Polen nog niet klaar voor Europese Unie BUITENLAND Spiderman weer aan de grond Eindspel nadert voor 'grijze vos' Sjevardnadze EU: Nieuwe landen moeten eindspurt inzetten Vijf doden bij woningbrand in Duitsland ijd laait op Vader ontvoerde Arjan Erkel doet nieuw beroep op Poetin Gevolgen van olieramp >Prestige> nog merkbaar Joden willen sloop omstreden holocaust-monument Berlijn wm I UMHfts Op eenzame hoogte ikaan verdacht i terrorisme De politie in Noord - ïd heeft een man uit d-Afrika gearresteerd, om- •m ie banden zou hebben met J. reurorganisatie al-Qaeda )sama bin Laden. De poli- eld de man enkele dagen len aan op basis van de an- orismewet. ih ga-botsing ra itseriand h - Door een massale ket- C0 otsing in Zwitserland zijn acht een dode en negentig .♦jp nden gevallen. Zestig >tst uigen waren betrokken bij W( ttingbotsing die gebeurde ^kin!n sne'we8 die in mist was ns(j ld. De snelweg is de be- W( ijkste oost-westverbinding )5 Zwitserland. het derlander in ït stralië verdacht 6 z ey - Twee Belgen en een S( rlander zijn samen met ger Australiërs aangeklaagd op -tijk inking van de smokkel van ^ze ilo xtc naar Australië. De eer is de een na grootste die >nciisver Australië werd on- >pel ihept. De drugs, 860.000 I" j-)( i, werden vorige maand na Yve ip van de Belgische politie "troffen in landbouwma- k a, is die uit Europa waren ge- elf. rteerd- donderdag 6 november 2003 ngl Stunt actievoerder zorgt voor miljoenenschade in Londen ker zelfmoord Oost-Duitsers door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De tien landen die over een halfjaar toetreden tot de Eu ropese Unie moeten een eind spurt inzetten om op tijd klaar te zijn. Vooral Polen, met 38 mil joen inwoners straks een van de grote EU-landen, heeft op veel terreinen zijn zaken nog niet op orde. De Europese Commissie geeft de tien landen een duide lijke waarschuwing: voor 1 mei moeten zij aan de eisen van de Unie voldoen, anders grijpt 'Brussel' in. Vrijwel alle toetredende landen kampen nog steeds met de pro blemen waar de Europese Commissie hen al jaren voor waarschuwt. Bovenaan de lijst staan de gebrekkige controle op de voedselveiligheid, de dierhy- giëne en de bestrijding van cor ruptie. Poolse slachthuizen en melk veehouderijen voldoen niet aan de Europese eisen. Polen, Hon garije, Slowakije, Malta en Cy prus hebben bovendien nog geen controlesysteem voor de agentschappen die straks de landbouwsubsidies uit Brussel doorgeven aan de boeren. In Polen deugt de controle op de vloot niet, de hele visserij sector moet worden aangepakt en de erkenning van buiten landse diploma's in de gezond heidszorg is nog niet geregeld. Maar Europees Commissaris Verheugen (uitbreiding) ont kent dat Polen het slechter doet dan de negen andere toetre dende landen: Hongarije, Tsje chië, Slowakije, Malta, Cyprus, Slovenië, Estland, Letland en Litouwen. Omdat Polen verre weg het grootste land is, zijn de problemen daar het omvang rijkst en dus moet het land de grootste inspanning leveren, al dus Verheugen. Geen van de tien landen ligt zo ver achter dat de toetreding ge vaar loopt, aldus de Commissa ris gistermiddag in het Euro pees parlement. Hij noemde de stand van zaken 'verrassend goed'. De toetreders hebben in de afgelopen jaren 80.000 pagi na's Europese wet- en regelge ving moeten overnemen. Wat nu nog overblijft, is volgens Verheugen 'een beheersbaar klein deel'. Zo heeft Tsjechië problemen met de wetgeving in de trans portsector en de erkenning van buitenlandse diploma's, in Est land is de arbeidswetgeving en de gelijkheid van mannen en vrouwen niet goed geregeld, in Slowakije maait de Commissie zich zorgen over de overgangs- wetgeving voor de steun in de staalsector en in het kleine Mal