Politie komt niet meer bij blikschade NÜ IN DE WINKEL! BINNENLAND 2 Offensief Justitie tegen gevaarlijk Chinees namaakspeelgoed Marine heeft weinig te vrezen op missie in Liberia woonideeë Gemeenten: Integratiebeleid hardvochtig 'Situatie Nederlandse soldaten Irak stabiel' FIOD verontrust over cadmium in kermisspeeltjes Stille tocht voor 'vier lieve mensen' Zelfs Dijkstal valt minister Verdonk af ANWB neemt rol mogelijk over Hometrainers en loopband mee tegen de verveling niet te vroeg uit gevangenis Meer steun jonge boeren rwóotjrtfid.wakjf Het woonblad waar je écht wat aan hebt! petes voor vrijdag 31 oktober 2003 okken op pc nhem Justitie eist uiteenlo- nde geldboetes tegen horeca- irijven die klanten in staat lien via internet op 'fruitau- naten' te spelen. 'Gelegen- id geven tot gokken' vindt stitie. De internetzuilen zijn beslag genomen. Bedrijven oesten zich gisteren voor de onomische politierechter in nhem verantwoorden. In de fetaria en restaurants stond n 'internetzuil'. Wie opstart- kreeg een startpagina voor n neus met doorklikmogelijk- den naar een internetadres, steren werden geldboetes ge it van 450 tot 5000 euro. den haag/gpd - De fiscale op sporingsdienst FIOD-ECD heeft de afgelopen weken grote partij en namaakspeelgoed uit China in beslag genomen. Het speelgoed, dat vooral be stemd is voor kermissen, mark ten en braderieën, wordt als 'gevaarlijk' bestempeld. De speeltjes bevatten onder meer te hoge gehaltes van het giftige cadmium. Het namaakspeelgoed bestaat vooral uit knuffelbeesten van populaire figuren als Nijntje en Winny the Pooh en zogeheten Beyblade Spinners, kleine plas tic tolletjes. De FIOD-ECD en het openbaar ministerie willen niet zeggen waar de invallen hebben plaatsgevonden. Maar volgens ingewijden is dat ge beurd bij enkele grote impor teurs in het oosten van het land, waarschijnlijk Gelderland. Het zou gaan om 'grote jon gens', die zelf in China produc tielijnen in gang kunnen zetten. De inbeslagnames staan los van de aanstaande feestmaanden, waarin altijd veel speelgoed wordt verkocht, lustitie en de Fiscale opsporingsdienst beslo ten tot de invallen nadat de douane de afgelopen maanden een aantal ladingen onder schepte. „Toen is besloten voor een thematische aanpak", al dus een FIOD-ECD-woordvoer- ster. Volgens haar zijn gisteren acht containers vol speelgoed in beslag genomen. Op twee andere plaatsen zijn eerder al vier en nog eens twee contai ners in beslag genomen. Al het speelgoed zou zijn bestemd voor de Nederlandse markt. Het is niet bekend hoeveel het partijen waard zijn. De FIOD/ECD en SNB React, de voormalige Stichting Na- maakbestrijding, stellen dat het speelgoed gevaarlijk kan zijn. Behalve de te hoge gehaltes cadmium, gevaarlijk met het oog op sabbelende kinderen, is de kwaliteit vaak slecht. Onder deeltjes kunnen afbreken of losschieten. Dat kan in het ern stigste geval verstikkingsgevaar opleveren. Een zegsman van openbaar mi nisterie wil niet zeggen of er aanhoudingen zijn verricht. Mogelijk volgen nog meer in vallen en inbeslagnames. „We hebben een aantal onderzoe ken lopen", is alles wat hij kwijt wil. kerkrade/gpd - Tussen de vier- en vijfduizend mensen hebben gis teravond in Kerkrade meegelopen in de bijna vier kilometer lange stille rouwtocht ter nagedachtenis aan de vorige week vermoorde sportschoolhouder Lei, zijn vrouw José, zoon Patrick en dochter Da- niëla Vromen. De tocht was een demonstratie van ingetogen mas saal verdriet om het verlies van vier 'lieve mensen'. De tocht begon bij de sportschool van de familie, waar Lei werd doodgeschoten door zijn compagnon en ex-vriend van zijn dochter. De tranen bij de deel nemers aan de massale rouwtocht