BINNENLAND 2 'Honden worden vaker uitgelaten dan hulpbehoevenden' Kamer twijfelt over privatisering WAO 'Problemen zwarte scholen blijven zaak van de minister' Varkenssector worstelt met erfenis Wien van den Brink ',10.p?.p01"u,s paarde"^e.u' Èlitie in Ede zwijgt -ïver over jeugdbende Effe dimmen Actie voor asielzoekers 'Geheugenkaart vaak te klein' er bouwen ouderen iG - Minister Dekker van lisvesting wil woning- aties desnoods dwingen luizen te bouwen voor in. Ze zei dat gisteren in ;ede Kamer. Rijk, ge zien en corporaties heb- n h0.]ng geleden al afgespro- lagsieveel ouderenwoningen ^moeten komen, maar de iwièrafaties komen de afspra- Turjet na. Dekker weet nog tecies hoe ze de corpora- rrnn dwingen. Ze zei hier naar te doen. iderde jongeren ft op minimum ^^rdam - Bijna eenderde Amsterdamse jongeren r de 18 jaar groeit op in ninimumhuishouden. Dat uit de gisteren gepubli- Amsterdamse Armoede- ^^tor over 2002. Het gaat om dan 39.000 jongeren. Van i 84 procent allochtoon, ^■tian 17 procent van alle ^joudens moet het doen jen minimuminkomen. lusivTantal Amsterdammers dat lusivpij de schuldbureaus lusivf neemt fors toe. ill ine donderdag 6 november 2003 'Argumenten niet helder' jrdaagse lt limiet igen - De organisatie van prdaagse van Nijmegen lusiveen limiet aan het aantal elaars. Maximaal 47.000 lusiv^en kunnen zich voor het lelevenement inschrijven, janisatie heeft laten we it de bovengrens nodig is veiligheid en de openba- le tijdens de Vierdaagse te ébo Ockels laddermolen Voormalig astronaut |)o Ockels wil een 'ladder- n', een groot project met molens op grote hoogte, in ingen bouwen. Hij werkt Dor samen met de ge- ite, de Gasunie en de universiteit Groningen. Is is tegenwoordig hoogle- lan de TU Delft. Hij ziet rfote toekomt voor wind je. Hij wil gebruikmaken Ie hoge windsnelheden op hoogte. Ockels wil in de zo'n tweehonderd molen- ïn met elkaar verbinden. lyteam steunt gie Tegengif rdam - De landelijke an- Campagne Actie Tegengif lerste en tweedejaars eren op het voortgezet |bvijs is gisteren begonnen, tnpagne is er voor de vijf- tr en is een initiatief van imbos Instituut en Sti- I. Het rallyteam dat Neder- lusiv^ertegenwoordigt bij de iinrace naar Dakar moe- EEf leerlingen dit jaar aan. 3500 klassen gaven zich pr de jaarlijkse klassikale ^^menwedstrijd. den haag/gpd - De Tweede Ka mer is er nog niet uit of de overheid de uitvoering van de nieuwe WAO deels aan private verzekeringsmaatschappijen moet overdragen. Van de grote partijen is alleen het CDA rond uit voorstander van privatise ring. Het kabinet neemt bin nenkort een beslissing, maar hoewel privatisering onderdeel is van het regeerakkoord, twij felt de verantwoordelijke minis ter De Geus (sociale zaken). Regeringspartij WD vindt 'de argumenten om de boel te pri vatiseren niet helder', aldus WD-Kamerlid De Vries. Ander halve week geleden stuurde de minister een rapport naar de Kamer waarin de argumenten voor en tegen privatisering wa ren uitgewerkt, maar geen voorkeur werd uitgesproken. „Onvoldoende onderbouwd', oordeelt De Vries. De grootste oppositiepartij PvdA denkt er precies zo over. „Dat rapport was onder de maat", aldus PvdA'er Bussemaker. „We heb ben de uitvoering van de WAO net een paar jaar geleden onder de hoede van de overheid ge nomen (in het UWV). Het is erg ongelukldg om de boel nu weer om te gooien." Op 1 januari 2006 wordt een nieuw WAO-stelsel ingevoerd. Vanaf die datum is de WAO al leen nog toegankelijk voor mensen die niet meer in staat zijn om te werken. Het keuren en verstrekken van de WAO-uit- kering blijft in handen van de overheid en wordt verzorgd door het UWV (Uitvoeringsor ganisatie Werknemersverzeke ringen). Wie in het nieuwe stel sel gedeeltelijk wordt afge keurd, komt niet in de