Derde ronde in prijzengevecht ECONOMIE 'Loonmatiging gevaar voor Nederlandse economie' Philips bezuinigt 400 miljoen bij tv-divisie Nibud is bezorgd o\i schulden van jongen! Nieuwe klantenacties van grote supermarktketens Luchtvaart: Onderzoek naar fraude bij inspectie Kleurige Horti Fair in de RAI 'Uitzendkartel ABU hou concurrent buiten de de Praag passeert Kalvers tri miljard cP.' 'Ruimtevaart levert 1,5 Spam is problem Belgen gebruiken i en 2 cent amper brussel - Belgen blijken de kleinste muntjes van 1 en 2 cent nauwelijks te gebruiken. Ze be waren de muntjes thuis en be talen met grotere munten. Door het oppotten komen de banken inmiddels kleine munten te kort. Deze zomer leverde de bank al 40 miljoen extra munt jes van 2 cent af, maar dat blijkt onvoldoende. De Nationale Bank van België heeft voor vol gend jaar 200 tot 300 miljoen nieuwe exemplaren besteld. Nederlander is kapitaal kwijt flenburg - De Deense douane heeft van een Nederlander 475.000 euro in beslag geno men die hij bij zich had toen hij het land binnenkwam. De man wilde niet zeggen waar hij het i kapitaal vandaan had en wat hij met het geld ging doen. De au toriteiten gaan er vanuit dat het geld van criminelen was en naar Scandinavië moest om het daar wit te wassen. Volgens de douane mogen bedragen boven 15.000 euro niet zonder aan melding over grenzen worden meegenomen. Vliegtuigen KLM zijn beter gevuld Amstelveen - De KLM heeft een goede maand achter de rug. De bezettingsgraad van de vliegtui gen steeg met 1,4 procent tot 83,3 procent. De KLM zette minder vliegtuigen in, maar vervoerde evenveel passagiers als in oktober vorig jaar. Het aantal reizigers op Europese en Aziatische bestemmingen nam toe, terwijl de hoeveelheid pas sagiers richting VS en Canada opnieuw daalde. De KLM ver voerde daarnaast 6 procent meer vracht terwijl 5 procent meer capaciteit werd ingezet. Nederlander zoekt zon op in winter de meern - Nederlanders vlie gen deze winter bij voorkeur naar verre en zonnige bestem mingen. Vooral Turkije is in trek. Het aantal boekingen naar dit land ligt maar liefst 110 pro cent hoger dan vorig jaar. Span je, Afrikaanse landen en Noord en Midden-Amerika zijn ook populair. Dat heeft het Alge meen Nederlands Verbond van Reisondernemingen (ANVR) gisteren bekendgemaakt. Win tersport is minder populair dan vorig jaar. Het aantal boekingen liep 7 procent terug. Oostenrijk en Frankrijk zien respectievelijk 11 en 6 procent minder Neder landse skiërs, langlaufers en snowboarders de pistes betre den. Vlees uit handel na fout BSE-test boxtel - Vleesconcem Dumeco heeft op verzoek van de Voed sel- Warenautoriteit 78 ton rundvlees uit de handel ge haald. Er is een fout gemaakt bij een test op de gekkekoeienziek- te BSE. Ongeveer 700 kilo van de verkeerd geteste partij vlees kon niet worden teruggehaald. De fout werd afgelopen woens dag in een laboratorium in Veg- hel gemaakt. Een dag later is besloten het vlees uit de handel te halen. Het rundvlees was toen al geleverd aan bedrijven in Denemarken, Duitsland, Frankrijk en Italië. De kans dat de verkeerd geteste koe besmet was, is niet groter dan 1 op 100.000. Dumeco overweegt een schadeclaim in te dienen. EU dreigt VS met heffingen Washington - De Europese handelscommissaris Lamy heeft de Verenigde Staten op korte termijn sancties in het vooruitzicht gesteld als dat land blijft weigeren een aantal om streden handelsbeperkende maatregelen af te schaffen. La my verklaarde gisteren dat Washington extra invoerheffin gen op Amerikaanse producten ter waarde van 6 miljard dollar i per jaar tegemoet kan zien. Vol gende maand kan daar al een begin mee worden gemaakt, zo zei hij in de Amerikaanse hoofdstad. De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben onder