Alle Leidse winkels op één website NS doen mee aan project tegen overlast LEIDEN REGIO 'Ik ga geen asbakken naar buiten Heerlijk hier, ik zou wel willen R3 'Unieke aanpak' met gemeenten Waterbeheerders blij met onderzoeksrapport 'Ondernemers moeten betalen voor activiteiten' juw gewond aanrijding jinaar - Een 87-jarige L uit Wassenaar is gister- jag gewond geraakt bij een jluk op de kruising van de >laan en de Konijnenlaan ar woonplaats. De vrouw met haar bromscooter >r op een personenauto die iurd werd door een 63-jari- igenaar. De vrouw is naar ronovo ziekenhuis in Den overgebracht. obrand in Aderdorp iebt (dorp - Aan de Hoogma- nij veg in Leiderdorp is van- te een auto uitgebrand. Het Boiiwerd rond één uur ont- en vervolgens door de pweer gedoofd. Onderzoek de technische recherche uitwijzen wat de oorzaak e brand is. woensdag 5 NOVEMBER 2OO3 tar in O* Huis ebo itigen. Een jury bepaalt ling door Jan Preenen den haag - Erica Terpstra is al tijd wel in voor een stuntje, maar nu even niet. Als haar dinsdagmiddag in de hal van de Tweede Kamer wordt gevraagd om wat asbakken naar buiten te gooien, weigert ze alle mede werking. „Dat zou een politieke keuze en daad zijn. Op dit mo ment ben ik voorzitter van ie dereen." Het is ook verboden om die asbakken op straat te gooien, wordt haar in het oor gefluisterd. Het verzoek wordt gedaan door leden van de vereniging Clean Air Nederland (CAN). Zij heb ben de afgelopen maanden bij na 1300 handtekeningen en an dere sympathiebetuigingen ontvangen in het kader van de actie 'Sportkantines? Natuurlijk rookvrij!' De niet-rokersvereni- ging wil een wettelijk verbod op roken in sportkantines en Terp Erica Terpstra neemt petitie voor rookvrije sportkantines in ontvangst stra lijkt de aangewezen per soon om een petitie in ont vangst te nemen. Zij heeft im mers aangekondigd dat ook zij een fervent voorstander is van rookvrije kantines en dat zij daar binnenkort werk van zal maken als ze aan de slag gaat als nieuwe voorzitter van NOC *NSF. Maar nu is zij nog voorzitter van de vaste kamercommissie voor volksgezondheid, welzijn en sport. En in die functie wil zij niet verder gaan dan de ver klaring dat zij zelf niet rookt. „Ik wil en moet die zaken ge scheiden houden. Tot ik begin bij NOC*NSF." Natuurlijk juicht Terpstra het enthousiasme van CAN toe en bedankt ze voorzitter Willem van Oetelaar. Die benadrukt dat 'ongetwijfeld' nog veel meer steunbetuigingen waren opge haald als de vereniging over meer actievoerders had be schikt. Nu zijn de handtekenin gen en steunbetuigingen vooral verzameld tijdens sportmani festaties in Noordwijk en War mond en via de website van CAN. Zo schreef iemand: „Ik ga spor ten voor mijn gezondheid, maar zodra je in de kantine komt, deins je terug van de roo kwalmen. Daarom ga ik na het sporten bewust niet in de kanti ne zitten. Ik voel me na het sporten fit en wil mijn longen niet blootstellen aan de rook lucht." Van Oetelaar houdt Terpstra meer van die ervaringen voor. Ook van rokers die de actie steunen: „Ik rook zelf buiten, zodat mijn kinderen er geen last van hebben. In het bad, waar mijn kinderen zwemmen, wordt in de kantine gerookt. Ik kan daar dus niet met het kind, dat op dat moment niet zwemt, zitten. Ik vind dit schandalig. Het is nota bene een gemeente- bad. De kantine wordt ver huurd aan een ondernemer en die trekt zich niets aan van het rookverbod dat geldt in het ge bouw. Controleren dus en be boeten bij overtreding. Dit is asociaal." Goed, er zijn ook rokers die de leden van CAN juist zien als vuilspuiters en vinden dat hun grondrechten worden aange tast, maar over het algemeen staat 'Nederland' toch achter de actie. Als bewijs vermeldt Van Oetelaar het resultaat van een NIPO-enquête. „Zestig pro cent is het met ons eens dat een rookverbod in sportkantines wettelijk