Ajax scoort als team een onvoldoende SPORT Korfballers moeiteloos naar grote zege rare opgave jr hockeyers Nederlaag bij Celta de Vigo FC Zwolle haalt naam van Cruijffvan tribune Ooijer op middenveld tegen AEK Echte coaches Cler tot *8 bij AZ ar - Tim de Cler en AZ en een akkoord bereikt om on tract van de verdediger [lengen. De verbintenis )e Cler in Alkmaar loopt ot juli 2005, maar wordt '6®' juli 2004 opengebroken in verlengd tot juli 2008. in van Geel is tevreden de manier waarop de h m nalige speler van Ajax zich ontwikkelt. Gezien de arste op de markt mag een reuk uch volgens de directeur balzaken gelukkig prijzen euleèen Nederlandse linksbeni- cker rdediger in de selectie, ïren orda naar Groningen inigi incen - FC Groningen ttten vanaf eind dit seizoen esej nan Bas Roorda gecon- »erd. De 30-jarige keeper reel toda JC tekent per 1 juli Leijeen contract voor drie sei- bij de eredivisieclub, lit Al da is afkomstig uit de eroe lopleiding van FC Gronin- n hij speelde er later 26 Frist trij den in het eerste elftal, /erti ilgens speelde Roorda bij en Roda JC, waar hij dit is! en nog niet in actie kwam. illan jelman speelde 182 wed- gekl en in de eredivisie, i. Ni '^jogendorp twee loubis aan de kant eide vift- wijk - De openbare aan zeg r van de KNVB heeft Rick Op ;endorp een schikkings- lar v tel gedaan van drie wed- n Le en schorsing, waarvan een n Sp vaardelijk. De spits van 1 Kr< Waalwijk is hiermee ak- 1 gegaan. De aanklager afetl het voorstel naar aanlei- emn van de overtreding die de oor een lailli irode kaart, van ïcro F P'eit voor den r jaar schorsing ifst; t twi federatie IAAF pleit voor ingere schorsing van spor- ie betrapt worden op do- /en< [ebruik. Wereldwijd zou de minimale schorsing omejtvee jaar tot vier jaar moe- t sch orden verlengd, liet IAAF- s Th itter Lamine Diack giste- ;n D eten. Aanleiding voor het en v rder straffen van gedro- en e atleten is de recente ikking van de chemische Die steroïde THG (tetrahy- sstrinon). w ax e Vo inda aart t joir i var kdi endorp zondag beging op aliens in de wedstrijd te- /illem II. Daarvoor kreeg i - De internationale at- [aag/gpd - Het Nederlands ïenhockeyelftal is bij het lisch kwalificatietoernooi, ld jaar maart in Madrid, seld bij onder meer Enge- en Spanje. Bij het EK in ett ilona, twee maanden te- verloor Nederland nog keer van Engeland en van poule van zes behoren olen, Zuid-Afrika en Japan e tegenstanders. Neder- moet bij de eerste drie ein- om zeker te zijn van deel- aan de Olympische Spe- Athene. andere groep zijn Pakis- India, Maleisië, Nieuw- ind, België en Canada in- eld. Dat laatste land speelt het kwalificatietoernooi een best-of-three tegen enland. Die serie moeten ieken winnen om toegela- e kunnen worden tot het pisch toernooi in eigen Omdat Griekenland tot op n geen behoorlijk partij bieden op internationaal iu, is het als gastland niet natisch geplaatst. Wint la, dan zijn er in Madrid olympische tickets te ver- Duitsland, Australië, •Korea, Argentinië en zijn als continentale lioenen al geplaatst voor leien in Athene. woensdag 5 NOVEMBER 2003 door Peter van Duyl Amsterdam - Een plaatsje in de tweede ronde gloorde niet eens zo heel ver weg aan de horizon, maar in het festival der