WAO maar blijft in principe in dienst van zijn baas, doorgaans tegen een lager loon. Die persoon heeft wel recht op een loonaan- vulling. Wie dat gaat betalen, is nog onduidelijk. Het kabinet wil dat bedrijven de markt op gaan om zich hiervoor te verze keren. Voordeel hiervan is, dat verze keraars dan ook verantwoorde lijk worden om een zieke werk nemer zo snel mogelijk weer aan de slag te helpen tegen het liefst zijn oude salaris. Tegen standers zijn echter bang dat verzekeraars er financieel be lang bij hebben om zieken niet goed te begeleiden. Wanneer gedeeltelijk arbeidsongeschik ten namelijk niet in dienst kun nen blijven van hun baas, ko men ze in de WW en kosten ze de verzekeraar geen cent meer. De verzekeraars zijn inmiddels een publiciteitsoffensief begon nen om de opdracht binnen te halen. Zij denken de wet beter te kunnen uitvoeren dan de overheid zelf, die er in hun ogen weinig van heeft gebakken de laatste jaren. De Tweede Ka mer debatteert vanavond over het onderwerp. kampen - Hoewel ze nog niet zo groot zijn, kunnen automobilisten de fietsende leerlingen van de groepen 7 en 8 van 31 basisscholen in Kampen bijna niet meer over het hoofd zien. Politie en gemeente reikten gisteren 1500 reflecterende hesjes uit aan de betrokken basisscholen. De ge le hesjes zijn voorzien van de logo's van de gemeente en de politie. Achterop staat een boodschap aan het overige verkeer: 'effe dimmen'. De hesjes worden in eerste instantie gebruikt tijdens uitstapjes van de scholen per fiets. Maar die in het bui tengebied wonen en dagelijks op de fiets naar school komen krijgen een hesje mee naar huis. Foto: ANP/Gerlinde Schrijver door Wilko Voordouw en Petra Huijser den haag - De bezuinigingen op de zorg in ver pleeghuizen hebben de branche in rep en roer gebracht. „Het is maar goed dat 95 procent van de Nederlanders niet weet wat er achter de deuren van verpleeghuizen gebeurt. Ze zouden zich doodschamen." Tot voor kort kregen de bewoners van ver pleeghuis Pniël in Rotterdam iedere dag een extraatje. Een Mars bij de koffie, een gevulde koek bij de thee of een lekker kroketje bij de lunch. De bezuinigingen op de verpleeghuis zorg hebben aan die verwennerij een eind ge maakt. Als we dat nog maar twee of drie keer per week doen in plaats van elke dag bespa ren we zo een paar duizend euro", rekent manager Peter Muis voor. Elke bezuiniging is goed om maar niet te hoe ven schrappen in het aantal handen aan het bed. Die zijn nu bij Pniël nog heilig. „Maar ik doe wat de maatschappij vraagt. Als die nog meer wil bezuinigen, dan voer ik dat uit. Slechts twee maaltijden op een dag, geen fy siotherapie meer: ik wil het niet, maar het kan. Het is tijd voor een discussie over hoe veel zorg mensen willen en wat het mag kos ten." Joke Eilert, leidinggevende op een afdeling in verpleeghuis Martinushof in het Noord-Lim burgse Tegelen, wil die discussie graag voe ren. „Basiszorg is nu een race tegen de klok en ik begrijp dat niet. Ik zit dertig jaar in het vak en ik heb in al die tijd alleen maar mogen bezuinigen. Toch vreemd in een rijk land als Nederland." Volgens algemeen directeur Ronald Kalfsbeek van stichting zorginstelling De Hoven in het Groningse Winsum is de situatie in de ver pleeghuizen nu al dramatisch. „Het is dat 95 procent van de Nederlanders niet weet wat er achter de deuren van verpleeghuizen gebeurt. Ze zouden zich doodschamen." Kalsbeek is niet verbaasd dat inmiddels vier families een zaak tegen een van 'zijn' instel lingen, De Twaalf Hoven in Winsum, aanhan gig hebben gemaakt. „Ze willen dat we de verpleegden iedere dag douchen en iedere dag een kwartier met hen naar buiten gaan. Ik ben het daar honderd procent mee eens, maar heb er geen geld voor." Dat realiseert ook de Groningse