LEIDE Miljoen extra voor onderhoud wegen Vrienden voor ouderen belangrijker dan familie REGIO Daklozestratenmaker loopt opdracht van halve ton mis Strijd over antennes voor Leidse wifï-net Hennepkwekerij had 1600 cannabisplanten Nieuwbouw aan Leidse Plesmanlaan gaat door non-stop jouw muziek altijd op de hoogte het ritme van je dag D66 wil pleinwachten in de binnenstad R1 ibiefdief j Albert in weer in Gat op begroting negen miljoen euro Ooievaar in de stad woensdag 5 NOVEMBER 2003 horst-Noordwijkerhout Jfeg 17.00 tot 21.00 uur jn zondag 11.00 tot 18.00 uur ganisatic: Reijmerink Gïferonica Nieuwkerk, die een winkelverbod ,;io 5Jde Albert Heijn aan de mag daar sinds giste- jnaar binnen. Zij VB supermarkt niet meer [M augustus. De be- ^^r van de winkel ver- ar van diefstal van een F- ^■uwkerk haar volle kar ^■schappen net had af- RH, kwam de manager op H uitte hij luidkeels be-. ^Vigen. Nieuwkerk voel- «Sjlvaar voor schut staan. ^Bwong haar mee te H het kantoortje en politie erbij. Agenten iten haar tassen en h bekeken de video man de winkel, maar (ergens een spoor van iakte pakje vlees. Des- kreeg Nieuwkerk een js waarin stond dat ze supermarkt in haar jaar niet meer mocht pande de vaste klant bert Heijn een kort ge- De rechter gaf haar Dnten gelijk. De super- ïet tevens de proces- Jtalen. Dat vonnis was os, meende een verte- tliger van de Leidse Al- Q-vestiging Volgens de prder was de verkeerde ^Jaagd. Niet Albert ^^ierland in Zaandam ten worden gedaagd, Ondernemer Stikvoort pidse filiaal. Na intern fceft Albert Heijn ech- Jen zich toch bij het fter te leggen. De goeden lijden onder de kwaden, vindt Ton Douwes t-criticus De geeft lezing PvdA-criticus en hoog- fcstuurskunde Jouke de udt op maandag 17 no- een lezing over de ferdwijnt het debat uit ek?' De Merenwijker in de Oude Vergader- Ie Tweede Kamer aan inhof in Den Haag. De ien initiatief van de g Thorbecke, die ge- democratie alleen kan ds zij gevoed wordt ;k en nieuwe ideeën'. 19.30 uur. In verband hge veiligheidsmaatre- jieten belangstellenden t maandag 10 novem- Iven via e-mail: info@- ienhaag.nl of via tel. 1070. har nderzoekt e kamernood De Stichting Leidse rinhuisvesting, de Uni- ^eiden en de Hoge- piden beginnen een ik naar de omvang van irprobleem in Leiden, dat door alle studenten jête af te nemen. Zij p maandag 10 novem- !-mail met het verzoek oen. De huurders van rijgen daarnaast ook brief. De instellingen et alleen weten hoe kamemood is, maar e woonwensen stu it (bijna-)afgestudeer- 9 )en. De uitkomst wordt voor het toekomstige ^%id van de SLS. door Silvan Schoonhoven leiden - Het zit de Leidse stra tenmaker Ton Douwes niet mee. Mede door een artikel in het Leidsch Dagblad loopt hij een opdracht mis van 44.000 euro. Hij is dakloos en zijn een mansbedrijfje staat ingeschre ven bij De Bakkerij in Leiden. De hoofdaannemer van de ge meente Delft kreeg daar lucht van, vertrouwde het zaakje niet en gaf de opdracht aan een an der. Douwes vindt dat zijn goe de naam is geschonden. Het adres van De Bakkerij aan de Oude Rijn 44 is jaren gele den in het leven geroepen om dak- en thuislozen de mogelijk heid te geven post te ontvangen en om een uitkering te kunnen ontvangen. De krant berichtte vorige maand over de vermoe dens dat er misbruik gemaakt wordt van het postadres. Ruim vierhonderd mensen en veer tien bedrijfjes blijken inmiddels te staan ingeschreven op de Oude Rijn 44. Reden voor de WD om