moet worden geregeld. De slogan van de tabaksindu strie dat we het samen wel op lossen, werkt niet." Van Oetelaar vindt dan ook dat op korte termijn maatregelen moeten worden genomen en leman [wethouder rcEEST - Gé Eegdeman, jevoorzitter van Leefbaar [geest, is officieel voorge- [n als opvolger van wet- |er Heieen Steens die een [ing in Frankrijk gaat be- fn. Dat is gisteren bekend- [akt. Wie Eegdeman gaat [gen als leider van de frac- 11 de partij nog niet be- paken. Ook blijft ondui- rie de lege raadszetel jpvullen. Het bestuur en Ictie willen dat pas op de pne ledenvergadering, die November wordt gehou- helden. prmatie over gboerderijen IDORP - Agrariërs die meer a weten over het openen ""en zorgboerderij, zijn op £rdag om 20.00 uur uur [m in het AC Restaurant, int Snoepweg 2 in Leider- ,De WLTO, de Vereniging jorgboeren en het Lande- ieunpunt Landbouw en ilielden zo'n informatie- i onlangs al in Hazers- je-Rijndijk. Deskundigen p tijdens deze bijeenkomst ie een boer verstandelijk Idicapten of psychiatri- patiënten op zijn boerderij ntvangen en op welke ma- jij op de boerderij aan de Nieuwe woningen van Nieuw Buitenzorg vallen in de smaak bij ouders iwouDE - De traditionele ijttentoonstelling in Ons ^)nsfn Zoeterwoude wordt inavond gehouden. Vanaf ,0°§}uur zijn de werkstukken rerige Zoeterwoudenaars nsen uit de omgeving te met de prijzen naar huis De werkstukken worden gende dag, vrijdag 7 no- ;r, verkocht op de bazar, anting staat Ons Huis van 15 >en uur en vanaf 20 uur vol pellen als bananen van rad van avontuur. De ngst is bestemd voor het werk in Ons Huis en voor „stand houden van de reid mentale Dorpskerk L irlid rwoude. leze lopi .eidi erd. een De s ma« :reaj s [website voor alle winkels leeft ;iden. Dat idee komt van do4nus Krol, beter bekend als Krol, van BK Pictures lichl design. Al sinds de zomer hij met zijn camera door vww entrum om van alle win- of vi Ben of meerdere foto's te 3 Leiteri. Inmiddels is www.win- idinbeeld.nl in de lucht, it moment staan de Haar- nerstraat, Breestraat, Lan- - are, Nieuwe Rijn en Pa- ?acht er op. ]kan de klant er mee? De kan op de website op door Janneke Dijke leiderdorp - Aarzelend schui felt Nelleke Maljers (43) haar nieuwe kamer binnen. Ze klemt haar blauwe tas met Bert en Er nie, haar eeuwige metgezellen, stevig tegen zich aan. Vandaag is alles anders en daarom zijn de knuffels belangrijker dan ooit. Dat heeft haar moeder voorzien: in een kast lonken al haar andere pluche-beesten. Nelleke ploft neer op de grond en maakt graalbewegingen naar de kast. Het is goedgekeurd. Het kon de bewoners van de flats aan de Merelstraat in Lei derdorp gisteren onmogelijk ontgaan. De meervoudig ge handicapte bewoners van Nieuw Buitenzorg verhuisden van de oude locatie aan de Eli- sabethhof naar de vier comfor tabele nieuwe huisjes aan de Merelstraat. De helft van de be woners blijft nog tot december achter in het oude gebouw. Zij verhuizen naar het nieuwe complex aan de Wilddreef, maar dat kan pas volgende maand omdat de bouw wat ver traging heeft opgelopen, 's Ochtends om 8 uur is alles net zoals altijd in de woonka mer van Nelleke in de Elisa- bethhof. De twee zorgkundigen hebben haar en haar vijf ka mergenoten uit hun bedden in de gezamenlijke slaapkamer ge haald en wassen ze één voor één. Een paar kinderen, die niet kunnen zitten, liggen in de gro te box, die wel wat weg heeft van een bed. Om beurten krij gen de kinderen te eten. Echt contact met elkaar hebben ze niet. De bewoners hebben zo wel een lichamelijke als een verstandelijke handicap, en hebben over het algemeen het niveau van een baby. Nelleke springt daar uit met het niveau van een tweejarige. Bovendien kan ze als één van de weinigen zelf lopen. Geen onrust dus in de woonka mer. „Ze hebben wel door dat er iets gaat gebeuren, maar dat we gaan