Crisis dreigt over islamitische scholen BINNENLAND1 Van der Hoeven wil basisvorming veranderen Les in de kerk Verzetsmuseum krijgt vermombril Hannie Schaft innige toekomst kleine vliegvelden PA wil allochtonen strenger keuren Protest tegen 'ongepast feest' Borssele Bendes achter kwart thuisteelt van hennep Je man Joot Hulst - In een sloot in Hulst in ivs-Vlaanderen is gister- h eg rond vijf uur het li- van een nog onbekende evonden. De politie gaat s snog uit van een misdrijf en grootschalig onder- vjqegonnen. r| (>r tuchtcollege jr neusspray r villebrord - De vader van 3%y die een verkeerde >ray kreeg toegediend, iaar het tuchtcollege. De >ray voor de vijf maanden >aby Zahra was maandag plaatselijke apotheek af- nlld. Toen het bij de baby toegediend, hield ze op demen en moest ze met zj naar het ziekenhuis. De leker heeft toegegeven dat 1de bereiding van de spray jt heeft gemaakt, maar zich bij de familie niet :huldigd. riingisch Veld Buren Op en naast het be- le kerkhof in het stadje hebben archeologen een isch grafveld uit 500 na gevonden. Tot nu toe itien graven blootgelegd, uit de Karolingische tijd in Nederland niet vaak roffen, aldus een woord - ;r van de gemeente. Het Tof in Buren is helemaal aarom maakte de ge- te een plan om de be- laats uit te breiden. Bij de werkzaamheden stuitten 4 sntewerkers op skeletten, er elf skeletten waren roffen schakelde de ge ile de provinciale archeo- tien jaar cel r moord zus echt - Een 23-jarige Af- se man die zijn vier jaar r e zus in Zwijndrecht op *3wijze vermoordde, is gis- in Dordrecht veroordeeld ftien jaar cel. Het open- hinisterie had die straf eëist. De rechtbank ver zie geschokt te zijn door de \ijze van de man. Dagen Ve moord had de Afghaan jes al geslepen om er zijn lee dood te steken. Hij lelfs nog bij zijn zus op be am het huis te verkennen, iotief voor de moord is I [helemaal duidelijk gewor- jgpe man beweerde dat jien in zijn hoofd hem op- j it hadden gegeven. vrijdag 31 oktober 2003 'Onderwijsbond: Politieke flinkdoenerij is in de mode' den haag/gpd - De basisvorming in het voortgezet onderwijs wordt dras tisch herzien. Minister Van der Hoe ven (CDA, onderwijs) vindt dat de ba sisvorming haar langste tijd heeft ge had. In de Kamer klinkt instemming, maar uit het onderwijs komt kritiek. „Basisvorming is onzin, daar moeten we vanaf', zei de minister gisteren. „Erken de verschillen, dan geef je leer lingen pas een gelijke kans." £)e basis vorming werd tien jaar geleden inge voerd, met als idee dat leerlingen van alle niveaus eerst gezamenlijk in een klas komen. In de praktijk is daar nooit iets van terechtgekomen. Scholen la ten vwo- en vmbo-leerlingen over het algemeen niet twee jaar samen in de klas zitten. Van der Hoeven wil de wet nu aanpassen op de praktijk. In het onderwijsveld is sceptisch ge reageerd. W. Drescher van de Algeme ne Onderwijsbond (AOb) vindt het 'politieke flinkdoenerij'. „Ddat schijnt in de mode te zijn. Op dit moment is een commissie een rapport aan het schrijven over de basisvorming. Wacht dat nou eerst eens af. Van ons mag de basisvorming weg. We hebben die nooit verwelkomd. Kinderen die niet zo sterk begaafd zijn, krijgen voor hun doen veel te veel theoretische stof aan geboden." In de Tweede Kamer zijn vooral WD, SP en D66 voorstander van afschaffing van de basisvorming. „Onderwijs moet geen uniforme mal zijn waarin je alle leerlingen probeert te persen", al dus D66-kamerlid Lambrechts. „Voor vmbo-leerlingen is de lesstof te theo retisch en voor vwo-leerlingen niet theoretisch genoeg." Volgens WD-ka- merlid Balemans moet de oude brug klas weer worden ingevoerd, zodat een leerling na een jaar op zijn eigen ni veau verder kan. „Basisvorming ver oordeelt iedereen tot een grijze mid denmoot, waarin zowel de zwakkere als de sterkere geen onderwijs op maat krijgt." De grootste parujen in de Tweede Ka mer, CDA en