Rusland hekelt kritiek Amerika ECONOMIE ECB-president Trichet heeft naam hoog te houden Albert Heijn ligt op koers in prijzenoorlog Arrestatie oliebaron Chodorkovski zet kwaad bloed KLM schrapt werk van 135 stewardessen Balkenende: Geen ruimte nieuwe onderhandelingen Bod te laag: acties in zorg 'Werk spoor onveilig door geldgebrek' Hemboog nadert voltooiïng izet Ryanair 26 »cent omhoog en - De Ierse luchtvaart - ichappij Ryanair heeft in ■ste helft van het op 1 april men boekjaar een netto- behaald van 175,5 mil- iuro. Dat is 16 procent dan in dezelfde periode iet voorgaande boekjaar, bedrag zijn niet begrepen igewone kosten van 5,4 >n euro en een afschrij- 1an 1,2 miljoen euro. De rechter' maakte vanoch- iekend dat de omzet is lomen met 28 procent tot miljoen euro. Het aantal jiers steeg met 45 procent ,3 miljoen. Topman verklaarde dat de groei iet passagiersvervoer de pn het boekjaar groot zal n. In de eerste helft van jekjaar daalden de tarie- ïet gemiddeld 12 procent, drijfskosten namen daar- en toe met 32 procent. MAANDAG 3 NOVEMBER 2003 .jdisch- i-akkoord sr winning gas tsers willen ider werken i - De meeste Duitsers moskou/anp - De arrestatie van olieba ron Chodorkovski heeft geleid tot irritatie tussen Rusland en de Verenigde Staten. Moskou wijst de westerse beschuldiging als zou de aanhouding een politieke ach tergrond hebben af. Het Russische minis terie van buitenlandse zaken liet dit weekeinde op harde toon weten dat de aanhouding een puur juridische aangele genheid is. Een woordvoerder zei dat de Amerika nen met twee maten meten. ,,Ik kan mij niet herinneren dat de VS zulke verkla ringen ooit deden over andere landen in vergelijkbare situaties." Verder zei hij dat de Amerikanen zelf boter op hun hoofd hebben omdat ze de mensen rechten in Irak en op de basis Guant- anamo Bay in Cuba zouden schenden. Ook Duitsland liet weten niet blij te zijn met de arrestatie. Volgens een woord voerder van de regering in Berlijn mag er geen onzekerheid ontstaan over het toepassen van de wet in Rusland. Het land zou daarmee zijn integratie in de wereldeconomie op het spel kunnen zetten, was de boodschap. Duitsland is Ruslands grootste handelspartner. Dimitri Medvedev, de nieuwe stafchef van Poetin, bekritiseerde gisteren de handelwijze van justitie. Hij zet vraagte kens bij de rechtmatigheid om aandelen van Yukos te bevriezen. Bovendien zei hij dat de aanklagers meer oog moeten hebben voor de economische gevolgen van hun maatregelen. Medvedev volgde vorige week Aleksander Volosjin op die aftrad uit onvrede over de arrestatie van Chodorkovski. De 40-jarige Michaïl Chodorkovski, top man van oliemaatschappij Yukos, werd een week geleden aangehouden op ver denking van fraude en belastingontdui king. Algemeen bestond de indruk dat de arrestatie verband houdt met de poli tieke ambities van de Yukos-topman, die sympathieën heeft voor de Russische li berale oppositie. Dat zou president Poe tin een doorn in het oog zijn. Gisteren kwam de Britse krant The Sun day Times met een opvallend bericht over de aandelen van Chodorkovski in zijn eigen oliemaatschappij Yukos. Vol gens de krant lijkt het erop dat hij al re kening hield met een arrestatie. Om die reden bracht hij het beheer over de aandelen onder bij de Britse bankier lord Jacob Rothschild. Die heeft daar mee ook het stemrecht over de aande len, die een waarde vertegenwoordigen van ongeveer 11,6 miljard euro. Volgens de Britse krant kennen