verhuizen weten ze niet", zegt zorgkundige Doesjka Mevrouw Maljers ruimt de kast in in de nieuwe slaapkamer van haar dochter Nelleke. Die zit in haar vertrouwde houding op de grond, de tas met knuffels in de hand geklemd. Foto: Hielco Kuipers Dompeling, terwijl ze één van de kinderen pap voert. „Je kunt ze er niet op voorbereiden." Wel zijn de bewoners een maand geleden alvast inge deeld in de nieuwe groepen. In het oude gebouw leefden ze in groepen van acht, maar in het nieuwe huis wonen ze met zijn zessen bij elkaar. Bovendien slapen ze daar niet meer bij el kaar, maar hebben ze elk een eigen slaapkamer. „Dankzij de nieuwe groepen kunnen ze al vast aan elkaar wennen. Anders is alles helemaal anders met de verhuizing", zegt Dompeling. Zij vindt het veel fijner werken. „Met zes heb je veel meer tijd voor ze." Nelleke krijgt een glas melk. „Nee meid, vandaag geen kopje thee. De waterkoker is al ingepakt." In de hal staat het vol met bed den op wielen, speciale stoelen waarin een kind kan liggen, do zen met nieuwe pannen en in gepakt speelgoed. Iemand gaat de groepen langs om de schelp vormige naambordjes uit te de len, die bij de deur hangen. Ze hebben voor veel ouders emo tionele waarde en mogen in het nieuwe huis niet ontbreken. Om 11 uur is de verhuistijd voor Nelleke en haar kamerge noten aangebroken. In het rode elektrobusje rijden ze naar de Merelstraat. Daar staat Nellekes moeder al te wachten. „Laat je je rijden, madammeke?" Mevrouw H. Maljers uit Bode graven zou zelf wel bij Nelleke op de kamer willen wonen, zo mooi vindt ze het. „Ik vind het heerlijk hier. Ik zou hier wel willen blijven. Misschien bou wen ze er nog een keer een ou devrouwenhuis aan vast", grapt ze. „Maar ik moet naar huis. Daar heb ik zoveel spullen, maar eën lege hoek, want mijn kind is er niet." De 43-jarige Nelleke, die een hersenbloe ding kreeg tijdens haar geboor te, woont sinds een half jaar niet meer bij haar moeder. „Ik mis haar verschrikkelijk. Maar ik ben 78. Ik voel dat ik het niet meer moet doen." Na een vervelende ervaring met een andere woongemeenschap is ze dolblij met Nieuw Buiten zorg, een van de woonvormen van Philadelphia Zorg. „Voor elk kind is hier evenveel aan dacht." Het is tijd voor de maaltijd. In de kleurige, lichte woonkamer zitten de huisgenoten van Nel leke al aan de peertjes met aardappels en vlees, al dan niet gepureerd. Mevrouw Maljers blijft nog even. „Ik kom vaak wel twee keer in de week, en neem haar ook vaak een week einde mee naar huis. Aan het eind ben ik dan gebroken, en ben ik blij dat ik haar hier weer naartoe mag brengen." zoek naar winkels. Dit kan op naam van de winkel maar ook op trefwoorden die door de winkelier zijn opgegeven. De klant kan virtueel een winkel (straat) bezoeken, kijken welke zaken er allemaal zijn en zo een keus maken. Op de site ook te zien waar parkeergele genheid is voor auto of fiets en •waar een pinautomaat is. Wat kan de winkelier er mee? Hij of zij kan er algemene gege vens op kwijt zoals adres, tele foon, e-mail en openingstijden. Ook kan er naar een eventueel De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van dé stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 -53 56 424 al bestaande website worden verwezen. En onder de foto van de winkel is plaats voor tekst waar een leuk verhaal over die winkel kan komen te staan. In de kolom 'het laatste nieuws' kunnen aanbiedingen komen te staan, kan een res taurant het menu afdrukken of een winkelier aangeven welke merkkleding er allemaal wordt verkocht. Kan een winkeliersvereniging er iets mee? Ja, door bijvoor beeld een eigen 'winkel' te openen kan de winkeliersver eniging alle winkels in die straat op dat gebied op de hoogte houden van de laatste ontwikkelingen. Het centrum management zou zo ook aan alle Leidse middenstanders kunnen