buurthuizen hard Toe aan onderhoud LEIDEN REGIO i» Studenten maken sieraden voor ervaring en punten Doorstart voor gezinscentrum Slaaghwijk s: l>ierencentrum blijft nog open Hastens 7^ Tijdelijk bij een echte Hastens Zorg voor Nieuw Groenhoven gewaarborgd Leiden blijft buitenlandse bedrijven lokken *XKlh _i^__ DONDERDAG 6 NOVEMBER 2003 www.hastens.nl since 1852 Een boekenpakket ter waarde van ruim 170 euro! Hastens Store Den Haag Plaats 24 - Den Haag - tel. 070 3631600 Hastens Store Noordwijk aan Zee Hoofdstraat 12 - Noordwijk aan Zee - tel. 071 3614120 Hastens Shop in Shop Slaapkenner Lin Life Hoofdstraat 14 - Noordwijk a. Zee - tel. 071 3648707 Dat noemen we nu 'literair comfort'!* Het Hastens Literaire Pakket. Liefst tien boeken, geselecteerd op lezenswaar dige kwaliteiten. Met een winkelwaarde van rond de 170 euro per pakket. En het supercomfort van uw handgemaakte Hastens. U heeft een keuze uit onze Klassieke Selectie en de Hastens Alternatieve Selectie. In onze winkel hebben wij beide pakketten gespecificeerd. U profiteert van 1 nov. t/m 31 dec. 2003 van dit aanbod bij aankoop van een Hastens boxspring. (advertentie) Ouders lezen in het gezinscentrum voor aan kinderen van drie tot zes jaar. Met uitleg in het Turks of Arabisch. Deze week werd de eerste voorleesbijeenkomst gehouden.Foto: Dick Hogewoning Coördinator op zoek naar nieuwe financiers door Erna Straatsma Het gezinscentrum in de Slaagh wijk heeft de tijd niet mee. Een forse huurverhoging ligt op de loer. En de financiering na 1 juni 2004 is nog één groot vraagte ken. Vlak na de opening in het voormalige Lokaal van Verre is coördinator Marjan de Jonge al gedwongen om een 'doorstart' te maken. „Dat is heel hard no dig", zegt de oud-fractievoorzit ter van het CDA. „Ik had niet ge dacht dat er zoveel probleemge zinnen in de Slaaghwijk zijn. Je maakt wat mee. Van het bestaan van sommige dingen wist ik niets aftoen ik nog raadslid was." Het is stil tijdens de 'inloopoch tend'. Bij de buren, in buurt huis Op Eigen Wieken, zit de loop er beter in. Het gezinscen trum is om half tien geheel leeg. „Komt door de ramadan", zegt Fatma, de Turkse assistente van Marjan de Jonge. Als vrijwillig ster is ze elke dag in het gezins centrum. Om koffie te zetten, schoon te maken en de boel in de gaten te houden als de coör dinator er niet is. „Normaal is het wel druk. Maar nu slapen veel mensen." Gisteren was het heel druk, zegt De Jonge. „Jammer dat je er toen niet was." Ze denkt dat de vaste inlopers nog komen. „Aisha zal nog wel komen. Die brengt hier elke ochtend haar zoontje. Zodat ze op zoek kan naar werk." Zelf is ze er inmiddels van over tuigd dat het gezinscentrum voorziet in een behoefte. Sinds het begin van het cursuspro gramma, enkele maanden gele den, is de belangstelling voor het gezinscentrum gestegen. Vooral de naailessen op maan dagmiddag en dinsdagochtend doen het goed. „Nu is er een naailes in het buurthuis. Daar kunnen we zo wel even gaan kijken." Met een startsubsidie uit het budget voor 'grotestedenbeleid' is het gezinscentrum er geko men. De afspraak was dat de coördinator per 1 januari 2004 voor verdere financiering zou zorgen. Door tijdgebrek is dat niet gelukt, zegt De Jonge. Van de wijkgroep heeft het centrum daarom een garantstelling van 45.000 euro gekregen, om het nog een halfjaar uit te zingen. „Geweldig dat ze dat hebben gedaan." De komende tijd gaat de coör dinator, de enige betaalde kracht in het centrum, op zoek naar nieuwe financiers. Ze hoopt op een rijksbijdrage uit de pot voor emancipatiegelden of een bijdrage van het fonds 1818. En verder wil