advocaat An thony Wijnberg zich. Hij voert de zaak tegen de Twaalf Hoven omdat de zorg, ondanks het feit dat volgens hem het personeel zijn stin kende best doet, volstrekt onvoldoende is. Volgens Wijnberg is er, kort samengevat, een gebrek aan veiligheid, hygiëne en ontspan ning. „Een hond wordt vaker uitgelaten dan deze hulpbehoevenden." Tot zijn verbazing staat nergens omschreven waar cliënten van een verpleeghuis recht op hebben. „Het enige wat bestaat is een folder tje van het College van Zorgverzekeraars. Maar daar wordt hooguit duidelijk dat je recht hebt op een dak en een bed. Het aantal douches per week, de maaltijden of de wan delingen staan nergens vastgelegd." Wijnberg wil via de procedure voor elkaar krijgen dat de staat de minimumeisen eindelijk eens zwart op wit zet. Want: „Het gaat wél om on ze ouders. En als er niets verandert, zou het ook wel eens om onze toekomst kunnen gaan." De Algemene Vergadering Verpleegkundigen en Verzorgenden (AVW) pleit ervoor om in verpleeghuizen alleen die patiënten op te ne men die ook voldoende zorg kunnen krijgen. „Beter vijf patiënten goed verzorgd dan tien half is daarbij het motto", zegt Bas Vogel van de AVW. „Als de wachtlijsten oplopen, moet de overheid wel met extra geld voor de zorg komen. Het is de schaamte voorbij dat in in stellingen nu al zogeheten pyjamadagen wor den ingesteld, waarop de bewoners van een tehuis niet eens meer worden aangekleed. Gevangenen worden beter verzorgd." Moniek van Jaarsveld, directeur van de stich ting Palet in Leeuwarden, vreest als gevolg van de bezuinigingen een afdeling met ge dragsgestoorde demente mensen te moeten sluiten. Volgens haar is de politiek uit het oog verloren dat de zorg de afgelopen jaren wel meer geld heeft gekregen, maar dat er als ge volg van de vergrijzing ook veel cliënten bij zijn gekomen. „En het bedrag per cliënt is niet gestegen; Dat i betekent dat je stijgende personeelskosten en pensioenpremies zelf moet betalen. En dan heb ik het nog niet eens over de gestegen kos ten van de zware zorgvraag en de noodzake lijke verbeteringen en aanpassingen van de behuizing. Al met al is er sprake van een enorme verschraling van de zorg." 'Cliëntgericht, doeltreffend en doelmatig' Bij brancheorganisatie Arcares zijn alle 334 verpleeghuizen in Nederland aangesloten. Die hebben een capaciteit van 59.000 bed den en er zijn in totaal 78.000 fulltime for matieplaatsen voor het personeel. Het gaat daarbij niet alleen om verzorgende functies, maai" ook om tuinlieden, instellingskoks en administr atief personeel. Ieder bezet bed in een verpleeghuis kost per dag 156 euro. Al gemene kwaliteitseisen voor de zorg zijn er niet, zo geeft Arcares toe. „Wel algemene uitgangspunten", zegt een woordvoerster. „Onze zorg moet cliëntgericht, doeltreffend en doelmatig zijn." Wie klachten heeft over zicht is in handen van de Inspectie voor de Volksgezondheid, maar die mag in principe door de klachtencommissies niet worden gewaarschuwd. „Om privacyredenen", legt een woordvoerster van de inspectie uit. Het zou in het belang van de verpleeghuizen zijn als de 'zorg door de bodem dreigt te zak ken', stelt de Inspectie. „Want nu kennen we de feiten niet. En dus dreigen we achter de feiten aan te lopen." ees voor stigmatisering' pd - Justitie, politie en de ente Ede zijn uiterst terug end met informatie over inhouding van twaalf Ma- anse jongens van 11 tot 17 Ede. De verdachten zou- leeftijdgenoten hebben and, mishandeld, besto- afgeperst. rees voor stigmatisering 'e Marokkaanse bevol- oep en voor het schaden 'moeizaam ontstane iwensband' weigeren po- #- n gemeente verder com- lar. Voor justitie is vooral ïgdige leeftijd van de ver en een reden om geen na- oelichting te geven. Jarde kem van veertig