Zingen over seks is voor Hind taboe KUNST CULTUUR 'Er wordt op school te weinig muziek gemaakt' Rivaliteit Ineke Veenhoven schittert in rol van Beatrix en liefd houvasfi "Aguilera? Daar wil ik niet mee worden vergeleken' S Luisteraarl verdoofd bij pesthed Gospeltrai e Leidse pianodocente Tonny Weidner stelt nieuwe bundel kinderliedjes samen enige donderdag 6 november De Righteous Brothers: Bobby Hatfield (links) en Bill Medley. Foto: AP/Ed Benz Zanger Righteous Brothers dood kalamazoo - Zanger Bobby Hatfield, lid van het soulduo de Righteous Brothers, is gister avond in een hotel in Michigan overleden. Hij was 63 jaar. Hat field werd levenloos in zijn ho telkamer aangetroffen een half uur voordat hij met zijn partner Bill Medley zou optreden op de campus van de Western Michi gan universiteit in Kalamazoo. Over de doodsoorzaak is nog niets bekend. Hatfield en Med ley formeerden de Righteous Brothers 42 jaar geleden. Met hun 'blanke' soul scoorden ze hit na hit in de jaren '60. Hun uit 1964 stammende "You've Lost That Lovin Feeling' geldt onder diskjockeys als een van de meest gedraaide singles aller tijden. Het duo ging in 1968 uit elkaar om zich in 1974 weer te herenigen. Concert Iron Maiden afgelast Rotterdam - Het concert dat metalband Iron Maiden van avond zou geven in het Rotter damse Ahoy' is op het laatste moment afgelast vanwege een virusinfectie van zanger Bruce Dickinson. Het concert wordt later dit jaar alsnog gehouden. Sleeping Beauty in Muziektheater Amsterdam - In de maand de cember brengt Het Nationale Ballet in Het Muziektheater in Amsterdam de familievoorstel ling 'The Sleeping Beauty' (Doornroosje) opnieuw tot le ven. Op verschillende dagen is de voorstelling te zien in Am sterdam. De cast bestaat uit ne gentig personen, waaronder dansers van Het Nationale Bal let, leerlingen van de Nationale Balletacademie in Amsterdam en het Koninklijk Conservatori um in Den Haag en figuranten. door Sandra Put Amsterdam - Jim, Jamai en Dewi gingen haar al voor. Nu is dan eindelijk ex-Idol Hind aan de beurt. Het debuutalbum van de 18-jarige zangeres ligt vanafio november in de winkels. Voor 'Around de world' moest Hind Laroussi een groot aantal num mers uitkiezen en dat was niet makkelijk. „Ik houd ook van zo veel verschillende soorten mu ziek." Er was wel een voorselectie ge maakt. Manager Henk Jan Smits, het hoofd van de Idols- jury, had zijn keuze al gemaakt uit duizenden liedjes die over de gehele wereld te koop wor den aangeboden. „Wat dat be treft had ik het makkelijker", zegt Hind. Ze vertelt dat ze heeft geprobeerd zich niets van de zangstemmen aan te trek ken. „Ik heb vooral geluisterd naar de melodie en naar de tek sten. Die moesten me allebei aanspreken." Ondanks die strategie bleef de keus bijzonder moeilijk. „Ik vind een uptempo nummer na melijk net zo leuk als een mooie ballad." Precies wat haar de buutalbum bewijst. Over de tekstuele inhoud heeft ze wel een heel duidelijke mening. Ze zal nooit over seks zingen zoals Britney Spears en Christina Ag uilera. „Dat past niet bij mij. Ik wil ook voor geen goud met die twee worden vergeleken." Zingen over seks is voor Hind taboe: „Hoe dat komt? Ik denk door mijn opvoeding." Hind Laroussi is half Marokkaans (vader) half Nederlands (moe der). „Ik ben moslim", zegt ze en maakt duidelijk dat ze het daar niet per se over hoeft te hebben. Toch gaat ze verder. „Mijn vader, hij is eenenvijftig jaar, zegt dat ik voorzichtig moet zijn met de dingen die ik zeg over mijn geloof. Bepaalde zaken zouden wel eens ver keerd kunnen worden opgevat, terwijl mijn moslimgeloof in principe hetzelfde inhoudt als wanneer iemand katholiek of christen is. Je gelooft allemaal in een God." Prettig voelt ze er zich er niet bij dat er in Nederland steeds va ker wordt gesproken over het slechte gedrag van de Marok kaanse jeugd. „Ik voel me er vreemd genoeg door aange sproken. Ik weet dat er een gro te groep Marokkaanse