ECONOMIE Nog meer winst voor ABN Amro Laurus is klaar voor tegenaanval op Albert Heijn volgende week acties in zorg Beurzen reageren niet op groeispurt economie VS - Verjaardagsfeestje robot Asimo Exporteurs zien grotere EU als een bedreiging Wolters Kluwer schrapt 1600 banen Wellink bang voor uitstel ingreep sociale zekerheid Meer omzet voor gandag uitslag emming FNV Iterdam - De vakcentrale r maakt maandagmiddag de |ag bekend van de leden- ileging over het najaarsak- Met de uitslag is nog iet definitieve standpunt vakcentrale bekend. De van de FNV be am dat samen op 17 novem- basis van de raadpleging de leden. Volgens een zullen de FNV- Jien echter niet stemmen je uitslag van de ledenraad- ing overduidelijk is. „Als de flerban van iedere bond dui- Mk ja of n#e zegt, dan hoeft ^deratieraad niet te stem- i", aldus de woordvoerder. olsch stopt met indybier Zinniz rc :hede Grolsch stopt de iiuctie van het trendy biertje rtiz. Per 1 november zal de :l>wer het drankje niet langer fen, zo deelde de brouwer v^aag mee. Grolsch haalt (iz van de markt „wegens op dit moment ontbreken •n goed toekomstperspec- lor het marktsegment ranken en aanverwante Eerder werd bekend iet speciaalbier een imago- heeft. Grolsch intro- rrde het zoete biertje in iorjaar van 2002. 1 'mputer fiscus België weigert el - De Belgische belas- ienst kan al maanden een igrijke computer niet op- •n. Daardoor is nog geen tie aangifte van de inkom- lelasting over 2002 inge- gjjd. De miljoenen aangiftes efn in stapels te wachten op g indeling. Vakbonden me- ittdat de belastingdienst de tte tijd vooral oog had voor fve internetaangiftes en te k tig voor de software voor leDne aangiftes. Eerder dit Sjiad de dienst de uiterste ^erdatum al twee maanden ^steld. zq ie FNV tegen galen in bouw rden FNV Bouw gaat Ir samenwerken met de so- inlichtingen- en opspo- dienst SIOD om illegale ar- in de bouw tegen te gaan. tns de bond steken Oost- ipeanen vaak de grens over lier tegen een laag loon werkdagen te maken. ÜHdoor ontstaat oneerlijke 3e|urrentie en daarvan is de erlandse bouwvakker de aldus de bond. In eerste tie gaat het vooral om het elen van gegevens. Dat de vakbond ook met de jidsinspectie. bJtalia wil af jji 1500 banen E - De Italiaanse luchtvaart- d(tschappij Alitalia gaat de jaren circa 1500 ba- bij niet-kernac- titen. Dit staat in een stra- ich plan voor de jaren 2004- dat de directie van Alitalia iren heeft aangenomen. De erneming wil met de reor- Batie geld vrijmaken voor Bteringen in vernieuwing de luchtvaartvloot. In het wordt voor dit jaar uitge- 1 van een negatief bedrijfs- Itaat van 410 miljoen euro. hoopt de luchtvaart- schappij quitte te spelen. issel steunt ichtschepen fel - Om meer vrachtwa- van de weg te krijgen, gaat iropese Commissie staats- 1 toestaan voor nieuwe «lijnen over zee. De over- mag de eerste drie jaar tot ocent van de exploitatie- in vergoeden, heeft euro- nissaris De Palacio (Ver gisteren bekendgemaakt, ïaatregel moet het milieu ïteren. Ook moet het files igevallen helpen vermin- 1. Brussel rekt ook be- |ide steun voor vrachtsche- iets op. Zo wordt het een- liger om een schip onder •dag van een Europese lid- I te laten varen, wat fiscaal jdelig kan zijn. maandenlang jking bij Univar irdam - Van een distribu- atrum van Univar in de VS t al maanden lang de helft iet personeel voor betere ting. Univar heeft tijdelijk ineel ingezet om het werk epfsen door te laten gaan. Het ijf maakte gisteren bekend le kosten in verband met ar .laking worden geschat op 7 iag)en dollar. De onderhande len over een nieuw contract