HALLOWEEN GESPREK VAN DE DAG Jack Nicholsons 'Here's Johnny!' engste moment^ Jongleren met alle media h Capitool in rep en roer door halloween DAGELIJKS LEVEN Mi_>N E.N IK. Z.C6.K&N1 E&N f'AK- MENSELIJK Een maniakale Jack Nicholson die door een gat in de deur Here's Johnny!' schreeuwt terwijl hij met een bijl achter zijn vrouw aanzit, vinden de Britten het engste moment aller tijden. Het frag ment uit Stanley Kubricks verfilming van The Shining staat op de eerste plaats in een top-100 van meest angst aanjagende momenten uit de televisie-, reclame- en popgeschiedenis. De pei ling werd door de Britse tv-zender Channel 4 uitgevoerd. Het fragment versloeg andere griezel momenten zoals het draaiende hoofd van Linda Blair in The Exorcist, de drei gende maar zelden zichtbare aanwezig heid van de haai in Jaws en John Hurt die in de sf-thriller Alien uit onverwach te hoek door een buitenaards monster te grazen wordt genomen. Uit de peiling blijkt dat een ouderwetse griezelsfeer, suspens en psychologische spelletjes angstaanjagender worden ge vonden dan realistische moderne gru- weleffecten. Eén film in de top-10, The Omen (10), haalde het vooral vanwege de beangstigende muziek van Jerry Goldsmith. Ook een aantal muziekvi deo's, zoals de akelige Come To Daddy- video van AphexTwin (35) en Michael Jacksons Thriller (71) haalden de lijst. Andere opvallende fragmenten zijn AIDS - Don 't Die of Ignorance (49), een in 1987 in Groot-Brittannië uitgezon den tv-spot over het gevaar van aids War of the Worlds (44), het radiospele van Orson Welles naar een verhaal v H.G. Wells over een invasie van Mar mannetjes. Het radiospel was zo le- vensecht dat duizenden Amerikaneif paniek de straat op vluchtten. Op plaats 100 staan de eerste beweg 1 de beelden die ooit in het openbaar n werden vertoond. De door de gebroi n Lumière geschoten beelden van een® trein die het station van Marseille büfo nenrijdt, lijken helemaal niet beangSp, gend maar de eerste kijkers in 1895 ten niet wat him overkwam en dacht p dat de trein de bioscoop zou binnen [c den. ap Het VOORARREST van Yassine ABDELLAOUI (28) is met 30 dagen verlengd. De voetballer van De Graafschap, die al ruim vijf weken in de gevangenis in Bre da verblijft, wordt verdacht van het witwassen van een miljoen euro. Abdellaoui werd op maandag 22 september, samen met zijn vriend Abdel F. opgepakt. Het duo heeft zich volgens het Openbaar Ministerie schuldig gemaakt aan fraude. In verband met het onderzoek besloot de rechter-commissaris tot een verlenging van het voorarrest met 30 dagen. Johan Cruijff wil dat de rechter uitgeverij Tirion in Baarn verbiedt om dit najaar met een FOTOBOEK OVER CRUIJFF op de markt te komen. Cruijff werkt zelf mee aan een ander boek en heeft een kort geding aangespannen, dat woensdag dient bij de rechtbank in Utrecht. Volgens zijn advocaat, C. Crul, maakt de uitgever van het boek Johan Cruijff de Ajacied in breuk op het portret- en merkrecht van de voormalige voetballer. Er worden foto's gebruikt van de Amster damse fotograaf Guus de Jong, waarvan de auteurs rechten bij de supportersvereniging van Ajax liggen. De oud-speler vindt het bovendien onrechtvaardig dat een fotograaf foto's keer op keer kan verkopen zonder dat de sporter hiervan profiteert. Foto's van dezelfde fotograaf verschijnen ook in het boek Johan Cruijff in zijn eigen woorden. Dat boek van de journalisten Jan de Deugd en Jaap de Groot moet ook dit najaar verschijnen bij uitgeverij BZZZ- TöH. Die uitgeverij stelt grote schade te ondervinden als er nog een fotoboek over Cruijff op de markt komt. Bovendien is dit bedrijf bereid een groot bedrag te betalen aan de Stichting Johan Cruyff Foundation. Foto: EPA De politie in Londen heeft MARK BOSNICH, ex-doelman van Manches ter United, opgepakt op verdenking van MISHANDELING van zijn ex- vriendin, model Sophie Anderton. Na enkele uren verhoor is de 31-jarige Australiër op vrije voeten gesteld. An derton moest in een ziekenhuis wor den behandeld voor kneuzingen. Bosnich, die