ze woning bouwcorporatie Portaal vragen om het gebouw over te nemen. „Wij kunnen geen sociale acti viteiten ontplooien met zo'n hoge huur. En Portaal doet veel sociale dingen." Nog voor de jacht op subsidie gelden moet De Jonge wat doen aan de hoge huur. De gemeente heeft aangekondigd dat de huur per 1 januari van 2500 naar 3500 euro per maand gaat. „Met een dergelijke huur kun je geen sociale activiteiten ont plooien." Ze heeft de wethou der al om hulp gevraagd, maar die heeft haar doorverwezen naar de politieke partijen. „Dus nu ben ik die aan het benade ren om eens een keertje langs te komen." Sonja, de 'duizendpoot' van de Merenwijkschool, komt iets voor tienen binnen met grote lappen gele stof. Ze komt gor dijnen naaien, voor alle klaslo kalen. Dat gaat beter in het ge zinscentrum dan in de school, waar het altijd druk is. Fatma helpt haar. Rond half elf komt de directrice van openbare school De Vier sprong uit Leiden-Noord op vi site. Zij wil wel eens zien hoe het gezinscentrum werkt. „Zeg, hoe gaat dat nou met dat buurthuis hiernaast? Zitten jul lie elkaar niet in de weg?" Het is een vraag die de coördinator vaak krijgt. „Wij werken heel anders. Een buurthuis is aan- bodgericht, wij zijn vraagge richt en flexibel. En hier komt een hele andere doelgroep. De mensen die hier komen, gaan niet naar een buurthuis. Je moet hier op een veel lager plan werken. Outreachend ook, om de juiste mensen te bereiken." Activiteiten die enkele euro's aan eigen bijdrage kosten, slaan niet aan. „Ik heb het gepro beerd met gymmen voor moe ders, maar zodra je geld vraagt komen ze niet. Dus doen we de themaochtenden voor niets en vragen we voor de rest ook niet veel." Na afloop van de naailes in het buurthuis komen vier vrouwen koffie drinken in het gezinscen trum. De instructrice is een vrij willigster uit Katwijk, die elke dinsdag op de fiets naar de Me- renwijk gaat. De cursisten zijn veelal alleenstaande moeders. „Thuis kan ik niet naaien. Ik heb zoveel problemen en bo vendien ben ik 's avonds altijd doodmoe." De Jonge ontfermt zich over een Egyptische man die wordt binnengebracht door Jacqueli ne Pietersen van de Raad en Daadwinkel. Hij wil zich aan melden voor de kookcursus voor mannen. „We gaan van avond aardappelen met sper ziebonen koken. Vind je dat wat?" Aisha verschijnt niet meer. En dat is voor Marjan de Jonge een reden om zich zorgen te ma ken. „Ik ga zo toch even infor meren wat er aan de hand is." leiden - Woningstichting Ons Doel en Zorgcentrum Groenho ven hebben gistermiddag het concept 'zelfstandig wonen met zorg binnen handbereik' voor het complex Nieuw Groenho ven in de Havenwijk in een sa menwerkingsovereenkomst vastgelegd. De ondertekening bekrachtigt de praktijk. Al meer dan vijfentwintig jaar wonen ouderen in het woon complex Nieuw Groenhoven zelfstandig en kunnen zij ge bruik maken van de zorgdien sten van Zorgcentrum Groen hoven. Maar vorig jaar kocht woningstichting Ons Doel het 190 woningen tellende com plex. „De bewoners bleven ge bruik maken van zorgfacilitei ten Groenhoven, maar door on ze overname van de woningen was er feitelijk wel een nieuwe situatie ontstaan." Met de samenwerkingsovereen komst is volgens manager Wo nen van Ons Doel Erik Olijer- hoek 'op papier gezet waar de bewoners van Nieuw Groenho ven recht op hebben'. „En we hebben ook een zorgcoördina- tor aangesteld. Die inventari seert de zorgwens van de bewo ners en regelt dat vervolgens voor hen." Nieuw Groenhoven telt 190 wo ningen. Daarvan zijn er 140 voor ouderen, zeven voor rol stoelgebruikers en 43 voor al leenstaanden of gezinnen. Die