Baath-partij roept op tot staking Irak BUITENLAND Een hel, een nachtmerrie, een catastrofe Ijskap noordpool binnen een eeuw gesmolten Poetin legt beslag op aandelen Yukos l Al-Douri organiseert verzet i f Andreotti vrijgesproken rome - Het Italiaanse hof van cassatie heeft ex-premier Giulio Andreotti gisteren definitief vrijgesproken van de beschuldi ging dat hij in 1979 de maffia zou hebben opgedr agen een te nieuwsgierige journalist te ver moorden. De uitspraak van het hof volgde een dag nadat justi tie bekend had gemaakt te wei nig bewijs te hebben om de rechtszaak tegen de ex-premier voort te zetten. Tien jaar voor bommenlegger ionden - Een voormalige kok die uit wrok over een bedrijfs ongeval bommen wilde plaat sen in een restaurant op de luchthaven Gatwick bij Londen is gisteren tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld. De 41-jari- ge Portugees had bij een onge luk in het restaurant in 1995 let sel opgelopen aan een hand. De man had 1 miljoen pond scha devergoeding geëist, maar slechts 22.000 pond (32.000 eu ro) toegewezen gekregen. Geen hoop voor mijnwerker moskou - Reddingswerkers hebben gisteravond de hoop opgegeven dat ze de laatste ver miste mijnwerker in de Zuid- Russische mijn Zapadnaja le vend vinden. De regionale au toriteiten lieten weten dat alle plaatsen waar de 48-jarige mijnwerker zich zou kunnen schuilhouden, zijn doorzocht. Norovirus velt cruisepassagiers zagreb - Ongeveer 250 passa giers van een Brits cruiseschip op de Middellandse Zee zijn ziek geworden door besmetting met het norovirus. Het cruise schip de Aurora ging woensdag voor anker in de Kroatische stad Dubrovnik, waar de passa giers aan een medisch onder zoek werden onderworpen, en is inmiddels op weg naar Grie kenland. In totaal bevinden zich zo'n 1.700 passagiers aan boord van de Aurora. Soldaat voor de krijgsraad Colorado springs - Een Ameri kaanse soldaat is in de VS voor de krijgsraad gedaagd wegens „laf gedrag" in Irak en het niet opvolgen van een dienstbevel. De 32-jarige sergeant Georg- Andreas Pagady zou na het zien van een ernstig verminkt lijk tij dens een patrouille in paniek zijn geraakt en geweigerd heb ben bevelen op te volgenAls hij schuldig wordt bevonden kan hij tot een gevangenisstraf wor den veroordeeld en wordt hij oneervol ontslagen. Een aan klacht wegens lafheid is volgens militaire deskundigen zeer zeldzaam. Parkeergarage in VS stort in atlantic city - Bij de instorting van een parkeergarage in aan bouw in de Amerikaanse staat New Jersey zijn gisteren drie bouwvakkers om het leven ge komen. Negentien werklui raakten gewond. Irak-miljarden door parlement Washington - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft er in grote meerderheid mee in gestemd 75 miljard euro te ste ken in de Amerikaanse militaire en politieke bemoeienissen met Irak en Afghanistan. Kort na middernacht in Washington stemden 298 parlementsleden voor en 121 tegen de voorge stelde uitgaven. Foto: AP Noorderlicht in New York new york - Als gevolg van de verhevigde zonneactiviteit was tot diep in het zuiden van de staat New York het noorderlicht waarneembaar. Waarschuwing voor vloedgolf tokyo - De Japanse autoriteiten hebben gewaarschuwd tegen een vloedgolf of tsunami, nadat onder de zee ten noordoosten van Tokio een krachtige aard beving was geweest. Er is als ge volg van de beving geen schade gemeld. De aardbeving had vanmorgen een kracht van 6,8 op de schaal van Richter. vrijdag 31 OKTOBER 2003 door Peter de Jaeger Bagdad/AP - De Baath-partij van Saddam Hussein heeft gisteren in pamfletten die in Bagdad zijn verspreid opgeroepen tot een driedaagse algemene staking, te beginnen op zaterdag. Aanhou dend geweld heeft de Verenigde Naties evenals het Internationa le Comité van het Rode Kruis en Artsen Zonder Grenzen doen be sluiten hun personeel tijdelijk uit Bagdad terug te trekken. De pamfletten met de stakings- oproep zijn ondertekend door het .Algemeen Commando" van de Arabische Socialistische