SERVICE tm (2b Hé verplegendeZin in een werkvakantie? Mü oTv <7 Fuerte Fraai weer Cryptogram HOC 160 WOENSDAG 5 NOVEMBER 20C CD VAN DE DAG Genre: klassiek Antonio Vivaldi De Vier Jaargetijden en Concerten voor 2 violen in a en D (RV522/RV511) Berliner Philharmoniker EMI Classics 7243 5 57647 2 o Evenals bij zijn leermeester Yehudi Menuhin het geval was. staan Vivaldi's Vierjaargetijden hoog op de voorkeurlijst van Nigel Ken nedy. Nigel haalde zelfs het Guiness Book Of Records - zo vaak zet hij 'm op de lessenaar. Als we goed hebben geteld, horen we hier zijn derde plaatopname van Vivaldi's overbekende ode aan lente, zomer, herfst en winter, en dus eigenlijk aan het leven zelf. Op twee eerdere cd's (uit 1989 en 1997) werd Kennedy begeleid door het English Chamber Orchestra, ditmaal door leden van de Berli ner Phil. Kennedy is iemand die geobsedeerd is door ritmische la ding - zijn gedrevenheid is gebaseerd op drift, op gaan. De nazo mer van zijn eigen leven ligt nog ver weg. Snelheidsrecords liggen er om verbeterd te worden denk je als je het derde deel, het Allegro uit het Concert voor tivee violen, op. 3 nr. 8 hoort, dat aan de Jaar getijden vooraf gaat. Kennedy wordt geholpen door zijn fabelach tige techniek. Maar mooi? Doe ons maar Fabio Biondi of Giuliano Carmignola. BOEK VAN DE DAG Genre: historie Nationaal Archief Het Vaderland Geschiedenis Boek Uitg. Waanders Prijs: 14,50 Vroeger was de geschiedenisles niets anders dan jaartallen uit het hoofd leren en opdreunen. De huidige generatie scholieren zal daar smakelijk om moeten lachen, omdat in haar perceptie het ou derwetse stampwerk, waaraan hun (groot) ouders zich moesten bezondigen, een volslagen zinloze bezigheid was. Maar feit is vol gens hedendaagse historici dat enkele decennia geleden de feiten kennis van het verleden van Nederland aanzienlijk groter was dan nu. Het Vaderlandse Geschiedenis Boek, samengesteld door mede werkers van het Nationaal Archief, koppelt aan vele jaartallen tus sen 69 (opstand onder Batavieren) en 2003 (prinses Méxima zwan ger) uitleggende verhaaltjes. Verreweg het best onthouden jaartal is ongetwijfeld 1600, toen de Slag bij Nieuwpoort werd uitgevoch ten. Wie de strijdende partijen waren en waarom ze elkaar te lijf gingen, is te lezen in het luchtige historische, 448 bladzijden dikke werkje. Maar of in 1610 inderdaad nog ergens de tienjarige her denking van de Slag bij Nieuwpoort is gehouden, zoals een tikje ondeugende leerlingen op de lagere school hun onderwijzers eens wilden doen geloven, vertelt het Vaderlandse Geschiedenis Boek niet. KOKKERELLEN Gebakken mie met rundvlees Hoofdgerecht voor 2-3 personen Indisch/Chinees gerecht dat vlak voor het opdienen wordt besprenkeld met sesam olie. De olie wordt in de Chinese keuken vrijwel uitsluitend als een smaakmaker gebruikt. Sesamolie is niet ge schikt om er in te bak ken ofte braden. Bij een verhitting boven 80 o C. komen er stof fen vrij die niet alleen onaangenaam van smaak zijn, maar ook niet zo bevorderlijk zijn voor het instandhouden van een goede gezondheid. Sesamolie wordt meestal in kleine flesjes aange boden. Je hebt er nooit heel veel van nodig. Sesamolie kan ook niet lang (ca. 6 maanden) wor den bewaard. De smaak van de olie loopt namelijk heel lang zaam, na verloop van tijd, aan merkelijk terug. Ingrediënten 125 - 150 gram eiermie (Sou- bry); zout; 1 grote groene (Turkse) paprika; 150 gram gro te (kastanje) champignons; 1 grote ui; 200 - 250 gram runder (kogel) biefstuk; 2 eetl. (arachi- de)olie; 2 bosuitjes, in smalle ringetjes gesneden; 1 theel. sambal oelek; 2 eetl. zoete In donesische sojasaus (ketjap manis); 1 eetl. blank sesam zaad, licht geroosterd; 2 theel. sesamolie. Bereiding Bereid de mie zoals op de ver pakking is aangegeven. Voeg een beetje zout aan het kook water toe Laat de mie uitlekken. Maak de paprika schoon. Ver wijder de steelaanzet en hal veer de vrucht. Neem het zaad en de zaadlijsten weg. Snijd het vruchtvlees in reepjes. Veeg de cham pignons af met een stuk keukenpapier of gebruik een borsteltje om ze schoon te maken. Ver wijder de voetjes van de paddestoelen. Snijd ze daarna in niet al te dun ne plakken en vervol gens in reepjes. Snijd de ui in 12 of meer smalle partjes en haal de partjes uit elkaar. Maak het vlees droog met keukenpapier. Snijd het in plakken en