Open en bloot op veredelde hitlij s| GESPREK VAN DE DAG l t Seks, drugs en Boris Blad Quote stalt weer de 500 steenrijkste Nederlanders uit Tennisser Becker dramatiseert eigen leven in autobiografie Schijnwerper DAGELIJKS LEVEN BEj/^rsDEAJ 2. U/v zo 0(veEs-cWoFr,Te<?Ewwoc>ej}/cy MENSELIJK Buitengewone VERMOEIDHEID of slaapproblemen kunnen bij vrouwen duiden op een naderende HARTAANVAL. Dat blijkt uit een onderzoek in het Ameri kaanse medisch-wetenschappelijke tijdschrift Circulation. Wetenschappers on derzochten meer dan 500 vrouwen die waren getroffen door een hartaanval. On geveer 95 procent van hen bleek meer dan een maand voor het infarct last te hebben van nieuwe gezondheidsproblemen. Zo kampte 70 procent met ernstige vermoeidheid en had 48 procent last van een verstoorde nachtrust. Slechts 30 procent van de onderzochte vrouwen, die gemiddeld 66 jaar oud waren, zei last te hebben gehad van pijn in hun borst. 43 procent voelde ook tijdens de hart aanval geen pijn in de borst. Een van de onderzoekers zegt te hopen dat het on derzoek vrouwen alerter maakt. „Vrouwen moeten leren dat de verschijning van nieuwe symptomen verband kan houden met hartklachten, en dat ze medische hulp moeten zoeken om uit te vinden wat de oorzaak ervan is." Een speciaal 50-koppig politieteam gaat undercover op de stranden van de Braziliaanse stad Rio de Janeiro. In een poging de criminaliteit te be strijden zullen de AGENTEN IN ZWEMBROEK of bikini 'infiltreren' tussen de badgasten. Wie iets ver dachts ziet, schakelt direct de geüni formeerde collega's in, die vervolgens kunnen optreden. Volgens de autori teiten van Rio zijn de zwembroek- en bikini-agenten ongewapend. BRITNEY SPEARS komt morgen niet naar de uitreiking van de MTV Europe Music Awards. De Amerikaanse zange res heeft problemen met haar gezond heid, meldt de muziekzender. Spears zou tijdens het festijn in Edinburgh een prijs uitreiken. Het is de tiende keer dat de muziekzender de Europe Music Awards uitreikt. Het evenement wordt rechtstreeks uitgezonden en is ook via internet te volgen. De Roemeense regering heeft inge stemd met de bouw van een DRACU- LA-PRETPARK in Snagov, ongeveer 40 kilometer ten noorden van hoofd stad Boekarest. Het project kost 70 miljoen euro en de bouwwerkzaam heden beginnen in maart. Het park zou aanvankelijk bij de middeleeuw se stad Sighisoara in Transsylvanië worden gebouwd. Daar woonde in de 15de eeuw de legendarische graaf Vlad V van Walachije. Zijn bijnaam was Dracul, de duivel. De graaf had de gewoonte zijn tegenstanders op houten palen te spietsen. Hij inspi reerde de Ierse schrijver Bram Stoker tot het schrijven van zijn roman Dra- cula, over de graaf die zich met men senbloed voedt. Naast het Dracula park komen een renbaan en een wa terpretpark. Een 5-jarig jongetje uit Peking kan aan het geluid van een gedraaid TE LEFOONNUMMER HOREN wat het nummer is. De jongen demonstreer de zijn talent met behulp van zowel een vaste telefoon als twee mobiele telefoons. Steeds wist hij moeite loos het gedraaide nummer te zeg gen. Volgens zijn moeder was de jongen al op 3-jarige leeftijd erg ge voelig voor geluiden. Ze heeft het Guinness Book of World Records ge schreven om te vragen of de jongen in aanmerking komt voor een ver melding. Een muziekdeskundige zegt dat kinderen tussen de drie en zeven jaar 'extreem gevoelig' zijn voor tónen. Talkshowhost DAVID LETTERMAN is VADER geworden van een zoon, Harry Joseph. De kersverse vader maakte het nieuws gisteravond zelf bekend in zijn 