Ma- gnnse jongens zorgt in Ede ^^èld voor grote overlast, zo- idreiging, diefstal, en mis handeling. De daden waarvan de twaalf jongens worden ver dacht, komen bij gemeente, po litie, justitie en jongereninstel- lingen als een klap in het ge zicht. De laatste maanden wordt juist met de Marokkaan se gemeenschap opgetrokken om de harde kem aan te pak ken en jongere meelopers op het goede pad te brengen. In juni tekenden de betrokke nen een overeenkomst, waarin stond dat de politie zeer 'zorg vuldig" naar buiten treedt over incidenten waarbij Marokka nen betrokken zijn. Aanleiding was de politieberichtgeving over het 'feestje' dat een aantal jonge Marokkanen zou hebben gewerd op 11 september 2001 na de aanslag op de Twin To wers. den haag - Schoolkinderen uit Dongen gingen gisteren naar Den Haag om de zaak van de familie Sarkar te bepleiten. Het asielzoekersgezin uit Don gen krijgt geen verblijfsvergunning. 5000 Handte keningen moet justitie ervan overtuigen dat dat niet terecht is. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - De Tweede Ka mer vindt dat minister Van der Hoeven (onderwijs, CDA) als eerste verantwoordelijk is voor de problemen rond zwarte scholen. De minister stelde vo rige week dat scholen en ge meenten die problemen zelf moeten oplossen. Een meer derheid in de Kamer accepteert dat niet. Van der Hoeven stelde vorige week dat zij zich niet langer verantwoordelijk voelde voor het bestaan van 'witte' en 'zwarte' scholen. De minister steekt haar energie liever in het wegwerken van leerachterstan- den, zei ze. Maar PvdA, GroenLinks, SP ma ken zich grote zorgen over het toenemend aantal puur zwarte en witte scholen. „Dat leidt niet tot een betere integratie", zei SP-Kamerlid Vergeer. Rege ringspartij CDA kan zich wel vinden in de zorgen van de op positie, maar steunt de eigen minister. De oppositie vreest dat er ook nog een financiële tweedeling ontstaat. Witte scholen krijgen minder geld dan scholen met uitsluitend allochtone leerlin gen. Het ministerie betaalt zwarte scholen twee keer zoveel om extra aandacht te besteden aan leerlingen met een achter stand. PvdA, GroenLinks, SP en D66 vrezen dat scholen zo niet ge stimuleerd worden om echt ge mengd te worden. Zwarte leer lingen leveren immers meer op. Een witte school moet negen procent zwarte leerlingen 'bin nenhalen' voordat er extra geld komt. Van der Hoeven wil af van de verantwoordelijkheid voor de zwarte scholen. Tegelijkertijd bezuinigt zij honderd miljoen euro op het wegwerken van achterstanden in het onderwijs. De oppositie voorziet proble men als gemeenten zelf moeten opdraaien voor het bijspijkeren van leerlingen en ook nog ge acht worden problemen rond zwarte scholen op te lossen. „Het kabinet bezuinigt zo ei genlijk tweehonderd miljoen, omdat de gemeenten de beno digde 100 miljoen ergens an ders moeten weghalen", stelt PvdA-Kamerlid Hamer. Alleen het CDA meende dat de bezuiniging geen bezwaar is omdat door efficiënter werken hetzelfde resultaat kan worden bereikt. „Van dit soort redene ringen wordt het onderwijs sta pelgek", zei Groenlinks-Ka merlid Vendrik „Erken dan toch dat er minder kan worden ge daan om achterstanden weg te werken." CDA'er De Vries bleef echter bij zijn stelling. e varkenshouderij een voorbeeld zijn voor de Igrarische sector, dan zag het er niet best uit. kig hebben melkveehouders, kippenboeren, bouwers en kalvermesters minder dubieuze jiannen gehad. De varkenssector worstelt e erfenis van Wien van den Brink. |ns zijn intelligente dieren. Je hoeft ze maar I kraaloogjes te kijken om te zien dat er fleven in deze beesten zit, dan in - laten we - een koe. Het treurige in het bestaan van ne dier is, dat het doelwit is geworden e producenten van vlees. Na de oorlog werd arken een goedkoop wandelend hamlapje Iderging het lange tijd een daarmee over- Jemmende behandeling. 