Peijs bepleit tolheffing op drukke weg Brugrnan SETSl TÉ verl kope m? Leiden doet Rederij Rembrandt in de verkoop ook na de brand in hoofddorp bluft Nieuw middel om files te bestrijden Bush ondertekent hevig omstreden abortuswet Brug van formaat Verdachte (19) in zaak-Joos spoorloos Doelpuntenrecord in Monaco: 8-3 Egyptische meesterwerken in Oudheden Leidsch Dagblad liderman is I dag chaos K nde grond inhoudende nevlammen rft gevaarlijk liurthuizen ard toe aan pderhoud tienrode I piramide krvangen rie dagen kg 'ns AAA F Leiden i Zsa Cab t truitje van een uw zit perfect als t de adem afsnijdt - Ij de mannen Zonnig 9/10° Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: WWW.LEIDSCHDACBLAO.NL Dagblad nr. 43380 los donderdag 6 november-2003 SPRINTERS 5 TTTT nr. 43380 losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 den haag/gpd - Provincies, ge meenten en waterschappen moeten op meer drukke wegen tol heffen. Minister Peijs (ver keer en waterstaat) hoopt zo de files te bestrijden. Dat bleek gis teravond bij het debat over de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat. De minister liet weten een wetsvoorstel van Groenlinks van deze strekking 'graag te vol gen'. Nu mogen lokale overhe den alleen nog tol heffen op nieuwe wegen. Het nieuwe voorstel maakt het mogelijk dat gemeente of pro vincie zelf de hoogte van de tol bepaalt en het tijdstip waarop deze wordt geheven. Groen links wil verder dat de lagere overheden zelf de tol innen; de opbrengst kan bijvoorbeeld in openbaar vervoer worden ge stoken. Het wordt zo voor grote steden mogelijk geld te vragen van autoverkeer dat de stad in komt. In Londen is dit systeem eerder dit jaar met succes inge voerd. Een heffing van vijf pond (zeven euro) zorgt er nu voor dat dagelijks 60.000 minder au to's de stad in komen. Er zijn minder files en de reistijden zijn korter. Veel reizigers kiezen voor carpoolen, trein of fiets. In Nederland wordt nu gekeken of zo'n heffing voor de vier gro te steden mogelijk is. Diverse gemeenten en een meerderheid leiden - De gemeente Leiden gaat Rede rij Rembrandt verkopen of verhuren. De twee rondvaartboten en de ponton met kassahuisje aan de Beestenmarkt wor den via openbare aanbesteding aange boden aan andere exploitanten. Er zou den al belangstellende partijen zijn ge vonden. Zo is de Stichting Stadsparkeer- plan Leiden, die al de watertaxi's exploi teert, één van de gegadigden. Maar ook een aantal particulieren, onder wie oud- VW-voorzitter Kees Klerks, heeft inte resse. De rederij, die vroeger Sleutelstad heet te, is in 1996 door de gemeente overge nomen om haar in handen te geven van sociale werkplaats De Zijl Bedrijven (DZB). Bedoeling van de gemeente was om het watertoerisme te stimuleren en gesubsidieerde banen te scheppen. DZB kan de rederij nu niet langer onder houden. De boten zijn te duur en ze brengen alleen in het zomerseizoen geld binnen. Ook blijkt het moeilijk om per soneel te werven binnen de doelgroep van de sociale werkplaats. Vanaf de plek waar de boten afvaren is het moeilijk om het personeel aan te sturen. Het kassa huisje is daarvoor te klein en het aan stellen van een 'meewerkend voorman' is te duur. Het werk blijft voor de vijf personeelsleden van Rembrandt de ko mende tijd gegarandeerd. Misschien biedt de nieuwe situatie wel een moge lijkheid voor de DZB-werknemers om uit te stromen, suggereren B en W. van de inwoners van Amster dam zijn in elk geval voorstan der van tolheffing, is al geble ken. Peijs bleef gisteren bij haar standpunt dat pas het volgende kabinet de knoop doorhakt over invoering van kilometer heffing. Pas na 2007 moeten ge reden kilometers de automobi list geld gaan kosten, aldus de minister. Als het aan haar ligt, komt eerst overal een vaste hef fing. Na 2010 komt er een sys teem waarbij de autobezitter meer betaalt tijdens de spits en op drukke wegen. Peijs weet zich gesteund door CDA, WD en LPF. Oppositie partijen PvdA, SP en Groen links pleiten voor versnelde in voering, omdat ze vrezen dat een volgend kabinet de plan nen weer in de ijskast zet. GroenLinks-kamerlid Duyven- dak: „Peijs is al de derde minis ter op rij die het plan voor kilo meterheffing aankondigt, maar het pas in een volgende kabi netsperiode wil laten uitwer ken." Verkeer en Waterstaat gaat sa men met het ministerie van fi nanciën de mogelijkheden van verschillende prijzen onderzoe ken. De beide ministeries bekij ken onder meer of de BPM, be lasting op nieuwe auto's, kan worden afgebouwd. Volgende zomer presenteert Peijs de re sultaten. UjMMENTAAR