Michaïl Chodorkovski en de 67-jarige bankier Rothschild elkaar al jaren door hun kunstinteresse. Enkele dagen na de ar restatie maakte Moskou bekend de aan delen te hebben 'bevroren'. - De Saudische autoritei- fcbben 'op het hoogste ni- fhun goedkeuring gegeven jen raamakkoord over gas- (ng met buitenlandse on- imingen. Het gaat om de [Nederlandse Shell en de je onderneming Total. De Raad voor petroleum en (alen onder voorzitter- van kroonprins Abdallah ibdelaziz heeft zaterdag- 3 ingestemd met het ak- Shell neemt in de exploi- naatschappij deel voor 40 nt, Total voor 30 procent Saudisch-Amerikaanse ^co ook voor 30 procent, jas moet worden gewon de Roub al-Khaliwoes- daarvoor is volgens igen 2 miljard dollar aan leringen nodig. test in Berlijn en hervorming n - Ongeveer 100.000 fcn hebben zaterdag in de T hoofdstad Berlijn gepro- Ird tegen de hervormings- len van de regering om de e zekerheid in te krimpen. Jkomst verbaasde de orga- Iren, die hadden gerekend Tgeveer 20.000 demon- Jen. De betogers ageerden ■de 'sociale kaalslag' van (kanselier Schroder. Die bmstreden en vergaande ningen doorgevoerd, en b voorbereiding, voor on- Jeer het sociaal-economi- leleid en de volksgezond- Volgens de demonstran- i vooral ouderen, werklo- h zieken de dupe van het e beleid. idestein sluit riek Renkum i - Rubberfabrikant Vre- i sluit zijn fabriek in Ren- )at kost 105 mensen hun |FNV Bondgenoten wil f of er alles aan gedaan is uiting te voorkomen. Rub- sources in Renkum draait in met verlies. Reorganisa- pbben onvoldoende ver- ug gebracht en ook de ist ziet er niet best uit. In i worden grondstoffen panden, zoals rubberpoe- Igjin rubbermengsels en irikaten, zoals afdich- ^rofielen voor de bouw, t. Vredestein heeft nog bbrieken in Maastricht, Jede en Raalte. Daar wer- 1500 mensen. Record daagt at over guldens a/d ijssel - Free Record 'oert de strijd op om gul- gg die zijn opgehaald met ïantenactie om te wisselen ro's. Daartoe daagt de mu- inkelketen ook de Neder- staat voor de rechter. Ir al werd bekend dat de hzaak, eigendom van [Breukhoven, De Neder- jche Bank voor de rechter i. Breukhoven is boos, eu2ft Free Record Shop gul- jdie met een klantenactie -.uijinnengekomen, nietmag ilen tegen euro's. DNB l" Jdat bedrijven geen ge- "kunnen maken van de 1J jlmogelijkheden, die nog U32 lopen. De regeling is 1 g consumenten bedoeld. isj 20,- ^Qereid korter te gaan wer- in dan minder te verdienen ^Mardoor ontslagen door be- bezuinigingen voorkomen "pn worden. Dat blijkt uit boek van instituut Emnid pracht van Die Welt heeft jiden. De krant publiceer- uitkomsten zaterdag. Van idervraagden zei 58 pro- pat werknemers bereid jen zijn in werktijd en loon tapje terug te doen als hun Jf in de problemen komt. ïar'beent is het daarmee niet [Zij zeiden tegen een rege lt p zijn zoals Opel en Tele- ^Ljjnastreven. Die bedrijven a de werkweek terugbren- 'e" laar 30 uur. amstelveen/gpd - De KLM schrapt 135 arbeidsplaatsen bij het cabinepersoneel dat binnen Europa vliegt. Binnen Europa zal per vlucht tenminste één stewardess minder meevliegen. Sinds deze zomer biedt de KLM in economyclass minder servi ce, voor een lager tarief. Zo worden geen kranten meer uit gedeeld of alcoholica geser veerd. „Daardoor is de hoeveel heid werkzaamheden op vluch ten binnen Europa afgeno men", aldus de woordvoerder. „Wij namen per vlucht altijd een steward of stewardess extra mee, bovenop het toegestane minimumaantal. Die verdwijnt nu." De