Foto's waar de armoede vanaf druipt Acteur/fotograaf Thorn Hoffman volgt voor Rijksmuseum voor Volkenkunde het spoor van Kuifje door de Andes ZATERDAG 1 NOVEMBER Thorn Hoffman tussen zijn portretten op het voorplein van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Foto: Dick Hogewoning Thorn Hoffman verveelt zich niet. Hij is rechercheur Paul Vos in de tv-serie 'Russen', is rond kerst te zien als voormalig BVD-baas Docters Van Leeuwen in het tweeluik 'Klem tussen de Draaideur', presenteert op 6 november in Amsterdam zijn eerste fotoboek, noet tussendoor naar Cent voor de opening van zijn tentoonstelling met glamourfoto's, oopt in zijn hoofd al rond met het script van het toneelstuk Max Havelaar en is eigenlijk nog maar nauwelijks bekomen van zijn reis door de Andes waar hij in opdracht van het ijksmuseum voor Volkenkunde het armzalige leven van de koffieboeren in beeld bracht oor de expositie Met Kuifje naar de Inca's. Ook voor de acteur/fotograaf Thorn Hoffman (46) gaan de jaren inmiddels tellen, maar van minder ambitie of gedrevenheid is geen irake. „Naarmate je ouder wordt, maken romantiek en idealisme wel plaats voor realis me", zegt hij over zijn hernieuwde kennismaking met pure armoede, ditmaal in Peru. Vooralsnog snakt hij naar de twee maanden vakantie die hij zichzelf heeft beloofd. „Want de afgelopen anderhalfjaar was het een gekkenhuis." door Ad van Kaam Hinkend betreedt de acteur/foto graaf het museumterrein van Vol kenkunde in Leiden waar zijn por tretten uit de Andes een jaar lang in weer en wind staan opgesteld. Als manshoge wach ters die buiten vastberaden waken over het culturele erfgoed van hun Inca-voorouders binnen. Zijn ongemak, lacht hij besmuikt, is het gevolg van een partijtje voetbal met vrienden op een vrije woensdagavond. Hij vreest een scheurtje in de hamstring, wijt het aan de kou in Holland en hoopt er met een week of wat weer vanaf te zijn. Niet dat hij in zijn vakantie veel zal lopen of anderszins on derweg is. ,,Ik heb voorlopig even genoeg ge reisd. Ik ben vooral toe aan rust. Gewoon nietsdoen. Mijn bonnetjes bij elkaar zoeken voor de belasting, dat soort zaken. Want ik loop hopeloos achter. Met alles." Thom Hoffman is een duizendpoot. Altijd bezig en altijd op verschillende fronten tege lijk. Het grote publiek kent hem vooral van zijn films ('De Vierde Man', 'Zoeken naar Ei- leen', 'De Avonden', 'Dogville' met Nicole Kidman) of van de televisie (de politieserie 'Russen'). Vanwege zijn goede looks valt Hoffman vooral in de smaak bij vrouwen; de voordelen daarvan nam hij, naar het schijnt, lange tijd ook zoals ze kwamen. Inmiddels nadert hij de vijftig, maar ziet er, kortgeknipt en met bril, nog strak en afge traind uit. En als hij lacht is dat jongensach tige weer daar. Toch geeft niet één van de oveiwegend vrouwelijke bezoekers van het museum die zaterdagmiddag ook maar eni ge blijk van herkenning, zijn opvallende sleepgang ten spijt. „Laten we beginnen met een koffie verkeerd." Passie Acteren is zijn vak, zijn passie gaat uit naar de fotografie. Hij steekt daar veel tijd en energie in en is het niveau van de amateur allang ontstegen. Erkenning voor zijn werk bleef niet uit. Zijn bekendheid is vanzelf sprekend een pré, maar om te slagen is er meer voor nodig dan alleen dat. Bladen als de Volkskrant, Vrij Nederland en die van de GPD (onder meer deze krant) maken regel matig gebruik van zijn diensten en doen dat echt niet als je onscherp beeld levert. Het Caermersklooster van Gent opent deze week met een serie portretten van zijn hand. Glamourfoto's van collega-acteurs als Den nis Hopper, David Lynch, Gerard Thoolen, Katja Schuurman. Op 6 november houdt hij bij boekhandel Athenaeum in Amsterdam zijn eerste fotoboek ten doop - 'Foto's Thom Hoffman' - een compilatie van 160 prenten uit genoemde bladen