kwamen om kwart voor acht, toen het gezelschap de Renierstraat inwandelde, waar het huis van de familie Vromen ligt. Daar schoot de man drie familieleden neer. Het voortuintje ligt bezaaid met rozen. Knuffelbeertjes leunen tegen de gevel of de voordeur. Mensen bogen of vouwden hun handen. Een enkeling bad en sloeg een kruisje. Foto: ANP/Robert Vos den haag/gpd - Gemeenten vinden het nieuwe integratiebe leid van WD-minister Verdonk hardvochtig. De houding van de minister, zeggen zij, is neer buigend en getuigt van weinig kennis van wat er in gemeenten speelt. Dat bleek gisteren tijdens een door de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) geor ganiseerd congres over integra tie. Verdonk kreeg daar de 'Lo kale Integratieagenda' overhan digd, waarin gemeenten hun vi sie geven op het integratiebe leid. De gemeenten en de minister staan op veel punten lijnrecht tegenover elkaar. De prominen te WD'er en ex-minister van binnenlandse zaken Dijkstal viel Verdonk tijdens de forum discussie gisteren zelfs publie kelijk af. Hij vindt dat de minis ter allochtonen criminaliseert en dat het debat te hard wordt gevoerd. „De politiek profileert zich over de rug van allochto nen." Dijkstal vindt dat het integratie beleid niet bij het ministerie van justitie thuishoort. „Het lijkt zo of zij allemaal misdadi gers zijn, terwijl het gros ge woon prima meedoet in de Ne derlandse samenleving. Op de ze manier druk je mensen in een hoek en dat doet de inte gratie geen goed." De Groningse wethouder Pattje vindt dat de minister met haar harde beleid en een bezuini ging van zestig miljoen euro de gemeenten geen goede dienst bewijst. „Ze loopt ons eerder voor de voeten dan dat ze ons helpt een stap vooruit te zetten in het integratieproces." Alleen het voorstel van Verdonk om strengere regels te stellen aan het leren van de Neder landse taal door allochtonen vinden de gemeenten een goed idee. Verder verschillen de me ningen over betere integratie sterk. Waar de minister 'eigen verantwoordelijkheid' van de nieuwkomer tot dogma verheft, spreken gemeenten over ge deelde verantwoordelijkheid van autochtone én allochtone burgers voor het slagen van de integratie. Gemeenten vrezen dat de regie hen straks wordt ontnomen en alleen de rijksoverheid nog een vinger in de pap heeft. Onver standig, vinden ze, want de fei telijke integratie moet juist in wijken en buurten gestalte krij gen. „Daar zijn de gevolgen van landelijk beleid voelbaar en moet dat beleid ook kunnen worden bijgesteld als het in de praktijk niet blijkt te werken", aldus Pattje. Verdonk probeerde de gemeen ten gerust te stellen met de be lofte dat ze goed naar hen zal blijven luisteren. Maar het wan trouwen en de ergernis zijn groot. De minister kreeg op het con gres ook het eerste exemplaar van een nieuwe, populaire ver sie van de Nederlandse Grond wet overhandigd. De gemeen ten willen die alle nieuwkomers aanbieden na het succesvol af ronden van de inburgering. Dijkstal stelde voor ook de 150 Kamerleden een exemplaar toe te sturen. „Dan weten ze ten minste waar ze over debatte- arnhem/gpd - De politie stopt met het tijdrovende opnemen van botsingen met alleen mate riële schade. De Raad van Hoofd commissarissen neemt het for mele besluit volgend jaar april. Vanaf 2005 moet het praktijk worden dat de politie niet meer komt voor simpele aanrijdingen. De aanwezigheid van de politie bij ongevallen zonder gewon den is louter om de blikschade voor de verzekering te regelen. Het is mogelijk dat straks de ANWB een rol gaat spelen bij de afhandeling van de schade en het wegslepen van de auto. De ANWB zegt het besluit van de politie eerst te willen af wachten. Het