PvdA, begrijpen alle op hef niet zo goed. „In de praktijk is er nooit sprake gewest van een eenheids worst", zegt CDA'er Mosterd. „Vmbo- leerlingen krijgen al een andere basis vorming dan havo/vwo-leerlingen. Het concept van de basisvorming hoeft daarom ook niet overboord. Wat wel nodig is, is dat wat wij hebben be dacht in Den Haag beter gaat aanslui ten bij de praktijk. Scholen moeten de vrijheid hebben aan te bieden wat zij nodig achten." PvdA-kamerlid Hamer denkt er net zo over. „Onder Paars 2 is de basisvor ming al gewijzigd. Toen is afgesproken dat bijvoorbeeld vmbo's hun lespakket meer mochten toespitsen op het ni veau van hun leerlingen." Volgens Ha mer ligt het probleem vooral bij de vmbo. Dit schooltype, waarin de voor malige mavo werd samengevoegd met het vbo, is te theoretisch voor veel leerlingen. Het AOb vreest een nieuwe ingreep, die weer het hele onderwijsveld op de kop zet. „We zijn bang voor weer een nieuwe blauwdrukoperatie, waarbij het veld een compleet nieuw stelsel op zich af krijgt zonder dat Den Haag heeft geluisterd naar wat leraren en leerlingen denken", zegt Drescher. „Dan worden leraren weer het bos in gestuurd met een onmogelijke op dracht, nieuwe lesprogramma's, roos ters en onderwijsmateriaal. Totdat het over een paar jaar weer verandert." P. Hettema, voorzitter van de Vereni ging Managment Voortgezet Onder wijs (WO), deelt die vrees. Hij wil dat de minister eerst het advies van de commissie Vernieuwing Basisvorming afwacht. „Dat werkt heel wat beter dan zomaar van bovenaf iets op te leggen." Boekentas kan lichter Het einde van de basisvor ming betekent ook dat het werk van de Commissie Boe kentas definitief in de kast kan. Deze club van wijze lie den hield zich een jaar of vijf geleden bezig met de proble men die de zware boekentas leerlingen bezorgde. Uit onderzoek is vast komen te staan dat de gemiddelde schooltas 6,5 kilogram doet. De basisvorming telt vijftien verplichte vakken. Het regende klachten. Vooral 12- tot 15-jarigen bleken te zware schooltassen te dra gen. In vergelijking met de bovenbouw hebben ze meer vakken en dus meer boeken. Jongeren op deze leeftijd zijn relatief klein en maken een groeispurt door. den haag/gpd - Minister Van der Hoeven van onderwijs dreigt met een kabinetscrisis. Volgens de minister wil de WD in de dis cussie over islamitische scholen tornen aan de vrijheid van on derwijs. Als de liberalen niet in binden is de coalitie in proble men, zegt de minister. WD-fractielid Hirsi Ali zei eer der deze week dat er maatrege len moeten worden genomen om de verspreiding van islami tisch onderwijs tegen te gaan. De WD wil dat islamitische scholen zich strikt houden aan de Nederlandse normen en waarden. Dat betekent onder meer ook goed geschiedenison derwijs en seksuele voorlich ting. Hirsi Ali heeft daarbij de steun van WD-fractieleider Van Aartsen. „Wij schatten Van der Hoeven slimmer in dan haar reactie op dit moment doet vermoeden," zegt Van Aartsen. Volgens de WD heeft de minister gewoon niet goed geluisterd naar wat er is gezegd. „Wij willen geen af schaffing van het islamitisch onderwijs", aldus een fractie woordvoerder. „We willen al leen dat de onderwijsinspectie doet wat ze moet doen." Maar de WD gaat volgens Van der Hoeven een brug te ver. Hirsi Ali eiste ook dat nieuwe scholen met een religieuze grondslag niet slechts voor één religieuze groep toegankelijk zijn. Volgens het WD-kamerlid zijn veel islamitische scholen ook opvangplaatsen voor 'ach terstandskinderen'. Nieuwe scholen mogen niet uitsluitend achterstandskinderen toelaten, vindt de WD. De minister ziet dat als een verkapte quotarege ling en wil daar niet aan mee werken. De Tweede Kamer discussieer de de afgelopen jaren al vaker over het roemruchte artikel 23 van de Grondwet, waarin de onderwijsvrijheid is verankerd. Vorig jaar werd besloten dat de onderwijsinspectie, die toeziet