en; de werknemers zijn nog ,etjls aan de gang. De staking °P 16 juU- Sinds die tijd pU£4 werknemers blijven en staken er 42. ;rs^aat om een vestiging in op Rhode Island, we;de distributie van indu- le chemicaliën. vrijdag 31 oktober 2003 rijswijk/anp - De vakbonden organiseren vanaf volgende week ac ties in de zorg. De werkgevers en de bonden kunnen het niet eens worden over een nieuwe CAO voor de circa 350.000 werknemers in de verpleeg- en verzorgingshuizen en in de thuiszorg. Afgelopen maandag verliep het ultimatum dat de bonden hadden gesteld. De toelichting die de werkgevers op die tijdslimiet gaven, was voor de bonden onvoldoende aanleiding om acties op te schorten. Maandag voeren is er nogmaals overleg, aldus E. Maas van de FNV-bond Abvakabo. Op die dag staan ook de eerste acties op het programma. Het gaat daarbij om enkele poortacties en lunchbij- eenkomsten. Als het overleg niets oplevert, volgen vanaf donder dag verdergaande acties, zoals werkonderbrekingen. De nieuwe CAO moet de huidige twee CAO's voor de thuiszorg en voor de verpleeg- en verzorgingshuizen vervangen. De bonden willen garanties voor het behoud van de huidige arbeidsvoorwaar den. De partijen blijven van mening verschillen over de looneis van 2,5 procent en een structurele eindejaarsuitkering. Ander con- flictpunt is de wens van de werkgevers een aantal zaken over te la ten aan de ondernemingsraden, aldus Maas. den haag/gpd - De Amerikaan se economie vertoont een zeer krachtig herstel. In het derde kwartaal was de groei met 7,2 procent op jaarbasis de hoogste in twee decennia. Maar de Amerikaanse beurzen, die al uitgingen van een groeispurt, waren gisteren niet onder de indruk. De Dow Jones-index noteerde slechts een minieme winst. Volgens het ministerie van eco nomische zaken hebben zowel consumentenbestedingen als bedrijfsinvesteringen bijgedra gen aan de groei van het bruto binnenlands product De stij ging betekent dat het groeicijfer van het tweede kwartaal (3,3 pet.) meer dan verdubbeld is. Economen wijzen erop dat dit een trendbreuk zou kunnen zijn. Sinds het dieptepunt van 2001 is elk goed kwartaal ge volgd door een slecht. Nu er twee opeenvolgende sterke kwartalen zijn geweest, zou dat een teken kunnen zijn dat de lang verwachte economische opleving zich daadwerkelijk voltrekt. De spurt werd aangewakkerd door de korte rente, die op het laagste niveau staat in 40 jaar. Er ging de afgelopen maanden ook een gunstig effect uit van de drie belastingverlagingen die president Bush heeft doorge voerd. Analisten concluderen dat de economie deze zomer - meestal een stille periode - daardoor in een hogere versnel ling is gekomen. Een flink deel van de belastingverlagingen is door de consumenten uitgege ven en niet gespaard of ge bruikt om hun schulden te ver lagen. Probleem blijft nog de ontwik keling van de werldoosheid, die nu op 6,1 procent van de be roepsbevolking staat. Welis waar zijn er in september 57.000 banen bijgekomen (de eerste stijging in acht maan den), maar voorlopig is er no& geen zicht op een substantiële toename van het aantal banen. Wel nam de afgelopen week het aantal aanvragen voor een werkloosheidsuitkering af, een teken dat bedrijven minder per soneel laten afvloeien. Analisten in de VS verwachten dat de groei in de laatste maan den van dit jaar iets lager zal uitkomen, op het overigens nog steeds gezonde percentage van vier procent. De afgelopen maanden gaven consumenten veel geld uit aan auto's, voeding en kleding. Het wordt als op merkelijk gezien dat bedrijven veel meer (15,4 pet.) investeer