laten zien hoe ver het is Leiden weer als winkelstad op de kaart te zetten. De kosten voor een winkelier zijn gering. Eenmalig 20 euro om op de site te komen en 10 euro per jaar om er op te mo gen blijven. De winkeliers krij gen een gebruikersnummer en wachtwoord waarmee zij kun nen inloggen en zelf hun eigen pagina kunnen invullen en ver fraaien. Krol moét toegeven dat het nog geen storm loopt maar hij blijft enthousiast. „Als je kijkt naar de Haarlemmerstraat en Bree straat praatje over ongeveer 300 winkels. Daarvan kan je er Het winkelaanbod van de Haarlemmerstraat staat nu ook op internet. Archieffoto: Dick Hogewoning 150 vergeten omdat die onder deel zijn van een keten en toch niet meedoen. De rest is inte ressant en daarvan doet mo menteel ongeveer 33 procent mee. Maar ook van winkels die niet meedoen, maak ik een fo to, zodat de virtuele bezoeker niet langs lege plekken in een winkelstraat loopt." Vooralsnog richt Krol zich op het centrum maar daarna wil hij gestaèg verder zodat ook winkelstraten als de Heren straat op internet staan. Daar na wil hij de plaatsen in de re gio gaan doen. „En als dat alle maal is gebeurd, ga ik mis schien wel naar Hoorn, Alk maar en Haarlem. Want ook daar is interesse heb ik begre pen." Krol is telefonisch te bereiken via 071 - 5720073 of e-mail: in» fo@winkelstadinbeeldcom Eric-Jan Berendsen niet nog eens drie jaar wordt gewacht. Hij doelt daarmee op een brief van minister Hans Hoogervorst aan de Tweede Ka mer, waarin staat dat alle kanti nes van sportaccommodaties over drie jaar rookvrij moeten zijn. Van Oetelaar: „Dat duurt ons te lang. Het is op dit mo ment helemaal niet duidelijk waar wel of niet mag worden gerookt. Veertien jaar geleden is in de Tabakswet al vastgelegd dat roken in gesubsidieerde kantines niet is toegestaan. Maar hoe weet je als sporter welke accommodatie nu wel of niet gesubsidieerd is? Het is toch eenvoudiger om het roken in alle kantines te verbieden. Zet dat in de nieuwe Tabaks wet, die op 1 januari ingaat." Als minister Hoogervorst de hal van het Tweede Kamergebouw binnenkomt, klampt de Leidse actievoerder Dirk van den Berg hem aan. „Meneer Hooger vorst, wilt u ook een petitie van ons?" Tot verbazing van Van den Berg reageert Hoogervorst erg spontaan: „De Kamer werkt niet mee, maar ik wil jullie wel helpen." Tot dergelijke ontboezemingen is Erica Terpstra niet te verlei den. Als Ben van den Broek van CAN haar na afloop een T-shirt aanbiedt met de tekst 'Sport kantines? Natuurlijk rookvrij!' maakt ze een afwerend gebaar. „Laat maar, ik geloof niet dat het mij past." Van den Broek laat het maar, maar vraagt zich even later af waarom Terpstra zijn aanbod heeft afgeslagen: „Het is maat XXL. Daar past ze wel in." door Nienke Ledegang voorschoten - De Nederlandse Spoorwegen, politie en de ge meente Voorschoten en Leiden gaan samen de onveiligheid rondom de stations Voorschoten en De Vink bestrijden. Daartoe hebben zij een convenant onder tekend. De NS noemen het 'uniek' dat de gemeente hen be trekt bij het oplossen van over last op en om een station. Het idee is ontstaan bij de ge meente Voorschoten na berich ten over overlast bij station De Vink, dat deels bij Voorschoten hoort en deels bij Leiden. Men sen werden beroofd, voelden zich bedreigd en er werden za ken vernield. Het convenant heeft tot doel de omgeving van het station sociaal veiliger te maken. Op station Voorschoten, dat minder last heeft van vandalis me, vervuiling en hangjonge ren, moet vooral de fietsendief stal worden teruggedrongen. Burgemeester Verver van Voor schoten, burgemeester Lenfe- rink van Leiden, vertegenwoor digers van de NS en de politie teams Leiden-West en Voor schoten hebben het convenant ondertekend. Een projectgroep gaat er nu mee aan de slag, maar krijgt „alle flexibiliteit om problemen aan te pakken op het moment dat zij actueel zijn", aldus Ver ver. „Dus: met oud en nieuw spelen er andere problemen dan midden in de zomer. Daar moet de projectgroep op kun nen inspelen." De projectgroep bestaat uit af gevaardigden van gemeente, NS en politie. 