op naleving van de wet, de in houd van godsdienstlessen mag controleren. De christelijke par tijen, waaronder het CDA van minister Van der Hoeven, zijn daar beducht voor en vrezen een aantasting van artikel 23. Want wat geldt voor een islami tische school, geldt ook voor een christelijke school. De On derwijsraad adviseerde vorig jaar zomer nog om voorlopig het artikel niet te wijzigen. De WD vindt dat de minister drukte maakt om niets. „Er is geen enkele noodzaak om zo veel stampij te maken. Als de minister een debat hierover wil aangaan, graag." neerijnen - Ze zullen het zich altijd herinneren, die paar maanden dat ze van juffrouw Van Helden les kregen in de sfeervolle hervorm de kerk van Neerijnen, een prachtig voorbeeld van Engelse neogo tiek. De leerlingen van groep 5 en 6 van de Christelijke Basisschool Neerijnen zijn ondergebracht in het kerkje uit 1886, nu hun school even verderop wordt verbouwd. De kinderen krijgen nog tot de kerstvakantie les in de kleine consistorie. Foto: GPD/Theo van der Zwam Amsterdam - Het Verzetsmuseum in Amsterdam heeft deze week het vermommingsbrilletje van verzetsstrijdster Hannie Schaft ('het meisje met het rode haar') ten geschenke gekregen. Het bril letje zal vanaf 29 november te zien zijn in Han- nie's vitrine in het museum. De bril is aan het museum geschonken door de erfgenaam van Hannie's hartsvriendin en mede verzetsstrijdster Erna Kropveld. Zij leende de bril ook wel eens om zich te vermommen. «pverspreiding Oudere schreeuwt niet, maar schikt zich in zijn lot □en via internet ag - Een aantal onder- ïstituten gaat proberen (spreiding van griep in rland en België via griep- n is op het internet in kaart pgen. De griepmeter is ie- villekeurige Nederlander g die bereid is geregeld iternetformulier in te vul- <enp de website eekennislink kunnen proef- r hnen zich anoniem opge- lij moeten dan in de pe- tussen 1 november en 1 chjegelmatig aangeven of zij ïrige verschijnselen verto- dal rnc door Menno Pols Minimaal een op de twintig ouderen wordt mishandeld. Met opzet of uit pure onmacht. Een meldpunt moet zorgen voor adequate hulp. Zeven jaar had de oude zeeman (89) op bed gelegen met amper kleren aan zijn lijf. Zijn teennagels waren zo vergroeid geraakt, dat hij alleen nog maar op zijn hielen kon strompe len. Toen de man aan wal was gekomen, was er niemand om naartoe te gaan. Een bevriend echtpaar uit het café, beiden alcoholist, had hem in huis genomen. Bezoek werd niet toe gelaten, dus niemand wist wat voor mensont erende toestanden zich in het huisje in Rot terdam afspeelden. Pas toen de man van het echtpaar overleed, bleek dat er nog iemand in het huisje woon de. Via de huisarts werd Gerda Krediet van de GGD ingeschakeld. Krediet is betrokken bij het Meldpunt Ouderenmishandeling dat in Rotterdam sinds enkele jaren draait. Zij zorg de dat de man zo snel mogelijk uit de woning werd gehaald. Binnen drie dagen was een plekje gevonden in een verzorgingshuis. „Ik heb hem er zelf naar toe gebracht. In de auto begon hij zijn hele levensverhaal te vertellen. Dat was erg triest. Zo'n gesprek is het begin van het rouw proces." Ouderenmishandeling bestaat. Een onder zoek dat in 1999 onder 1800 ouderen in Am sterdam werd gehouden toonde aan dat 5,5 procent van hen mishandeld werd, meestal door een familielid die voor de oudere zorgt. Niet alle gevallen zijn zo-extreem als hierbo ven beschreven. De meest voorkomende vorm is uitbuiting door een familielid dat de financiën van opa of oma beheert. Ook worden ouderen ver waarloosd doordat de kinderen naast hun ei gen drukke bestaan niet genoeg tijd hebben om voor opa of oma te zorgen. Als die dan ook nog dement wordt en moeilijk handel baar, kan pure frustratie omslaan in soms ernstige lichamelijke mishandeling. Het probleem is moeilijk in kaart brengen, vertelde E. van den Hengel gisteren op een symposium over