Topambtenaar pleegde geen ontucht BINNENLAND 1 Antillianen ontduiken registratie Ross beschuldigt verpleeghuis van mismanagement Panorama en Gay Krant: Bronnen zijn onbetrouwbaar gebleken 'Brand in ambassade geen daad van terreur' Kuijt gaat in cassatie tegen vonnis Thaise Hoge Raad Babyboom in gevangenissen Hele schoolklas vast na diefstal Kamer voor kilometerheffing in 2010 Van Gils Store Haarlem Den Haag l/CVK. Cjiti Teddyberenziekenhuis Meer politie voor spoorwegen rail: ingreep 'onmogelijk KT - De Nederlandse egen moeten het sys- met stop-, sneltreinen en s afschaffen als ze in neer treinen in de spits laten rijden. Dat zegt beheerder ProRail in reac- het NS-plan om de [regeling in 2005 fors aan sen. Dat plan gaat uit van nii ,r treinen in de daluren n er in de spits. Volgens il is het spoor daarvoor n- vol, vooral in de 5ten tand. m te S Veehouderij eel beperkt ^er aag - De WD vindt dat l®1®1 ibinet te grote beperkin- opleggen aan veehou- lgnat n de nabijheid van na- ebieden. De liberalen ^tsc len daarom gisteren in de <uot de Kamer tegen een nieu- ;t te stemmen. Minister s me|nan (landbouw) en staats- IttuJ aris Van Geel (milieu) wil- ïand euwe beperkingen opleg- rzam jjj, de uitstoot van ammo- 1 ze& WD'er Oplaat verweet de ïdslieden dat zij '5600 be- ri op slot willen doen', chn n overlijdt na ^eidsongeval rshoek - Een 53-jarige met uit Puttershoek die zater- we* ira'nd gewond raakte tij- ,?.®nJzijn werk in een suikerfa- in Puttershoek is gisteren meldden aan zijn verwondin- )e man kreeg kokende over zjch heen toen een 1 ven ig ontplofte. n hatter Pietersberg v'm eds groter tricht - De krater bij de trichtse Sint Pietersberg n; t steeds groter. Een huis in m Tiurt van de krater moet worden ont- Pogingen de krater met it te vullen, liepen op I uit omdat dit wegsijpelde. i plan om het gat te vul- et zand, bleek niet te wer- ken taboe r gevangenen ag - Gevangenen die Sneer dan een halfjaar in de teven te zitten, mogen ikort misschien niet Iwerken. Hun gevangenis jes kosten de overheid [i plaats van de gevange- 6e laten werken, kunnen zij faien aan sport of recreatie aldus een woordvoerder aitie. Dat zou 15 miljoen [esparen. se jeugdbende iriseert jeugd waalf jongens uit Ede in tijd van 11 tot 17 jaar li eind september en be- ktober een groot aantal tijdgenoten geterroriseerd, leren zijn aangerand, besto- "geperst en mishandeld, oot aantal jongens en pes deed aangifte. pressie vaak Ddsoorzaak rdam - Depressie is hard eer dan totnogtoe wordt ;enomen. Het is veel vaker oodsoorzaak dan andere ziiiL-sc^e aandoeningen. De- pal woensdag 5 november 2003 den haag/gpd - De beschuldiging dat een topambtenaar van het ministerie van justitie ontucht zou hebben ge pleegd met minderjarige jongens, is on juist. Panorama en Gay Krant schrijven vandaag dat hun 'bronnen onbetrouw baar zijn gebleken'. De advocaat van de ambtenaar, Knijff, bevestigde vanmor gen dat de partijen deze vorm van recti ficatie zijn overeengekomen. Panorama en Gay Krant publiceerden begin oktober artikelen waarin werd beweerd dat 'een topambtenaar van justitie' seksueel verkeer zou hebben gehad met minderjarige jongens. Hij zou ontucht hebben gepleegd in jon gensbordelen in Tsjechië en in het Eindhovense Anne Frankplantsoen. Justitieminister Donner bestempelde de artikelen meteen als 'moddergooi en'. Omdat de roddels over de top ambtenaar al jaren circuleerden, was de man al voor zijn aanstelling in no vember 2002 uitgebreid door de Alge mene Inlichtingen- en Veiligheids dienst (AIVD) gescreend. Dat gebeurt bij alle ambtenaren die op hoge pos ten terechtkomen. Medio oktober deed een 28-jarige man, een Nederlander van Tsjechische afkomst, aangifte van ontucht door de topambtenaar. Hij zou in het verleden als jongetje in Tsjechië