'Ik wil niet zielig overkomen N 'Niet elke afwijking is ernstig' Leven met een aangeboren hartafwijking Ontmoetingsdag HDC432 Je ziet vaak niets aan ze. En het liefst willen ze gewoon meedoen, kinderen met een aangeboren hartafwijking. Maar het gaat niet altijd. En dus moeten ze leren om niet te hollen voor de bus en opmerkingen te negeren als: 'Je kan wel een tandje hoger'. Vandaag is er in Bilthoven een open dag voor jongeren en volwassenen met een geboren hartafwijking en hun familie. Want praten met lotgenoten helpt, weet de Hoofddorpse familie Bosman. Om te kunnen genieten en alles uit het leven te halen wat erin zit. door Dineke Sanders a negen maanden zwan gerschap is daar je eerste I kind. Op het eerste gezicht een kerngezonde dochter, maar al snel blijkt dat ze niet goed eet en erg vermoeid is. Na een paar maanden constateert de kindercardioloog dat je baby een aangeboren hartafwij king heeft. Dat overkwam de Hoofd dorpse Ria Boswijk (51) toen zij op 5 oktober 1983 beviel van de nu 20-ja- rige Marion. „Ik had steeds het ge voel: er is iets niet goed vertelt Ria. „Ze dronk slecht, viel van inspan ning tijdens het drinken van haar flesje in slaap en kleurde een beetje blauw rond haar mond. Maar de kenmerken waren de eerste maan den niet zo duidelijk. Er is niets aan de hand, zeiden ze op het consulta tiebureau en bij de huisarts. Ik wilde niet eigenwijs zijn, het was mijn eer ste kind. Uiteindelijk kreeg ik van de huisarts een verwijsbrief voor een kinderarts om me 'gerust te stellen'. Ik maakte een afspraak bij een kin dercardioloog en die zag meteen wat er aan de hand was." Bij Marion wordt de 'Tetralogie van Fallot' geconstateerd, één van de meest voorkomende aangeboren hartafwijkingen. Het hart heeft zich bij haar niet op de normale manier gevormd, waardoor er uiteindelijk meerdere problemen zijn ontstaan. De grote lichaamsslagader ligt niet op de goede plek, de longslagader is vernauwd waardoor de Idep van de longslagader niet goed sluit, de wand van de rechter hartkamer is verdikt geraakt en het tussenschot is open. Nadat bij Marion deze diagnose is gesteld, raakt het leven van Ria Bos wijk en haar man Carel in een stroomversnelling. „Marion kwam op de wachtlijst voor een operatie. Toen ze ruim een jaar oud was, werd ze geopereerd. Eindelijk Je weet een jaar lang dat er iets mis is, maar je wordt van alle kanten het bos in ge stuurd. Ik heb gemerkt datje altijd op je gevoel moet afgaan." Artsen maken het gat in het tussen schot dicht en plaatsen een nieuwe longklep, gemaakt van een stukje weefsel uit het lichaam van Marion. Ze ligt in het Leidse LUMC op de in tensive care en wordt later naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam ver voerd. Doordat ze longontsteking krijgt, verblijft ze op een geïsoleerde afdeling. „Op een gegeven moment heb ik gezegd: laat me haar alsje blieft mee naar huis nemen. Dat mocht, omdat ze geen koorts meer had. Thuis ging het hartstikke goed. De hartchimrg vertelde dat ze alles zou kunnen doen, net als normale kinderen, van bergbeklimmen tot diepzeeduiken. Daarna hebben we eigenlijk gedaan alsof er niets aan de handwas." Marion verschilt op de basisschool inderdaad niet van haar leeftijdge nootjes. Ria wil de operatie van haar dochter graag achter zich laten, maar wordt er in het dagelijks leven toch regelmatig mee geconfron teerd. „Marion zat op tumen en mocht bij de selectie. Door het litte ken op haar borst had ze moeite met de brug. Daardoor moesten we het wel vertellen. Ze deden er ontzet tend moeilijk over en de selectie ging niet door." Ook de