cabinebezetting verschilt per vliegtuigtype. In de binnen Europa veel gebruikte Boeing 737 moeten, vanwege de veilig heidsvoorschriften, tenminste twee man cabinepersoneel aan wezig zijn. Onder het cabinepersoneel zul len door de maatregel geen ge dwongen ontslagen vallen. Per soneel dat nu overschiet, zal worden ingedeeld op andere vluchten. In een aantal gevallen zullen tijdelijke arbeidscontrac ten niet worden verlengd. Op de intercontinentale vluch ten blijft de cabinebezetting op peil. Bij de KLM werken circa 8000 stewards, stewardessen en pursers. De Vakbond voor Ne derlands Cabinepersoneel (VNC) zag de bezuinigingen al een tijd aankomen. „Het was dus geen verrassing voor ons", zegt vice-voorzitter Wilmink. „We hebben het idee dat KLM genuanceerd met de bezuini gingen omgaat. In de hele luchtvaartsector zie je dat er vereenvoudigd wordt. Het is een wens van de klanten. Daar om zul je ons ook niet snel op de barricades zien springen hiervoor." De KLM kondigde eerder dit jaar een sanering aan waarbij 650 miljoen euro aan besparin gen moet worden gevonden. Daardoor vervallen dit jaar cir ca 3000 banen. Later volgen nog eens 1500 arbeidsplaatsen. amsterdam/gpd - De Hema in stalleert volgend jaar geldauto maten in haar winkels. Het wa renhuis wil hiermee klanten helpen die het niet fijn vinden om buiten op straat geld uit een automaat te halen. Het gebruik ervan is gratis. De Hema doet eerst een proef in twintig vesti gingen verspreid over het land. „Als dat een succes is zullen ook andere vestigingen een au tomaat krijgen", zegt woord voerder Van Bakkum. Ook bij de andere Vendex-wa- renhuizen V&D en Bijenkorf komen eigen geldautomaten. In totaal hebben Hema, Bijenkorf en V&D 400 vestigingen. Die laatste twee hebben nu geldau tomaten van onder andere de Postbank en ABN Amro onder hun dak. De contracten met die banken worden niet meer ver lengd. „Wij kunnen het makke lijk zelf doen omdat we geld dat in de winkel wordt uitgegeven weer in de automaten kunnen stoppen. Als warenhuis kun je zo heel gemakkelijk geld recy clen", zegt Van Bakkum. De automaten bij de Bijenkorf en V&D worden veelvuldig ge bruikt. Ze staan vooral in de drukst bezochte vestigingen van het land. „Het unieke van de Hema-automaten is dat ze ook komen in vestigingen die niet in het centrum van de gro te steden zitten." De Hema speelt in op de trend dat steeds meer banken hun klanten aan moedigen om buiten geld uit de automaat op te nemen. Wie kleinere bedragen aan de balie wil pinnen, moet bij sommige banken betalen. „Veel mensen vinden buiten pinnen gewoon niet fijn. Zeker niet als het om grote bedragen gaat." utrecht/anp - Premier Balke nende heeft zaterdag in Utrecht op het CDA-partijcongres ge zegd dat er geen ruimte is voor nieuwe onderhandelingen over het najaarsakkoord. Vrijdag had hij een hint gegeven dat er mo gelijk opnieuw kan worden on derhandeld als de FNV-leden het akkoord afwijzen. Volgens Balkenende heeft hij steeds hetzelfde bedoeld als mi nister Zalm van financiën, die stelde dat het akkoord niet on derhandelbaar was. Balkenen de leek vrijdag in zijn perscon ferentie na de wekelijkse minis terraad die ruimte wel te laten. Hij zei: „We moeten eerst maar eens zien wat de uitkomst van het referendum is en wat de fe- deratieraad van de FNV daar over op 17 november besluit. Het spreekt vanzelf dat we niet over alles opnieuw onderhan delen." Naar verluidt was coali tiegenoot WD onaangenaam getroffen