jongeren is die het verpest, maar dat wil niet zeggen dat heel de Marok kaanse gemeenschap fout is. Ik ben soms best bang dat men sen ook zo over mij denken. Dat ik ook zo slecht ben. Gelukkig levert het half Marok kaans zijn de nog jonge Hind ook een groot aantal voordelen op. „Het is best bijzonder om te leven tussen twee heel verschil lende culturen. Ik denk dat mijn Nederlandse kant zich uit in mijn nuchterheid. Het Ma rokkaanse in me is mijn gast vrijheid. En ik ken de Arabische taal." Haar liefde voor de Arabische wereld heeft Hind gebruikt voor 'Around the world'. „Bij een aantal nummers is Arabische percussie toegevoegd, maar er staat ook een Spaanse gitaar op en strijkers, hoor", vertelt ze enthousiast. „Ik vind het een heel werelds album geworden. Het Marokkaanse gedeelte is trouwens wel anders dan de originele, traditionele muziek. De meeste Marokkaanse num mers duren dik tien minuten, die gaan maar door, terwijl in het westen een liedje gemid deld drie minuten duurt." Wat dat betreft heeft Hind zich aan de westerse cultuur gehou den. De meeste liedjes halen de vier minuten niet. Opvallend is dat het album uit voornamelijk lieve liedjes bestaat. „Die bijna allemaal over de liefde gaan", vult Hind aan. „Nee, het is niet zo dat ik verliefd ben of zo. Nee, ik heb geen vriend. Ik ben ge woon blij met mijn ouders, met mijn twee oudere zussen en met de goede vrienden die ik heb. Zij steunen mij allemaal en soms zijn ze een heerlijke uit laatklep voor als ik het even, al die aandacht bijvoorbeeld, niet meer zie zitten. Dat is de liefde waar ik over zing." 'Around the world' zou Hind het liefst willen omschrijven als 'internationaal, kleurrijk en am bitieus'. Haar single 'Summer all over again' wordt inmiddels al goed ontvangen, maar het nummer kan eigenlijk niet als voorbeeld dienen voor haar de buutalbum. Dat bestaat name lijk ook uit heel swingende pop- nummers als Something beau tiful'. „Ik vind dat een fantas tisch nummer", zegt Hind. „Mijn stem klinkt zo anders. Meer volwassen heb ik het idee. En dan de combinatie met die Arabische klanken en violen op de achtergrond." Een nummer vol pure emotie is 'Fado Mae' (Fado moeder). Het is het enige lied op 'Around the world' dat Hind zonder hulp van haar manager heeft uitge kozen. Het fado-nummer van de Portugese zangeres Dulce Pontes, kreeg ze drie jaar gele den in handen gedrukt van een vriend die zei dat het wel wat voor haar zou zijn. „Het raakte memeteen." Voor wie mocht denken dat er met het fadonummer toch iets minder liefelijks op het debuut album van Hind is komen te staan, volgt er een bondige uit leg van de zangeres: „Nee, nee, dit is absoluut geen klaaglied. pel Ex-Idol Hind: „Het is best bijzonder om te leven tussen twee verschillende culturen. Ik denk dat mijn Ne derlandse kant zich uit in mijn nuchterheid. Het Marokkaanse in me is mijn gastvrijheid. Foto: GPD/Evert-Jan Daniels Dat was vroeger zo met de fado, maar tegenwoordig gaan ze over heel andere dingen dan het verliezen van je geliefde. 'Fado mae' gaat over lekkere geuren die je ruikt en mooie kleuren die je ziet." Welke mooie kleuren en geuren Hind in de toekomst ziet? Als het aan haar ligt, ruikt ze een internationale carrière. „Maar eh, eerst maar kijken hoe dit gaat lopen", neemt haar Hol landse nuchterheid het over. theater recensie Hans Jacobs Voorstelling: 'Landgenoten, Beatrix spreekt". Met Ineke Veenhoven, Hedy Wiegner, Frank Klijn en Shirley Mehilal. Regie: Hans Hylkema, tekst: Ger Beukenkamp. Gezien: 5/11Engelenbak, Amsterdam. Tussen nep en echt was giste ren maar een paarhonderd me ter en een paar uur verschil. In het paleis op de Dam was ko ningin Beatrix aanwezig bij de uitreiking van de Erasmusprijs. In theater Engelenbak gaf Ineke Veenhoven in een lange mono loog lucht aan de koninklijke gevoelens in dit voor de Oran jes zo bevlogen jaar. Veenhoven speelt de majesteit, die ze eer der al vertolkte in het