den in machines en software. De lage hypotheekrente stimu leerde de onroerendgoedmarkt. President Bush reageerde en thousiast op de nieuwe cijfers. „De belastingverlagingen wer ken. We hebben het Ameri kaanse volk meer geld in de hand gedrukt en nu helpt het volk de economie vooruit", Hij waarschuwde wel dat dit groei tempo niet zal worden volge houden. Ook wijzen waarne mers erop dat bedrijven nog steeds hun voorraden aan het verminderen zijn en dus ook heel voorzichtig inkopen. Dat duidt op een zekere vrees dat het economisch klimaat snel weer kan omslaan. iwino 1st Thailand - In Bangkok vierde Asimo, de meest geavanceerde Japanse robot, gisteren zijn derde verjaardag. Ter gelegenheid daarvan sneed hij zelf de reusachtige verjaardagstaart aan. Voor een groep Thaise kinderen werd een speciaal partijtje georganiseerd. Foto: EPA/Utaiwan Boonloy amsterdam/gpd - ABN Amro verwacht dit jaar 25 procent meer winst te maken dan vorig jaar. Het is de tweede keer dit jaar dat de bank de winstver wachting verhoogt. Over heel 2003 gaat ABN Amro uit van een nettowinst van meer dan 3 mil jard euro, zo werd vanmorgen bekendgemaakt. De winstverwachting werd voor het eerst in het tweede kwartaal aangepast. ABN Amro ging toen uit van een nettowinst over 2003 van 15 procent (minimaal 2,76 miljard euro). Normaal ge sproken doet de bank het in de tweede helft van het jaar min der goed. Het bedrijfsresultaat bereikte in het derde kwartaal volgens topman Groenink ech ter een nieuw record. In totaal steeg dat resultaat tot 1,6 miljard euro. Ten opzichte van het voorgaande kwartaal steeg de nettowinst met 6,4 procent tot 832 miljoen euro. Dat is 40,8 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. De stijging ontstond vooral door hogere baten, kostenbeheersing en lagere voorzieningen. Het aantal voorzieningen, on der andere voor oninbare le ningen, bleef met 303 miljoen euro gelijk aan het vorige kwar taal. Begin dit jaar kampte ABN Amro nog met torenhoge voor zieningen voor slechte lenin gen. Vanwege de faillissemen ten van Worldcom en Enron en hoge pensioenlasten moest ABN Amro over heel 2002 1,7 miljard euro afschrijven. Het resultaat in het derde kwar taal komt op het conto van alle divisies, hoewel de afdeling particulieren en kleine- en mid delgrote zakelijke klanten met een nettowinst van 520 miljoen euro veruit het meest bijdraagt. Ten opzichte van vorig jaar steeg het bedrijfsresultaat er met 19 procent tot 996 miljoen. De volumegroei in Brazilië compenseerde slechts gedeelte lijk de negatieve effecten van de rentedaling. De bank gaat er echter vanuit dat het volume in Brazilië flink kan stijgen als de economie in 2004 aantrekt. In Nederland werd de jaarlijkse kostenbesparing door de her structurering van 400 miljoen euro in het derde kwartaal te niet gedaan door stijgende pen sioenlasten en kosten voor aan passing van het kantorennet. De lasten bleven stabiel. De ac tiviteiten voor grote zakelijk klanten liet de grootste stijging van het resultaat zien. De net towinst in het derde kwartaal kwam uit op 134 miljoen euro, tegenover een verlies van 44 miljoen euro een jaar eerder. De bank zette het afgelopen jaar fors het mes in de divisie. Het vermogensbeheer voor rij ke klanten stond wat meer on der druk. De nettowinst daalde ten opzichte van vorig jaar van 44 naar 37 miljoen euro. Gratis internet KPN geen probleem rotterdam/gpd - Nederlandse exporteurs worden niet vrolijk van de komende uitbreiding van de Europese Unie met een aantal Oost-Europese landen. Zij zijn hierin eerder een be dreiging van