REGIO Leythenrode wil piramide vervangen Ifx fstempelen verleden tijd bibliotheek Meerburg 'Begraafplaats voor echte Zoeterwoudenaren' ijnwoude: toegang bedrijventerrein Groenendijk via Zoeterwoude Rr Muziekschool Rijnakkoord liefst verder met Leiden Tel 'gstgeest heeft tfevaarsnest rcEEST - Oegstgeest heeft lelijk zijn ooievaarsnest, lies een jaar nadat de ge- nteraad wethouder Mees- Ie opdracht gaf een nestel- op het 'Landje van Brem- aan de Leidse Straatweg te Atsen, staat het nest er. Nu is JvJivachten op de ooievaars, .deriiry Oegstgeest Rhijngeest Jt het materiaal voor het [beschikbaar gesteld en het Jantcollege zorgde gister- 0ag dat het nest in de groe- Veide kwam te staan. -jd.tb donderdag 6 november 2003 JOèdstrljd voor ^"Jstoeldansers leiderdorp/alkemade - De streekmuziekschool van Leiderdorp en Alkemade, Rijnakkoord, wil het liefst sa mengaan met de streekmuziekschool Leiden en om streken. Dat laten de bestuursleden van Rijnakkoord weten. Volgens hen is een fusie met Leiden de beste keuze uit drie varianten die de gemeente Leiderdorp onder zocht. Privatisering en als zelfstandige muziekschool onderdeel worden van een grotere organisatie waren de andere twee. In de door Ifijnakkoord gekozen optie is de relatie met de gemeente beperkt, waardoor voor deze laatste de financiële risico's zo klein mogelijk zijn. Ook is een grotere muziekschool minder kwetsbaar en wordt de kwaliteit van de muzieklessen beter. )rdorp - Rolstoeldansver- jing de Jesdansers in Leider- houdt zaterdagavond een '"■'jwedstrijd. De leden heb- Heen jaar getraind en voeren ^Bhow op voor een kritische I Ook is er een demonstratie pen 'latinshow'. Het feest it om 19.30 uur in het tuis van Tamarco, Van der itraat 19b. Bijkomend voordeel zou zijn dat fusie met Leiden waarschijnlijk behoud van werkgelegenheid betekent. Wel is de gemeentelijke bijdrage in deze variant groter dan bij de andere twee opties. Het college in Leider dorp neemt op 11 november een standpunt in over de kwestie, op 15 december beslist de gemeenteraad van Leiderdorp over de toekomst van de muziekschool. Het is de vraag of de gemeenteraad van Leiderdorp het voorstel van de muziekschool steunt. De PvdA-raadsle- den in Leiderdorp lieten tijdens de begrotingsbehan deling weten dat ze de keus van Rijnakkoord niet steu nen. De PvdA wil het gemeenschapsgeld niet langer aan de muziekschool schenken, maar het inzetten voor lessen Algemene Muzikale Vorming (AMV) op de ba sisscholen. Volgens de partij rijzen de kosten de pan uit. Burgemeester en wethouders van Alkemade besluiten dinsdag naar verwachting om te stoppen met de streekmuziekschool. Alkemade volgt dan het voorbeeld van de gemeenten Rijnwoude en Jacobswoude, die eerder al een punt zetten achter hun deelname aan Rijnakkoord. De komende maanden wil Alkemade be kijken hoe het muziekonderwijs in de toekomst moet worden georganiseerd. Daarbij houdt wethouder Reijnders de mogelijkheid open om alsnog aan te klop pen bij de streekmuziekschool. „Maar dan als klant, en niet als deelnemer in de gemeenschappelijke rege ling", aldus Reijnders. Leiderdorps verpleeghuis zoekt geld Jui Ö1-' tkwekers ngehouden (schoten - De politie heeft rmiddag nog twee mensen jpakt die betrokken zouden pij de Voorschotense hen- vekerij die dinsdag werd Janteld. De 32-jarige man l-jarige vrouw komen alle- fttit Voorschoten en zijn schijnlijk eigenaar van het I aan de Industrieweg in schoten. In de kwekerij J de politie de resten van planten. Bij ontmanteling de politie