1de politiekdreigde in te grijpen ontstond er de varkensboeren, teleurgesteld in de tra- jsele boerenbond LTO, een soort van LPF- achtige beweging met voorman Wien van den Brink. Het heette een vakbond: de Nederlandse Varkenshouders Vakbond (NW). De NW scoorde onder de boeren met acties die veelal de wet overschreden. Diefstal van dossiers uit de kantoren van de mestadministratie was de meest opvallende. De rechter strafte, na vele kostbare rechts zaken met trekkers op de stoep. Wien van den Brink bleef gro- tendeels buiten schot. De varkenspest zorgde voor de doorbraak. De slachterijen en supermarkten hadden genoeg van de schandalen en stelden steeds strengere eisen aan de kwaliteit van het vlees. De politiek her nam zijn verantwoordelijkheid en legde welzijns- eisen op. Het verstandige deel van de varkens sector begreep dat de tijden waren veranderd. Zo werd door het productschap vlees een kwali teitssysteem in het leven geroepen, dat langzaam OPINIE groeide tot een volwaardig systeem dat mee kon doen in de Europese markt. In veel schuren kreeg het varken een iets leuker bestaan. Van den Brink eindigde in de Tweede Kamer - inderdaad voor de LPF - in plaats van in de cel en zijn ach terban bleef mokkend en morrend achter. Een happy end krijgt het ver haal niet. Terwijl de NW zijn aanhang onder de grote jon- gens in Brabant en de nieuwe lingen in het Noorden verloor, bleef het ongenoegen hangen in de Gelderse Val lei en de Achterhoek. Veelal onder kleine boeren, die niet konden voldoen aan de moderne milieu- en dierwelzijnseisen. Een stuurloze groep met net genoeg macht om onheil aan te richten. Dat bleek afgelopen week toen het productschap probeerde na lang soe batten tussen LTO, Veehandelaren en NW een ni$uw kwaliteitssysteem door te drukken. Daarin waren nu ook welzijnseisen opgenomen. Hoe al le partijen ook probeerden de NW onder leiding van Willy van Gemert ter wille te zijn, het mocht niet baten. In een ongebruikelijke open brief legde LTO-vi- ce-voorzitter varkenshouderij Annechien ten Ha ve onlangs uit wafer allemaal is gebeurd. Het is een treurig relaas van gemiste kansen. De prijzen voor varkensvlees zijn al enige tijd historisch laag en op korte termijn zit er geen verbetering in. Als het zo doorgaat, wordt het arme varken in Ne derland vanzelf uit zijn lijden verlost. Dan zal het weer een beperkte rol spelen als huisdier en wel licht in de biologische sector nog een beetje ple zant leven alvorens te dienen als smakelijk vlees. Alleen in Nederland overigens. Elders gaat het lij den voort, maar niet per definitie erger dan in dit land. Nico Hylkema hoogezand/gpd - De Dierenbe scherming heeft een beloning van ruim 10.000 euro uitgeloofd voor de tip die leidt tot de aan houding van de dierenbeul, die deze week een paard in Hooge- zand ernstig heeft mishandeld. Ook voor de gouden tip over de paardenbeul die vorige week actief was in Balkbrug ligt 10.000 euro klaar. Beide paar den zijn inmiddels wegens hun ernstig lijden afgemaakt. Een vrouw die onbekend wil blijven heeft de bedragen ter beschik king gesteld. Voor tips over deze zaken kan 035-6257500 worden gebeld. rijswiik/anp Geheugenkaar ten voor digitale fototoestellen en handcomputers laten de ge bruiker vaak in de steek. Dat blijkt uit onderzoek van het ICT-tijdschrift Winmagazine. Wïnmagazine onderzocht de zes typen geheugenkaarten dié het vaakst over de toonbank gaan. Het blad keek hoe snel de kaarten informatie wegschrij ven en of ze het opgegeven ge heugen bieden. Volgens Win magazine konden alle kaarten minder data opslaan dan in de gebruiksaanwijzing beloofd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5