SERVICE Hazenbouten, zoals in Wijk aan Duin H i' Wisselvallig Cryptogram HDC160 VRIJDAG 31 OKTOBER 2OO3 CD VAN DE DAG Legenda 1000 Luchtdruk(mbar) Genre: dance/lounge/ cross-over Praful One Day Deep Therapy Records/distr. Coast To Coast TherCDo2 Candy Dulfer is deze week van de eerste plaats van de Amerikaan se Jazz Chart van Radio Records verstoten door een andere Ne derlander. Achter de artiestennaam Praful gaat een Amsterdamse danceproducer en -artiest schuil die in de VS furore maakt met een mix van dance, lounge, chili, elektronica, samba en Bolly- wood-funk. Prafuls mix graaft nergens diep. Hij shaket muzikale longdrinks die behaaglijk koel de slokdarm lijken in te zakken en je direct een verlicht gevoel in het hoofd bezorgen. De Nederlandse context blijft beperkt tot vormgeving: foto's uit het Vondelpark be zorgen het album One Day Deep een neo-hippiejasje. En tot een soort nuchterheid die als een vemislaagje over het album ligt: vooral de single Sigh lijkt gemaakt volgens de instructie 'Maak je niet druk, morgen weer een dag'. Het is minder stressend dan het werk van Kruder Dorfmeister, Jazzanova of het Rainer Trüby Trio, maar Praful combineert smaakvol. Zaterdag 1 november treedt hij live op in het Therapy Sessions feest tijdens het Amster dam Dance Event in Hotel Arena. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: Du Perron Kees Snoek Manhafte heren en rijke erfdochters. Het voorgeslacht van E. du Perron op Java Uitg. KITLV Press Prijs: 19,95 Kleurrijk is wel het minste wat valt te zeggen van het Indische voorgeslacht van de schrijver Eddy du Perron (1899-1940), van wie Het Land van Herkomst het bekendste geesteskind is. Diverse fa milieleden van de auteur komen, onder andere namen, in die ro man voor. Tot de voorvaderen behoort Augustijn Michiels, bijge naamd Majoor Jantje of 'de laatste der Mardijkers', wat verwijst naar afstamming van een vrijgelaten slaaf. Ook waren er 'de gekke oma' Menu en houwdegen oom Louis du Perron, die in 1830 een rol speelde bij de verraderlijke gevangenneming van de Javaanse prins Diponegoro. De Du Perrons voeren hun afstamming terug op Jean Roch du Perron (1756-1808), die werd geboren in de Fran se Auvergne en in Batavia overleed. Al met al een tamelijk bemid deld en kosmopolitisch voorgeslacht waarvan de lijnen bij Eddy du Perron samenkwamen. Aan de Indonesiër Sjahrir schreef hij eens: „Ik ben atavistisch Fransman, qua opvoeding een Indische jongen, door taal en sommige gewoonten Hollander". Dit werkje over het voorgeslacht van Du Perron - waarvoor diens verre fami lielid W. Timmers uit Oegstgeest veel materiaal aandroeg - is voor literaire smulpapen een bijzonder aardige opmaat naar de biogra fie van de schrijver, waaraan de neerlandicus Kees Snoek momen teel werkt. KOKKERELLEN Voor 2 personen In Wijk aan Duin (tegenwoordig gemeente Beverwijk) woonde onze tante Aal. Een echte tante was ze niet: ze was de vriendin van mijn grootmoeder. Tanta Aal had in haar jonge jaren in de keuken van een van de landhuizen in Kennemer- land gewerkt. Met de erva ring die ze daar had op gedaan ging ze later bij verschillende families 'uit koken'. Bij ons kwam tante Aal steevast ha zen en konijnen bra den en kwam ook op oudejaarsavond oliebol len en appelbeignets bakken. De hazen- bouten van van daag worden be reid zoals tante Aal dat waarschijnlijk ook vandaag zou doen. Zelf kan ze het resultaat niet meer beoordelen want zij overleed op hoge leeftijd ruim twintig jaar gele den. Ingrediënten 2 hazen (achter) bouten; zout; zwarte peper uit de molen; ca. 1 1/2 eetl. bloem, gezeefd; 60 gram boter; 1 grote ui, gesnip perd; 2 teentjes knoflook, rag fijn gehakt; 1 klein laurierblad, verkruimeld; 1 takje verse tijm; 1 takje verse rozemarijn; 2 1/2 dl rode wijn, zoals Cote du Rhone; 2 1/2 dl wildfond, uit potje; 3 eetl. bramen- of bos bessenjam; eventueel 11/2 theel. allesbinder; enkele drup pels limoen- of citroensap. Bereiding Maak de bouten droog met keukenpapier en wrijf ze in met wat zout en peper. Wentel ze door het bloem en schud over tollige bloem er af. Verhit een braadpan en laat de boter smel ten. Wacht tot het schuim gro tendeels is weggetrokken. Bak de bouten er in ca. 6 mi nuten aan alle kanten lichtbruin in. Neem ze daarna even uit de pan. Fruit de ui gedurende 3 minuten in de resteren de boter. Voeg knof look, laurierblad, tijm en rozemarijn toe. Schep alles goed door elkaar. Schenk de wijn erbij en roer de fond er door. Wacht tot al les aan de kook is ge komen. Temper de warmtebron. Leg de bouten terug in de. pan