Baath-partij. De staking moet „onze vijand tonen dat wij een volk zijn dat één is". Het was niet mogelijk te verifiëren of de pamfletten inderdaad afkom stig zijn van restanten van de partij van Saddam. In het noorden van Bagdad, na bij de Amerikaanse militaire ba sis op het vliegveld Al-Mutha- na, raakten bij twee bomexplo sies twee militairen gewond. De stad werd de afgelopen dagen geteisterd door zelfmoordaan slagen op politiebureaus en het hoofdkantoor van het Rode Kruis in Irak De politie was gisteren op nieuw het doelwit; een automo bilist die een handgranaat wilde gooien naar een politiebureau aan de rand van de zwaarbe waakte 'groene zone' waar de Amerikaanse bezettingsmacht zijn hoofdkwartier heeft kon bijtijds door agenten word overmeesterd. |i De Verenigde Naties zei<ji hun personeel tijdelijk uit Bji dad terug te trekken om ziel? beraden op de plaatselijke V ligheidssituatie. VN-medev^ kers in het noorden van I?i blijven op hun post. p Amerikaanse eenheden zijnjf gemiddeld 33 keer per iy doelwit van aanvallen, vergil ken met gemiddeld 12 per ijs in juli. Het Amerikaanse mi terie van defensie denk datpl zat Ibrahim al-Douri, voormè' vice-voorzitter van Iraks Rei" lutionaire Commandoraad vertrouweling van Sadd)| Hussein, actieve steun geeft «i een met al-Qaeda verbon<| terreurgroep bij het plegen aanslagen in Irak. Volgens medewerker hebben twee fi vangengenomen leden vanfl terroristische groepering Ari€ al-Islam dit verklaard. Het #1 het eerste bewijs vormen datb den van het gevallen regijd van Saddam in het verzet te£i de Amerikaanse bezetting u Irak samenwerken met buitid landse terroristen. »t Al-Douri is de nummer zes 1*' de lijst van oorspronkelijk li gezochte leden van het oudeP gime. Hij geldt als een van St> dams meest gewaardeerde trouwelingen. Zijn dochter v! getrouwd met Saddams zo Uday, die in juli door AmJ kaanse troepen werd gedood moskou/ap-rtr - De Russische justitie heeft beslag laten leggen op een belangrijk deel van de aandelen van oliemaatschappij Yukos. De beslaglegging houdt verband met de arrestatie afge lopen weekeinde van de top man van Yukos, Michaïl Chod- orkovski, die wordt beschuldigd van fraude en belastingontdui king. Volgens het Russische persbu reau Interfax is 53 procent van de aandelen in beslag geno men. Yukos heeft de actie be vestigd, maar meent dat er 44 procent van de aandelen in het geding is, met een waarde van circa 12 miljard dollar. De arrestatie van de oliemj» naat Chodorkovski, de rijlri man van Rusland, leidde b% deze week tot grote onrust L, de financiële markten. T% gisteren de beslaglegging kend werd, duikelden de aijs delenkoersen in Moskou |C nieuw. >j, Poetin accepteerde gisteren I ontslag van chef-staf Alekst* der Volosjin. De chef-staf b zijn ontslag uit protest tegen* arrestatie van de topman Ch* orkovski. E Volosjin wordt opgevolgd d^s zijn plaatsvervanger, de dirje, teur van de Russische gasgigfc( Gazprom Dmitri Medvedev. De bovenste satellietfoto laat zien hoe de noordpool er in 1979 uitzag. Een blik op de onderste foto maakt duidelijk hoeveel ijs sinds die tijd is gesmolten. Als het smelten van de ijskap in het huidige tempo doorgaat, is tegen het einde van de eeuw alle ijs verdwe nen. Foto: G PD/NASA den haag - De ijskap rond de noord pool is binnen honderd jaar verdwe nen. Dat is de conclusie die de Ame rikaanse ruimtevaartorganisatie NA SA trekt uit recent onderzoek en uit vergelijking van satellietfoto's. „De opwarming van de aarde is het grootst bij de noordpool. Dat ver moeden hebben we nu hard ge maakt aan de hand van satelliet- beelden", zegt onderzoeker Josefino Comiso van het Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Mary land. Vanuit de lucht zijn de bodemtem- peraturen bijgehouden tussen 1981 en 2001. Het blijkt dat dit ge bied in die periode gemiddeld 1,22 graden Celsius warmer is gewor den per decennium. Er zijn wel regionale verschillen, in het noorden van Noord Amerika is de opwarming het hoogst