'Late Show' die uitgezonden wordt vanuit het CBS-theater in New York. Lettermans vriendin Regina Las- ko beviel maandagavond van Harry, Lettermans eerste kind, vernoemd naar de vader van de tv-komiek. Met een verwijzing naar het 'Berlijnse bal konincident' van Michael Jackson grapte de 56-jarige Letterman giste ren dat hij zijn kind van blijdschap di rect uit het raam had gehangen om hem aan zijn fans te laten zien. In zijn 'Top-10', vast onderdeel van de dage lijkse show maakte Letterman nog eens duidelijk waarom hij zo verrukt is over zijn vaderschap. De nummer 1- reden: 'Er is nu tastbaar bewijs dat ik seks heb gehad!'. Foto: AP Quote presenteerde vanmiddag de nieuwe lijst met de 500 steenrijk ste Nederlanders. Volgens het blad helpt de lijst om hun macht te doorgronden. De top-500 is tegelij kertijd een ramp voor de gezinnen van industriëlen. „Het is een ver edelde hitlijst", meent vastgoedba ron Ed Maas. De lasten en lusten van een ere-overzicht. De kaskraker van Quote verschijnt morgen. Met de 500 rijkste Neder landers die er in te kijk staan, ver koopt het zakenblad over geld, macht en carrière drie keer beter dan normaal. Van Hare Majesteit tot textielkoningen en zuivelmag- naten moeten zich voor de zeven de keer lijdzaam blootstellen aan de aandacht van Jan en Alleman. Quote beschouwt de lijst als een ultiem jaaroverzicht van vermo genden die van geld nog meer geld hebben weten te maken. Maar de rijken zelf huiveren. Zo als makelaar en grondspeculant Jan Schep uit Schoonhoven. Quo te kwam hem vorig jaar op het spoor en bracht hem toen met stip op nummer 247 binnen. „Ik vind dat Quote direct met de lijst moet stoppen", zegt nieuw komer Schep. „Mensen worden in hun privacy aangetast. Dat is niet juist en niet verantwoord." Is het overzicht een inspiratiebron voor kwade gedachten? Leendert de Lange, woordvoerder van het openbaar ministerie, wil niet meegaan in de ophef daarover. „De Quote-lijst krijgt door alle speculaties status. Daaraan wer ken wij niet mee. Niemand heeft de lijst nodig om te weten of een persoon vermogend is." Inderdaad rijn er meer afschuw wekkende ontvoeringen vóór van de ontvoerde Reinier Terwindt, eind oktober. Foto: ANP Strenge politiebewaking bij het huis Quote zeven jaar geleden met rijn rijkenlijst kwam, dan erna. Voor die tijd schrok Nederland op van de ontvoeringen van Maup Ca- ransa (1977), Toos'van der Valk (1982), Freddy Heineken (1983), Valerie Albada Jelgersma (1987) en Gerrit-Jan Heijn (1987). De steenrijke families rijn pas daarna in het overzicht terecht gekomen. Van de recente ontvoeringen zou alleen die bij de familie Terwindt in verband kunnen worden ge bracht met een plek in de Quote- lijst (2002: plek 79). Dat geldt niet voor Lusanne van der Gun noch voor de bijna-ontvoeringen van voetbalspits Mateja Kezman en acteur Johnny de Mol, zoon van tv-miljardair John de Mol. Angst voor ontvoeringen is er wel. Zo verkocht verzekeraar Bloemers Nassau in Rotterdam het afgelo pen jaar naar eigen zeggen 10 tot 15 procent meer zogeheten los geldverzekeringen. Maar ook al zou de erelijst tot ontvoeringen leiden, dan nog zou Quote er niet zonder meer mee stoppen. „Openheid is een groter goed dan de bescherming tegen individuele gekken", zegt Philip de Witt Wijnen, samensteller van de Quote 500. „Rijkdom is toch te zien. En zonder openheid kunnen alle media wel stoppen. Dus blijft het blad het rijkeluis- overzicht vervolmaken. Elk jaar worden de topvermogens bere kend door bezittingen in de vorm van