Verbond van Ver zekeraars staat er niet afwijzend tegenover. Korpschef K. Bakker van de po litieregio Gelderland is voor stander van het stoppen met het opnemen van blikschade. „Dit is geen kerntaak van de politie. Al vijf jaar lang roepen we dat we daar als politie vanaf willen. Telkens werd de discus sie vertraagd door de verzeke ringsbranche en de ongevallen- registratiebureaus van rijkswa terstaat en het CBR. Agenten werken niet voor statistieken en verzekeringsmaatschappij en Voor hulp bij het invullen van de schadeformulieren kan de ANWB worden gevraagd", al dus de korpschef. Het Verbond van Verzekeraars ontkent de blikschadediscussie te vertragen. „Integendeel, we willen juist nauwer bij het voor stel betrokken worden. Op zich zijn we zelfs niet tegen. Maar de criteria die de politie gaat han teren, moeten glashelder wor den. Dat ontbreekt nu nog", al dus woordvoerder G. Klooster boer. Hij wijst erop dat het schadeformulier recent is ver beterd, zodat het invullen ervan door brokkenmakers eenvoudi ger is geworden. Hoofdcommissaris Bakker ver wacht dat het besluit wel het imago van de politie schade zal berokkenen. Automobilisten zullen in eerste instantie boos naar de politie wijzen, beseft hij. „Binnen de Raad van Hoofdcommissarissen hebben we afgesproken dat we maar door die zure appel moeten heen bijten. De politie is een 24-uursbedrijf. Altijd bereik baar. Wij zijn zo te veel tijd kwijt aan zaken, die niet tot de eigen kerntaken behoren. Agenten zijn zo loyaal, dat ze mensen in nood niet in de kou laten staan." den haag/anp - De situatie voor de Nederlandse soldaten in Irak is op het moment rede lijk stabiel. Met deze bood schap keerde een delegatie van de Tweede Kamer gisteravond terug in Nederland. De Kamer leden bezochten de Nederland se soldaten in de zuidelijke pro vincie Al Muthanna in Irak. Regering en Tweede Kamer moeten binnen enkele weken beslissen of de Nederlandse soldaten nog een half jaar lan ger deel blijven uitmaken van de stabilisatiemacht SFOR. De delegatieleden konden daar nog geen uitspraak over doen. CDA'er De Haan was geneigd in te stemmen met verlenging. „Maar dat is mijn persoonlijke, voorlopige conclusie." WD'er Wilders wil meer veiligheidsga ranties voor de Nederlandse soldaten, net als PvdA'er Koen- ders. Volgens Koenders is tijdens het bezoek duidelijk geworden dat de Nederlandse soldaten heel nuttig werk doen in Irak. „Ze le veren een belangwekkende bij drage aan de redelijke mate van stabiliteit die er in hun omge ving bestaat." Volgens Koenders kan de situa tie echter van het ene op het andere moment omslaan. Hij spreekt van een politiek machtsvacuüm en 'grote be stuurlijke warrigheid'. nschede groenst an Nederland Klinkhamer ischede - Enschede werd gis ten officieel bekroond als oenste Stad van Nederland ihet Gelderse Rozendaal als it groenste dorp. De winnaars D de Nationale Groencompe- ie van Entente Florale ontvin- n ieder een cheque ter waar- tvan 5000 euro. De twee aatsen vertegenwoordigen ederland tijdens de Europese itente Florale. ichtmacht bergt ommenwerper volle - Medewerkers van de ininklijke Luchtmacht en de tmeente Zwolle beginnen aandag met de berging van n Britse bommenwerper. De ncaster stortte in de nacht n 21 op 22 mei 1944 neer ten lorden van Zwolle. Aan de nd van foto's van de Britse lyal Air Force heeft de lucht- icht de locatie van het neer- storte toestel bepaald. „Mo- lijk ligt ook een deel van de mmenlast in de grond", zegt rgingsofficier Spierings van luchtmacht. De berging is ar verwachting eind decem- ir afgerond. den haag/anp - Schrijver Ri- chard Klinkhamer is niet te vroeg uit de gevangenis geko men en zijn vrijlating had niets te