REGIO Inspraak Startnotitie 'Wijziging uitvoeringsbesluiten Schiphol' 'li Raad Oegstgeest slaat geen spijke met koppen Vergeven heeft nut, het heft schuldgevoelens op' Inspraakpunt 'Oegstgeest geen kakdorp Tegenstrijdige verklaringe ;i in verkrachtingszaak HDC 973 woensdag 5 NOVEMBER 2< EO-vrouw Lies Drop geeft in Leiderdorp les aan honderd vrouwen door Saskia Stoelinga leiderdorp - Vergeven heeft niets te maken met even sorry zeggen. De schuld onder ogen zien en de schade erkennen komt al meer in de buurt. Het begint volgens chris ten Lies Drop allemaal met vergeving ont vangen. Vergeving van God. Als een mens die kracht bezit, is het al gemakkelijker om anderen te vergeven. Vergeven heft schuld gevoelens op. Binnen het christelijke geloof heet die zonden. Vergeving begint in het hoofd en eindigt als het goed is in het hart. Een hart dat zacht is geworden en in staat is om verzoening aan te gaan. Vergeving ontvangen, vergeving schenken. De organisatie van de interkerkelijke ont moetingsbijeenkomst voor vrouwen in de Menswording in Leiderdorp liet dit thema gisteren uitdiepen door Drop, bekend van de EO-vrouwzijnconferenties. Zij deed dat aan de hand van Lucas 7 vanaf vers 36. Stapje voor stapje werden zo'n honderd christenvrouwen van jong tot oud de diep te ingetrokken. Zonder hel en verdoemenis overigens, maar wel met de hulp van Jezus. Jezus kon met de zondares en de farizeeërs in dit bijbelse verhaal omgaan. De zonda res, vermoedelijk een prostituee, mocht zijn voeten zalven. Omdat zij veel liefde toonde, werden haai- zonden door hem vergeven. Terwijl de aanwezigen een spie gel kregen voorgehouden, omdat zij niet begrepen wat liefde was. In liefde zit eigenlijk de kern van vergeven. Drop gebruikte Jezus als symbool of beter gezegd als hulpmiddel. „Aan hem kun je de zonden kwijt, waardoor je schuldgevoel af neemt en je ruimte krijgt om vergeving te ontvangen en te schenken." Aanvankelijk leek het op een passieve bezigheid, de zon den overdragen aan hem die daarvoor aan het kruis was gestorven. Zo simpel was het. Heel even maar. In de tweede helft van Drops verhaal werd echter duidelijk dat je zonden niet zomaar kunt afstaan. Daarvoor moet je eerst je ei gen gebreken onder ogen zien, pas dan be staat de mogelijkheid om God de leiding te geven. „En niet alleen God biedt hulp, in samenspraak kunnen ook deskundigen, vrienden of vriendinnen weer richting aan je leven geven. Gebrek aan liefde, gebrek aan wijsheid, gebrek aan geduld, we heb ben er allemaal last van, maar als je terug gaat naar de bron kun je die gebreken weg werken." In de pauze werd al duidelijk hoe over drachtelijk Drops verhaal was. Een vrouw die anoniem wilde blijven vroeg schriftelijk hoe zij haar kleinerende gedrag tegenover man en kinderen kon kwijtraken. „Op nieuw beginnen", was het antwoord van de EO-vrouwe. „En gebruik maken van God. Hij wijst u de weg." Verder vond Drop het wijs om nog andere hulp te zoeken. „U moet voor uzelf helder krijgen waarom u kleineert." Na drie uur zingen van opwekkingsliederen en intensief luisteren naar Drop was duide lijk dat vergeven een manier van leven is, dat vergeven nut heeft. Na afloop werd de stilte verbroken door veel heftige verge vingsgezinde verhalen. Het opzouten van ruzies, verdriet, boosheid, wraak, vergel ding of spijt leidt niet tot een gelukkiger le ven. „Integendeel, dat maakt je een naar zuur mens", merkte een aanwezige op. Uit recente onderzoeken in Amerika weten we inmiddels dat vergeven ook een gunstig ef fect heeft op de gezondheid. Patiënten met chronische rugpijn blijken minder pijn te ervaren nadat ze degenen op zie ze boos waren, hadden vergeven. Lies Drop praat in Leiderdorp honderduit over vergeving. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) Van donderdag 6 november tot en met woensdag 3 december 2003 ligt de Startnotitie 'Wijziging uitvoeringsbesluiten Schiphol' ter voorbereiding op het milieueffectrapport (MER) ter inzage. De Startnotitie doorloopt een inspraakprocedure overeenkomstig de Wet milieu beheer en de Algemene wet bestuursrecht. In verband met een invoerfout rond het gebruik van het nieuwe banenstelsel met de Polderbaan op Schiphol, heeft het kabinet besloten de uitvoeringsbesluiten voor Schiphol te herzien. De Startnotitie is de eerste formele stap in de m.e.r.-procedure die daarvoor wordt gevolgd. Op grond van deze inspraakprocedure kunt u tot en met 3 december aanstaande uw ziens wijze op de inhoud van bovengenoemde Startnotitie kenbaar maken. r Achtergrond Op 20 februari 2003 is een nieuw wettelijk stelsel voor de inrichting en het gebruik van de luchthaven Schiphol in werking getreden. Daarin worden randvoorwaarden gesteld aan het geluid, externe veiligheidsrisico's en lokale luchtverontreiniging die de lucht vaart mag veroorzaken. Daarbinnen heeft de luchtvaartsector de ruimte gekregen zich te ontwikkelen en te groeien op het nieuwe banenstelsel, inclusief de Polderbaan. Het nieuwe normenstelsel is vastgelegd in hoofdstuk 8 van de Wet luchtvaart en nader uitgewerkt in twee uitvoeringsbesluiten: het Luchthavenverkeerbesluit Schiphol (LVB) en het Luchthavenindelingbesluit Schiphol (LIB). In juni 2003 is de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat door Schiphol Group en Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) geïnformeerd over het feit dat bij de totstand koming van het nieuwe normenstelsel voor de luchthaven Schiphol een fout is gemaakt. Uit onderzoek blijkt dat als gevolg daarvan verdere groei van het luchtverkeer praktisch onmogelijk is. Het Kabinet heeft in augustus besloten dat de gevolgen voor de lucht vaartsector en de Nederlandse economie van het laten voortbestaan van de fout dusdanig zijn, dat vasthouden aan de huidige luchthavenbesluiten geen reële optie is. De luchthavenbesluiten moeten daarom worden gewijzigd. Daarvoor zal een m.e.r.-procedure worden gevolgd. Schiphol Group en LVNL zijn initiatief nemers bij het in kaart brengen van de milieueffecten van de voorgenomen wijzigingen van de uitvoeringsbesluiten. p Wat behelst de procedure niet? Gezien de wens van het Kabinet terzake en het beleid van LVNL en Schiphol Group om helderheid \e verschaffen aan de omwonenden over de te maken keuzes, zal een milieu effectrapport (MER) worden gemaakt. Uitdrukkelijk wordt gesteld dat met dit MER niet wordt beoogd het nieuwe stelsel te evalueren. Een algehele evaluatie van de Schipholwet zal plaatsvinden in 2006, conform toezegging aan het parlement. Om meer inzicht te krijgen in de ernst van de invoerfout voor de luchthaven, de lucht vaartmaatschappijen en de mainport wordt door het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart laboratorium (NLR) een nadere analyse uitgevoerd. De resultaten van dit onderzoek zullen begin 2004 beschikbaar komen en zullen samen met het MER de basis vormen voor besluitvorming. r De Startnotitie 'Wijziging uitvoeringsbesluiten Schiphol' Deze Startnotitie heeft tot doel de procedure in te leiden die het bevoegd gezag, te weten de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat en de Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM), voorziet van informatie over de milieu effecten van de voorgenomen wijzigingen van de uitvoeringsbesluiten, namelijk het herstellen van de invoerfout. Daarnaast hebben de initiatiefnemers voorgesteld de uitvliegroutes van de Polderbaan naar het westen aan te passen. De hiervoor door de initiatiefnemers voorgestelde alternatieven zullen na de inspraak door het bevoegd gezag worden beoordeeld. De Startnotitie bevat informatie over de aard, achtergrond en omvang van de voorgenomen wijzigingen en de voorgestelde procedure. Met het uitbrengen van de Startnotitie maken de initiatiefnemers bekend dat er een MER wordt opgesteld. r Waar kunt u de Startnotitie inzien? De Startnotitie zal van donderdag 6 november tot en met woensdag 3 december 2003 gedurende de reguliere openingstijden ter inzage liggen op de volgende locaties: - de gemeentehuizen van Aalsmeer, Abcoude, Alkemade, Alphen aan den Rijn, Amstelveen, Amsterdam, Beverwijk, Castricum, De Ronde Venen, Diemen, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Heemskerk, Hillegom, Jacobswoude, Landsmeer, Leiden, Liemeer, Lisse, Muiden, Nieuwkoop, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Oostzaan, Ouderamstel, Sassenheim, Ter Aar, Uitgeest, Uithoorn, Vèlsen, Voorhout, Warmond, Weesp, Wormerland en Zaanstad; - de stadsdeelkantoren van Bos en Lommer, De Baarsjes, Geuzenveld/Slotermeer, Noord, Oost/Watergraafsmeer, Osdorp, Oud Zuid, Oud West, Slotervaart/Overtoomse Veld, Westerpark, Zeeburg, Zuideramstel en Zuidoost; - de hoofdvestigingen van de openbare bibliotheken in Aalsmeer, Alphen aan den Rijn, Amstelveen, Amsterdam, Badhoevedorp, Beverwijk, Castricum, Diemen, Haarlem, Haarlemmerliede (bibliobus), Hoofddorp (bibliotrailer en filialen Binnenweg en Toolenburg), Zwanenburg, Nieuw Vennep, Heemskerk, Hillegom, IJmuiden, Jacobswoude (bibliobus), Landsmeer, Leiden, Liemeer (bibliobus), Lisse, Mijdrecht, Muiden, Nieuwkoop, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Oostzaan, Ouderkerk aan de Amstel, Roelofarendsveen, Sassenheim, Spaarndam, Ter Aar. Uitgeest, Uithoorn, Voorhout, Warmond, Weesp, Wormer en Zaandam; - de bibliotheken van de provinciehuizen van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht; - de bibliotheken van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en VROM te Den Haag; - de kantoren van Rijkswaterstaat directie Noord-Holland te Haarlem, Rijkswaterstaat directie Zuid-Holland te Rotterdam en Rijkswaterstaat directie Utrecht te Nieuwegein. r Hoe kunt u uw zienswijze kenbaar maken? De Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat en de Minister van VROM nodigen u uit gedurende de termijn van de terinzagelegging uw zienswijze op deze Startnotitie schriftelijk naar voren te brengen. Uw schriftelijke zienswijze kunt u tot en met 3 december 2003 sturen naar: Inspraakpunt Verkeer en Waterstaat Startnotitie Schiphol Postbus 30316 2500 GH Den Haag U kunt ook via internet uw zienswijze kenbaar maken: www.inspraakvenw.nl. Indien u dat wenst, kunt u verzoeken om vertrouwelijke behandeling van uw persoon lijke gegevens. r Informatiebijeenkomsten Er worden twee informatieavonden gehouden, georganiseerd door de ministeries van Verkeer en Waterstaat en VROM en de initiatiefnemers Schiphol Group en Luchtverkeersleiding Nederland. Deze avonden zullen plaatshebben op: datum: tijd: plaats: datum: tijd: plaats: dinsdag 11 november 2003 19.00 uur tot 22.00 uur Raadhuis gemeente