ouderenmishandeling in Arnhem. Zij werkte jaren als huisarts in Huis- sen en geeft nu aan de Hogeschool van Arn hem en Nijmegen cursussen in omgaan met ouderenmishandeling voor werknemers in de zorg. „Ouderen die mishandeld worden, zijn vaak: bang het contact met hun familie te ver liezen wanneer ze aan de bel trekken. Ook schamen ze zich erg voor hun situatie. De buitenwereld merkt meestal niet wat zich achter de voordeur afspeelt." „Ouderen schreeuwen niet, maar schikken zich in hun lot. En ze worden niet gemist op school of werk. Daarom komt maar een klein aantal gevallen naar buiten. Ik denk dat het aantal van vijf procent rustig verdubbeld kan worden." Om de openheid te bevorderen, pleit het mi nisterie van volksgezondheid voor de oprich ting van meldpunten voor ouderenmishande ling. In Gelderland lopen sinds kort twee pro jecten, in Arnhem en de Gelderse Vallei, waarbij in iedere instelling die met ouderen zorg te maken heeft een 'aandachtsfunctiona ris' benoemd wordt. Personeelsleden die een vermoeden hebben van ouderenmishande ling, kunnen dat bij deze persoon melden. Het is een eerste stap naar de oprichting van een meldpunt. Tussen april 2002 en septem ber 2003 werden in Arnhem elf gevallen ge meld en in de Gelderse Vallei dertien. „Het lijkt niet veel, maar we staan nog maar aan het begin", aldus W. Stoop, die het project in de Vallei leidt. mdiDAM/GPD - De regionale ;n<jelden in Nederland wacht ïieonnig toekomst. Grote in- gationale luchthavens als verliezen hun markt- eniel, het vliegverkeer bin- blijft groeien en meer 'goedkope' lucht- naatschappijen zorgen vliegreizen naar steeds bestemmingen. Deskun- denken dat in de naaste mst jaarlijks twintig mil- passagiers gebruik gèan n van de diensten van de tope maatschappijen, naatschappijen prefereren ïbruik van regionale vlieg- 11, waar hun passagiers »nel in en uit de vliegtui- tunnen stappen. Die toe- a moeten als het even kan •n een half uur aan een nde vlucht beginnen. De tilt per passagier aan de aaven is ongeveer 25 pro- ran het bedrag dat 'gewo- laatschappijen per passa- an Schiphol betalen. Denemende belang van de tope luchtvaartmaat- ipijen, zoals Ryanair en ït, plaatst de grote lucht- t havens voor een dilemma, meent luchthavenadviseur Hensgens. Schiphol is bijvoor beeld niet aantrekkelijk voor deze zogeheten 'low cost carri ers' vanwege hoge kosten en het feit dat het er bijna onmo gelijk is snel aan een volgende vlucht te beginnen. Hensgens meent dat regionale luchthavens zich moeten speci aliseren. Snelheid is geboden, want in België en Duitsland zijn inmiddels al enkele kleine vlieg velden die zich toeleggen op de behandeling van de goedkope maatschappijen. De Nederlandse overheid werkt op dit moment aan nieuw be leid voor regionale luchthavens. Die zijn de laatste jaren te stief moederlijk bedeeld, heeft ver antwoordelijk staatssecretaris Schulz van Haegen (verkeer en waterstaat) gisteren tijdens een discussie over regionale vlieg velden toegegeven. „De laatste tijd is er te veel aandacht uitge gaan naar Schiphol", bekende zij- Volgens de staatssecretaris is er in Europa een steeds grotere behoefte te vliegen tussen de belangrijke zakencentra. „Re gionale luchthavens geven een belangrijke economische im puls aan hun regio's", betoogde Schulz van Haegen. „De vlieg velden zijn van groot belang als het gaat om de vestiging van bedrijven en het bieden van werk. Door de opkomst van de goedkope luchtvaartmaat schappijen is het voor bewo ners van de regio's mogelijk ge worden goedkoop te reizen." Schulz van Haegen verwacht dat het belang van de lucht vaart de komende jaren sterk toeneemt. Volgens de bewinds vrouw is het aantal passagiers in Nederland over vijftien jaar ruim verdubbeld tot 85 miljoen per jaar. Volgens directeur Am brose van de Europese associa tie van regionale luchtvaart maatschappijen (ERA) voegen vliegvelden jaarlijks