LEIDE Acht jaar cel geëist tegen schutter 4$ Ik ben een babyburgemeester' 't Huis Op de Waard wil uitbreiden Rechtbank wil onderzoek Leidenaar Antiek Over daklozen, het dure leven op straat en de strafkorting REGIO Acht maanden cel voor kopiëren sleutel Dé Beurs voor Kunst R1 Burgemeester Lenferink geeft les aan leerlingen Teldersschool Jaloerse man schoot drie broers neer Uitgekeken Sjg op uw B college's Enige zorgcentrum binnen singels wil oppervlakte bijna verdubbelen www.autoheemskerk.com vrijdag 7 NOVEMBER 2003 REGIO italgisch nieten met lleke Alberti atrovers ikt De politie heeft gister- Dp de Rijn en Schiekade nsterdammers (19 en epakt op verdenking oving. Een 53-jarige Lei- was kort daarvoor op de ingel van een schouder- daarin een laptop be- oor drie mannen. Daar- g het slachtoffer een aar aanleiding van het ven signalement konden twee van de drie ver- arresteren. ficatie ijven Er zijn de afgelopen ja- honderd bedrijven uit vertrokken, en niet vier- 1, zoals gisteren per de krant stond in het iver de samenwerking le gemeente Leiden en arsiteit. k: vuile luiers taan recyclen Leiden moet zijn vuile lortaan recyclen. Dat raadslid Marije van voor. „Jaarlijks wor- Leiden zo'n negen iers weggegooid. En ik het nog niet eens intinentiemateriaal. [mooi zijn als we daar :len op een milieu- ijke manier mee om >p ringen." Wethouder der Sande (WD) iter weinig voor het ini- iee sinds kort ook wordt geëxperimen- jens hem wegen de it op tegen de kosten, "atie die luiers in lergie kan omzetten, is in Flevoland." (advertentie) door Wilfred Simons leiden - Hij is door de week nooit voor 23.00 uur thuis en moet dan nog stukken lezen. Vrijdagavond en in het week einde is het wat rustiger, maar ook dan bezoekt hij voorstellin gen, concerten en is hij aanwe zig bij activiteiten in de stad. Hij heeft twee kinderen, Koen en Anne, met wie hij Scrabble, Monopoly, Risk en de Kolonis ten van Catan speelt. Eén vraag stellen de leerlingen van groep 7 van de openbare Telders school in Leiden-Zuidwest niet aan burgemeester Henri Lenfe rink: wanneer dan? Tijdens een kennismakingsron de door Leiden bezocht Lenfe rink enige tijd geleden de Tel dersschool, die op de hoek van de Telderskade en de Churchill- laan ligt. Leerlingen van groep 7 en juf Yvonne Kerkvliet trokken de stoute schoenen aan en vroegen hem of hij niet eens een gastles wilde verzorgen. Tot hun blijde verrassing wilde Lenferink dat wel. Gistermor gen was het zover en zat de burgemeester - ambtsketen om - op de stoel van de juf in de kring. Op het bord nog de les sen van eerder die ochtend: re kenen met procenten en woor den die gaan als acht (licht), fantastisch (praktisch) en slaa tje (parapluutje). Zorgen over het privé-leven van de burgemeester hebben de leerlingen niet. Wel willen ze weten hoeveel hij verdient ('100.000 euro, maar daar gaat wel veel belasting af) hoe oud hij is (46) en hoe lang hij al bur gemeester is ('ik ben een baby- burgemeester'). Verder willen ze weten of hij groot woont ('mijn nieuwe huis wordt nu verbouwd, ik woon tijdelijk heel klein met mijn vrouw en kinde- Lenferink geeft les aan groep 7 van de Teldersschool. „De mensen zijn aardig tegen je en je komt overal. Natuurlijk vind ik het ook leuk om de baas te spelen." Foto: Mark Lamers ren') en of de 'smiley1-geruch ten waar zijn ('nee, daarvan is nog nooit één geval bij de poli tie gemeld'). Serieuzer wordt het als de kin deren de verkeersveiligheid aan de orde stellen. Bussen en sluipverkeer maken de smalle Boshuizerkade druk. Veel kin deren fietsen daarom over de brede stoep naar huis, maar zij krijgen dan weer verwensingen van buurtbewoners naar zich toe geslingerd. Ook de Chur- chilllaan geeft reden tot klach ten: het nieuwe fietspad langs de drukke verkeersader is erg smal en één jongetje is bijna doodgereden bij het oversteken omdat de verkeerslichten het niet deden. Scheurende scoo- terrrijders hinderen het kinder spel op stille straatjes en plant soenen in