71 Sk r' Er zit toekomst in elektronische implantaten „Ik voel me wel eens De Man van Zes Miljoen." wmm». weekendbijlage van Leidsch Dagblad Interview Interview Het hectische bestaan van acteur en fotograaf Thorn Hoffman Achtergrond 'e wielklem idijt alleen nog in binnenstad Amsterdam 1 NOVEMBER 2003 De bionische m - m&m, Keel-, neus en oorarts dr. Johan Frijns van het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC) heeft inmiddels bij 87 doven een kunstoor geïmplanteerd. Het implantaat bestaat uit een draadje siliconenrubber met aan het uit einde zestien elektrodes. Die maken in het slakkenhuis van het oor contact met de uiteinden van de gehoorze nuwen. Theo Polderdijk uit Honselersdijk, een plaatsje in het Westland, is er dolgelukkig mee. Net als zijn vrouw en haar zus plus twee broers. Alle vijf waren ze zeer slecht horend tot feitelijk doof, maar nu kunnen ze zelfs weer telefoongesprekken voeren. ,,Ik voel me wel eens een beetje De Man van Zes Miljoen, met mijn bionische oor", zegt Polderdijk, in het dagelijks leven schadebe- handelaar bij Nationale Nederlanden. Zonder implan taat was hij voor zijn werk bij elk telefoontje zwaar af hankelijk geweest van collega's. Naast het kunstoor zijn er inmiddels ook al diverse mo dellen kunstogen. Het Dobelle Eye stuurt beeld van een videobril naar een implantaat dat met 68 elektrodes op de hersenschors ligt. Blinde mensen krijgen daardoor enig gezichtsvermogen. Kno-arts Frijns: „Er zijn ook al succesvolle proeven geweest met elektronische stimula tie van het netvlies." 'C'-been Bionische benen en handen zijn er ook al. Een Schotse hoteleigenaar loopt al vijf jaar met een elektrisch aange dreven rechterarm, die reageert op minieme spierspan ningen in de schouder. De Amerikaan Scott Rogers gaat komend voorjaar zelfs de bijna 3.500 kilometer lange Ap- palachen Route lopen met zijn cybernetische been. De ongeveer 50.000 euro kostende prothese met knie, huid en voet is een technisch wonder. Een hydraulisch sys teem wordt vijftig keer per seconde gecontroleerd voor een natuurlijke, stabiele tred. Als test heeft Rogers al een zevendaagse tocht in bergachtig gebied afgelegd. De opvolgers van het 'c'-been krijgen wellicht heuse kunstspieren. In de Verenigde Staten heeft een robotje dankzij plastic spieren al op vier pootjes kunnen lopen. „Die nieuwe plastics vervormen onder een elektrisch veld. Het zijn net samentrekkingen van echte spieren," zegt dr. ir. Dies Meijer. De celbioloog van de Erasmus Universiteit Rotterdam is gespecialiseerd in de 'software' van levende organismen. Hordes wetenschappers zijn ondertussen op zoek naar koppeling van het beste besturingssysteem tot nu toe, het menselijk zenuwstelsel, aan machines. Een aap heeft al een robotarm bestuurd met zijn hersenen, alleen door aan de gewenste beweging te denken. Piloten van de NASA hebben vliegtuigen laten opstijgen en landen zon der de stuurknuppel aan te raken. Denken aan de vereis te handelingen en doen alsóf was voldoende. Cybernetica kan ook voor de gewone mens heel prak tisch zijn. De Britse professor in de cybernetica Kevin Warwick heeft in zijn arm een chip van 23 bij 3 millime ter laten inbrengen. Door de cybernetische chip gingen deuren bij aankomst vanzelf open, sprong het licht aan en begon de computer spontaan emailberichten op te roepen als de baas binnen kwam. Science fiction De Amerikaanse computerexpert en visionair Ray Kur- zweil wil een stap verder gaan. Hij is van plan binnen kort een chip in zijn hoofd te laten implanteren voor de 'saaie communicatie' met apparaten in zijn omgeving. Zijn auto moet starten als Kurzweil aan vertrekken denkt. Het uiteindelijke doel van de Amerikaan lijkt al helemaal afkomstig uit science-fictionfilms. Kurzweil denkt over dertig jaar zijn brein te kunnen downloaden in een DNA-computer, die informatie in levend materiaal op slaat en activeert. DNA heeft de potentie om sneller dan gewone computerprocessors te werken. Het zou kunnen, meent Jacob van Kokswijk. De commu nicatiedeskundige bij Cap Gemini Ernst Young doet onderzoek naar