Oostenrijker moet Fiat redder Garage Vlietwijk Japan houdt hand op de knip op Tokyo Motor Show IBOOT-RIALTOI Met de 10 mille-auto de recessie door Wordt het samenwerking of overname? WF/llAlTt Daihatsu bekijkt ook andere auto's vianen - De Daihatsu-dealers houden morgen en op 8 no vember tussen 10 en 16 uur gratis verlichtingscontrole. Daarbij worden de banden ge controleerd, de ruitenwissers nagekeken en de verlichting ge controleerd en afgesteld. Niet zo heel bijzonder. Wat wel bij zonder is dat iedere autobezit ter er terecht kan. Ook al rijdt hij/zij geen Daihatsu. Nieuwe Panda met brandstofcel lijnden - Fiat heeft een versie van de nieuwe Panda met brandstofceltechniek. De brandstofcel levert elektriciteit aan een elektromotor, die bij accelereren extra stroom be trekt van een accu-pakket. Die accu's worden door de kineti sche energie die vrijkomt bij af remmen mede opgeladen. Fiat bouwt momenteel experimen tele series van de Panda Hydro gen om de technologie in een stedelijke omgeving te testen. KALENDER NOVEMBER t/m 2 International Tuning Salon, Mechelen. www. intemationaltuningsalon.be t/m 5 Tokyo Motor Show, Tokyo, Japan. 1 Retromobile, Expohallen, La Louvrière (B) www.treintjes.info 1 Tiende Nationale Opel Testdag bij de Opel-dealers. www.opel.nl 1 Modeltreinenbeurs, Concordia, Purmerend. 1 Modeltreinenbeurs, Rijnhal, Arnhem, www.rijnhal.nl 1 Modeltrein/autoruilbeurs, Mercure hotel, Dordrecht. 2 Miniatuurauto- en treinen- beurs, Spaamehal, Haarlem. www.eurospoor.nl 8 Ruilbeurs, Euretco Expocenter, Houten www.treintjes.info 9 Modeltreinenbeurs, Buurthuis De Vuister, Koog aan de Zaan. 9 Modelauto's en -treinen- beurs, Zalencentrum De Prinsenhof, Best. 040 2550 041. 14-16 Modeltreinenbeurs, Groenoordhallen, Leiden, www.rail.nl 15 Modeltreinenbeurs, Zaal de Bron, Alphen ad Rijn. 15-16 Najaars Oltimerbeurs, Autotron, Rosmalen. 073 5233 310 www.expodia.ni 16 Modeltreinenbeurs, Veemarkthallen, Utrecht 16 2Fast 2Furious event, straat- races, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.automaxx.nl www.cpz.nl 22 Ruilbeurs, De Vroone, Kappelle/Goes. 0113220 493. www.treintjes.info 23 Modeltreinenbeurs, Sporthal Stedewijk, Almere. 27-30 Speed Design, Jaarbeurs, Utrecht. 050 3141 122. www.speed-design.nl 28-7/12 Essen Motor Show 2003, Messe Essen, Duitsland. www.siha.de Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Weg Wiel vrijdag 31 OKTOBER 2003 redactie: Peter Lode? De Mazda Ibuki loopt vooruit op een nieuwe MX-5. Foto: Reuters De Cube3: ruim, traditioneel, zakelijk en voor zeven personen. Foto: Nissan tokyo/gpd - In de buurt van Tokyo wordt tot 5 november voor de 37ste keer een autoshow ge houden. Het zijn vooral de Japanse giganten die zich daar vertonen. Met vroeger een on voorstelbare hoeveelheid nieuwe modellen en studies. Dat is plots aanzienlijk minder. De Ja panners gooien het roer om. Met het oog op economie en milieu maken ze zich op voor een nieuwe generatie zuinige voertuigen. Schone brandstofcelauto's zijn onderweg, maar het tovervoertuig heet voorlopig hybri de. Een auto die van twee walletjes eet. Twee aandrijvingen dus, meestal elektrisch gecom bineerd met een verbrandingsmotor. Inge wikkelde techniek, maar in Japan lijken ze er helemaal klaar voor. Met Toyota en Honda voorop. Waar de oude hybride nog enigszins krakke mikkig werkte, is de nieuwste techniek hoog staand en heel soepel. Volgende stap is de verbrandingsmotor vervangen door een brandstofcel, die waterstof gebruikt om elek trische energie op te wekken. Er is nog geen autoshow geweest die er zoveel aandacht aan besteedt als de huidige Tokyo Motor Show. Honda, dat met zijn hybride Insight weinig in het oog sprong, komt nu met de Civic Hybrid, waarin een zuinige verbrandingsmotor de hoofdmoot vormt, maar assistentie krijgt van elektromotoren wanneer het nodig is. De FCX van Honda doet zijn werk superstil met een brandstofcel en neemt in een paar grote