maken met een cellentekort. Klinkhamet is niet vrijgelaten maar 'in een penitentiair pro gramma geplaatst'. Via elektro nisch toezicht wordt gecontro leerd of hij de voorwaarden daarvan naleeft. Dat schrijft mi nister Donner van justitie in een brief aan de Kamer. De 'vrijlating' van de schrijver, die in 2001 werd veroordeeld wegens de moord op zijn vrouw in 1991, veroorzaakte veel ophef in zijn voormalige Groningse woonplaatsen Gan- zedijk en Hongerige Wolf. De inwoners vonden het kwalijk dat een cellentekort reden zou zijn voor een kortere straf en vroegen Donner om Klinkha mer weer achter slot en grendel te stoppen. Het CDA stelde schriftelijke vragen over de kwestie. Maar volgens Donner is het besluit niet het gevolg van een cellentekort. oto's op internet reken piraat op euwarden - De nieuwe zen- srvan Radio Breekijzer in euwarden is gistermiddag n drie uur in beslag genomen, orige week vrijdag werd de indpiraat uit de lucht gehaald laar een dag later was Breek- :er weer in de ether. Foto's op website braken de zenderpi- at op. Daar kon de radiocon- oledienst zien dat Radio eekijzer bezig was met de ileg van een nieuwe zender. Meer taken erkeerswacht' haag - Verkeersovertreders 1 lokale en provinciale wegen oeten voortaan door ver- lerswachten kunnen worden ïboet. Die wens hebben ge- iiten en provincies in een rtrouwelijke brief aan de mi sters Donner (justitie), Rem- 5 (binnenlandse zaken) en ijs (verkeer) geuit. De politie u zo meer tijd krijgen voor dere zaken. Het kabinet zal Lens woordvoerders van de trokken ministeries afwijzend ;eren. loogleraar kreeg eld van bedrijf ntECHT - Een hoogleraar hepa- ilogie (leverkunde) heeft ver- vegen dat hij geld ontving van in bedrijf dat apparatuur voor jn wetenschappelijk onder- lek leverde. Het Universitair edisch Centrum Utrecht 1MCU) zegt bewijzen te heb- en van 'een niet gemeldde af- onderlijke geldstroom'. Bij het nderzoek liep een van de ne- tntien patiënten die met het iparaat werden behandeld ellicht blijvende neurologi- he schade op. De hoogleraar, onderzoek verrichtte bij pa riten met een chronische he- itis C-infectie, heeft inmid- ontslag genomen. den haag/gpd - Het wordt voor jonge boeren gemakkelijker een agrarisch bedrijf over te nemen. Minister Veerman van land bouw stelt 20 miljoen euro be schikbaar om de financiering van een overname te vereen voudigen. Eerder kregen de jonge boeren al extra fiscale voordelen. De minister deed zijn toezeg ging bij de behandeling van de landbouwbegroting. Een grote meerderheid in de Tweede Ka mer drong bij de minister aan op extra steun voor jonge boe ren. Met name fractievoorzitter Van der Vlies van de SGP heeft hartstochtelijk gepleit voor ex tra steun. De agrarische sector heeft een groot probleem met het vinden van opvolgers voor het boeren bedrijf. De bedrijven zijn duur, de marges klein. Financiering met een banklening is daarom nauwelijks mogelijk. Zestig pro cent van de agrarische onder nemers is ouder dan 55 jaar en heeft geen opvolger. Kinderen willen het bedrijf vaak wel over nemen, maar krijgen de finan ciering niet rond. Vorige week besloot staatsse cretaris Wijn van financiën al om de successiewetgeving voor jonge boeren te versoepelen. Zo tellen melkquota niet langer mee bij de waardebepaling van een over te nemen agrarisch bedrijf. Dat scheelt al snel tien duizenden tot honderdduizen den euro's aan belasting. Gisteren deed Veerman er nog eens 20 miljoen euro bij. Hij wil het geld beschikbaar stellen in de vorm van een rentesubsidie op de leningen die jonge boe ren moeten afsluiten voor de overname van een bedrijf. De minister verbindt wel voor waarden aan de rentesubsidie. Zo moeten boeren