door de man misbruikt zijn. Een dag later meldde het openbaar ministerie in Den Bosch echter dat de aangifte vals was en door de man was ingetrokken. Hij zou door 'iemand vanuit de journalistiek' tot de aangifte zijn aangezet. Later verklaarde de man weer dat hij onder druk van justitie zijn verklaring had ingetrokken uit angst voor arrestatie. De hoofdredacteuren Hitzert (Panora ma) en Krol (Gay Krant) kondigden na hun eerdere publicaties al aan vervolg onderzoek te doen. Daaruit blijkt dat de geruchten ongegrond zijn. De hoofdredacteuren hebben ook ge sprekken gevoerd met de topambte naar zelf. 'Er bestaat geen aanleiding voor twijfel aan de integriteit van de betrokkene', geven ze nu toe. Hitzert van Panorama spreekt niet van een rectificatie, maar van een aanvulling op eerdere berichtgeving. Advocaat Knijff gaat geen financiële schadeclaim bij de bladen neerleggen. „Dit commentaar vinden wij op zich zelf voldoende." De topambtenaar vindt het, volgens Knijff, sportief dat de bladen de werkelijkheid alsnog op schrijven. „Hij heeft van begin af aan al gezegd dat ze op een volstrekt ver keerd spoor zaten." Motief van Haarlemmer (16) onduidelijk den haag/gpd - De brandstich ting van gistermorgen in de Turkse ambassade in Den Haag was geen terreurdaad of poli tiek protest. Wat wel het motief was voor de actie van de nader hand gearresteerde dader, een 16-jarige jongen uit Haarlem, is nog niet helemaal duidelijk. De jongen had in de ambassade een plastic tas met 'brandbaar materiaal' naar binnen gegooid. Hij was eerder die ochtend in de ambassade geweest en had daar onenigheid gekregen, al dus de Haagse hoofdofficier van justitie Moraal gistermid dag. Volgens de Turkse ambas sadeur zou de jongen een vi sum hebben aangevraagd. Hoewel het brandje snel onder controle was, raakten toch nog vijf mensen lichtgewond, onder wie de verdachte zelf. Hij kon later op het Centraal Station van Den Haag worden aange houden. De andere slachtoffers zijn drie medewerkers van de ambassade en een bezoeker. De laatste sprong uit een raam van de ambassade en landde op een auto. Over het motief wilde hoofdof ficier Moraal gisteren nog niet speculeren, afgezien van het feit dat het niet ging om een daad van terreur. In een brief aan de Haagse gemeenteraad voegde burgemeester Deetman daaraan nog toe, dat de daad ook niet het gevolg was van spanningen tussen etnische groeperingen in Den Haag. Het ministerie van binnenland se zaken bevestigt dat de Turk se ambassadeur in Nederland doening van de zaak. Krioops heeft zijn hoop geves tigd op de totstandkoming van een uitwisselingsverdrag tussen Nederland en Thailand. Zo'n verdrag kan ervoor zorgen dat Kuijt zijn detentie in Nederland kan doorbrengen. Overbren ging naar Nederland is niet mo gelijk zolang de cassatieproce dure loopt. Indien er een ver drag totstandkomt, zou Kuijt kunen besluiten zijn beroep in te trekken. Kuijt werd in april 1997 samen met een Italiaanse vriend aan gehouden toen zij na een va kantie op weg waren naar het vliegveld in Bangkok. Hij werd beschuldigd van betrokkenheid bij handel in heroïne. In maart vorig jaar werd hij vrijgespro ken. Hoger beroep van het openbaar ministerie leidde tot zijn veroordeling tot levenslang. Volgens de Thaise ambassadeur in Nederland, V. Teeravechyan, heeft de Thaise justitie nieuw, indirect bewijs tegen Kuijt ge vonden. amsterdam/anp - Machiel Kuijt gaat in beroep tegen zijn ver oordeling in Thailand tot le venslange gevangenisstraf. Dat heeft zijn Nederlandse advo caat Knoops gisteren meege deeld. Knoops heeft gisteren overleg gevoerd met zijn Thaise collega en tot het instellen van het be roep besloten. Het beroep moet binnen een maand na de ver oordeling, afgelopen vrijdag, bij de Thaise Supreme Court (Ho ge Raad) in