Zeejachthaven bij Katwijk stap dichterbij Alphens raadslid Vrij wegens stembusfraude voor politierechter Belastingdienst zoekt verzwegen spaargelden Overval kindertehuis 'bizar, traumatisch en absurd' Alternatief voor verdediging kust Becker verslaafd aan vrouwen pillen en drank Keukencentrum in vlammen op Verkeerschaos op A4 Preventief fouilleren op Beestenmarkt Leidsch Dagblad knuffels behandeling ikenhuis Quote stalt 500 rijkste •rlanders uit we woningen indicapten w Buitenzorg iefondsprijs voor Martin Vliet >en extra onderhoud se wegen heb ik een I pessimist •et. Hij zei: Er zijn [echte pessimisten I zoals vroeger Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43379 LOS woensdag 5 NOVEMBER 2003 NR. 43379 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Het Alphense raadslid Donna Vrij-de Wolf moet donderdag 13 no vember bij de politierechter verschijnen. Ze wordt verdacht van stembusfraude. Burge meester Schoof heeft daarvan in januari van dit jaar aangifte gedaan. Het misdrijf van Vrij is, ondanks de latere ontlastende verklaringen van haar ex-echtgenoot, door de politie door gespeeld naar het openbaar ministerie. Die heeft er nu een zaak van gemaakt. Volgens het raadslid, dat tegenwoordig de te lefoon opneemt met Donna de Wolf maar in Alphen het meest bekend is met de achter naam van haar voormalige echtgenoot, be rust de kwestie op een misverstand. Op de dag van de Tweede-Kamerverkiezingen gaat ze met de oproepkaart van haar aanstaande ex naar het stembureau aan de Alphense Pol- luxstraat. Macht der gewoonte. Ze had zó vaak voor hem gestemd in die jaren dat ze nog gelukkig getrouwd waren. De volmacht heeft ze voor het gemak zelf ondertekend. „Met J. K. Vrij. Ik had ook een kruisje kunnen zetten, dan was ik pas echt fout bezig ge weest", verklaarde ze begin dit jaar in deze krant. Als Jan-Kees Vrij even later het stembureau binnenstapt, ontdekt hij tot zijn verbazing dat zijn 'vechtgenote' al voor hem heeft gestemd. Daar was hij best een beetje pissig over. Het bureau legt het incident vast. „Ik besefte op dat moment niet dat ik Donna daarmee kon benadelen", reageerde Jan-Kees Vrij daags daarop. Als hij had geweten welke gevolgen het zou hebben, had hij nooit zijn handteke ning gezet onder de klacht die het stembu reau opstelde. Burgemeester Schoof vond dat er voldoende aanleiding was om aangifte van stemfraude te doen. „Dit kan absoluut niet", zei hij destijds. Nu het openbaar ministerie bekend heeft gemaakt dat Donna Vrij-de Wolf volgende week moet voorkomen, wil hij niet reageren. „De zaak is onder de rechter", laat de burgemeester via zijn woordvoerder we ten, „dan is het niet kies je mening te ventile ren." Schoof wacht de uitspraak van de poli tierechter af voordat hij over stappen wil na denken. Ook Donna Vrij-de Wolf onthoudt zich van commentaar. Nog boos over eerdere publica ties waarbij zij naar eigen zeggen 'niet netjes' is behandeld, weigert ze uitgebreid te reage ren. „Een ongelulddge situatie waar ik liever niet op in ga." Op de vraag of ze als eenmans fractie nog kan standhouden in de Alphense politieke arena, antwoordt ze met: „Geen me ning." Op verkiezingsfraude staat een maximum straf van zes jaar. Aangezien Donna Vrij-de Wolf voor de politierechter moet verschijnen en die ten hoogste zes maanden celstraf kan opleggen, hoeft ze niet bang te zijn dat ze voorjaren komt vast te zitten. IMENTAAR LCHIEL KUIJT ft de film Bangkok Hil- Vté Filmdiva in spe Nicole speelt de rol van een die - ten onrechte van beschuldigd - in ïrige Thaise cel belandt rikt raakt in het plaatse- htssysteem. Datzelfde is «sterdammer Machiel erkomen met dien ver- 19 lat onduidelijk is in hoe- 'Ij betrokken was bij de Teiaktijken van zijn Thaise ^!rd na vijf jaar voorarrest roken, maar is nu in ho- oep tot levenslang ver- i. De Thaise ambassa- rweert dat er nieuw