wisse lende kansen is na gisteravond opeens alles anders. Ajax werd bij Celta de Vigo afgescheept met een nederlaag (3-2), waar door de route naar de volgende groepsfase van de Champions League in een klap heel wat hob beliger wordt. Nog altijd denken de Amster dammers negen punten nodig te hebben voor de volgende ronde. Dat betekent dat Ajax van de resterende twee duels er minimaal één moet winnen. Op 26 november komt AC Milan naar de ArenA, op 9 december speelt Ajax in België tegen Club Brugge. Het zal tegen de Italia nen moeten gebeuren, Ajax heeft steeds willen voorkomen dat de laatste groepswedstrijd in Brugge een alles-of-niets- duel wordt. De ploeg van Ronald Koeman had zich een hoop ellende be spaard als ze gisteren in Vigo had toegeslagen. De Amster dammers mochten eigenlijk geen moment aanspraak ma ken op meer dan verlies. Te veel spelers bleven steken in de middelmaat, het logisch gevolg was dat Ajax als ploeg een on voldoende scoorde. Tot de spelers die in Vigo te leurstelden, hoorde ook weer Rafael van der Vaart. Zo langza merhand dringt zich de vraag op wat er aan de hand is met de speler bij wie twee seizoenen lang alles vanzelf leek te gaan. Zijn beste wedstrijden speelde Van der Vaart dit seizoen voor Oranje, in het Ajax-shirt komt hij maar zelden aan zijn ver trouwde niveau toe. De technische staf van Ajax breekt zich het hoofd over de vraag hoe ze Van der Vaart weer op gang krijgt. Hij speelde dit jaar al In de spits, achter de aanvallers en de jongste weken, net als gisteren, op zijn favorie te plek: linkshalf. De aanvoerder maakte in Vigo CHAMPIONS LEAGUE Eerste ronde GROEP E Manchester United (Eng) - Glasgow Rangers (Sch) 3-0 (2-0). 6. Forlan 1-0, 43. Van Nistel- rooij 2-0, 60. Van Nistelrooij 3-0. Scheids rechter: Collina (Ita). Toeschouwers: 66.707. Panathinaikos (Gri) - VfB Stuttgart (Dui) 1-3 (0-0). 60. Konstantinou 1-0, 67. Fyssas 1-1 (eigen doel), 75. Kuranyi 1-2, 77. Hinkel 1-3. Scheidsrechter: De Santis (Ita). Toeschouwers: 6100. Gele kaart: Fyssas, Konstantinou, Mi- chaelsen (Panathinaikos), Tiffert (VfB Stutt- Man United Stuttgart Rangers Panathinaik 4 3 0 1 9 10- 2 4 3 1 0 9 8-4 4 0 13 1 2-11 Volgende wedstrijden: 26 november: Stuttgart-Glasgow Rangers, Panathinai- kos-M.United. GROEP F Partizan Belgrado (SMo) - Real Madrid (Spa) 0-0. Scheidsrechter: Bolognino (Ita). Toeschouwers: 32.000. Gele kaart: Rzasa (Partizan). FC Porto (Por) - Olympique Marseille (Fra) 1-0 (1-0). 21. McCarthy 1-0. Scheidsrechter: Poll (Eng). Toeschou wers: 33.215 Gele kaart: Bosingwa, Jor ge Costa (FC Porto), Marlet, Méïté (Olym pique Marseille). R Madrid Porto Marseille Partizan B STAND 4 1 0 3 3 7- Escudé (links) en Maxwell proberen samen Celta-speler Jesuli van de bal te zetten. Foto: AFP/Pierre-Philippe Marcou Advocaat ziet Van Nistelrooij twee keer scoren ik aardig speelde. Op de tribune zat gisteren Dick Advocaat. „Hij is niet ko men kijken of ik kan voetbal len", meende de aanvaller over de interesse. „Hij kan een momentopname maken van hoe ik in mijn vel zit." Van Nistelrooij sprak Advocaat telefonisch na het uitduel van Manchester bij Glasgow, twee weken geleden. Van Nistelrooij kreeg na de nederlaag in