Bangkok worden ingediend. Knoops wijst erop dat cassatie het laatste juridische redmiddel is voor Kuijt. Hij hoopt op een nieuwe behandeling van de zaak, waarbij de verdachte en mogelijk ook getuigen door de rechter worden gehoord. An ders dan in Nederland, kijkt de Thaise Hoge Raaf 'onder om standigheden' wel opnieuw naar het aangevoerde bewijs. De veroordeling in hoger be roep van Kuijt is voorafgegaan door een geheel schriftelijke af- den haag/gpd - Het aantal ge detineerde vrouwen dat in ge vangenschap een kind krijgt, is dit jaar sterk toegenomen. Tot oktober zijn er al twintig gedeti neerde vrouwen bevallen van een kind en nog eens tien ver wachten in de laatste twee maanden van dit jaar een baby. In 2000 werden nog maar drie kinderen in een Nederlandse gevangenis geboren, zo meldt het ministerie van justitie. Vol gens een woordvoerster is de stijging vooral te wijten aan het aantal vrouwelijke drugskoe riers dat de laatste drie jaar in de gevangenis is beland. „Regelmatig zijn deze bolletjes slikkers zwanger en bevallen in een Nederlandse gevangenis. Daarbij komt dat het aantal vrouwelijke gedetineerden de laatste jaren fors stijgt", aldus de woordvoerster. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zaten in 2002 gemiddeld 845 vrouwen vast in penitentiaire inrichtin gen, tegen 790 vrouwen in 2001. In ruim eenderde van de gevallen gaat het om drugshan del. In Nederland zijn vijf vrouwen gevangenissen: in Heerhugo- waard, Breda, Evertsoord, Utrecht en Zwolle. Mocht het kind bij de moeder in één van deze inrichtingen blijven, dan krijgt de gedetineerde voor zo ver mogelijk een grotere cel, zegt justitie. Toch vindt de Raad van de Kinderbescherming dat niet verantwoord. Bij hoge uit zondering kan het kind tot een leeftijd van negen maanden bij de moeder blijven, als de vader het kind niet kan of wil verzor gen, zegt de Kinderbescher ming. Ook moet het kind veilig en gezond kunnen opgroeien met de directe beschikking over medische zorg. Baby's van ge detineerden worden vaak ver slaafd of gehandicapt geboren. Criminele jongeren blijven lang anoniem De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) zette een robot in om het gebouw van de Turkse ambassade te controleren op mogelijke explosieven. Foto: ANP/Toussaint Kluiters begin oktober bij het ministerie van buitenlandse zaken een verzoek tot extra beveiliging heeft ingediend. Op basis van die vraag is een veiligheidsana lyse gemaakt, waarna werd vastgesteld dat er geen reden was voor extra maatregelen. Volgens Deetman wordt de Turkse ambassade al meer dan gemiddeld door de politie be waakt. nijmegen/gpd - Veel jongeren die van de Antillen naar Neder land komen, schrijven zich be wust niet in hun nieuwe woon plaats in. Zo blijven ze lange tijd anoniem voor instellingen als gemeente en politie. Onderzoeker Van Wijk van de Nederlandse Politie Academie spreekt van een zorgelijke ont wikkeling. „We krijgen daar door moeilijk zicht op een groep desperate jongeren die vanuit de Antillen naar Neder land komt en van wie een groot deel criminele bedoelingen heeft. Door zich niet in te schrijven, kunnen ze makkelijk van stad naar stad 'hoppen'." Van Wijk noemt drie redenen om zich niet in te schrijven: ge makzucht, uitkeringsfraude en criminele intenties. Hij deed onderzoek naar criminele Antil lianen in opdracht van de ge meente Nijmegen. Naar aanlei ding van een reeks gewelddadi ge incidenten waarbij Antillia nen betrokken waren, besloot deze gemeente in 1998 tot een gerichte aanpak van het pro bleem. Er werd een project be gonnen om hen naar werk of school te begeleiden en de poli tie maakte vier rechercheurs vrij, het A-team, dat zich speci fiek richtte op criminele Antilli anen in de Waalstad. Vijf jaar later blijkt dat