mens-machine-contact aan de techni sche universiteiten van Twente en Eindhoven. Maar bij koppeling van brein en machine zouden wel eens com putervirussen op de mens kunnen overspringen. „Nu kan dat nog niet, maar met dna-computers kun je fatale patronen uit een computervirus distilleren en overzetten in een menselijke omgeving." Experts van het Rathenau Instituut gaat die redenering veel te ver. Vandaag houdt het kennisinstituut in het Amsterdamse wetenschapsmuseum NEMO het techno logiefestival 'Homo Sapiens 2.0' over de maakbare mens. Onderdeel van het festival zijn presentaties en debatten over technieken om het lichaam te genezen en uiteinde lijk misschien wel te verbeteren. Directe koppeling van mens en computer is voor onderzoeker Gert van Dijk bij voorbaat een gedrocht. „Moet je eens zien hoe vaak je computer nu al crasht." Overtroefd Op Internet zijn hele gemeenschappen te vinden die denken dat de mens het uiteindelijk aflegt tegen zijn ei gen creatie: de machine. Ray Kurzweil verwacht dat ma chines tegen het eind van deze eeuw zo intelligent zijn dat ze de plaats van de mens in de evolutie overnemen. Dat gaat heel wat wetenschappers veel te ver. Allerlei li chaamsdelen zijn dan misschien wel na te bootsen, maar het is nooit de kwaliteit van originele, menselijke onderdelen. Het menselijk brein zou met zijn honderd miljard hersencellen eenvoudigweg te complex zijn om na te maken, laat staan te overtreffen. Blijft overeind dat de machine op uitnodiging van de mens steeds verder in het lichaam binnendringt. Ook hierover bestaan tal van spannende toekomstscenario's. Uiteindelijk versmelten mens en machine daarin tot een cybernetisch organis me, de Cyborg. „Door de stand van de techniek is nu en zeker in de toe komst van alles mogelijk," zegt onderzoeker Gert van Dijk. De ontwikkelingen gaan extra snel door 'laatste- kans-technologie'. „Het zijn vaak uitvindingen voor ern stig zieke mensen voor wie geen andere behandeling meer mogelijk is. Daar bestaat altijd minder maatschap pelijke weerstand tegen." Mensen zoals Gilles-de-la-Tourettepatiënt Gerard Dek ker kunnen daardoor kiezen voor zoiets ingrijpends als een hersenoperatie. Dekker is wel twintig keer wakker gespoten uit zijn narcose om aan zijn reactie te kunnen zien of de chirurg wel in het goede hersengebied zat. Of wat te denken van het inbrengen van een twee vuis ten dik kunsthart? Veel implantaten hebben een verve lende keerzijde, stelt Van Dijk. „Lichaamsvreemd mate riaal inbrengen betekent narig heid: stollingsproblemen, afsto tingsverschijnselen en inkapse ling door bindweefsel dat hard en pijnlijk wordt. Mensen met een kunsthart hebben een abo minabel slechte kwaliteit van le ven, vaak maar een paar maan den." Van Dijk verwacht meer van slimme, praktische toepas singen die een veel minder ingrijpende invasie plegen in het lichaam. Medicijn-doseringssystemen bijvoorbeeld, hightech-capsules die elke dag gericht op de juiste plek medicamenten afgeven. Of biochips, waar Philips mo menteel onderzoek naar doet. Eenmaal ingebracht moe ten de biochips aan stoffen in het bloed kunnen aflezen of er risico is op ernstig hartfalen, kanker en allerlei in fecties. Veel van dat soort vindingen zadelen de wereld op met tal van nieuwe dilemma's. Is het wel verant woord om een kind tegen ontvoering te wapenen door een kleine chip met zender te implanteren, zoals in Groot-Brittannië is gebeurd? En mogen gedetineerden na hun vrijlating straks worden uitgerust met chips of elektroden, voor controle op afstand? Vermageren In het rapport 'De Toekomst van ons zelf schetst de Ge zondheidsraad een interessant scenario voor 2023. Een steward met obesitas (zwaarlijvigheid) krijgt van zijn werkgever de keuze: ontslag óf in zijn brein een elektro de laten implanteren die de eetlust remt. De steward is immers te dik voor werk in krap bemeten vliegtuigen. De rechter kiest de kant van de werkgever. Momenteel loopt in het Franse Grenoble onderzoek naar het remmen van obesitas door een hersenimplan- taat. Maar massale toepassing voor al wie zich te dik vindt, is uit den