schoolarts stelt vragen. „Hij wilde een toestemming om te mogen sporten, zodat de school niet verantwoordelijk zou zijn als er wat gebeurdè. Dat was eigen lijk wel verwarrend: er was toch niets aan de hand?" Struisvogelpolitiek Achteraf noemt Ria haar houding 'struisvogelpolitiek', want in groep acht merkt Marion dat ze snel ver moeid raakt. Tijdens een winter sportvakantie in het eerste jaar van de mavo verliest ze af en toe het be wustzijn. Controles bij de kindercar dioloog wijzen uit dat een lekkende hartklep de oorzaak kan zijn, een complicatie die zich vaker voordoet. „Het was alsof ik de grond onder mijn voeten voelde wegzakken. Hoe kon dit? Niemand had ons het ooit verteld. In dié tijd was nog niet be kend dat veel patiënten in de puber teit re-operaties moesten onder gaan. Dat is iets waar de artsen in 1984 geen rekening mee hebben ge houden." De operatie laat op zich wachten. Doordat Marion in de pu berteit en daardoor in de groei is, wordt de ingreep zo lang mogelijk uitgesteld. De nieuwe donorklep moet precies passen, anders is er Ria Boswijk had direct na de geboorte van dochter Marion door dat er iets mis was. Foto: United Photos De Boer/Marco de Swart sneller kans op lekkages. Ondertussen stuit ze op onbegrip bij haar klasgenoten. Medicijnen moe ten het hart helpen pompen, door de lekkende klep wordt de rechter- hartkamer overbelast Ze moet regel matig naar het ziekenhuis en ver schijnt zo nu en dan niet of te laat in de les. Klasgenoten denken dat ze zich aanstelt. Marion: „Als ik later kwam, zeiden ze: 'Kom eens op tijd'. Maar ik kon het echt niet." „Een na deel is dat je aan de buitenkant niets ziet", vult Ria aan. „Als je een arm breekt, is het meteen duidelijk. Toch wilde Marion zoveel mogelijk ge woon zijn. Op een gegeven moment kon dat niet meer en juist op die leeftijd is het vervelend om anders te zijn." Risico's November 1999. Marion is net zes tien en krijgt te horen dat ze wordt geopereerd. „Ik zat in het examen jaar. In dagboeken heb ik veel van me afgeschreven. Ik dacht veel na over doodgaan, want tijdens de ope ratie moet je aan een hart-longma- chine. Dat betekent dat je hart stil staat en de ademhaling wordt over genomen." „Op zo'n dag duurt een minuut een uur", vertelt Ria. „Het is een grote operatie met alle risico's van dien." Marion ligt van half negen 's och tends tot vier uur 's middags op de operatietafel. De chirurgen vervan gen de longslagaderklep door een passende donorklep en vernauwen de aortaklep, die te wijd is gewor den, met een band. „Dat is een com plicatie die er later bij is gekomen", legt Ria uit. „Daardoor ontstond ook een verdikking van de linker hartka mer. Je moet het zien als een buisje dat met klepjes open en dicht gaat. Wordt het wijder, dan sluit het niet meer goed aan." Voor de tweede keer verloopt de operatie goed, op één ding na. Er wordt een extra bloedvat ontdekt, waardoor nog een operatie nodig is om dat vat te dichten. Ook die aan sluitende ingreep pakt goed uit. De band tussen de familieleden is door alle tegenslagen sterker gewor den. Martin, de twee jaar jongere broer van Marion, zit elke dag aan Door haar ziekte is de band tussen Marion en broer Martin hechter geworden. Foto: Privébezit haar bed in het ziekenhuis. Het kus sentje dat hij met Sinterklaas van ziekenhuispersoneel cadeau krijgt, gaat overal mee naartoe. Marion: Als hij op vakantie gaat, neemt hij dat kussentje altijd met zich mee. Onze band is veel hechter gewor den." Ria: „Niet alleen de patiënt maar het hele gezin heeft ermee te maken. Marion moest van tevoren slapen als