be- periaal boven tafel is ge- Letterlijk zei hij 'dat het 5 Bhangt of je het voordeel twijfel aan de verdachte of meer geloof hecht bewijsmateriaal', r Donner (Justitie) kan ïen uitleveringsverdrag \ailand te sluiten vrij ge- Kuijt vrij krijgen, al ler zijn straf laten uitzit- nner aarzelt. Het gaat in al Kuijt, los van de per- te tragedie, om de princi- aag of Nederland wel een ingsverdrag met Thai- rgifoet sluiten. De rechts- iar wijkt op tal van ma- fan de onze af. Een uitle- 5 O Tver drag impliceert dat ii systeem erkennen en ons daar in onze straf- •paling deels naar moe- !gen. En dat wil Donner niet Europese landen heb- iter wel zo'n verdrag met en in de praktijk blij- gevolgen mee te vallen. |i lijkt de lijn van minis- Hoop Scheffer (BZ) prag- ber. Hij spoort Donner Niet om een 'veroor- ie 55 drugssmokkelaar vrij te maar om redenen van 3-f liteit en beschaving, ïnselijke behandeling van ,enen en een doorzichtige lartijdige rechtsgang zijn itief voor de mate van be ng van een staat. De Thai- Jdiassadeur geeft toe dat er is voor twijfel. In een Itaat betekent dat auto- S 9h vrijspraak. In Thailand ar niet. door Rob Onderwater katwijk - Een zeejachthaven in Katwijk, in combinatie met dui zend woningen en bedrijfsruim ten. Het leek een utopie, maar burgemeester en wethouders willen het plan, gesitueerd rond de uitwatering, een kans geven. Ze zijn bereid het idee van de Nederlandse Zeejachthaven Ont wikkelingsmaatschappij (NZO), een bedrijf waarin ook de Aan nemers Combinatie Katwijk deelneemt, nader te bestuderen. De onlangs gepresenteerde Kustvisie 2050 is de belangrijk ste reden voor de ommezwaai. In dat rapport van onder ande re de provincies Zuid- en Noord-Holland blijkt dat met name de kust voor Katwijk zwakke plekken vertoont. Daar bij komt dat door de verwachte hogere golfbelasting maatrege len genomen moeten worden om de kust te versterken. Waar het vorige college van de kustplaats onder leiding van burgemeester Van Wouwe de plannen nog afschoot, is het huidige gemeentebestuur be reid na lang aarzelen na te den ken over het realiseren van een zeejachthaven in Katwijk. Een jachthaven is een mogelijk al- berlijn/anp-rtr - Boris Becker was een groot deel van zijn tennisloopbaan verslaafd aan pillen, alcohol en vrouwen. Dat schrijft de 35-jarige Duit ser in zijn autobiografie, waar van een hoofdstuk gisteren werd voorgepubliceerd in Bild. „Tegen mijn slaaptekort slikte ik Planum, tegen pijn pakte ik andere pillen, tegen de een zaamheid hielpen vrouwen en whisky." Becker baarde opzien in 1985 door als jongste tennisser ooit -hij was 17 jaar- Wimbledon te winnen. In 1987 zat 'Boem Boem Boris' even in een spor tieve dip en begon hij pillen te slikken. Vijf jaar lang kon hij er niet van afblijven. Hij raakte zo verslaafd aan pil len en drank dat zware depres sies hem af en toe tot wan hoop dreven. „Het was een koude okto bernacht; ik stond halfnaakt op het terras van mijn huis en werd helemaal gek van mijn tollende hoofd. Ik zei tegen mijn toenmalige vrouw: schiet me nu maar dood", schrijft de voormalige tennisvedette in Augenblick, verweile doch (Momentje, blijf nog even). Pagina: Gesprek van de Dag: Seks, drugs en Boris ternatief voor de verdediging van de Katwijkse kust. Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft er geen bezwaar te gen dat de zeejachthaven mee genomen wordt in de plannen voor de kustverdediging. Eer der zette ook Rijnland grote vraagtekens bij dat idee, uit vrees voor verzilting van het zoete water. Omdat in het aan gepaste plan nu geen zeesluis meer is opgenomen, maar een zogeheten overtoom - een 'ta kel' waarmee schepen over een dijk getild kunnen worden - lijkt het belangrijkste bezwaar van het Hoogheemraadschap weggenomen. Directeur V. Albers van de Ne derlandse Zeejachthaven Ont wikkelingsmaatschappij heeft in de afgelopen