de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Tsjechië, waardoor Oranje in de play-offs van de EK-kwalifi- catie terechtkwam, een wed strijd schorsing van Advocaat opgelegd wegens een boze re actie op een wissel. Ook zijn positie als spits van Oranje Voor de ogen van bondscoach Dick Advocaat bewees Ruud van Nistelrooij gisteren dat hij het scoren nog niet verleerd is, In het duel voor de Cham pions League tegen Glasgow Rangers vond de Nederlandse spits twee keer het net. Na een 'dipje' van vier wedstrijden zonder treffer is de internatio nal in elk geval in Engeland weer het mannetje. „Ik heb het zelf niet zo ge voeld, dat ik in een dipje zat", zei de spits van Manchester United voor de camera van de NOS. Van Nistelrooij kwam de afgelopen weken niet aan zijn specialiteit toe. „Als spits word je daar op afgerekend. Ik was zelf niet zo bezorgd, vond dat een knappe goal, maar toch moest ook Ronald Koeman constateren dat „we de Van der Vaart van vorig seizoen nog niet stond ter discussie. „Hij heeft nooit gezegd welke elf" er straks in de play-offs te gen Schotland zullen spelen. Mijn verhaal is niet van be lang", vond Van Nistelrooij. Volgens de aanvaller zijn er geen problemen tussen hem en de bondscoach. „Ik heb er een streep onder ge zet na Tsjechië en de schor sing. Ik wil niets liever dan naar de EK in Portugal. Advo caat moet een team neerzet ten. Ik merk wel welk team. Het wordt tijd ons te gaan voorbereiden op de duels met Schotland", aldus de Neder lander, die binnenkort een verbeterd contract van Man chester tegemoet lean zien. hebben gezien." De treffer van Van der Vaart, de 3-2, leverde Ajax niet echt iets op, maar was tóch van belang. Omdat de Amsterdammers thuis met 1-0 wonnen, hebben ze tegen Celta nu een beter on derling resultaat staan. In een groep waarin de verschillen mi nimaal blijken, kan dat bij de eindafrekening de doorslag ge ven. Koeman sprak na afloop van een juiste uitslag. Het sierde hem dat hij zich weigerde te verschuilen achter de rol van de Franse scheidsrechter Gilles Veissiere, die nadrukkelijk zijn stempel zette op het duel met de nummer zestien van Spanje. Ajax was nog niet in gevaar ge weest, toen een blunder van Veissiere - hij zag een penalty in een vrijwillige buiteling van Sa- vo Milosevic - de patstelling doorbrak. De Fransman Peter Luccin ontfermde zich met suc ces over de strafschop: 1-0. In het restant van de wedstrijd zwaaide Veissiere even enthou siast als lichtzinnig met gele kaarten, acht in totaal. Uit voor- rotterdam/anp - Het Neder lands korfbalteam heeft moei teloos de laatste vier op het WK bereikt. Oranje versloeg Groot- Brittannië gisteren in Rotter dam met grote cijfers, 25-6 (16- 3). Door de tweede opeenvol gende zege werd Nederland ze ker van het startbewijs in de halve finales. Topscorer in Oranje werd Den nis Voshart. De 33-jarige speler van Deetos scoorde zes keer in zijn 44ste interland. Hij schoot zes op zeventien en plukte 21 rebounds. Voshart miste de openingswedstrijd door een lichte enkelblessure. Bonds coach Van den Bos paste tegen Groot-Brittannië vijf nieuwe spelers in. Van de basis tegen Taiwan handhaafde hij alleen Marloes Preuninger, Mady Tims en Kees Slingerland in het achttal. In de tweede helft probeerde