meer een conflict over extra invoerrechten die de Amerikanen vorig jaar zijn gaan heffen op de import van staal. Directie Yukos vlucht naar Israël tel aviv - De meeste joodse di- rectieleden Van de Russische oliemaatschappij Yukos, onder wie Vladimir Dubov, zijn in de afgelopen dagen naar Israël ge vlucht. Volgens het Israëlische financiële dagblad Globes heb ben ze hun intrek genomen in een hotel in de buurt van Tel Aviv. Eén van de belangrijkste aandeelhouders, Leonid Nevz- lin, is al een week eerder in Is- raël aangekomen. Hij heeft het Israëlische staatsburgerschap aangevraagd. Nevzlin bezit tus sen de tien en vijftien procent van de aandelen van Yukos. den bosch-zaandam/gpd-anp - De prijzenoorlog tussen de su permarkten is vandaag de derde ronde ingegaan. De ketens Super De Boer en Konmar, dochters van Laurus, verlagen dan nog eens ruim 100 producten in prijs. Albert Heijn gooit de prijs van 250 producten verder omlaag. La u rus-dochter Edah doet even niet mee. Schuitema (C1000) zal in ieder geval volgen. „We laten de kaas niet van ons brood eten", zei een woord voerder bij Schuitema. Vandaag wordt bekeken welke produc ten in prijs omlaag zullen gaan. Laurus maakt de producten 3 tot 5 procent goedkoper. Hier mee verwacht het concern de markpositie van zijn twee ke tens te versterken. „Super De Boer en Konmar zullen nooit duurder zijn dan de directe concurrentie", zei een woord voerder gisteren. Albert Heijn snijdt in prijzen van producten die al eerder goedkoper zijn geworden. De prijzenoorlog in de supermark ten begon twee weken geleden toen AH ruim duizend produc ten in prijs verlaagde. De ande re ketens volgden dit voorbeeld. follega/gpd - De Vereniging van Nederlandse Luchtvaarton dernemingen (VNLO) wil dat justitie onderzoek doet naar fraude bij de Luchtvaartinspec tie. De vereniging heeft een ver zoek hiertoe ingediend bij de hoofdofficier van justitie in Haarlem, onderbouwd met een nog geheim ambtelijk rapport waarin de vermoedens van valsheid in geschrifte en oplich ting worden toegelicht. Het onderzoek is gedaan door drie topambtenaren van het ministerie van verkeer en wa terstaat. Volgens de VNLO blijkt uit hun rapport dat de inspectie jarenlang de vliegbranche heeft benadeeld, door opzettelijk ho ge declaraties voor werkzaam heden in te dienen. Overigens is de ambtelijke top van de Luchtvaartinspectie na de beschuldigingen kortgeleden opgestapt en is het hoofd van de luchtvaartmedische dienst ontslagen, nadat de drie top ambtenaren hun onderzoek waren begonnen. Inmiddels is een interimleiding aangesteld. De beschuldigingen aan het adres van de inspectie betreffen vooral het hoge aantal contro les dat de dienst uitvoert. Naar verluidt is er bijvoorbeeld elke dag wel iemand bij de KLM op inspectie en ook kleine vliegbe drijven zouden met overdreven veel controles te maken heb ben. De VNLO, die deze kleine bedrijven vertegenwoordigt, zegt dat deze inspecties worden gedaan om de begroting van de Luchtvaartinspectie rond te krijgen. Door een besluit van de Tweede Kamer uit 1990 draaien vliegmaatschappijen zelf op voor de kosten van de inspec ties, zo'n 155 euro per manuur. De VNLO stelt dat de Lucht vaartinspectie in 1990 van de Kamer de opdracht kreeg effici ënter te gaan werken en zich zelf te bedruipen, door de kos ten op de vliegmaatschappijen te verhalen. Toentertijd werk ten er 100 mensen bij de in spectie. „Na dertien jaar reor ganiseren werken er nu zo'n 270 mensen en is de organisatie een chaos", stelt VNLO-voorzit ter Duijvestijn. Afgelopen week verhevigde de strijd zich toen de tweede ron de van prijsverlagingen begon. Een woordvoerder van Albert Heijn verklaarde gisteren dat het bedrijf streeft naar een aan trekkelijk prijsniveau. „We wil len een winkel