REGIO Aan jezelf twijfelen in Mali i'L1 mfm érm J j fiè y J m\ 'Tegen een elleboogstoot bestaat maar één remedie: keihard roo 'Het gaat niet meer om een partijtje voetbal - afschaffen die hanc 'Als je geen auto kan kopen, is er ook geen subsidie' WOENSDAG S NOVEMBER NAVRAAG Mensen met een laag inkomen die een huis willen kopen, komen straks niet meer in aanmerking voor een koopsubsidie. Tenminste, als het aan minister Sybil- a Dekker van VROM ligt, die de financiële toelage wil schrappen. Niet alleen kost de subsidie het ministerie te veel, ook vindt zij dat er te weinig mensen gebruik van maken. Bij dat laatste kan makelaar FRITS VAN BEUKERING uit Leiden zich wel iets voorstellen. Wel eens met een koopsubsidie te maken gehad? „Nog nooit. Daarvoor ligt de huizenprijs in Leiden veel te hoog. Om voor een subsidie in aanmerking te komen, mag de woning niet meer dan 115 duizend euro kosten. Daarvoor vind je in Leiden niets. Het begint zo'n beetje bij 130 duizend euro. Daarvoor heb je dan een tweekamerappartement." Is het dan geen onzinregeling? „Dat zou ik niet zeggen. In Leiden heb je er misschien niets aan. En in Wassenaar of Haarlem ook niet, maar er zijn natuur lijk steden en gebieden waar de huizen prijzen lager liggen. Den Haag bijvoor beeld." Kan een Leidenaar met een laag inkomen een koopwoning niet gewoon vergeten? „Nou, je hoeft echt geen miljonair te zijn om hier een huis te kopen. Met zijn twee- en lukt het wel. Mits je natuurlijk werk hebt. Mede omdat de rente op dit mo ment zo laag is. Om een voorbeeldje te geven: bij één jaarinkomen van 27 duizend euro en een rente van 4,7 procent kun je een be drag opbrengen van 119 duizend euro. Dan hebben we het over een bruto maandlast van 767 euro." Zou er voor deze groep mensen misschien een andere regeling moeten komen? „Tja. Het klinkt misschien een beetje vreemd, maar er zijn toch ook mensen die geen auto kunnen kopen. Daarvoor wordt toch ook geen regeling bedacht? Niemand spaart tegenwoordig meer. Dat was vroeger heel normaal voordat je een huis kocht. In Duits land, weet ik, hadden ze vroeger wel een soort spaarstimulerings- regeling. Je spaarde dan voor een hele lage rente via de staat. Naar mate je meer en langer gespaard had, kon je ook een grotere le ning tegen een gunstiger rente afsluiten. Dat is wel een mogelijke oplossing." tekst: Rody van der Pols archieffoto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 4 november LEIDEN - ,,Ze hebben óns niet gevraagd wat we nou vinden van de komst van de automatische bomen. Maar ik geloof dat het altijd goed gaat hoor. De Telderskade en Herenstraat hebben toch al lang ahob's en daar is nooit wat gebeurd. Als de mensen zich er aan houden is er niks mooiers, schrijf dat maar". Hoog uittronend boven het drukke verkeer aan de Haagweg zit spoor wegwachter Monteba (58), één van de laatste spoorwegbedienden die het rayon Den Haag van de NS nog rijk is. De op handen zijnde plaat sing van automatische bomen (ahob's) bij de overgangen Haagwegen Morsweg maakt een einde aan de loopbaan van zeven spoorwegbe dienden, die, elkaar afwisselend, de bomen vier keer per uur laten da len en weer ophalen. De komst van ahob's lijkt onafwendbaar, want - hoewel twee buurtverenigingen protest aantekenden - de NS lijkt vast besloten. Als reden noemen de Nederlandse Spoorwegen dat het moeilijk is om personeel te vinden dat het 'monotoon' werk op zich wil nemen. Een andere belangrijke oorzaak is dat de bomen aan de Mors weg en Haagweg als er een trein langs moet komen soms minutenlang gesloten zijn. Vooral tijdens spitsuren ontstaan daardoor lange files. 