aandelen in bedrijven, roe rend en onroerend goed op te tel len bij opgebouwde vermogens (uit inkomen en/of verkochte be drijven). Elk jaar ontdekt de re dactie weer rijken die zich tot dan toe afzijdig hebben weten te hou den. Op die manier is het leven in de schaduw van de schatrijke, Haag se familie Korijn doorkruist. De eigenaren van kledingconcern Miss Etam hielden zich bewust op de achtergrond om hun kinderen een zo normaal mogelijk leven te laten leiden. Door Quote kreeg de familie bekendheid. „De kinderen lijden daar nu dage lijks onder", zegt woordvoerder Rob Meines namens Robert Ko rijn. „De familie zou zich veiliger hebben gevoeld als rij niet in het overzicht terecht was gekomen. Leg maar eens aan kinderen uit dat er geen direct verband bestaat tussen de ontvoering van Reinier Terwindt en de Quote-lijst. Ook Jan Schep uit Schoonhoven betreurt 'rijn ontdekking'. „Wij rijn van het platteland. We rijn het niet gewend dat iedereen over ons geld kan praten. Het wekt on- Acteur Antonio BANDERAS gaat Spaanse OLIJFOLIE in Amerika promoten. De van oorsprong Spaanse filmster denkt dat de olie gezond ko ken in de VS zal stimuleren. „De mediterrane keuken wordt hier steeds populair der", zegt Banderas. „Dat is goed, want Amerikanen eten erg ongezond." Hij pro moot de olijfolie van het merk Hojiblanca, de groot ste producent in Spanje. De olie komt van plantages in Andalusië, de streek waar de acteur vandaan komt. Hij ontvangt voor zijn medewer king 10 procent van de aan delen in het bedrijf. Bander as maakt al langere tijd re clame voor de mediterrane smaken van een chipsmerk. Hij is met die spotjes ook op de Nederlandse televisie te zien. De acteur opende onlangs een restaurant in de Spaanse stad Alicante. Hij is van plan om ook res taurants in Mexico en de VS te beginnen. Foto: EPA rust. Het is niet dat ik me nii ,rtr ger veilig voel, maar ik leef n er j mijn gezin een ingetogen lei jj js dat willen wij zo houden.v0 De Witt Wijnen van Quote n tan het daarentegen goed om tef ten waar zich het grote geld vindt. Langs 'Oud en Nieuw zijn de machtsverhoudingei Nederland af te lezen. „Kijk" naar de alternatieve redder Laurus, zoals Albada Jelgersi jjjj, de financierders van de LPF, y 0 zijn Haagse vastgoedmagnat die zich dankzij hun portent nee in het politieke machtsc jen trum konden begeven. Quot j maakt dat zichtbaar. Et t{ Het zakenblad doet niets nic Alle informatie over bezittinj via de Kamer van Koophand media en de beurs te verzaiu „Maar wie doet dat nu", zegtfyty] Meines in reactie daarop. pcjs; De Haagse vastgoedbaron E< n Q Maas was aanvankelijk apetif dat hij in de Quote-lijst stonj kenschetst hij het overzicht: H een 'veredelde hitlijst', „ledei^j is keurig met een prijskaartje rangschikt. Ik heb daar zelf vfcRJI. niets van. Als Quote het niet doen, zou een ander het wel ran doen. Vermogende mensen bzjsr ren alerter te rijn. Vergelijk h met een barbezoeker die me gjf euro afrekent. Die moet ook£e hopen dat hij met het wissel] Sè thuis komt. Het is vooral ver lend voor de mensen die er willen staan." 