behalve bij Manchester United onder de lat stond bij Aston Villa en Chelsea, moet zich 4 decem ber weer bij de politie melden. Ander- ton, die in Groot-Brittannië grote be kendheid geniet met reclame voor lin gerie, is geschokt bij vrienden onder gedoken. De Engelse voetbalbond schorste Bosnich in april voor negen maanden wegens gebruik van cocaïne in december vorig jaar. Chelsea ont sloeg hem toen dat bekend werd. Bosnich en Anderton gingen vorige maand uit elkaar na talloze ruzies. Voor David BECKHAM is het te ho pen dat zijn club Real Madrid een ruimhartig DECLARATIEBELEID voert. De Engelse vedette verblijft met zijn gezin al elf weken in een Madrileens vijfsterrenhotel, in af wachting van 'passende' woon ruimte voor deglamourfamilie. In die periode is de hotelrekening op gelopen tot het slordige bedrag van 635.000 euro. De penningmeester van Real Madrid kan de volgende specificatie, met bonnetjes, ver wachten: accommodatie (twee sui tes): 117.000 euro, restaurant: 80.000 euro, roomservice: 26.000 euro, ontvangst gasten: 113.000 euro, parkeren: 26.000 euro, overige kosten (onder meer massage, stomerij, wasserette, ver jaardagspartijtje zoon Romeo): 261.000 euro. De barrekening valt relatief mee: 10.000 euro. Net op tijd voor Halloween werd gisteren voor 12.000 dollar een VERDEL- GINGSKIT TEGEN VAMPIERS, compleet met houten staak en tien zilveren ko gels, geveild. De kit, bestaande uiteen notenhouten kistje met daarin een kruis beeld, een pistool, een rozenkrans en flesjes voor knoflook en verschillende se rums, werd gekocht door een anonieme telefonische bieder. Volgens veilinghuis Sotheby's, waar het kistje onder de hamer ging, verschillen experts van mening over de herkomst van de verdelgingskits. Sommigen beweren dat de kits vast onderdeel waren van de uitrusting van iedere reiziger die zich in de 18de en 19de eeuw in Oost-Europa begaf. Anderen menen dat de kistjes van begin 20ste eeuw zijn en dat ermee werd ingesprongen op de hype rond Bram Stokers boek Dracula, dat in 1897 werd gepubliceerd. Een medewerkster van Sotheby's zei te geloven dat de verdelgingskit uit het begin van de 20ste eeuw stamt en werd verkocht als souvenir aan reizigers in Europa. Op het etiket op het kistje staat: ,,Deze kist bevat de middelen die noodzakelijk geacht worden voor perso nen die reizen naar zekere minder bekende landen in Oost-Europa, waar de be volking wordt geteisterd door een bijzondere vorm van het kwaad, die bekends taat al&de vampier". Foto: AP e. Vraag een doorsnee twintiger wat ie meeneemt naar een onbewoond eiland en je hebt een hele avond ge spreksstof. Met de billen bloot melk uit een kokosnoot, maar op een primitief in elkaar geflanste palmblade ren tafeltje een laptop voorzien van internet, dvd en een illegaal muziekdownload-programma. Op de hoek een teeveetje, naast een stapel tijdschriften en in de hand een mobieltje met een polyfoon jungle-ring- tone, die ook als digitaal cameraatje gebruikt kap worden om het ongerepte stukje paradijs in z'n oog hoek vast te leggen. Lekker leven is de leus, maar dat gaat niet meer zonder de high-tech-basisbehoeften. Het komt er op neer dat we eigenlijk doodsbang zijn om iets te missen, ik ook. Zonder mobieltje en inter netverbinding is het leven een Robinson-expeditie. Als ik maar kan bellen en mailen, dan mag ik desnoods in een hutje op de hei weggeborgen worden, 'je rnain- tiendrai', maar laat één van de twee het afiveten, dan openbaart zich mijn ziekelijke afhankelijkheid met ontwenningsverschijnselen die op zich al een onder zoekje waard zijn. Onderzoek wordt er wel degelijk naar dit fenomeen gedaan. Daaruit blijkt dat de Nederlandse jongeren van tegenwoordig inderdaad continu jongleren met alle verschillende media tegelijk. Het is best knap dat iemand tegelijkertijd kan bellen, mailen en chatten, terwijl de hoogtepunten van de soap op de televisie ook niet ongemerkt blijven. Er is zelfs een term ver zonnen: multitasking. Ik ben nog niet zover, maar daarmee ben ik niet gered, want