schriftelijke vragen te stellen aan verantwoordelijk wethouder Rabbae. Deurwaar der Bram Buik beklaagde zich erover dat kwaadwillenden zich achter De Bakkerij verschuilen voor de belastingen en schuld eisers. Dat is ook de ervaring van Carlo Distelveld, hoofdaannemer van de gemeente Delft. In het verle den heeft hij meermalen pro blemen gehad met bedrijven die bij De Bakkerij stonden in geschreven. Hij kent Douwes als een goede werker, maar 'wil het risico ook niet opzoeken'. „Daarom heb ik hem even in de wacht gezet", zegt hij. Distel veld wil eerst uitzoeken hoe de vork in de steel zit. De opdracht voor 44 weken stratenmakers- werk is naar een ander gegaan. Is dit een typisch geval van de goeden die lijden onder de kwaden? Douwes vindt van wel. Hij is dakloos, maar heeft zijn financiële zaakjes goed voor el kaar, zegt hij. „Ik betaal nu net jes mijn belasting. Ik ben geen crimineel." Ton Douwes raakte in de pro blemen toen hij na vijftien jaar werken voor een baas voor zichzelf begon. „Ik vond dat ik te weinig verdiende en had mooie verhalen gehoord over snel geld in de glazenwasserij. Maar het starten van een nieuw bedrijf viel tegen. Het liep niet. Er ontstond een misverstand met mijn boekhouder. Ik was eenzaam en raakte in de put. Toen overleed ook nog mijn va der. Ik zegde mijn flat in Voor schoten op om bij mijn moeder te kunnen wonen. Het bedrijf ging failliet." Douwes is dakloos, maar leeft niet op straat. Hij verblijft nu eens hier, dan eens daar, bij vrienden en kennissen. Of an dere mensen of bedrijven die bij De Bakkerij staan ingeschre ven, misbruik maken van de voorzieningen, durft hij niet te zeggen. Hij komt er maar eens in de week om zijn post op te halen. Douwes heeft verder 'he lemaal niets meer'. Binnen een jaar hoopt hij een huis te heb ben. maar de stratenmakerij is een onzeker beroep. Zodra de vorst invalt, is het afgelopen. „Eerst wil ik zorgen dat mijn bedrijf goed draait. Anders raak je alleen maar dieper in het dal." j?4 Jippfltl leiden - Sinds een week of twee is er bijna dagelijks een ooievaar te zien op het grote grasveld achter de flat aan de Apollolaan. Vaak staat de vogel samen met een reiger langs de waterkant. „Het is niet zo heel erg bijzonder dat er een ooievaar is, maar als je er een voor het eerst ziet, is het natuurlijk wel een bijzonder gezicht", zegt een woord voerster van Buitenstation Het Doove Gat in Haastrecht. Buitenstations werden ruim twintig jaar geleden opgericht toen de vrees bestond dat de ooievaars in Nederland zou den uitsterven. In 1969 waren er nog maar 19 nesten bezet. Nu vliegen er vijfhonderd a zeshonderd rond, schat de woordvoerster van Het Doove Gat. Op de twaalf Buitensta tions worden de dieren bijgevoerd, en er worden pogingen gedaan om ze tot broeden te brengen. Inmiddels bouwen de meeste ooievaars hun nesten weer in de vrije na tuur. „Er gaan er steeds minder in de winter naar Afrika", weet voorzitter Carla van Steenber gen van de Dierenambulance en het Vogel asiel Leiden en omgeving. De laatste keer dat zij een ooievaar in Leiden zag was een jaar of vijf geleden, in de Leidse Hout. „Het is dus nog steeds bijzonder om een ooievaar in de stad te zien", zegt zij. „Maar er komt steeds meer stad. Er is de laatste jaren zo enorm veel gebouwd. Vroeger zag je reigers en zwanen ook alleen maar in de polders." Foto: Henk Bouwman door Wilfred Simons leiden - Leiden komt een miljoen euro tekort voor een