ook al een 34- Hagenaar aan. indalarm raadhuis 4DWIJK - Publiek en raads- J werden gisteravond in emeentehuis van Noord- lot tweemaal toe opge let door brandalarm. Twee ïiissievergaderingen moes- pardoor worden onder- Bn. Bij het eerste alarm :e iedereen zich naar de n het gemeentehuis, zoals [lementen voorschrijven, het alarm voor de tweede afging, bleven velen ge- i op hun plaats zitten, ouder P. van Bockhove: «loeten nu eigenlijk het w verlaten, maar ik zie rook." Het alarm is waar- llijk veroorzaakt door een It in de dubbele toegangs ei van het gemeentehuis, irtgeleden op de winter- Ji zijn gezet. Dat betekent dereen die binnenkomt of aat, in een soort sluis moet ten voordat de volgende opengaat. Het stichtingbe- stuur van de Meerburgbe graafplaats in Zoeterwoude. Van links naar rechts: Wim Vin gerhoed (pen ningmeester), Sjaak Stuyt, Ellen Harteveld (voor zitter), Wim Kal- kers (secretaris) en Joop van der Ploeg. Foto: Henk Bouwman door Janneke Dijke leiderdorp - Verpleeghuis Ley thenrode in Leiderdorp denkt er over na om de piramide af te breken en er een nieuw gebouw voor in de plaats te zetten. In de piramide, een in het oog sprin gend driehoekig gebouw op het Leythenrode-terrein, bevindt zich de recreatiezaal die volledig versleten is. „We zijn nog in de verkennen de fase, maar er moet iets ge beuren", zegt interim-directeur Joke Verhagen. Er is veel aan de piramide mis, schetst zij. Bij de laatst uitgevoerde renovatie van het verpleeghuis in 1997 is de piramide overgeslagen. „Er staat bijna geen stoel meer in waarop je goed kunt zitten. De vloerbedekking en de verwar ming zijn slecht. Verder moet er eigenlijk een nieuwe keuken in, want de keuken is niet meer van deze tijd." Een bijkomend probleem is dat de recreatiezaal sinds begin dit jaar verboden terrein is voor ro kers, als gevolg van de aange scherpte tabakswet van het mi nisterie van volksgezondheid. „Het is dus een zaal voor bewo ners die er niet kunnen ko men", zegt Verhagen. „We heb ben niet de beschikking over twee ruimtes, één voor niet-ro- kers en één voor rokers." Het is niet te doen om de piramide in tweeën te splitsen. door Marieke de Kok zoeterwoude-rijndijk - Het grindpad is bezaait met herfst bladeren in oranje en oker. De kerk kijkt met zijn grote ronde koepel door de kalende bomen op het rustige kerkhof. Op de achtergrond zoeven auto's en vrachtwagens over de Hoge Rijndijk. Links ligt de kerkelijke begraafplaats, in het midden de gemeentelijke en rechts staat de nieuwe urnenmuur. Begraaf plaats Meerburg die direct ach ter de gelijknamige kerk in Zoe terwoude ligt, is de afgelopen maanden in het nieuw gesto ken. De begraafplaats is sinds janua ri 1998 niet langer in handen van de katholieke kerk, maar van de Stichting Begraafplaats Meerburg. Het bestuur heeft de 'sigarendoosadministratie' van de parochie opgeschoond. Voorzitter van het stichtingbe- stuur Ellen Harteveld: „De pa rochie had niets op papier ge zet. We moesten alles van de graven aflezen. Het beheersreg lement, de grafaktes, voor schriften en tarieven, alles moest gedaan worden." De administratie was echter niet de enige zorg van de stich ting. „De grondwaterstand in het kerkelijke deel was hoog. Dus daaraan moesten we ook iets doen." In 2001 zijn graven waarvan de grafrechten verlo pen waren geruimd. De restan ten van 117 overledenen zijn bijgezet in twee verzamelgra- ven. Hierdoor is het gebrek aan ruimte grotendeels opgeheven. Toch bleek de begraafplaats nog iets te missen: een