4 Maar eventuele protesten ha niets uit. Zolang de samenstt de adressen en de foto's van - deren en woningen erbuiten ten, dulden de rijken het glui van de minder bedeelden. „V t s) meer dan dat kunnen we in mr geval toch niet", aldus Maas. iCj 31.1 Cathérine van der Linden pnt Boeken vol waren al over Boris Becker ge schreven, maar nu heeft de Duitse tennis- held van weleer er zelf één af. De autobio grafie Augenblick, venveile doch is geschre ven als een roman, een ondeugend jon gensboek met bekentenissen, die overigens weinigen nog zullen verbazen. Het Duitse Bild publiceerde gisteren de eerste hoofd stukken. Van Boris Becker was al langer bekend dat hij de weelde niet kon dragen. De uitspat tingen die in de voorbije jaren wereldkun dig werden gemaakt, logen er niet om. Hij heeft een lange staat van dienst als belas tingontduiker. Nog altijd is hij van de na sleep niet verlost. Dat Becker tijdens rijn huwelijk met Barbara, met wie hij van 1993 tot 2001 getrouwd was en twee kinderen heeft, veel oog had voor ander vrouwelijk schoon, is ook geen nieuws meer. De details over het slippertje in een Lon- dens restaurant met het Russische model Angela Ermakowa in 1999, dat leidde tot de geboorte van dochter Anna, liggen al gerui me tijd op straat. Becker beschrijft ze nog eens in rijn boek, dat wel een intrigerende openingszin heeft: 'Het was een koele okto bernacht, toen ik mijn vrouw opdracht gaf om mij dood te schieten'. Hij stond op dat moment thuis in Mün- chen op het terras. 'Ik kon het achtbaanrit je in mijn hoofd niet meer verdragen. Ik was die avond bij de Oktoberfeesten ge weest en zo ongelooflijk dronken. Ik was te ver gegaan en het was niet voor het eerst dat ik door alcohol in de problemen kwam.' Het is de gewoonte om de jaren vijftig als ongeveer de saaiste periode uit de Nederlandse geschieden is af te schilderen. Dat is een slechte en luie gewoonte. Ooit heeft iemand dat gezegd en we bauwen het na. Maar het slaat nergens op weet ik sinds verleden week. Ik was bij het afscheid van een hooggeplaatste kranten man. Diens baas weer. de voorzitter van het hele con cern, heet Jan. Deze Jan, een zwierig type. vertelde een mooie anekdote bij het onvermijdelijke symposium waarzonder niemand meer wordt gepensioneerd en dat receptietijgers uitzitten alvorens aan de drank te mogen. Een verhaal uit die jaren. Jan, inmiddels 54, komt uit de provincie en is telg uit een geslacht van krantenuitgevers. Toen hij een jaar of acht was, was zijn vader de baas van een krant in Twente. Het was volop jaren vijftig. Plusfours fladder den om jongensbenen, meisjes hadden een strik in heur haar. De krant had, ofschoon de grootste in de streek, een kleine oplage. Maar Twente is groot, zoals iedereen weet die daar met midwinterblazen is ver dwaald. Het kwam ook toen wel eens voor dat de krant niet werd bezorgd. De getroffen abonnee ging dan bellen bij een buurman die al telefoon hadDan kreeg hij aan de andere kant van de lijn geen bandje te horen dat zei dat je toets 1, 2 dan wel 3 moest in drukken. Dat kon ook niet, want toestellen met knop pen bestonden niet. Trouwens bandjes ook nauwe lijks. Nee, wie de abonnee wél aan de lijn kreeg was de eigenaar van de krant zelf, de vader van Jan dus. Die noteerde excuses stamelend het adres, wachtte of er misschien nog iemand in Twente vergeten was en daarna begon het avontuur. Vooral in het donkere jaargetijde was dat extra opwindend. Jan 's vader had een Citroen, zo'n 'Traction Avant, de mooiste auto van de schepping die in het zeer agrarische Twente van die jaren veel opzien baarde. De kranten gingen op de achterbank. Jan nam plaats naast vader en kreeg een brandende lamp in de hand formaat schijnwerper. Zo begon een tocht over de zandpaden van Twente en de enkele verharde weg. Niks stratengids, laat staan een virtuele mevrouw die je tegenwoordig in je auto kunt installeren en die je met zwoele stem de weg wijst. Er was alleen die schijnwerper