we ergens naartoe gingen en we moesten ook op tijd weer terug zijn. Dat is passen en meten. We hebben het met liefde gedaan, maar het heeft wel impact." Ook voor Martin is het een moeilijke periode, omdat alle aandacht naar Marion uitgaat. „Op een gegeven moment vroeg ie dereen naar haar, waar Martin bij zat. Dat hebben we opgelost door twee aan twee op stap te gaan. Ik met Marion, mijn man met Martin of andersom." Inhalen Als Marion op haar zeventiende vol ledig is hersteld, wil ze inhalen wat ze zo lang heeft gemist. Ze gaat bij een warenhuis werken en krijgt een grote groep vrienden. Langzamer hand ontdekt ze het uitgaansleven, krijgt haar eerste vriendje en gaat vaak op stap. Tot ze zichzelf tegen komt. „Eigenlijk wilde ik alles wat ik had gemist in één jaar proppen. Dat ging helemaal niet." Ze leert alles in haar eigen tempo te doen en komt dankzij de Patiënten vereniging Aangeboren Hartafwij king (PAH) in contact met leeftijdge noten met een aangeboren hartaf wijking. Via de PAH gaat Marion elk jaar met een club op stap. „Ik heb hier zoveel aan gehad. Het gaat om het bij elkaar zijn en je hoeft niet over je ziekte te praten." Ook Ria en haar man krijgen steun via de patiëntenvereniging, steun die ze eigenlijk veel eerder nodig had den. Regelmatig wordt Ria gebeld door ouders die een vraag hebben. „Zo iemand zocht ik ook. Je kunt er met buitenstaanders wel over pra ten, maar het begrip, het gevoel is er Zeilen: Tot de puberteit kon de spor tieve Marion alles doen wat ze wilde. Foto: Privébezit niet. Je krijgt alleen echt begrip van de mensen die hetzelfde hebben meegemaakt §n bovendien wordt niets je verteld, je moet overal zelf achterkomen. Ik wist bijvoorbeeld niet welke instanties er waren. Het is zo ontzettend jammer dat iedereen het wiel opnieuw moet uitvinden." Marion heeft geleerd niet te hollen voor de bus en opmerkingen als 'je kan wel een tandje hoger' te nege ren. Ze loopt zes uur per dag stage in het kader van haar opleiding tot doktersassistente, klasgenoten acht uur. Onzeker is wanneer ze opnieuw geopereerd moet worden, een do norklep houdt het gemiddeld acht tot tien jaar uit. „Ik wil genieten en alles uit het leven halen wat erin zit", is haar motto. Boven alles wil ze niet anders zijn dan anderen. „Mensen die dit lezen moeten mij niet zielig vinden. Dat is niet zo en ik zo wil ik niet overkomen." ZATERDAG 25 OKTOBER 2003 Ouders, jongeren en volwassen met een aangeboren hartafwij king en familie wisselen van daag ervaringen uit in cursus- j centrum de Hartenark in Biltho' ven. Daar houdt de Patiënten- i vereniging Aangeboren Hartaf- wijkingen (PAH) de jaarlijkse 1 'landelijke contactdag" met als thema 'Begrip en onbegrip, re acties vanuit de omgeving'. Ook is de vereniging vanaf deze maand begonnen met een in loopspreekuur in het Amster damse VU medisch centrum. Di PAH informeert, adviseert en ondersteunt mensen met een aangeboren hartafwijking en hun familie. Op de contactdag voor leden en niet-leden zullen sprekers zowei medische als maatschappelijke onderwerpen belichten. Ver schillende instanties presente ren zich bij voorlichtingsstands. Er zijn ook workshops, zodat be zoekers in kleine groepen van gedachten kunnen wisselen. He inloopspreekuur is 6 oktober van start gegaan in het VUMC. Iedere eerste maandag van de maand, van 14.00 uur tot 16.00 uur, beantwoorden vrijwilligers van de patiëntenvereniging niet medische vragen die spelen bij patiënten en hun familie. Car diologen kunnen eventueel hel pen met doorverwijzingen. De kosten voor de contactdag, die om 10.30 uur begint en