Oranje er vergeefs een show van te maken. Poelstra en Leon Simons verzandden in goochel- acts en vergaten te scoren. Al leen Voshart onthield zich van speelse acties. Hij bleef scherp en op jacht naar een basisplaats in de finale. De interne concur- Kees Slingerland wil de bal uit de handen van de Engelsman Rob Williams tikken. Foto: ANP/Marcel Antonisse rentiestrijd voor de eindstrijd is in Rotterdam in volle gang. „Ie- dereen moet zijn plaats verdie nen", lichtte Van den Bos toe. UITSLAGEN „Ik zag een gretige Voshart aan het werk." ^erie/gpd - - 'Geen historisch 1 En: 'Heel erg pijnlijk.' De ,ste talwereld reageert vol on- au( )f op de commerciële knie- 3 FC Zwolle maakt. De leeft de naam van Johan [0' ff verwijderd boven de in- e van de hoofdtribune die emd is naar de legendari- nummer 14. Er is een ko- al bord van hoofdsponsor SDC lella voor in de plaats ge- P len BADMINTON Pattaya (Tha). Vrouwen, 95.000 euro. u a unD i Eerste ronde: Tamaëla (Ned) - Beltrame (Fra) ker-Fan (Sin) 11-6 11-2. Brenda Beenhakker MANUBAl 7-5 6-4, Tanasugarn (Tha/1) - Gers (NZI) 3-6 Taipeh. Taiwan Open, vrouwen: Kwalificaties, eerste ronde: Beenhakker (Ned) Yi (Tai) 11-7 11-1, tweede ronde: Beenhak- i eerste ronde tegen Chen (lai). BASKETBAL Amerikaanse profcompetitie (NBA): Indiana Pacers - Denver Nuggets 71-60, New Jersey Nets - Houston Rockets 75-86, Milwaukee Bucks - Los Angeles Lakers 107-113, San An tonio Spurs - Miami Heat 80-73. Fung - Wanders 1-1, Alink - Doumesh 0-2. leeva, Wanders 3, 6 Graas, Van der Stelt 2, 8. Fung 1, 9. Alink, Poepjes 0. KORFBAL voorzitter Marten Eibrink lf ide in de jaren tachtig de ve hoofdtribune van toen 'EC Zwolle '82 naar de le- jende. Cruijff was zelf Ie partij toen destijds de de grond in ging. In verlichte neonletters Ie zijn naam later op dis- wijze op de gevel van wat dat moment de Johan i ff-tribune was. De tribune heet nog steeds zo, maar de naam van Cruijff is verdwenen. „De verlichting was kapot en die letters begonnen wel erg oud te worden. Daarom hebben we dat neon-ding maar weggehaald", zegt de huidige Zwolle-voorzitter Ronald van Vliet. De naam van Cruijff komt wat hem betreft niet meer te rug. Oud-voorzitter Gaston Sporre reageert verontwaar digd. „Dit is erg pijnlijk. Ik weet BRIDGE land 2, Scholtmeijer 1, Arline Preuninger 1. T V -.«-r Taiwan nuitclanri lfi.14 /Q-lfl* Ctanrf. dat Johan Crrnjff er trots op is Monaco. WK, vrouwen. Vijfde ronde: Venezuela - Taiwan 7-23, Pakis tan - Zweden 15-15, Duitsland - Vernigde Sta ten 2 14-16, Brazilië - Egypte 18-12, India - Canada 16-14, Verenigde Staten 1 - Indonesië 12-18, Engeland - Nederland 14-16, Zuid Afrika - China 2-25, Italië - Australië 18-12. Stand aan kop: 1. Taiwan 98, 2. Nederland 94, 3. Verenigde Staten 1 92, 4. China 88, 5. Verenigde Staten 2, Venezuela 87. zorg haalde Koeman Zlatan Ibrahimovic en Tomas Galasek voortijdig naar de kant, maar de onvermijdelijke rode kaart viel uiteindelijk toch. Zdenek Gry- gera kon kort voor tijd met zijn tweede bekeuring vervroegd onder de douche. Net als Van der Vaart (eveneens geel) zal hij het thuisduel met Milan mis sen. Bij Ajax maakte de Roemeen Nicolae Mitea een verrassend debuut in de basis. Het super talent, 18 jaar pas, wordt