en van beelden die hij maakte op zijn reizen door Japan, Tibet en Indonesië. De teksten zijn van de schrijver- columnist Martin Bril. Net als Boudewijn Büch is Thorn Hoffman geboren en getogen in het deftige Wasse naar. Beiden bezochten het Rijnlands Ly ceum en naast reizen hebben ze hun grote liefde voor het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden gemeen, op een steenworp afstand van het villadorp. Büch schreef een boek over het museum, Hoffman maakt al jaren foto's voor het museum. Kuifje Toch is het van een voor de hand liggende samenwerking tussen de twee coryfeeën en voormalige plaatsgenoten nooit gekomen. En het zal er ook niet meer van komen, nu Büch pal na de renovatie van Volkenkunde kwam te overlijden. „Ik zou wel dolgraag eens naar Polynesië willen, waar Boudewijn zo goed thuis was", zegt Hoffman. „Fidji, Samoa, Tonga. Die koppen", wijst hij op een foto in Het Parool van het WK-rugby in Australië waar Samoa- nen voor het duel tegen Engeland met wijd opengesperde ogen hun traditionele krijgs dans opvoeren. „Geweldig toch." Zijn koppen uit Peru mogen er anders ook zijn. Tien zijn er in zwart-wit buiten te be wonderen, zoals gezegd, manshoog. Twaalf in kleur en op kleiner formaat hangen op de wisseltentoonstelling binnen, door hem voorzien van een persoonlijke signatuur. In de Kuifje-expositie stuitje verder nog op impressies die hij maakte van het impone rende landschap. De foto's die hij daar schoot maakte hij voor het RMV. De op dracht die hij kreeg, luidde simpel: volg an no 2003 het traject van Kuifje door de Andes, in het spoor van de Inca's. „Dat is het mooie van dit museum", zegt hij. „Dat ze de verbinding leggen tussen het ver leden en het heden. In de vitrines liggen de voorwerpen uit oude culturen. Prachtige stukken die nooit mogen verdwijnen. Achter de muur geven foto's het beeld van de actu aliteit. Zo'n combinatie maken, die link leg gen, dat doen ze hier geweldig. Verplaats dit museum naar Amsterdam en het trekt een miljoen bezoekers. Veel te weinig mensen weten de weg naar Volkenkunde te vinden. Dat meen ik. Leiden moet aan zijn promotie werken." De portretten die Hoffman onderweg maak te, zijn haarscherp. Elke plaat vertelt zijn ei gen verhaal. De armoede druipt er vanaf. Maar al klinkt het paradoxaal - de geportret- teerden stralen toch ook een zekere gelukza ligheid uit. „Ik ben vooral bij koffieboeren geweest, op de scheidslijn tussen hoogge bergte en jungle. Die mensen leven in bittere armoede. Echt aan de rand van het bestaan. Maar ondanks hun sores wilden ze graag voor me poseren. Een camera hadden som migen niet eerder gezien. Van tv nog nooit gehoord. Het zijn lieve mensen, hartelijk en gastvrij. Ze delen het weinige dat ze bezitten. Een stuk ananas, een brood. En lekkerder koffie dan bij die boeren thuis, heb ik nog nooit gedronken." Realiteit Als ik vroeger, toen ik nog jong was, in zo'n land kwam, had ik vooral oog voor het fraaie landschap, de cultuur en de uitgaansmoge lijkheden en zocht daar verder nauwelijks wat achter. Die romantiek, dat idealisme is wel verdwenen. Nu je ouder bent, zie je toch vooral de realiteit. Daar word je niet altijd vrolijk van. Ze buiten de koffieboeren ge woon uit. In dit geval gebeurt dat door de Amerikanen en door hun eigen overheid. Die maken prijsafspraken en concessies. Daardoor houden ze de koffieprijzen kunst matig laag. Hoe hard de boeren ook werken, het geld komt nooit bij hen terecht. In tien jaar tijd zijn hun inkomsten meer dan gehal veerd. Wat deze kop koffie verkeerd hier in het restaurant kost, is voor hen een weekloon. Ik heb niks met Al-Qaida, maar ik kan me voorstellen dat mensen tegen dit soort regimes in opstand komen. De kloof tussen rijk en arm wordt almaar groter. Die mensen daar zijn echt schrikbarend arm. Reisboekenschrijver Colin