en op Groenland koelt het zelfs iets af. Al met al verloopt de modale stijging van de temperatuur sinds 1980 acht keer zo snel als in de afgelo pen honderd jaar. Verder vonden de onderzoekers dat de zomers gemiddeld langer worden, omdat de lente eerder be gint en de herfst pas later intreedt. Hierdoor smelt er meer ijs en wordt de ijskap dunner, wat het smeltproces weer extra versnelt. Als de trend van verdwijnen van negen procent van de ijskap per tien jaar zich voortzet is over hon derd jaar de noordpoolkap volledig verdwenen. De oorzaak is overigens niet uit sluitend het broeikaseffect. De on derzoekers wijzen op veranderen de atmosferische drukpatronen boven de ijskap die het zee ijs ver der laten verdwijnen. „Het is een elkaar versterkende wisselwer king", zegt klimaatonderzoeker Frank Selten van het KNMI. „Doordat de ijskap smelt is een kleiner deel van de Arctische Zee bedekt met ijs. Hierdoor wordt de zonnestraling meer geabsorbeerd door de oceaan en wordt het zee water plus de lucht boven de oce aan warmer. Omdat zee ijs zoet is komt er bij smelting van de ijskap meer zoet water in de oceaan te recht." „Dat proces beïnvloedt het hele zee-ecosysteem en de stromingen. Daar komt nog bij dat normaliter koud en zout water naar beneden zakken. Maar door toename van warm en zoet water staat dit pro ces op zijn kop. Die veranderingen samen beïnvloeden de circulatie van de wereldzeeën en daarmee het wereldklimaat." „Verder komt door het smelten van permafrost in de kustgebieden in het ijs opgeslagen koolstofdioxi de en methaangas, twee sterke broeikasgassen, weer vrij in de lucht. Hierdoor neemt het broei kaseffect en verdere opwarming van de aarde in een nog rapper tempo toe." door onze correspondent Ans Bouwmans santa ysabel - Een lange sliert vuur loopt diagonaal over de heuvel. De vlammen likken, laai en en razen, een spoor van zwar te aarde achterlatend. Bij deze verdedigingslinie van Santa Ysa bel, een klein dorpje ten noord westen van Julian in Zuid-Cali- fornië, vechten heldhaftige brandweermannen tegen het vernietigende vuur. „Precies midden er op", constateert Ole Olson tevreden als een vliegtuig je een lading water dropt. Chemische vuurvertragers kleu ren het water dat in een grote plens naar beneden stort knal rood. Het heeft onmiddellijk ef fect. Vlammen maken plaats voor witte rook, maar het lijkt niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Het vlieg tuigje blijft komen en gaan. Ole Olson kan er zijn ogen nauwe lijks van afwenden. Soms lijkt het vuur ineens tot een uitspat ting te komen. Als een oranje hulk die zijn kracht wil tonen. Fascinatie is voor Ole Olson echter niet de reden waarom hij gebiologeerd blijft toekijken op het parkeerterrein van Dudley's bakkerij in Santa Ysabel. Hij is de eigenaar van een antiekzaak hier. Drie dagen al slaapt hij in zijn auto, de winkel is zijn le- vensbezit. „Mijn pensioen zit er in. Een half miljoen." Niemand zal hem hier wegkrijgen, zegt hij.Als mijn huis gaat, ga ik ook." Olson is niet de enige die er zo over denkt. Alhoewel het over grote deel van de inwoners van 1 ft door brand bedreigde er' In het spoor van het allesverwoestende vuur verwoeste gebied in Zuid-Cali- fornië luistert als ze de op dracht krijgen te evacueren, zijn er ook dwarsliggers. Ze wil len tot het laatste moment blij ven om hun bezit te bescher men, ook al moeten ze dat wel licht met hun leven bekopen. Het zijn gekken, denkt evacuée Rich. „Dat is toch niet je leven waard?" Er zijn tot nu toe twintig doden (onder wie een brandweerman) toegeschreven aan de bosbran den. De autoriteiten denken nog meer lijken aan te treffen in de geblakerde resten van de ruim 2600 woningen die tot nu toe zijn afgebrand. Sommige doden werden bij hun auto ge vonden. Wie rondrijdt over de kronkelige wegen naar de afge legen dorpjes en wijken begrijpt al snel waarom het pad naar de veiligheid voor sommigen te lang was. De bosbranden in Zuid-Califor- nië zijn de ergste uit de historie