Haarlemmermeer, Burgerzaal Raadhuisplein 1, Hoofddorp dinsdag 18 november 2003 19.00 uur tot 22.00 uur Zaantheater, Forbo Krommeniezaal Nicolaasstraat 3, Zaandam r Wat gebeurt er met uw reactie? Het Inspraakpunt bundelt alle reacties en stuurt deze onder andere naar de Staats secretaris van Verkeer en Waterstaat, de Minister van VROM en de Commissie voor de milieueffectrapportage. Mede op basis van de binnengekomen zienswijzen stelt de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat gezamenlijk met de Minister van VROM de Richtlijnen voor het MER vast. r Nadere informatie Voor het aanvragen van een exemplaar van de Startnotitie kunt u contact opnemen met: Schiphol Group, Postbus 7501, 1118 ZG Luchthaven Schiphol, t.a.v. D/CC publieks voorlichting, locatiecode 01-24, e-mail: #publieksvoorlichting@schiphol.nl Luchtverkeersleiding Nederland, Postbus 75200, 1117 ZT Luchthaven Schiphol, t.a.v. Communications, e-mail: communications@lvnl.nl CROS, telefoon 023 - 514 46 53 Publieksvoorlichting Verkeer en Waterstaat, telefoon 070 - 351 70 86 De Startnotitie kunt u ook downloaden via www.inspraakvenw.nl. Voor informatie over de inspraakprocedure kunt u zich wenden tot het Inspraakpunt Verkeer en Waterstaat, telefoon 070 - 351 96 00. in Vericeer en Waterstaai VROM Luchtverkeersleiding Nederland Air Traffic Control the Netherlar Schiphol Group ••iiiiH' Verkeer en Waterstaat oegstgeest - „OegStg mag geen 'kakdorp' den", zegt CDA-fractiev zitter De Kok. Daarmee d hij niet op het sjieke It van de meeste inwoner het gemiddelde inkomer het opleidingsniveau die ger liggen dan elders. De praat over hondenpoep. Volgens De Kok word j Oegstgeest soms bedwe door misselijkmakende ren en loop je kans uit ders te maken. Dat in P geest onlangs een hom toilet is aangelegd, is een ma initiatief zegt hij. „I schien moeten er meert komen." Om dat te bekt gen kan de hondenbelas omhoog, oppert hij. De sporingsambtenaar moet ker mensen bekeuren zich niet aan de regels den. De Kok kan geen p op de stoep meer zien. Andere gemeenteraadsle vinden het probleem da Kok aansnijdt hilarisch, geluid klinkt dat Oegstg net als Amsterdam maar website moet openen hondenbezitters teverlin die geen belasting voor hond betalen. door Nancy Ubert oegstgeest - Zestien amende menten en 28 moties hebben de vier partijen van Oegstgeest gisteravond tezamen ingediend tijdens de begrotingsvergade ring. Heet hangijzer is de uit breiding van het ambtenaren apparaat. Spijkers met koppen zijn niet geslagen. Morgen avond vergaderen de politici verder over het huishoudboekje van het dorp. Het is schrapen en schrappen in Oegstgeest dat zeker 20 mil joen schuld heeft opgebouwd met de aanleg van nieuwbouw wijk Poelgeest. Dat de exploita tie van Rijnfront, het terrein dat de komende jaren opnieuw wordt ingericht, nu al op nul staat baart de politici zorgen. Oegstgeest moet geld binnen halen en er moeten toch moge lijkheden zijn om winst te ma ken met Rijnfront. De slechte financiële positie van Oegstgeest werd in de acht uur durende vergadering nau welijks belicht. Aan de bezuini ging valt niet te ontkomen, dus ging het de volksvertegenwoor digers vooral om klein plaatse lijk leed. Zo wil het CDA niet bezuinigen op schoolzwem men; stellen de progressieven voor om rijke ouders van an derstalige kinderen te laten meebetalen aan Nederlandse les op maat. Leefbaar Oegst geest vindt het niet nodig ruim 25.000 euro wordt geven aan een onderzoek de aantrekkelijkheid van t Kempenaerstraat als win! bied en de WD ijvert voo