maanden een zogeheten quick scan laten uit voeren om de voor- en nadelen van de aanleg van een zee jachthaven op een rijtje te zet ten. Daaruit blijkt dat een zee jachthaven met bebouwing buitengaats de beste manier is om de Katwijkse kust in de toe komst tegen het stijgende wa ter te beschermen. Om de plannen te realiseren is wel een bijdrage van 52 tot 68 miljoen euro nodig van het Rijk. hoofddorp - Een bedrijvencomplex aan de Kruisweg in Hoofddorp is gisteravond bijna volledig uitgebrand. Het vuur werd even na half zes ontdekt door de assistent-bedrijfsleidster van Carpetland, die rook uit het pand van Brugman Keukens zag komen. Zij belde de brandweer en waarschuwde collega's die nog binnen waren. Samen verplaatsten ze geparkeerde auto's die naast het gebouw stonden. Brugman Keukens en Beter Bed brandden uit. Carpetland liep zware schade op. De totale schade loopt in de miljoenen euro's. Niemand raakte gewond. Foto: United Photos De Boer/Rob Hendriks leiderdorp - Op de rijksweg A4 ontstond vanmorgen tijdens de spits een verkeerschaos toen rond 06.00 uur een aanhangwagen van een vrachtwagen losraakte. Hierdoor kantelde de combinatie en kwam op z'n kant op de vluchtstrook terecht. Dat was een geluk bij een ongeluk: op een deel van de rijbaan kon het spitsverkeer daardoor gewoon doorrijden. Foto: Hielco Kuipers rotterdam/gpd - De Belasting dienst is op zoek naar mensen die ten onrechte geen aangifte hebben gedaan van hun spaar en beleggingsgelden boven de vrijstellingsgrens. Voor dit jaar ligt die op 18.800 euro, vorig jaar was dat 18.146 euro. De Be lastingdienst heeft 180.000 par ticulieren aangeschreven dat zij vóór 1 januari alsnog aangifte moeten doen. Volgens een woordvoerder van de Belastingdienst is er geen sprake van 'een jacht' op deze mensen die meenden geen aangifte meer te hoeven doen. „Het heet bij ons een naschrij ving of wat simpeler gezegd veegronde. We doen dat al ja ren. In het begin van het jaar krijgen zes tot zeven miljoen mensen een aangiftebiljet. Me de aan de hand van nieuwe ge gevens die we krijgen van werk gevers, banken,- beleggings fondsen en verzekeraars kan het voorkomen dat we vinden dat mensen die nog geen aan gifte hebben gedaan, dat alsnog moeten doen." Het kan hierbij om allerlei niet opgegeven inkomsten en ver mogens gaan waarover belas tingheffing wordt gedaan. Het lijkt erop dat de Belastingdienst hiermee vooral verzwegen spaar- en beleggingsgelden wil opsporen. De dienst krijgt jaar lijks de gegevens hierover van door Timoteus Waarsenburg leiden - Voor het einde van dit jaar zal de politie in Leiden pre ventief gaan fouilleren op en rond de Beestenmarkt. Dat heeft burgemeester H. Lenfe- rink gisteravond gezegd tijdens de vergadering van de commis sie bestuur en veiligheid. De eerste preventieve fouilleeractie zal vooral een publieksactie zijn, waarvoor de hele gemeen teraad is uitgenodigd. „Het wachten is nu alleen nog op toestemming van het open baar ministerie om daadwerke lijk over te gaan tot preventief fouilleren. Maar binnen ander halve maand zal de eerste actie plaatshebben", aldus Lenfe- rink. „We zullen daar ruim schoots aandacht in de media aan geven. De verwachting is dan ook dat de eerste keer niet veel zal opleveren. Maar dan weet iedereen tenminste dat het vanaf dat moment mogelijk is." In april van dit jaar bereikten de raadsleden uit de commissie bestuur en veiligheid overeen stemming over dit gevoelige onderwerp met toenmalig bur gemeester Lemstra, officier van justitie R. Steen en politiecom missaris P. de Meij. „Toestem ming van de gemeenteraad be tekent niet dat er de volgende dag direct gefouilleerd kan wor den", zei de burgemeester. „Maar we werken op dit mo ment aan een start voor de ac tie." banken, beleggingsinstellingen en verzekeraars. Sinds de invoering van het nieuwe belastingstelsel per 1 ja