meer dreiging in zijn spel toegedicht dan zijn directe concurrent Tom Soetaers. Mitea werd ge prezen door zijn trainer, had ook wel een paar aardige acties, maar speelde toch vooral ano niem. Achterin kreeg Abubakari Yaku- bu de voorkeur boven Petri Pa- sanen, omdat de manier van verdedigen van de Ghanees een beter antwoord zou zijn op het spel en systeem van Celta. Koe man heeft zich vannacht onge twijfeld een keer achter de oren gekrabd over deze keuze. Yaku- bu was betrokken bij de penalty eindhoven/gpd - André Ooijer keert vanavond tegen AEK Athene hoogstwaarschijnlijk na lange tijd terug op het midden veld van PSV. Guus Hiddink wilde dat gisteren niet volmon dig bevestigen, maar hij wierp de veronderstelling dat Ooijer juist in die linie gewicht in de schaal kan leggen niet van zich af. Ooijer is hersteld van een schouderblessure. „Zijn rentree biedt ons meer opties voor het middenveld", vond Hiddink. Het duo Van der Schaaf-Lucius deed het heel aardig tegen NAC, maar is in Europese wed strijden niet gepokt en gema zeld. Ooijer wel. Met zijn erva ring kan Ooijer het gemis van Mark van Bommel opvangen. Ooijer zal AEK's belangrijkste speler Zagorakis moeten zien uit te schakelen. Dat Hiddink Ooijer kan door schuiven naar het middenveld heeft ook te maken met de ont wikkeling van Jurgen Colin. Uit tegen Deportivo la Coruna durfde Hiddink Ooijer nog niet van de backplaats te halen, om dat hij Colin nog niet geschikt vond als rechtsback in een Eu ropese topwedstrijd. „Colin heeft een wat aarzelende tus senperiode doorgemaakt, maar hij weet nu wat er van hem ver langd wordt. Hij kan dus spe len." Vogel is er zeker niet bij, Rotterdam. WK. Poule A-l: Nederland - Groot-Brittannië 25-6 (16-3). Toeschouwers: 1200. Scores Neder land: Voshart 6, Poelstra 4, Joost Preuninger 4, Tims 3, De Kleijn 2, Burchartz 2, Slinger dat er in Zwolle een tribune naar hem is vernoemd." Hoofdsponsor Herman Knaap van Falabella begrijpt alle op winding niet. „Dit is gebeurd op initiatief van FC Zwolle. Ik ben zelf een fan van Cruijjf, maar ik moet eerlijk zeggen dat die letters er niet meer uit za gen. Daarmee bewees je de naam van Cruijff ook geen eer." DAMMEN Taiwan - Duitsland 16-14 (9-10). Stand: 1. Nederland 2-6 (50-16), 2. Taiwan 2-3 (26-39) 3. Groot-Brittannië 2-2 (23-41), 4. Duitsland 2-1 (30-33). Nederland naar halve finales. Poule A-2: België - Australië 25-4 (13-3), Tsjechië - Portugal 12-9 (4-4). Stand. 1. Bel gië 2-6 (49-15), 2. Tsjechië 2-6 (33-22), 3. Portugal 2-0 (24-37), 4. Australië - - - - België, Tsjechië naar halve finales. PRIJSVRAGEN 6-2 6-0, Barna (Dui/4) - Klemenschits (Oos) 6- 2 7-6, Obata (Jap/3) - Vakoelenko (Oek) 6-4 2- 6 6-4, Kostanic (Kro/7) - Schiechtl (Oos) 6-3 6-2, Abramovic (Kro) - Arai (Jap) 6-3 6-0, Ro- dionova (Rus) - Thongdach (Tha) 5-7 6-2 6-4, Talaja (Kro) - Fuda (Jap) 6-3 6-1 Eckental (Dui). Challenger mannen, 25.000 euro: Eerste ronde: Van Scheppingen (Ned/5) - Heu- berger (Zwi) 6-3 4-6 7-6. WATERPOLO Zeist. Vrouwen, vriendschappelijk. Nederland - Canada 9-8 (2-2 4-2 0-0 3-4). Doelpunten Nederland: Vlaghuis 3, Klein 2, Hogenboom, Koot, Kappen, Smit. 2-0(18-45) een gunstige uitslag op (winst voor Deportivo bijvoorbeeld), dan is de strijd om