in totaal 370 miljard euro toe aan de economie van de Europese Unie. Elke baan op een lucht havens is goed voor vijf tot acht banen elders in de stad, citeer de Ambrose een onderzoek van de Rotterdamse Erasmus Uni versiteit. ^}aag/anp - Het CDA wil allochtone werkne- die arbeidsongeschikt dreigen te worden, ^naal laten keuren. CDA-Kamerlid Verburg uit dit voorstel volgende week in tijdens het ^overleg van de Tweede Kamer met minister éus van Sociale Zaken, foorstel van Verburg haakt aan bij het voor- n vrouwen tweemaal te laten keüren, om dat zij oververtegenwoordigd zijn in de WAO. Bij allochtone werknemers bestaat een soortgelijke situatie. Om te voorkomen dat zij vroegtijdig uit het arbeidsproces vallen en daardoor minder goed integreren, wil Verburg een extra toets. Ge zien de daling van het aantal WAO'ers is er vol gens haar onder de keuringsartsen voldoende ca paciteit. borssele - De discussie tijdens een minisymposi um in de kerncentrale in Borssele over kernenergie was volgens een woordvoerder van Greenpeace een beetje teleurstellend. „Het heeft niets opgele verd, maar als we eerlijk zijn, hadden we dat ook niet verwacht." De discussie over kernenergie was een onderdeel van het 30-jarig jubileumfeest van de kerncentrale. „Een discussie kon je het eigenlijk niet süremen. We hebben alleen eikaars argumen ten weer aangehoord", aldus Greenpeace. Ruim honderd actievoerders van milieubewegingen en andere organisaties protesteerden in Borssele te gen het in hun ogen ongepaste feestje. Zij hadden 600 gele vaten op de lange dijk voor de kerncen trale geplaatst. Daarmee wilden ze laten zien wat de centrale in die drie decennia heeft opgeleverd: 600 vaten kernafval, dat 240.000 jaar gevaarlijk blijft. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Fleur Best eindhoven - Achter ruim een kwart van de hennepkweke rijen in woonhuizen in Eind hoven waar ook illegaal stroom werd afgetapt, zit een criminele organisatie. Bewo ners stellen veelal gedwon gen door financiële nood hun huizen beschikbaar. Dat zegt de Eindhovense ener gieleverancier NRE na eigen onderzoek. Directeur R. van Hof vindt dat er een oplossing - bij voorbeeld een noodfonds - moet komen voor de meest schrijnende gevallen, die door de ingezette harde aan pak letterlijk in de kou staan. De Eindhovense burgemees ter A. Sakkers bevestigt de bevindingen. Hij noemt het 'kwalijk' dat mensen ge dwongen worden, maar vindt net als de politie dat de huidige aanpak - ingrijpen bij meldingen over hennep kwekerijen - afdoende is. NRE sloot dit jaar al ruim honderdzestig kwekers af. De helft van de fraudeurs heeft de achterstallige reke ning nog niet betaald en zit nog steeds in de kou. „Men sen proberen op die manier iets bij te verdienen, maar komen bij ontdekking van de hennep alleen maar dieper in de schulden. Zo worden ze financieel nog afhankelij ker van degene die de kwe kerij voor hen inrichtte", schetst Van Hof het pro bleem. Hij onderscheidt twee groe pen betrapte kwekers: men sen 'met een dure auto voor de deur' en de categorie 'die zelf nauwelijks te eten heeft'. „Wij krijgen mensen met re keningen van tien- tot der tigduizend euro. Zij kunnen die rekeningen niet betalen en blijven zonder stroom. Daar moet echt een oplos sing voor komen". In enkele gevallen wonten de rekenin gen door deraen - 'vrienden' - betaald. De politie heeft geen zicht op de omvang van deze ben des en de schaal waarop ze opereren. Onderzoek daar naar wordt riiet gedaan, on der meer omdat gedwongen kwekers geen aangifte heb ben gedaan. In Eindhoven hebben NRE, gemeente, regiopolitie en woningbouwcorporaties een half jaar geleden een conve nant afgesloten om de toe nemende thuisteelt aan te pakken. Telers wacht nu niet alleen een straf, maar ook uitzetting uit hun huurwo ning en een boete van bij voorbeeld NRE.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3