LEIDE WD wil registratie van Leidse daklozen 'Wie Leiden heeft, heeft Holland1 Beurs )r Kunst Glashelder stelling! yeel bijval voor spreiding van verslaafdenopvang 'Geen 24-uursopvang in Leideny jemeesters ord met tiebegroting en 9 november jewoon design past in i gewone keuken. REGIO donderdag 6 NOVEMBER 2003 R1 vereniging ^at 225 jaar De Leidse afdeling van landse Maatschappij 'erheid en Handel be- jaar. Dit vieren de le- jen om 16.00 uur in Museum De Lakenhal, iuseum is een kleine ex- igericht over de ge- iis van de afdeling. Ook it er een jubileumboek, ing wordt verricht door :ester Lenferink en rec- lificus Breimer van de eit. De afdeling is één udste nog bestaande ïdse verenigingen. n Ellian naar e universiteit De van oorsprong urist, dichter, schrijver of Afshin Ellian (37) is d tot universitair cent aan de Universi- ;n. Hij is verbonden fdeling Encyclopedie echtswetenschap, waar ekers nadenken over vanuit politicologi- inomische, sociologi- :aalwetenschappelijke es. Daarnaast blijft El- activiteiten als straf st voortzetten. Gemeente belooft onderzoek naar 'postadres Bakkerij' ieefuivmen/ngjS iv.leidschdagblad.nl leiden - De glazen wand van het Kamerlingh Onnes Laboratorium aan het Steenschuur in de Leidse binnenstad is gedeeltelijk klaar. Daarmee is een nieuwe stap gezet op weg naar de voltooiing van de ingrijpende restauratie van het monumentale hoofdgebouw bij de Lodewijkskerk. Het uit 1856 daterende pand, waar Heike Kamerlingh Onnes in 1908 voor het eerst helium vloeibaar maakte, gaat onder dak bieden aan de studenten van de rechtenfaculteit van de univer siteit. Volgend jaar april wordt het opgeleverd. In de zomervakantie volgt de verhuizing van de rechtenfaculteit, als het werk volgens schema blijft verlopen. Dat de renovatie gestaag vordert, is inmid dels glashelder. Foto: Dick Hogewoning door Silvan Schoonhoven leiden - De WD wil een regi stratiesysteem voor de Bakkerij aan de Oude Rijn invoeren. Het postadres voor daklozen zou voortaan alleen maar mogen dienen voor het verstrekken van een uitkering. Op dit moment staan er ruim vijfhonderd mensen ingeschre ven. Ongeveer 175 daklozen ontvan gen via de Bakkerij een uitke ring met een toeslag voor het dure leven op straat. Als het aan de WD ligt, kan alleen die groep zijn postadres bij de Bak kerij houden. De overige daklo zen zouden hun postadres zelf kunnen bekostigen, denkt de WD. De gemeente wil onderzoek doen naar mensen die staan in geschreven bij de Bakkerij. Vol gens het college van b en w staan er 507 personen inge schreven, onder wie 175 uitke ringsgerechtigden. Van de ove rige 333 weet de gemeente 'niet veel'. Het college wil onderzoe ken waarom deze mensen staan ingeschreven bij De Bak kerij en van welke inkomsten zij leven. Mogelijk komt er een an der 'briefadres' voor deze groep. Dat antwoordt het college op schriftelijke vragen de WD- ffactie. De fractie kwam in actie na publicaties waarin onder an deren een deurwaarder zich be klaagde over het feit dat men sen met schulden zich ver schuilen achter het adres van De Bakkerij. Dat zou ook kun nen gelden voor de dertien be drijfjes die er staan ingeschre ven, maar dat lijkt het college onwaarschijnlijk. „Op zich lijkt het ons nauwe lijks aantrekkelijk om als bedrijf ingeschreven te staan bij het Dienstencentrum. Dit zal im mers amper een aanbeveling zijn voor kredietverstrekkers of voor opdrachtgevers." Daarbij denkt het college dat er sowieso weinig te halen valt bij daklo zen met schulden, ook als de deurwaarder ze wel gemakkelijk kan vinden. Het postadres van De Bakkerij is slechts voor een 'beperkte periode' beschikbaar voor be drijven. Vooral ondernemers die dakloos worden door een ruzie met hun partner of huis genoten zouden zich er in schrijven. Om misbruik en fraude tegen te gaan worden de gegevens van de ingeschreven personen ge controleerd, onder meer bij uit keringsinstanties en de Kamer van Koophandel. Eens in de zes weken is er over leg tussen de