en sluit de pan met het deksel. Laat alles circa 2 uur zachtjes stoven. Neem de gestoofde bouten voorzichtig uit de pan en houd ze warm. Zeef het stoofvocht en breng het in een schone pan aan de kook. Laat alles zolang koken tot er door het in dampen niet veel meer dan de helft van de oorspronkelijke hoeveelheid is overgebleven. Roer de jam en limoen- of ci troensap er door en strooi alles binder (niet noodzakelijk) er over. Roer alles krachtig door. Leg de bouten hierna nog even in de saus om op te warmen. Presentatie Leg de bouten op voorver warmde borden. Schep er en kele eetlepels saus over. Om ring de bouten met gebakken kleine aardappeltjes (krieltjes) en gesmoorde bleekselderij en/of gekookte haricots verts. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A50 tussen Oss en knooppunt Grijsoord en A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. Tevens zal extra worden gecontroleerd op de A27 ter hoogte van omgeving Meerkerk en op de A67 ter hoogte van Bladel. 0° 5° 10° 15° 20° 25° 3, maw Warmtefront O 5° u» d O rj- rj- 001} V zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist HET WEER door Jan Visser Het is niet meer van deze tijd dat een maand zo koud uitvalt als oktober 2003. Het maandgemiddel- de komt in De Bilt uit op circa 7,4 tegen normaal 10,3 graad. Grotere negatieve temperatuurafwijkin- gen deden zich het laatst voor tijdens de winter maanden van 1996 en 1997. Oktober is bovendien de op vier na koudste wijnmaand sedert ten minste 1901. Een lager maandgemiddelde hadden alleen 1922 en 1905 met 6,5 en 1974 en 1919 met 7,0 graad. Een kalendermaand bij de koudste tien is sedert de temperatuursprong van na 1987 maar acht keer voorgekomen. In een niet veranderend klimaat zou den het er over een periode van zestien jaar onge veer achttien moeten zijn. De laatste keer dat een maand helemaal aan de kop eindigde was in 1956. Dat was in februari het geval: april, juni en augustus scoorden eveneens hoog met twee keer een vierde en één keer een derde plaats (augustus). Op de laatste dag van oktober stuwt een diepe Ka naaldepressie zachte luchtmassa's naar onze stre ken. De verwachting is dat de temperatuur vanmid dag op 11-12 graden is uitgekomen. Verder regende het vanochtend flink: om 7 uur meldde Valkenburg al 8 mm. Morgen komt de snel in betekenis afne mende depressie boven de Noordzee terecht In vochtige luchtmassa's komen nog enkele buien tot ontwikkeling maar vooral zaterdagmiddag schijnt ook de zon nu en dan. De wind waait hoofdzakelijk uit het zuidwesten en is zwak tot matig van sterkte, de temperatuur loopt op naar 12 graden. Zondag is het eerst nog droog, later op de dag gaat het op de nadering van het frontensysteem van een nieuwe depressie regenen en waaien. Dankzij een zich op bouwend hogedrukgebied lijkt de atmosfeer zich in de loop van volgende week te stabiliseren. Gister ochtend veroorzaakte een traag koufront in met na me het noordwesten fikse buien. In Heemskerk viel 15 mm. Gisteravond was prachtig noorderlicht te zien met rode kleuren tot in het westen en zuidwes ten. Bel de weerman voo het meest actuele weerbericht in de reg 0900-12345^ DE RECHTER i/opeRP/VVP, MAAP fcï) OAiS VJIAJPT V£R-VA US'lM 6SM door Mr Jesse van Muylwijck pos Pir Is- eGM ^c+fn=" VA/O Sben 7 TOOt2.UUK. BC (advertentie) Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicap ten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. Het kostje Jp 7onnPhlnPITl* een weekje van je vrije tijd, maar CIC LUIIIICUIV/CIIS je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank 1098510 E-mail info@zormebloem nl Internet www.zonnebloem.nl Horizontaal: 4. Zonder karakter is het slecht (7); 5. Een bundel met karakt is niet aangelegd (9); 8. Voor de borst van de winnares (3); 9. Wellicht in enkele gevallen (4); 10. We komen niet terug a het rommelt (6). Verticaal: 1. Er zit muziek in deze affaire (7); 2. Leesteken van de bij stand? (9); 3. Het zit er dik in dat een zanger terugkomt (4); 6. Dieren mishandelen (6); 7. De troepenbeweging van groen manrietjes? (6). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Krim; 4. pink; 8. lijn; 10. oor; 11. int; 13. ma; 15. nno; 16. rb; 17. Madonna; 20. halo; 21. node; 22. tapperij; 24. pi; 25. era; 26. sn 28. nou; 29. rug; 32. pep; 34. knol; 35. lijst. Verticaal: 1. Klim; 2. rij; 3. in; 5. Io; 6. no; 7. krab; 9. anno; 11. indopen; 12. tonneau; 14. Amati; 16. radijs; 18. ala; 19. nor; 23. prol; 24. pari 27. nipt; 30. un; 31. go; 32. pij; 33. es. JFSI

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22