LIBERIA marinetransportschip Hr. itterdam is op weg naar Liberia? Ja, Liberia aan van Afrika. Het land it uit nazaten van zwarte die na de Amerikaanse irlog hun vrijheid te- jen. Na de afschaffing slavernij bouwden ze met hulp een nieuw op in het continent van irouders. Daaraan dankt ook zijn naam, rianen vechten opnieuw hun vrijheid. Na jaren van eroorlog, gevoerd door ge- eerde jongeren onder lei- - van nietsontziende bende rs, is er eindelijk sprake een broze wapenstilstand, igde Naties (VN) heb- vredesmacht van 15.000 opgebouwd, waaraan nu Ierland deelneemt Kamer is verdeeld de Nederlandse bijdrage, is tegen het sturen van Rotterdam en dat is niet loofwaardig. De liberalen Ijd haantje de voorste bij ^uire interventies, zoals M |c in Bosnië, Afghanistan en I Maar nu het om een huma- Ire actie gaat in Verweggis- waar Nederland geen poli- of economische belangen laat de WD het afweten, len vinden dat VN-ope- is moeten worden geleid J grote landen als de Ver- «de Staten en Groot-Brittan- dat is nu niet het geval. :d moet worden afgewo- of Nederlandse militairen itwoord veiligheidsrisi- :n. Dat is het geval. Hr. Rotterdam ligt drie mijl de kust en doet alleen als hospitaal- en trans- lp. •fractieleider Van Aartsen in 2000 als minister van landse zaken voorstander sturen van troepen naar ise Eritrea. Nu is hij het voorstel van zijn eigen •minister Kamp om in Libe- helpende hand te bie- iit, Lu omdat zijn Amerikaanse en vrienden niet meedoen, itionaal politiek gezien is deze VN-missie misschien eer te behalen, humanl- [des te meer. jo Schneider Washington/AP - De Ameri kaanse president George Bush heeft een wet ondertekend die een verbod omvat op late abor tussen, waarbij de foetus wordt gedood nadat de bevalling op gang is gebracht. Over de wet heeft een jarenlange politieke strijd gewoed. Bush zei, nadat hij zijn handtekening had gezet, dat nu een einde is gekomen aan „jaren van geweld tegen kinderen die op het punt staan om geboren te worden." Over de wet werd al zeven jaar gepraat. President Bill Clinton sprak er twee keer zijn veto over uit, omdat de wet niet in een uitzondering voorziet als de ge zondheid van de moeder in ge vaar is. Het verbod houdt de meest verregaande inperking van het recht op abortus in sinds dat in 1973 door het hooggerechtshof werd erkend. Amsterdam - Een 19-jarige man die wordt verdacht van betrok kenheid bij de dood van Anja Joos is spoorloos. Dat maakte het openbaar ministerie van daag bekend. De man kreeg de ze week toestemming van de rechter om afscheid te nemen van zijn overleden vader en kwam niet meer terug. De va der van de man zal in Marokko worden begraven. Anja Joos kwam vorige maand om het leven nadat zij door en kele jongens in elkaar was ge schopt. Een aantal van hen werkte bij de Dirk van den Broek in de Amsterdamse Pijp. (advertentie) (Jen^p^a) Bush beseft dat het goedkeuren van de wet hem veel steun op levert bij conservatieve religieu ze Amerikanen, die een belang rijk deel van zijn electoraat vor men. Toch probeert hij ook de meer gematigde kiezers mild te stemmen door hen te verzeke ren dat hij niet van plan is om in de toekomst een totaalver bod op abortus na te streven. Voorstanders van de wet stellen dat die alleen van toepassing is op late abortussen, die betrek kelijk zelden worden uitge voerd. Tegenstanders vinden dat in de wet in zeer algemene bewoordingen is geformuleerd, waardoor diverse veilige en vaak toegepaste abortusmetho des in de criminele sfeer terecht kunnen komen. Ze vrezen dat de wet slechts een eerste stap is op weg naar een totaalverbod op abortus. nieuw-vennep - De volle omvang van de zogenoemde Calatravabrug in Haarlemmer meer wordt nu pas goed zichtbaar. De brug, genaamd De Harp, is ontworpen door de Spaanse architect Calatrava en overspant de Hoofdvaart bij Nieuw-Vennep. Rechts in de verte zijn de nieuwbouwwijken van Hoofddorp zichtbaar, links Nieuw-Vennep. De brug ligt in de nieuwe Noordelijke Randweg van Nieuw-Vennep. De tuien hangen er nog wat slapjes bij, maar nadat de ongeveer veertig kabels allemaal zijn aangebracht en aangespannen moet er een fraai lijnenspel ontstaan. Het bevestigen van de tuien is een predsieklus, waarvoor een maand of twee is uitgetrokken. De langste tui meet 140 meter. Er zijn in Haarlemmermeer nog twee bruggen van Calatrava in aanbouw. De drie kosten in totaal 22 miljoen euro en dat bedrag heeft voor veel discussie gezorgd. De Harp wordt als eerste brug rond de jaarwisseling opgeleverd. Foto: Dijkstra BV/Fred Steenman monaco/gpd - Het