'Droogte op goede manier aangepakt' kwekers die vreesden voor schade aan hun gewassen. Tot schadeclaims heeft dit volgens het Hoogheemraadschap niet geleid. De beslissing om 'min der zoet' water in te laten, is volgens het COT een goede be slissing geweest. Toch hebben de onderzoekers ook kritiek. De waterbeheerders hadden de ge meenten eerder van het besluit op de hoogte moeten stellen. De woordvoerder van het Hoogheemraadschap van Rijn land onderstreept dat dit het COT opdracht heeft gegeven voor onderzoek 'om ervan te le ren voor de toekomst, en niet om onze handen schoon te wassen'. „Het rapport is abso luut niet naar een positieve conclusie toegeschreven. Zo zit het COT ook niet in elkaar. Het is een onafhankelijk bureau. Dat blijkt ook wel als je de on derzoeken leest die het bureau heeft gedaan naar de rampen in Volendam en Enschede." leiden - De waterbeheerders (hoogheemraadschappen, wa terschappen en rijkswaterstaat) in Midden Nederland hebben de droogte van de afgelopen zomer op een goede manier be streden. Dat is de uitkomst van een onderzoek dat het Crisis Onderzoek Team (COT) in op dracht van de waterbeheerders heeft gedaan. „We zijn erg blij met het rapport", zegt een woordvoerder van het Hoog heemraadschap van Rijnland. „Het is afgelopen zomer een heel hectische toestand ge weest, maar uit het rapport blijkt dat we het goed hebben gedaan." Vanwege de droogte moesten de waterbeheerders afgelopen zomer noodmaatre gelen treffen. Zo liet het hoog heemraadschap zoet IJssel- meerwater het gebied van Rijn land instromen. Enkele dagen eerder was echter water met een wat hoger zoutgehalte inge laten, wat stuitte op kritiek van door Timoteus Waarsenburg leiden - Alle ondernemers uit de binnenstad moeten gaan meebetalen aan bijzondere ini tiatieven. Dat stelde het CDA gisteravond voor. Volgens CDA- 'er Jan Jaap de Haan zou de ge meente met een extra heffing in de vorm van een 'precario-con- venant' kunnen zorgen dat alle ondernemers in de stad bijdra gen aan klantentrekkers als een ijsbaan op de Beestenmarkt of het verharden van het Haag- weg-parkeerterrein. „Regelmatig keren discussies terug over uitgaven die de ge meente doet uit verschillende potjes, terwijl er duidelijk een groep is die baat heeft bij die uitgaven: de ondernemers. Te gelijkertijd blijft de organisatie graad onder ondernemers laag", aldus De Haan gister avond tijdens de vergadering van de commissie voor bestuur en veiligheid. Volgens het CDA-raadslid zul len er met een precario-conve- nant minder ondernemers zijn die wel profijt hebben van acti viteiten maar er niet aan mee betalen. „Ik heb gesproken met de Kamer van Koophandel. Voor hen is zo'n optie be spreekbaar." Wethouder Van der Sande ziet weinig in het CDA-voorstel. „Ik vraag me af of de gemeente moet optreden als 'contributie- inner'." Ook zijn collega Geert- sema ziet weinig heü in een precario-convenant. „Op die manier zouden ondernemers die geen precario betalen als nog de dans ontspringen. Maar we zijn in overleg met het Cen trummanagement om een ma nier te vinden om alle onderne mers aan dit soort activiteiten mee te laten betalen. Dein blijft de vraag alleen: moet de ge meente dat geld innen?" Voor De Haan is het voorgestel de precario-convenant slechts een mogelijkheid. „In welke vorm het uiteindelijk wordt ge goten, is mij om het even. Als er maar een potje met geld van al le ondernemers komt om dit soort initiatieven uit te betalen. Want de gemeente heeft dat geld volgend jaar niet meer."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15