Boshuizen. Lenferink vindt het onbegrijpelijk. „Gek genoeg zijn het de mensen die er zelf wonen die zulke dingen doen." Ook over inbrekers maakt groep 7 zich zorgen. „Bij ons is drie keer ingebroken", zegt een meisje. Lenferink voelt met haar mee. „Dat is verschrikke lijk. Toen ik nog in Arnhem woonde, is er een keer bij me ingebroken terwijl ik boven sliep." Maar hij ziet de inbraakcijfers dalen en denkt dat dat komt door het project 'Wessie, de wijkinbreker'. Vragen die de burgemeester niet direct kan beantwoorden, wil hij op een briefje van de kinderen. „Die laat ik op het stadhuis uitzoe ken." Ondanks de drukte heeft Lenfe rink het in Leiden geweldig naar zijn zin. „De mensen zijn aardig tegen je en je komt over al. En natuurlijk vind ik het ook leuk om de baas te spelen." leiden - Tegen een 34-jarige Rot terdammer die zondagochtend 27 juli voor de Leidse uitgaansge legenheid Chill Out Café (het vroegere Jazzmatazz) in de Lan ge Scheistraat drie broers neer schoot, is gisteren voor de recht bank in Den Haag acht jaar cel geëist. De drie broers overleef den de aanslag. Bij de schietpartij in de straat naast De Lakenhal werd één van de broers, een 22-jarige Diemenaar, in zijn oogkas ge troffen. Zijn broer (24) uit Rot terdam werd in de buik geraakt en de derde broer (25) die ook in Rotterdam woont, in zijn zij. De aanleiding van de schietpar tij was een ruzie over een vrouw. De vriendin van de ver dachte ging vreemd met een van de broers en daar was de 34 -jarige Rotterdammer niet van gediend. Hij besloot dan ook in de nacht van 26 op 27 juli naar Leiden te gaan omdat hij wist dat de geliefde van zijn vriendin in het Chill Out Café was. Zijn vrjendin had van tevoren haar minnaar telefonisch afge raden om naar Leiden te ko men, maai deze sloeg dat ad vies in de wind en reed samen met twee broers naar de Lange Scheistraat. Daar aangekomen stond de verdachte voor het ca fé. Nog voordat er een woord gewisseld was, trok hij een pis tool en begon te schieten. Daarna ging hij er vandoor, maar de volgende dag gaf hij zichzelf aan bij de politie in Rotterdam. Hoewel het er alle schijn van had dat de verdachte de schiet partij van tevoren had be kokstoofd, kon de officier van justitie poging tot moord met voorbedachten rade niet bewij zen. Daarom werd de verdachte beschuldigd van twee pogingen tot doodslag en een poging tot zware mishandeling. Acht jaar cel is op zijn plaats, vindt de of ficier. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in Bt renoveren van uw huis it u natuurlijk de beste n. Bij Lieftink kiest u o.a. uit (i topkwaliteit in aluminium f. Onderhoudsarm, goed 1, perfect sluitend, minder lelig, uiterst duurzaam en |met KOMO-keur. (i in de showroom. vroom: Produktieweg 15-17 J04 CC Alphen a/d Rijn '72 46 96 70 - www.liettink.nl ?ningstijden showroom: '.'m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur dag van 10.00 tot 16.30 uur door Eric-Jan Berendsen leiden - Stenen zijn onze zorg niet, maar zorg wel. Zo reageert directeur W. Beugelsdijk van woon- en zorgcentrum 't Huis op de Waard aan de Kaarsen makersstraat op de plannen van de gemeente en Portaal in het gebied rond de Oranje gracht en Waardgracht. On langs werd bekend dat sloop van zo'n 200 woningen daar van de baan is. Woningcorpo ratie Portaal kiest voor renova tie van het merendeel van de huizen. Er verdwijnen 21 wo ningen. Over die plannen laat Beugelsdijk zich niet uit. „Maar ik heb ambities voor 10.000 vierkante meter en heb er 5500. Ik moet er dus 4500 proberen te krijgen of mijn ambities bijstel len", constateert hij droog. Beugelsdijk wil dat 't Huis op de Waard een centrale rol speelt in de oostelijke binnen stad. Het zorgcentrum moet een knooppunt van diensten voor welzijn en (thuis)zorg wor den. In stadsdeel Midden wo nen 19.848 mensen van wie er 4291 ouder zijn dan 65. In 't Huis op de Waard is nu plaats voor 90 ouderen. „We zijn het enige zorgcentrum binnen de singels. Wij willen er dan ook de spil zijn