een ander onderzoek wijst uit dat internet de wereld voortdurend verandert en gezien mijn interactieve knieval in de (jfgelopen ja ren, blijk ik daar niet geheel ongevoelig voor. Halverwege de jaren negentig, toen internet zijn intre de deed, was de verwachting dat dat vrede op aarde zou betekenen. Iedereen zou met iedereen in contact staan en dat zou in de mensen een welbehagen teweeg brengen. Niets is minder waar. De wereld is op inter net netzo beperkt. De contacten die worden gelegd be rusten op gemeenschappelijke delers als seks, een hon denras, autoliefhebberij of games. Bovendien is het een anonieme werkplek voor figuren die het daglicht niet verdragen en zo vanuit een ultraviolet verlicht groezelig kamertje de cyberspace afstruinen naar slachtoffers of medeplichtigen. Dat zijn de problemen van internet, maar wie het ge mak van mailtjes versturen, online boeken, reserve- reit, shoppen en informatie opzoeken kent, heeft als de verbinding plotseling wegvalt, pas echt een probleem. De provider ook. Twee weken geleden gingen we in ons huis plotseling en vrij definitief off line. Het was alsof het licht werd uitgedaan. Onrust brak uit als een epidemie. Acht mensen raakten geestelijk licht gewond en verschillen de computers moesten worden geëvacueerd om ge weldpleging te voorkomen. De helpdesk hielp niet, nee, plaatste ons zelfs na tientallen gepikeerde tele foontjes op de zwarte lijst: Ze mogen dan hangen zo dra je je klantnummer bekendmaakt. Een vrij won derlijke maatregel voor een telefonische hulpdienst. Het alternatiefis dan mailtjes sturen naar klach- ten@planet.nl, maar, düh, daar heb je dan wel inter net voor nodig. Het feit dat we daar dus elke keer de deur voor uit moes'f n, onderstreepte enkel de nood- Veel Halloweenvierders en bestrij ders ervan zien het feest als een overblijfsel van het duizenden ja ren oude Keltische nieuwjaarsfeest Samhain. Ten onrechte, meent on derzoeker J. Helsloot van het Meer- tens Instituut voor onderzoek naar de Nederlandse taal en cultuur. Onderzoekers uit de 19de eeuw legden het verband tussen Sam hain en Halloween, een feest dat op of rond 31 oktober ook in Ne derland op bescheiden schaal wordt gevierd. De hedendaagse etnologie (volkskunde) heeft daar al lang afstand van genomen, al dus Helsloot, die onder meer de 'feestcultuur' bestudeert. ,,Het klopt niet in wetenschappe lijke zin, maar het is een interes sant gegeven dat mensen dat met plezier voor waar aannemen", zegt Helsloot. Binnenkort ver schijnt van hem een artikel over Halloween in het blad Respons van zijn instituut. „Mensen vin den het blijkbaar leuk om te kun nen zeggen: ik ben bezig met een heidens ritueel." De vermeende onveranderlijkheid van bepaalde tradities geeft volgens Helsloot kennelijk een gevoel van veilig heid. Christelijke bestrijders van Hallo ween zijn die vermeende heiden se wortels een gruwel. De uitge holde pompoen met een lichtje erin waarmee griezelig verklede kinderen langs de deuren gaan om snoep op te halen, is het „symbool van een dolende ziel" dat teruggrijpt op duistere Kelti sche rituelen, waarschuwt de stichting Bijbel en Onderwijs in haar folder Halloween, mij niet gezien. Vorig jaar riep de behoudende Gereformeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk op tot ge bed tegen de „boosaardige gees telijke machten" die achter Hallo ween steken. De groep Interkerke lijk Gebed Elburg heeft dit jaar ge vraagd om gebed tegen het Hallo- ween-horrorfeest in pretpark Six Flags. Halloween is een verbastering van het Engelse All Hallows' Eve, in de rk-traditie de vooravond van Al lerheiligen (1 november) en Aller zielen (2 november), de dagen waarop respectievelijk de heiligen en de gestorvenen worden her dacht. Omdat de Kelten geloofden dat met Samhain de geesten van de overledenen hun vroegere woonplaatsen bezochten, was de conclusie snel getrokken dat Hal loween een gekerstende versie van Samhain is. Ook daarvoor is volgens Helsloot geen bewijs. „Halloween als do denfeest is een recent