zijn voor ieder een." Door de prijzenslag heb ben Albert Heijn en Laurus meer klanten over de vloer ge kregen en meer omzet gemaakt. Voor Laurus-dochter Edah was er zelfs sprake van een forse omzetgroei, aldus de woord voerder. Ook Albert Heijn zegt dat meer klanten meer kopen. Onderzoeken van onder meer het marktonderzoeksbureau GfK hebben aangetoond dat Super De Boer zo'n 3 procent meer omzet heeft geboekt. Lau rus onderhandelt met leveran ciers als Unilever en Heineken over de verlaging van hun prij zen. Het concern wil zo de prijsverlagingen deels op deze bedrijven afwentelen. Regionaal georiënteerde super markten als Vomar, Hoogvliet en Nettorama zeggen weinig last te hebben van de prijzen oorlog die onlangs is losgebar sten. Familiebedrijven zeggen een 'paar hele goede jaren ach- Albert Heijn opent maandag ook de aanval op de markt voor mobie le telefonie. AH Mobiel zegt samen met Telfort met nieuwe regelin gen te komen die voor iedereen die meer dan vier euro per maand belt, al voordeliger uitkomen. Kopers van opwaardeerkaarten krijgen 33, 25 of 10 procent cadeau, naar gelang de prijs van de kaart. Het in troductiepakket van AH Mobiel bestaat uit een SIM-kaart en 20 euro beltegoed. De klant betaalt hiervoor 20 euro. AH Mobiel is een jaar na introductie de 70.000 klanten gepasseerd. De supermarktketen zegt de grootste aanbieder te zijn van prepaidkaarten met een marktaandeel van 20 procent. Foto ANP/Capital Photos ter de rug' te hebben. men. „Wij merken er niets van. Directeur Bastmeijer van Netto- En de markt groeit niet." Bast- rama (24 winkels) vraagt zich af meijer plaatst vraagtekens bij waar die klanten vandaan ko- de bezoekersaantallen van AH, maar uiteindelijk draait het om de omzet. Volgens Oostlander van Deka Markt (80 winkels) liep het aantal klanten de eerste dagen van de prijzenslag iets te rug. In de loop van de week zijn die volgens hem allemaal weer teruggekomen. De omzet bleef redelijk overeind. Directeur Ten Have van Spar Holding is echter bevreesd dat als de prijzenslag langer voort duurt er buurtsupers zullen be zwijken. Spar telt zo'n 300 fran chisers die de prijsverlaging di rect in de portemonnee voelen. Kleine buurtsupers moeten het vooral hebben van de marges en niet van de omzetten. Het Vakcentrum Levensmidde len, een brancheorganisatie voor zowel speciaalzaken, su permarktketens en franchisene mers in de detailhandel, denkt ook dat franchisenemers klem kunnen komen te zitten. Met name bij de grote formules wordt een prijsverlaging van bovenaf opgelegd. Er wordt niet gekeken naar de specifieke po sitie van een supermarkt. Som migen hebben wel per brief te horen gekregen dat ze in de ex tra kosten van de prijzenacties tegemoet worden gekomen. Amsterdam - In het RAI-tentoonstellingcomplex In de hoofdstad werd gisteren de laatste hand gelegd aan een van de kleurige bloe- menstands op de internationale tuinbouwvakbeurs Horti Fair. Vanaf vandaag tot en met zaterdag 8 november is de beurs geopend. On der meer de laatste ontwikkelingen in de glastuinbouw komen er aan bod. Foto: ANP/Marcel Antonisse amsterdam/gpd-anp - Philips wil bij zijn divisie consumen tenelektronica (onder andere tv's en dvd's) jaarlijks 400 mil joen euro bezuinigen. De ver anderingen moeten eind 2005 hun beslag krijgen, zo werd vandaag bekendgemaakt. Phi lips bereikt de besparingen on der meer door werk over te he velen naar Azië en door de or ganisatie beter te stroomlijnen. De reorganisaties kosten naar schatting 250 miljoen euro. Met de reorganisatie moeten vanaf eind 2005 winstmarges worden behaald van 2 tot 2,5 procent. Voor de divisie medi sche systemen verwacht Philips een winst voor belasting, rente en afschrijving van 14 procent. Het bedrijf zegt te blijven bou wen aan deze