woningen zijn door hun ligging, trappen of het ontbreken van liften niet geschikt voor bewo ning door ouderen. leiden - De gemeente Leiden verlengt haar deelname aan de West Holland Investment Agen cy tot en met 2006. Deze orga nisatie van de gemeenten Delft, Leiden, Den Haag en de ge meenten in het Westland stelt zich ten doel om buitenlandse bedrijven naar de regio te ha len. De in Den Haag gevestigde WHIA is een succes, zegt WD- wethouder Geertsema (econo mische zaken). Weliswaar heb ben zich nog geen bedrijven in Leiden gevestigd, maar de kans dat dit in de komende drie jaar gebeurt, is groot. Vooral ver wacht Geertsema belangstelling voor De Leeuwenhoek, en dan vooral het Bio Science Park. Het College van B en W draagt de komende drie jaar ruim 11.000 euro per jaar bij aan de WHIA en detacheert er een ambtenaar voor 27 uur per week. Stuv wil meer geld voor vluchtelingen leiden - De Stichting Uitgeprocedeerde Vluchtelingen (Stuv) wil meer geld om asielzoekers in 2004 op te vangen. Voorzitter Mar tens vroeg gisteravond de commissie Sociale Infrastructuur om een tijdelijke extra subsidie. Door de invoering van de nieuwe vreemdelingenwet kunnen asielzoekers geen tweede procedure meer beginnen. Die doen dan een beroep op hulp van Stuv. or Robbert Minkhorst den - Twee van de negen urthuizen in Leiden zijn niet andveilig, alle buurthuizen in stad verkeren in matige tot .«hte staat. Dat constateert p Gemini Ernst Young in rapport over de Leidse Wel- hsorganisatie (LWO) en het urthuiswerk. Pea ëel buurthuizen kampen met 1 M iterstallig onderhoud", irijven de onderzoekers: j :kkages, asbest, instabiele iren en brandonveilige situa- 1 j s. Bij twee van de negen ge- uwen dreigt de brandweer n ook geen gebruikersver- 1 j lining meer af te geven." Die \ering komt als een totale rassing voor de brandweer, het rapport niet zegt te ken- „Ik weet niets van zo'n ■igement", zegt Ans Theis- plaatsvervangend hoofd de afdeling preventie, het rapport blijkt dat de ge- ente medeschuldig is aan de its indonveilige situaties. In h( '8 is het achterstallig onder- ud in kaart gebracht. De kos- 1 zijn slechts voor de helft 1 or de gemeente betaald. An- verklaringen van de on- :oekers: „De huurtarieven c, ;en ver beneden een markt- ïforme huur waardoor er al J ake is van een verkapte m van subsidiëring. Daar- ist is het onderhoudsplan mhi IWaJu RI n m rs zi niet meer up-to-date." Uit het rapport kwam vooral naar voren dat de organisatie van het welzijnswerk in de stad schromelijk tekortschiet. De re latie tussen de LWO en de ge meente is gebaseerd op wan trouwen, frustraties en onwil. De gemeente maakt nauwelijks duidelijk wat zij verwacht van de LWO en de bedrijfsvoering van de instelling zelf is onvol doende. Die conclusies verdrongen de oorspronkelijke aanleiding van het onderzoek - de staat van het buurthuiswerk - naar de achtergrond. De kritiek werd openbaar toen het Leidsch Dag blad het rapport bij de gemeen te opvroeg. Cap Gemini Ernst Young ad viseert om onderscheid te ma ken tussen het beheer van en de activiteiten in buurthuizen. Dat maakt het mogelijk om marktwerking door te voeren en dat is ook wat de gemeente wil, aldus het bureau. De ge meente kan voorwaarden stel len aan 'de toegankelijkheid, bereikbaarheid, openstelling en dergelijke, zodat het risico dat buurthuizen alleen voor de hoogstbiedende beschikbaar zijn, wordt voorkomen'. De ge meente en de LWO moeten af spreken welke activiteiten in de buurthuizen plaatsvinden. Het buurthuiswerk staat al bloot aan kritiek vanuit de poli tiek. Onder het motto 'de LWO moet weer de wijken