de tweede positie weer helemaal open. Monaco- PSV op 25 november wordt dan een open duel om de tweede plaats. Brummen. NK Tweede ronde: Kamyshleeva - Hoekman 1-1, Graas - Chuc 0-2, Van der Stelt - Poepjes 2-0, Lucky Day, 4 november 4, 12, 15, 17, 18, 23, 28, 44, 46, 53, 61, 64, 65, 69, 71, 72, 74, 75, 77, 79. (Onder voorbehoud van typefouten) Ronde van Burkina Faso. Zesde etappe, Ouagadougou - Yako: 1. Zongo (BFa) 103,5 km in 2.42 12, 2. Bouniot (Fra), 3. Kerm (Fra), 4. Keita (Sen), 5. Kaboré (BFa). Algemeen klassement: 1. Tjallingii (Ned) 15.27.58, 2. Thierry (Fra) op 1.24, 3. Karei (Bel) 1.46. en werd bij de derde treffer van Celta, gescoord door Vagner, wel heel simpel uitgespeeld. De openingstreffer van Luccin vanaf de stip werd gevolgd door een klassieke goal van Savo Milosevic, die na 39 minuten te sterk was voor Escudé en een voorzet van Sylvinho langs de kansloze Bogdan Lobont kopte: 2-0. Toen Ajax na de pauze over het hele veld één-tegen-één ging spelen, kwam het terug in de wedstrijd door een knappe kopbal van Wesley Sonck (voor zet Maxwell). De Amsterdamse droom werd echter verstoord door het doelpunt van Vagner (3-1), de tegenzet van Van der Vaart kwam te laat om Celta nog uit zijn evenwicht te bren gen. AJAX: Lobont; Grygera, Yakubu (65. Heitinga), Escudé en Maxwell; De Jong, Galasek (78. Wamberto) en Van der Vaart; Sonck, Ibrahimovic (70. Lit- manen) en Mitea. celta de vigo: Pinto; Angel, Sergio, Caaceres en Sylvinho; Luccin, Vagner (86. Contreras), Jesuli (82. Lopez), Mostovoi (90. Oubina) en Juanfran; Milosevic. GROEPG Lazio Roma (Ita) - Chelsea (Eng) 0-4 (0- 1). 15. Crespo 0-1, 70. Gudjohnsen 0-2, 75. Duff 0-3, 80. Lampard. Scheids rechter: Ivanov (Rus). Toeschouwers: 45.000. Rode kaart: 52. Mihajlovic (La zio), 90. Johnson (Chelsea/2xgeel). Gele kaart: Mutu, Cudicini (Chelsea), Liverani (Lazio). Besiktas (Tur) - Sparta Praag (Tsj) 1-0 (0-0). 82. Ronaldo Guiaro 1-0. Scheids rechter: Busacca (Zwi). Toeschouwers: 18.000. Gele kaart: Ronaldo Guiaro (Be siktas), Johana (Sparta Praag). Chelsea Besiktas Praag Lazio STAND 4 3 0 1 9 7-3 4 1 1 2 4 4-5 GROEP H Celta de Vigo (Spa) - Ajax (Ned) 3-2 (2- 0). 25. Luccin 1-0 (strafschop), 39. Milosevic 2-0, 53. Sonck 2-1, 63. Vag ner 3-1, 82. Van der Vaart 3-2. Scheids rechter: Veissière (Fra). Toeschouwers: 21.000. Rode kaart: 90. Grygera (2xgeel). Gele kaart: Luccin, Angel, Mos tovoi (Celta de Vigo), Galósek, Van der Vaart, Ibrahimovic (Ajax). Club Brugge (Bel) - AC Milan (Ita) 0-1 (0-0). 86 Kaka 0-1. Scheidsrechter: Fandel (Dui). Toeschouwers: 28.000. Rode kaart: Nesta (AC Milan/2x geel). Gele kaart: Rozehnal (Club Brugge), Pan-, caro (AC Milan). STAND AC Milan Ajax Celta 4 2 117 4 2 0 2 6 2- 1 5- 4- 4- 4 2- 4 26 november: Ajax-AC Milan, Celta de Vigo-Club Brugge. Gek maar waar, ik gebruik een ongeschreven, niet voor algemeen gebruik geijkte, maar wel voor mij vast om schreven liniaal waarlangs ik de coaches en trainers leg die ik, waar dan ook, moet kunnen be schrijven, karakteriseren of ontleden of van een rapportcij fer moet voorzien. Co Adriaanse, de technisch leidsman van AZ, de voetbal club uit Alkmaar, heeft op mijn schaal altijd een behoorlijke voldoende gehaald. Hij was welgema- chub Doumesh, Hoekman Kamysh- TENNIS Rommedahl waarschijnlijk niet. nders 3. 