toneel stuk 'Emily of het geheim van Huis ten Bosch' inmiddels zo goed dat er nauwelijks verschil is tussen echt en nep. Of, zoals het publiek én de kenners na afloop zeiden: hier staat Bea trix. Bij het slotapplaus ont breekt eigenlijk alleen het 'leve de koningin!' Méxima, Margarita, Mabel - ze passeren alledrie de revue. De uitvoerige opmerkingen over de Argentijnse doen bijna twee jaar na 'Het Huwelijk' echter gedateerd aan. Beatrix vertelt openhartig over haar ontmoe ting met vader Jorge Zorre- guieta, maar aangezien de uit komst van alle commotie rond het huwelijk van Méxima en Willem-Alexander bekend is, mist het door Ger Beukenkamp (ook de auter van het succes volle 'Emily") geschreven 'Land genoten' hier spanning. Dat het anders kan, blijkt na de pauze wanneer het spel aan vaart en scherpte wint als Mar garita en Mabel ter sprake ko men. Dan staat er een gepijnig de vorstin en Veenhoven schit tert werkelijk in haar rol: kapsel, mimiek, schoudervullingen, handen, alles klopt. Je kunt je voorstellen dat ze écht over Margarita zegt 'dat ze bekneld is geraakt tussen de gemiste Spaanse troon van haar vader, de grote handen van haar part ner en de sprekende bomen van haar moeder, en wij vinden dat sneu'. Aan Mabel heeft Bea trix nooit gevraagd niet te jok ken. De gevolgen zijn bekend. Beatrix begrijpt dat het volk ge niet. „U wilt ons geluk niet, u geniet van onze schandalen, u wilt deze reality royalty soap', aldus de zeer op dreef zijnde toneelvorstin. Ze is scherp in de beschrijving van haar onmoge lijke positie, ook tegen een zeer overtuigende Pim Fortuyn die in een droom aan haar ver schijnt. „Een pleidooi voor openheid van de monarchie *s een pleidooi voor afschaffing daarvan", meent Beatrix, die in haar bijzondere troonrede het volk verwijt verantwoordelijk te zijn voor haar macht. Die is im mers gebaseerd op de onmacht van de politici en die zijn door datzelfde domme volk gekozen. Een republiek zou beter zijn, want de vraag van haar moeder Juliana - die als klankbord fun geert in een bankje, al nippend van de sherry - 'wie ben ik dat ik dit doen mag', zoals ze dat zei bij haar inhuldiging in 1948, is ook volgens Beatrix nog altijd niet beantwoord. Volgens Ger Beukenkamp is het geen gewoon toneelstuk. Het is volgens hem misschien niet eens een voorstelling, maar Beatrix' eerste zelfgeschreven troonrede: een biecht, een schuldbekentenis, een bericht aan het volk. Het is serieus be doeld, maar de talrijke herken ningspunten geven genoeg re den tot lachen. En meeleven met Beatrix. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: The Gospeltrain, leadv Berget Lewis. Gehoord: 5/1 Stadsgehoorzaal, Leiden. Berget Lewis' Gospeltraii staat uit een koor van tel topvocalisten (als je het va gramma wilt geloven) ei g, man band: twee slagwe een (elektrisch) gitarist, synthesizer, en in het eer J cfiva soulzangeres Berget I Deze volle gospeltrain is mate verschrikkelijk ver; V dat de eerste luisteraar va toch al niet zo volle zaal n| minuten verdoofd afdruipg valt letterlijk niets te oj scheiden: divastem noch toetsenist noch andere ii menten, handgeklap, laat vingergeknip, aanvankelijlse niet één woord. Je begrijp te dat getalenteerde musicida verstand van zaken zoiets nen produceren. Daar komt nog bij dat mi me de entertaining van on va zo zouteloos en licl platvloers is, 'muziek is mij ontlasting, o sorry ik me, ontlading, slip of the gue', dat je daar ook al niejBv lijk van wordt. In die en pestherrie duikelen drie sers als slangenmensen het toneel, 't Had leuk kt zijn. Trouwens, alles hac1,11 kunnen zijn als alle verstfJC rigoureus aan banden wi legd. Een heel enkele keer je 'in heaven' of 'Jesus lovi maar daar moet je reuze j voor doen. Pas als het koor alléén op in 'Glory, glory, hallelujal" wordt het best mooi, maa topartiesten valt hier n praten. Als de hele sai raam even later weer op sterkte 'musiceert', drup01 weer een aantal