tanks waterstof mee. Maar er is in Japan ook 'gewoon' nieuws te zien. Bijvoorbeeld de wonderschone Lexus- studie LF-S, die we vorige week al lieten zien. Deze concept mondt straks mogelijk uit in een fraaie nieuwe GS300. Bij Honda wordt het blijkbaar tijd voor een vervanger van de sportauto NSX, want de HS-C met 300 pk middenmotor staat al klaar. Bij Mitsubishi willen ze eindelijk weer eens geld verdienen en dus staan er studies voor een nieuwe generatie Japanse mini's, sommi ge van aluminium met cvt-transmissie met een verbruik van 3 liter benzine per 100 kilo meter. Voorbestemd om ook naar Europa te komen en geschikt voor vier personen. De Grandis, een nieuwe ruimteauto die in mei naar Nederland komt, staat in Tokyo met brandstofcel, dezelfde die Mercedes in een A- klasse gebruikt. En dan natuurlijk de nieuwe Colt, die straks in Born gemaakt. Bij Mazda hebben ze nog steeds een rotatie- of draaizuigermotor, en nu ook een versie op waterstof. Verder komt er een facelift van de MPV, die onder meer een achterbank krijgt die in één beweging plat kan. Karakuri noe men ze dat bij Mazda, net als in de 6 Wagon. De Mazda Ibuki kan worden gezien als een voorloper van een nieuwe MX-5, de succes volle Lotus-kloon. Het Ibuki-concept (de naam is afgeleid van een Japans woord dat staat voor 'nieuwe energie inademen' en 'pit toevoegen') vindt zijn oorsprong in 1989 en behelst een subtiele, lichte sportcabrio. De vorm van de nieuwste Ibuki is strak en simpel en doet denken aan de oorspronkelijke MX-5. Nissan richt zich even vooral op de thuis markt, onder andere met de C-note, een stu die voor de als waanzinnig belangrijk geachte Chinese kopers. Daar worden nu 3,3 miljoen auto's verkocht, maar analisten verwachten dat er dat in 2010 zeven miljoen per jaar zijn. Verder heeft Nissan een stadsauto met brand stofcel in de aanbieding, een luxe sedan die Fuga heet en misschien ooit de volgende Maxima wordt. Maar bij Nissan moeten ze onder het Renault-regime auto's maken waarvan praktisch vaststaat dat ze winst ople veren. Daarom blijft de fraaie 4wd Murano ook uitsluitend voor de VS. Grappig maar erg hoekig is de Cube3, een ontwerp van Nissan dat is 'verfijnd' door het Londense ontwerp- huis Conran Partners. Het resultaat is een spraakmakende, ruim opgezette 7-persoc?° auto, waarin volgens de makers Japanse t2C dities en Londense zakelijkheid samen zij22 gebracht. 27 Daihatsu showt een flink aantal studiemo^ letjes. Het Toyota-merk is in Azië populaL zal met de hoog gebouwde compact Tant Nederland best succes kunnen hebben. If2 tisch, eenvoudig en misschien wel voor eP port. 'p Suzuki is volgens directielid H. Ono vast plan te groeien in Europa. Het komt de k<g4 mende vijf jaar met tien nieuwe modeller^ de fabriek in Hongarije moet van de huidj 100.000 naar 200.000 auto's per jaar en oil Chinese fabriek gaat meer maken dan dep dige 150.000 stuks. Nieuwe styling en groiK modellen staan op de planning. Suzuki oj. 5 wikkelt samen met Fiat een mini-suv en speelt met de gedachte om het motorfiets merk Kawasaki, dat eigenaar Kawasaki H^r Industries in de aanbieding heeft, te kope)a| FiatGingokomt er toch door Peter Lodewijks Fiat hoopt te scoren met zijn nieuwe Panda. De jongste su ladvertentie) Van Beethovenlaan 67 Voorschoten Telefoon 071-5615941 www.vlietwijk.nl permini debuteerde enige tijd geleden als Project 169 en was in een hip aangeklede terrein- versie in februari te zien op on ze AutoRAI onder de naam Fiat Simba. Later werd de leuke Simba ontdaan van zijn op smuk en ging toen Gingo heten. Maar die naam stuitte op be zwaar bij Renault, dat de naam te veel op hun Twingo vond lij ken. En toen werd het Panda. Leuk is dat Fiat, na de introduc tie van de nieuwe Panda, nu de komst aankondigt van de eerste afgeleide, te weten een terrein- versie in vrolijke kleuren. Kortom, de Simba is terug! De Panda suv (sports utility ve hicle) zal over een jaar op de markt komen. Volgens