verschijn sel, ook in de Verenigde Staten. Het huidige griezelfeest is niet ou der dan de jaren zeventig." Ne derland maakte in de jaren tachtig Geen Halloween zonder pompoenen. In de Verenigde Staten struikel je elk jaar op 31 oktober over de pompoenen met angstaanjagend uitgekerf- de gezichten, die als lampions bij de woningen staan. Foto: Archief F dit Belgische pompoen zwaarste van Europa^ De zwaarste pompoen van f Europa weegt 444 kilo en stamt uit België. Dat bleek kort geleden tijdens EuropesM pompoenkampioenschappeu in Zwitserland. De BelgischetC pompoen nam het op tegen twintig andere zwaargewich t ten. De winnaar van vorig ja«^! woog 341 kilo. Amerikaanse pompoenen kunnen overi- "a gens wel tot 600 kilo wegen.s c anp-dpa nj Ml g< fte onder Amerikaanse invloed keijp 1 nis met Halloween, voor het eeke in discotheken. Hoe populair hhe nu is, is volgens Helsloot nooit'jj onderzocht, maar het zou best tui eens een „tijdelijk modeverschfeg sel" kunnen zijn. »rij De onderzoeker constateert dal sommige buurten in Nederlanc Halloweenfeesten organiseren „als middel om het buurtgevoe versterken". Halloween heeft v<V weg van Sint Maarten, dat op november wordt gevierd. Ook q Sint Maarten gaan kinderen m«o, lampions langs de deur .om snoek op te halen. Helsloot denkt nieün dat Halloween Sint Maarten gatioi verdringen. „Sint Maarten bestho al eeuwenlang. Maai' we vierenfel, het nu ongetwijfeld anders danËu de 17de eeuw." anp Twee medewerkers van het Amerikaanse Congres hebben gistermiddag ongewild het Capitool in Washington in rep en roer gebracht door halloweenspullen, waaron der een speelgoedrevolver, mee te nemen naar hun werk. De medewerkers zetten zoals gebruikelijk hun tassen bij de in gang van hun gebouw op de veiligheids band om ze te laten doorlichten. Ze maakten een praatje met de bewakers en vervolgden hun weg naar binnen. De be wakers merkten toen pas de contouren van een revolver op het beeldscherm op en sloegen alarm. Omdat de 'indringers' niet meteen kon den worden gevonden,, werden de werk zaamheden van het Huis van Afgevaar digden aan de overkant van de straat on derbroken en werd bevel gegeven het Cannon Office Building, waar tientallen leden van het Congres werkvertrekken hebben, te ontruimen. De rust keerde na ongeveer twee uur weer toen een Congreslid de politie belde met de mededeling dat twee van zijn me dewerkers de commotie waarschijnlijk hadden veroorzaakt. De twee hadden „vreselijk spijt", zei politiecommandant Terence Gainer, die eraan toevoegde dat de bewakingsdienst „ruim binnen de voorschriften" had gehandeld, ap Gisteren op de Amsterdamse Dam speelde een 'levend kunstwerk' handig in op het griezelfeest. Foto: ANP fti zaak om planet de oorlog te verklaren, ironisch ge noeg via internet. Een huis vol met gefrustreerde ex- internetters is als een mijnenveld voor de provider. De brieven die werden verzonden verschilden van profes sioneel dringende verzoekjes tot wanhopige en slecht geformuleerde woede-uitbarstingen, die bij de mede bewoners vooral als nutteloos en plaatsvervanger beschamend werden ervaren. De sfeer in huis dreigde hierdoor te escaleren. Briefjes met 'pla net sucks' verschenen als een virus op ren, muren en ramen. Dit had op een actief slagveld uit kunnen lopen als een slimmerd onder ons niet een zakelijk briefje had gestuurd met dreiging van de Consumentenbond, Kopspijkers en in menging van de overkoepelende klach tenorganisatie. Binnen twee uur had technische dienst het probleem verhol pen en er was internet... Nu we dan zo'n tiuee dagen weer on-line zijn, is de rust teruggekeerd. Is dit het behagen waar men op doelde tien jaar geleden? Na alle drukte en onderonsjes van vorige week, zie of spreek ik mijn huisgenoten niet of nauwelijks. Deuren blijven weer gesloten, op het geroffel van toetsenborden na is het stil in huis. We dwalen en maken vrienden op het net. Ieder op z'n eigen eilandje... Reageren? reacties_op_coIumn@hotmail.com

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2