om 16.00 uur is afgelopen, bedragen 8,50 euro voor leden en 15 euro voor niet-leden. Het inloops preekuur is gratis. Meer informatie: 030-6594656 ojlj www. shhv.n l/pah Per jaar komen er in Nederland gemiddeld 1500 kinde ren ter wereld met een aangeboren hartafwijking. Zestig procent van hen kan zonder behandeling een normaal leven leiden. Bij de overige veertig procent is (operatief) ingrijpen nodig, wat meestal gebeurt in de leeftijd van nul tot vier jaar. Bij tien procent van de behandelde pa tiënten blijft de afwijking bestaan. „Niet elke afwijking is even ernstig", legt cardioloog G. Veen uit, die een praktijk heeft in het VU medisch cen trum in Amsterdam. „Het kan zijn dat een baby zonder ingrijpen een normaal leven kan leiden. Bij anderen moet je juist snel ingrijpen om het kind een levenskans te geven." Het probleem ontstaat al in de baarmoeder. Een stukje van een chromosoom, drager van erfelijk ma teriaal, kan kapot zijn. Dit is direct merkbaar bij de vor ming van organen als hart, longen of nieren. Kinderen met een aangeboren hartafwijking hebben vaak meerde re afwijkingen tegelijk, ook wel een 'syndroom' ge noemd. Daarnaast zijn er afwijkingen die worden ver oorzaakt door invloeden uit de omgeving. Veen: .Aange boren hartafwijkingen bestaan sinds mensenheugenis. Je verbaast je als specialist nog elke dag over hoe com plex het hart is en hoe het ontstaat. Tijdens de ontwikke ling van het embryo is het hart nog een buis. De buis gaat knikken en draaien, waarbij delen van de buis zich verwijden zodat hartkamers ontstaan. Tenslotte vormt zich het tussenschot. De aansluiting moet precies goed zijn. Het is een bijzonder proces, dat opmerkelijk genoeg meestal goed verloopt." De afwijkingen die de bloedsomloop verstoren, kunnen grofweg worden verdeeld in drie groepen. Meestal is er sprake van een 'constructiefout'. Soms zijn de hartspier cellen ziek of het elektrisch besturingssysteem is bescha digd, waardoor de hartslag te snel, te langzaam of onre gelmatig is. „Tegenwoordig zijn er goede operatiemogelijkheden. Maar het is niet altijd mogelijk om de aandoening zoda nig te corrigeren dat de patiënt een normaal leven krijgt. Bovendien is er nog geen voorbeeld van een patiënt die tachtig is geworden." De kinderhartchirurgie en de adolescentencardiologie maken sinds kort gebruik van databanken. Patiënten worden geregistreerd en geven vrijwillig DNA af, zodat specialisten het materiaal kunnen gebruiken om onder zoek te kunnen doen. Dank zij de introductie van de MRI-scan kunnen cardiologen de aandoeningen beter herkennen. Veen: „Je ziet de kleinste details." Het AMC, VUMC en LUMC (Leiden) hebben hun krach ten gebundeld. Vanuit de volwassencardiologie is een groep medici opgestaan om jong volwassenen te bege leiden. Veen heeft vanaf 1995 een adolescèntenpraktijk in het VUMC. „In het begin lopen mijn patiënten bij kin- dercardiologie. Wanneer ze zeventien jaar zijn, worden ze overgeheveld naar mijn spreekuur. Op speciale mid dagen zit de wachtkamer vol met jonge mensen. Deze groep heeft veel uitleg nodig. Je komt in aanraking met de zwangerschapswens. Kan het wel of niet? Wat zijn de risico's? En hoe zit het met erfelijkheid? Ze hebben vra gen over de verzekering, rijbewijs, hypotheek. Ik heb veel contact met keuringsdokters en verzekeringsmaatschap pijen. Die hebben tabellen met de risico's en vragen soms hogere premies. Los daarvan geef ik informatie over de toestand en prognose. Meestal zijn ze positief in gesteld, kijken niet te somber het leven in."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6