ta is de maritieme veiligheid een punt van 'grote zorg'. De Commissie is lovend over Bulgarije en Roemenië, de twee landen die midden in de toetre dingsonderhandelingen zitten en die in 2007 lid hopen te wor den van de Unie. Volgens Ver heugen verdient Roemenië in middels het predikaat 'markt economie'. iurg - Zelfmoord komt va- lor in de voormalige DDR West-Duitsland. De oos- deelstaat Saksen heeft ^■Jnogste zelfmoordcijfer: ilftnoorden per 100.000 lers. In Saksen-Anhalt en igen is het cijfer 16,6. Het Idelde over heel Duitsland Het oosten is nog steeds t vojenlijk armer dan het wes- ie werkloosheid is er jülich/anp-dpa - Door een brand in een woon huis in het Duitse Jülich nabij Aken zijn vanmor gen vroeg vijf personen omgekomen. De politie repte aanvankelijk van zes doden, maar meldde later dat een jongetje van twee is gereanimeerd. Zijn ouders, twee zusjes en een 82-jarige vrouw kwamen wel om het leven. Een andere bewoner van het huis raakte lichtgewond. Over de oorzaak van de brand, die in de kelder van het drie verdiepingen tellende huis ontstond, is nog niets bekend. door onze correspondent Esther Gotink londen - Hij is gisteravond dan toch echt naar beneden komen, en werd gelijk gearresteerd: Spi derman. Sinds vrijdag zat de 36- jarige David Chick, verkleed als Spiderman, in een hijskraan na bij de Tower Bridge in Londen. Het kunstje dat illusionist Da vid Blaine 44 dagen in een kooi gezeten vertoonde kan ik ook, moet hij hebben gedacht. Spi derman is echter een blok aan het been van burgemeester Li vingstone, die zich gedwongen zag de noordkant van de we reldberoemde brug af te slui ten. De tijdelijke blokkade was uit voorzorg vanwege de harde wind die langs de 36-meter ho ge kraan blies en Spiderman er uit kon slingeren. Normaal ge sproken rijden hier zo'n 20.000 auto's per dag onder hem door, maar de afsluiting zorgde voor files van vijftien tot veertig kilo meter lang. Bestuurders rea geerden daarom woedend. Li vingstone en commissaris van de Londense politie Stevens be stempelden de stunt als 'volko men onacceptabel'. Chick heeft de hoogwerker be klommen om te pleiten voor het recht van gescheiden vaders om hun kind te mogen zien. De man, afkomstig uit het zuidelij ke Burgess Hill, heeft acht maanden geen contact met zijn dochter Laura gehad terwijl hij een tweewekelijkse bezoekrege- ling had. De rechtbank blijkt De 'Spiderman'. Foto: AFP/Jim Watson niets voor hem te doen. „Me neer Chick heeft zijn eigen zaak geen goed gedaan met deze klimactie", aldus Livingstone. De schade voor de stad Londen is berekend op zeven miljoen pond per dag. Dinsdagavond ging de wind liggen en kwam een einde aan de blokkade, maar wel moest de burgemees ter daarna duizenden ponden neertellen voor het politietoe zicht. Bouwbedrijf Taylor Woodrow, dat de hoogwerker bezit en werkzaamheden ter plaatse heeft moeten onderbre ken, loopt een miljoenenschade op die het op Chick wil verha len. „Het idee dat iemand in z'n eentje een hele stad totaal in z'n greep houdt, is onaanvaard baar", aldus Livingstone. „Als het Osama bin Laden was, zou den we het ook niet pikken. Men kan van ons daarom niet verwachten dat we de actie van deze man wél acceptabel vin den. Hij bezorgde Londenaren groot ongerief en toont zich niet bepaald het rolmodel dat het verdient zijn kind te zien, vooral niet als hij zich zo idioot verkleedt." Chick zou zich in een Spiderman-kostuum heb ben gehesen omdat dat de su perheld is van zijn 3-jarige Lau ra. Het protest brengt bij veel man nen die na een scheiding het contact met hun kinderen zijn verloren emoties naar boven. De Tower Bridge trekt vaders aan die zeggen dat het rechts systeem vrouwen bevoorrecht. „Petje af voor de man", aldus de