urnen muur. „Crematie wordt steeds meer geaccepteerd onder ka tholieken", zegt voorzitter Hart eveld, terwijl haar hakken een diepe afdruk achterlaten in het grindpad. „Het bestuur heeft in 2000 al het besluit genomen om een urnenmuur neer te zetten." Voordat het zover was moest de begraafplaats uitbreiden met een stuk van de achterliggende parkeerplaats. Dat deel moest vervolgens nog flink worden opgehoogd. De marmeren platen van de ur nenmuur glinsteren in de felle najaarszon. Harteveld kijkt te gen de zon in: „Het is een klei ne begraafplaats, maar een ech te dorpsbegraafplaats. Echte Zoeterwoudenaren willen hier begraven worden." (advertentie) ft' RIJ N t AN D KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKC-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RELIËF KOZIJNEN urgemeente houdt vast aan verkeersluwe Rijndijk Marieta Kroft II rwoude/hazerswoude - 'oude ziet mogelijkheden ,et nieuwebedrijventerrein aendijk te verbinden met ■indijk. Het verkeer kan dan l via het Zoeterwoudse Iran de Rijndijk naar rijks- 1 rijden en andersom. voorkomen dat het auto- iv vanaf het bedrijventer- Groenendijk ook via Ha- zerswoude-Rijndijk gaat rijden, komt er een afsluiting op de Rijndijk. Het Rijnwoudse ge meentebestuur heeft dit idee vastgelegd in haar structuurvi sie "Van droom naar daad'. De gemeente Zoeterwoude wil er niets van weten. Wethouder Van der Kooi (WD) van Zoeterwoude vindt het een punt van 'nadere discussie'. „Het is al eens eerder ter sprake gekomen. Wij hebben toen ge lijk gezegd: ho, ho, ho. Ons deel van de Rijndijk is ook verkeer- luw. Wij willen er ook geen ver keer dat afkomstig is van het bedrijventerrein." Druk maakt de wethouder zich nog niet. „Ik moet nog zien dat het bedrij venterrein er komt." Al meer dan tien jaar praten de gemeenten Rijnwoude en Zoe terwoude en de provincie Zuid- Holland over de ontwikkeling van een 40 hectare groot bedrij venterrein naast bierbrouwer Heineken. Vijftien hectare ligt op het grondgebied van Zoeter woude, de rest op dat van Rijn woude. Maar er zit al enkele ja ren geen schot in de zaak. De betrokken partijen kunnen het niet eens worden over de toe gang naar het bedrijventerrein. Rijnwoude en Zoeterwoude trokken tot nu toe gebroederlijk met elkaar op. Beiden wezen een toegangsweg naar de ver keersluwe Rijndijk af. De door beide gemeente gewenste extra aansluiting op rijksweg 11 werd afgewezen door rijkswaterstaat. Een andere mogelijkheid, het verkeer van en naar het bedrij venterrein Groenendijk laten rijden via het terrein van Heine ken, wees de bierbrouwer af. Rijnwoude probeert toch uit de impasse te komen door een op lossing te kiezen die de eigen gemeente niet schaadt. Burge meester en wethouders willen de Rijndijk binnen hun ge meentegrenzen voor het door gaand verkeer afsluiten. Dit deel van de weg moet in de toe komst een wandelboulevard worden. Alleen langzaam ver keer kan dan nog via de Rijndijk van Hazerswoude-Rijndijk naar Zoeterwoude. Toch komt het gemeentebestuur wel met een alternatief voor het autover keer. In hetzelfde gebied, de Oude Rijnzone, worden in de toekomst immers veel huizen gebouwd. B en W willen daar om een nieuwe weg aanleggen, parallel aan de noordkant van hebben iedereen aan de computer gekregen' udy Nihof ft wou de-rijn dijk - Een onwennig laat Joke van ;gen de scanner over de n glijden. De computer zijn intrede gedaan in de )are Bibliotheek Meer- in Zoeterwoude-Rijndijk. mbakjes en stempels zijn deze week verleden tijd. (ertien vrijwilligers