door die uitlatingen. Zalm zei eerder dat het een kwestie van 'alles of niets' was en dat van heronderhandelen geen sprake kan zijn. Volgens betrokkenen had Bal kenende vrijdag zijn toon ge matigd om de FNV niet voor het hoofd te stoten. Balkenende belde met CNV-voorzitter Terp stra om hem uit te leggen dat er geen sprake kan zijn van open breking van het najaarsak koord. De premier wilde zo het 'misverstand' uit de weg hel pen, dat hij opnieuw zou willen onderhandelen. Dezelfde bood schap werd door het ministerie van sociale zaken overgebracht aan FNV-bestuurder Jongerius. Volgens FNV-voorman De Waal had Balkenende nooit onduide lijkheid mogen laten ontstaan. Het zaait onnodig verwarring, aldus De Waal. Amsterdam - Bij station Sloterdijk in Am sterdam is de Hemspoorbrug zover gevor derd dat de nieuwe verbinding binnenkort in gebruik kan worden genomen. Reizigers uit Zaandam en noordelijke richting kunnen dan via deze route rechtstreeks - zonder over stappen - naar de luchthaven Schiphol rei zen. De reistijd wordt daardoor een flink stuk korter. NS willen vanaf volgens maand dagelijks 150 treinen meer laten rijden. En de nieuwe Hemboog speelt daarin een belang rijke rol. De Hemboog is een 3300 meter lang en is dubbelsporig uitgevoerd. De opdracht gever voor de bouw is Railinfrabeheer. Foto: Dijkstra/Pter Brom den haag/anp - Albert Heijn heeft het ook in de tweede week van de prijzenoorlog van de supermarkten goed gedaan. De af gelopen week trok AH circa 8 procent meer bezoekers. In de week ervoor was dit per centage 3. Dat meldde gisteren MarketRes- ponse, een bureau dat onderzoek doet naar het bezoek aan supermarkten. De 8 procent extra van Albert Heijn komt overeen met 100.000 mensen, die een of meerdere keren bij Albert Heijn kwamen. Zij kwamen af op de prijsverlaging van nog eens 300 producten. Ook C1000 boerde goed, evenals Super De Boer. Cl000 heeft sinds het begin van de sterke prijsverlagin gen 6 procent meer klanten over de vloer Bij Super De Boer is dat 3 procent. Dit gaat ten koste van de belangstelling voor speci aalzaken, buurtsupermarkten en sinds be gin vorige week ook Aldi en Lidl, super markten die het juist van hun lage prijzen moeten hebben. André Doffer van MarketResponse zegt dat de zogeheten servicesupermarkten, zoals Albert Heijn en Konmar, door de lage prij zen weer interessant worden. „Door de ho ge prijzen ging de consument naar goedko pe supermarkten en middenstand voor de wekelijkse boodschappen. Nu de servicesu permarkten weer betaalbaar zijn, zoeken consumenten weer het gemak van alles on der één dak." Volgens Doffer ligt er wel een gevaar op de loer omdat klanten tegenwoordig veel meer op de prijzen letten dan een jaar geleden. Zodra de prijs ergens anders nog lager is, gaan ze daarheen. Bovendien zetten de la gere prijzen de winsten onder druk en de vraag is hoe lang supermarkten dit volhou den. Als het langer duurt, zullen de super markten in hun kosten moeten snijden." den haag/vervolg voorpagina - De acties in de thuiszorg en de verpleeg- en verzorgingstehui zen volgen op het verwerpen door Abvakabo FNV van het laatste bod van de werkgevers. De onderhandelingen voor een nieuwe CAO voor de 360.000 werknemers in de zorg zitten al langere tijd vast. De bond zou vandaag opnieuw overleggen met de werkgevers. „Maar nu blijkt dat de ze de lo nen slechts met 1 procent structureel willen verhogen, hebben wij het gesprek afge zegd. Dat is geen basis voor