'Met een volle buik kun je niet biddert REGIO Een 'onschuldige' schoenendief en een driftige messenzwaaier f GERECHT Ramadan: spiritueel én sociaal NAVRAAG Wat voor maatregelen heeft u daarna getroffen? „Nou, elke keer nadat er bij je is ingebroken, komt de verzekering met een aangepast eisenpakket waaraan je moet voldoen. Dus in wendig zijn er nogal wat aanpassingen geweest. Aan de buitenkant hebben we met betonnen en ijzeren paaltjes geprobeerd het zo lastig mogelijk te maken dat ze hier binnen komen rijden.'" Wat doet zo'n ramkraak met u? „Als je je zaak dan in die puinhoop ziet, weet je even niet waar je het zoeken moet. Daarna komt de rust Waarom zou je je ook druk maken? Je weet, als ze binnen willen komen, dan komen ze bin nen. Laat ik het anders vertellen, als 's nachts bij mij de telefoon gaat, is het eerste wat ik zeg: 'ik kom er aan'. Wat kun je er anders aan doen?" Maar u gaat elke nacht ivel rustig slapen? „Ja. Al is het wel wat onrustiger als ik overdag allerlei verdachte fi guren in de zaak heb gehad, die zich uitgebreid laten informeren over werkelijk alle toestellen. Echte klanten richten zich op een be paald product. Na zo'n dag ben ik altijd blij als er 's nachts niets is gebeurd en ik de volgende dag mijn zaak ongedeerd aantref." Is het nog wel leuk om een fotozaak te hebben? „Ja. Het hebben van een winkel met mooie producten is gewoon leuk en het contact met de klanten blijft boeien. Niettemin hou ik er over vier jaar mee op. Ik heb begin dit jaar mijn zaak al verkocht en ik werk er nu als gewone werknemer. Weet je, die zaak heb ik verkocht omdat ik helemaal geen zin had in die verbouwing die we hier binnenkort krijgen. Ik wist ervan toen ik jaren geleden hier be gon, maar dan ben je nog jong en enthousiast. Dat is voorbij, ik heb geen zin meer in het gedoe dat we hier in het winkelcentrum krijgen. Nee, die inbrekers hebben me niet weggekregen, maar de gemeentewei." tekst: Gerard Baas foto: archief UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. ANNO 1903, Vrijdag 6 November LEIDEN - De dichter J.H. Speenhoff, die zijn door hem zeiven ge maakte liedjes ook het publiek zelf voorzingt, heeft op zijn reis door ons land gisteravond ook Leiden een bezoek gebracht. De schouwburg zal, door elkaar genomen, ongeveer half bezet zijn geweest. De heer Speenhoff, ook wel de Nederlandsche bard genoemd, had een gewel dig succes. Kunst geeft hij niet, zijn optreden in zijn gekleede jas en met de guitaar in de hand is zoo eenvoudig mogelijk, maar tevens ligt er iets leuks in, terwijl tijdens zijn voordrachten geen spier van zijn ge zicht zich beweegt, al zit de zaal te schateren. Een elftal voordrachten gaf hij, want telkens wilde men meer, zoowel vóór als na de pauze. ANNO 1978, maandag 6 november LISSE - Tot driemaal toe kwam Ter Leede terug bij Lisser Boys: 3-3. Hans van Aanholt in duel met Nico Vonk van Ter Leede. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON DONDERDAG 6 NOVEMBER 2OO3 jO D II 's avonds driedubbel en dwars weer aan." Ondertussen wordt er d gegroet en beleefdhedei gewisseld. Salam alekui ('vrede zij met u') klinkt over en weer, terwijl Ara sche muziek uit de spea schalt. „Het is een maar 1 verzoening. Van barmhi heid en liefde voor elka; zegt Sawri. „Daarom is 1 belangrijk om deze maa met elkaar te nuttigen. J lims van allerlei nationa ten komen hier bij elkaa Turken, Marokkanen, li zen, Somaliërs, noem m op. Ook Nederlanders z welkom." Een andere belangrijke i [j moetingsplek tijdens de madan is de moskee. Oi 1 deze gedurende de vasti maand drukker wordt b zocht dan normaal is in voormalige elektriciteit trale op het EWR/Slacht terrein een extra gebeds te ingericht. Bij de ingai naar het fabriekscompli staan verscheidene mai met felgele