nuari 2001 zijn deze vermogens boven een bepaalde grens (vo rig jaar 18.146 euro per per soon) belast voor het rende ment dat daarop wordt ge maakt. De vrije waarde van de eigen woning telt niet mee. Ko men mensen met hun nettover mogen (na aftrek van schulden) boven deze grenzen uit, dan moeten ze daarover 1,2 procent belasting betalen. Iemand die dus 10.000 euro boven de vrij stellingsgrens heeft verzwegen, kan een belastingheffing ver wachten van 120 euro. Overi gens krijgen de aangeschreve nen tot 1 januari de tijd hun aangifte te doen. Doen zij dat niet, dan lopen ze kans op een door de Belastingdienst zelf op gelegde aanslag. 1,8 Miljoen extra voor stadhuis alphen jlan den rijn - Er moet 1,8 miljoen euro extra worden besteed om de 'kinderziektes' van het nieuwe stadhuis van Al phen aan den Rijn te verhelpen. Er resteert nog een lijst met 200 mankementen en aanpassin gen. Daarnaast hebben B en W 350.000 euro gepland voor de verhuizing van de compu- terservers naar de achterkant van het gebouw. Fans Feyenoord pakken relboot Rotterdam - De politie in Rot terdam en Amsterdam beschikt over informatie dat Feyenoord- fans zondag de confrontatie zoeken met Ajax-supporters. Een deel van de Rotterdamse aanhang zou van plan zijn met een boot naar Amsterdam te gaan. Naar verluidt biedt de boot ruimte aan vijfhonderd fans. Het uitje staat op internet aangekondigd als 'Enkeltje Vo- lendam', verwijzend naar de wedstrijd tussen Volendam en Feyenoord, komende zondag. dordrecht/gpd - „Een bizar scenario." Voor algemeen directeur H. Sarneel van kindertehuis Trivium in Dor drecht is het amper te bevatten dat zijn tehuis het doelwit is geweest van een overval. Maandagavond werden tien leerlingen en twee begeleidsters door drie mannen bedreigd en beroofd. Twee van hen (beiden 18 jaar) zijn gisterochtend gearresteerd, maar de derde is nog voortvluchtig. Bij de overval vielen geen gewon den, maar de schrik zit er bij leerlingen en personeel goed in. „Dit bedenk je toch niet?", zegt Sarneel. De tien kinderen van tussen de 7 en 14 jaar die maan dagavond aanwezig waren bij de behandelgroep voor gedrags- en opvoedingsproblemen waar de overvallers binnenstormden zijn gisteren niet naar school ge weest. Zij waren nog te zeer aangeslagen door de ge beurtenis, waarbij zij net als hun twee begeleidsters een mes onder de neus gedrukt kregen. Het trio eiste geld, mobiele telefoons en bankpassen. Het hele dra ma duurde ongeveer een half uur. De kinderen en be geleiders zijn geholpen door mensen van Slachtoffer hulp. Trivium biedt jeugdhulpverlening en verleent onder dak aan zo'n dertig jongeren. Daarnaast worden er (dag) behandelingen gegeven en worden zowel ouders als kinderen begeleid. Directeur Sarneel kan er nog steeds niet bij waarom zijn tehuis werd overvallen. „Wat valt daar nu te halen? Weinig, en dat weet je", zegt hij. „Daarom is dit ook absurd. Deze kinderen zijn bovendien heel kwetsbaar. Ze hebben al het een en an der meegemaakt. Dit is voor hen traumatisch." Volgens Sarneel zijn er nog geen aanwijzingen die dui den op een relatie tussen de daders en het kinderte huis. Meer duidelijkheid moet komen uit het politieon derzoek. De aandacht is nu vooral gericht op twee Rot terdammers van 18 jaar die gisterochtend werden op gepakt. Eén van hen werd aangehouden door de Spoorwegpolitie. Hij zat zonder kaartje in de trein van Dordrecht naar Rotterdam en had enkele van de buit gemaakte telefoons en/of bankpassen bij zich. Na deze aanhouding volgde al snel de arrestatie van een tweede Rotterdammer. De politie hoopt snel de derde ver dachte te kunnen arresteren. Ja, ik word abonnee en ontvang Naam de krant eerst 2 weken gratis. Q-MQY1,^ Telefoon n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leldschdagblad.nl i.IA"H m.TTTrarnnr^

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1