de werkgelegen heid, dan nieuwe kansen die banen scheppen. Dat blijkt uit een enquête van de exportkoe pel Fenedex, die gisteren is ge presenteerd op de jaarvergade ring in Rotterdam. Fenedex telt 1335 leden. Van hen zegt 45 procent geen extra exportkansen te zien, dan wel lokaal te gaan produceren. Ruim 50 procent ziet wel extra mogelijkheden voor verkoop in het buitenland. Voorts denkt ongeveer de helft van de bedrij ven dat export bemoeilijkt zal worden door de concurrentie in de lagelonenlanden die toetre den tot de EU, dan wel dat de import uit die landen makkelij ker wordt. De export staat onder druk, zei Fenedex-voorzitter Van Dam in zijn jaarrede. In maart werd nog een klein plusje genoteerd, sindsdien gaat het alleen maar omlaag. Hij wees erop dat de uitvoer goed is voor 65 procent van het bruto binnenlands pro duct (de optelsom van alle goe deren en diensten). „Slechts één procent groei van de export vertegenwoordigt een waarde van 2,3 miljard euro." De bedrijven die zijn verenigd in Fenedex maken zich ernstig zorgen over de productiviteit in Nederland. Volgens Van Dam staat ons land wat dit betreft al niet hoog op het lijstje van ex porterende Westerse landen, maar is het bovendien het eni ge land waar de productiviteit al sinds 1999 daalt. den haag/anp - De Opta maakt geen bezwaar tegen de plannen van KPN om scholen gratis in ternet te bieden. Volgens de te- lecomwaakhond is het aanbod niet in strijd met de wet. Ook de nieuwe Telecomwet die in de Tweede Kamer wordt behan deld, zal KPN naar verwachting geen strobreed in de weg leg gen, aldus de toezichthouder. Internetaanbieders hadden bij de toezichthouder geklaagd over het aanbod van hun con current. De bedrijven komen hun bezwaren volgende week bij Opta toelichten, die daarna een besluit neemt. Nl.tree, een gezamenlijke onderneming van diverse kabelbedrijven zoals UPC, Essent en Casema, heeft het aanbod van gratis internet ook aangevochten bij de rech ter. Het bedrijf vindt dat KPN met het aanbod de marktwer king doorkruist. amsterdam/anp - Wolters Klu- wer schrapt de komende drie jaar 1600 banen. Dat is 8 pro cent van het totale aantal ar beidsplaatsen van het uitgeve rijconcern. Het is onderdeel van een nieuw strategisch plan dat de nieuwe topvrouw McK- instry gisteren ontvouwde. Ze wilde niet zeggen of er ook ba nen in Nederland verdwijnen. Wolters Kluwer investeert de komende drie jaar 800 miljoen euro. De kosten moeten verder structureel met 240 miljoen eu ro omlaag. Het concern wil voorts een bod doen op enkele uitstaande obligatieleningen om een nieuwe lening in euro's uit te schrijven. Deze operatie levert geld op, omdat de rente op dit moment laag staat. Wolters Kluwer dook de eerste helft van dit jaar in de rode cij fers en gaf een winstwaarschu wing af. McKinstry erkende gis teren dat de resultaten iets ach terblijven bij die van de concur rentie. Door de nieuwe strate gie moet Wolters Kluwer sterker opereren in de concurrentieslag met Reed Elsevier en het Cana dese Thomson. In de nieuwe opzet komen er vijf divisies, die zich onder meer richten op terreinen als gezondheid, onderwijs en recht. Vanaf 2007 verwacht Wolters Kluwer een jaarlijkse omzetgroei van 3 tot 4 procent. Hierbij is 45 procent van de omzet afkomstig van elektroni sche producten en dienstverle ning. „Nu is dat nog zo'n 20 procent", zei McKinstry. uitgever Sanoma den haag/gpd - President Wellink van De Nederlandsche Bank vreest dat het kabinet pijnlijke ingrepen in sociale zekerheid, vroegpensioen en het zorgstelsel opnieuw op de lange baan schuift. Wellink