Thubron, wiens werk in Nederland bijna niemand kent, rept in zijn boek 'De Laatste Stad', over het land Peru dat niet in woorden te vangen is, om dat het spel van wolken en licht het verstand van de mens te boven gaat. „Sterker nog", zegt Hoffman, „zelfs in beelden is dat land verdomd moeilijk te vangen. De hoogtes daar zijn duizelingwekkend. De ruïnes van Macchu Pichu liggen op 2000 meter en lig gen op een gebied zo groot als het centrum van Leiden. Van dichtbij mis je overzicht, ga je een bergtop terug dan heb je een postze gel. En dan dat licht, inderdaad. Maar dat heeft wel wat van Nederland, hoor. Hier heb je de zee, het vocht in de lucht, de kristallen. Daar waar het gebergte overgaat in de jungle heb je ook dat vochtige klimaat. Het licht is zó hard. Alleen voor tienen en na drie uur kun je met je camera iets zinnigs uitrichten." Hoffman zeulde honderden kilometers over de toppen van de Andes met loodzwaar ma teriaal: een Ma Miya N7, een soort Japanse Hasselblatt. Grote negatieven van 6 bij 7 le veren haarscherpe portretten. In zwart-wit, dat is indringender. „De mensen daar leven dichtbij de natuur. Ze zijn door de Spanjaar den bekeerd tot het katholicisme. Maar de verering van voorouders, hun zielen, de geesten en de bergen spelen ook vandaag de dag nog een belangrijke rol in de belevings wereld van de gewone man. Bergvolken gaan vaak vrolijk en kleurig gekleed. Ook in Tibet zie je dat. Het vertroebelt het beeld van de armoede. Vandaar dat ik heb gekozen voor zwart-wit. Je zou anders het idee krij gen dat het wel meevalt met de armoede." Zelf is hij een groot bewonderaar van James Nachtwey, de Zuid-Afrikaanse oorlogsfoto graaf. „Je moet zijn boek 'Deads of War' maar eens inkijken om te zien wat ik precies met indringend bedoel. Helder voor de geest staat een foto van een soldaat die door zijn maten de jungle wórdt uitgedragen. Alles wat je ziet is rood en groer\. Het zwart en wit van de oorlog. Hoe meer kleur, hoe onrusti ger de plaat. Wie ik goed vind in Nederland? Arnold Karskens, Koen Wessing, Kadir Van Lohuizen." Cabaret Met zijn vorige reportage in 2002, over de vuilnisbelt van Jakarta en de 8000 mensen die daarop leven, liet Hoffman in Volken kunde eerder zien met zijn camera een scherp oog te hebben voor sociale misstan den. Een eigenschap die het cabaretduo Eric van Vleuten/Diederik van Muiswinkel ooit op de hak nam in het lied 'Tibet', waarvoor het tweetal in 2001 de Annie MG Schmidt- prijs won voor het beste theaterlied van het jaar. Een couplet daarvan luidt als volgt: De leider van heel Tibet is een charismatisch man Een leuke Dalai Lama, met wie je lachen kan Hij reist de hele wereld rond met frisse tegen zin Hij moet wel, want hij mag zijn eigen Tibet niet meer in Want China is de baas en plukt die arme sloebers kaal De foto's van Thorn Hoffman ondersteunen dit verhaal Hoffman ligt er niet wakker van. „Ik wil ou ders, maar ook kinderen laten zien hoe goed zij het hebben en hoe slecht het dikwijls el ders in de wereld met hun leeftijdgenoten vergaat. In Peru trekken de koffieboeren van pure ellende naar de grote stad. Omdat ze van de opbrengst niet meer kunnen leven. Maar daar is ook geen werk voor hen. Hun kinderen moeten bedelen of komen in de prostitutie terecht. Dat zou jij toch ook niet voor jouw kinderen willen. Life/Time - Foto's van Thom Hoffman. Tot 30 november, Caermersklooster Gent. Foto's Thom Hoffman - Uitgeverij Snoeck. Vanaf 6 november in de winkel. De Laatste Stad - Colin Thubron. 190 pag. 19,90 euro. Uitgeverij Atlas, Amsterdam. Met Kuifje naar de Inca's - Tot en met 29 augusutus 2004. Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat 1 Leiden. De koffieboer Freddy en zijn vrouw Lourdes geportretteerd door Thom Hoffman. Foto's: Thom Hoffman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5