en soms een beschonken pachter waggelend over de holle weg huiswaarts van uit de herberg. Maar ze kwamen uiteindelijk bij het opgegeven adres. Dan bescheen Jan voor alle zekerheid nog eens voluit de gevel van het Saksische 'los hoes' en nam het slimme varken dat kon lezen namens de ove- rige bewoners alsnog de krant in ontvangst. Uit nm»1 handen van Jan met de schijnwerper. j V.V: Geen kwaad woord over de bezorgers van tegen- ülrel woordig die bij dag, nacht en ontij de krant be zorgen en zo hun veelal illegale status te gelde maken, maar met die krantenuitgevers van toen was het andere koek. Kranten maken was een beroep voor gentlemen die nooit te beroerd waren om met de kleine jongen en de schijn werper de bush in te gaan. Kijk, dat waren de jaren vijftig. Moeder maakte met naald en schaar een drollenvanger uit de lange onderbroek van vader. Gaat dat - zien in het gemeentemuseum van Alkmaar. Op de hoek had je nog een bakker die beroemd was om zijn gember ge- bakjes. Stiekem onder de dekens C' luisteren naar radio Luxemburg en beduimeld bladeren in De Lach. Kom daar nu eens om met de een heidsworst van nu, zoals verkrijg baar in elke winkelstraat of via de ether. De jaren vijftig? Noem mij één spannender periode. Boris Becker in 1998. Foto: Archief EPA Becker flipte geregeld. Niet alleen na, maar ook tijdens rijn tenniscarrière. Becker won als jongste speler (17) in 1985 Wimbledon. Een jaar later herhaalde hij dat kunststukje. Niet veel later raakte Becker volgens eigen zeggen verslaafd aan slaappillen: Planum. Hij had ze voorgeschreven gekregen van de Duitse Davis-Cuparts Dr. Joseph Keul. Ja ren heb ik met het spul geleefd. Op een ge geven moment werkten ze nog maar drie, vier uurtjes. Dan nam ik midden in de nacht nog een dubbele dosis. Ik kon niet meer zonder pillen de slaap vatten. In de ergste periodes nam ik er ook nog whisky bij. Dat versterkte het effect van de pillen.' Niets was Becker te gek om de vormcrisis in 1987 mee te lijf te gaan. 'Ik zocht voor elk probleem een middel. Voor de slapeloos heid was er Planum, voor de pijn andere pillen. Tegen de eenzaamheid hielpen vrouwen, whisky of allebei.' De pillen sloopten hem. 'Ze maakten me melancholisch. Na een fantastische 5-sets zege in de finale van Stockholm op Stefan Edberg in 1991 was ik dieptreurig, terwijl ik had moeten juichen. Ik werd depressief van de pillen.' In zijn boek suggereert Becker ook dat het slikken van de pillen er de oorzaak van is geweest dat hij in 1990 de finale op Wim bledon van dezelfde Edberg verloor. 'Ik nam ze om vier uur 's nachts voor de finale en versliep me daardoor voor de ochtend training. Ik begon de finale als een slaap wandelaar: 2-6 en 2-6. Daama pas ont waakte ik, won de volgende twee sets, maar verloor alsnog de partij.' Twee jaar later maakte Becker korte metten met zijn verslaving. Of beter gezegd: riji vrouw. 'Barbara gooide het laatste pakji het raam'. e] Overigens reageerden Duitse artsen gis' ren al direct op Beckers beweringen ov< het effect van het slaapmiddel Planum. rijn volgens de deskundigen lang niet z V( dramatisch als de tennisser ze schetst. 1 deren vroegen zich publiekelijk af of BejL er, door het slikken van al die pilletjes, i H ergens bij een toernooi een positief plas heeft ingeleverd. Het kwam in ieder gev nooit aan het licht. Het boek van Becker ligt volgende week y de Duitse boekhandel. Een Nederlands: t| vertaling laat nog even op zich wachten Q Edwin Alblas

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2