jaarlijks zo'n honderd Nijmeegse Antilli anen met politie in aanraking komen, aldus Van Wijk, veelal dertigplussers. Uit informatie van de lokale Criminele Inlich tingen Eenheid en interviews met sleutelfiguren uit de Antilli aanse gemeenschap, waaron der (ex-) gedetineerden, blijkt echter dat een groep van 12- tot 20-jarigen verantwoordelijk is voor het gros van de strafbare feiten. Van Wijk heeft zelfs ge hoord van enkele jongeren van 8 9 jaar die aan het begin van een criminele carrière staan. Burgemeester Ter Horst van Nijmegen wil met de zeventien andere gemeenten met een grote Antilliaanse gemeenschap ijveren voor een betere registra tie van Antillianen die naar Ne derland komen. Bovendien vraagt zij minister Donner om de problematiek tot prioriteit te maken van de net opgerichte landelijke recherche. Ouderen vier dagen per week in pyjama jieve ouderen hebben kans op hart- en vaatziek- en andere langdurige aan- S' ningen. Dit blijkt uit een 'durig onderzoek van het lisch centrum van de Vrije •tst A versiteiïAmsterdam- nbo'ers klagen /.'■l'fer hun school k haag - Driekwart van de lingen op het vmbo vindt de t ptóf en de opdrachten op iobl niet interessant. Bijna i op de vier geeft de school t onvoldoende. Opvallend is het overgrote deei van de olieren wel de opleiding ïkt af te maken. Het vmbo is »t berucht om het grote aan- afhakers. De cijfers staan in i onderzoek van de fractie i Groenlinks in de Tweede ner onder bijna zevenhon- d vmbo-leerlingen. tauffeur rijdt in i controleurs tterdam - De politie in Rot- dam heeft gisteren een auto- ïbilist aangehouden die het d gemunt op parkeercontro- rs. De 33-jarige man pro- :rde meerdere malen wach- .s met zijn auto te raken. Hij i tl eerst achteruit de stoep op 0ar een groepje controleurs hd. Zij konden het vege lijf 'den door weg te springen, agressieve chauffeur richtte h vervolgens op een andere Echter, die ternauwernood 'n ontsnappen door tussen fee geparkeerde wagens te •ringen. Hij aangehouden en gesloten. oud-beijerland/anp - Bij verpleeghuis De Egmontshof in Oud-Beijerland moet sprake zijn van mismanagement. Dat zei staatssecretaris Ross (volksgezondheid), nadat gisteren bekend werd dat de di rectie bewoners die zichzelf niet kunnen aankleden één dag extra per week in py jama laat liggen, omdat er te weinig geld zou zijn voor een goede verzorging. De directie van De Egmontshof zegt domweg te weinig geld te hebben. Pa tiënten die normaal drie dagen per week in bed doorbrengen, moeten één dag extra onder de dekens blijven. De direc tie was ook van plan bewoners nog maar één keer in de drie weken te douchen, maar dat besluit werd na protesten te ruggedraaid. De Inspectie voor de Gezondheidszorg is een onderzoek begonnen naar het verpleeghuis. Een familielid van een van de bijna tweehonderd bewoners had ge klaagd over de leefomstandigheden. Di recteur Den Uil van De Egmontshof zegt gezien het krappe budget en een effici encykorting van de overheid niet anders te kunnen. Behalve op zorgpersoneel is ook op de facilitaire dienst bezuinigd. Per afdeling zijn vier van de zes toiletten gesloten. De directeur zegt de klachten van de fa milie van bewoners te begrijpen. „Maat schappelijk gezien is er geen sprake van goede zorg. Deze maatregelen hebben we ook pas genomen toen het echt niet anders meer kon." Volgens de directeur is de situatie bij andere verpleeghuizen ook nijpend. Staatssecretaris Ross noemt de maatre gelen van de directie onbegrijpelijk. „Kennelijk heeft de leiding van het ver pleeghuis haar zaakjes niet op orde. Hoe kan het anders dat andere verpleeghui zen de bewoners wel kunnen verzorgen? De inspecteur voor de gezondheids zorg neemt morgen poolshoogte in De Egmontshof. Brancheorganisatie Arcares waarschuw de zondag al dat de zorg