'oÈW ANNO 1978, maandag 6 november WASSENAAR - Het bestuur van 'Time Out' wil de inwoners van Was senaar niet alleen méér bij de jongerensociëteit betrekken, maar ook duidelijk maken dat ze een nieuw onderkomen willen hebben. Afge lopen zaterdag stonden ze voor de tweede maal in korte tijd handte kening in te zamelen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70. p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting^ per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan-HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Internationale Studiefonds-prijs van LUF naar Martin van Vliet Wie langere tijd in het buitenland woont, weet niet meer zo goed wat vreemd is en wat vertrouwd. Zijn de mensen bij wie je verblijft vreemd? Of ben je het zelf? Met die vraag worstelde de Leidse student politieke antropologie Martin van Vliet (24), die dit jaar enkele maanden door bracht in de Malinese dorpjes Karan en Kenieba. Hij bestu deerde er de manier waarop Malinezen proberen om de mocratisch bestuur in te voeren naar Westers model. Gis teren kreeg hij voor zijn verslag de studieprijs van het Leids Universiteits Fonds (LUF), dat zijn onderzoek mede heeft gesubsidieerd. Steeds meer Leidse studenten lopen stage of doen on derzoek in het buitenland. Zij kunnen daarvoor een be roep doen op het internationale studiefonds van het LUF. De toegenomen reislust valt te merken aan de ver strekte subsidiebedragen. In 1998 was het LUF nog 38.000 euro kwijt aan tachtig aanvragen, maar afgelopen jaar liep het bedrag op tot 85.000 euro. In totaal konden 115 studenten naar het buitenland. Het LUF stelt strenge voorwaarden. De studenten moe ten reisverslagen maken. Na afloop volgt een gesprek waaruit moet blijken dat de student ook echt wat geleerd heeft. Een jury, die dit jaar onder leiding stond van hoogleraar sterrenkunde Vincent Icke, geeft sinds 1999 een prijs voor het beste verslag. De winnaar mag voor alumni in het buitenland een lezing verzorgen op 26 no vember. Op deze zogeheten Cleveringadag herdenkt de universiteit het verzet tegen het door de Duitsers afge dwongen ontslag van joodse hoogleraren in 1940. Democratisering in Mali is een pijnlijk proces, zo blijkt uit Van Vliets verslag. In een democratie zijn alle men sen gelijk, maar de Malinezen maken wel degelijk onder scheid. Sommige bewoners claimen het recht op de functie van burgemeester omdat zij als eerste in het land zijn gekomen. Anderen, die inmiddels ook alweer lang in Mali wonen, krijgen dat recht niet. Dat botst dan weer met het democratiseringsstreven van de Malinese over heid. Al onderzoekend begon Van Vliet steeds meer te pein zen. Hij ging overeenkomsten zien tussen Mali en Ne derland, waar democratie ook op gespannen voet staat met etnische verschillen. Hij piekerde over zijn eigen 'vreemdheid' in Mali. Hoe ga je als vreemde om met an deren? Vast je mee tijdens ramadan? Trek je je de zorgen van je gastheer aan, die zeker weet dat je naar de hel gaat als je niet vast? Mag je zeggen dat je niet in God ge looft of respecteer je andermans religie? Een vreemde ling veroorzaakt per definitie spanning, want hij brengt zijn 'anders zijn' met zich mee of hij wil of niet. Wat doe je daaraan? Leer je de taal of sluit je je af? Wat doen de autochtonen? Mijden ze de nieuweling? Verdiepen ze zich in zijn achtergronden? Na drie maanden Mali heeft Van Vliet het antwoord niet gevonden. Dat hoefde ook niet van de jury. Dat hij zulke vragen stelt, is de subsidie meer dan waard, vond