gescheiden Charlie Harrison die het tafereel bezocht. „Dit is de enige manier. Vaders en kin deren lijden, maar er is nie mand die luistert." De actievoerder zou via een walkie-talkie, waarmee hij in contact staat met 'Fathers 4 Justice', geërgerd hebben ge reageerd op de wegafsluiting. Volgens hem was dat niet nodig geweest en hadden die hoge kosten niet gemaakt hoeven te worden. Kisij Burundi neef len |«BURA - Duizenden men- ijn op de vlucht geslagen n dtjgevechten tussen het kwapdese leger en rebellen ten ijks p van de hoofdstad Bu it djura. De strijd begon zater- w<pen rebellen van het Na- itblijal Bevrijdingsleger een le- teitsprouille aanvielen in Ru- tenja. 30 kilometer van de Istad. De burgeroorlog in rodéidi woedt sinds 1993 en (ceiJnaar schatting 200.000 >er Jen het leven gekost. vangenenruil t Hezbollah t alem - Israël en de vanuit ion opererende Hezbol- Trujeweging zijn het vrijwel n bi over een grootschalige ge- este enenruil. De Israëlische ;t v( ier Sharon vraagt zijn ka- lev volgende week in te stem- ke d met de vrijlating van enke nderden Libanese en Pa al ise gevangenen in ruil ;ijn de vrijlating van de Israëli- sjo zakenman Tannenbaum ;slot 1 teruggave van de licha- van drie in Libanon ge velde Israëlische militai- door onze correspondent Hans Geleijnse rome - „Verbitterd zijn we als gezin niet", zegt Dick Erkel, „maar erg veel waarde aan de beloften van politici hechten, dat is wat anders." Toch is de vader van de vorig jaar augus tus in de Russische deelrepu bliek Dagestan ontvoerde Arjan Erkel met het bestuur van Art sen zonder Grenzen naar Rome afgereisd om het lot van de 33- jarige hulpverlener onder de aandacht te brengen van de Russische president Poetin en zijn Italiaanse gastheer Berlus coni. Poetin is in Rome voor de van daag te houden Russisch-Euro- pese top. Gisteren praatte hij langdurig met Berlusconi alvo rens bij de paus op bezoek te gaan. Of de naam Erkel ook ge vallen is, mag worden betwij feld, maar Artsen zonder Gren zen en Erkel hebben het ont voeringsdrama eerder onder aandacht van Berlusconi ge bracht. In de hoop dat de Euro pese voorzitter 'zijn vriend' Po etin zal vragen om persoonlijk te ijveren voor de vrijlating van Arjan. Artsen zonder Grenzen en Erkel zijn niet onder de indruk van de activiteiten die de Russische autoriteiten ondernemen om een einde te maken aan het nu 450 dagen durende drama. Po etin heeft in mei bij een vorige Rusland-Eurotop publiekelijk gezegd niet alleen op de hoogte maar ook bezorgd te zijn over het lot van de hulpverlener. Vo rige maand verklaarde de Rus sische minister van buitenland se zaken Ivanov over informatie te beschikken dat Arjan nog in leven is. Daarvan gaan Artsen zonder Grenzen en Erkel ook uit. Be halve de verklaring van Ivanov zijn er videotapes, de laatste deze zomer. Maar over de iden titeit van de ontvoerders tasten AzG en Erkel in het duister. Over verhalen dat losgeld zou zijn gevraagd kunnen of willen zij niets zeggen. Het feit dat van verschillende kanten is beves tigd dat Erkel de aandacht en de surveillance van de Russi sche geheime dienst FSB had - zeker nadat hij in hoofdstad Machatsjkala met twee militaire attaches van de Amerikaanse ambassade had gesproken - maakt de zaak er nog geheim zinniger op. Twee FSB-agenten zouden hebben gezien dat Er kel werd ontvoerd, maar heb ben niet ingegrepen. cipier aanslag s in Suriname maribo - Een van de da- van de bomaanslagen op ndonesische eiland Bali die 3%]l 1 jaar aan meer dan 200 ;en het leven kostten, Ali leinela n (3^ heeft ruim een jaar riname gewoond. De Suri- ïse autoriteiten zijn bezig len onderzoek naar terro- che cellen onder Suri- ise moslims, die ongeveer ocent van de bevolking aken. singer +530*ei ilngen tivit e fai :elin wiaü We^ Dver 5. Va ook we wc j?"' a ditie Udoer Kel^l door onze correspondent Bob Kroon genève - Ondanks geruststel lende verzekeringen van de Spaanse overheid kampt het kustgebied van Galicië nog steeds met de gevolgen van de olieramp van de 'Prestige', een jaar geleden. Na zes dagen ter hoogte van Kaap Finisterre met averij op zee te hebben rondgezwalkt, verging de supertanker op 19 november in de Atlantische Oceaan. Daarbij kwam 64.000 ton zware stookolie in zee te recht, waardoor een kuststrook van honderden kilometers in Spanje en zuidwest Frankrijk door een kleffe teermassa werd overdekt. Zo'n dertigduizend Spaanse vissers en het plaatse lijke toerisme leden een geza menlijke schade van vijf miljard euro. Duizenden vrijwilligers hebben de stranden inmiddels redelijk opgeknapt, maar schijn be driegt, zegt het Wereldnatuur- fonds (WWF). In een uitgebreid rapport constateert de in Zwit serland gevestigde milieuorga nisatie, dat er nog steeds der tienduizend ton olie in het lek kende wrak zit en vijfduizend tot tienduizend ton olie 'op drift' is. Ook is een deel van de door weer en wind ingedikte olie naar de zeebodem gezonken, waardoor volgens het rapport in de ondiepe kustwateren ge vaar dreigt voor vergiftiging van zeebaars, inktvis, garnalen en krabben. berlijn/anp - Bij Duitse joden gaan stemmen op om het holo caust-monument in Berlijn compleet te slopen. Zij vinden het onverdraaglijk dat een deel van het gedenkteken, dat zich in aanbouw bevindt, is gemaakt door een bedrijf dat in de Tweede Wereldoorlog fout was. Sloop is de enige oplossing, mocht blijken dat de firma De- gussa bij de bouw betrokken is, meldde de Duitse krant Rheini- sche Post gisteren. De krant ba seert zich op kringen rond de raad van die toeziet op de bouw van het monument. Het dagblad ontdekte dat een dochterfirma van Degussa ma teriaal leverde voor de funda menten van de 2700 betonnen zuilen, waaruit het monument bestaat. Onlangs ontstond al een rel toen bleek dat Degussa de pilaren met een bescher mingsmiddel tegen graffiti be handelde. Het chemiebedrijf was een dochteronderneming van de omstreden firma Degesch die in de Tweede Wereldoorlog het giftige Zyklon-B produceerde waarmee joden en andere nazi- vervolgden werden vergast. Voyager 1 nadert rand zonnestelsel ■gen vervolgd er moord en - Een 15-jarige jongen jj insdag op een school in Dorp in het oosten van En id een medescholier dood- wordt vervolgd wegens rd. Het slachtoffer, de 14- e Luke Walmsley, werd bij vechtpartij in een gang van hooi, in het dorp North ircotes, in zijn hart gesto- los angeles/ap - De ruimteson- de Voyager 1 heeft het einde van ons zonnestelsel bereikt of staat op het punt om dat te doen. Dat zeggen wetenschap pers in twee nieuwe studies cfie vandaag het tijdschrift Nature verschijnen. Voyager is het verst van de aarde verwijderde voorwerp dat door de mens is gemaakt. Voyager is zo'n 13,5 miljard ki lometer van de zon verwijderd. Dat is 90 maal de afstand van de zon tot de aarde. Voyager 1 werd in september 1977 gelan ceerd, twee weken na zijn tra gere tweelingsbroertje Voyager 2. De sondes moesten de plane ten Jupiter en Satumus van na derbij gaan bestuderen. Het Amerikaanse ruimtevaartagent schap NASA besloot om de sondes ook naar Neptunus en Uranus te sturen. Daarna zetten de sondes hun weg voort in de iMiting van de rand van het zoimestelsel, waar de invloed van de zon begint af te nemen. uw centrales Jgeschort i - De bouw van twee kern- ales in Noord-Korea wordt aar opgeschort en zal pas len hervat als alle bij de N betrokken partijen, te we- le Verenigde Staten, Zuid- a, Japan en de Europese daarmee instemmen. De vvan de centrales wordt schort om Noord-Korea ir druk te zetten zijn kem- ïnprogramma op te geven. td-Korea zou de centrales :n op grond van een ak- -d dat het in 1994 sloot met J? in S, waarin het beloofde de dkkeling van kernwapens aken. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Duizenden mensen op de straten van hoofdstad Tiblisi eisen zijn aftreden, speci ale eenheden schermen zijn residentie aftegen de woede van het volk en de oppositie is vast besloten om een einde te maken aan zijn be wind, maar Eduard Sjevardnadze blijft ijzig kalm. Hij heeft voor hetere vuren gestaan. De Georgische leider overleefde twee moordaan slagen, diende Gorbatsjov toen die toenadering zocht met het Westen en hij was er bij toen de Sovjet-Unie uit elkaar viel. Sjevardnadze's partij 'Voor een nieuw Geor gië' is volgens de laatste uitslagen met 25 pro cent van de stemmen - zestig procent is ge teld - de winnaar van de parlementsverkie zingen, maar de oppositie is desondanks dui delijk gesterkt. Bijna zeventig procent van de kiezers heeft zich tegen het bewind van Sje vardnadze gekeerd. Vooral oppositieleider Michail Sakaasjvili, een Harvard-jurist die met een Nederlandse vrouw is getrouwd, heeft de aanval geopend op de 75-jarige pre sident. Sjevardnadze moet de 'frauduleuze overwinning' van zijn partij terugdraaien of aftreden. Sjevardnadze zal niet onder die druk bezwij ken, menen politieke analisten in Georgië. De voormalige sovjetminister van buitenlandse zaken heeft nog achttien maanden te gaan tot de presidentsverkiezingen, waarin hij zelf geen kandidaat meer zal zijn. Dat de opposi tie nu een meerderheid heeft in het parle ment hoeft geen grote belemmering te zijn. Sjevardnadze kan eventueel onwelgevallige beslissingen vrij eenvoudig blokkeren. Boven dien slaagt de president er steeds weer in om de verdeelde oppositie tegen elkaar uit te spe len. Het zal meer moeite kosten om een eigen, kansrijke kandidaat naar voren te schuiven voor het presidentschap. De bevolking is vol komen gedesillusioneerd door het beleid van Sjevardnadze. Georgië is in veel opzichten A een mislukte staat. Tal van overheidsvoorzie ningen functioneren niet meer, er is een enorme corruptie en criminaliteit en de helft van de bevolking leeft onder de armoede grens. Sjevardnadze is er evenmin in geslaagd de problematiek rond Abchazië en Zuid-Os- setië op te lossen. De twee provincies ver klaarden zich in de begin jaren negentig na een gewapende strijd onafhankelijk, maar niemand heeft ze erkend. Sjevardnadze is wel uitgegroeid tot een trou we bondgenoot van de VS. Amerikaanse troe pen trainen tegenwoordig het Georgische le ger en het land kreeg bijna een miljard dollar financiële steun. Als gevolg is de relatie met Rusland al jaren extreem gespannen. Het gro te buurland doet er alles aan om Georgië weer terug in de eigen invloedssfeer te krij gen. Op kritische momenten draait Rusland gewoon de gaskraan dicht of legt de elektrici teitsvoorziening lam. De oliepijpleiding van Bakoe naar Turkije, via Georgië, moet het land eindelijk minder af hankelijk maken van Rusland, maar het duurt nog zeker tot 2005 voordat het project vol tooid is. Dat is laat voor Sjevardnadze, die in dat jaar moet aftreden. De situatie lijkt hopeloos voor de president, maar niemand sluit uit dat hij toch nog zijn eigen opvolger naar voren weet te schuiven. In Georgië noemen ze Sjevardnadze niet voor niets al jaran 'de grijze vos'. Chicago - National Geographic toont in een speciale uitgave de honderd beste niet gepubliceerde foto's. Een letterlijk hoogstandje is de foto van de serviceman die op duizeling wekkende hoogte bezig is bij het John Hancock gebouw. Foto: AP/Lynn Johnson

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7