betaald parkeren in het do De sfeer was gezapig. Me derhalve man en een paa kop op de tribune dede partijen vooral hun best o kaar te overtuigen van hi gen standpunten. Zoals in Oegstgeest liepen de p< ke meningen amper uiteen Burgemeester Timmers ha van de vier collegeleder moeilijkst. Dat armlastig C geest wil investeren in personeel is tegen het zere van de volksvertegenwo gers. „Er zit geen vet me het bot. Ik ben niet voor zeventien kilo afgevallen' Timmers. „Er zit geen rek in." De burgemeester hielt emotioneel pleidooi voo ambtenaren die het haar in Oegstgeest toch moeilijk hebben. Nu alles wijst dat de gemeente in d< komst zelfstandig kan b functioneren, is het juis langrijk om in personeel vesteren, zegt zij. Op sugj vanuit de raad om de b het gemeentehuis bete stroomlijnen en slimmer ganiseren reageerde ze eer verongelijkt. „Die slag he we al tijden geleden gemaa door Marieke de Kok den haag - Eén haat-liefdever- houding en twee tegenstrijdige verklaringen. Zij verklaart door hem verkracht te zijn, hij zegt dat juist zij seks wilde. Voor de rechtbank van Den Haag moest de 44-jarige Leidenaar, ver dacht van mishandeling en ver krachting van zijn vriendin uit Oegstgeest, gisteren uitleggen wat is gebeurd op 30 juli. Volgens de officier van justitie heeft de rechtbank genoeg be wijs om de verdachte Leidenaar voor achttien maanden op te sluiten. „Het slachtoffer liep in hysterische toestand een res taurant binnen", zegt officier Mos. „terwijl ze alleen een ge rafeld en gescheurd T-shirt aanhad. Haar gezicht was ge zwollen en op haar bovenarm stonden vingerafdrukken." Over wat er gebeurd is, bestaan twee verschillende verklarin gen. De twee hadden elkaar ontmoet in de portiekflat van de vrouw. Na wat borrels ach terover geslagen te hebben, gingen zij verder in het ouder lijk huis van de vrouw. Aange zien zij geen sleutel had, braken ze in. In het huis sloot de vrouw zich op in het toilet en belde de politie. Ze wilde dat de Leide naar wegging. De politie stuur de de man weg, maar die kwam even later weer terug. Hij ver klaarde dat de vrouw hem had opgebeld en had gesmeekt om terug te komen. Ze wilde met hem naar bed. Maar de vrouw beweerde het tegendeel. De verdachte zou haar hebben geslagen en ver kracht. Zij had bijna geen weer stand geboden omdat hij met de dood bedreigde. paar dagen later trok de v U haar verklaring echter in^ was op de bewuste dag q ken en het zou kunnen zij de verkrachting alleen in hoofd heeft plaatsgehad. Volgens advocaat Blok ka rechtbank dus niet bew dat de Leidenaar de vrouw kracht heeft: „Als zij een dagen later zegt dat zij v men bedwelmd was, mc we haar eerdere verklarii i twijfel trekken." De mant stug vol dat hij niets ver! lemi i< gedaan heeft. „Zij wilde vrijen, niet andersom. Mi der was net overleden, geen zin in seks. We hi n whisky gedronken en cof gerookt. Het initiatief volledig van haar. Officier van justitie Mos bij haar standpunt dat de rige verdachte achter de hoort. „Uit een dokters^ ring blijkt dat de man veeli hol en drugs gebruikt en daardoor 'onaanspreekb; De reclassering zegt hem kunnen helpen omdat h toegeeft verslaafd te zijl vendien heef hij een str; De man heeft al drie g« misdrijven achter zijn staan. Eén daarvan is ei ging tot verkrachting vriendin. Naast de maanden celstraf wil Mos dat de man ook df maanden voorwaardelijke! straf van zijn vorige berei uitzit. Hij is binnen de pr< weer in de fout gegaan. Over twee weken is df spraak.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16