkt lekker. Waarom wordt een 'ferme klap' in het Bargoens een hengst genoemd? Een hengst is groot, onstuimig en ook wel een beetje wild. Op c stuimigheid berust dje nis 'wellustige kerel', stevige klap is waarsd te verklaren uit de be Jp groot, beetje wild, on «ei In het Leids komt he er doffer voor in de bet( »rg 'klap'.Aanvankelijk! - dat ook deze betekei als bij hengst, zou be een dier. Maar de mi duif is te lief en te za zijn naam te lenen a< dreun op je hoofd. H goens kent een werk doffen 'slaan', zo ger naar het doffe geluid klap geeft en doffer(t van een afleiding'. Met veel dank aan S. Willem Kooreman, F E. den Ouden (Den l F. Woudstra (Franek Reacties en tips voor briek kunt u sturen 1 dactie van deze kran 54, 2300 AB Leiden, melding van de rubt 'Leids dialect'. E-mai de auteur kan ook: h mans@inl.nl Hans Heestermans

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12