de Itali aanse fabrikant is het de eerste Europese suv in het compacte segment, die terreincapacitei ten combineert met het com fort en de prestaties van een conventionele auto. De kleine Italiaan suv krijgt de beschikking over de 70 paar denkrachten sterke 1.3 liter Multijet 16v, 's werelds meest compacte en geavanceerde common rail turbodieselmotor. Deze is gekoppeld aan perma nente vierwielaandrijving. Uiterlijk is de Panda suv te her kennen aan de grotere wielen, de 'two tone' kleurstelling, gro te ronde koplampen en de kunststof carrosseriedelen. Tevens zijn er aluminium pane len aangebracht om het chassis en het motorblok in ruw terrein te beschermen. door Rien van der Steen De Oostenrijker Herbert Demel is de nieuwe topman van Fiat Auto in Turijn. Hij zal de onderneming uit het dal moeten trekken. Wordt het samenwerking of overname? Herbert Demel (50), de nieuwe Chief Executive Officer van Fiat, wacht geen makkelijke taak. Hij moet de kwakkelende fabrikant terug in de tijd brengen: naar de productie van leuke, betaal bare auto's. Demel heeft echter genoeg bagage bij zich. Sinds eind vorig jaar was Demel topman van Magna Steyr in Oostenrijk, een onderneming die zich bezighoudt met aan drijfsystemen en assemblage voor autofabrikanten. Eerder was hij verantwoordelijk voor de ontwikkeling van ABS-syste- men bij Bosch. Hij bracht ver der twaalf jaar door in het ma nagement bij de Volkswagen Groep. Fiat vormt zijn nieüwe uitda ging. De auto-afdeling van het enorme concern zit al een tijd in diepe problemen. Binnen drie jaar moeten twaalf fabrie ken dicht. Het concern maakte vorig jaar 2,1 miljoen auto's en dat waren er veel te veel. Over productie dus. Dat kost buiten Italië 9500 banen. In Italië zelf verdwijnen minstens 2800 ba nen. Het nettoverlies in 2002 voor Fiat bedroeg 3,9 miljard euro en het wordt Demels taak dat verlies in twee jaar tijd weg te werken. Enkele belangrijke doelstellingen van een her structureringsplan zijn een kos tenreductie van 3,1 miljard eu- (advertentie) |l2 Alphen a/d Rijn Zaagmolenweg 4 0172 44 16 89 Leiderdorp Weversbaan 12 071 589 89 00 Noord wijk Van Berckelweg 34 071 364 00 40 Hoofddorp Parellaan 7 023 561 63 10 ro, eliminatie van alle nettover liezen voor 2005 en een winst percentage van vier procent in 2006. Ongeveer 40 procent van de omzet van Fiat komt van de au- totak, de rest van landbouwma chines (Fiat Agri), luchtvaart (Fiat Avio), vrachtauto's (Iveco), media (zoals dagblad La Stam pa), grootwinkelbedrijven, trei nen en energie. Fiats verzeke ringsmaatschappij Toro is in tussen verkocht. Aansprekend De problemen voor Fiat Auto werden groot toen het merk geen aansprekende producten meer kon laten zien. Op de thuismarkt kelderde het markt aandeel geweldig ten gunste van de kleine auto's van Dae woo, Kia en Hyundai. Italianen houden immers van leuke en betaalbare, compacte auto's. En Fiat maakte die niet meer. In angstwekkend tempo zijn de laatste jaren nieuwe auto's ont wikkeld die het publiek -en dan met name de Italianen zelf- weer moeten aanspreken. Fiat hoopt vurig dat de juist gepre senteerde Panda-opvolger, de nieuwe mini-MPV Idea en een elegant gelijnde Lancia Ypsilon het dramatische tij keren. Fiat hoorde dertig jaar geleden bij de grootste autofabrikanten van de wereld, maar het heeft zijn eigen imago te grabbel ge gooid. De samenwerking met General Motors -het grootste autoconcern ter wereld heeft een aandeel van twintig pro cent in Fiat- wordt aangegre pen om productieprocessei verbeteren. En in nieuwe ni dellen zullen meer onderde van bestaande auto's gebn^ worden. Dat is aanzienlijk goedkoper en werkt boven meer kwaliteit in de hand. dat soort onderdelen kenni geen kinderziektes meer. Ook het Europese dealeme werk wordt doorgelicht., Fi« namelijk een van de merke regelmatig flinke aantallen to's op kenteken zetten zor dat ze verkocht zijn. Maar wagens tellen dan wel voor statistieken, omdat