jasjes om he keer in goede banen te 1 j* Iedere avond wordt de j proviseerde gebedsruin door zo'n drie- tot vierh derd moslims bezocht. Bij de ingang staat een t met daarop verscheider - pels met folders en een iectebus. „De zorg voor men is altijd belangrijk, tijdens de ramadan wor hierop nog meer nadrul legd", zegt Bardai Abde 9[ ser (21), woordvoerder) Islamitische Vereniging 0 „Voor het gebed wordt Q om geld ingezameld. D; v wordt besteed aan bijvo beeld voedselpakketten gevluchte Tsjetsjenen." j, De vloer van de enorme bedekt met bontgekleui pijten. Ventilatoren blai r warme lucht de ruimte I nen, waar jongetjes in b berjacks en met petjes i hand zij aan zij zitten m de mannen in tradition! u kleding. Een blauw sch( het midden van de ruin scheidt de mannen van s vrouwen. Abdennasser „Vooral de kinderen mc 1. gen we aan om mee te 1 w men. Normaal hebben 1 a de moskee geen plek vo s Nu wel." z Het avondgebed vormt belangrijk moment van Q dag tijdens de ramadan t Abdennasser uit. „Het i n bindende factor. Een m j moment om samen te k j Ramadan betekent werl t aan jezelf. Maar het hee een maatschappelijk elf 0 Op vrijdag- en zaterdag worden er na het gebed gen gehouden. Die gaai allerlei maatschappelijk derwerpen. En er kunnf gen worden gesteld. Da blijven de mensen nog i hele tijd napraten. Over alles en nog wat." Deze gezamenlijkheid i Abdennasser erg belang „Vergelijk het met kerst bent met familie en vrie bij elkaar. Niemand dof moeilijk. De ramadan r( een heel bijzonder gevo Dat probeer je met zijn te delen." Rody van der Pols Gewelddadig kan hij zijn, van tijd tot tijd. En ook het vervalsen van een identiteitsbewijs wil de Oegstgeestenaar best toegeven. Maar stelen? Nee, dat doet hij nooit. Ook al stapelt het ene na het andere bewijs zich tegen hem op, de man in de rechtszaal blijft glas hard ontkennen: hij heeft géén schoenen gestolen bij de schoenmaker uit het dorp. Een logische verklaring voor het aantreffen van zijn vingerafdruk aan de binnenkant van het dub belglas van de schoen makerij kan hij niet be denken. „Misschien is het gebeurd tijdens het winkelen een dag daar voor", oppert hij. Maar dat is onmogelijk, legt de rechter uit. Uit onder zoek is namelijk gebleken dat de vingerafdruk al leen na het breken van het glas aan de binnen zijde van de twee glaspla ten terecht kan zijn geko men. „Tja", verzucht de man terwijl hij zijn schouders ophaalt, „ik zeg u eerlijk: ik heb het niet gedaan." Dat zijn uiterlijk verder precies overeenkomt met dat van de dief uit de ver klaring van een ooggetui ge, doet de geloofwaar digheid van de man ook geen goed. De buurtbe woonster kan zich bij de politie nog precies de snel wegvluchtende man voor de geest halen. Des ondanks meent de advo caat van de Oegstgeeste naar dat de rechter de verdachte het beste op zijn woord kan geloven. „Want", zo concludeert de raadsman, „mijn cli ënt heeft bij eerdere za ken altijd bekend. Waar om zou hij dan nu niet bekennen als hij het ge daan heeft?" Jammer genoeg voor de verdachte, slikt de rech ter de redenatie van de advocaat niet voor zoete koek. De diefstal wordt, net als de wel toegegeven documentvervalsing, be wezen geacht. De Oegst geestenaar krijgt het maximum aantal van 240 uren werkstraf opgelegd. Daarnaast draait hij op voor de schade aan de schoenenwinkel - ruim duizend euro - en krijgt hij een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden, met een proef tijd van twee jaar. Mes Een Voorschotenaar voelt zich in het inloop huis aan het Rapenburg in Leiden helemaal op zijn gemak. De breedge schouderde man is daar al jarenlang een goede bekende en iedereen kent zijn eigenaardighe den. Zo weten ze bijvoor beeld dat zijn neiging om met zijn hoofd plat op de bar te gaan liggen moet