medewerkers van de daklozenopvang van stich ting De Binnenvest en de Dienst Sociale Zaken en Ar beidsmarktbeleid van de ge meente over de daklozen die een uitkering ontvangen. „In geval van twijfel of iemand rechtmatig een uitkering geniet, wordt nader onderzoek ge pleegd of bijvoorbeeld de socia le recherche ingeschakeld", al dus burgemeester en wethou ders. De gemeente wil met woning bouwverenigingen gaan over leggen over opvangmogelijkhe den voor jonge daklozen met een uitkering. Gedacht wordt aan een experi ment met gedeelde kamers, on der begeleiding. Het gaat om daklozen die jonger zijn dan dertig jaar. (advertentie) ilitio hooft wal 1 S X i O (olitie heeft wel beters te doen et bekeuren van :rs zonder licht. Het regionaal college, ;emeesters uit de poli- Hollands Midden, is akkoord gegaan met de 2004 van Hollands De begroting is slui- >r een grotere bijdrage ijk- ir verkeerde de politie financiële problemen it uitblijven van vol- overheidssteun. Toen et veel kunst- en vlieg- jegroting 2003 sluitend gemaakt. Dat ging on- door het niet opvullen icatures. ie krijgt volgend jaar liljoen euro uit Den lit jaar was dat nog iljoen. Voor 2005 is iljoen toegezegd, voor de politie op 130 mil- enen en voor 2007 op ljoen. De korpsforma- t met 76 toe van 1763 tar 1839. door Silvan Schoonhoven leiden - Zoek voor de Zaak, de Bakkerij, het Slaaphuis, een VOP of een gebrui kersruimte tegelijk een goed onderko men. Voor dat voorstel van de Christen- Unie is veel bijval in de commissie en bij wethouder Buijing. De ChristenUnie heeft het idee om in één keer plekken te vinden voor alle voorzieningen voor ver- slaafdenopvang in Groningen opgedaan. Daar werden bewoners vroeg betrokken bij het regelen van een aantal voorzie ningen tegelijk. Dat is ook in Leiden nodig. Verschillen de opvangplekken moeten de komende tijd een nieuw onderkomen krijgen. De Zaak (een dagbestedingsprogramma voor daklozen) zoekt met spoed een nieuwe plek; De Bakkerij moet uitbrei den; het tijdelijke Slaaphuis op de Boommarkt kijkt uit naar een vaste plek in de stad; er is behoefte aan een gebrui kersruimte voor drugsverslaafden. Ook willen de Leidse politici experimen teren met een verplaatsbare alcoholis tenkeet (VOP). Maar de komst van een VOP op de Garenmarkt liep aan het be gin van de zomer vast op procedurefou ten. Als je bewoners snel informeert en alles tegelijk aanpakt, zijn minder pro blemen te verwachten met omwonen den, verwacht Filip van As van de Chris tenunie. Buijing vindt het een goed plan, maar verwacht 'dat wat je ook doet, de solida riteit laag blijft'. „Alle partijen kunnen het eens zijn, maar als de buurvrouw er tegen is, moet je toch nog de hele be zwaarprocedure in gang zetten. Dat recht hééft die persoon." Buijing vindt ook dat het vroegtijdig in formeren van bewoners tot onrust kan leiden. Buurten betrekken bij het zoeken naar locaties heeft weinig zin: „Wijkor- ganisaties komen toch niet spontaan met een plek als je hen vraagt er één aan te wijzen." CDA-fractieleider Wim Bleijie vindt het 'Groningse model' een goede zaak. „Het helpt om beter te spreiden over de stad. Ik hoor te vaak: het wordt ons door de strot geduwd - als bewoners het horen, is het stikken of slikken. Het is goed om dit soort gevoelige dingen lang van tevo ren in de week te leggen." leiden - Verslaafden in Leiden hoeven niet te rekenen op een onderkomen waar ze de hele dag terecht kunnen. Wethouder Buijing zegt dat hij niets ziet in 24-uurs opvang in één gebouw. Wel wil hij de grootste gaten in het huidige opvangsysteem dichten. Zo'n gat valt bijvoor beeld tussen het sluiten van het dienstencentrum in De Bakkerij (om vier uur) en het opengaan van het slaaphuis aan de Boommarkt (om acht uur). Ook komt er geen heroïnever strekking aan verslaafden en een gebruikersruimte in Leiden. De doelgroep is daarvoor te klein, zegt de wethouder. Wel blijft er een mogelijkheid om het experiment samen met bij voorbeeld Haarlem te gaan uit voeren. Die