doelpuntenfestijn gister avond bij de voetbalwedstrijd tussen Monaco en Deportivo la Coruna (8-3) is goed voor een record. Nog nooit werden er sinds de invoering van de Champions League in 1992 zoveel goals gemaakt in één duel. De elf treffers in Monaco waren er twee meer dan het meest doelpuntrij ke Champions-Leagueduel tot nog toe. Op 24 oktober 2000 won Paris Saint-Germain met 7-2 van Rosenborg. Man van de wedstrijd gisteren in het vorsten dom Monaco was Dado Prso. De Kroaat in Franse dienst evenaarde met zijn vier doelpun ten het Champions-Leaguerecord van Marco van Basten en Simone Inzaghi. De Nederlander maakte in 1992 alle doelpunten tegen IFK Göte- borg (4-0), de Italiaan was met Lazio Rome vier keer trefzeker tegen Olympique Marseille (5-1). Prso had met slechts 23 minuten de minste tijd nodig voor zijn serie van vier doelpunten. Van Basten deed er 29 minuten over, Inzaghi 54 mi nuten. PSV, dat gisteren met 2-0 van AEK Athene won, moet over drie weken aantreden in Monaco. Pagina Sport: PSV in 2004 ook Europa in leiden - In het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden is vanaf morgen 'De kleine meesterwer ken van Egypte' te zien, een ten toonstelling van meer dan twee honderd voorwerpen afkomstig uit de Egyptische collectie van het Britse Myers Museum, één van de meest bijzondere verza melingen ter wereld. De gouden sieraden, beschilderde mummie maskers, amuletten, scarabeeën, schalen en kelken zijn niet eer der op het Europese vasteland te zien geweest. Wel werd een deel van de collectie, minder dan de helft van het aantal voorwerpen In Leiden, in 2000 in het Metro politan Museum in New York ge- exposeerd. De kunstvoorwerpen, bijeengebracht in een stijlvolle presentatie van Wim Crouwel, vermaard vormgever en oud-di recteur van het Rotterdamse Museum Boymans van Beunin- gen, laten zien dat Egyptische kunst niet alleen monumentaal is door de soms kolossale afme tingen. Opmerkelijk is ook dat het merendeel van de voorwer pen van faience is, herkenbaar aan de intens blauw-groene kleur, een materiaal dat in het oude Egypte werd gezien als symbool voor wedergeboorte en vruchtbaarheid. In de Uitkrant: Meesterwerken uit Egypte in Leiden. Foto: Dick Hogewoning Jf (advertenties) Haarlemse jongen bekent brand in Turkse ambassade den haag/anp - Een 16-jarige jongen uit Haarlem heeft be kend dat hij dinsdag brand heeft gesticht in de Turkse am bassade in Den Haag. Dat meldde een woordvoerder van het openbaar ministerie. Waarom de Haarlemmer benzi ne over de vloer van de Turkse vertegenwoordiging uitgoot en in brand stak, is nog niet be kend. De Haagse politie hield de verdachte dinsdag vlak na de brandstichting aan. De verdachte stichtte de brand dinsdag rond 11.30 uur. Hij was voor de tweede keer die dag bij de ambassade. Eerder in de ochtend zou hij ruzie met het personeel hebben gehad. Vol gens het OM is nog onbekend waarom de verdachte in eerste instantie bij de ambassade aan de Jan Evertstraat was. De Haarlemmer heeft volgens justitie verklaard dat hij een tas bij zich had met daarin een fles benzine. Toen hij de vloeistof over de vloer goot en in brand stak, ontplofte deze. Daardoor brak een felle brand uit. Vijf personen, onder wie de ver dachte, raakten lichtgewond. De Turkse ambassadeur in Ne derland sprak dinsdag eerst van een bomaanslag, maar daarvan bleek geen sprake. Justitie stel de dat het niet ging om een po litieke of terroristische daad. Dinsdagnacht werd onze vestiging in Hoofddorp in de as gelegd. Gelukkig is hierbij niemand gewond geraakt. Graag wil de directie van Brugman zijn excuses aanbieden voor het ontstane ongemak. Onze vestigingen in Amsterdam Stadhouderskade, Amsterdam Villa Arena, Zaandam en Zoeterwoude nemen zolang de taken over. Om u extra tegemoet te komen, bieden wij u bij aankoop van een complete keuken gratis montage ind. aansluiten en bij aankoop van een complete badkamer gratis tegels t.w.v. 750,- aan. Graag tot ziens in één van de genoemde filialen. KEUKENS t BADKAMERS Vroog in de showroom noar de voorwoorden. Amsterdam Stadhouderskade uitsluitend keukenshowroom VOOR ADRESSEN BEL GRATIS: 0800-0234560 OF KIJK OP WWW.BRUGMAN.NL Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Plaats Telefoon n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekenin 712141 met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aaa Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mqn (-gironummer 400114 H Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 YB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1