6 Graas. Van der Stelt 2. 8. ,J Rommedahl - nooit geblesseerd bij PSV - heeft last van een ont stoken voet. Na de eerste twee verloren wedstrijden heerste rond PSV een inktzwart pessimisme. De ploeg zou opnieuw de tweede plaats in de groep niet halen en daarmee voor de zoveelste keer de tweede ronde mislopen, was de algemene gedachtengang. Nu, na de derde wedstrijd, staat PSV er rooskleuriger op door de eigen winst op AEK in Athene en de ontwilckelingen in de groep. Als PSV vanavond wint Monaco-Deportivo levert merkend in de voetbalwereld, was en is hem vreemd. Ja, hij was, zo hoorde je uit het moeras van de voetbalwereld, soms zeer autoritair, zelfs streng en gedroeg zich als een schoolmeester. In krijtpak, aan de zijlijn bij Ajax, opgezadeld met een top positie die anderen hem onmo gelijk maakten, kreeg hij iets van een opgejaagd hert, bijna om medelijden mee te krijgen. Het werd hem wel eens aange wreven dat hij te veel als didac ticus optrad en de brug tussen zijn eigen generatie en de hui dige (zijn spelers immers) maar moeilijk kon slaan, maar dat verweer hoorde je over het al gemeen uit de mond van sport mensen die niet gewend waren op topniveau te acteren. Met aftrek van zijn rampen- maanden bij Ajax heeft Adri aanse het verrekte goed gedaan in de voetbalwereld; met soms weldadig aandoende bravoure kon hij met mindere selecties tegen duurdere ploegen scoren en dat doet altijd prettig aan voor de buitenwereld. Hij snoefde daar nooit openlijk over, maar iets in zijn manier van optreden droeg toch, bijna onzicht- en voelbaar, het water merk van zijn succes. Adriaanse is een gewoon mens dus vatbaar voor welke slechte eigenschappen dan ook. Een ervan etaleerde hij in de dagen aan de wedstrijd tegen Ajax voorafgaand. Zonder dat hij het zelfwaarschijnlijk wilde of doorhad, trad hij enigszins buiten zijn oevers. Niet hinder lijk of met grote hekgolven, maar zijn opmerkingen over collega Ronald Koeman wa ren net een streepje te veel. Uit zijn oprispingen bleek hoe slecht hij zijn nederlagen uit de Ajax-tijd had verwerkt; frustratie bleek een iets te sterke leids man. Voor toptrai- ners is het werken met si tuaties uit het verleden geen draagvlak voor succes in het heden; de betrokkenen weten dat en zijn dus groot of snap pen het niet en blijven middel- matig in de uitoefening van hun vak. Adriaanse heeft zonder meer capaciteiten en di&jüjn voor Nederlandse standaards hoog. Omdat hij zo goed is en prettig t zelfverzekerd weet over te ko- men, is zelfs een kleine liitglij- der van hem al opvallend. Hij had het werk van Koeman in al zijn gegeven interviews onbe- roerd moeten laten, dat was niet alleen chiquer, maar zeker verstandiger geweest. Koeman immers ging zelf al langs mijn meetlat liggen toen hij, in de rust van PSV-Ajax, de scheidsrechter verbaal ontrafel de terwijl hij wist dat iedereen mee kon kijken en luisteren. Echt grote coaches kunnen do ceren en vooral relativeren en op juiste momenten zwijgen. Zij laten hun bestaan niet af hangen van de ranglijstpositie, maar springen net iets verder dan hun polstok reikt. Dat is het geheim. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21