in' hame ren de WD en het CDA op be tere openingstijden. De gemeente moest zich maar eens gaan afvragen of er niet meer geld naar de instelling moet, schrijft Cap Gemini Ernst Young in zijn rapport. „Het gebrek aan voldoende geld en goed geschoold personeel vormt een belangrijk aan dachtspunt voor de continuïteit van buurthuizen. Wij delen de ze zorg, maar constateren tege lijkertijd dat gelet op de financi eel beperkte ruimte dit knel punt niet opgelost kan worden, tenzij de gemeente haar priori teiten verlegt en meer subsidie voor het buurthuiswerk be schikbaar stelt." W. Brama, hoofd preventie van de brandweer in Leiden, zegt het rapport niet te kennen. „Bovendien zijn er volgens ons 18 buurthuizen in Leiden. Het is ons dan ook een raadsel dat zo'n onderzoeksbureau een rapport opstelt zonder ons daar in te kennen." Zijn plaatsver vanger Theissen vindt het uiter mate vreemd dat in het rapport staat dat de brandweer in twee gevallen dreigt geen gebruikers vergunning te verlenen. „Wel zitten er nog twee (Matilo en Vogelvlucht) in de procedure voor zo'n vergunning, maar dat heeft niets met brandonveilig- heid te maken. Er is bij ons ook nooit nagevraagd wat wij ervan vonden." ?de irJan Preenen Ier) 0RDWIJK - Het dierenopvangcentrum ordwijk blijft voorlopig open. Personeel en willigers krijgen de gelegenheid om een nieu- 0 organisatie op te richten. Als dat plan niet agt zal het Noordwijkse opvangcentrum aan- n- iting zoeken bij Dierentehuis Stevenshage uit ™e den 'eulpolitieke partijen veegden gisteravond in «.v.., nmissievergadering het voorstel van B en W ?te1 tafel om het centrum op 31 december te slui- 111 l Dat betekent dat de katten met ingang van es gend jaar niet naar het Kattenpaleis in Katwijk P111 in en dat de honden niet hoeven uit te wijken ïoni u het dierentehuis Kerbert in IJmuiden, zoals college wilde. twee parttimers en de ongeveer 25 vrijwilli- s reageerden enthousiast op de verrassende twikkeling. „We zijn blij dat we nu de kans m< jgen om plannen die we hebben verder uit werken. Dat zal een hele zware klus worden, 1 ar we geloven erin. Ideeën zijn er genoeg", al- vo 5 M. de Jong. zeker is nog of zal worden samengewerkt met Dierenbescherming Noordwijk/ Noordwijker- ut, waaronder het centrum op dit moment t. Voorzitter H. der Weduwen wees er gister- ond nadrukkelijk op dat het heel moeilijk is om 1 1 bestuursleden te komen. „Bovendien kam- te "J 1 alle asiels in Nederland met tekorten." y™ t bestuur van de Dierenbescherming legde 1 h in september vorig jaar dan ook 'noodge- c,elf ongen' neer bij een besluit van B en W om het dag bed •aai dijk centrum met ingang van 2004 te sluiten. Als re den werd door het college opgegeven dat de af stand tussen het asiel en woningen in de nieuw bouwwijk Boechorst te klein zou worden. Der Weduwen: „Niet wij, maar de gemeente heeft de beslissing genomen om de huur op te zeggen. Wij hadden geen andere keus. Een alternatief in Noordwijk was er niet. Daar komt bij dat we elk jaar al zo'n twaalfduizend euro op het centrum moeten toeleggen en dat de eisen door het lan delijke bestuur van de Dierenbescherming in de loop der jaren zijn aangescherpt." Volgens wethouder P. van Bockhove hoeft het dierenopvangcentrum 'niet halsoverkop' te ver dwijnen. Aan die kant van de wijk Boechorst wordt immers voorlopig niet met de bouw van woningen begonnen. Hij kondigde aan het voor stel om het asiel te sluiten mee terug te nemen naar het college en met een nieuw voorstel te ko men. Voor de raadsleden staat de uitkomst echter vast. Zij zien het liefst dat de dieren in Noordwijk blij ven, omdat