worden opgevat als een 'niet storen'-signaal. Wie onverhoopt dit signaal over het hoofd ziet en er toch gezellig op los be gint te babbelen, kan voor een onaangename verrassing komen te staan. In augustus maakt de Voorschotenaar een moeilijke periode door. r Dagenlang hangt hij in het inloophuis gedepri meerd aan de bar. Een kennis ziet dit en wil de man een hart onder de riem steken. Bij wijze van groet slaat hij daarom de Voorschotenaar een paar keer vriendelijk op zijn rug, zich niet realiserend dat hij daarmee tegen zijn wens ingaat om al leen gelaten te worden. Maar nog voor hij zich überhaupt kan veront schuldigen, is de Voor schotenaar al in razernij ontstoken. Het moet af gelopen zijn met het ge klier, brult hij en hij rent op de kennis af. Die doet van schrik een paar stap pen terug en zoekt dek king achter een barkruk. De achterdochtige Voor schotenaar denkt dat de kennis hem met de kruk probeert aan te vallen en om zich hier tegen te wa penen, grijpt hij naar een mes. Mocht de kennis A het in zijn hoofd halen nog een keer bij hem in de buurt te komen... dreigt hij al zwaaiend met zijn armen. Dat hij, twee maanden later nadat de ruzie is bij gelegd, voor de rechter moet verschijnen, ver baast de Voorschotenaar enigszins.Als ik met mijn hoofd op de bar lig, moeten ze me gewoon even met rust laten. Dat weten ze best." Zijn ei gen gedrag kan de ver dachte wel goedpraten. Het was immers een logi sche reactie op de sto rende houding van een ander. Ook het dreigen met een mes is gezien de omstandigheden niet overtrokken, vindt de man. „Mag ik mijzelf soms niet meer verdedi gen?" Niet op die manier, meent de rechter die het extra spijtig vindt dat de bedreiging in een inloop- huis heeft plaatsge „Dat moet juist eei ge haven zijn." Tot houdt hij in het bej van de strafmaat re ning met het feit d< verdachte in zijn gi dragstherapie serie zig is met het behe van zijn driftaanva Terwijl de incident zich vroeger aanee gen, vindt er de laa jaren een kentering plaats. Daarom krij man slechts 100 uil werkstraf opgelegd De tenuitvoerleggii p de twee maanden) waardelijke gevang straf wegens een e< vergrijp, wijst de re van de hand. Maar proeftijd van dezes verlengt hij wel me extra jaar. „Zie het een steuntje in der roept de rechter de bemoedigend toe. Floor Ligtvoet Miljoenen moslims in de hele wereld kijken er ieder jaar weer naar uit: de negende maand van de islamitische kalender, oftewel ramadan. Ook in Lei den en omgeving wordt de vastenmaand door veel mos lims intens beleefd. Niet alleen moet deze oefening in zelfdis cipline 'de ziel zuiveren', ook is het een sociale gebeurtenis die de banden tussen vrienden en familie verstevigt. „Het lijkt misschien wel een beetje op wat Nederlanders met kerst er varen. Alleen dan niet twee, maar dertig dagen lang." Een dame met hoofddoek sjouwt met een stel forse, kar tonnen dozen. De pakketten zijn bedrukt met Arabische teksten, maar een tekeninge tje van vijgen verraadt de in houd. „Vijgen zijn heel populair tij dens de ramadan", verklaart Peshawa Kafur (26). Als me dewerker van de islamitische 'buurtsuper' aan de Apothe- kersdijk in Leiden weet hij precies waarnaar deze dagen meer vraag is. „Ook dit snoepgoed doet het goed", zegt hij, wijzend naar de plak kerige baklava en andere zoe tigheden die op schalen staan uitgestald. En de köfte - een Turks vleesgerecht - is vanwe ge de ramadan in de aanbie ding: van zes voor vijf euro per diepvrieszak. De islamitische slagerijen en winkeltjes doen goede zaken gedurende ramadan. Overdag mogen moslims niet eten of drinken, maar dat wordt 's a- vonds ruimschoots gecom penseerd met allerlei lekker nijen. „Je moet wel oppassen dat je niet te veel eet", zegt Brahim (30) uit Leiden. „Met een volle buik kun