in de verpleeg huizen in gevaar komt. Het kabinet wil 262 miljoen euro korten op de verzor- gings- en verpleeghuizen. den haag/anp - Een Kamer meerderheid is voor invoering van een kilometerheffing rond 2010. Het plan van minister Peijs (verkeer) om er in 2007 al mee te beginnen krijgt onvol doende steun, maar drie jaar la ter zou het volgens een groot aantal partijen wel kunnen. Dat bleek gisteren tijdens de begrotingsbehandeling. De co alitiepartijen CDA, VVD en LPF zien helemaal niets in invoering van de heffing in deze kabinets periode en dus voor 2007, maar volgens WD'er Hofstra 'zouden we er vanaf 2010 mee kunnen beginnen'. Hij stelt wel als voorwaarde dat de BPM (aan- schafbelasting) en wegenbelas ting verdwijnen. Het CDA wijst de kilometerhef fing niet categorisch af, maar is er nog lang niet aan toe om voor de langere termijn een standpunt in te nemen. CDA'er Van Haersma Buma wil eerst de de toekomstvisie van Peijs af wachten en vindt bovendien dat Nederland niet op eigen houtje moet gaan 'beprijzen'. Eventuele invoering moet in Europees verband en de tech niek moet waterdicht zijn. D66 en de linkse oppositiepar tijen willen automobilisten nog liever vandaag dan morgen per gereden kilometer laten beta len. D66'er Van der Ham proef de bij het CDA de bereidheid tot discussie over de kilometer heffing. „En daarmee begint el ke draai." Over de aard van de heffing lo pen de meningen nog wel sterk uiteen. WD en LPF zijn voor een 'platte heffing' waarbij au tomobilisten altijd hetzelfde be drag betalen. De andere voor standers willen een hoger tarief in de spits op drukke wegen. dordrecht/anp - Een hele schoolklas van een mbo-oplei- ding in Dordrecht is gistermid dag aangehouden tijdens werk zaamheden in het Sinterklaas huis. Terwijl de klas meehielp om het Sinterklaashuis in te richten, werd de mobiele telefoon van een van de begeleidsters gesto len. Ook de walkman van een andere begeleider was spoor loos. Een van de begeleiders sloot het gebouw af, twee ande ren haalden de politie erbij. De ze hoopte dat een van de stu denten de diefstal ter plaatse zou bekennen, maar dit bleek niet het geval. De groep van achttien werd overgebracht naar het gerechts gebouw voor verhoor. Aan het einde van de middag was nog steeds geen bekentenis afge legd. Wel werden de mobiele telefoon en de walkman terug gevonden in het Sinterklaas- huis. De recherche onderzoekt ze op vingerafdrukken. (advertentie) Haarlem Grote Houtstraat 125-127 Den HaagPlaats 14 Paleispromenade) www.vangils.tv (advertentie) (advertentie) Maastricht - 'Broeder' Robin zit in de wachtkamer met zijn beer, die net is verbonden. Studenten geneeskunde in het Academisch Zieken huis in Maastricht zijn dezer dagen berendokter. Kinderen kunnen met hun zieke knuffels naar het ziekenhuis om ze te laten behande len. Foto: ANP/Vincent Jannink den haag/gpd - De spoorweg politie moet er snel tweehon derd extra agenten bij krijgen zodat de onveiligheid in het openbaar vervoer effectief kan worden aangepakt. Dat vindt een ruime Kamermeerderheid van CDA, PvdA, D66 en SP. De partijen lieten gisteren bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat mer ken geen genoegen te nemen met de 51 extra agenten die mi nister Peijs heeft toegezegd. Hoogwaardige onderkasten, nu voor een uiterst interessante prijs. Kwaliteit, innovatie en heel veel keuze zijn de kenmerken. Het 184 pagina's dikke Alno keukenboek ligt gratis voor u klaar bij onderstaande Alno Select Dealers. ..aan 4 tel.: 0172-236323 IJMUIDEN: Möbel Kaiser, Marktplein 2 tel.: 0255-546380 SASSENHEIM: Sassenheims Vloerenhuis keukens-kasten, Koetsiersweg 7 tel.: 0252-230481 VOORSCHOTEN: Keukenstudio, Kon. Julianalaan 46 tel.: 071-5615927

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3