gemeente gaat wel experimenteren met verstrek king van heroïne aan verslaaf den. (advertentie) Optimisme en twijfel over samenwerking gemeente en universiteit (advertentie) IVntick lag 17.00 tot 21.00 uur en zondag 11.00 tot 18.00 uur ganisatie: Reijmerink door Wilfred Simons leiden - De gemeente Leiden en de Universiteit Leiden gaan zich samen inzetten voor de stad. Zij willen een impuls geven aan de regionale ecpnomie en een bij drage leveren aan verbetering van de sociale structuur van Lei den. Door eendrachtig én lang durig samen te werken, kan Lei den, volgens het rapport 'Leiden in de kennissamenleving' van hoogleraar Theo Toonen, uit groeien tot cultuurhistorische hoofdstad van het hele Neder landstalige cultuurgebied. Groot spraak of realisme? Awé Kist, voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Leiden: „Het rapport van professor Toonen is een manifestatie van een nieuwe geest, een nieuw elan in Leiden. De stad heeft af en toe de neiging om haar licht onder de korenmaat te steken. Daar moeten we mee ophou den. We hebben in Leiden veel om trots op te zijn en dat moe ten we uitdragen. Ik ben bui tengewoon verwachtingsvol over wat wij samen voor de stad kunnen bereiken. We moeten geen wollige verge zichten schetsen waar niets van terechtkomt, maar samenwer ken op concrete projecten. Uni versitaire studenten die stage lopen in het stadhuis, samen werking van de sociale faculteit in de buurthuizen en het wel zijnswerk, dat zijn praktische voorbeelden uit het rapport. Zelfben ik blij met de vorming van de Stuurgroep Leeuwen hoek, met mensen van de ge meente, de provincie en de uni versiteit. Over negen weken ligt er een prospectus voor een her inrichting van De Leeuwenhoek waarmee Leiden jaren vooruit kan." Natuuxkundehoogleraar Jan Kijne, directeur van het Pre University College: „Ik vind het fantastisch dat Lei den en de universiteit de han den ineenslaan. Mijn faculteit, van wiskunde en natuurweten schappen, streeft al jaren naar samenwerking, met het voort gezet onderwijs, met de bedrij ven in het Bio Science Park en met de gemeente. Als Leidenaar en als fervent Leidsch Dagblad lezer vind ik dat de stad vaak de neiging heeft zich te verliezen in provinciaalse onderwerpen - het verkeer in de Breestraat, de positie van de middenstand. Dan denk ik wel eens: nou nou (advertentie) schte SieMatie hoeft geen grote keukenruimte te hebben. En ok niet rijk te zijn. concept!!) van SieMafic bewijst dat design, en functionaliteit ook perfect gerealiseerd kunnen worden op Al voor een prijs van rond f0.000 euio inclusief Atag kwaliteits- -if (koelkast, vaatwasser, keramische kookplaat, scliouwwase ni mbi-magnetron) Verrassend? Kom dan eens in onze showroom 1 ar de andere mogelijkheden van conceptie. 't Liefst een SieMatie rtic in Leiderdorp Meubelplein 11Leiderdorp, ri 071 - 541 26 15, ZONDAG GEOPEND HART OOK VERKRIJGBAAR BIJ: KEUKENS t.o. Aviiauna, Hoorn 128a. Alphen tói Rijn. telefoon 01 42 21.00- nou, wordt het niet eens tijd voor meer ambitie, een wijdere blik? De groei en bloei van het land hangen af van wat er in Leiden gebeurt! Wie Leiden heeft, heeft Holland, dat wisten de Spanjaarden al in 1574. Lei den is een strategische stad." Directeur Roel van den Berg van de ING-bank en bestuurslid van ondernemers vereniging LVI: „Leiden moet niet een te grote broek aantrekken. Je moet rea listisch blijven. Als het rapport- Toonen zegt dat Leiden een te levisie-industrie kan krijgen voor het maken van educatieve programma's, dan denk ik: mis schien, maar het betekent wel dat je Aalsmeer en Hilversum naar de kroon wil steken. We hebben in Leiden helemaal geen traditie op dit gebied. Op zichzelf ben ik voor samenwer king van gemeente en universi teit, waarom niet? Elke groei van werkgelegenheid is wel kom, maar ik stel ook vast dat de afgelopen jaren vierduizend bedrijven netto Leiden hebben verlaten." Woordvoerder Hans van de Bunte van de samenwerkende Leidse musea: „Het is logisch dat Leiden