mensen v10 gen weg: en in de pauze,s' de garderobe het even dru1?. Ie malen heeft het team v Stadsgehoorzaal zijn on geuit, ook al bij de repet:' middags: „vergeet niet joe dat jullie in een concertzai0. gen." En in de pauze is eP1 delijk aan gesleuteld. W('e gen dan luisteren naar i' love with Jesus'. En volgei 'e lijkt dat na de pauze ooi e meer het geval. Ook iier kerstliedje, met werkelijk iov zoete begeleiding van dfj?' thesizer, hoor je tenn waar het inhoudelijk en kaal over gaat, zelfs als he even uit de hand loopt 'stemmen' zijn nu beter I ceren. Ik vraag me af, hi10; concert naturel had gekloe voor mijn part er voluit l 'p aan; pas dén was er iets z over te zeggen. it( lii door Theo de With leiden - Een statig herenhuis aan het Plantsoen in Leiden. De achterkamer op de eerste verdie ping. Een zwarte vleugel van Steinway. Een jaar lang zonderde de 71-jarige Tonny Weidner zich af op deze plek. Kinderliedje na kinderliedje voorzag zij van een bijpassend notenschrift. Niet voor het eerst. Veertig jaar gele den deed zij dit ook al. Met haar zus Mien stelde zij in 1963 de bundel 'Een mandje vol amande len' samen. Het boek werd een klassieker op de kleuterscholen. Genera ties kinderen zijn opgegroeid met liedjes uit deze bundel. „Er was in die tijd ook heel weinig", zegt Tonny Weidner. „Mijn zus was kleuterleidster op de Haan- straschool aan het Rapenburg. In diverse tijdschriften publi ceerde zij liedjes voor kleine kinderen. Op een gegeven mo ment werd zij door uitgeverij Ploegsma benaderd of ze niet een bundel wilde samenstellen. Ik werd erbij betrokken, omdat ik als pianiste en pianolerares de muziek kon bedenken. Mijn zus deed de teksten." De Leidse zusters gingen samen op zoek naar geschikte liedjes. „We zijn stad en land afgereisd. Vooral in een Rotterdamse bi bliotheek hebben we heel veel Kinderliedje na kinderliedje voorzag Tonny Weidner van een bijpassend notenschrift: „Het is een heiden se klus geweest." Foto: Hielco Kuipers gevonden. We waren op zoek naar niet te moeilijke liedjes die op de piano begeleid konden worden. De meeste liedjes ble ken te ernstig, te zwaar, te ge dragen. Ja, zelfs voor de jaren zestig. Ik heb er daarom nieuwe begeleiding bij gemaald. Omdat zo'n tachtig liedjes een nieuw jasje verdienden, heb ik de hulp ingeroepen van de vorig jaar overleden pianoleraar en com ponist Rudolf Perdeck. Hij heeft ook een deel voor zijn rekening genomen." Verder kwamen in die eerste editie van 'Een mandje vol amandelen' zo'n 25 nieuwe liedjes te staan. Tonny Weidner koos daarvoor bestaande rijm pjes en versjes van onder ande ren Annie M.G. Schmidt, Han Hoekstra en Herman Broekhui zen. „Ik heb gezocht naar ver zen met een goed ritme, zodat ze voor kinderen gemakkelijk mee te zingen zijn." De bundel werd een verplicht nummer op de kweekschool, waar toekom stige onderwijzers werden op geleid. 'Een blijver op de boe kenplank', oordeelde een re censent. Het boek beleefde dan ook druk na druk. Blijkbaar hadden de zusters een goede keuze gemaakt. „Tja, waar moet een goed kinderlied je aan voldoen? De stemom- vang moet beperkt blijven, liefst binnen een octaaf, Kleine kin deren kunnen nog niet zo hoog en laag. Herhaling is ook heel prettig voor kinderen. Daarom is het handig een bepaald the ma drie of vier keer te laten te rugkeren, waardoor een be paalde dreun ontstaat. Ze moe ten een liedje zonder begelei ding kunnen zingen in bijvoor beeld de kring. Liedjes als 'Drie maal drie is negen' en 'De Ze vensprong* zijn daar uitermate geschikt voor. Zulke klassiekers zullen altijd blijven. Ze gaan over van generatie op genera tie." Halverwege de jaren tachtig hielden Tonny en haar zus Mien nog eens grote schoon maak in de bundel. En nu ligt er anno 2003 opnieuw een volle dig herzien liedjesboek met kleurrijke eigentijdse illustra ties. Er zijn zo'n vijftig oude liedjes overgebleven en hon derd nieuwe toegevoegd. „We hebben iemand uit het onder wijs, Ingrid Rietveld, erbij be trokken om erachter te komen waar leerkrachten van tegen woordig behoefte aan hebben. Veel van die oudere liedjes zijn toch te belerend van toon. Een lied over Gijs die zijn beker melk leeg moet drinken, heb ik er bijvoorbeeld uitgegooid. Maar er zijn er genoeg gehand haafd hoor. 