zij. Vincent Icke, die te laat kwam omdat hij 'met zijn dochter de eendjes was gaan voeren in Het Plant soen' vond het verslag 'treffend, persoonlijk, verhalend' en zelfs 'beklemmend'. Van Vliet dankte hem hartelijk. „Ik ben blij dat u het voeren van de eendjes hebt willen onderbreken om mij de prijs uit te reiken." Wilfred Simons Student Martin va krijgt de Interna Studiefondsprijs van I uit handen van Vince [I „Ik ben blij dat u het van de eendjes hebl j onderbreken om mijw uit te r t Foto: Henk Boi v KLANKBORD Van sommige stellingen weet je'eigenlijk van tevo ren wel hoe de stemming uitpakt. 'Niet zeuren, een elleboogstoot hoort bij een serieus potje voetbal', is er zo een. Slechts i6 procent van de bezoekers van de LD-site is het met de stelling eens en dat verbaast natuurlijk nie mand. Een selectie uit de reacties. J.H. Smits, Voorschoten: „De elleboogstoot is een stiekeme, gemene en ge voelige overtreding. Een bekende voetballer be gint en de rest volgt slaafs. Ik zeg: geef maar een kaart." Peter Cederhout, Rijns burg: „Voetbal is nu een maal een contactsport. Daar hoort dus ook een elleboogstoot bij. Zolang dat niet met opzet ge beurt, moet men niet zeuren. Voetballers zijn toch niet van porselein? M. Bloos, Leiden:Als je iemand per se pijn wilt doen, ga dan op een con tactsport in plaats van op voetbal." A. de Mooij, Rijnsburg: Als je iets buiten het Niet zeuren, een elleboogstoot hoort bij een serieus potje voetbal. voetbal niet ongestraft mag doen, wat geef voet ballers dan het recht om dit wel op het voetbal veld te doen? Ik vind dat daar dezelfde regels moeten gelden." J. van Rijn, Katwijk: „Ik vind inderdaad dat voet ballers tegenwoordig wel heel snel en theatraal naar de grond vallen zo dra er maar een arm in hun buurt komt. Elle boogstoten geven is in, maar misbruik maken van deze 'hype' is ook in." M. Oosterlee, Alphen aan den Rijn: „Een elle boogstoot levert zeer ernstige verwondingen op. Er moet onmiddellijk door de KNVB en scheidsrechters worden ingegrepen en zware sancties worden opge- legd." André de Best, Valken burg: „Ik dacht dat het Leidsch Dagblad serieuze journalistiek wilde be drijven. Triest dat dan zo'n stelling wordt gepre senteerd." G. Hoek, Katwijk: „Wat ik vanavond weer zie met Vennegoor ofHesselink van PSV. Die kerel zoekt constant met zijn elle boog een hoofd, en nie mand die er iets van zegt. Maar als Ibrahimovic het doet dan schreeuwt ie dereen moord en brand. En soms zeer terecht, trouwens. De tuchtcom- missie die zegt dat het in een duel kan gebeuren, is in mijn ogen slap bezig. Er is maar één remedie: keihard rood. Want an ders gaat het echt de ver keerde kant op." H. Ouwersloot, Katwijk: „De messen worden ge slepen en het oorlogs plan gemaakt. Zieken - Een elleboogstoot is een niet bijster gewaardeerde actie ii Archieffoto: Kees van Hoogdalem huizen worden in staat van alarm gebracht, want zondag, de voetbaldag staat weer voor de deur. Dat houdt in: lekker on gestraft dingen doen die in de burgermaatschap pij wel strafbaar zijn. Zo als iemand een rotschop geven of een rake elle boogstoot. En natuurlijk in die mate, dat een gang het voetbalveld. naar een ziekenhuis ge waarborgd is. Zo moet het gespeeld worden, an ders is het niet leuk. Van daar dat ik voor deze stelling stem." Jan Mooten, Rijns „Een harde tackle i maar een elleboog smerig." Matthijs Huizing, geest: „Een ellebo; is een bewuste po om iemand te bes gen en hoort dus i welk potje voetbal J ook. Als je iemand lans wilt brengen j een schouderduw in veel gevallen ze gestaan." De nieuwe