winstgevendheid door in ziekenhuizen en medi sche zijn dienstverlening uit te breiden. Gisteren werd bekend dat bij Philips-vestigingen in Middel burg en Almelo en bij LG Phi lips Displays in Sittard 225 ba nen vervallen. Het gaat om functies in de productie maar ook werknemers die zich bezig houden met productontwikke- ling. Bij de vestiging van LG Philips Displays in Sittard worden 100 banen geschrapt. Dat is eender de van het totaal. Eerder dit jaar gingen daar ook al 200 arbeids plaatsen verloren. Bij de machi nefabriek van Philips, Enabling Technology Group in Almelo zijn 50 van de 350 man over compleet zijn. Bij LG Philips in Sittard worden elektronenka nonnen voor tv's gemaakt. Ge poogd wordt een deel van de activiteiten te verzelfstandigen. Mogelijk kunnen 35 medewer kers overstappen naar het nieu we bedrijf. De ingreep hangt sa men met destagnatie op de markt voor traditionele beeld buizen. Die worden meer en meer verdrongen door platte tv- en computerschermen. Me dio dit jaar werden ook al 280 arbeidsplaatsen geschrapt bij LG Philips Displays in Eindho ven. LG Philips Displays is de grootste producent van tradi tionele beeldbuizen in de we reld. Vorig jaar werden er 65 miljoen gemaakt. Ten slotte wordt bij Philips in Middelburg (Vitrite) een reorga nisatie voorbereid die 50 tot 75 van de 300 werknemers hun baan kost. Er worden onderde len geproduceerd voor gloei-' lampen, tl-buizen en autolam pen. Vooral de productie van lampvoetjes blijkt -qua kost prijs- in Nederland niet te handhaven. Er wordt druk ge werkt aan plannen om die acti viteit te verhuizen, vermoede lijk naar China. utrecht/anp - Jongeren hebben een te groot gat in hun handen. Van de jeugd in de leeftijd van 21 tot en met 25 jaar komt 60 procent geld te kort. Bij kinde ren van 10 tot en met 12 is dat 20 procent. Dat heeft het Natio naal Instituut voor Budgetvoor lichting (Nibud) gisteren ge zegd. „Het Nibud vindt het veront rustend dat jongeren op zo'n grote schaal en vooral al zo jong, geld te kort komen." Het instituut maakt zich vooral zor gen over de jongeren die al krap zitten terwijl ze nog op school zitten. „Als zij nu al te kort ko men, doet dat vrezen voor de toekomst wanneer ze wel vaste lasten hebben." Uit een Nibud-onderzoek on der 3000 jongeren blijkt dat de helft van de werkende jongeren schulden heeft. Bovendien heeft 10 procent van de hbo- en wo-studenten tussen de 21 en de 25 jaar meer dan lO.OOf.aj schuld. Volgens het Nibt ter daar ook leningen r studie, hypotheken en 1 ningen tussen. Jongeren lenen vooral g kleding en mobieltje. NaLj ze ouder worden, lenen ie voor studie en levensfdt houd. Het Nibud vindt d ders kinderen op een .1- leeftijd moeten leren op" met geld. „Het Nibud ijj van mening dat er een 7 weggelegd voor het ondlj< Het instituut ontwikkelt ita lespakket voor het voo^r, onderwijs." Daarnaast khj jongeren informatie aan^es op de website van het Niljei oktober bezochten ruim j-h jongeren de site. Die ïH; hield het instituut samejg-; Sociale Zaken een campqjwi jongerenbladen en jei^ie gramma's op radio en tjo i geldproblemen. |W] den haag/anp - Uitzendbu reaus houden sinds 1998 op il legale wijze de concurrentie buiten de deur. Door onderne mingen niet op te nemen in een register weren de uitzenders van de Algemene Bond Uit zendondernemingen (ABU) on der meer buitenlandse bureaus van de markt, aldus de Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa). De branche spreekt de aantijgingen tegen. De kartelwaakhond heeft pro blemen met het SFT-register. Grote opdrachtgevers willen volgens de NMa alleen zaken doen met uitzenders die dit keurmerk dragen. De ABU be heert echter de lijst en heeft al leen leden toegelaten. Die zijn goed voor 67 procent van de markt. Bovendien