op wie jpliotheek draait, moesten l keertje aan geloven. Voor iigen hoefde de automati- aanvankelijk niet. Toch üok zij volgens secretaris Ivan der Post inmiddels 'om'. „We hebben ie- i aan de computer gekre- jSommigen hebben ook omputer aangeschaft. Er i ook vrijwilligers die er wel eentje hadden, maar Wet aan durfden te zetten. Dften 'm alleen maar af. - 4jn ze over de drempel jestapt." jitomatisering van de bi jeek aan het Kooikerspad neel wat voeten in de aar- jhad. Twee jaar geleden Ide gemeente de biblio- [verplichten om te kiezen voor een duur computersys teem en om een betaalde kracht in te huren. Ook eiste de gemeénte vergaande samen werking met de bibliotheek in Zoeterwoude-Dorp. Stuk voor stuk maatregelen die slecht vie len bij het bibliotheekbestuur. Voorzitter Van Hofwegen en se cretaris Van der Post namen het heft in eigen handen en vonden een veel goedkoper computer systeem dan de gemeente voor ogen had. Ze schakelden een kennis in met veel verstand van automatisering. „Hij heeft twee computers en een laserprinter voor ons aangeschaft en ons verder helemaal begeleid." Ook de 'strijd' tegen het plan voor een betaalde kracht was succesvol. „We wilden een vrij willige bibliotheek blijven," zegt Van Hofwegen. „We heb ben voldoende vrijwilligers, ie dereen is enthousiast, het loopt fantastisch. Waarom zou je daarin verandering brengen?" De weerzin tegen het aantrek ken van een betaalde medewer ker was zo groot, dat de vrijwil ligers massaal dreigden op te stappen. „Was het plan doorge gaan, dan had je een betaalde kracht gehad en een lege biblio theek," aldus de voorzitter. Ook vergaande samenwerking of fusie met de bieb in het Zoe- terwoude-Dorp is inmiddels van de baan. Hofwegen en Van der Post hebben het nut ervan nooit ingezien. Zij werden daar in gesterkt door de uitkomsten van een onderzoek van Probi- blio, de overkoepelende organi satie van bibliotheken. „De conclusie was dat het perfect loopt en dat er geen reden was om te fuseren. Fuseren zou al les alleen maar duurder ma ken." Met de gemeente staat het bi bliotheekbestuur inmiddels weer op goede voet. Gistermid dag kwam wethouder Mirjam Ates de computers officieel in gebruik nemen. Zij kan een potje breken bij de bibliotheek bestuurders. „Het CDA, dat in de oppositie zat toen er van al les speelde, heeft altijd achter ons gestaan. Ates heeft destijds ook moties voor ons inge diend." De bibliotheekbestuurders zien de toekomst van bibliotheek Meerburg vol vertrouwen tege moet. „We draaien goed. We hebben ruim 500 leden onder wie 300 jeugdleden. Elke week Joke van Hofwegen scant de boeken. Coby van der Post kijkt toe. Foto: Henk Bouwman komen er leden bij." Van der Post en Van Hofwegen bena drukken graag nog eens dat ze een serieuze organisatie zijn- „We zijn geen oma- of huis vrouwenclubje", en beslist geen dorpsbibliotheekje met alleen streekromans. „Mensen die hier voor het eerst komen zijn verbaasd over wat we in huis hebben. We hebben alles. De boeken toptien, alles. We heb- Omdat het management van Leythenrode nog aan het brain stormen is over de alternatie ven voor de piramide, is nog niet duidelijk voor welke oplos- sing wordt gekozen. „Eerst heb ben we overwogen om er een j stukje aan te zetten, maar dan 5 krijg je zo'n lappendeken. Ei- genlijk willen we de piramide slopen en er iets nieuws neer- zetten met een verdieping erop. Die kunnen we dan verhuren j aan bijvoorbeeld zangkoren. Op die manier kunnen we Ley thenrode meer integreren met het