stelling over de uitgebreic trole op fietsverlicl| die de politie deze houdt. Liefst 744 fi werden er afgelopi weekeinde in Leidt i de bon geslingerd, goed? Of toch een kinderachtig? De slj waarop tot en ma: I kan worden gereaj luidt: De politie heeft wat beters te dot het bekeuren van zonder lich Reageren via www schdagblad.nl of vi bus 54 2300 AB Lei Nancy Knijnenburg (35) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster, voet bal trainster: .Absoluut niet mee eens. Een beetje 'oorlog' maken bin nen de lijnen vind ik oké, je wilt im mers toch je wedstrijdje winnen. Maar echt onsportief spel vind ik niet geoorloofd. De elleboogstoot is helemaal taboe, negen van de tien keer dat je een tegenstander raakt, is het wel op zijn of haar hoofd! Als ik ook zie dat het door een van mijn speelsters gebeurt, kan ze direct ver trekken. Dat hoeft de scheidsrechter dan niet eens voor me te doen. Dat initiatief neem ik dan zelf wel. Ik blijf er ook achter staan dat spelers alsnog geschorst moeten worden wanneer pas bij het bekijken van de tv-beelden blijkt dat de elleboog daadwerkelijk is ge bruikt. En wordt het gelijk gezien in de wedstrijd: rood." Pieter Stam (51) uit Katwijk, domi nee: „Wel zeuren! Voetballen doe je met je voeten en niet met je ellebo gen. Ik erger me al lange tijd aan het feit dat veel voetballers het achter hun ellebogen blijken te hebben. Vooral de stoot van PSV'er Van Bommel tegen Ajacied Van der Vaart, een actie waarop volgens mij in deze stelling wordt geduid, vraagt om een stevige schorsing. Men moet weer eens gewoon het spelletje spe len en er geen ordinaire schop- en gooipartij van maken. Natuurlijk kun je wel eens per ongeluk iemand ra ken, maar het moet wel een leuk spel blijven. En geen agressief gedoe." L Reinier Verbeek (38) uit Leiden, ar chitect: „Een elleboogstoot hoort bij een potje voetbal? Nee, absoluut niet. Een beetje doodschop hoort er dan ook bij, zeker? Nee hoor, ge woon een rode kaart en eruit. Voet bal is een spel en een sport. Je hoort het voor je plezier te doen. Maat schappelijke verruwing is overal en dus ook in het voetbal. Dat valt niet één twee drie te keren, maar je moet het ook niet toestaan. Ga je scha men, zou ik zeggen. Ik voor een har de aanpak? Welnee, ik ben juist voor een zachte a Cees van Duijn uit Warmond (41), vastgoedconsultant, belegger: „Een elleboogstoot hoort meer bij kick boksen of freestyle boksen. Bij voet bal behoor je de bal met de voeten te spelen, de handen en ellebogen doen tijdens het spel alleen mee voor het evenwicht. Meer niet. Voet ballers hebben een voorbeeldfunctie voor de jeugd. Als een jongetje van 6 jaar een volwassen kerel een elle boogstoot ziet uitdelen, lijkt me dat opvoedkundig ongewenst. Hoe ver tel je de jeugd nu dat op het veld de scheidsrechter een slapjanus is en alles mag op het ge- tbied van geweld, maar dat op straat de politie streng is en je aan de regels moet houden. Dat k snapt toch geen enkele puber? Sterker nog, ik snap het ook niet." Berend Stolk (48) uit Leiden intensive-carespecialist: „H( bal degenereert steeds verder die belachelijke financiële be en door het overvolle, opgehi programma gaan spelers nati steeds gekker doen. Het voetl vergiftigd, door absurde gedi zowel van spelers als support gaat immers niet meer over e 'partijtje'; het is een veldslag den, een nationale gebeurten dramatisch treffen. Alles wor en nabeschouwd door dwaze Het gaat allang niet meer om 'partijtje voetbal'. Af schaffen die handel en snel ook."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14