voldoen aan de regels op het gebied van die renwelzijn en milieu. (advertentie) door Lianne Sleufjes den helder - Een handjevol ho metrainers en loopbanden staat opgesteld tegen de achterwand van de hangar in het transport schip de Rotterdam. „Om de verveling tegen te gaan als we voor de Liberiaanse kust lig gen", glimlacht kapitein ter zee Hank Ort, de 46-jarige com mandant van de Rotterdam. Nederland neemt drie maan den deel aan de VN/vredesope ratie in Liberia. Er moet wel gewerkt worden, maar van maritieme dreiging is geen sprake. Vanaf het land zal de Rotterdam weinig last on dervinden. Het schip blijft drie mijl uit de kust liggen. De pira ten die er af en toe voorbij dob beren, hebben het vermoedelijk niet voorzien op marinesche pen. En mocht dat wel zo zijn, dan brengen de 50 millimeter mitrailleurs hen wel op andere gedachten. Aangezien de Nederlanders nauwelijks aan wal zullen ko men, wordt het risico geschat op 'nihil', zoals kolonel Theo Damen stelt. Hij is chef opera ties van het crisisbeheersings- centrum van het ministerie van defensie. Daar worden de risi co's in kaart gebracht. Met Ort showt hij donderdag de Rotter dam plus bemanning aan de pers, om te laten zien wat het amfibisch transportschip in zijn mars heeft. Nu wacht de Rotterdam nog in de haven van Den Helder. Schip en bemanning zijn ge reed voor vertrek. De Tweede Kamer besluit komende dins dag of zij deelname aan de mis sie in Liberia goedkeurt. Zo ja, dan vaart het schip woensdag ochtend om 11 uur uit. Met aan boord ongeveer 270 man, varië rend van de normale scheeps bemanning tot een chirurgisch team, en 25 mariniers ter be scherming. In eerste instantie dient het als hospitaalschip voor gewonde VN-militairen, later als trans porteur van goederen en mili taire troepen. Eventueel kan het ook drinkwater maken uit zee water voor VN'ers aan de wal. Het is maar wat VN-comman- dant Opande, die het bevel voert over de operatie, voor de Rotterdam in petto heeft. In Liberia is de afgelopen zo mer een vredesakkoord gete kend. De VN gaat toezien op handhaving ervan. Daarvoor gaan 15.000 militairen uit zo'n Goederen worden aan boord gebracht van de Hare Majesteit Rotterdam in de haven van Den Helder. Het schip van de marine vertrekt vermoedelijk volgende week naar Liberia. Foto: ANP/Koen Suyk 25 landen naar het West-Afri- het schip er ligt, dient het ge- rurgisch team aan boord en kaanse land. wond geraakt VN-personeel te heeft de Rotterdam een goed Zeker de eerste drie weken dat verzorgen. Daarvoor is een chi- geoutilleerde operatiekamer. Dat er maar één team meegaat, is volgens anesthesist Bleeker logisch. „Na de behandeling moet er ook plaats zijn om de patiënten te verzorgen. En als de chirurg twaalf uur aan een stuk heeft staan opereren, lig gen hier de bedden vol." Behal ve gewone ziekenbedden, zijn er negen intensieve zorgbedden op de Rotterdam. Het is de bedoeling dat half de cember in Monrovia een veld hospitaal is opgezet, waar de gewonden dan naartoe kunnen. Tot die tijd worden ze naar de Rotterdam gevlogen. Het schip heeft daarvoor twee Lynx-heli kopters aan boord. Later zal de taak zich toespitsen op het transport van goederen en troepen. Over land is vervoer moeilijk, de Liberiaanse wegen zijn slecht. Aanlanden via de kuststeden Monrovia, Harper of Buchanan is dan efficiënter. De Rotterdam beschikt over twee landingsvoertuigen om mensen en spullen aan land te zetten. In de Tweede Kamer heeft al leen de WD moeite met de missie. De fractie ziet het liefst dat een groot land als Amerika of Frankrijk een aanzienlijk deel van de militairen levert, maar dat is niet het geval.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5