op het gebied van welzijn en zorg voor ouderen." Beugelsdijk pleit voor meer woon- en zorgvoorzieningen voor ouderen. „De behoefte daaraan groeit de komende de cennia. Er dient in Leiden nog het nodige te worden om- en bijgebouwd. Verder is er grote behoefte aan woonzorgcom plexen, aan aangepaste of le- vensbestendige woningen en aan woonzorgzones." Dat is een gebied waar ouderen zelf standig kunnen wonen maar wel een beroep kunnen doen op de zorg die in de nabijheid is. Beugelsdijk erkent dat hij voor de beslissingen afhankelijk is van de politiek en dringt aan op snelheid. Hij hoopt dat de Tweede Kamer eind deze maand niet akkoord gaat met regeringsvoorstellen om 3 tot 5 procent te bezuinigen op de zorg. „Dan moeten we ons de vraag stellen: wat is verant woorde zorg en wat kan ik van 95 procent van ons budget nog doen? Driekwart van onze be groting is bestemd voor perso nele kosten. Moeten we daarop bezuinigen? Wie geeft onze cli ënten dan die aai over de bol? Het gaat. om de kwaliteit van de zorg en met vijf procent minder moet je je serieus gaan afvragen of je die kwaliteit nog kan leve ren. Er hangt hier in het ge bouw een spreuk van Loesje. 'Zorgen moet je doen, niet ma ken'. Daarmee is alles gezegd." den haag/leiden - Een 39-jarige man uit Leiden die meerdere vrouwen verkracht zou hebben en hen tot prostitutie dwong, moet psychisch onderzocht worden. Dat heeft de rechtbank in Den Haag gisteren bepaald. Om tot een juist strafmaat te komen wil de rechtbank weten of de daden van de man zijn te wijten aan een stoornis. In 1994 werd de man veroordeeld tot zes jaar cel en tbs toen hij de moeder van een van zijn vrien dinnen had vermoord. De officier van justitie eiste gis teren voor de Haagse rechtbank precies dezelfde straf tegen de Leidenaar, die drie van zijn vriendinnen verschillende ma len zou hebben verkracht en vernederd. Ook zouden zij ge dwongen zijn om in de prosti tutie te werken. Ondanks de verkrachtingen en vernederingen konden de vrou wen maar moeilijk afstand van de man nemen. Dat was ge deeltelijk te wijten aan de drei ging die van de verdachte uit ging. Ook nadat haar moeder was vermoord, bleef een van de vriendinnen nog bij de man. Toen zij op een gegeven mo ment besloot weg te gaan, was ze haar leven niet meer zeker. Toen ze het afscheidsbrief)e aan het schrijven was, zou de verdachte een pistool op haar hoofd hebben gezet. Een van de drie vrouwen verklaarde bij de politie dat de verdachte haar voor de keuze stelde: of ze moest seks met hem hebben of hij zou haar slaan. De verdachte ontkende tijdens de behandeling alle aantijgin gen. Maar de officier van justi tie acht de verdachte wel dege lijk schuldig. Hij eiste zes jaar gevangenisstraf en tbs. De rechtbank wil de verdachte eerst laten onderzoeken, voor dat er een vonnis wordt geveld. Pas als er een psychologisch rapport is opgesteld, wordt de zaak tegen de verdachte voort gezet. (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUTQzKteimmE R K Leiden L. (071) 531 08 11 Roelofarendsveen R. (071) 331 28 6 et van Dijk itoeslag voor 175 daklozen in ost de gemeenschap bijna een Den euro per jaar. De gemeen ing vorig jaar akkoord met het de extra uitkering te schrap- 3r dat gaat niet door. In plaats komt er een strafkorting die uro per jaar oplevert. Dat roept wordt de extra uitkering :hrapt? mbtenaren erachter kwamen can worden voldaan aan de rde van de gemeenteraad, dat die meewerken aan het zoe- een baan of opleiding er niet ruit mogen gaan. Met subsi- it gat van 227,11 euro per liet op te vangen en boven den mensen die een subsidie ekort op hun bijstandsuitke- boi het college nu doen? z ijn met een nieuw voorstel ge- Daklozen die weigeren mee te it het 'reïntegratietraject' krij- ndelijks een strafkorting van al twintig procent. Dat zou de e een besparing van 35.000 jaar opleveren, is de schatting tenaren. En dat is een hoger lan de 22.000 euro die de ge- ^olgens de ambtenaren zou 1 bij het eerste voorstel. woontoeslag