is zeer kritisch over het deze maand bereikte soci aal akkoord. De bankpresident verwerpt de nadruk op loonmatiging in het sociaal ak koord. Hij denkt dat de arbeidsmarkt van zelf vergaande loonmatiging zou hebben afgedwongen. Afspraken over bevriezen van lonen hebben als voordeel dat het ar- beidsrust oplevert, zegt Wellink. „Maar de prijs is dat andere ingrepen worden ver traagd." Hij waarschuwt voor een situatie waarin hervormingen van WAO, WW, zorg stelsel en regelingen voor vervroegd pensi oen zolang worden uitgesteld, dat de ur gentie tot ingrijpen verdwijnt als de econo mie weer groeit. Volgens Wellink is de hui dige recessie het moment om pijnlijke maatregelen te nemen die de economie op termijn ten goede komen. Hij verwierp de suggestie dat hij in feite de FNV-leden op roept het sociaal akkoord weg te stemmen. Minister Zalm (financiën) heeft gezegd meteen drastische ingrepen door te voeren als de FNV het sociaal akkoord alsnog ver werpt. Volgens Wellink is het belangrijkste probleem voor de economie dat er te wei nig mensen aan het werk zijn. Verder dreigt volgens hem een 'verdere ontsporing van de zorgkosten'. den haag/gpd - Supermarktcon cern Laurus (Super de Boer, Edah en Konmar) staat in de startblok ken om concurrent Albert Heijn te overvleugelen. Super de Boer krijgt een beter en breder assor timent en voor de Konmar-win- kels wordt een grootscheepse prijsverlaging van duizenden ar tikelen voorbereid. Dat kunnen er zelfs 7000 worden. Bij Edah zijn vandaag opnieuw 230 pro ducten in prijs verlaagd. Al veel langer loopt een test in twee Konmars in Zoetermeer en Zwijndrecht waar we 7000 artikelen in prijs hebben ver laagd", zegt woordvoerder F. Kremer. „Daar behalen we po sitieve resultaten en we sluiten zeker niet uit dat we dat geheel of gedeeltelijk gaan doorvoeren in de andere Konmar-vestigin gen." De actie komt bovenop de prijsverlagingen waarmee het concern marktleider Albert Heijn al twee keer is gevolgd. „Dat zullen we ook blijven doen; wij willen per se goedko per blijven dan de concurren tie." Naast de prijsverlagingen die blijven doorgaan 'zolang het moet' is Laurus druk bezig om haar ketens nieuw leven in te blazen. Na de mislukte om bouwoperatie waarbij alle win kels Konmar moesten worden, was het concern eind 2001 op sterven na dood. De Franse branchegenoot Casino stak de helpende hand toe en redde NMa volgt prijzenslag op de voet De Nederlandse Mededin gingsautoriteit NMa zegt de prijzenslag op de voet te vol gen. „We kunnen het bezit van een groot marktaandeel daardoor niet verbieden, het misbruik wel", aldus een woordvoerster. Eerder op de dag zei minister Veerman (landbouw) dat hij monopo liewaakhond NMa heeft ge vraagd een onderzoek in te stellen. Hij reageerde daarmee op de zorg in de Kamer dat de boeren de dupe worden van het gevecht om de klant. Gro te spelers als Albert Heijn, Laurus en Superunie kunnen door het grote aantal winkels stevig onderhandelen met toeleveranciers. De NMa keek al vaker naar hun inkoop- kracht maar van machtsmis bruik is niets gebleken. Veer man vindt het te ver gaan om prijzenstunts te verbieden of om minimumprijzen in te voeren. „Die zijn al lang afge schaft ter bevordering van de concurrentie," Laurus met een kapitaalinjectie van 200 miljoen euro waardoor ook banken nog eens 200 mil joen euro in Laurus wilden in vesteren. „We hebben een zware tijd achter de rug, maar die hebben we achter ons gelaten", zegt Kremers. „Iedereen in dit be drijf werkt momenteel met een enorme wilskracht en militaire precisie aan een minutieus her