en de universiteit nauwer samenwer ken. Ik begrijp niet waarom het niet al veel eerder kon. Voor de musea is het goed. Wij hebben met de gemeente te maken, op het gebied van toerisme bij voorbeeld. Maar ook met de universiteit, want onze musea hebben een zware, nationale onderzoekstaak. Dat gaat ver der dan in de provinciale mu sea, die meestal losse objecten in hun collectie bestuderen. Bij ons gaat het ook om onderlinge samenhang tussen objecten. Ik denk dat we via de musea de gemeente en de universiteit moeten 'samenknopen', bij het maken van nieuwe tentoonstel lingen en interactieve presenta ties." Alice Standhart van het Regio naal Platform Arbeidsmarkt Rijn Gouwe: De universiteit gaat haar kennis inzetten voor de economische groei en de sociale bloei van Leiden. Er lijken voordelen in het verschiet te liggen, maar zijn de verwachtingen niet té hooggespannen? Archieffoto: Loek Zuyderduin „Het is goed dat de universiteit partners zoekt in de regio. Wat mij betreft is de gemeente Lei den een eerste begin! Andere onderwijsinstellingen, zoals de ROC's, het HBO en het VMBO spreken al langer met elkaar en met organisaties die bemidde len voor de arbeidsmarkt, zoals wij. De universiteit is overal buiten gebleven en bemoeilijkt daarmee de aansluiting van haar afgestudeerden op de ar beidsmarkt. De universiteit f móet wel partners zoeken, nu het ministerie van onderwijs niet meer financiert op grond van het aantal studenten dat ze trekt, maar het aantal verstrekte diploma's als maatstaf neemt. Dan wordt de aansluiting op de arbeidsmarkt vanzelf belang rijk." Studente Brechtje Haan, bestuurslid van de Plaatselijke Kamer van Verenigingen: „Het zou prachtig zijn als de universiteit en de gemeente één loket openen voor de studen tenverenigingen. Nu lopen on ze besturen beide instellingen af, bijvoorbeeld voor een subsi die en een vergunning voor een verbouwing. Zowel de gemeen te als de universiteit dringt aan op alcoholmatigingsbeleid, maar veel werk gebeurt dub belop en de organisaties wer ken ook wel eens door elkaar heen. Wederzijdse afstemming zou erg helpen. Wij proberen nu de spil te zijn tussen vereni gingen, gemeente en universi teit, maar als wij één persoon krijgen die namens beide in stellingen praat, werkt het voor ons veel efficiënter." Burgemeester Henri Lenferink: „Leiden en de universiteit kun nen niet zonder elkaar. Het be sef dat wij samen iets moois van de stad kunnen maken, is het laatste jaar gegroeid. Bij el ke bijeenkomst die beide colle ges hebben, voel ik het gevoel sterker worden. Het rapport van Toonen schept wenkende perspectieven over de vraag hoe Leiden er over dertig of vijftig jaar uit kan zien, maar dat zie ik meer als een manier om de fantasie te prik kelen. Die discussie hebben we nog helemaal niet gehad. Ik denk dat de tijd rijp is voor sa-* menwerking. De stad is de laat ste jaren sterk van karakter ver anderd - als woonstad, als dien stenstad, als stad met veel hoogopgeleiden. Het weder zijdse wantrouwen tussen ge meente en universiteit bestaat nog wel, maar is veel minder dan vroeger." Toch bescheiden gebleven Een echt vlakke 100 Hz breedbeeld beeldbuis met daarvoor een aan twee zijden gecoat vlak anti-reflex scherm dat bijna alle storende reflectie absor beert. Een royaal 16:9 beeldscherm, elektronisch bioscoopgordijn, inge bouwde videorecorder en in combina tie met de actieve Bang Olufsen luidsprekers een indrukwekkend Dolby Digital' surroundsysteem. Dat 5 de BeoVision Avant 32" RF, die u heel dichtbij het bioscooptheater in de huiskamer brengt De op afstand draaiende voet zorgt ervoor dat de BeoVisiongeen domi nante plaats hoeft in térlemen in uw interieur. Na inschakeling draait hij vanzelf naar de door u gewenste posi tie De BeoVision Avant RF is leverbaar in een 70 cm (Dolby Digital*optioneel) en 81 cm versie. A LIFE LESS ORDINARY Winkelhof 81, Leiderdorp. Telefoon 071 541 24 97 BANG 6. OLUFSEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13