het Kattenpaleis in Katwijk te klein "wordt geacht en de hondenopvang in IJmuiden te ver weg is. Van het plan van het personeel en de vrijwilligers laten de politieke partijen het af hangen of Noordwijk een eigen centrum houdt, of dat aansluiting wordt gezocht bij het Leidse Streekdierentehuis Stevenshage. Dit asiel heeft echter aan Noordwijk en Noordwijkerhout een eenmalige bijdrage gevraagd van in totaal negen tigduizend euro om het asiel aan de Kenauweg te kunnen uitbreiden. Dat bedrag vindt Noordwijk vooralsnog veel te hoog. weet wel, die muziekgroep in militair tenue die vooral be staat uit muzikanten uit Lei den en de regio, komt weer thuis. Door de sluiting van het Protestants Militair Tehuis in Katwijk verhuist de maande lijkse oefensessie van de groep per 1 januari volgend naar Leiden, in de kantine van de ijsbaan in de Stevenshof. Het PMT in Katwijk moet dicht wegens bezuinigingen. Waarom Leiden, is de vraag aan één van de muzikanten, Simon Dubbelaar. „Om de eenvoudige reden dat oud muzikanten in Leiden die niet meer actief zijn bij een korps toch op de een of andere ma nier muziek willen blijven ma ken. En bij The Band of Libe ration blijf je toch betrokken bij het muziekwereldje." The Band of Liberation is zon dag te gast bij paleis Het Loo in Apeldoorn. Daar herdenkt The Royal Canadian Legion de Engelsen en Canadezen die tijdens de Tweede Wereldoor log zijn gesneuveld. De her denking wordt onder anderen bijgewoond door de minister van defensie, de ambassadeur van Canada, de commissaris van de koningin in Gelder land, de bevelhebbers van de Nederlandse strijdkrachten en een aantal militair attachés. Eric-Jan Berendsen The Band of Liberation uit Leider aandelen uitgegeven. Met het startkapitaal zijn ze de boer op gegaan en hebben ze di verse bedrijven benaderd voor orders/Inmiddels zijn de eer ste kosten al terugverdiend en wordt er hard gewerkt om de diverse opdrachtgevers, ook uit Leiden, op tijd van hun be stellingen te voorzien. speelt zondag in Apeldoorn. Publ „Heel leerzaam", vindt Stol wijk. „Wij doen namelijk alles zelf, vein het benaderen van mogelijke opdrachtgevers tot ontwerp, inkoop, productie, verkoop en afhandeling. Wij hebben goede hoop dat we volgend jaar januari onze aan deelhouders met winst kun nen terugbetalen als de perio de van vijf maanden er op zit. Onze eigen winst bestaat uit een hele goede ervaring en de kennis die we opdoen. En na tuurlijk uit een behoorlijk aan tal studiepunten." The Band of Liberation The Band of Liberation, u B-gorgeous is een begin sep tember opgerichte onderne ming die wordt gerund door negen HBO-studenten, onder wie een aantal uit Leiden. De negen volgen in Amsterdam een opleiding 'Hotel en Hos pitality' en moeten na één theoriejaar het geleerde gedu rende vijf maanden in de praktijk brengen. En dan pra ten we over sales, communi catie en marketing. Vorige week was de aandeelhouders vergadering in Leiden. „B-gorgeous, Engels voor wees prachtig, maakt betaal- eei Tot I bej it re bare sieraden op maat voor bedrijven", laat Carine Stol wijk weten. Zij is één van de studenten die meedoen aan de onderneming. „Daarbij let ten we vooral op de identiteit van het bedrijf dat de sieraden afneemt. De mogelijkheden voor de sieradenlijn zijn di vers. Ze kunnen onderdeel zijn van een kerstpakket, ge bruikt worden als relatiege schenk of als sieraad op be drijfskleding komen." Om aan het benodigde be drijfskapitaal te komen heb ben de negen inmiddels 110 ring krij uu egd ggi ent ang net ere W. aar :zes me het der r de De. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15