een goed overleg", aldus onderhan delaar Van Loon. De bonden eisen een structure le loonsverhoging van 2,5 pro cent. De onderhandelaars wij zen erop dat dat niet veel is omdat het gaat om een CAO voor het jaar 2003. In het Cen trale Akkoord voor dat jaar zijn werkgevers en vakbeweging door Maurice Wilbrink den haag - Jean-Claude Trichet trof vandaag een Europese Cen trale Bank aan die in enkele ja ren een naam heeft opgebouwd als vertrouwenwekkend Euro pees instituut. Hij kan voortbou wen op het erfgoed dat Wim Duisenberg achterlaat. De ECB is voor Trichet niet nieuw: als gouverneur van de Banque de France nam hij deel aan vrijwel alle belangrijke ver gaderingen over de rente, en andere onderwerpen, zoals het toekomstig stemrecht voor de eurolanden. Hij is er zich ook heel goed van bewust dat de ECB krediet heeft opgebouwd en dat zal hij niet willen verspe len. Dat krediet nam toe naarmate de buitenwacht beter door kreeg dat de ECB rustig en con sistent werkte aan haar belang rijkste opdrachten: het bevor deren van financiële stabiliteit in de eurozone en het streven naar lage inflatie. Hoe groot de druk van politici soms ook was om de rente te verlagen bij eco nomische tegenwind, de ECB weigerde er op in te gaan en voer een eigen koers. Trichet zal dat beleid voortzet ten. Zijn grootste prestatie was dat hij als centrale bankpresi- dent de Franse politieke elite trotseerde en wist te overtuigen van de noodzaak een harde Franse franc na te streven. Dat was medio jaren '90, een tijd waarin hij legendarische ge vechten heeft geleverd met pre- Duisenberg twijfelt over groei VS Jean-Claude Trichet. Foto: GPD/Jacques Brinon sident Chirac. Het Franse staatshoofd stoorde zich hevig aan de onafhankelijke rol die de bankgouverneur zich aanmat. Die wapenfeiten - het streven naar een harde munt, een lage inflatie en een onafhankelijke opstelling - bleken een uitste kende kwalificatie voor iemand die kandidaat was voor het ECB-presidentschap. Sindsdien zijn Trichets talenten zozeer bewierookt dat de verwachtin gen over zijn ECB-president schap erg hoog gespannen zijn. Gaat Trichet de bank anders leiden dan Duisenberg? Som migen houden er rekening meer dat Trichet meer dan zijn voorganger persoonlijk de regie wil voeren. Die positie had hij bij de Banque de France, en hij zou dan moeten breken met het op totale consensus gerich te beleid van zijn voorganger. Maar een oud-collega die hem nog kent uit de tijd dat hij. the saurier-generaal was bij het Franse ministerie van financi en, typeert hem als iemand die Wim Duisenberg is nog niet overtuigd van het herstel van de Amerikaanse economie. In het Financieele Dagblad van zaterdag zegt hij dat er wel te kenen zijn die wijzen op groei, maar dat er ook nog de nodige twijfel bestaat. In het vraagge sprek wijst hij erop dat het stelsel van Amerikaanse cen trale banken, de FED", nog steeds bang is voor deflatie, het verschijnsel waarbij men sen onder invloed van dalen de prijzen hun aankopen uit stellen in de hoop dat ze nog verder omlaag gaan. In een toelichting op het jongste ren- wel degelijk op consensus mikt. „Hij houdt van het debat, en is niet bang om van mening te veranderen." Geen drammer dus, maar ook geen arrogante Franse bestuurder. Dat laatste zou ook slecht val len in het gezelschap van bank- presidenten en andere mone taire zwaargewichten waaraan hij nu leiding moet geven. Bo- - vendien zou een interne machtsstrijd heel slecht zijn voor