kost toch bijna euro per jaar? chil is ontstaan doordat de j 1 iren er niet van uitgingen dat ;nl oeslag werd geschrapt, maar >ijf procent daarvan. De toe Sommige gemeenten vinden niet dat het leven op straat extra kosten met zich meebrengt. De gemeente Leiden denkt van wel. Daarom krijgen daklozen met een bijstandsuitkering een toeslag van 227,11 euro per maand. Archieffoto: Henk Bouwman slag is twintig procent van de bij standsuitkering die alleenstaande dak lozen ontvangen. Volgens de gemeen te zou het schrappen van de extra toe slag nooit 4,5 ton opleveren, omdat de gemeente 'slechts' 25 procent van de bijdrage betaalt. De overige-Tïfprocent wordt gedeclareerd bij,het rijk. Wat is die woontoeslag eigenlijk pre cies? Daklozen vallen onder de algemene bijstandswet. Gezinnen krijgen hon derd procent van de bijstandsuitke ring, alleenstaande ouders zeventig procent en alleenstaanden vijftig pro cent. Dat is een basisuitkering. Ge meenten moeten die uitkering aanvul len als mensen hun kosten niet kun nen delen met anderen, dus als zij geen gezamenlijk huishouden voeren. Daklozen doen dat niet, dus zij heb ben recht op zo'n toeslag van twintig procent, redeneert de_gemeente Lei den. Maar niet alle gemeenten geven een woontoeslag. Dat komt omdat de extra bijdrage van twintig procent op de basisuitkering niet noodzakelijk is als de ontvanger 'verminderde woonlasten' heeft. Er zijn gemeenten die redeneren dat een dakloze minder woonlasten heeft, om dat hij geen huur hoeft te betalen, geen gas, licht, elektriciteit, geen ver zekering, etcetera. En de gemeente Leiden redeneert niet zo? Nee, die constateerde dat het leven op straat ook duur is. In koude nachten in de winter moeten daklozen onderdak zoeken in pensions, ze moeten duur der eten kopen. En hoe zit het nu met die voorgestel de strafkorting? Die kan de gemeente al opleggen aan mensen die niet meewerken aan po gingen om ze te helpen bij het vinden van een baan, 'sociale activering' of 'zorgtrajecten'. De gemeente gaat daar nu strenger op toezien. De strafkorting van maximaal twintig procent per maand op de basisuitkering telt niet als iemand door persoonlijke omstan digheden niet in staat is om mee te werken. Volgens de gemeente volgen zestig dak- en thuislozen 'een traject', zoals bij De Zaak. De Leidse toeslag trekt daklozen aan. Gaat de gemeente daar nog wat aan doen? Ja. Dak- en thuislozen moeten zich va ker melden, en dan duidelijk maken of ze inderdaad geen woon- of verblijf plaats hebben. „De verwachting be staat dat door een strengere toetsing aan de doelgroepcriteria de toestroom van dak- en thuislozen zal worden be perkt", aldus de gemeente. den haag - De Haagse recht bank heeft een 45-jarige Rotter dammer veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf we gens zijn aandeel in de overval op het postkantoor in de Bree- straat in Leiden op 2 april 2001. Twee mannen maakten toen 800.000 euro aan contanten en cheques buit. De Rotterdammer kopieerde de sleutel voor de overvallers. De officier van justitie had twaalf maanden tegen de man geëist. De sleutel was de man enkele maanden voor de overval toe gespeeld door een tussenper soon, die hem had gekregen uit handen van de assistent-mana ger van het postkantoor. Tijdens de rechtszaak beweerde de Rotterdammer dat hij niet had geweten dat de sleutel ge bruikt zou worden voor een overval. Dat geloofde de officier van justitie niet, omdat de Rot terdammer vijfduizend euro kreeg voor het klusje. (advertenties) 7,8 en 9 november vrijdag 17.00 tot 21.00 uur zaterdag en zondag 11.00 tot 18.00 uur Organisatie: Reijmerink Kom naar de jaarlijkse Dag van de Mantelzorg op of rond 10 november als je langdurig en intensief voor een ander zorgt. In heel Nederland zijn er infor matieve en verwenactiviteiten voor mantelzorgers. Meer info: 0900 20 20 496 ik ben mantelzorger of kijk op www.mantelzorg.nl iniging van Steunpunten

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11