daarna in reep jes. Verhit een wok en laat 1 eetle pel olie er even in rond walsen. Laat de ui er 2 minuten in frui ten. Voeg daarna paprika- en champignonreepjes toe. Laat alles, onder voortdurend roeren en omscheppen 4 minuten zachtjes bakken. Doe alles over in een voorverwarmde kom. Maak de wok met een prop keukenpapier schoon. Verhit de wok opnieuw en laat er opnieuw 1 eetlepel olie in rond walsen. Bak het vlees er onder voortdurend roeren en omscheppen gedurende 4 mi nuten in. Schep er vervolgens sambal oelek, ui, paprika en champignons door. Laat alles dan nog 2 minuten zachtjes bakken. Sprenkel de sojasaus er over en spreid de mie en de bosuitjes er over uit. Schep alles enkele ma len om. Presentatie Verdeel het gerecht over voor verwarmde borden. Sprenkel er sesamolie over en bestrooi het gerecht met wat sesamzaad. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A50 tussen Oss en knooppunt Grijsoord en A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. Tevens zal extra worden gecontroleerd op de A27 ter hoogte van omgeving Meerkerk en op de A67 ter hoogte van Bladel. HET WEER i Lanzarote Tenerife CJ ventura door Jan Visser Zonnig, uitzonderlijk zonnig, zeer zonnig en norma le hoeveelheid zon. Dit zijn de classificaties die de klimatologische dienst van het KNMI voor de maan den januari tot en met oktober heeft gebruikt. Het ligt uiteraard voor de hand dat met zulke classifica ties diverse maanden een plaatsje hebben veroverd in de top 10. Het zijn er liefst zes: februari en maart staan op de 1ste plaats, april heeft een 5de positie verworven, september een 7de, oktober een 8ste (De Bilt 148 tegen normaal 106 uur) en augustus staat op plaats nummer 9. Niet zozeer landelijk maar wel in De Bilt kwam mei, de maand met gemiddeld de meeste uren zonneschijn, er wat bekaaid vanaf. In de 'aspirantzomermaand' scheen de zon 192 tegen normaal 204 uur. Het jaartotaal tot 1 november staat inmiddels op 1891 uur hetgeen betekent dat we nu al het op één na jaar zonnigste jaar ooit hebben want op nummer twee stond 1947 met 1883 uren zon. Doordat we voorlopig te maken hebben met een zeer krachtig hogedrukgebied, vanaf vrijdag 1045 hPa boven Zwe den, zou ook november een zonnige maand kunnen worden. Rond het hogedrukgebied wordt met een oost tot zuidoostelijke stroming vrij droge lucht aan gevoerd. Donderdag en vrijdag verlopen dan ook zonnig maar de temperatuur gaat omlaag. De nachtelijke temperatuur zakt naar 3-4 graden, overdag daalt de temperatuur van 12-13 graden op donderdag naar 10-11 op vrijdag. Tijdens het weekeinde en begin volgende week zet de temperatuurdaling door en een westwaarts koersende hoogtestoring kan wat meer bewolking veroorzaken. Gisteren in veel regio's een zonnige dag maar in het zuidwesten raakte het vanaf 7 uur bewolkt en mistig, tijdens de middag uren breidde de meest laaghangende bewolking zich ook naar onze streken uit. Ook tijdens de afgelopen nacht is het bewolkt gebleven, in het oosten kwam zeer dichte mist voor. oox}- rr u O OOO ö- j}> zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max Bel de weerman voo het meest actuele weerbericht in de reg 0900-12345 - Os. 6*ATTS KATTPN /7 II S>ti££su4 by Braoo FToducUoro S.V. Horizontaal: 4. Feestelijke wedstrijden (7); 5. Zoen van een ruwe kerel I 7. Hierover gaan er klappen vallen (4); 9. Gratis ritje van n naar laag of omgekeerd (4); 10. Ontsnappen door bij de stij te arriveren (8). Verticaal: 1. Improviseren met allerlei soorten gelei (6); 2. Ervoor ge ken om er niet vanaf te gaan (6); 3. Suf zonder mens of dit (9); 6. Die vogel wordt er niet kleuriger op (6); 8. Punt vai - overeenkomst (4). 0 Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicap ten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. Het kost je _Ip 7nnnPhlnPITle een weekje van je vrije tijd, maar vlC LUIIIICUIUCI1I je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Postbus 2100 4800 CC Breoa Postbank 1098510 E-mail mfo@zonnebloem.nl Internet www zonnebloem nl NATIONALE VERENIGING Oplossing van dinsdag: plat-palet-pastel look-kloof-alkoof rage-lager-slager erts-ernst-streng 1eng-enge1-enge1s karn-kraan-rynaak gier-griet-dertig snee-speen-opeens taan-traan-ornaa t keet-ketel-skelet Gevraagd woord: Passerdoos 10 Nc ft" 2.1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22