het imago en de positie van de ECB. Daarvoor zijn de (mogelijke) problemen die de bank de ko mende jaren het hoofd moet bieden, ook veel te groot. Hij wordt misschien geconfron teerd met een nieuwe, sterke waardestijging van de euro te- tebesluit stond afgelopen week dat het deflatierisico nog niet is verdwenen, hi de VS staat het belangrijkste renteta rief al een poos op I procent De FED hoopt daarmee de Amerikaanse economie te sti muleren. Duisenberg wijst er onder meer op dat het stimu lerende monetaire beleid de huizenprijzen heeft opgedre ven. Als die prijzen plotseling dalen, kunnen de bestedingen onder druk komen te staan. Daardoor kan het herstel wor den afgeremd, aldus Duisen berg. genover de dollar, die econo misch herstel in Europa hin dert. Trichet zal krachten moe ten mobiliseren om te zorgen dat de eurolanden het Stabili teitspact naleven. Zijn moeilijkste klus is wellicht om de 300 miljoen inwoners van de eurozone ervan te over tuigen dat hun politici pijnlijke maatregelen niet uit de weg moeten gaan. Vooral de grote eurolanden kunnen meer wel vaart en meer werk scheppen, als ze hun economie hervor men en de staatstekorten weg werken. Maar daarvoor zullen de Europeanen Trichet als hun centrale bankpresident moeten zien, en de ECB als dé centrale bank die hun belangen dient. Zover is het nog niet. met dat percentage akkoord ge gaan. De CAO liep vertraging op omdat de werkgever de tot nu toe aparte CAO's voor de thuiszorg en de verpleeg- en verzorgingstehuizen wil samen voegen tot één CAO. Dat blijkt een lastige klus. De werknemers in de thuiszorg verdienen veel minder. De vak bonden zijn dan ook bang dat de werknemers in de verpleeg- en verzorgingstehuizen er flink op achteruit gaan omdat de werkgevers de goedkoopste CAO als uitgangspunt nemen. De vakbonden beschuldigen de werkgevers ervan de bezuini gingen van het kabinet te willen verhalen op de arbeidsvoor waarden. De werkgevers willen over sommige onderwerpen met ondernemingsraden en in dividuele werknemers recht streeks onderhandelen. De bonden vinden dat de tegen partij daarvoor te zwak is. utrecht/anp - Het werk aan het spoor wordt steeds onveiliger. Door tijdsdruk en geldgebrek is de kans op ongelukken groot. De veiligheid van de baanwer- kers staat onder onacceptabele druk. De onrust onder het per soneel is dan ook groot. Dat heeft FNV-bestuurder Szablew- ski aan staatssecretaris Schultz van Haegen (verkeer) geschre ven. Het spoor verkeert volgens de vakbondsman in een zeer slechte staat. De overheid heeft tot 2010 wel 853 miljoen euro uitgetrokken om de problemen te verhelpen, maar dat is vol gens Szablewski onvoldoende. De overheid stelt echter wel ho ge eisen aan NS, aldus de be stuurder. Het aant^ treinen dat op tijd rijdt, moet in 2007 op 87 tot 89 procent liggen. Boven dien moet het aantal storingen aan bijvoorbeeld wissels en sei nen flink zijn afgenomen. „On haalbare doelstellingen als er niet meer geld voor spooron- derhoud worden uitgetrokken", aldus Szablewski. Hierdoor is de tijdsdruk waar onder baanwerkers hun werk doen enorm toegenomen. Bo vendien hebben zij onvoldoen de middelen om het onder houd goed en veilig uit te voe ren. De Tweede Kamer behan delt deze week de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat. De spoorbranche wil de komende vier jaar een investering van 2,4 miljard euro om alle problemen grondig aan te pakken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11