goed be heer van wegen en bermen. Het college van B en W heeft giste ren besloten om dat geld toch te reserveren, vooral voor het on derhoud van de wegen en plei nen in de binnenstad en het sta tionsgebied. Dit betekent wel dat er elders extra bezuinigd moet worden. Het gat op de be groting voor 2004 loopt op tot negen miljoen euro. Het college van B en W wil de binnenstad en de wegen daar naartoe netjes houden. „De waardering voor de openbare ruimte groeit, en ik wil die niet opnieuw laten verloederen. Bo vendien is het belangrijk dat de gemeente goed omgaat met haar eigendommen", aldus burgemeester Henri Lenferink. Aan de wens om de binnenstad aantrekkelijk te houden, hangt wel een prijskaartje. Tot nu toe had de gemeente zich dat ech ter onvoldoende gerealiseerd. Uit het 'Efficiencyonderzoek meerjarenonderhoud wegen' van 2002 blijkt dat het budget zelfs al enkele jaren achterblijft bij wat de gemeente eigenlijk wil. Voor onderhoud van de binnenstad en het stationsge bied op het huidige niveau is 525.000 euro extra nodig. De rest van het extra geld is be doeld om te voorkomen dat achterstallig onderhoud ont staat (277.000 euro) en om stra ten duurzaam veilig in te rich ten volgens het Verkeers Veilig heid Aktieplan' van de gemeen te (198.000 euro). Een en ander betekent niet dat de gemeentelijke straten nu met goud worden geplaveid. Integendeel, Leiden kiest voor het 'aansprakelijkheidsniveau'. Weggebruikers kunnen Leiden aansprakelijk stellen als blijkt dat verkeersongelukken te wij ten zijn aan slecht wegonder houd. Om dat te voorkomen, moeten de wegen aan zekere minimumeisen voldoen. Om de kosten in de hand te houden, hebben B en W beslo ten dat er niet 's nachts gewerkt wordt als dat duurder uitvalt. Verder kiezen zij voor klinker- verharding waar mogelijk. Zo min mogelijk wordt met rood asfalt gewerkt. Daarnaast kiest het college voor een 'minimaal beheer' van parkeerterreinen en -stroken. Meer geld voor wegen betekent extra bezuinigingen elders in de gemeentebegroting. Burge meester Lenferink zei gister middag tijdens een persconfe rentie wel dat de bezuinigings opdracht nu naar negen mil joen euro gaat. Waar het college van B en W het geld vandaan gaat halen, is nog niet bekend. door Silvan Schoonhoven leiden - Nu gratis, draadloos in ternet via wifi groeit en uitwaai ert over de Leidse regio, lijkt het erop dat commerciële belangen een grotere rol gaan spelen. Het aan Wireless Leiden gelieerde bedrijfje Gandalf bracht vorige week de zogenoemde 'Wandi'- antenne op de markt. Klaas Goossens van het bedrijf Carl ton Engineering voelt zich nu 'genaaid' door Wireless Leiden. Want hij verkoopt al maanden een dergelijke antenne. Hij gaat een 'keihard zakelijk offensief voeren om de Leidse markt 'te rug te veroveren'. Goossens: „Ik krijg het nare ge voel dat de mensen van Wire less Leiden een spelletje spelen. Ze presenteren zich als een ideële non-profitorganisatie, maar trekken tegelijkertijd de handel naar zich toe. Ze doen of ze het wiel hebben uitgevon den met hun eigen antenne. Dat wij al sinds juni een pa neelantenne op de markt bren gen, verzwijgen ze. Ik heb het gevoel dat we op die manier buiten de deur worden gehou den. Ze presenteren de Wandi als de enige oplossing, als het ei van Columbus, maar dat is een geval van belangenverstrenge ling. Wees dan eerlijk en zeg: er is nog een ander apparaat op de markt." Gandalf presenteerde vorige week