boze, stelt hersenchirurge Vanderwalle: „Er kan geen sprake van zijn dat zo'n technologie, met de risico's die er aan kleven, zo maar gebruikt kan wor den voor mensen die willen vermageren. Dit soort ingre pen moet blijven voorbehouden aan mensen met een serieus ziektebeeld die met conventionele methoden volledig zijn uitbehandeld." Van Kokswijk noemt dat een illusie. „Plastische chirurgie was aanvankelijk ook alleen voor mensen met ernstig fy siek of psychisch lijden. Nu is het een veredelingsindu strie voor gezonde mensen. Wat is dan de stap van gro tere tieten naar slimmer rijn, meer geheugen hebben en beter zicht en gehoor?" (Het technologiefestival 'Homo Sapiens 2.0' wordt van daag van 12.00 tot24.00 uur gehouden in Nemo, Ooster dok 2 A'dam, vlakbij het Centraal Station. Meer info: www. technologiefestival, nl.) Jort Kelder onderscheidt Gerard Dekker heeft nieuwe bedrading gekregen. De V-vorm in het hoofd is de ingebrachte apparatuur, de kronkelende lijnen zijn de stroomkabels die onder de hoofdhuid zijn aangebracht. Foto's: GPD/Harmen de Jong zich graag van de massa Kunstoren, kunstogen en hersenimplantaten die met stroom afwijkingen de kop indrukken. In sciencefictionfilms met superwezens a la Robocop schuilt een kern van waarheid. Visionairs zien binnen dertig jaar zelfs een koppeling van brein en computers. Het technologiefestival 'Homo Sapiens 2.0' in Amsterdam staat vandaag in het teken van de maakbare mens. door Ferdi Schrooten I k heb net nieuwe bedrading gekregen", zegt Ge- I rard Dekker (47) lachend, in zijn huis aan de Ha- zendijk in Enschede. Op zijn hoofd prijken twee knobbeltjes. „Van de stekkers", wijst hij op de uitgangen voor de twee elektroden. Die zijn in 2001 zeven centime ter diep op neushoogte in zijn hersenen aangebracht. „De draadjes van de implantaten lopen via mijn oor naar de borst." Vlak onder zijn sleutelbeen zit de onderhuidse accu. Met een afstandsbediening zet Dekker zelf de stroom in zijn hoofd hoger of lager. Dekker heeft een zware variant van het syndroom van Gilles de la Tourette die hem het leven tot voor kort ei genlijk onmogelijk maakte. Zonder de permanente stroomstootjes in zijn brein slaat hij zichzelf keihard in de buik en op het gezicht, kijkt hij dwangmatig naar kruis en borsten van anderen en schudt hij als een beze tene met zijn hoofd. Twee wervels zijn er door versleten. Maar nu kan hij zichzelf elektronisch in bedwang hou den door een deel van zijn brein onder spanning te zet ten. „Dat is wel een ontzettend naar gevoel, hoor. Je krijgt ge woon een stoot door je hoofd heen. Staat de stroom hoog, dan word ik rustig, maar voel ik me ook duizelig. Net als na een paar flesjes bier, aangeschoten," zegt Dekker. Thuis zet hij door gaans de stroom op een laag pitje. Af en toe speelt zijn ziek te op en stoot hij het krakend geluid uit van een radio met slechte ontvangst. In stressvol le situaties, op stap met de kin deren of op een bruiloft, gaat de knop omhoog. „Haal ik dan in één keer de stroom eraf, dan glijd ik zo van mijn stoel. Dan tril ik, net als een junkie. Ik ben verslaafd aan mijn implanta ten, ja." Er zit toekomst in elektroni sche implantaten in de herse nen. Hersenchirurg Veerle Vanderwalle, die de elektroden bij Dekker heeft ingebracht, volgt nauwgezet het werk van haar collega's in binnen- en buitenland. Parkinson-patiën- ten met een neurostimulator hebben minder last van beven, stijfheid en vertraagde bewe gingen. In Keulen wordt geëx perimenteerd met mensen die lijden aan dwanggedachten en -handelingen. „Een vrouw met smetvrees die zeventig keer per dag haar handen wast, kan door een elektrode in de her senen weer normaal leven", legt Vanderwalle uit. Wat begon met de pacemaker voor het hart in de jaren zestig, is uitgegroeid tot de ontwikkeling van tal van li chaamsverbeteraars. Nieuwe vindingen worden extreem klein (nanotechnologie) en passen steeds beter in en op het lichaam (biotechnologie). Wat ooit ondenkbaar was, wordt werkelijkheid. ïerard Dekkers pacemaker en afstandsbediening.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1