maatschappelijke leven van leiderdorp. Maar we zouden er ook een woonflat kunnen bou wen met wat luxere woningen voor mensen die dat kunnen betalen." Het grootste obstakel is het geld. „Er is helaas geen geld. Wij hebben het niet, en van het ministerie hoef je het met al die bezuinigingen ook niet te ver- wachten", stelt de interim-ma- j nager. Na de financiële proble- men die Leythenrode de afgelo- pen jaren teisterden heeft het j verpleeghuis de zaken weer op orde, maar een vetpot is het nog steeds niet. Toch blijft ze I nadenken over oplossingen, omdat ze vindt dat er iets moet gebeuren. „We onderzoeken ook op welke manier wegeld kunnen genereren. Als we er woningen of zalen bouwen die I we kunnen verhuren, dan levert dat geld op. We willen graag kij ken naar alle mogelijkheden." de spoorlijn. Die weg loopt van de Gemeneweg en komt ver moedelijk uit op de Rijndijk ter hoogte van de grens van Rijn woude en Zoeterwoude. Via de ze nieuwe weg kunnen perso nenauto's ook van en naar het bedrijventerrein Groenendijk rijden. Maar Rijnwoude wil het vrachtverkeer blijven weren. Dus dat blijft in de visie van B en W van Rijnwoude toch via de Rijndijk in Zoeterwoude blij ven rijden. ben iemand die is opgeleid voor bibliothecaresse, die de boeken inkoopt. Daar boffen we mee. Zij voegt iets extra's toe." Milieuplatform bezorgd over aanvliegroutes leiderdorp - Het Milieuplat- form Leiderdorp vraagt zich bezorgd af of Leiderdorpers genoeg invloed kunnen uit oefenen op de gewijzigde aan- en uitvliegroutes van Schiphol. Het platform vindt het vreemd dat de startnoti tie 'Wijziging uitvoeringsbe sluiten Schiphof niet in het Leiderdorpse gemeentehuis ter inzage ligt, maar wel in omringende gemeenten als Leiden, Oegstgeest, War mond en Jacobswoude. Het Milieuplatform vraagt het Leiderdorpse gemeentebe stuur in een brief om hier iets aan te doen. Gisteren kondigde het ministerie van verkeer en waterstaat in krantenpublicaties aan waar de startnotitie tot 3 decem ber ter inzage ligt. Het Milieuplatform vindt het van het grootste belang dat inwoners van Leiderdorp hun mening kunnen ventile ren. Ook vinden de leden van het platform het belang rijk dat Leiderdorpers zich uitgenodigd voelen voor de informatiebijeenkomsten die het ministerie houdt op 11 en 18 november in Hoofd dorp en Zaandam. „Als Mi lieuplatform zijn wij er in het geheel niet gerust op dat de veranderingen in de aan- en uitvliegtracés van Schiphol geen invloed hebben op het luchtruim boven Leider dorp", zo staat te lezen in de brief. De startnotitie 'Wijziging uit voeringsbesluiten Schiphol' is nodig als voorbereiding op een nieuwe milieu-effectrap portage (MER). Dit milieu onderzoek moet gehouden worden omdat er in de mi lieuvergunningen voor de nieuwe Polderbaan een fout is geslopen. Volgens een jroordvoerster van de gemeente kunnen in woners van Leiderdorp rea geren op de startnotitie, ook al ligt het document niet in het plaatselijke gemeente huis ter inzage. „Dat komt doordat wij niet tot de ge meenten behoren die bin nen de contouren van Schip hol vallen. Het gemeentebestuur gaat geen actie voeren om de no titie ook in het eigen ge meentehuis ter inzage te kunnen leggen. Leiderdorp reageert met de gemeente Leiden en andere buurge meenten op de startnotitie. Inwoners van Leiderdorp die dat willen, kunnen naar het Leidse gemeentehuis om de notitie in te zien, of naai- een andere plek die het ministe rie in zijn publicatie noemt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17