zijn Wandi-antenne als een apparaat dat zelf knutselen en solderen overbodig maakt. De kaart is direct aan te sluiten op de netwerkpoort van de computer. De antenne van Carlton Engineering kan ook direct worden aangesloten, maar dan op de USB-poort van de computer. Woordvoerder Huub Schuur- mans van Wireless Leiden be grijpt het verwijt van Goossens niet. „We houden niemand buiten de deur. Iedereen is wel kom. Dat zijn bedrijf niet op onze website staat, komt alleen omdat hij ons niet sponsort. Laat hij het positief zien: wij ontwikkelen een markt, waarop hij vervolgens zijn kastje kan verkopen." Het product van Goossens is bruikbaar, zegt Schuurmans, maar er kleven ook nadelen aan. De USB-kabel heeft maar een beperkte lengte en is duur. Volgens Schuurmans loopt het zo'n vaart nog niet met de ver commercialisering van het Leidse wifi. „Natuurlijk zijn er bedrijfjes die eraan verdienen. Maar de uitdaging blijft om wifi voor de gewone gebruikers gra tis te houden. Iedereen vraagt altijd hoe dat nou kan. Maar kijk naar een huis-aan-huis- blad, dat haalt zijn inkomsten ook niet van de ontvanger." door Erna Straatsma leiden - Bezoekdiensten voor ouderen lijken nauwelijks posi tief effect te hebben in de be strijding van eenzaamheid. Ook andere 'eenzaamheidsinterven ties' van de Stichting Dienstver lening Leiden (SDL) leveren een 'onduidelijk' minimaal resul taat op. Dat blijkt uit een on derzoek van de Stichting Pris- mant, in opdracht van de SDL. De onderzoeksresultaten wer den gisteren gepresenteerd in Naturalis, tijdens een symposi um over het onderwerp 'oude ren en enzaamheid'. Het sym posium werd gehouden ter ge legenheid van het 35-jarig be staan van de SDL. Prismant houdt een paar slagen om de arm, omdat het onder zoek onder een kleine groep hulpbehoevende ouderen (me rendeels 70-plussers) is gehou den. Van 89 Leidse ouderen die wilden meewerken aan een on derzoek naar 'eenzaamheidsbe- leving', was slechts 60 procent bereid mee te doen aan een tweede onderzoek. Dat spitste zich toe op de effecten van een aantal projecten van de SDL. Uit het onderzoek blijkt heel duidelijk dat vrienden veel be langrijker zijn ter voorkoming van eenzaamheid dan kinde ren. Zonen en dochters leiden vaak een druk leven, wonen niet zelden ver weg en hebben weinig tijd voor hun ouders. Ouders hebben op hun beurt weinig zin om een beroep te doen op hun kinderen. Jenny Gierveld, als hoogleraar sociologie verbonden aan de Vrije Universiteit in Amster dam, betoogde dat eenzaam heid op hoge leeftijd wel dege- lijk te verhelpen is. Of beter ge zegd: te voorkomen. „Je moet er op je veertigste al aan wer ken." Eenzaamheid is volgens haar geen specifiek ouderenpro- bleem, al lopen hoogbejaarden wel iets meer risico. „We moe ten er niet dramatisch over doen. En ook niet zeggen dat vroeger alles beter was. Ik heb mijn eerste onderzoek naar eenzaamheid onder ouderen in 1965 gehouden en toen ver schenen ook al tientallen kran tenstukjes met de strekking dat vroeger alles beter was." Uit recent onderzoek van Gierveld, onder 4500 ouderen (55-plussers), komt naar voren dat ruim 20 procent van hen zich wel eens eenzaam voelt. Vooral weduwen en weduw naars voelen zich vaak een zaam. (advertentie) voorschoten - De politie heeft gistermiddag in Voorschoten een hennepkwekerij aan de In dustrieweg ontmanteld. In een gebouw op het industrieterrein vond de politie - na een tip over sterke hennepluchten - op twee trailers en in een kamer zeshonderd hennepplanten. Daarnaast waren er nog de res ten van zo'n duizend planten, waarvan de bloemetjes al wa ren geoogst. In de kwekerij werd een 34-jari- ge Hagenaar aangehouden, die ervan wordt verdacht dat hij de plantjes verzorgde. De politie stelt een nader onderzoek in naar de eigenaar van de kweke rij en sluit niet uit dat er nog meer mensen worden aange houden. De planten zijn - naast lampen en andere kweekbeno- digdheden - in beslag geno men. Nuon bekijkt nog of er il legaal stroom is afgetapt. vorig week tegen de bouwplan nen. Zij vinden dat die ten kos te gaan van de leefbaarheid in hun wijk. WD-wethouder Geertsema wijst er echter op dat het park in het bestem mingsplan als 'bedrijfsterrein' staat aangemerkt en dat de vij ver behouden blijft. Offshore- bedrijf Heerema neemt het nieuwe kantoor in gebruik. Na de nieuwbouw neemt de werk gelegenheid bij Heerema toe van 430 naar 500 banen. leiden - De 'vijverlocatie', een parkje met een vijver aan de Plesmanlaan in Leiden, wordt verkocht aan projectontwikke laars Elisabethhof en Nelis Bouw en Ontwikkeling. Zij krij gen van de gemeente Leiden bijna 3500 vierkante meter grond in erfpacht voor de bouw van een kantoor, een parkeer garage en een fietsenstalling met een totaal vloeroppervlak van 11.000 vierkante meter. Buurtbewoners protesteerden FM 104.4 rtl Ook overal op de kabel te ontvangen. Kijk voor meer info op rtlfm.nl Voor Stationsplein en Beestenmarkt door Timoteus Waarsenburg leiden - D66 wil twee plein wachten aanstellen om toezicht te houden op het Stationsplein en de Beestenmarkt. Raadslid Peter Bootsma deed dat voor stel gisteravond tijdens de ver gadering van de commissie be stuur en veiligheid. Het raadslid meende zelfs een post in de be groting te hebben ontdekt om deze aanvullende vorm van toezicht te bekostigen. „Ik zag dat de gemeente voor de post 'veiligheid' een extra budget van 207.000 euro struc tureel beschikbaar heeft", zei Bootsma. „Mijn fractie zou graag zien dat van dat geld twee pleinwachten worden aange steld om extra toezicht te hou den op de Beestenmarkt en het Stationsplein in de meest brede zin van het woord." Volgens Bootsma hoeven de pleinwach ten niet in plaats van camera toezicht te komen. „Maar wij vinden dat camera's pas nodig zijn als alle andere opties getest zijn. Twee pleinwachten lijkt D66 een mooi begin." De enige andere partij de de zelfde post van twee ton had ontdekt in de begroting was Groenlinks. Raadslid Geraldine Pieterse had er ook wel een fraaie bestemming voor. „Dat geld kan mooi gebruikt worden om het feest tijdiens oud en nieuw voor de jeugd in de Ste venshof te geven." Een voorstel dat direct de nodige reacties uitlokte. WD-raadslid Paul Laudy: „Groenlinks heeft grootse plannen." En Bootsma: „Twee ton voor een feestje is misschien wel erg veel." Verantwoordelijk wethouder Alexander Geertsema moest Bootsma en Pieterse echter te leurstellen. „Helaas, maar er is geen twee ton over. Dat geld is nodig voor extra personeel bij de brandweer." Maar voor Bootsma is met dat antwoord de kous nog niet af. „Ik leg dit nog een keer voor aan mijn fractie. Als dat geld daadwerke lijk gereserveerd is voor de brandweer, had dat in de be groting moeten staan. En niet dat het geld 'structureel be schikbaar' is." 01 He Leidse kels op website O-vrouw ft les aan vrouwen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13