ze gerej streerd staan. Verder heeft zichzelf in de vingers gesne met stuntprijzen of acties, waarbij de auto pas na een betaald diende te worden. heeft veel gekost. De banken fourneerden voy jaar al drie miljard euro, m^j er is zeker nog een miljard 1 vijf extra nodig om de ondt^ ming te redden. Nauwe saig werking met een sterke par of overname, daar draait hffj dus op uit. Over overname ka bij Fiat nooit te praten, wai§; dan sloeg de begin dit jaar leden 'pater familias' Gi; Agnelli zodanig op tilt dat Stuttgart, Detroit, Wolfsbu# Tokyo te horen was. Met dei komst van een Oostenrijke^,1 topman zouden Fiat-merkp' als Alfa, Lancia, Maserati oisi rari nu in handen kunnen Jg len van het puissant rijke Tb ta of het ambitieuze VW/Aus En dan gaat Fiat weer gewcjg doen waar het goed in was? ke, betaalbare auto's makef door Ouirijn Visscher Een recessie heeft ook zo zijn voordelen. Ik ben gek op aanbiedingen. En die zijn er nu volop. Prijzenslagen bij benzine stations, supermarkten en luchtvaart maatschappijen maken me toch wel erg hebberig. Is het niet hoog tijd dat auto verkopers de prijs tot inzet maken van een concurrentieslag? Prijsbewustheid zit Nederlanders immers in het bloed. Meer auto voor minder geld. Een beetje autokoper wil heel graag heel veel aan biedingen scoren en kan een beetje ex tra bagageruimte best gebruiken. Zoveel ruimte heeft een microauto ook weer niet. Maar een beetje gezinsauto doet al snel 15 mille. Dat is een berg geld. Autoverkopend Nederland paait de ko per nu met voordelige nul procent fi nancieringen, pluspakketten voor een habbekrats en riante inruilpremies. Maar waarom niet gewoon een Toyota Corolla in de bonusaanbieding. Waarom geen 3 voor de prijs van een 2 tijdens Mazda's Matsweken? Het antwoord is De Kia Rio is een toppertje in het segment van de betaalbare gezinsauto's. Foto: Kia bijster eenvoudig: zonder belastingen zijn auto's in Nederland spotgoedkoop, maar inclusief BTW en BPM zijn ze in eens flink aan de prijs. Veel marge op de kale prijzen hebben autoverkopers dom weg niet. Tenzij de overheid met milieu subsidies de prijzen beïnvloedt. Bij Su zuki knorren ze nog van genot, nadat vorig jaar de milieugeprijsde Alto's en Swifts bij honderden de showroom uit rolden. Maar dat bonusfeest is nu ook voorbij. In welke auto moet een beetje aanbie dingenjager zijn recessiekoopjes dan dumpen? Toch niet in de allerkleinste autoklasse. Gelukkig ontpopt zich nu een zeer gunstig segment betaalbare au to's die toch best ruim zijn, de veelver- kochte Kia Rio voorop. Het zijn de ruime 10 mille-auto's met een fijne 4-cilinder motor waarmee je ook fatsoenlijk de snelweg op kunt. Dit soort auto's brengt spaarzaam doch mobiel Nederland de recessie door. Denk aan ruimtewonders als de zeer voordelige Panda die de tien mille amper haalt, de Daewoo Kalos, de Ford Fiesta Celebration, de Hyundai Getz, en Opel Agila 16v. Ze zijn al snel 1500 euro goedkoper dan conventionele kleine auto's en iets meer volwassen dan de goedkoopste 3-cilinder bromtollen. De 10 millegezinsauto wacht een hete herfst en een warme winter, want we blijven met zijn allen ondanks recessie en tegenspoed toch lekker nieuwe auto's kopen. Wat ik zou doen? Een jonge ge bruikte kopen, een klasse groter mp.t* de kop eraf. Waarom zou je nieuw kopen? Chrysler kwam 20 jaar geleden met de eerste Voy ager, die de grootste concurrent werd van de Es pace van Renault. Het is de Chrysler met het mees te succes, want er zijn er intussen tien miljoen van verkocht in meer dan zeventig landen. De in 1983 geïntroduceerde Voyager vóïmde in meerdere op zichten een primeur. Met deze 'magie wagon' stond Chrysler immers aan de wieg van een t< dan toe niet bestaand segment. Dat het een g den greep is geweest, blijkt wel uit de enorm* pulariteit die de multi purpose vehicle (mpv o ruimtewagen) wereldwijd geniet. Foto: Chrysl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20