stelplan. Door de prijzenslag hebben we sommige dingen in een hogere versnelling gezet. Maar bij ons geldt: evolutie en geen revolutie. We bewandelen onze eigen weg." Onderdeel daarvan is het weer terug-ombouwen van alle Kon mar supermarkten naar vesti gingen van Super de Boer of Edah. Dat moet medio 2004 zijn gerealiseerd. Daarnaast blijven 45 grote Konmars be staan. „Dat moeten absolute topwinkels worden die uitblin ken in verse producten." Met Super de Boer is het con cern al verder. Over ruim een week komt de keten met een compleet nieuw aanbod van brood en kaas. Ook zijn er af spraken gemaakt met The Gre enery, de leverancier van groenten en fruit, over de vers heid van de producten. „De af stand van 'land naar klant' wordt korter; wij willen gewoon de 'best in fresh' zijn. Brood gaan we afbakken in de winkels opdat de klant 's avonds om half acht nog vers brood kan krijgen. Ook komen we met een De winkelwagentjes staan broederlijk naast elkaar maar de strijd om de gunst van de klant is hard. Foto: ANP/Robert Vos nieuwe lijn kant-en-klaar-maal- tijden en eind december intro duceren we een nieuw assorti ment kaas. Het moet allemaal verser, beter en ruimer." Hoewel Laurus over het eerste halfjaar weer een kleine netto winst mocht noteren (7 miljoen euro, tegen een nettoverlies van 128 ^niljoen euro over 2002) dringt de vraag zich op hoe het concern de peperdure prijzen oorlog en de aanpassing van het assortiment en winkelaan kleding financiert. Wellicht met Frans geld van grootaandeel houder Casino? „Nee, wij moeten zelf de broek ophouden. Ons herstelplan, waarijtij we helaas mensen heb ben moeten ontslaan, zorgt voor weer voor wat vlees op de botten en zo kunnen we stapje voor stapje nieuwe investerin gen doen. Daarnaast hebben we, samen met de Franse in breng, al veel geld verdiend door het stroomlijnen van bij voorbeeld logistiek en automa tisering." helsinki/haarlem/anp - Het Finse mediaconcern Sano- maWSOY heeft in het derde kwartaal de verkopen zien stij gen van 553,4 naar 583,3 mil joen euro. In Nederland geven de Finnen onder meer de tijd schriften Donald Duck, Libelle, Panorama en VT Wonen uit. Er werd een winst van 26,1 mil joen euro geboekt tegen een verlies van 19,6 miljoen in het zelfde kwartaal van 2002. Het operationele resultaat steeg van 19,1 naar 50,9 miljoen euro. Sanoma Uitgevers, de Neder landse poot, zag zijn omzet stij gen van 112,3 naar 113,7 mil joen euro. „We hebben te ma ken met de verslechterde eco nomie en met het verbod op ta baksreclame in tijdschriften", aldus financieel directeur Van der Schaaff van Sanoma Maga zines. Ook moet Sanoma op boksen tegen prijsvechters die met hoge kortingen adverteer ders voor zich proberen te win nen. Groei zit vooral in recent gelanceerde bladen als Celebri ty en de Nederlandse Flair. FNV Horecabond moet inkrimpen almere/anp FfnV Horecabond moet in drie jaar 1,6 miljoen euro bezuinigen. Penningmees ter De Vries verwacht dat daar door zeven kantoren moeten sluiten. Ook voor een deel van de 75 personeelsleden hebben de plannen. De bond heeft nu een jaarinkomen van 7,7 mil joen euro. Dat bedrag wordt voor ruim de helft opgebracht door indirecte subsidies van de werkgevers uit de sociale fond sen. De werkgevers hebben aangekondigd de premies voor die fondsen te verlagen. Ook dragen zij minder bij omdat de werkgelegenheid in de branche is gedaald. Volgens De Vries zal de contributie voor de 28.000 leden niet meer stijgen dan de inflatie. Zij dragen nu samen 3,7 miljoen euro bij.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7