je niet goed meer bidden. Die zit in de weg bij alle buigingen die je.moet maken." De ramadan behoort tot vijf 'zuilen' van de islam. Geen enkele gezonde moslim mag zich dan ook aan deze vasten maand onttrekken. Dertig da gen lang zijn lichamelijke ge neugten als eten, drinken, ro ken of seks tussen zonsop gang en zonsondergang uit den boze. Deze periode wordt afgesloten met het suikerfeest, dat samen met vrienden en familie wordt gevierd. Dit al les moet onder meer leiden tot een 'zuivering van de ziel' en een verdieping van de band met God. Dat laatste onderschrijft Bra him. „Het is de beste maand om te bidden. Het is moeilijk uit te leggen, maar het voelt dan heel anders dan nor maal." Het is echter niet de enige reden waarom de Lei- denaar van Marokkaanse af komst ieder jaar weer naar de ramadan uitkijkt. Ook de ge zelligheid maakt het zo'n bij zonder evenement. Want ie dere avond wanneer de zon ondergaat, barst er een klein feestje los. „Dan komen we met zijn allen bij elkaar en gaan we lekker eten", vertelt Brahim. „Het is altijd heel bij zonder om te beseffen dat alle moslims in de omgeving op hetzelfde moment wachten tot ze het vasten kunnen on- Omdat de moskee gedurende de ramadan drukker wordt bezocht dan normaal is in een voormalige elektriciteitscentrale op het EWR/ Slachthuisterrein een extra gebedsruimte ingericht. Foto: Taco van der Eb derbreken. Dat schept een band." De maaltijd wordt altijd ge nuttigd met familieleden en vrienden. Brahim is zojuist even de islamitische slagerij Oujda aan de Mauritsstraat binnengewandeld om vrien den en bekenden voor van avond uit te nodigen. Daarbij wordt speciaal gedacht aan mensen die het financieel minder breed hebben, zegt Brahim. „De zorg voor de ar men is heel belangrijk tijdens ramadan. We hebben extra aandacht voor mensen die geen baan hebben, die min der geld te besteden hebben." De gemeenschapszin komt ook duidelijk tot uitdrukking bij grillroom Taba aan de Nieuwe Beestenmarkt. De broers Mohamed en Driss Abdalis, die ook de daarnaast gelegen islamitische slagerij Mabrouk runnen, verzorgen hier al jaren gedurende de ra madan elke avond een gratis maaltijd. Bij de ingang staat een enorme pan harira te dampen, een Marokkaanse soep. Mannen, jong en oud, doen zich te goed aan brood, pannenkoekjes, kleverige, zoete hapjes en dadels die op schalen staan uitgestald. Hassan Sawri is speciaal uit Katwijk gekomen voor de maaltijd. Hij vist een dadelpit tussen zijn tanden vandaan. „Bij het breken van de vasten begin je meestal met een da del en een slokje melk. De zoetigheid geeft je energie. En door een klein hapje merkt je maag dat er eten komt. Die is helemaal gekrompen na een dag niets eten en drinken. Maar denk maar niet dat je af slankt van de ramadan. Wat je overdag laat staan, eet je er De opmars van de digitale foto- en videotechniek is niet alleen een hit bij de normale gebruikers, ook het dievengilde is enorm geïnte resseerd in die 'Eerst weetje even niet prachtige staaltjes i j van technisch ver- WCICIT JC t zoeken moet nuft. Deze week nog werden drie fotoza ken in de regio - in Leiderdorp, Oegstgeest en Katwijk - opgeschrikt door een onwelkom bezoek. In de laatste twee gevallen kwamen de dieven binnen door met een auto dwars door de voorpui te rijden, een zogeheten ramkraak. ANDRÉ KAPAAN van Fotiek Van der Horst aan het Vijf Mei plein in Leiden weet er van mee te praten. „Ik zit hier ruim twintig jaar en het is om de anderhalfjaar bingo." Heeft u ook ooit te maken gehad met een ram kraak? „Ja, de laatste keer zal zo'n drie jaar geleden zijn geweest. Die auto stond nog met zo'n vierduizend toeren te loeien in mijn zaak. Alles was stuk, het was een complete puinhoop."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14