wekt de ABU ten onrechte de indruk dat onder nemingen die een geregistreer de uitzender kiezen voor hun tijdelijke personeel nooit een naheffing van de Belasting dienst kunnen krijgen. Volgens de NMa kan de fiscus alti ij bij de opdrachtgever va uitzendbureau aankloppen Ook de organisatie Stichtf nanciële Toetsing (SFT) J register bijhoudt overtreel kartelverbod. De Verenig! gistratie Onderaannemel opvolger de Stichting Veil Registratie van Onderr gen, controleurs van be< op de lijst, handelen volgl NMa in strijd met de wet.'"1 Alle aangeklaagde instL mogen nu reageren op fl? schuldigingen. VervL komt de NMa met een der* besluit waarbij eventuej boete aan de uitzendei worden opgelegd. Volget ABU zijn de eisen nodig q drijven die uitzendkracht huren te beschermen j malafide praktijken. Ze j van verzekerd dat belasf en sociale premies zijn 1 en dat gewerkt wordt een CAO, aldus de ABl£ bond ontkent dat het i alleen openstaat voor ledef. amsterdam/anp - De huurprij zen in de Amsterdamse Kalver- straat hebben het dit jaar afge legd tegen die op het Wenceslas Plein in Praag. Het plein in de hoofdstad van Tsjechië heeft de duurste winkelstraat in Neder land van de 18de plek op de wereldranglijst gestoten. Am sterdam staat nu op nummer 19 met een jaarhuur van 1640 euro per vierkante meter. De huurprijzen in Praag liggen op jaarbasis 40 euro per vier kante meter hoger. Dat bleek uit de ranglijst van dure winkel locaties die bedrijfsmakelaar Cushman Wakefield Healey Baker jaarlijks publiceert. Praag profiteert van grote winkelke tens die afkomen op de drom men toeristen. De stad is samen met Madrid de grootste si De huurprijzen in de Kalv straat bleven dit jaar stabiL Amsterdam moest toch eeP' stapje terug doen omdat dj» huurprijzen in andere bel® rijke steden wel stegen. 0<ju mend jaar zullen de prijzeig, voor winkelpanden in de aL trekkelijke Nederlandse wig c straten niet of nauwelijks Sg gen, verwacht de bedrijfs%( laar. In de minder gunstigfcS; bieden kan de huur zelfs d^j Fifth Avenue in New York\ g de lijst nog altijd aan, met huur van bijna 8000 euro i vierkante meter. De Chamjgj Elysées volgt op ruime afstje( met 6287 euro per jaar. Hopc Kong, Londen en Sydney pieteren de top-5. lr ndustrie levert df leiden/anp - De Nederlandse ruimtevaartindustrie 1 nomie jaarlijks 1,5 miljard euro omzet op. In de sector zelf g&u miljoen euro om. Andere bedrijfstakken verdienen 900 miljoti j ro aan de ruimtevaart. Wetenschappelijke activiteiten en ntf vaartcentrum Estec brengen 500 miljoen in het laatje. Dat bl4l een gisteren gepubliceerd onderzoek van Dutch Space, hetit malige Fokker Space. Dit Leidse bedrijf maakt zonnepanelen de ruimtevaart. Voor de telecommunicatiesector is jaarlijks J 735 miljoen euro aan omzet daaraan rechtstreeks gerelate&i Nederland werken 3500 mensen in de ruimtevaartindustrie, t (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging., 073-5 999 795/96 KR AS m.leijnse@kras.nl door James McConigal utrecht - „De loonmatiging die voor de komende twee jaar is af gesproken in het najaarsakkoord is niet goed voor de economie. De koopkracht - en dus de bin nenlandse vraag - komt verder onder druk te staan en dat zullen vooral de kleinere bedrijven mer ken." Dit zegt Ir. Piet van Schijn- del, lid van de raad van bestuur van de Rabobank. Van Schijndel begrijpt best dat de economie hervormd moet worden en dat de loonkosten - met het oog op de internationa le concurrentiepositie - in de hand moeten worden gehou den. „Maar vergeet niet dat 80 procent van het midden- en kleinbedrijf (mkb) afhankelijk is van de binnenlandse markt. Het is prima om de export te bevorderen, maar dit deel van het bedrijfsleven heeft daar niets aan." Het mkb (bedrijven tot 250 werknemers) is de