'Berend Botje' staat er nog in, net als 'Kortjakje', 'Elsje Fiderelsje', 'Hans Pansje Kevertje' en tal van sinterklaas- en kerstliedjes." Wel is geprobeerd verder te kij ken dan de traditionele cliriste- lijke feestdagen. Er staat nu ook een lied in over koninginnedag en zes nummers uit andere cul turen. Met liedjes uit onder meer de Molukken, Suriname en Turkije wordt gepoogd aan sluiting te vinden bij de ge kleurde kinderen in de school banken. „Die waren er in de ja ren zestig nog nauwelijks. Laat staan dat er serieus aandacht aan werd besteed." Het is niet de enige aanpassing aan de moderne tijd. Naast de piano begeleiding zijn de liedjes ook voorzien van gitaarakkoorden. Er staat immers nog maar zel den een piano in een klaslokaal. Tot haar grote spijt. „Er wordt helaas nog maar weinig aan muziek gedaan op Nederlandse scholen. In België en Engeland wordt muziekonderwijs veel se rieuzer genomen. Met deze nieuwe bundel geef ik de leer krachten weer een handvat. Ik hoop dat ze het oppakken, want het is een heidense klus geweest." 'Een mandje vol amandelen', Mien Stam en Tonny Weidner e.a., uitgeverij Ploegsma, 24,95 euro. X) theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: 'Witlox', door de Wetten van Kepler. Tekst: Herman van de Wijdeven. Regie: Jos van Kan. Spel: Dominique Hoste en Wendell Jaspers. Gezien: 5/11, LAKtheater, Leiden. Nog te zien aldaar 6 en 7/11 25 Juni 1986: heel België wacht gespannen op de uit slag van de halve finale van het wereldkampioenschap voetbal. Zelfs in een frietkot in Overpelt staat de radio aan, ook al wachten de meisjes Witlox op iets heel anders. Hun leven staat namelijk op het punt van beginnen. Het is een troosteloze kooi, dat glazen huisje waarin friet gebalcken wordt. Voor nie mand - want het dorp mijdt de tweeling Fee en Parel als de pest. Hun moeder overleed bij hun geboorte, hun vader is verdronken tijdens de kermis dertien jaar geleden. Er hangt een luchtje rond deze twee. Maar op deze dag zal Jossip, hun held, redder en minnaar uit het gevang komen, naar ze toe. Witlox gaat over verlossing en bevrijding, of liever over de il lusie daarvan. De beeldende tekst van Herman van de Wij deven laat verrukkelijk lang in het midden of ontsnapping werkelijk mogelijk is, heel langzaam laat hij het drama zich ontvouwen, telkens licht gu koi een sprankje hoop, een tertje fantasie op waar aan vast kunt klampen, minique Hoste en Wen Jaspers doen er alles aan de ambiguïteit en de magi stand te houden. Hoste, als de iets wereldwtPe re, net ietsje krengerige P Jaspers als de lievere, naïe op Fee, spelen met ongeloof Idi felheid en verbetenheid twee zusters die willen en len ontsnappen. Aan het 1 it en hun miezerige leven t )0£ en aan elkaar. Hun tragif ee dat ze volkomen op el uil zijn aangewezen. Ze hebrd niet veel leuks meegem; /ijl en met hun weinige aangiier me herinneringen betwi ert ze elkaar. Die liefde en rivaliteit is enige houvast. 'Nu, nu, zingen ze op het ritme va al trein die hun geliefde naa n v toe moet brengen, dwinjtkc en verwachtingsvol. Ze p ing backen en dansen hun ta men naar een punt waaro -el wel in vervulling mo gaan, en hoewel dat soort stapjes vaak een bf inf obligaat zijn, komt het werkelijk tot schrijnen. Knokke-hit 'Diep in mijn ide kan ik niet boos zijn op botst gemeen met het des I. te décor en de mislukking niet beter verwoord woi izc dan met het vrolijke sonj de tivaldeuntje 'J'aime, j'ain'" vie'. De Rode Duivels vefsta zen - en ook hun redder 1 niet. Dromen laten zich dwingen, hoogstens breketert 11a; d( :tr

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22