van de staat. Het is een hel, een nachtmerrie, een catastrofe, zeggen bewoners, brandweer en bosbeheer. Er woeden bran den ten noorden van Los Ange les, boven San Bernardino en ten noord- en zuidoosten van San Diego, tot in Mexico toe. De twee gevaarlijkste zijn de Old Fire, bij San Bernardino, en Cedar Fire bij Julian. De laatste brand is officieel de aller groot ste in de geschiedenis van Cali- fornië. Alle branden bij elkaar hebben meer dan 290.000 hec tare in de as gelegd. Het vuur is wispelturig en maakt geen onderscheid, al hoewel brandweermannen er soms in slagen het vuur rond om huizen en dorpen tegen te houden. De vernietiging is op sommige plekken compleet. Zo is het dorpje Cuyamaca volledig verwoest, net als talloze huizen en stacaravans in gemeen schappen in de bergen en bos sen van Zuid-Californië, en na bij San Diego is een complete villawijk in de as gelegd. Overal dezelfde geel-bruine ra vage, met grijs as op de grond en een bakstenen schoorsteen die eenzaam overeind staat. Zelfs de randen van zwemba den zijn gebarsten. In Del Rosa, San Bernardino, loopt een man hulpeloos met een hark tussen de verbrande resten van het huis van zijn ouders. Hij port her en der even in de as, alsof hij nog iets wil redden. Met een machteloos gebaar draait hij zich om en loopt weg. „Ik heb meer vuurstormen meegemaakt, maar nog nooit eentje zoals deze. Het maakt dat ik me machteloos voel", vertolkt een brandweerman het gevoel na een week. Van de tien grote branden waren er giste ren nog zeven over. De brand weer heeft moeite ze te bestrij den omdat ze zo fel zijn. In to taal zijn er zo'n 12.000 brand weermannen aan het werk bij de diverse brandhaarden. Ze beschermen huizen met foam of gel, stichten defensieve vuur tjes, kappen bomen en ruimen struiken om een brandgang te creëren en bestrijden de brand vanuit de lucht. Regen en afne mende wind maken de brand beter te beheersen, zoals de af gelopen dagen te merken was in het geteisterde gebied. De economische schade van de bosbranden is naar schatting 2 miljard dollar, maar er wordt niet verwacht dat de economie van Californië - een van de grootste in de wereld - er echt onder zal lijden. Er zijn vrijwel geen bedrijven vernietigd door het vuur. Ook zal veel van de schade worden vergoed door verzekeringsmaatschappijen. Meer dan drieduizend gebouwen zijn inmiddels door het vuur verwoest, seerd gewoon weer in gebruik worden genomen. Foto: AFP Dit verkeersknooppunt bij San Diego kon nadat het vuur was gep?s* en springt de overheid bij met noodhulp. Door de heropbouw wordt weer flink wat geld in de economie gepompt. Experts verwachten overigens dat het positieve effect daarvan wel meevalt. Alhoewel de verkopers van een luchtzuiveraars goede zaken doen in het zuiden van Californië^ Tn totaal zijn er 105.000 mensen geëvacueerdrEen aantal van hen is alweer naar huis. De rest verblijft in hotels, gehuurde woningen, bij familie of in op vangcentra van het Rode Kruis. Sommige geëvacueerden lopen rond als zombies, anderen zijn angstig, berustend of boos. Maar optimisme lijkt bij Ameri kanen in de genen te zitten. Herbouwen is voor bijna ieder een die zijn huis kwijt is de eer ste prioriteit. De bosbranden hebben in Cali fornië nog niet geleid tot een discussie over wonen in een brandgevaarlijk gebied. Wie leeft in een van de prachtige staatsbossen, weet dat brand erbij hoort. „Het is een risico, dat op de koop toe wordt geno men om in de vrije natuur te kunnen wonen", zegt ecoloog Eric Knapp. De Santa Ana wind en de grote droogte, hebben ge zorgd voor een inferno waar-ta* over nog lang zal worden na^ei praat. Maar de mens was voer0 zover bekend in alle gevallenI"1 aanstichter, soms zelfs opzetfs lijk. Niet vérwonderlijk wellief0 dat op de 'praatradio' - popu44 laire, veelal conservatieve baf^ belzenders in de VS - de eerst?^ speculaties over de verantwol10 delijkheid van al-Qaeda al wei te horen zijn. 'e

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6