grootste werkgever in Nederland en gold tot voor kort als de banenmotor in Nederland. Maar sinds een jaar verliezen deze bedrijven in hoog tempo werknemers door de recessie. Van Schijndel pre senteerde vandaag in Tilburg voor de 27ste maal het jaarlijkse onderzoek van zijn bank naar trends in de economie. „Meest al blijken we de trends goed in te kunnen schatten", aldus Van Schijndel. Hij maakt zich voor 2004 grote zorgen over de negatieve gevol gen van het beleid van het kabi net-Balkenende. „Het kabinet legt de prioriteit bij loonmati ging, bezuinigingen en lasten verzwaring. Daardoor zal in 2004 de consumptie nauwelijks stijgen", verwacht hij. Van Schijndel: „De economie trekt dankzij de uitvoer iets aan en dus zullen bedrijven wat meer ruimte hebben om te in vesteren. Maar de werkloosheid loopt verder op en door de loonmatiging hebben burgers volgend jaar amper iets extra's te besteden. De bedrijven die hier hun omzet vandaan halen, krijgen het in 2004 moeilijk." Het was Van Schijndel liever geweest als kabinet en sociale partners voor volgend jaar een beperkte algemene loonsverho ging zouden hebben afgespro ken. „Wat nu uit Den Haag komt, is wel erg schraal", zegt hij, vooral in combinatie met een laag consumentenvertrou wen, stijgende pensioenpre mies en algemene onzekerheid. Dat leidt eerder tot grotere spaarzin bij de consumenten dan tot de neiging om geld uit te geven. Van Schijndel doet een beroep op het kabinet om het mkb meer armslag te geven. „Dat kan op twee manieren. Via de belastingen kan men snel de in komens en de bestedingen wat ondersteunen. In de tweede plaats moet de politiek eindelijk eens serieus werk maken van vermindering van de admini stratieve lasten voor onderne mers. Ondernemers in kleinere bedrijven zijn hier gemiddeld tien uur per week mee bezig. In die tijd kunnen ze niet produc tief bezig zijn", aldus Van Schijndel. De bankier meent dat het mi nisterie van economische zaken een voortrekkersrol binnen de overheid zou kunnen vervullen als het gaat om het creëren van een klimaat waarin onderne mers beter kunnen opereren. „Dat vertaalt zich ook snel in werkgelegenheid", meent hij. Ondanks het sombere econo mische klimaat, ziet de Rabo bank nog wel lichtpuntjes. Voorzichtig herstel in 2004 is mogelijk voor de op het buiten land georiënteerde bedrijven in de industrie. Voor deze sector is het op termijn belangrijk dat door innovatie de productiviteit wordt gestimuleerd: Nederland is te duur om uitsluitend op prijs te kunnen concurreren, de spullen moeten worden ver kocht op basis van kwaliteit, technisch niveau of vormge ving. Eenzelfde voorzichtige ver wachting spreekt de Rabobank uit voor de groothandel en de bouw. Ook in de supermarkten- sector lijkt het wat beter te gaan (ten koste van de speciaalza ken), al heeft de Rabobank de gevolgen van de recente prij zenoorlog nog niet in kaart kunnen brengen. In de horeca blijft het slecht gaan: het aantal faillissementen in de eerste helft van dit jaar was groter dan over heel 2002. lor den haag/anp - Spam, vraagde reclame op het D net, lijkt niet goed op te 1(1 met een spamfilter. Onder van de Consumentenbond! elf filters leverde grote ven len in kwaliteit op. Het sier bleek het filter van Mici Outlook, dat 60 procent "V gekmakende reclame dol Losse spamfilterpakkettenl" niet ingebouwd in een maf gramma, scoorden beter,r filter, de SAProxy, onderscf 90 procent van de reclj Maar drie filters hielden naar behoren tegen en I gewenste mailtjes wel doe Brussel en in Nederland \l gewerkt aan het indammer, de spamstroom via regelgeF Deskundigen twijfelen aan de mogelijkheid om i het spamprobleem af te kol Het is heel eenvoudig oir het buitenland door te gaai

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6